'Hoe slechter de economie, hoe extremer de hoed' GESPREK VAN DE DAG Baby's stelen de show op prinsjesdag Delft maakt kans op prinselijk huwelijk Prinsjesdag is smullen voor ontwerpster Marianne Jongkind Prinsjesdag WOENSDAG 17 SEPTEMBER DAGELIJKS LEVEN Delft maakt een goede kans op het volgende prinselijke huwelijk. De Oude Kerk in de prinsenstad is vol gens NOS-verslaggever Maartje van Weegen -die zich beroept op be trouwbare bronnen- uitgekozen voor de trouwerij van prins Johan Friso en Mabel Wisse Smit. Een datum zou er ook al zijn, 24 april 2004. De Rijksvoorlichtingsdienst ontkent dat datum en plaats al vast staan. Er heeft zelfs nog geen overleg plaats gehad met het paar, zo laat een woordvoerder weten. Ook de Her vormde Gemeente in Delft, eigenaar van de Oude Kerk, weet niets van een huwelijk. „Een koninklijk huwe lijk? Het zou natuurlijk schitterend zijn, maar we weten helemaal van niks. Ik heb net m'n voorzitter ge sproken, en ook hij weet van niks." De gemeente Delft reageert formeel: „De gemeente weet van niks. Het zou natuurlijk wel erg leuk zijn". Delft lijkt overigens een logische keus. De stad heeft een eeuwenoude en bijzondere band met de koninklij ke familie. Hier is -maar dan in de Nieuwe Kerk- de grafkelder van de Oranjes. Prins Johan Friso, die vol gende week 35 jaar wordt, heeft in Delft lucht- en ruimtevaarttechniek gestudeerd en in de buurt van de Oude Kerk gewoond. Mabel Wisse Smit is in 1968 in de buurt van Delft, in Pijnacker, als Mabel Los geboren. De binnenstad van Delft is compact, daarom ook goed te beveiligen en fo togeniek. En voor Delft zou het pret tig zijn om nu eens een vrolijke ko ninklijke gebeurtenis binnen de ge meente te krijgen in plaats van een koninklijke uitvaart. Weinig kerken hebben daarnaast zo veel 'koninklijke' allure als de Oude Kerk, met zijn uit de veertiende eeuw stammende karakteristieke scheefge zakte toren, een belangrijk historisch monument. De net gerestaureerde, vanaf 1200 opgebouwde maar vaak veranderde hervormde kerk, bevat onder meer de graftombes van de zeehelden Piet Hein en Maarten Tromp, alsmede de laatste rustplaats van de schilder Johannes Vermeer. De voor het huwelijk geopperde da tum -het paar zelf heeft slechts ge zegd dat het in het voorjaar wil trou wen- heeft voor Johan Friso een be langrijk voordeel. De prins heeft een nimmer publiekelijk uitgesproken, maar altijd duidelijk zichtbare hekel aan Koninginnedag. Indien het hu welijk op 24 april plaatsvindt, kun nen de prins en zijn vrouw op 30 april vanwege hun huwelijksreis zonder gezichtsverlies afzeggen. GPD/Hans Jacobs Zwangere vrouwen bepalen het beeld in de Ridderzaal. Op de voorste rijen priemen twee dikke buiken naar voren. Tegenover Beatrix zit de hoogzwangere Sharon Dijks- ma, en rechts van de koningin haar schoondochter Méxima. Niet ver daar van daan zit de eveneens zwangere Femke Hal- sema (Groenlinks). De stoelen van Méxima en Sharon Dijks- ma, die deze prinsjesdag een protocollaire functie heeft, zijn gereserveerd. Voor veel anderen is het elk jaar weer een wedloop op de beste plaatsen in de Ridderzaal. Vroeg komen en je uitnodigingskaart neer leggen op een zetel die prominent in beeld komt. Dat zijn de stoelen op de eerste rij natuurlijk, maar ook die langs het gangpad waarlangs het koninklijk gezelschap bin nenkomt. De zelfbeheersing van Elly Plooij is opmer kelijk. Ruim drie kwartier voor aankomst van de koningin in de Ridderzaal drentelt de europarlementariër al neiveus rond voor de troon. Stemmig blauw ensemble, vuurrode hoed. Haar lichaamstaal spreekt boekdelen: 'Ben ik in beeld? Word ik ge zien?' Collega's kijken besmuikt toe. glimlachen om zoveel ijdelheid. Alsof ze gastvrouw is, en niet zelf een gast van het parlement. Ook in voorgaande jaren is ze steeds pro minent in beeld. „Ach, zo is ze nu een maal", weet een Tweede-Kamerlid, „Het is de enige keer in het jaar dat