SERVICE Peren met gember Koufront in de wacht 33 25 33 ■Éi i H- Cryptogram HOC 160 WOENSDAG 17 SEPTEMBER CD VAN DE DAG Genre: filmmuziek The Essential Nino Rota Film Music Collection The City Of Prague Philharmonic Orchestra olv Mario Klemens e.a. Silva Screen Records/ distr. Culture Records FILMXCD 369 Zet de blonde Scandinavische vamp Anita Ekberg op de cover en nee. De soundtracks die Nino Rota schreef voor La Dolce Vita (1960), Otto e Mezzo (1963), Satyricon, I Clowns (1970) of andere Fellini-producties leven ook voort zonder beelden van de weelde rige filmdiva's. Nino Rota (1911-1979) was een klassiek getrainde componist die als geen ander muzikaal krachtige melodieën kon neerzetten en instrumentaties koos die nooit alleen maar pathe tisch werkten. Soms draait een Fellini-film om Rota's werk, zoals in Prova d'Orchestra (1979), waar een orkest als parafrase op de maatschappij de leiding van een dirigent verwerpt en in chaos de zelfverkozen ondergang accepteert. Valery Gergiev beweerde on langs dat Sergej Prokofjew de succesvolste filmcomponist van de vorige eeuw is geweest, maar in veelzijdigheid steekt Rota hem naar de kroon. Luister naar de Siciliaanse muzikale context van The Godfather of de vervoerende epiloog uit Romeo Juliet. BOEK VAN DE DAG Indië blijft ons bezighouden Onderwerp: Indië-veteranen indië blijft ons bezighouden Auteur: Ant. P. de Craaff Uitgeverij Van Wijnen Prijs: 12,55 Ruim 40.000 boekjes zijn er al verkocht van Anton de Graaffs reeks 'Met het vergeten leger in Indië'. Deel 12 zou het laatste zijn, maar niemand die hem geloofde. En zie: zojuist verscheen deel 13, Indië blijft ons bezighouden. Ter verklaring schrijft De Graaf: „Als je zul ke brieven krijgt, hoe kun je dan zeggen dat je wilt stoppen met schrijven. Zolang er oud-Indië-soldaten zijn die hun verhaal kwijt moeten om tot rust te komen, ga ik door". Van de oorspronkelijk ruwweg 200.000 Indië-veteranen zijn er nog zo'n 75.000 in leven van wie er 25.000 per jaar het Indië-monument in Roermond be zoeken, onder andere tijdens de herdenking op 7 september. De koningin is daar echter nog nooit bij geweest. In zijn vorige boekje legde De Graaf uit welke formele argumenten daaraan ten grond slag liggen, maar de ontstemming onder Indië-veteranen is niet minder geworden. De Graaff: „Mogen wij dan in de avond van ons leven vragen of niet de Chef van het Militaire Huis, maar de konin gin zelf of de kroonprins naar Roermond komt? En of niet een staatssecretaris de regering komt vertegenwoordigen, maar de mi- nister-president persoonlijk? Nu kan het nog. Over een paar jaar zijn wij er niet meer en kan deze afwezigheid nooit meer goedge maakt worden." KOKKERELLEN Voor 2 nagerechten Echte lekkere en bovenal sappige handperen zijn er in deze tijd van het jaar weer volop. Kies voor het gerecht van vandaag bij voorkeur stevige peren die net niet helemaal rijp zijn. Ingrediënten 2 grote handperen; 150 gram suiker; 1 stuk verse gem berwortel (ca. 50 gram); 25 gram boter; 4 eetl. dro ge sherry; 1 eetl. fijnge hakte geconfijte sinaasap pelschil (oranjesnippers). Bereiding Schil de peren en snijd ze doormidden. Hol de peren uit en neem de klokhuisde- len weg. Breng in een pan netje 3 deciliter water aan de kook. Laat er 100 gram suiker, onder voortdurend roeren, in oplossen. Tem per de warmtebron. Laat de peerhelften 8-10 minuten in het zoete vocht pocheren. Neem daarna het pannetje van de warmtebron en laat de peer helften in het suikerwater koud worden. Schil de gemberwortel dun af. Snijd hem daama in dunne (ca. 2 mm.) plalqes. Houd 4 plakjes apart. Verhit een kleine koeken pan en voeg de boter toe. Wacht tot het schuim van de boter begint weg te trekken. Bak, in gedeelten, de overige gemberwortelplakjes snel (ca. 2 min.) om en om in de hete bo ter. Laat de gebakken plakjes even op keukenpapier uitlekken en grotendeels afkoelen. Doe ze samen met de rest van de sui ker en 1 eetlepel sherry in de mengkom van de keukenma chine (food processor) waarin het sikkelmes is geplaatst. Laat de machine hierna zolang draaien tot een vrij gladde pasta is verkregen. Neem de inmiddels koud geworden peerhelften voorzichtig uit het po cheervocht. Laat ze op keukenpapier uitlek ken. Voeg de achterge houden gemberplakjes aan het pocheervocht toe. Laat alles zolang zachtjes koken tot door het indampen niet veel meer dan 1 deciliter is overgebleven. Roer de rest van de sherry er door. Schenk het sausje door een fijn zeefje in een kommetje en laat het koud worden. Presentatie Vul de peerhelften met de gem- berpasta. Leg de peerhelften op de borden en schep het sausje er over. Bestrooi de peren daar na met wat fijngehakte oranje snippers. Tip De met de gemberpasta gevul de peerhelften laten zich goed combineren met een bolletje vanille-roomijs. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: Al knooppunt Hoevelaken en knooppunt Beekbergen en A27 knooppunt Gorin- chem en knooppunt Everdingen. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A12 bij Zoetermeer en de A4 bij Leidschendam. Donderdag: A2 bij 's-Hertogenbosch en A2 bij Breukelen. Vrijdag: A2 bij Waalre en Al bij Bameveld. Zater dag: A12 bij Woerden en A67 bij Bladel. Zondag: A15 bij Kesteren en Al bij Eemnes. HET WEER door Jan Visser In het westen en midden van Europa blijft het aan houdend fraai nazomerweer. Na dichte tot zeer dichte mist (banken) tijdens de vroege ochtend werd het gisteren weer overwegend zonnig en werd het op Soesterberg 24,9, Hoofddorp 23,2, Schiphol 23,1 en op Valkenburg 21,3 graden. In De Bilt is inmiddels de 111de warme dag van 2003 een feit. Het grootste aantal warme dagen (minimaal 20 graden) staat nog op naam van 1921 en 1947 met 113, in 1959 waren het er 112. In dat laatste jaar werd 28 procent van de warme dagen in september en oktober geregi streerd. In 1912 werd in het najaar niet een keer de 20 graden bereikt. Morgen trekt een in betekenis toenemende depres sie vanuit het zeegebied tussen Schotland en IJsland naar het noorden van Scandinavië. Een koufront van het systeem arriveert boven de Noordzee maar kan bij ons nog niets uitrichten. Hooguit komt er 's mid dags wat meer bewolking. Voor de rest zonneschijn en met name in het binnenland zijn maxima tot om streeks 25 graden mogelijk. De naar zuidwest rui mende wind wordt aan zee vrij krachtig. Vrijdag is er een kleine kans op wat regen of een bui, de tempera tuur komt nog net boven 20 graden uit. Tijdens het weekeinde arriveert een nieuw hogedrukgebied bo ven de Noordzee. Hoewel de aangevoerde luchtmas- sa's wat minder warm zijn nemen de regenkansen weer af. In het centrale deel van de mediterrane regio zijn de afgelopen dagen zware buien gevallen. In Valletta, de hoofdstad van het eiland Malta, werd maandag na wolkbreukregens het openbare leven ontwricht. In het 'binnenland' van het eilandstaatje viel tot meer dan 200 mm, op het meetpunt Luqa werd 101 mm opgevangen. De stortregens hingen samen met een hoogtestoring die de komende dagen in activi teit afneemt. 1^ Rotterdam Scheveningen Katwijk Umuiden Egmond 1 hoog I 'aag 09:11 - 21:24 02:40 - 15:10 08:14 - 20:46 03:44 - 16:10 08:31 - 20:49 04:00- 16:30 08:55 - 21:26 04:35 - 17:06 09:20 - 21:43 04:50 - 17:23 Purmerend O Zaanstad Bangkok I Nairobi 24 Beijing C3 24 New Delhi 35 Buenos Aires i V New York 25 Jakarta Santiago 16 Johannesburg 0 22 Sydney O Los Angeles 26 Tokio 30 Miami 31 Toronto 26 STRIPS O Amsterdam Katwijk LeidenO O Wassenaar O Den Haag Hille^om Liss6 S O Sassenheirti O Hoofddorp Alphen a/d Rijn Utrecht.. Bron: www.weeror PUZZEL DIRK JAN Val4 DE SdWOollEJDlNlér DE RECHTER AU5 u zo wypT" OaJPE.R. ow &ezicHTSveff.oies kaaj ÏK. o AAWR.ADe>J cué/Of. door Mr Jesse van Muylwijck 13 r=J t=7 a VZJ a a cz ko/Ut o ie-rs voor. mu ooew i/o iBPER. 66VAL- O ©evJ OOR AAz-JrOAAï&fO CXOl CBEATOUS SYNOlC» Horizontaal: 4. Wonderlijk muzikaal pookje (7); 5. Waterplant in het van een dier (8); 7. Rinkelt een hoop vuilnis bij elkaar Stevig als een brand (4); 10. Wacht met prijzen plaatsen Verticaal: 1. Hier is een alleenstaande in het spel (6); 2. Die mageil: een relatie met een godheid (6); 3. Deze welriekende ga verwant aan een hondenmand (9); 6. Zo ongeveer is de zoek (6); 8. De staat van een schuivend rund (4). Oplossing van dinsdag: kras-karos-roskam poes-s toep-export teer-rente-intree sela-Arles-slaper pens-Pasen-gespan does-sonde-edison riet-trien-noriet leem-emelt-omelet unie-uniek-tuniek erts-stere-eerste Eindoplossing: REISGENOTE.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 24