'Pensioen valt niet Kabinet legt bom onder sociale plannen meer uit te leggen' ECONOMIE Positie Wall Street-baas Grasso wankelt Shell investeert weer in Rusland De Vlieger 'oefent' met The Amsterdam Times Fondsen: Overheid onbetrouwbare partner Protest tegen kabinetsbeleid begonnen Eerste Britse HSL-traject Omzet Albert Heijn daalt harder dan bij concurrent Groei werkloosheid blijft beperkt jisumenten iken' in Italië - Consumenlenorganisa- ebben de Italianen giste- jgeroepen producten en :en te boycotten als pro- jen de stijgende prijzen, /en een lijst uit van din- je vermeden moesten in. Zo mochten ze niet uit lan en geen taxi's gebrui- le organisaties beweerden avond dat 47 procent van I nsumenten niets had ge- De prijsstijging zou de ipen negen maanden 6 nt hebben bedragen. Vol- ■conomen zijn de stijgin- et gevolg van het gebrek oncurrentie. morant op g naar Tricolor uzen - De drijvende bok orant van Multraship Sal- s naar de haven van Zee- e gedirigeerd. Daar wordt tons-bok gereed ge- voor de inzet bij de ber- ran het Noorse autoschip or in het Nauw van Ca- i Zeebrugge wordt de orant onder meer voor- an een extra kraan. Eén e belangrijkste taken van rmorant is het 'stofzui- an losse auto-onderdelen directe omgeving van het Het ziet er naar uit dat de ïgsoperatie half no- er kan worden afgerond. A verkoopt ang in TUI elveen - De luchtvaart - ichappij KLM verkoopt jelang in de reisorganisa- II Nederland aan het Duit- ederbedrijf TUI AG. Voor :ent van de aandelen KLM 7,25 miljoen euro. lekwinst bedraagt 5,6 mil ium. KLM verkoopt het g omdat een reisorganisa- it tot de kernactiviteiten >rt. De verkoop heeft niets ken met de samenwerking TUI, Thomas Cook en )lland op het gebied van reizen. Air Holland is hier- en concurrent voor KLM den. tmasters ipt Citronas rmalsen - Veilingbedrijf nasters heeft de interna- e fruitimporteur Citronas ht. Door de overname de omzet vrijwel verdub- ot 300 miljoen euro in Fruitmasters kan nu het lar door hard fruit leve- oor de 375 medewerkers :ide ondernemingen heeft imame nauwelijks gevol- leldermalsen blijft de vestiging van Fruitmas- ,itronas beschikt in Rot- n over een eigen fruitter- Citronas Groep is gespe- lerd in de import van ap- n peren van telers uit Chi- ziüë, Argentinië, Nieuw id, Zuid-Afrika en China. !C nodigt Irak voor overleg en - De organisatie voor pcporterende landen OPEC Ie Iraakse minister voor irahim Bahr al-Uloum, ïodigd voor haar vergade- p 24 september in We- )e bijeenkomst is de eer- n waaraan een Iraakse de- e deelneemt sinds de val iddam Hussein. De toela an een minster van de ve orde' in Irak op de ver ing van de OPEC is een tal in het proces van de ilitatie van het land als olieproducent. Irak neemt Is de eerste Golfoorlog in ;een deel meer aan de af- en over oliequota. woensdag 17 september 2003 soneel ECT unt havenactie (dam - Personeel van agbedrijf ECT trekken op itember massaal op naar intoor van het Gemeente- ivenbedrijf Rotterdam, gaan ze protesteren tegen innen van de Europese om het havenwerk vrij te Na een oproep van FNV- urder Stam gingen de ;n van de havenwerkers CT, APM (Maersk) en de lucht in. Ook inleen- ten van SHB, Matrans en )en mee aan het protest, lizenden Europese 'doc- )p de been moet brengen. e vakbonden en Ryanair den haag/anp - Pensioenfond sen hebben verbijsterd gerea geerd op de kabinetsplannen om een punt te zetten achter de fis cale voordelen van prepensioen en VUT. „Aan werknemers valt niet meer uit te leggen