Weer een kater in San Siro SPORT canal-» 900-8350 -Fcht m d r Ajax verliest voor de derde maal in één jaar in Milaan IELEEF HET LIVE OP CANAL+ j EKELIJKS EXCLUSIEVEIWJ: WEDSTRIJDEN UIT DE HOLLAND CASINO EREDIVISIE Kezman verbindt zijn lot aan dat van PSV mm IIS HET NIET! BEL ^bxb?^J»5U ZZH - fcC -H «veNOORD 19/10 plu - UXCUEM XI r®- bvcE« - ZZZ s;" fc ®0/1i "4oX-VC%°-^EN lïCrs lm UISBLIJVEN 15 LEUKER CANAL+ Ratelband biedt zich aan als mental coach van Oranje Coach Brugge: Voetbalclubs laten gebruik doping toe Hoera voor de hockeybond Wert jaar geschakeld «HERLAND - Tennisster 5 Boogert ondergaat dag in het Erasmus Me- Centrum in Rotterdam peratie aan de rechterelle- j Er is een gat in het kraak- geconstateerd. De Oud- landse moet negen maan- Dt een jaar revalideren om op niveau te kunnen ten- n. Boogert houdt ondanks nge herstel de mogelijk- ipen om in het internatio- n Ircuit terug te keren. "-es van Veen ts overleden aag - Kees van Veen zal u blijven voortbestaan als [j an zijn credit card leende r< jchard Krajicek. Van Veen, aportemonnee trok toen mbledonwinnaar van nnog geen geld had, over- ,n istermiddag in Spijkenis- tll 65-jarige leeftijd als ge- te an een hartaanval. Van 1S inwoner van Geervliet, ertrouwensman, praat manager, maar vooral ook Ivan Richard Krajicek. idien was hij jaren mana- n Raemon Sluiter. jnsor Pantani de wielersport Mercatone Uno stapt et eind van dit seizoen uit •lersport De Italiaanse or ziet geen toekomst kopman Marco Pantani, ■rneigenaar Romano Cen- 1 eren in de Italiaanse ie lïittosport. Pantani haal- e lienst van Mercatone ijn grootste successen, w s hoogtepunt in 1998 de in zowel de Tour als de ien jaar later werd 'Oli- wegens doping uit de ivan Italië genomen, lien heeft hij nooit meer ide niveau teruggevon- woensdag 17 september 2003 oi lerverzorger it verklaring in l/kortrijk - De Vlaamse verzorger Herman Verse- t al zijn verklaringen over I kenheid van Johan Mu- en vijf andere renners bij 31 jotscheeps dopingnet- reer ingetrokken. Dat I11 en de Vlaamse krant Het Nieuws en televisiezen- T. Versele gaf justitie in II k twaalf dagen geleden .n ien van de zes renners y irmatie over codetaal die „jgen om doping te bestel- een Vlaamse veearts, die s de verzorger nog vast- AC Milan-spits Inzaghi, die zijn ploeg in de 66ste minuut op voorsprong zette, in duel met Ajacied Yakubu (rechts). Foto: AFP/Vincenzo F 'wente-speler ufo gaat vrijuit FC Twente-speler Blaise 33wordt niet geschorst. s kreeg in de wedstrijd C Twente (14 september) ie kaart wegens het trap- ar een tegenspeler. De ger betaald voetbal acht xtreding niet overtuigend en en heeft de zaak gese- door Peter van Duyl Milaan - Ajax en San Siro, echte liefde zal het wel nooit worden. De Amsterdammers verloren gis teren voor de derde maal binnen een jaar een Champions League wedstrijd in de Milanese voet baltempel en net als bij de twee voorgaande gelegenheden res teerde het gevoel dat Ajax recht had op meer dan niets. AC Milan had geen enkele boodschap aan die Nederlandse kater, het stak zonder met de ogen te knippe ren de zege in de binnenzak: i-o. Na Inter Milaan in september vorig jaar (1-0) en AC Milan in april (3-2) werd Ajax gisteren