I' CDA wil af van medicijnknaak BINNENLAND 1 Dubbel genieten Kokkelvissers schaden natuur Waddenzee Moeder verdachte moord op Turks meisje aangehouden rouwen in =jnet daalt es Bikker r uitgesteld praak voor idweerman houdingen bij de al-actie ile casino's doorn weg i brand bij list in Heeze pengraaier' in Breda is ontruimd ens brand snten krijgen gegeid terug Kleurrijk tafereel 'Volgende ramp komt er echt wel' Cellentekort loopt fors op 'De verzorgingsstaat is failliet verklaard' Een op de zeven docenten niet bevoegd voor de klas Twee jaar geëist voor cokehandel Urk GALLGALL J3 io kan ik ook eeo MIlMNfNHOW presenteren! 10 - Van de kiezers heeft ent geen vertrouwen het kabinet. Dit blijkt enquête van Interview opdracht van het tv-pro- i NOVA en het Finan- 'blad. Van de CDA- it 58 procent dat het te veel bezuinigt. Van •kiezers 60 procent. Het proces tegen de *fcndse oud-SS'er Bikker, r* daag in het Duitse Ha- a i start zou gaan, is op- ütgesteld. De 88-jarige [gt nog steeds in het zie- Een nieuwe zittingsda- iog niet vastgesteld. Bik- tte vorige week in tij- n psychologisch onder- ij moet terechtstaan we- moord in 1944 op de e verzetsman Jan Hout- het kamp Erica. - De rechtbank in Alme- I gisteren een 31-jarige erman uit Enschede Dken die werd ver- i brandstichtingen in [zijn woonplaats. Tegen I i was zes jaar geëist. Hij ltijd ontkend. De brand- 'lorste de man direct na louding. Het is niet of hij zijn werk kan Iisse - De politie in Spij- jjheeft gisteren een uit- l| onderzoek naar straat- |in verdovende middelen I. In totaal zijn 23 ver- ji, in leeftijd variërend ot 40 jaar, aangehou- ;ens de politie waren letrokken bij de handel k. Ook verdenkt de poli- fin tien berovingen. >rn - De politie heeft b in Apeldoorn twee ille- ino's ontmanteld. Tien ïelsleden van een casino [klanten zijn aangehou den een 39-jarige Apel- fe is proces-verbaal op- it voor overtreding van jop de kansspelen. Tij- actie is een groot geld- a beslag genomen. het centrum van het Heeze heeft gister een grote brand ge- een drogisterij. Het it waarschijnlijk als worden beschouwd, in woordvoerder van de ite. Niemand raakte ge- agdjDe brand ontstond lijnlijk door werkzaam- n het trappenhuis. Het nduidelijk of er door de I isbest is vrijgekomen. woensdag 17 SEPTEMBER 2003 Minstens 27 vrouwen en omgeving zijn de en weken slachtoffer ge- „jlvan een aanranding of tot aanranding. De da- in de volksmond 'de laier' wordt ge- l gebruikt steeds dezelf- hode. Hij vertelt jonge i dat er een wesp op lam zit en biedt aan te verwijderen. Als de lar op ingaat zegt de de wesp in haar broek [truitje is gekropen. r< and - In Hoogezand is 'ond een tehuis voor delijke gehandicapten lid omdat er brand was oken. De bewoners wer- Svacueerd. De brand- ist het vuur binnen een !r te doven, maar kon Drkomen dat een deel appartementen verloren ver de oorzaak van de in de schade is nog niets :h - Zeventien studen- irig jaar de opleiding Dlogie volgden aan de hooi voor Criminologie krijgen hun collegegeld )at bepaalde de recht - Den Bosch gisteren in t geding van de studen- en het particuliere on- instituut Best Alert BV. it om 75.990 euro. In de n het schooljaar ontdek- itudenten dat hetinsti- en erkende hbo-oplei- f. De rechter vindt dat enten misleid zijn. den haag - De aan komst van de koninklij ke familie op het volge pakte Binnenhof In Den Haag leverde een kleur rijk plaatje op. Uit de gouden koets gingen gistermiddag behalve koningin Beatrix, kroon