ze kan opval len." In trek zijn de plaatsen achter Willem- Alexander en Maxima. Daar heeft Elly dan ook haar stek bevochten. „Brutale laatko mers wisselen stiekem de kaarten om", weet PvdA-kamerlid José Smits. Jammer voor Plooij dat ze geen lid kan zijn van de commissie die de koninklijke gasten van en naar hun plaatsen brengt. In vroeger tijden leverde dat ook nog wel eens schermutse lingen op om de beste plek, maar dan tus sen kamerleden en hofhouding. SGP'er Kees van der Staaij, dit jaar lid van de commissie, kent die voorgeschiedenis. Maar hij dringt zich niet op. Zijn taak is het om vóór de koningin en Tweede-Kamer voorzitter Frans Weisglas uit te lopen, en na afloop wat beleefdheden te wisselen met de hoogheden in de zogenoemde Ko- ninginnekamer. „Het ging vooral over de zwangerschap van Maxima", verklapt hij, geen wonder aangezien ook Sharon Dijks- ma zich naar de Koninginnekamer begeeft. „Het gaat goed", weet Van der Staaij te melden over de in uitbundig fuchsia gekle de prinses Méxima. Een van de aanwezigen Pit vindem wtfR v£,t. MENSELIJK Het Amsterdamse toprestaurant vossius is failliet. De kansen op een door start zijn verkeken. Chef-kok Robert Kranenborgen zijn partner John Vincke kregen onvoldoende geld bij elkaar om uit de problemen te komen. Bewindvoer der Marie Louise Daniëls-Vetter: ,,De ontruiming door schuldeisers heeft in feite de nekslag gegeven. Daardoor lag de zaak stil. Al die tijd waren er geen inkom sten." Daniels heeft zelf besloten tot de faillissementsaanvraag. ,,Het ging om zo veel geld. Ik werd er benauwd van. Het was tegenover schuldeisers niet meer te verdedigen." Vier weken geleden kregen Kranenborg en Vincke uitstel van betaling. Voor het reddingsplan was een miljoen euro nodig. De grootste schuld eiser van Vossius was de verhuurder van het pand, de Nedstede Groep. Deze groep zag weinig in een doorstart en was wegens de huurachterstanden al op zoek gegaan naar nieuwe huurders. Een Franse rechtbank heeft ac teur guillaume depardieu, zoon van Gerard, gisteren veroor deeld tot negen maanden voor waardelijke gevangenis straf omdat hij in augustus een man had bedreigd met een vuurwapen. Ook droeg de rech ter Depardieu op achttien maan den in therapie te gaan. De ac teur moet zijn vuurwapen inleve ren en 9.500 euro betalen, waarvan 4.500 euro aan schade vergoeding voor het slachtoffer. Depardieu werd op 22 augustus in een bar in Trouville in Nor- mandië gearresteerd. De 32-jari- ge acteur had zijn pistool getrok ken en een aantal keer in de lucht geschoten, nadat een man opmerkingen had gemaakt over zijn kleding. Foto: AFP Prinses stéphanie van Monaco (38) is voor de tweede maal in het huwelijk getreden. Een woordvoerder van het Monegaskische vorstenhuis zei dat er ,,een plechtigheid is geweest in Genève". Omdat het om een 'privé-aangelegenheid' gaat, doet het paleis geen officiële bekendmaking. Het nieuws over het huwelijk van de prinses werd naar buiten gebracht door de internetsite van het blad Bun teen door het weekblad Die Aktuelle. Die zeiden van bronnen 'dichtbij het pa leis' vernomen te hebben dat de gelukkige de Portugese circusartiest Adans Lo pez Peres is. Alleen de getuigen en Stéphanies drie kinderen waren volgens de bronnen van de twee media bij de huwelijksplechtigheid aanwezig. Stephanie trouwde in 1995 met Daniel Ducruet, met wie ze twee kinderen heeft. Een jaar later scheidde het paar. Later kreeg ze een relatie met Jean-Raymond Gottlieb. Met hem kreeg ze haar jongste dochter. Begin dit jaar beëindigde Stéphanie een relatie met de Zwitserse circusdirecteur Franco Knie. Foto: AP voorspelt: „Het wordt vast een meisje0 al dat rose in haar kleding." En ook bij de aanbieding van de miljo nennota in de Tweede Kamer komt d nieuwe generatie even om de hoek ki Minister Gerrit Zalm (financiën) laat derend weten dat hij 'een uur geleder is geworden. Mijn kleindochter heet 1 