hoe hun pensioen precies in elkaar zit", meent de koepel van onderne mingspensioenfondsen (OPF). De Vereniging van Bedrijfstak pensioenfondsen (VB), uit eveneens felle kritiek. Beide koepels wijzen erop dat pas vier jaar geleden de fiscale regels in grijpend zijn gewijzigd, waar door prepensioen kon worden ingevoerd. De overheid toont zich een onbetrouwbare part ner door in zo korte tijd op nieuw met vergaande wetswij zigingen te komen, is de con clusie. Het pensioen dreigt complex en ondoorzichtig te worden door een lappendeken aan regelin gen met verschillende fiscale regimes, uittredingsleeftijden en overgangsregelingen. De VB vreest dat aanpassing van de regels door pensioenfondsen miljoenen euro's gaat kosten. Ook is de voorbereidingstijd tot de ingangsdatum van 1 januari 2005 veel te kort. Fiscaal jurist Herman Kappelle van verzekeraar Aegon noemt de maatregelen nogal rigoreus. Hij mist duidelijkheid over de aanpassingen van de lopende regelingen. De ingrepen zijn in zijn ogen vooral zuur voor de gevorderde vijftigers die nu in eens te horen krijgen dat ze op hun 60ste niet met pensioen kunnen. Het kabinet vernietigt de ko mende vier jaar 42.000 voltijd- baner bij de overheid, conclu deert de Abvakabo FNV na het lezen van de Miljoenennota. Het totale verlies komt volgens de FNV-bond neer op bijna 50.000 banen als rekening wordt gehouden met deeltijdar beid in de publieke sector. De grootste vakbond in de pu blieke sector noemt het schok kend dat in een tijd van sterk oplopende werkloosheid het kabinet 'hieraan zelf zo'n grote bijdrage levert'. „De aangekon digde maatregelen zullen desa streuze gevolgen hebben voor de hele publieke sector en de samenleving." Ook Rabobank-economen vin den de bezuinigingen van het kabinet te fors. Bovendien ko- Overleg opschorten men ze op het verkeerde mo ment. Voorts ontbreken initia tieven die een verdere econo mische neergang en een verder oplopende werkloosheid kun nen tegengaan. Bezuinigingen zijn nodig, maar zonder de harde ingrepen had het kabinet ook een solide be groting kunnen presenteren, meent Rabobank. Niet alle ver slechteringen die voortvloeien uit lagere belastingopbrengsten hoeft de regering meteen op te vangen met ombuigingen. Ook ABN Amro- meent dat de forse bezuinigingen op een on gunstig moment komen, maar dit bankbedrijf bestempelt ze wel als noodzakelijk om de fi nanciën van de overheid op or de te brengen. Mochten de ko mende jaren evenwel nog meer tegenvallers opleveren, dan zijn extra ingrepen onverantwoord. „Dat zou de economie te veel schaden." den haag/gpd - Het kabinet legt een bom onder sociale plannen voor werknemers die bij reorga nisaties op straat komen te staan. Er staat een wetsvoorstel op stapel om aanvullingen van voormalige werkgevers op de WW-uitkering gedeeltelijk te korten op die uitkering. Voor de bonden heeft het daar door weinig zin om schadever goedingen te eisen voor werk nemers die om economische redenen worden ontslagen en in de WW terecht komen. Frans de Beer, adviseur arbeidsvoor waarden van FNV Bondgeno ten, kwalificeert de plannen als 'a-sociaal'. Hij vreest dat ook de zogeheten kantonrechterfor mule, die de basis vormt van de meeste sociale plannen, op los se schroeven komt te staan. De ze formule bepaalt de hoogte van de schadevergoeding van de individuele werknemer door het aantal dienstjaren te verme nigvuldigen met het maandsa laris. Ook de leeftijd speelt een rol. Werkgeversvereniging VNO - NCW maakte