dus weer met de staart tussen de benen naar huis gestuurd. San Siro is uitgegroeid tot een nachtmerrie voor de ploeg van Ronald Koeman, die steeds op nieuw hetzelfde patroon voor zijn ogen ziet voltrekken. Ajax was gisteren zeker niet de min dere van de regerend Europees kampioen, maar struikelde over een enkel moment van onacht zaamheid. In de 66ste minuut kwam Andrej Sjevtsjenko voor een keer los van Abubakari Ya kubu. Het schot van de Oekraï ner werd gestopt door doelman Bogdan Lobont, maar Filippo Inzaghi bewees zijn reputatie door de rebound in het lege doel te mikken. Het simpele intikkertje mar keerde uiteindelijk het verschil tussen Milan en Ajax. In de slotseconden van de enerveren de en opmerkelijk open twee kamp lueeg Rafael van der Vaart een soortgelijke mogelijk heid in de schoot geworpen. De doorgaans zo trefzekere aan voerder slaagde er echter niet in de bal van vijf meter langs de Braziliaanse doelman Dida te (advertentie) krijgen. Van der Vaart erkende na afloop schuldbewust, dat hij zich niet kon herinneren ooit zo'n grote kans te hebben ge mist. En dus werd Ajax in Milaan weer eens afgescheept met al leen complimenten. Na de stroeve seizoensstart diende zich steeds nadrukkelijker de vraag aan of Ajax zijn Europese succes van vorig seizoen wel zou kunnen herhalen. Het ver lies tegen Milan, hoe bitter ook, leverde Koeman voldoende aanknopingspunten op voor de naaste toekomst. Want tegen de kampioen van Europa vertoonde Ajax weer de flair en brutaliteit, waarmee het vorig seizoen over de interna tionale velden struinde. De Am sterdammers hadden het slechts bij vlagen moeilijk, maar waren nooit geïmponeerd door de omgeving of grote namen van zijn tegenstrevers. Ajax to verde een aantal wonderschone aanvallen uit de hoge hoed en het kreeg een paar goede kan sen, die door Pienaar en Ibra- himovic om zeep werden ge holpen. Diezelfde Zlatan Ibrahimovic, Hatem Trabelsi en met name Maxwell gaven voor het oog van de voetbalwereld blijk van de enorme ontwikkeling, die zij de afgelopen anderhalf jaar hebben doorgemaakt. De Zweed was gisteren ijzersterk aan de bal, Maxwell belooft in middels een regelrechte sensa tie te worden. De Braziliaan maakte indruk met zijn rushes en rust, met het verbluffende gemak waarmee hij overeind bleef tegen de beste spelers van Italië. Minpunten waren er overigens ook. Van der Vaart, opnieuw linkermiddenvelder, kwam nauwelijks in het stuk voor. De vermoeid ogende aanvoerder had zichtbaar moeite met de vele meters die hij moest ma ken tegen het voortdurende be wegende middenveld van AC Milan. Wesley Sonck beleefde evenmin een prettige avond. De Belg vond zich eindelijk terug in zijn geliefde twee-spitsensys- teem, maar naast Ibrahimovic oogde Sonck wel heel bleekjes. Hij werd na een klein uur ver vangen door Wesley Sneijder. Die wissel - waardoor Ajax nog slechts één spits overhield - was bedoeld om het aanvallende gevaar van Paolo Maldini in te dammen. Die opzet slaagde, maar de overijverige Sneijder stond indirect aan de basis van het verlies. Een foute pass van F GA NAAR DE DEALER FEYEHOpRD^, BUBUU r.s. zondog 2®/09 rdo den - r.jpx 04'ïb fc gronihs? renueem 23/11 «VENOORD ®6 feyenooro - evenoord «JITESSE feYEHOC eindhoven/gpd - Guus Hiddirik heeft de afgelo pen weken niets anders gedaan dan druk van de ketel halen. PSV, opperde hij voortdurend, moet eens ophouden om de Champions League ob sessief te benaderen. Hoezo is de tweede ronde heilig? Hiddink tracht zo de belasting van het elftal te halen, in de hoop dat zijn ploeg vanavond tegen Monaco fris van de lever aan de nieuwe Europe se jaargang begint. Wie vrij in het hoofd is, maakt minder fouten, weet hij. Juist domme fouten bra ken PSV de afgelopen jaren op. Op één speler ligt een bijzondere druk. Voor Ma- teja Kezman moet het er dit jaar in Europa eens van komen. Vorige week werd hij met Servië- Montenegro uitgeschakeld voor het EK. De Champions League wordt voorlopig zijn enige internationale podium, waarop hij zijn binnen landse roem in Europese faam kan vertalen. Vo rig seizoen mislukte dat volledig. Kezman kreeg SPORTUITSLAGEN BOWLING llltuili" .LIVE PREMIER LEAGUE Cl LIVE FA CUP ES LIVE PRIMERA DIVISION H LIVE SERIE A Kuala Lumpur. WK. Mannen, all events, stand na drie wedstrijden: 1. Oman (Zwe) 4176 punten, 2. Mack (VSt) 4161, 3 Jens (Dui) 4099; 97. Krull 3579, 99. Van den Bogaard 3574, 126 Smits 3491, 134. Thienpondt 3471, 154. Van de Veerdonk 3421, 176. Van den Bosch 3369. Trio's, stand na zes wedstrijden: 1Verenigde Staten 3982, 2. Finland 3942, Mexico 3931, 41. Nederland I (Krull, Van de Veerdonk, Van den Bogaard) 3508, 47. Nederland II (Van den Bosch, Smits, Thienpondt) 3473. Vrouwen, stand all events na trio's: 1. Hyman (VSt) 4038, 2. Glover(Eng) 4032, 3. Penny (Eng) 3830; 69. Van Hemert 3427, 75. De Koning 3416, 85. Haneveld 3363. Eindstand trio's: 1. Philippijnen 3797, 2 Engeland 3781, 3. Verenigde Staten 3769; 13. Neder land 1 (Haneveld, Van Hemert, De Koning) 3495, 45. Nederland (Altewischer, De Bruine, Van de List) 3099. PRIJSVRAGEN 57.58.59.67.72.74.75. (Onder voorbehoud van typefouten). SCHIETEN Nicosia. WK skeet. Mannen: 1. Glyda (Pol) 146 (voorronde 122+ finale 24), 2. Dulohery (VSt) 145 na shoot-off (122+23), 3. Jin (Chn) 145 (122+23), 35. Dompeling 117, 56. Van der Greet 115. Vrouwen: 1. Wei (Chn) 95 na shoot-off (70 +25), 2. Spada (Ita) 95 (71+24), 3. Igaly (Hon) 94 (74+20), 10. Van der Valk 68. TENNIS Shanghai (Chn). Vrouwen, 520.000 euro. Eerste ronde: Dokic (SMo/5) - Jankovic (Joe) 7- 6 4-4 opgave Jankovic, Sanchez Lorenzo (Spa) - Pratt (Aus) 6-4 6-3, Sun (Chn) - Garbin (Ita) 7-5 2-3 opgave Garbin, Morigami (Jap) - Sucha (Slw) 6-2 6-3, Barna (Dui) - Cho (ZKo) 6-0 6-2, Craybas (VSt) - Jie Zheng (Chn) 3-6 7-6 2-0 opgave Zheng. Mandeville (VSt). Challenger, 25.000 euro. Eerste ronde: De Chaunac (Fra) - Wessels (Ned) 6-2 7-5. CHAMPIONS LEAGUE GROEP Costinha en Deco (Porto). Manchester United (Eng) - Panathinai- GROEP G kos (Gri) 5-0 (4-0). 13. Silvestre 1-0, 14. Fortune 2-0, 33. Solskjaer 3-0, 40. Besiktas (Tur) - Lazio Roma (Ita) 0-2 (0- Butt 4-0, 83. Djemba-Djemba 5-0. 1). 37. Starn 0-1, 77. Fiore 0-2. Scheidsrechter: Sars (Fra). Scheidsrechter: Nielsen (Den). Gele Glasgow Rangers (Sch) - VfB Stuttgart kaart: Oddo, Giannichedda (Lazio). (Dui) 2-1 (0-1). 45. Kuranyi 0-1, 73. Sparta Praag (Tsj) - Chelsea (Eng) 0-1 Nerlinger 1-1, 79. Lovenkrands 2-1. (0-0). 