ma. Zijn ambtenaren blijken naast de joenennota een cadeau in het koffertj hebben verstopt. Een klein T-shirt me tekst 'Het financiële leven begint Voorhout 7', verwijzend naar het zijn ministerie. Voorzitter Weisgjs niet echt waarderen. „Dit soort ren hier niet thuis." Frouke Houtman en Hans Jacobs Het is zo langzamerhand een van de belangrijkste onderwerpen van gesprek op prinsjesdag. De hoedjes. In alle soorten en maten kwamen Prinsjesdag is het Ascot van de Lage Lan den. In de Ridderzaal kunnen vrouwen met een prachtig hoofddeksel de show stelen, zoals prinses Laurentien gistermiddag deed, maar de plank ook volledig misslaan. „Zonde!", verzucht hoedenontwerpster Marianne Jongkind als Maxima verschijnt. „Zó'n mooie meid met goede smaak en dan zo'n slecht gemaakt hoedje." Jongkind uit Soest zit op het puntje van haar stoel voor de televisie. Elk jaar ziet ze meer hoofddeksels verschijnen in de Rid derzaal. „Het is iets van de laatste tien jaar. Het ene na het andere Kamerlid kwam met een hoed op en het liefst een beetje opvallend." De boodschap van de troonrede gaat vol komen langs haar heen. „De inhoud lees ik wel in de krant", zegt ze. De hoedjes, die ze voor de gelegenheid becommenta rieert, hebben al haar aandacht. De Soes- terse is niet gecharmeerd van het fuchsia dopje op het blonde haar van de zwange re Maxima. Flatteert niet, vindt ze, net zo min als de jurk, waarin de prinses dikker lijkt dan ze waarschijnlijk is. „Dit is erg gewoontjes, Maxima, en er zitten lelijke ribbels in de stof van de hoed." Als koningin Beatrix uit de Gouden Koets stapt, valt Jongkind stil. „Nu moet ik even op mijn woorden passen", vervolgt ze di plomatiek. „Laat ik het zo zeggen: veren- hoeden zijn in de mode. Dat wel. Maar Foto: ANP zelf had ik een strakker model gemaakt. Deze hoed is iets te groot en absoluut niet gewaagd, een beetje ouderwets zelfs. De hoed werpt ook een schaduw over haar gezicht, maar past wel goed bij de jurk." Jongkind zit veertig jaar in het vak en le vert aan couturiers als Frans Molenaar, Mart Visser en Frans Hoogendoom. De prinsessen Irene en Margriet dragen vaak haar creaties, Beatrix (nog) niet. Eén keer maakte ze ongevraagd een pronkstuk voor de koningin. „Helaas kreeg ik die te ruggestuurd, met een vriendelijke brief. Ze vond het een mooie hoed, maar ze neemt nooit geschenken aan van zo per soonlijke aard." Van vakgenoten weet ze, dat het niet meevalt om voor de majesteit te werken. „Ze weet zó precies wat ze wil, dat je je eigen creativiteit niet echt kwijt kan." De vrolijke hoeden staan in schril contrast met de sombere troonrede. „Hoe slechter de economie, hoe extremer de hoeden. Dan moet een hoed de boel opfleuren", zegt de topontwerpster. Vooral Loesewies van der Laan (D66) komt met een roze 'spin' extravagant voor de dag. „Een prachtig gemaakte hoed, maar té extreem voor de gelegenheid", oordeelt Jongkind. Prinses Laurentien heeft het wél goed be grepen met haar breedgerande hoofdtooi van sisal in aubergine kleur. „Past perfect bij het geheel." Ook lof voor onderwijsmi nister Maria van der Hoeven. „Eenvoudig ontwerp, maar prachtig bij dat grijze haar." De camera zoemt in op de hoedlo- ze Femke Halsema van QroenLinks. Een gemiste kans? „Ze heeft een mooi koppie voor een hoed. Dit zal een statement zijn; het gaat haar om de inhoud van de troon rede en niet om de poespas." De somber kijkende staatssecretaris Rita Verdonk van Vreemdelingenzaken en in tegratie lijkt zelf ook te beseffen, dat ze plank heeft misgeslagen. „Net een dek schaal uit het restaurant. Ze heeft 'm laten maken door een vriendin, nou dat is te zien." Erica Terpstra wil altijd scoren met de opvallendste hoed, maar legt het dit maal af tegen Krista van Velzen van de Socialistische Partij. Die draagt een vogel nest met eieren op het hoofd. Jongkind: „Géén gezicht; een soort protesthoed. Ik houd van apart, maar niet van lachwek