BINNENLAND 2 'Kinderen van 1953' terug in hun Limburgse vakantiekamp rote controle afvaltransporten aan Belgische grens Kabinet Antillen laat De Graaf wachten Justitie doet inval bij KLM-Flightacademy Ktraf voor lijk ongeval Êïuwe onderzoeken 1 Deventer moordzaak Toch tweede verdachte in zaak Lusanne Condoleance Lindh gesloten iks verspreiden zich na trek dealer Pauluskerk Rocky zoekt verkoeling 'Eerst hier te lande voor een goede structuur zorgen' Rotterdam pakt scooters en brommers keihard aan WOENSDAG 17 SEPTEMBER 2003 De rechtbank in ch heeft vandaag een [man veroordeeld tot straf van 240 uur en iden rijontzegging, reed in de nacht van |jjeuween 10-jarige jon- 3ss dood. De man zijn familie oud en [Oss. Kort na midder- 1 zijn stiefvader emsti- >nden op toen er iets [met vuurwerk. Op weg ziekenhuis schepte de met zijn jeep het jon- ilgens getuigen reed hij ard terwijl het zicht is door kruitdampen. door Marcel Modde griendtsveen - Met de spanning van een kind dat op schoolreis met de bus bijna de be stemming heeft bereikt, speuren de vijftig passagiers uit Schouwen-Duiveland de bos sen en graslanden van Griendtsveen aan de rand van de Limburgse Peel af. Op zoek naar iets van herkenning van een weekje onbe zorgdheid in een tijd van rampspoed. Theo van Mullekom, organisator van de reü nie voor de voormalige slachtoffertjes van de watersnoodramp van 1953, vraagt de chauf feur te stoppen en wijst op een wild stukje natuur rechts van de weg. De groen-rode houten barakken zijn drie jaar geleden ge sloopt, maar dét is de plek waar zijn vijftig gasten in de zomer van 1954, ruim een jaar na de ramp, hun vakantie hebben doorgebracht om al het geleden leed even van zich af te zet ten. Leni Ike-Verboom was 14 jaar toen het nood lot toesloeg. Haar huis verdween bij de dijk doorbraak in de golven. Vader, moeder en haar jongste zus verdronken. Ze is de directri ce van de toenmalige huishoudschool in Zie- rikzee nog altijd dankbaar dat ze haar de kans gaf om in het Limburgse land even op verhaal te komen. „Ik heb daar alleen maar leuke her inneringen aan. De uitstapjes die je met el kaar maakte, we hebben ontzettend veel gela chen. Voor ons was dat een enorme verade ming en voor mij persoonlijk een hele oppep per." Kees Heijboer zoekt naar de gewezen ingang voor enig houvast. De herinnering aan een wiebelbruggetje brengt de kwajongen in hem boven. Kwamen de meiden indertijd van de huishoudschool, hij zat opde ambachts school. Maar welke groepen er nu eerder was, niemand die het nog zeker weet. „Ik denk dat wij eerder waren", probeert Heijboer. „Het rook er zo naar vrouwen." Het idee voor een reünie van de gasten uit 1954 ontsproot uit de 'onbedwingbare be hoefte' van Van Mullekom om zijn jeugdlief de van weleer nog eens terug te zien. Jannie Stoutjesdijk (nu Knuist), werd gevonden via een radio-oproep en kort daarna werd met behulp van Korrie van Sluis-van der Klooster, Marie van der Maas-Heijboer en Coby Goudswaard-de Rijke een plan gemaakt om met een groep van toen terug te keren naar Griendtsveen. De belangstelling overtrof uit eindelijk de verwachtingen en dus werd be sloten een maximum van vijftig reüniegan- gers in te stellen. Foto's uit de oude doos worden uitgewisseld. Wanneer na de lunch het gedicht 'In Memo- riam Zeeland 1 februari 1953' wordt voorgele zen, krijgt menigeen het moeilijk. „Ik dacht dat ik dat wel aankon", zegt Leni. „Toch is dit wel even heftig. Maar ik vind het werkelijk fantastisch wat hier vandaag gebeurt! Dit had ik nooit willen missen." - Het gerechts- en Bosch heeft gisteren