Verdachte moord Lindh opgepakt BUITENLAND BINNEN KIJKEN Droom keukens Wiesenthal heropent jacht op Oostenrijkse nazi's Stage lopen in Suriname is erg in trek 'Irak vernietigde wapens al zeker 10 jaar geleden' Nu te koop Veto VS treft resolutie ter bescherming Arafat Ruwe bolsters slapen in foetus-houding ediwiet Canada liiet te roken' fa - De eerste Canadese iten die legaal marihuana medicinaal gebruik roken, en de staatswiet „walge- en eisen hun geld terug, is totaal ongeschikt voor umptie", zegt de 58-jarige jatiënt Jim Wakeford. Hij zijn zakje met 30 gram weer ingeleverd en wil de veer 100 euro die hij er- heeft betaald terug. Sinds nag in Canada marihuana en verkocht aan chronisch n en terminale patiënten, aatswiet wordt diep onder ond gekweekt in een lege ms pluimvee od door de hitte De hittegolf heeft in krijk aan vijf miljoen kip- ;n kalkoenen het leven ge- Een kostenpost van 50 ien euro, 4 procent van de et in deze bedrijfstak. Dat is «tra klap voor de pluim- 2Ctor, die al enkele jaren malaise kampt. De hittegolf mim 11.000 Fransen het Daarbij ging het meestal ijaarden. en school voor I min kinderen 'e - Wereldwijd gaan 123 in kinderen - vooral in en zuidoost-Azië, niet ichool. Dat heeft het VN- fonds Unicef bekendge- In het westen zijn bijna [joen kinderen (2 procent iet totale aantal) niet aan lieuwe schooljaar begon- Volgens Unicef is gebrek inderwijs een van de tste obstakels voor de ar- debestrijding. i tser maait met noeraizwaard zheim - Een 24-jarige man gisteren in Pforzheim, in iland, met een samoerai- rd een vrouw doodgesto- in een drie andere vrou- zwaar verwond. Ook it de man zichzelf verwon- |N>n toe. De politie vond op een wc, waar hij deed hij dood was. Zijn motief g onduidelijk, maar moge- leelt mee dat hij maandag- el zijn rijbewijs is kwijtge- wegens dronken rijden. .jderlandse rmist in Malawi rYRE - In Malawi, in Zuid- 3( Afrika, zijn helikopters in- om de vermiste de 30-ja- Jederlandse toeriste Linda c te zoeken. Pronk maakte rektocht in de bergen in Malawi en begon zaterdag iet beklimmen van de on- ix 3.000 meter hoge berg wa. Korte tijd later brak torm los. Een eerdere expeditie leverde niets op. wa betekent in de plaatse- taal, Chichewa, 'plaats je niet naartoe moet I in ozonlaag :er dan ooit iurg - Het gat in de ozon- tven de Zuidpool is gro- ooit tevoren. Dat heb- iraanstaande klimatolo- tisteren gemeld op een kli- inferentie in Hamburg, 'achten de komende ja- in verdere groei van het imdat er zich nog steeds IFK-gassen in de atmos- )evinden. Daardoor zal de inde jaren de gemiddelde 0k leratuur blijven stijgen en me weersomstandigheden n vaker voorkomen, aldus imatologen. ana Plavsic in ziekenhuis (holm - Biljana Plavsic, de ere naaste medewerkster e Bosnisch-Servische lei- adovan Karadzic, is in een nhuis in Stockholm opge- len. Plavsic zit in Zweden 3' traf van elf jaar uit voor rol bij etnische zuiverin- ijdens de oorlog in Bosnië. de precieze toestand van I-jarige Plavsic werden mededelingen gedaan. de 'kieltje populair Moskous tuig (ou - Het dievengilde in cou heeft een nieuwe me- gevonden om mobiele intjes te pikken, meldde :n de Russische krant Iz- Ze maken misbruik van ijdverbreide angst voor ha- ide liften in de vele verval- itgebouwen in de stad. eer iemand in de lift staat, ireken de dieven de itoevoer. De ingesloten iviet wordt dan overge- om zijn mobiele telefoon een kiertje in de deuren e geven, zodat de hulp- «ten kunnen worden ge- Daarop verdwijnen de da- poorloos met