kend." Annemarie de Jong SP-kamerlid Krista van Velzen wilde met har hoofddeksel aandacht vragen voor het lot vIai miljoenen te klein gehuisveste kippen. Foto: roi Ik had ook heerlijk door de duinen kunnen gaan fiet sen. Her was immers een prachtige dag. Maarzo werkt dat niet. Een mens klemt zich vast aan zijn ge woonten. Dat is nog ongeveer de laatste zekerheid in het bestaan. Een columnist is ook een mens en vormt geen uitzondering. Tot mijn gewoonten behoort om mijn wekelijkse herderlijk schrijven zo laat mogelijk te noteren. Het liefst deed ik dat vandaag, woensdag dus, maar dat stuit op praktische bezwaren. Noodge dwongen schrijf ik mijn stukjes dus de dinsdager voor, zo rond het middaguur. Maar gisteren was het dé derde dinsdag. Dan torn ik aan mijn deadline. Waarom heden doen wat ik kan uitstellen, tenminste totdat het koninklijk gezelschap zijn schreden heeft gekeerd en de lakeien zich naar behoren hebben gek weten van de eervolle taak, de balkondeuren te slui ten? Toegegeven, zolang de Gouden Koets door de Haagse straten rijdt is nooit echt iets veranderd aan de regie. Die vormeloze witte pikbroeken rond de achtersten van het paardenvolk zijn nog altijd even verrukke lijk. Maartje zuigt nog altijd het laatste vleugje stilte op met overbodig gekeuvel. Hoe vaak heeft ze al ont huld dat de Gouden Koets een geschenk was van het Amsterdamse volk aan de jonge vorstin Wilhelmina bij haar inhuldiging? Hoe vaak heeft ze, terwijl het beeld Limburgse vendelzwaaiers toont, verteld dat dat Limburgse vendelzwaaiers zijn? En hoe vaak heeft ze me niét verteld, wat ik voorde verandering nou wel heel graag zou willen weten? Gisteren bij voorbeeld, wie de mevrouw was die met een mandje eieren als hoofddeksel de Ridderzaal choqueerde en vooral ook wie die mooie, maar voor het tijdstip veel te blote dame was, gezeten naast het sociaal-demo cratische wonderkind Sharon Dijksma. Vast ook een Kamerlid. Maartje had het me moeten vertellen met dan in vredesnaam maar een opperstal- of groot meester dan wel een Gelderse of Friese volbloed voor enigerlei koets minder. Het geeft allemaal niet echt, want ik ga er toch voorzitten, blijf zitten, stel vast dat de koningin er prachtig uitziet in het zilvergrijs en navenante hoed, sluit Maxima in mijn jongens hart als de weelderige jonge vrouw in fluwelen tooi, hoogtij Italiaanse Renaissance, zo weggelopen uit een schilderij van Botticelli. Maar dan. Het staatshoofd had bij wijze van spreken nog niet de majesteitelijke hielen gelicht, de trompet ters waren nog niet uitgeblazen, of de recensenten be gonnen al dat het zo'n ongemeen sombere troonrede was. Dat vond ik eigenlijk best meevallen. Beatrix was tekstvast en er kon tussen de alinea's en het drie werf leve de koningin een lachje af. Somberheid en soberheid? Waar hebben we het over? Toen de Gou den Koets na de lange oorlogsjaren in 1948 voor het eerst weer op het Binnenhof verscheen waren suiker, waspoeder, korstloze kaas, kerftabak en chocolade vlokken nog op de bon. Dat was afzien. Tegen woordig is niks meer op de bon. Hele generaties hebben bij dat woord 'bonalleen maar associa- fl ties van onnadenkend parkeren en overschrijden der maximumsnelheid. Waarmee maar gezegd wil zijn dat die aan te halen broekriemen giste ren in het Haagse straatbeeld zeldzaam waren, jt veel zeldzamer dan al die oranje bretels in de TVU feestende mensenmassa. Ook gewoontegetrouw stemde ik gister morgen vroeg voor het wereldnieuws af op de BBC en waaraan besteedden ze aandacht in Londen? Ik kon mijn radio niet gelo ven, maar ze hadden het over onze hoogsteigen prinsjesdag en al de 'sor row' en 'misery' die ons volgens een meneer uit leefbaar Rotterdam die aan het woord kwam, te wachten stond. Wilt u wel geloven dat ik vre selijk trots was? Nederland stond op de kaart, we deden weer eens mee en zo vroeg al.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2