vorige maand be kend dat bij reorganisaties bij na alle ontslagregelingen (93 procent) zijn gebaseerd op de kantonrechterformule. De werkgevers vinden overigens dat er bij reorganisaties te veel geld opgaat aan schadevergoe dingen, waardoor te weinig middelen overblijven om men sen te begeleiden naar ander werk. De Beer meent dat een schadeloosstelling in de vorm van een bedrag ineens ook een prikkel is. Ontslagen werkne mers hebben er belang bij aan de slag te komen voordat de zak met geld op is. Wie geluk heeft en heel snel een andere baan vindt, kan er financieel zelfs uit springen. Nu het kabinet de bodem on der de kantonrechterformule dreigt weg te slaan voorziet De Beer dat vakbonden zich bij re organisaties harder gaan op stellen tegenover werkgevers. Hij wijst erop dat het beleid van de bonden bij sociale plannen tot, nu toe tweeledig is. Behalve een schadeloosstelling is ook het leiden van werk naar werk uitgangspunt. Uitsluitend daar op inzetten door bijvoorbeeld een jaar lang outplacement te eisen voor personeel dat bij re organisaties buiten de boot valt, is volgens hem veel duur der. Bovendien werkt deze aan pak, vooral nu het economisch slechter gaat, alleen voor men sen die echt kans hebben op ander werk. „Niet voor die 55- plusser die na een dienstver band van 35 jaar en langer uit geblust is." Het (gedeeltelijk) korten van gouden handdrukken op de WW-uitkering past in het stre ven van het kabinet om de WW minder aantrekkelijk te maken als afvloeiingsregeling. De centrales van overheidspersoneel willen het overleg over de ambtenarenpensioenen opschorten. In de Raad voor het Over heidspersoneel werd op 4 juli een akkoord bereikte over verso bering van de pensioenregeling. Gesprekken over de uitwerking hebben nog steeds plaats. De werknemers willen dat er nu eerst duidelijkheid komt over de kabinetsvoorstellen. Als het overleg wordt opgeschort, komt er geen wijziging in de pensioenrege ling. Dit heeft volgens de werknemers gevolgen voor de premie vaststelling. De centrales realiseren zich dat, maar vinden het onverantwoord nu een akkoord te bezegelen. den haag/anp - Shell investeert opnieuw in Rus land. Het Nederlands-Britse olieconcern maakte gisteren bekend zijn goedkeuring te hebben ge geven aan investeringen van meer dan 1 miljard dollar in de ontwikkeling van drie olievelden in West-Siberië. Het geld wordt uitgegeven door een samenwer kingsverband van Shell en een dochterbedrijf van Sibir Energy. Beide bedrijven hebben daarin een belang van 50 procent. Shell verwacht dat de eer ste olie in 2005 uit de grond komt. In 2009 wil de maatschappij dagelijks 120.000 vaten olie (van 159 liter) uit de zogeheten Salym-velden pom pen. Volgens Shell-topman Van de Vijver is de ontwik keling van de Salym-velden een belangrijke stap in de ontwikkeling van Shells aanwezigheid in Rusland. In mei kondigde de maatschappij aan met een samenwerkingsverband 10 miljard dol lar te investeren in het omvangrijke project Sa- chalin II in het oosten van Rusland. De olieindustrie in Rusland is sterk in ontwikke ling, na een slechtere periode in de jaren negen tig. Onder president Poetin is er flink geïnves teerd in de sector. Rusland is voor zijn economie sterk afhankelijk van de prijzen die op de wereld markt voor olie en gas worden betaald. Ook westerse ondernemingen pompen geld in de Russische olieindustrie. Zo stak BP in februari miljarden in een nieuwe gezamenlijke onderne ming met Russische partners. In april