lrc\ nieuwe onderzoeken om de mysteries in de »n Deventer moordzaak keren ontrafelen. Het hof rder dit jaar van de Ho- de opdracht om het jen de 49-jarige Ernest nieuw te doen. Deze it is door het hof in veroordeeld tot twaalf jens de moord op de weduwe J. Wittenberg, iber 1999. De vrouw tiaar woning in Deven- gestoken. die altijd heeft ont- in eerste instantie door tbank in Zwolle werd oken, diende een ver tot herziening bij de lad. Na een lange pro- visten hij en zijn raads- hoops het hoogste llege ervan te overtui- de veroordeling moge- rijfzand berust. Het hof iosch hield gisteren een >n regiezitting, ter voor op het inhoudelijke we dat in december zal den. In de aanloop enjirtoe wil het hof onder euwe onderzoeken la- >eren naar het mes, dat titie tot dusver als het apen is beschouwd, vraag of dit daadwerke- noordwapen is, is twij- f en. Het mes lijkt niet te bij de verwondingen slachtoffer. en is er wel DNA op het aangetroffen, maar dat afkomstig van de we duwe Wittenberg. Onderzocht wordt of het gevonden DNA van Louwes afkomstig is. Ook zal een patholoog-anatoom on derzoeken of de wonden met het gevonden mes toegebracht kunnen zijn. Dit is in eerste in stantie nagelaten. Een belangrijk bewijsmiddel te gen Louwes ten tijde van zijn proces in Arnhem betrof een aantal geursorteerproeven met een politiehond, uitgevoerd op onder meer het mes. De hond vond de lichaamsgeur van Lou wes op het mes. De betrouw baarheid van deze proeven is na verloop van tijd ter discussie komen te staan, een deskundi ge kwam bij de Hoge Raad te rug op de verklaring die zij bij het hof in Arnhem had afge legd. Het Bossche hof wil nader onderzoek naar het verloop van de proeven. Ook de telefoongesprekken die Louwes op de avond van de moord heeft gevoerd, zullen in het herzieningsproces opnieuw onder de loep worden geno men. Volgens de politie heeft Louwes die avond vanuit zijn auto, rijdend in Deventer, met het slachtoffer gebeld. Louwes heeft altijd beweerd dat hij toen niet in Deventer is geweest, maar dat hij belde terwijl hij op weg was naar zijn huis in Lely stad. De zaak gaat verder op 8 de cember. Dan zal het hof een aantal deskundigen horen, als mede enkele politiemensen die bij het onderzoek betrokken waren. Het hof denkt de zaak in twee dagen te kunnen afdoen. tweede exloërmond/gpd - De politie heeft een tweede ver dachte aangehouden in de zaak van de ontvoering van Lusanne van der Gun uit Oldeberkoop. Een man uit Tweede Exloër- mond wordt ervan verdacht dat hij ontvoerder Simon S. na de verdwijning van het meisje hulp heeft geboden. Hij is giste ren in Leeuwarden over zijn mogelijke betrokkenheid ver hoord door de politie. „Voor alle duidelijkheid", zegt officier van justitie Brouwer, "hij is niet de tweede ontvoer der waarover is gesproken. Het is vast komen te staan dat er geen tweede ontvoerder was. De twee verdachten hebben van tevoren geen contact gehad over de ontvoering." „We stellen hem de vraag, wan neer hij precies te weten kwam wie Lusanne had ontvoerd en wat vanaf dat moment zijn rol is geweest. We willen weten of hij de ontvoerder heeft gehol pen, op welke geringe manier dan ook." De tweede verdachte is nog niets ten laste gelegd, maar hij is wel gewezen op zijn zwijg recht. In de praktijk houdt dat in dat iemand te boek staat als verdachte. den haag - Ten minste drie honderd mensen hebben sinds vrijdag in de residentie van de Zweedse ambassadeur in Den Haag het condoleanceregister voor de doodgestoken minister Anna Lindh getekend. Verder ontving de ambassade tiental len reacties via