REGIO Ringmuur If Oude Toren stort bijna ii Kort geding Turkse Alphenaar Vertroebeld en vol tegenstrijdigheden 3Dit is zo verschrikkelijk datje het zelf niet zou kunnen bedenken Afsluiting van Burg. Smeetsweg Renovatie Narcissenlaan begonnen Inschrijving voor opvang bij Alecto Vertrek Westra verbaastii Rijnwoi 'Oprijlaan van Poelgeest' bijna klaar, maar nog lang niet begaanbaar zoeterwoude-rijn dijk - De Burgemeester Smeetsweg tus sen bierbrouwer Heineken en de rotonde op de Rijndijk wordt met ingang van maandag of dinsdag voor tweeënhalve week afgesloten voor alle verkeer. In het kader van het verkeersluw maken van de Rijndijk legt rijkswaterstaat tussen de bier brouwer en de Burgemeester Smeetsweg een fietspad aan. Aan de andere kant van de weg maakt rijkswaterstaat een aan sluiting van de Nassaulaan op de Burgemeester Smeetsweg. door Marieke de Kok oegstgeest - Geen tocht, geen ouderwetse badkamer, geen slechte afvoer en geen rottende kozijnen. Over drie jaar zitten bewoners van de Narcissenlaan en Gladiolenlaan in Oegtgeest er weer pico bello bij. Gister middag begon namelijk de re novatie van zes blokken flats in de bloemenbuurt Woonstich- ting Buitenkist organiseerde een feestje. De flats aan de Narcissenlaan en de Gladiolenlaan waren hard toe aan verbeteringen. „Het tocht door de balkondeur en de afvoer is slecht", klaagt bewoner Van Steeg. „Maar in de 23 jaar dat ik hier woon heb ben ze één keer een fikkie verf over de kozijnen gestreken. Verder is er nooit wat veran derd. Als ze het gebouw wat be ter hadden onderhouden, was zo'n grote renovatie volgens mij niet nodig geweest." Twee blokken met koopwonin gen worden neergezet, één flat wordt gesloopt, één flat wordt verbouwd en vier flats worden gerenoveerd. De laatste wordt ook leeftijdbestendig gemaakt Dat houdt in dat de flats rol- stoelvriendefijk zijn en ouderen dus ook in de appartementen kunnen wonen. Om de renova tie goed uit te voeren moeten deze bewoners voor zes maan den hun huis uit. „Voor hen vinden we tijdelijk een andere woning in Oegstgeest", legt voorzitter Banga van woon- stichting Buitenkist uit. De vier blokken hoeven gelukkig niet allemaal tegelijkertijd leeg. „Per twee blokken gaan we op zoek naar vervangende woning. Dat is een stuk gemakkelijker. De duurdere nieuwbouwhui zen moeten het plan financieel dragen. De rest van de wonin gen blijft sociale huurwoning. Wethouder Meester is blij met de renovatie. „Het college is niet altijd intensief met het re novatieplan bezig geweest, maar gelukkig is dat de laatste vier jaar veranderd." De bijzon dere combinatie van slopen, re noveren, bouwen en verbou wen zorgt volgens de wethou der voor een complex plan. „Ik ben blij dat we de papieren dis cussie hebben afgesloten en eindelijk met de hamer in de hand staan." Gistermiddag werd begonnen met het groot onderhoud aan het eerste blok. Volgens Banga wordt alles aangepakt: „De mu ren, de liften, badkamer en als dat nodig is ook de keuken." Een jaar later zijn de vier overi ge blokken aan de beurt. Eind 2006 moet de renovatie af zijn. leiderdorp - De inschrijving voor de nieuwe naschoolse op- vangmogefijkheid bij hockey club Alecto in Leiderdorp is al begonnen. Naar verwachting kunnen kinderen van 4 tot 12 jaar er in het voorjaar terecht. Eerst moet het clubhuis in sportpark De Bloemerdworden verbouwd. De opvangmogefijkheid van de Stichting Kinderopvang Leider dorp (SKL) hing af van een bij drage van de gemeente van vier ton. De gemeenteraad stemde hiermee onlangs in. Kinderen kunnen straks na schooltijd in het nieuwe onderkomen te recht, of van daaruit één van de sportclubs in De Bloemerd be zoeken. Ook kunnen ze zich vermaken op de skatebaan in het sportpark of meedoen aan de kinderactiviteiten van het Sociaal Cultureel Werk Leider dorp. De hockeyvereniging en de SKL kregen vorig jaar het idee om te gaan samenwerken. De SKL wilde graag een opvangmoge fijkheid in de omgeving van De Bloemerd en Alecto wilde graag iets nuttigs doen met de ac commodatie die doordeweeks vaak leegstaat. woensdag 17 SEPTEMBER m< door Nancy (Jbert alphen aan den rijn/utrecht - Is chef-kok Hakkan Yetis een gevaar voor de Nederlandse samenleving? Buurtgenoten die hem inmiddels drie jaar kennen, bezweren van niet. De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) vindt van wel en wil hem daar om naar zijn geboorteland Turkije te rugsturen. Yetis, die inmiddels met een Neder landse is