fuseerden de Russische oliemaatschappijen Yukos en Sibneft tot de drie na grootste oliemaatschappij ter wereld. Die gaat direct de concurrentie aan met multinationals als Exxon en Shell. Eerder de ze week staken speculaties de kop op dat Che- vronTexaco en Exxon beide azen op een belang van 25 procent in Yukos-Sibneft. londen - In Groot-Brittannië is gisteren het eerste traject voor hogesnelheidstreinen geopend. Het bekort de reistijd tussen Londen en Parijs met 20 minuten en is het eerste grote Britse spoorwegproject in meer dan een eeuw. De reguliere diensten beginnen op 28 september. De aanleg van de 74 kilometer lange lijn van de Kanaaltunnel richting Londen begon in 1998. De kosten bedroegen 2,7 miljard euro. De lijn moet in 2007 voor 4,7 miljard euro zijn doorgetrokken naar het centrum van Londen. Dan gaat de reistijd naar Parijs met nog eens 20 minuten om laag tot 2 uur en 15 minuten. Een trip Brussel-Londen duurt dan nog maar 2 uur. Foto: AFP/Jim Watson rotterdam/gpd - De vakbon den gaven met demonstraties tegen het kabinetsbeleid van middag in Rotterdam de aftrap voor hun 'hete herfst'. Een handreiking van de ministers De Geus (sociale zaken) en Zalm (financiën) vinden zij niet genoeg. Vanmorgen vroeg deel den FNV'ers folders over de ge volgen van de kabinetsvoorstel len uit in Rotterdam, waar ook de actiebereidheid van machi nisten en conducteurs van NS werden gepeild. Vanavond is er een slotmanifes tatie in het Maasgebouw met FNV-voorman Lodewijk de Waal. De FNV zegt daags na prinsjesdag bewust uit te zijn op de confrontatie met het ka binet. Tot gisteren hadden de acties nog een informerend ka rakter, nu willen de bonden de achterban mobiliseren voor een hard offensief. Ook de werkge vers -die nu nog veelal het kabi netsbeleid steunen- worden onder druk gezet. Medewerkers van meer dan 80 bedrijven uit de Rijnmond waren bij de Rot terdamse demonstraties be trokken. Het kabinet deed gistermiddag een eerste handreiking. Als de vakbonden bereid zijn de lonen twee jaar te bevriezen willen Zalm en De Geus de prioritei ten van vakbonden en werkge vers verkennen. „Niets is dan onbespreekbaar", aldus De Geus. Hij is bereid te onderhan delen over het tempo en de maat van het schrappen van de fiscale aftrekbaarheid van de VUT- en prepensioenpremies. Op andere terreinen, zoals de WAO, is er niet of nauwelijks onderhandelingsruimte, maak ten De Geus en Zalm duidelijk. Werkgeversorganisaties VNO/NCW en MKB spreken van een positief signaal. amsterdam/gpd - Amsterdam krijgt er van af vrijdag een nieuwe gratis krant bij. „Wij richten ons op de Engelssprekende inwo ners en op toeristen en zakenlieden die de hoofdstad aandoen", zegt Armand Land man, 'editor in chief van de vierkoppige redactie. Binnen twee maanden schroeft uitgeverij Imca Media Group de verschijning op naar twee keer per week. De uitgeverij is onder deel van het conglomeraat van de Amster damse zakenman Erik de Vlieger. Adver teerders moeten de uitgave kostendekkend maken. Wanneer de verschijning winstge vend blijkt te zijn, waagt The Amsterdam Times de sprong naar dagelijkse publicatie. Binnen een half jaar volgt bovendien een Rotterdamse editie. „Uit onderzoek blijkt dat er in Nederland zo'n 200.000 Engelstaligen wonen, van wie 80.000 in en rond Amsterdam. Elke wereld stad heeft een blad dat zich richt op deze groep. Wij mikken op een beginoplage van 35.000 exemplaren en verwachten dat 50.000 tot 60.000 haalbaar is", zegt Land man. De