e-mail. Dat heeft een woordvoerder van de am/anp - De hulpverle- Rotterdam maakt zich orgen nu verslaafden er via een dealer in de erk hun harddrugs mo- „Dit is voor nie- oed en het is ook niet tor de stad", vindt S. ski van DeltaBouman ïgszorg. ki zegt het probleem riehoek (burgemeester, n justitie) te begrijpen, ijp dat het niet mag. llemaal waar. Maar ik het vanuit de gezond- g en dan gaat het erom ïsen de gezondheids- Deten krijgen waar ze hebben. Om te zien met ze gaat, met ze te moeten we wel weten ize cliënten zich bevin- was bij de Pauluskerk, kunnen ze overal op- steur van DeltaBouman 'allen door de voortva- 1 waarmee maandag na aar aan de activiteiten luisdealer in de Paulus- einde kwam. „Ik ben nd van deze ingreep eken. Ik wist er niets is voor niemand goed. Niet voor de verslaafden, niet voor de hulpverleners en ook niet voor de politiek, want het wordt op deze manier een stuk moeilijker om de mensen die voor overlast zorgen, te vin den." Hulpverleners op straat melden Czyzewska dat de verslaafden zich verspreiden in de stad. „We merken het al langer. De tandjes zijn wat scherper gezet in Rotterdam. En zeker sinds specifieke acties tegen verslaaf den bij het Centraal Station en rond de Keileweg zien we groe pen ontstaan. Dat zal ook nu bij de Pauluskerk gebeuren, je hoeft echt geen helderziende te zijn om dat te voorspellen." De hulpverlening is niet de eni ge met kritiek op het verbod op dealen in de Pauluskerk. Ook de Rotterdamse Junkiebond voelt zich in de maling geno men en voorspelt dat vooral in Delfshaven de overlast weer zal toenemen. „Louche straatdea lers komen weer tussen de straattegels vandaan om drugs van slechte kwaliteit te verko pen. We krijgen weer verslaaf den te zien die ziek door de straat ronddolen. Hebben we dan al die jaren niets geleerd?" rhenen - IJsbeer Rocky, dit jaar geboren in Ouwehands Dierenpark in Rhenen, zoekt verkoeling in het water van het nieuwe ijsberenverblijf. Rocky en moeder Vera verhuis den deze week naar het verbouwde huis achter glas, tot groot genoegen van het pu bliek. Foto: ANP Zweedse ambassade dinsdag bekendgemaakt. Het register is gistermiddag gesloten. willemstad/anp - De Antilli aanse regering-Godett heeft mi nister De Graaf van Konink rijksrelaties laten weten geen haast te hebben met het instel len van een gezamenlijke werk groep, die onderzoek moet doen naar de bestuurlijke en fi nanciële verhoudingen op de Nederlandse Antillen. De Graaf had er in een brief aan de Antilliaanse regering eind augustus op aangedrongen bin nen enkele dagen te reageren op zijn voorstel. De Graaf wil een werkgroep instellen met vertegenwoordigers van Neder land en de Antillen, die onder meer voorstellen gaat doen voor een andere verdeling van bevoegdheden tussen het landsbestuur en de besturen van de vijf eilanden. De Graaf vindt verbeteringen in de bestuurlijke structuur van de Antillen noodzakelijk. Volgens hem moeten de vijf eilanden maximale bevoegdheden krij gen om hun eigen problemen op te lossen. De landsregering houdt dan beperkte bevoegd heden over, terwijl de cruciale bevoegdheden komen te liggen bij het Koninkrijk. De decentra lisatie van bevoegdheden naar de eilanden zou een alternatief kunnen zijn voor de door som mige eilanden gewenste status aparte. Premier Mirna Godett heeft De Graaf per brief laten weten dat de Antilliaanse regering heeft gemeend 'eerst hier te lande voor een goede structuur te moeten zorgen'. Pas daarna kan inhoudelijk op de voorstel len van De Graaf worden inge gaan, aldus Godett. Volgens de Antilliaanse minis