85. Gallas 0-1. Scheidsrechter: Scheidsrechter: Veissière (Fra). Gele Fleischer (Dui). kaart: Mols, Emerson, Nerlinger, Ball, McGregor (Glasg. Rangers), Gleb en GROEP H Heldt (VfB. Stuttgart). AC Milan (Ita) - Ajax (Ned) 1-0 (0-0). GROEP F 66. Inzaghi 1-0. Toeschouwers: 55.000. Scheidsrechter: Lubos (Slw). Real Madrid (Spa) - Olympique Marseil- Rode kaart: 90. Gattuso (AC Milan). Ge le (Fra) 4-2 (2-1), 26. Drogba 0-1, 29. Ie kaart: Van der Vaart, Escudé en Ibra- Roberto Carlos 1-1, 34. Ronaldo 2-1, himovic (Ajax). 57. Ronaldo 3-1, 61. Figo 4-1 (straf- Club Brugge (Bel) - Celta de Vigo de Vi- schop), 83. Van Buyten 4-2. Scheids- go (Spa) 1-1 (0-0). 50. Juanfran 0-1, rechter: Stark (Dui). Gele kaart: Raul 84. Saeternes 1-1. Scheidsrechter: (Madrid) en Runje (Marseille). Kasnaferis (Gri). Rode kaart: 45. Men- Partizan Belgrado (SMo) - Porto (Por) 1- doza (Brugge) en 90. Martens (2xgeel- 1 (0-1). 22. Costinha 0-1, 54. Deliba- /Brugge). Gele kaart: Verheyen, Van der sic 1-1. Scheidsrechter: Benes (Tsj). Heyden, (Brugge), Sergio, Berizzo, Con- Gele kaart: Nadj, Delibasic (Partizan), treras en Angel (Celta de Vigo). den haag/gpd - Na zijn kort stondige politieke carrière bij Leefbaar Nederland was het even stil rond Emile Ratelband, maar nu heeft hij in het Neder landse voetbalelftal een nieuw voertuig gevonden voor publi citeit. In een open sollicitatie bij de voetbalbond KNVB biedt hij zich aan als mental coach van Oranje. Ratelband garandeert dat het Nederlands elftal zich met zijn hulp zal plaatsen voor het Eu ropees kampioenschap, vol gend jaar in Portugal. Als het team van bondscoach Advocaat in de twee playoffwedstrijden in november wordt uitgescha keld, dan emigreert Ratelband voor de jaarwisseling nog naar Australië om 'nooit meer terug te komen', belooft hij. Ratelband in zijn brief: „De spelers zijn lui en vadsig, een stelletje verwende kinderen. Het is tijd dat er wat gebeurt. Als mental coach kan ik het team een ander perspectief ge ven. De spelers moeten er voor tekenen dat ze de wedstrijdpre mies afstaan aan een goed doel en bij uitschakeling voor het Europees kampioenschap moe ten ze de helft van hun jaarsala ris inleveren. Met die 'pijn-ple- zierprikkel' geef ik ze het goede gevoel. De echte winnaar doet het voor de eer. Daarnaast voet ballen ze ook nog eens voor het goede doel. Daarmee krijgen ze het publiek op zeker mee." KNVB-woordvoerder De Leede laat weten dat 'wij in deze tijd duizenden reacties krijgen van mensen die suggesties aandra gen. Ratelband is er een van. Dat tekent de bevlogenheid van het Nederlandse volk. Dat doet ons allen zeer veel deugd." de invaller leidde de aanval in, waaruit Inzaghi de enige treffer van de wedstrijd liet aanteke nen. In de aanloop naar de ontmoe ting met Milan zei Koeman al dat hij niet al te zwaar zou tillen aan een eventuele nederlaag. Door het verlies heeft wel de volgende groepswedstrijd, op 1 oktober thuis tegen Club Brug ge, een zware lading gekregen. Als Ajax verder wil, móet het de Belgen verslaan. „We moeten beseffen dat we tegen Milan hebben gespeeld, niet voor de Nederlandse competitie", zei Ajax' technische baas. „Ik vind niet dat