nieuwe krant ligt in alle Amsterdamse hotels en wordt uitgedeeld op inkomende lijnvluchten van De Vliegers luchtvaart maatschappij KLM Excel. Ook veel Cathay- vluchten worden bevoorraad. Bovendien ligt de krant bij alle ambassades en consu laten in Den Haag en Rotterdam en worden stapels uitgedeeld op Schiphol en in 500 grote bedrijven. De aanloopkosten bedragen nog geen 75.000 euro, aldus eigenaar De Vlieger. De krant krijgt een 'minimaal budget' voor marketing. „Dat hebben wij ook niet no dig," zegt de hoofdredacteur. „De Engels sprekenden in Nederland vormen een hechte gemeenschap. Die ontmoeten el kaar op feestjes en recepties, of op de cric- ketbaan." Voor De Vlieger is het 'een vingeroefening" voor ambitieuzere plannen. Zo wil hij het verspreidingsgebied van de Amsterdamse huis-aan-huisbladenuitgeverij Weekmedia vanaf november verdubbelen naar een mil joen brievenbussen. Verder besluit De Vlie ger nog voor dit jaar of hij een nieuw lan delijk dagblad op de markt brengt. Kosten: 15 miljoen euro. Korte gezagslijnen, snelle beslissingen en lage kosten zijn volgens De Vlieger kenmer kend voor de cultuur binnen moedercon cern Imca. De Vlieger: „Eigenlijk is Amster dam te klein voor The Amsterdam Times. Gevestigde uitgeefconcems als De Tele graaf en PCM hebben zulke hoge kosten dat zij dit nooit winstgevend kunnen krij gen. Wij wel, omdat we dit met veel minder mensen doen." - Europese vakbonden, inder FNV Bondgenoten, len acties voor tegen de uchtvaartmaatschappij lir. De prijsvechter zou de ïtduiken bij het opstellen beidscontracten. Ook geruchten de ronde over :iële steun van gemeenten panair naai' kleine vlieg- 'n te lokken. Dat zei FNV- urder Hardeveld gisteren, eden heeft de prijsvechter acten 'onder het wettelijk mim' afgesloten, aldus iveld. door onze correspondent Jaap van Wesel Washington - Hoe is het moge lijk dat Richard Grasso, de direc teur van de beurs op Wall Street, het astronomische bedrag van 140 miljoen dollar kan incasseren na alle schandalen met Enron en Worldcom? Zijn salaris, de pensi oenregeling en de bonus-uitbe talingen zijn allemaal goedge keurd door de raad van bestuur van de New York Stock Exchan ge- In deze raad zitten top-execu tieves van Wall Street. Maar ze er geen idee van hadden dat het om zoveel geld ging. Ze dach ten eigenlijk dat Grasso's job in hoofdzaak een erebaantje was. Daarom zagen ze het contract als hamerstuk en hebben dom weg de details niet bestudeerd. Nu moeten dezelfde leden, die Grasso steeds prezen, beslissen over zijn toekomst. Om het tij enigszins te keren heeft Grasso royaal afstand gedaan van zijn bonus van 40 miljoen dollar. Maar hij houdt vast aan de rest en zegt dat er niets mis is met de vorstelijke beloning die niet hij, maar zijn opdrachtgevers hebben vastgesteld. De complete raad van bestuur is het erover eens dat Grasso de afgelopen jaren goed werk deed. Sommigen maken er dan ook geen punt van dat de belo ning wat fors is uitgevallen. An deren zeggen dat zijn positie onhoudbaar is geworden. Twee jaar geleden was Grasso een nationale held. Enkele da gen na de terreuraanslag op 11 september zat hij de herope ning van Wall Street voor. Sindsdien is er veel veranderd in Amerika. Eerst kwamen de boekhoudschandalen bij Enron en Worldcom. Daarna kwam Dick Welch, president van Ge neral Electric, in moeilijkheden toen bleek dat hij bij zijn pen sionering honderden miljoenen dollars mee naar huis mocht nemen. En de president van American Airlines, Donald