het tele- woensdag 17 SEPTEMBER 2003 Rechtsextremistische junk door onze correspondent Windy Kester Stockholm - De Zweedse politie heeft gisteravond in een restau rant in een voorstad van Stock holm de vermoedelijke moorde naar van minister van buiten landse zaken Anna Lindh opge pakt. De 35-jarige man werd ge arresteerd na een onderzoek van bijna zes dagen. De man zat in het restaurant naar de Zweedse voetbaltopper tussen Djurgarden en Ham- marby te kijken. De arrestant is eerder veroordeeld geweest voor geweld, fraude en diefstal. Hij zou lijden aan een ernstige persoonlijkheidsstoornis en eerder bij rechtszittingen ver klaard hebben alcohol- en co- caïneproblemen te hebben. Hij is dakloos en zou zich in recht - extremistische kringen ophou den. De politie liet op een perscon ferentie weten verdere aanhou dingen niet uit te sluiten en wil met nog zeker vijf personen praten. Er zouden geen aanwij zing zijn voor een politiek mo tief achter de moord. De gear resteerde lijkt op de man die te zien is op de beelden van de bewakingscamera van het win kelcentrum NK waar Anna Lindh vorige week woensdag werd neergestoken. De politie bevestigt dit, maar benadrukt dat er nog steeds formeel be wijs nodig is dat de 'NK-man' de moordenaar is. Getuigen hebben de man van de foto eer der echter aangewezen als de gene die gestoken heeft. De politie heeft dna-matereri- aal gevonden op de honkbalpet die de dader na de moord zou hebben weggegooid. Ook zijn er sporen gevonden op het mes waarmee Lindh werd gestoken. Het was gisteravond nog niet duidelijk of het dna overeen komt met dat van de gearres teerde man. Het dna zal van daag worden onderzocht. Lindh werd een week geleden neergestoken in het prestigieu ze NK-winkelcentrum in de binnenstad van Stockholm. Ze overleed donderdagochtend na een operatie van elf uur. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Colin Powell zal vrijdag aanwezig zijn in Stockholm bij de herden- kingdienst voor de vermoorde minister van buitenlandse za ken. De begrafenis zal in beslo ten kring plaatshebben. De Zweedse politie denkt met de arrestatie van een dakloze man, gisteravond in een café in een voorstad van Stockholm, de moordenaar van minister Lindh te pakken te heb ben. Foto: AP sydnev/anp/afp - Irak heeft waarschijnlijk tien jaar geleden zijn massavernietigingswapens al vernietigd, maar president Saddam Hussein wekte de sug gestie dat hij ze nog wel had ter afschrikking. Dat heeft de voor malige VN-wapeninspecteur Hans Blix vanmorgen gezegd voor de Australische radio. ,,Ik kom meer en meer tot de conclusie dat Irak, zoals het zelf ook volhield, bijna alles van wat het had in de zomer van 1991 heeft vernietigd", aldus Blix. Als verklaring voor het feit dat Bagdad de suggestie wekte dat het nog wel over massavernieti gingswapens beschikte, zei hij: „Je kan een bord ophangen met 'pas op voor de hond', zonder dat je een hond hebt". In 1991 vond het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) in Irak een geheim kern wapenprogramma. De IAEA be steedde vervolgens zeven jaar aan de ontmanteling van Iraks nucleaire capaciteit totdat zijn (advertentie) inspecteurs in 1998 het land uit werden gegooid. Volgens Blïx waren de Verenig de Staten al op de hoogte van de mogelijkheid dat Irak geen massavernietigingswapens meer had. De Amerikaanse pre sident Bush en de Britse pre mier Tony Blair hielden steeds vol dat de aanwezigheid van massavernietigingswapens een invasie van Irak rechtvaardigde. door