prins Willem-Alexander en zijn zwangere echt genote prinses Méxima en prins Frlso op weg naar de Ridderzaal voor de Troonrede. Foto: ANP/Robin Utrecht delft/gpd - Hoogleraar veilig heid en rampenbestrijding Ben Ale heeft een flink verlanglijstje. Hij neemt de woorden 'nog be studeren' en 'nog onderzoeken' veelvuldig in de mond. „Ik wil dat mensen zich meer bewust worden van risico's. Let wel, een volgende ramp komt er echt wel", zegt de kersverse hoogleraar aan de Technische Universiteit Delft. Vreemd vindt hij dat niet. Ne derland bouwt nog volop in de polders of op sleutellocaties voor transport van gevaarlijke stoffen. En het duurde veel te lang voordat eindelijk werd be sloten om toch extra veilig heidsvoorzieningen langs de Betuwelijn te treffen. „Maar ja, er is een miljardentekort. En veiligheid is dan een makkelijk potje om op te besparen." Ale vindt dat er steeds meer problemen ontstaan door hui zen, kantoren en industrie te bundelen. Wat ooit begon met 'een simpel stationnetje bij Haarlem', is uitgegroeid tot een groot spoometwerk. Met daar omheen veel woningen, wegen en industrie. „Op zich is dat geen probleem, maar we ver voeren op meerdere plaatsen chloor, ammoniak en LPG. Soms denk ik dat we om een ramp vragen." Ale, naast zijn werk op de TU Delft ook verbonden als onder zoeksdirecteur aan het Neder lands Instituut voor Brandweer en Rampenbestrijding (Nibra), wil zijn ingenieurs in opleiding daarom bewuster maken van risico's. Ze worden nu opgeleid met de instelling: je maakt iets dat niet kapot gaat. „Maar dat is een illusie. Iedereen kan een fout maken. Bij elke fase van ontwikkeling, of het nu een product of een gebouw is, moe ten ze zich afvragen of het mis kan gaan. En zo ia, kun je dan nog ontsnappen? Ale vreest dat het moeilijker wordt aan rampen om te ont snappen. Nederland wordt vol gebouwd en heeft relatief veel gevaarlijke industrie. Boven dien lijkt het erop dat onderne mingen onderhoud niet langer als kerntaak zien. Vaak wordt onderhoud uitbesteed, wat minder kwaliteitscontrole bete kent, meent hij. „Er is een men taliteitsverandering nodig. We kunnen niet blijven geloven dat we onkwetsbaar zijn." Mocht er iets gebeuren, dan moeten er ineens wel erg veel mensen geëvacueerd worden. Ale erkent dat het lastig is om het tij te keren: Nederland is nu eenmaal erg vol. De hoogleraar wil daarom vooral uitzoeken hoe een grootscheepse evacua tie goed is te regelen. Dat gebeurt nu vooral door op computerschermen rampen te simuleren. Desgewenst kunnen computers perfect weergeven hoe bijvoorbeeld vijftig brand weerauto's snel ter plaatse kun nen zijn. En hoe ze vuur of che micaliën het best kunnen be strijden. „Maar in werkelijkheid zijn vlammen heet en ga je van rook hoesten. Daar heb je op een scherm geen last van. Het is een hulpmiddel, zoals piloten een vluchtsimulator gebruiken voor hun vliegopleiding." En dat is waarschijnlijk toch ook anders dan voor het eerst een echte Boeing met honder den passagiers aan de grond zetten. Dat gaat hij met een net aangestelde promovendus on derzoeken. „Hoe kun je een grote evacuatie goed regelen? Dat wil ik weten." den haag/anp - Het tekort aan gevangeniscellen zal het komende jaar bijna verdrie voudigen. Dit jaar ontstaat een tekort van 533 cellen, in 2004 zullen er bijna 1500 cel len te weinig zijn om aan de behoefte te voldoen. Het te kort zal verder oplopen tot bijna 1700 in 2007. Dat blijkt uit nieuwe progno ses van het Wetenschappe