ter-president is recent het be sluit génomen een ministeriële commissie in te stellen onder haar voorzitterschap. Deze commissie gaat zich bezighou den met evaluatie van de ko ninkrijksrelaties en de samen werking met de Europese Unie. Daarnaast is een stuurgroep in het leven geroepen die de be sluitvorming van deze commis sie moet voorbereiden. Deze stuurgroep staat onder leiding van minister van Economische Zaken en vice-premier Errol Cova. Onder de stuurgroep bungelen nog drie werkgroepen die be last worden met bestuurlijke hervorming, toekomstige sa menwerking met de Europese Unie en evaluatie van het Sta tuut. Volgens Godett worden uit de stuurgroep en de werk groepen 'te zijner tijd personen geselecteerd om zitting te ne men in de gezamenlijke werk groep met Nederland'. Godett besluit haar brief met de mededeling dat wanneer de precieze taakstelling en bemen sing van de stuurgroep en werkgroepen rond is, zij De Graaf 'nader zal berichten over het vervolgtraject'. ze Brandsma ink - Dikke pech voor de ir en een beet pech voor rtje van controleurs. De gende truck die dinsdag- langs de kant wordt ge- grensovergang Hazel- ist blijkt zwaar beladen aarlijk afval. Zonder goe- ren en zonder dat de be- ntvanger in Nederland kan verwerken. 'Onder igeleiding terug naar de e afzender' is de bood- een proces-verbaal op toe. ffer, dankzij ons finger- efühl", zeggen de con- tevreden als zij in een restaurant achter hun er zitten. Gisteren was e dag van een groot- e landelijke controle op ïsporten, uitgevoerd langs de hele zuidgrens. Van Sluis tot in Limburg hebben zo'n tweehonderd controleurs van acht diensten gezamenlijk het grensoverschrijdend vracht verkeer op veertien plaatsen ge controleerd. Vandaag en de komende dagen krijgt de grootschalige, landelij ke actie 'TC 2003' een vervolg met controles verder in het bin nenland. Ook havens en het spoor volgen nog. In de nacht van maandag op dinsdag waren er al controles op het Schelde- Rijnkanaal, de Westerschelde en het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Op de truckers-parkeerplaats van Hazeldonk-Oost staat het vol controleurs van VROM-In- spectie, de douane, politiemen sen van de regiokorpsen en de KLPD, Inspectie Verkeer en Wa terstaat en de Koninklijke Ma rechaussee. Aan hun kant van de grens doen Belgische colle ga's hetzelfde. Al voor tienen is het prijs. Een nette oplegger achter een luxe truck van een transportbedrijf uit Maurik is door een motor agent opgebracht. 'Bouwafval', zegt de chauffeur te vervoeren. Maar in 22 zakken van elk een ton zit uiterst fijn grijs stof. Het mobiele laboratorium van de RIVM - aangeschaft na de vuur werkramp in Enschede - wijst na een kwartier uit dat het om tamelijk gevaarlijk afval van aluminiumverwerking moet gaan. Er zitten veel zware meta len in, chloor en zwavel. De chauffeur voert geen wit 'A'- bord voor afval, heeft niet de 3 papieren, geen vergun ning voor vervoer van het afval. De chauffeur baalt: hij moet te rug tot voorbij Antwerpen met zijn lading. Hij is bang dat de verzender hem niet betaalt voor het geflopte transport. Boven dien krijgt hij zelf een boete voor het verboden transport. En de muis krijgt nog een staart. Want ook de gewaar schuwde Belgische controle diensten willen de lading bekij ken, nog voor die retour afzen der gaat. „Een goed voorbeeld van ke tenonderzo ek", noemt VROM- inspecteur Jolanda Roelofs, projectleider van de groot scheepse controleactie, deze vangst. „Wij willen voorkomen dat er opslaghallen volge stouwd worden met afval, waar niemand nog een kant