onze correspondent Monique Broeshart wenen - Het Simon Wiesenthal Centrum (SWC) heeft 'voor het te laat' is, de jacht heropend op e oorlogsmisdadigers. Het cen trum heeft de regering een lijst met 47 namen van verdachte oorlogsmisdadigers overhan digd en een beloning uitgeloofd van 10.000 euro voor waarde volle tips die tot de berechting van nazi-misdadigers kunnen leiden. Zo wil het SWC de rege ring onder druk zetten om haast te maken met de opspo ring van nazi-misdadigers. „De tijd dringt. Dit is onze laat ste kans om nog in leven zijnde nazi-misdadigers te ontmaske ren", stelt directeur Effaim Zu- roff van het Simon Wiesenthal Centrum in Jeruzalem. In te genstelling tot Duitsland, heeft Oostenrijk in de afgelopen twintig jaar geen nazi-misdadi gers veroordeeld. Wereldwijd wordt weer jacht gemaakt op nazi's. In samen werking met de Targum Schli- shi Foundation in Miami is de 'Operatie: Laatste Kans' opge zet. De campagne is vorig jaar in de Baltische staten van start gegaan en leverde daar 241 na men van verdachten op, van wie er 55 in aanmerking komen voor rechtsvervolging. De actie wordt nu voortgezet in Polen, Roemenië en Oostenrijk. De 47 namen worden niet be kend gemaakt omdat de schuldvraag nog moet worden bewezen. Het is niet bekend of de verdachten op de lijst nog leven en of ze in Oostenrijk wo nen. Het gaat met name om Oostenrijkse leden van de poli tiebataljons 316 en 322, die vanaf juni 1941 in de Sovjet- Unie actief waren. Volgens de Duitse onderzoeker Stefan Klemp, die nauw betrok ken is geweest bij het samen stellen van de lijst, zijn de twee bataljons verantwoordelijk voor zo'n 20.000 joodse slachtoffers. Verder worden ook Oostenrij kers gezocht die in de SS en Wehrmacht dienden in h;et Warschau getto. De grootste misdadigers zijn volgens nazi-jager Simon Wie senthal inmiddels berecht of overleden. Volgens Zuroff is de lijst zeker niet compleet. „Het is het topje van de ijsberg." Studenten medicijnen doen derde wereld-ervaring op in Paramaribo Internationaal in Zuid-Afrika Ibiza Cöte d'Azur Londen Bali Kaapstad 21 designbanken Nieuwe bank nodig? Kies maar... Mét plattegronden! Met korting naar De Woonbeurs Amsterdam! door onze correspondent Daphne Groenendijk Paramaribo - Het zijn er op dit moment nog niet zo yeel. Maar nu het collegejaar in Nederland weer is geopend, komen ze de komende maanden weer met honderden naar Suriname: sta giaires. Het lijkt alsof Neder landse studenten massaal Suri name hebben ontdekt. En Suri name hen. Want speciale stage bureaus en toeristenorganisa ties voor stagiaires schieten als paddestoelen uit de grond. Rechtop, in een hoge box zit een klein, licht gekleurd meisje met een bos verwilderde krul len. Met betraande ogen staart ze naar de lange, blanke, blon de vrouw in witte jas aan haar bedje. „Je voelt je niet zo lekker, hè? Laat me je eens even bekij ken", mompelt Jildau Dillingh (26). Voorzichtig raakt ze het meisje aan, wiens ogen nu nog groter worden. Sinds twee we ken loopt Jildau samen met haar studiegenoten Lonneke Stikkelbroeck (24) en Laura Oo- tes (26) stage in het Diakones- sehuis, een van de betere zie kenhuizen in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo. Ze zit ten in de laatste fase van hun studie geneeskunde aan de Ko ninklijke Universiteit van Nij megen. „Dit is ons ontwikke lingsland-co-schap. We konden ook voor drie maanden naar Afrika. Maar daar is het niveau van de medische zorg overal hetzelfde. Hier heb je in de hoofdstad ziekenhuizen