lijk Onderzoeks- en Docu mentatie Centrum (WODC), zo schreef justitieminister Donner gisteren aan de Tweede Kamer. Het capaci teitstekort ontstaat bij onge wijzigd beleid. De forse stijging in de prog noses komt volgens Donner doordat het WODC vorig jaar, bij de laatste prognoses, nog niet kon weten dat de drugssmokkel op Schiphol strenger werd aangepakt. Meer mensen worden opge pakt en opgesloten. Bovendien worden steeds meer mensen in hechtenis genomen omdat zij de een boete niet betalen. Daar naast blijken taakstraffen va ker te mislukken. leeuwarden/gpd - De kokkel- visserij is schadelijk voor de na tuur in de Waddenzee. Onder zoekers hebben dat naar jaren lange studie vastgesteld. Dat is de voornaamste conclusie van het rapport dat de basis moet vormen voor de toekomst van de schelpdiervisserij in de zee. De uitkomsten staan vermeld in de deze week gepresenteerde Natuurbalans van het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Begin vorige maand gaf de Waddenvereni ging al aan dat de voorlopige rapportage voldoende moet zijn om de kokkelvissers uit het natuurgebied te weren. Volgens de Natuurbalans halen de vissers te veel voedsel voor de vogels weg. Bovendien ver storen ze de bodem van de zee en belemmeren daardoor de groei van kokkels. Of er daadwerkelijk een verbod op kokkelvisserij komt, hangt af van minister Veerman van landbouw en de Tweede Ka mer. De definitieve versie van het onderzoek verschijnt vol gende maand. den haag/gpd - Regeringspartij CDA is tegen herinvoering van de 'medicijnknaak'. Het kabinet wil het medicijngebruik afrem men door per recept een eigen bijdrage van 1,50 euro in te voe ren. De meeste oppositiepartijen zien dat plan niet zitten. Zo kan zich later vandaag, tijdens de al gemene beschouwingen, snel een kamermeerderheid tegen de 'medicijnknaak' aftekenen. De tegenstanders wijzen erop dat de eigen bijdrage in de ja ren tachtig niet het beoogde ef fect had. Huisartsen schreven per recept meerdere middeltjes uit; veel mensen haalden uit eindelijk hun medicijnen niet op bij de apotheek. Bovendien rezen de administratieve lasten de pan uit. Het CDA wil als compensatie voor het schrap pen van de 'medicijnknaak' de voorziene verlaging van de zie kenfondspremie niet laten doorgaan. De WD eist vandaag van het kabinet dat er als de wiede weerga extra politieagenten bij komen. Fractievoorzitter Van Aartsen zal voorstellen om mili tairen, die door bezuinigingen bij Defensie overbodig worden, snel om te scholen voor het po litievak. Er is gisteren meteen massaal verzet gerezen tegen de ingrij pende bezuinigingen die het kabinet heeft ontvouwd. De linkse oppositiepartijen wijzen de plannen af, evenals de vak bonden en tal van maatschap pelijke instellingen. De vakcen trale FNV en werkgevers in het midden- en kleinbedrijf voor spellen een keiharde confronta tie met de sociale partners. „Mensen die het 't slechtst kun nen verdragen krijgen nu de hardste klappen", fulmineerde PvdA-leider Bos. Ook SP, Groenlinks, LPF en Christen- Unie slijpen de messen. „De verzorgingsstaat is failliet ver klaard", aldus fractievoorzitter Halsema van Groenlinks. De SP roept op tot groot maat schappelijk verzet. Voorman Marijnissen noemt het pakket maatregelen 'asociaal'. Het kabinet toonde zich giste ren niet onder de indruk van deze protesten. Volgens pre mier Balkenende voorspelde de vakbeweging een jaar geleden ook oorlog, maar werd vervol gens toch een akkoord geslo ten. „Wij nemen