mee op kan. Zo zou je grootscheepse dump van afval krijgen." Een half jaar voorbereiding kost zo'n grote transportcontrole, vertelt Roelofs. „Het effect is dat de chauffeurs en transpor teurs nu nog beter weten dat er op hen gelet wordt. De afval stromen moeten duidelijk en te controleren zijn. Wat wij hopen is dat het percentage overtre dingen omlaag gaat." Op Ha- zeldonk leek dat aardig te luk ken. Halverwege de dag waren 247 trucks bekeken en negen processen-verbaal uitgedeeld, waaronder twee voor fout afval. rotterdam/gpd - Bromfietsers en scooterrijders in Rotterdam en omgeving raken vanaf van daag zonder pardon hun eigen dom kwijt als ze voor de tweede keer in de fout zijn gegaan. Po litie en justitie in de Maasstad hebben de handen ineen gesla gen voor een ongewoon harde aanpak van de scooter- en brommeroverlast. Nergens in het land raakt een bestuurder na twee overtredingen z'n voer tuig al kwijt. De kans om controles te ontlo pen is kleiner geworden. De po litie zet een speciaal team in van motorrijders op lichte, wendbare motoren, die jagen op de jongeren die op hun scooter of brommer te hard rij den of een andere overtreding begaan. Een tweede groep kijkt of er geknoeid is met de scooter en duikt in het verleden van de bestuurder om te zien of hij eerder de regels heeft overtre den. Het opvoeren van het motor vermogen, te hard rijden, het veroorzaken van geluidsover last, onverzekerd rondrijden, het hinderen van het verkeer of gevaar veroorzaken zijn alle maal feiten die tot inbeslagna me kunnen leiden als het voor de tweede keer gebeurt. Een van de populaire trucs van de racende jongeren, het maken van een wheelie (een 'steigeren de' beweging), staat ook op de lijst van verboden acties. De Rotterdamse politie gaat ook nauwkeurige dossiers aan leggen over jongeren die over last veroorzaken. In deze dos siers komen naast verkeers overtredingen ook andere za ken, zoals deelname aan straat races en criminele activiteiten waarbij de scooter en berijders zijn betrokken. Een controleur van VROM bekijkt een zak fijn aluminiumafval, die wordt teruggestuurd naar de Belgische afzender. Foto: GPD/Thom van Amsterdam eelde-amsterdam/anp - Het openbaar ministerie heeft be gin deze maand een deel van de administratie van de KLM Flightacademy in Eelde in be slag genomen. Een woordvoer ster van het openbaar ministe rie in Haarlem zei gisteren, dat wordt onderzocht in hoeverre de vliegschool strafrechtelijke verwijten kan worden gemaakt. Een zegsman van het oplei dingsinstituut vermoedt, dat de invS samenhangt met een rap port dat de Raad voor de Trans portveiligheid in jimi publiceer de. Dit rapport volgde op een onderzoek na een ongeval in Smilde in juni 2000, waarbij een instructeur en twee leerlingvlie gers om het leven kwamen. In het verslag werd geconstateerd dat het de luchtvaartschool al jarenlang aan 'de juiste veilig heidscultuur' ontbrak. Hij vindt het 'hoogst ongebrui kelijk' dat er drie jaar na het on geluk nog een dergelijke inval wordt gedaan. „De meeste con clusies en aanbevelingen die in het rapport worden gedaan, hebben we inmiddels al geïm plementeerd", stelt hij. Volgens de woordvoerster van het OM heeft het onderzoek niets te maken met het rapport van de Raad voor de Transport veiligheid. De luchtvaartschool is als rechtspersoon onderwerp van onderzoek, dat het OM met de luchtvaartpolitie uitvoert. Hoewel het ook de KLM niet duidelijk is wat het OM exact zoekt, ziet de luchtvaartschool het onderzoek met vertrouwen tegemoet.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5