die te vergelijken zijn met Nederland en in het binnenland een veel primitievere zorg. Dat maakt het zo leuk om in dit land stage te lopen", zegt Lonneke. Maar wennen is het wel. Laura: „Je moet het verplegend perso neel smeken om met je mee te lopen." „Ja", vult Jildau aan, „ónze mentaliteit is om iets ef ficiënt en snel te doen, de Suri naamse verpleegsters doen al les op z'n tijd en in hun eigen tempo. Dat vind ik wel frustre rend." Ook wat de hygiëne be treft, verschilt de situatie hier nog al van die in Nederland. „Als ik een patiënt heb onder zocht, vind ik nergens binnen acht meter een kraan met een stukje zeep en een handdoekje. En de handdoekjes die er zijn, hangen er al sinds ik er ben", new york/anp/dpa/rtr - De Verenigde Staten hebben gis teravond in de VN-Veiligheids raad een resolutie getorpedeerd die Israël opriep te stoppen met zijn dreigementen aan het adres van de Palestijnse presi dent Arafat over verbanning. De door Arabische landen on dersteunde resolutie kreeg elf landen achter zich. Drie landen onthielden zich van stemming. Washington had al voor de stemming aangegeven zeer waarschijnlijk tegen de door Sy rië ingediende motie te zullen stemmen. Volgens de VS is de tekst van de resolutie te eenzij dig gericht tegen Israël terwijl er ook een scherpere veroorde ling in had moeten staan ten aanzien van radicale Palestijnse groeperingen als Harnas. De Amerikanen gebruiken geregeld hun vetorecht in de Veiligheids raad om Jeruzalem te vrijwaren van internationale kritiek en veroordelingen. Het verwerpen van de resolutie, waar de Arabische Liga een gro te hand in had, zorgt waar schijnlijk voor een bekoeling in de relaties tussen de VS en de Arabische wereld. De Liga noemde de Israëlische beslis sing van vorige week om Arafat mogelijk te deporteren uit de Palestijnse gebieden een „oor logsverklaring aan het vredes proces in het Midden-oosten". Terwijl de Veiligheidsraad zich boog over de Arafat-motie, be gon eldersin het VN-gebouw de 58e Algemene Vergadering vin de Verenigde Naties. De aanwe zigen namen twee minuten stil te in acht om de slachtoffers van de aanslag op het VN- hoofdkwartier in Bagdad te her denken. De vergadering van dit jaar staat vooral in het tekën van de oorlog in Irak, de 'route kaart' voor de vrede in het Mid den-Oosten, de strijd tegen het terrorisme en de hervorming van de volkerenorganisatie. Ook de steeds dieper wordende kloof tussen arme en rijke lan den is onderwerp van gesprek. Co-assistent Jildou Dillingh op de kinderafdeling in een ziekenhuis in Paramaribo. Ze doet er tropenervaring op. Foto: GPD zegt Lonneke. „De ongedierte- bestrijdingdienst haalde vorige week een heel nest kakkerlak ken onder het bureau van de arts vandaan", gruwelt Laura. „Ikzelf stuitte afgelopen week op een wiegje vol mieren", zegt Jildau, die op de kinderafdeling werkt. Toch is het allemaal heel leer zaam, beamen ze alle drie. „We hebben nu voor het eerst de verantwoordelijkheid over pa tiënten en soms zelfs over een hele afdeling", zegt Lonneke. „Op mijn afdeling zijn nu zowel de zaalarts als drie van de vier kinderartsen met verlof. Die vervang ik nu, samen met twee Surinaamse co-assistenten", zegt Jildau. „Je leert op deze manier zo ontzettend veel. In Nederland overkomt je zoiets niet tijdens je stage." Heerlijk klimaat Dat laatste is nu precies wat Su riname zo aantrekkelijk maakt voor Nederlandse studenten, denkt Stephan Esajas, oprichter van Het Surinaamse Stagebu reau. „Los van het feit