onze verant woordelijkheid, vervolgens is de Kamer aan zet en dan gaan we het overleg met de vakbeweging aan", aldus de premier. Minis ter van financiën Zalm: „Als we nu niet stevig ingrijpen, worden we later tot nog grotere en lang duriger saneringen gedwongen. Het is immoreel om een vol gende generatie met de gebak ken peren te laten zitten." Het kabinet bezuinigt volgend jaar elf miljard euro, en ver zwaart de lasten voor burgers met 1,3 miljard euro. Vrijwel ie dereen gaat er als gevolg van de kabinetsplannen circa één pro cent in inkomen op achteruit; in enkele gevallen zelfs met twee procent. Minima en chro nisch zieken krijgen compensa tie voor hogere lasten. Het kabinet kan later vandaag (en morgen) tijdens de algeme ne beschouwingen in elk geval rekenen op de steun van de re geringspartijen CDA, WD en D66. „Het beleid is hard, maar noodzakelijk", aldus Van Aartsen. Het land staat er slech ter voor dan burgers denken, vermoedt D66-leider Dittrich. „Wij zijn niet doof voor protes ten, maar de politiek moet nu leiderschap tonen." (advertentie) den haag/anp - Een op de ze ven onderwijsgevenden op middelbare scholen beschikt niet over alle vereiste diplo ma's. Dat betekent dat er onge veer 9000 niet volledig bevoeg de docenten op een middelbare school voor de klas staan. Dat staat is de nota Werken in het onderwijs die minister Van der Hoeven (onderwijs) naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Van der Hoeven vindt onbe voegde docenten voor de klas uit den boze en wil scholen hierop aanspreken. Zij wil deze kabinetsperiode het lerarente kort terugbrengen tot 2200 en heeft daar dit jaar 71 miljoen euro voor uitgetrokken. Zo wil zij onder meer de vergoeding voor zij-instromers verhogen. Maar, stelt zij, geld is geen ar gument om mensen onbevoegd aan te stellen zonder opleiding. De onderwijsinspectie heeft on langs laten zien dat het aantal onbevoegde docenten daalt, maar de cijfers van de Integrale Personeelstellingen Onderwijs en de Personeelsenquête 2003 tonen aan dat er sprake is van een stijging, staat in de nota. Het gaat deels om docenten die een bevoegdheid in een ander vak hebben, maar ook om men sen (gemiddeld 7 procent) die geen enkele bevoegdheid heb ben. Niet (volledig) bevoegde leraren werken vooral in het vmbo en het praktijkonderwijs. Het effect van de krapte op de arbeidsmarkt en ziekteuitval op de kwaliteit van het onderwijs is moeilijk te meten, omdat geen goed zicht bestaat op structure le lesuitval en kwalitatief min der goede noodoplossingen. Nieuw! Gall Gall Huisselectie 12 Wereldwijnen 75cl Grolsch Premium Pilsner 16 beugelflessen a 45cl of 24 flesjes a 30cl Deze aanbiedingen gelden l/m 30 september a.s. of zolang de voorraad Genieten Genieten lelystad - Voor de rechtbank in Lelystad is gisteren twee jaar cel geëist tegen de twee hoofdver dachten in de zogeheten Urker drugszaak. Het verslaafde twee tal, 28 en 30 jaar oud, zou tus sen april 2002 en dit voorjaar tientallen jongeren uit het vis sersdorp en Emmeloord heb ben voorzien van cocaïne. Volgens het openbaar ministe rie (OM) waren er tenminste tachtig vaste klanten in Urk en omstreken. Een van de ver dachten verklaarde dat hij gere geld een tandartsverd ivings - middel mengde met onder meer druivensuiker en dat aan bood als 'pure cocaïne'. Hij geeft toe de Urker jongeren te hebben belazerd. De officier van justitie kwam tot twee jaar cel wegens de lange periode waarin Urk werd voor zien van coke. De