getrouwd en in Alphen aan den Rijn een nieuw leven heeft opge bouwd, wil beslist niet weg. Om te zorgen dat hij in elk geval in Neder land mag blijven tot hij krijgt te horen of hij voorgoed in Alphen kan blijven wonen, spande hij een kort geding aan tegen het ministerie van justitie. Een matroesjka-soap speelt zich dinsdagmiddag bij de rechtbank in Utrecht af. Net als bij zo'n Russische pop komt uit de ene weer de volgen de verrassing tevoorschijn. Telkens als een verklaring juist lijkt, blijkt er toch nog een andere versie verstopt te zitten. Volgens juriste Gullen van het IND mag Yetis niet in Nederland blijven, omdat hij een crimineel verleden heeft. De man is een paar jaar gele den in Duitsland veroordeeld voor handel in verdovende middelen. Het spreekwoord 'eens een dief, altijd een dief gaat in dit geval niet op. Als Yetis heeft bewezen dat hij tien jaar het rechte pad kan volgen, is hij alsnog welkom in Nederland om bij zijn Al- phense echtgenote te wonen. De af gelopen vier jaren heeft de man niet eens een verkeersovertreding begaan. „Ik verdedig mijn verleden niet, maar vecht voor mijn toekomst", zegt hij daarover. Buurtgenoten moeten er niet aan denken dat het echtpaar de komende jaren van elkaar gescheiden wordt. Twee buurvrouwen leggen voor de rechtbank een emotionele verklaring af om dat duidelijk te maken. De tienjarige stiefdochter heeft in de man eindelijk de vader gevonden die ze zo hard nodig heeft, stellen de vrouwen onafhankelijk van elkaar. Bovendien toont hun buurman zich als een sociaal bewogen en vooral hulpvaardig mens. Rechter Van Lin- schoten wil die positieve verklaringen meewegen, zegt hij. „Maar het is niet zo dat ik een oordeel kan vellen op de rekensom dat zoveel mensen zeggen dat u moet blijven en zoveel vinden dat u weg moet. Het gaat hier om het recht." Dat recht zou Yetis wel eens duur kunnen komen te staan. „Vertroebeld en vol tegenstrijdighedentypeert de rechter het dikke dossier. Buurtgeno ten weten niet beter of Yetis is slacht offer van de aardbeving die Turkije in augustus 1999 trof. Zijn enige zoon zou daarbij zijn omgekomen. Maar rechter Van Linschoten heeft een ver klaring voor zich liggen waarop staat te lezen dat de voogdij van het kind in 2002 is toegewezen aan de Duitse ex-vrouw van de Koerd. Zo tovert de rechter nog meer merk waardigheden tevoorschijn. Dat de Turk aanvankelijk onder een andere naam een verblijfsvergunning aan vroeg, bijvoorbeeld. „Ik wist niet wat ik toen deed. Ik was volledig getrau matiseerd. Het Rode Kruis heeft me naar Nederland gebracht", zo ver weert hij zich. „Merkwaardig", rea geert de rechter daarop. „Ik heb hier een verklaring van u liggen waarin u zegt dat u met een vrachtwagi getransporteerd." Een uur lang komen grote et Ie 'matroesjka's' boven tafel. Hoi tke met de opnamen in de verse) ide psychiatrische klinieken in Di en Turkije wordt de rechter c duidelijk. „Juist vanwege zijn psychiscl'vl blemen moet mijn cliënt in I r land blijven", stelt advocaat m< die zich ook beroept op de i ig tionale rechten van het kin ec meisje mag haar nieuwe vad wie ze zo'n hechte band heel bouwd, niet kwijtraken, vi raadsman. Over twee weken ins rechter uitspraak. 3( nL Kerkvoogdij komt twee ton tekort De eeuwenoude ringmuur staat op instorten. Foto: Hielco Kuipers door Peter Groenendijk warmond - De monumentale ringmuur bij de Oude Toren in Warmond verkeert in bijzonder slechte staat. Alleen een spoedi ge, grondige restauratie kan voorkomen dat de eeuwenoude muur instort. Maar er is geen geld, en de kans op subsidie is verkeken. Er is reden tot zorg, zegt ook voorzitter Aad Boer van de kerkvoogdij van de Nederlands hervormde kerk, eigenaar van de oude muur. „De muur is in bijzonder slechte staat. We vre zen al jaren voor de toekomst. Als er niets gebeurt, kalft de muur af." Een woordvoerder van de gemeente Warmond be vestigt dat. „Veel voegwerk is verdwenen, stenen zijn poreus. Sommige delen zijn al inge stort. Het gaat hard de verkeer de kant op." De kerkvoogdij zegt op korte termijn twee ton nodig te heb ben voor een grondige restau ratie. Maar dat geld is er bij lan- Ongeluk met freesmachine 'het ernstigste in tachtig jaar KTS' voorhout - In een paar secon den lag vrijdag de toekomst van een 15-jarige Noordwijkerhout- se leerling van het Teyfingen College locatie KTS aan scher ven. Hoe het vrijdag precies is gebeurd, moet onderzoek van de Arbeidsinspectie nog uitwij zen, maar