natuur lijk dat ze een paar maanden in een heerlijk klimaat mogen doorbrengen." Zelf is hij ook ooit als stagiair in Suriname te recht gekomen. „Ik liep in 1999 zes maanden stage bij kinder boerderij Vierkinderen en regel de voor hen de financiën en de vergunningen en dergelijke." In april dit jaar richtte hij zijn stagebureau op. „Ik kreeg steeds veel vragen van studen ten die in Suriname stage wil den lopen. Ze zochten woon ruimte, wilden weten hoe ze hun visum moesten regelen, waar leuke uitgaansgelegenhe den zijn en of ze ook tripjes naar het binnenland konden maken. Studenten kunnen van uit Nederland contact met ons opnemen, dan regelen wij een stageplek en een woning voor ze. Ze kunnen zelfs een fiets bij ons huren." Ook heeft Esajas de International Student Identity Card (ISIC) geïntroduceerd, zo dat de stagiaires op veel plaat sen in de stad kortingen krijgen. Esajas: „De zaken gaan goed. Voor oktober hebben we alweer heel wat aanvragen binnen. Vooral van de Hogeschool in Holland." Ook bij een ander stagebureau, het Stage Center Suriname loopt het goed. „We zijn pas vijf maanden bezig en hebben al veel aanvragen", zegt directeur Simone Reeder. Ze richtte het centrum in april op, om naast het regelen van stageplekken ook het toerisme een injectie te geven. „Stagiaires willen over het algemeen ook wat zien van het land. En hun familie en vrienden die hen komen bezoe ken ook." Maar ook om een andere reden zijn de stagiaires volgens Esajas en Reeder belangrijk. „Ze doen onderzoek voor instellingen, die zich dat zelf niet kunnen permitteren. En ICT-studenten brengen kennis over bepaalde computerprogramma's mee waarover hier nog niets bekend is", zegt Reeder. Ook wordt steeds meer waarde gehecht aan het werk van de stagiaires. Esajas: „Je loopt hier niet meer stage voor Jan Lui. Surinamers zien de Nederland se student als iemand die hen andere inzichten geeft en het land helpt op te bouwen. Ze zijn dus meer dan welkom." londen/anp - Wie iemands karakter wil kennen, moet kijken hoe die persoon slaapt. De slaaphouding ver raadt veel over de persoon lijkheid. Dat heeft een Britse slaapdeskundige na onder zoek geconcludeerd. Hij on derscheidt zes algemene houdingen. Dat meldde de Britse omroep BBC gisteren. „We kennen allemaal onze lichaamstaal als we wakker zijn, maar dit is voor het eerst dat er is gekeken wat onze onderbewuste li chaamshouding ons vertelt", aldus Chris Idzikowski, di recteur van een Brits slaap- adviesbureau. Wie als een foetus in bed ligt (de meest voorkomende slaaphouding), is van het ty pe ruwe-bolster-blanke-pit. Ruim 40 procent van de dui zend onderzochte mensen sliepen op deze manier. Van de vrouwen sliepen er dub bel zoveel als mannen. Mensen die op hun zij liggen met hun armen langs hun li chaam (15 procent) zijn makkelijk in de omgang en sociaal. Dezelfde houding, maar dan met de armen voor zich uit (13 procent), verraadt een open karakter, maar enig cynisme. De sol daat (8 procent) slaapt op zijn rug met beide armen langs zijn lichaam. Dit type is rustig en gereserveerd en houdt niet van toestanden. De vrije-val-slaper (7 pro cent) ligt op de buik met de armen om het kussen ge klemd en het hoofd naar één kant. Deze mensen zijn een beetje brutaal, maar ook snel op de teentjes getrapt. De laatste houding is de zeester (5 procent), die op zijn rug ligt en het kussen vastklemt. De zeester maakt snel vrien den, luistert góed en is be hulpzaam.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7