andere ze ventien verdachten in deze zaak, allemaal Urkers, staan 26 september terecht bij de poli tierechter in Lelystad. Een deel van hen heeft gehandeld in drugs, een ander deel wordt al leen drugsbezit ten laste gelegd. De meeste jongeren hebben het bezit van de coke al bij de poli tie bekend. De politie Flevoland kwam de omvangrijke drugshandel in Urk op het spoor na tips van de Criminele Inlichtingen Eenheid (CIE). Uit telefoontaps kwam daarna naar voren dat er op straat en in kroegen werd ge handeld in drugs en dat onder jongeren ook nieuwe dealers werden geronseld. De massale arrestaties van dit voorjaar leidden tot veel com motie in en buiten Urk. De po litie was geschokt te zijn over de omvang van de handel. Ook de gemeente, de horeca en de kerken in het vissersdorp ma ken zich grote zorgen over het cokegebruik. De meeste jonge ren zelf vonden de verhalen overdreven. (advertentie) den haag/gpd - De politie heeft een 48-jarige vrouw aangehou den die wordt verdacht van be trokkenheid bij de moord op de 7-jarige Kumral Bagci. Vermoe delijk gaat het om de moeder van de 20-jarige man die vorige week werd opgepakt in verband met de moord op het meisje in 1995. Een woordvoerder van het openbaar ministerie (OM) in Den Haag bevestigt dat een tweede verdachte is aangehou- den. Over de identiteit van de arrestant wil hij niets kwijt. De 20-jarige man en zijn moe der zijn familie van het slacht offertje, dat op 21 juni 1995 ver dween. Haar in stukken gesne den en in tassen verpakte li chaam werd twee dagen later teruggevonden. De politie hield eerder familie leden van Kumral Bagci aan in verband met de zaak. Zij wer den uiteindelijk allemaal weer vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs. Justitie hoopt met de aanhouding van de 20-jarige en de tweede verdachte de zaak nu wel te hebben opgelost. Meer aanhoudingen worden niet uit gesloten. Gelijk met de aanhouding van de 20-jarige, vorige week dins dag, werd in de Haagse Trans- vaalbuurt huiszoeking gedaan. Het pand, waar een broer van de moeder van de 20-jarige woont, staat op enkele meters van de plek waar getuigen Kumral voor het laatst hebben gezien. Het is niet bekend of er tijdens de huiszoeking spullen zijn gevonden die hebben ge leid tot de tweede aanhouding. De 20-jarige verdachte kan, als hij schuldig wordt bevonden, hooguit een half jaar gevange nisstraf krijgen. Eerder gingen deskundigen nog uit van een maximale celstraf van een jaar. Uit navraag bij het OM blijkt dat minderjarige verdachten van misdrijven die vóór sep tember 1995 zijn gepleegd, tot maximaal zes maanden jeugd detentie kunnen worden ver oordeeld. Na september 1995 is de maximumstraf verdubbeld. De verdachte was ten tijde van het misdrijf 12 jaar oud en moet dus worden berecht onder jeugdstrafrecht. De jeugdrech ter kan minderjarige verdach ten behalve een celstraf ook een verplichte behandeling in een jeugdinrichting opleggen. Maar omdat de Haagse verdachte in middels volwassen is, kan dat in zijn geval niet meer. Het openbaar ministerie zoekt naar mogelijkheden om een maatre gel als opname in een jeugdin richting te 'vertalen' naar een maatregel voor volwassenen en de rechter te vragen om de ver dachte bijvoorbeeld tbs op te leggen. Dm/en Business Cnmpacl: baebbeutlm, /adoratie m relatiebeheer Software mor ondernemers Oie bun iaaltjes op orrfe willen hebben mm.datileKbusiness.nl ni 030 S3 91555 '4

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3