we erg veel hebben weggegeven, de kansenverhou ding was wel zo ongeveer het zelfde. Maar we missen net dat beetje geluk, de killersmentali- teit ook, waarover Milan wel beschikt. Toch zeg ik dat we iets te weinig hebben gekregen. On danks het verlies geeft dit ver trouwen." AC MILAN: Dida; Cafu, Nesta, Maldini en Costacurta (32. Laursen); Gattuso, Pirlo, Kaka en Seedorf (65. Serginho); Sjevtsjenko en Inzaghi (75. Ambrosini) AJAX: Lobont: Trabelsi, Pasanen, Ya kubu, Escudé en Maxwell; Pienaar (80. Sikora), Galasek en Van der Vaart; Sonck (56. Sneijder) en Ibrahimovic. brugge/anp - Volgens de Noor se trainer Sollied van Club Brugge is dopinggebruik in het voetbal onmiskenbaar aanwe zig. Dat zegt hij in een interview in het Belgische weekblad Hu- mo. „Ik ben er zeker van. „Ik heb als trainer van Rosenborg de kwartfinale van de Cham pions League gespeeld tegen Juventus, met Zidane en Del Piero. Wel, dat was een machi ne. Geen enkele speler werd moe, het was werkelijk abnor maal. Later is me ter ore geko men dat er epo (bloeddoping, red.) in het spel zou zijn ge weest. Het kan haast niet an ders." Volgens Sollied laten clubs dopinggebruik openlijk toe. „Dat voetballers zich indi vidueel doperen, is misschien logisch: er staat enorm veel op het spel, en dan heb je altijd wel van die figuren die aan de verleiding bezwijken. Maar als clubs collectief gaan doperen - en volgens mij met medeweten van het bestuur- dan wordt de sport ziek. Er zijn grenzen, en als je die overschrijdt, luid je je eigen ondergang in." in de Europese wedstrijden grote kansen, maar scoorde niet.Kezman is de pijlpunt in het aan- valsspel dat PSV vanavond tegen AS Monaco hoopt te ontwikkelen. De Serviër is afgelopen sei zoen op een manier gegroeid die Hiddink ten voorbeeld stelt aan de rest van de ploeg. Hij is nu slimmer en verstandiger in het gebruik van zijn krachten. Het werkpaard Kezman dat de bal des noods op de middenstip kwam halen is niet meer. Zijn energie gebruikt hij nu voor het doel. Thuis tegen Monaco wordt in een ouderwetse 4- 4-2 op de winst gespeeld. Snelheid er grilligheid moeten voorin de wapens worden om het vrij statische hart van de Fransen te klieven. Met de steeds wisselende Robben, Kezman en Romme- dahl heeft PSV een trio in huis dat pressie kan uitoefenen op de achterste linie. Park (wel her steld van een knieblessure, in tegenstelling tot Bogelund die ook niet fit is) zal pendelen tussen de aanval en het middenveld. Szczecin (Pol). Challenger, 125.000 euro. Eerste ronde: Kempes (Ned) - Furlan (Ita) 6-4 6-3, Andrejev (Rus) - Wassen (Ned) 6-4 6-3. Seoul. Challenger, 75.000 euro. Eerste ronde: Van Scheppingen (Ned) - Brow ne (Arg) 7-5 6-4. ZEILEN Cadiz. WK Olympische klassen. Vrouwen. Yngling, na 6 races: 1. Schumann (Dui) 32, 2. Swett (VSt) 32. 