Car ty, trad in april dit jaar af toen bleek dat op zijn aandrang werknemers salaris moesten in leveren, terwijl hij voor zichzelf en zijn collega's in de raad van bestuur juist een forse miljoe nenopslag had bedongen. De beloning van Amerikaanse bestuurders staat in geen ver houding tot de Europese nor men. Een lid van de raad van bestuur van de Bank of America vroeg een Europese collega hoeveel hij verdiende. Het ant woord was een paar miljoen per jaar. „Dat verdien ik per maand", reageerde de bankier verrast. Het probleem van Grasso is dat het zijn taak bestaat uit toezicht houden op de onkreukbaarheid van de grootste beurs ter we reld en de belangen van inves teerders. Na de schandalen liep hij voorop als het ging om de eis om meer duidelijkheid. Dui delijke regels voor de manier waarop bedrijven worden ge leid en hun topfunctionarissen worden beloond. Vermijden van belangentegenstellingen. Dan doet het vreemd aan dat het loon van Grasso wordt vast gesteld door dezelfde mensen waarop hij controle moet uitoe fenen, topmensen van grote makelaarskantoren en bedrij ven die genoteerd zijn op Wall Street. der uit aan boodschappen." In het tweede kwartaal had Al- bert Heijn volgens GfK 22,1 procent van de markt in han den. Een jaar eerder was dat nog 24,5 procent. Albert Heijn had in het eerste kwartaal een marktaandeel van 22,8 procent, tegen 24,7 een jaar eerder. Elk procent marktaandeel betekent op jaarbasis een o®zet van 250 miljoen euro. AH draaide volgens de woord voerder vorige week 'enkele procenten' minder omzet. Pas over enkele weken verwacht hij een mogelijk effect van een boycot te kunnen melden. Klanten zien Albert Heijn als een relatief dure winkel. Om het tij te keren presenteerde het supermarktbedrijf recentelijk een nieuwe reclamestrategie. zaandam/vervolg van voor pagina - De omzet bij super marktconcern Albert Heijn daalt harder dan bij de concur rentie. Het bedrijf ziet dat de omzet vorige week met enkele procenten is gedaald. Uit gege vens van marktonderzoeksbu reau GfK blijkt dat de hele sec tor vorige week 1 procent inle verde, ofwel 461 miljoen euro. Sinds de commotie over het megaloon van topman Moberg tijdens de aandeelhoudersver gadering bijna twee weken ge leden is de omzet hard gedaald. „We hebben wel wat gemerkt", zei een woordvoerder van het Zaanse concern gisteren. Van een consumentenboycot is vol gens hem geen sprake. „In sep tember zijn de mensen net te rug van vakantie en geven min- (advertentie) Wij hebben DE reis voor uw bedrijf, club of vereniging... Topman Richard Grasso van de grootste beurs ter wereld, de New York Stock Exchange. Foto: Reuters/Peter Morgan 073-5 999 795/96 KRAS I Sfev"l/éik m.leijnse@kras.nl den haag/gpd - In Nederland is geen sprake meer van een ex plosieve groei van de werkloos heid. In de periode juni, juli, augustus telde ons land gemid deld 414.000 werklozen. Dat zijn er weliswaar 89.000 meer dan in dezelfde periode van 2002, maar gecorrigeerd voor seizoensinvloeden zijn het 7000 werklozen minder dan in de periode mei, juni, juli van dit jaar. „De laatste maanden is de werkzame beroepsbevolking, na verwijdering van seizoensin vloeden, redelijk stabiel", con stateert het Centraal Bureau vopr de Statistiek. „De groei van de werkloosheid deed zich met name voor in het begin van dit jaar." De afgelopen drie maanden was 5,4 procent van de beroepsbevolking werkloos (2002: 4,3 procent).

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9