3. Swanson (VSt) 33, 20. Thies/Bes/De Jong 79, 32. Hin/S- amama/Buis 131. Europe, na 8 races: 1. Sundby (Noo) 16, 2. Smidova (Tsj) 37, 3. Abrahamsen (Den) 44, 6. Brouwer 59, 47. Witteveen 178 Mistral, na 4 races: 1 Korsitz (Isr) 14, 2. Kendall (NZe) 20, 3. Crisp (Aus) 25. Mannen. Mistral, na 4 races: 1 Miarczynski (Pol) 11,2. Rodrigues (Por) 11, 3. Bontemps (Fra) 13, 19. Van Dijk 47. Star, na 3 races 1. Bruni/Vigna (Ita) 7, 2. Rohart/Rambeau (Fra) 8, 3, Loof/Ekstrom (Zwe) 11,6. Neeleman/Van Niekerk 16, 10. Kats/Martens 19, 82. Heiner- /Bergsma 129. Driewerf hoera voor de hoc keybond, zo'n beetje het enige Nederlandse sportbol- werk dat in de woelige wateren van tegenwoordig overeind blijft. Hockey is een merkwaardige bezigheid: krom lopend tegen een bal meppen, een stok met een krom eind en dan maar proberen de tegenstander de bal op de voeten te spelen om dat je dan Taeke Takema in stelling kan brengen en die slaat Nederland naar welk ge wenst doel dan ook. Overigens, formidabele naam. Zeeheld en strafcornerspecia list: Taeke Ta kema. Hij was wat gebles seerd en de ploeg van Bellaart werd direct vierde. Dat kon je overigens zien aanko men. Te veel is te veel en die verrekte Duitsers die, hautain, de Champions Trophy in het van oranje zinderende Amstelveen lieten lopen, wonnen a. de Europese titel en b. zijn direct geplaatst voor Athene. En dat wilden al die oranje Rabo-types graag, hoewel ze nu anders zeg gen. Het voordeel van het dikke ver lies nu is: ze zijn met de voeten op aarde terug, ze weten dat ze kwetsbaar zijn, ze weten dat ze kunnen verliezen en ze weten dat ze de boel de afgelopen we ken totaal verkeerd aangepakt hebben. Te veel was hier ook te veel; slecht gedaan door de be trokkenen, overigens. Dat de vrouwen wel wonnen, is niet verwonderlijk. Het zou eer der gek zijn als de oranje dames niet winnen. Kijk, hockey is nou bepaald geen sport die de titel 'overal over de wereld' mag dragen. Ik meen dat in Neder land alleen meer meisjes/vrou wen hockey spelen dan in de rest van de wereld samen. Ove rigens, er bestaat nog zo'n al leszeggend axioma: in Neder land alleen liggen meer kunstg rasvelden dan in alle landen waar men hockey speelt bij el kaar. Dat is veelzeggend. Je vraagt je dan af waarom 'we' niet alles winnen, want (en daar komt het compliment) de infrastruc tuur van de hockeybond mag er wezen. Er is kader, geld, er zijn ideeën, het sterft van de gezon de clubs en terwijl alles om ons heen verpaupert, blaakt de club van Bolhuis van ietwat oubollig aandoende oranjegezondheid. In de race naar de top spelen de Hollandse meiden alles van de mat; hun gedreven en soms over kokende coach aan de kant kijkt toe en bedenkt weer iets nieuws om zijn sport te vervolmaken. Kijk, in een periode van tamelijke sp<#tieve droogte, is het succes van de hockeywereld meegenomen. Laten we ac cepteren dat het een zeer kleine sport is (een soort schaatsen voor WD-ers) en dat we het ge woon heel aardig doen. En neen, ik bagatelliseer de sport niet; sterker nog, goed hockey spelen is heel, heel moeilijk. Maar goed aan sport doen eist ook bepaalde egards ten op zichte van je inferieure tegen stander. Als je, omdat je zo goed bent, je doelvrouwe uit haar hok haalt en een twaalfde veldspeelster inzet, dan getuigt dat niet van werkelijke bescha ving. Dan is dat een actie die bestraft dient te worden. Zou de hockeywereld dat ook zo zien? Of is men daar enigszins verblind door het succes? Dat laatste lijkt me mogelijk. Van te fel oranje krijg je immers koppijn. Mart Smeets

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21