plotseling kwam de stof van zijn overall in de frees- kop en werd zijn arm de machi ne in getrokken. Korte tijd later konden de artsen in het LUMC niets anders doen dan de arm van de scholier tot even boven de elleboog amputeren. Locatiedirecteur A. de Groot spreekt van een scenario dat „zo verschrikkelijk is dat je het zelf niet zou kunnen beden ken". De andere arm van het slachtoffer bleek namelijk bij de geboorte niet volgroeid, zodat de jongen zonder handen ver der door het leven moet. Het is volgens de directeur het ergste ongeluk dat op de KTS in tach tigjaar is gebeurd. De Noordwijkerhouter was na de twee algemene jaren in het derde jaar een paar weken be zig met de specialisatie metaal. „Dat was zijn droom", zegt De Groot. „Dat wilde hij met hart en ziel. Hij had in de loop der jaren goed met zijn handicap leren omgaan. En hier op school ging het ook goed. Hij kon prima lassen." Maar vrij dag ging het mis. Volgens het slachtoffer wilde hij de lasbril rechtzetten die een beetje van zijn neus was gegleden. Een medeleerling drukte na het on geluk meteen de noodstopknop in. „Maar we zagen meteen al dat dit heel ernstig was", zegt De Groot. De jongen werd naar het zie kenhuis overgebracht, voor de ongeveer twintig medeleerlin gen in het lokaal kwam op ad vies van de politie meteen Slachtofferhulp. „We hebben iedereen meteen zo snel moge lijk het lokaal uit gedirigeerd. Maar een aantal van hen heeft het natuurlijk van dichtbij zien gebeuren." Slachtofferhulp is opnieuw op school geweest voor de leerlin gen van de metaalafdefing. De afdeling metaal is in elk geval- naar school gekomen. Om te praten, maar ook om met zijn allen iets te maken voor hun medeleerling. De toedracht van het ongeluk is nog onduidelijk. Aan de machi ne kan het volgens De Groot nauwelijks gelegen hebben. „Die hebben we pas een jaar en die voldoet dus aan alle eisen die de Arbo-wet stelt." Verder ge na niet. Boer: „Ons i mi euro toegezegd door Dat is alles wat we heb) hopen alleen nog op de ip cie." Maar volgens meentewoordvoerder vinciale subsidie er „Onlangs is een priorin t| opgesteld voor het pro restauratieprogramma, heeft de kerk daarvoi_ subsidieaanvraag in{ Wij hadden de muu voorgedragen, want het nodig, maar de kerk hi aan moeten meewer weet niet waarom datfc beurd is." Boer wil niet uitleggen geen aanvraag is ingedjH geeft toe dat de probleB leen maar groter worfl zie geen andere subsid meer waar wij mogelijk! uit krijgen. Maar we gai- het is nog niet te laat. Het bouwwerk dateert If einde van de zestiend 2f Het complex van Oud ruïne en ringmuur gw rijksmonument. krijgen alle leerlingen uitge breid instructie voordat ze met machines aan de slag mogen. „Ze krijgen hier altijd eerst les in veiligheid, veiligheid, veilig heid. Maar een ongeluk zit in een klein hoekje. Als je met je hand in zo'n machine komt, kom je er als je geluk hebt met een flinke wond vanaf. En an ders kost het je een stukje vin ger, of meer. Maar dat juist die stof van de overall erin werd ge trokken, is noodlottig geble ken." door Peter Groenendijk^ vervolg van voorpagini rijnwoude - Het nieil Jan Westra per 1 maal vertrekt als burgemea in Rijnwoude met veiP en teleurstelling ont\ Diverse raadsleden ervan uit dat de mend burgemeeste aanblijven. De fractievoorzitters 2 Oegstgeest wil af van 'wurgcontract' door Nancy Ubert oegstgeest - De nieuwe brug van Oegstgeest, de oprijlaan van nieuwbouwwijk Poelgeest, is bijna geplaveid maar nog lang niet begaanbaar. De nood brug, die vlakbij het Leidse woonwagenkamp Trekvaart- plein ligt, blijft voorlopig liggen. De gemeente onderhandelt nog steeds over de dwangsom die zij voor de noodbrug moet be talen op grond van een eerder afgesloten 'wurgcontract'. De nieuwe brug over de Haar lemmertrekvaart, die de Lange Voort in Oegstgeest met de nieuwbouwwijk verbindt, wordt in november opgeleverd. Niet dat de brug meteen open gaat voor autoverkeer. „Dat duurt nog wel een maand op vijf', voorspelt projectleider Ni co Dost, de man die door de ge meente is ingehuurd met de opdracht Poelgeest in rap tem po af te bouwen. Als de brug straks af is, kun je er alleen met de benenwagen overheen, want de aansluiting met een normaal wegdek ont breekt. Dost: „Je ziet wel vaker dat er een brug ligt zonder dat er wegen naartoe lopen. Wij zijn daarin heus niet uniek." Volgens de projectleider is het een 'normaal technisch proces'. De grond waarop het asfalt van de rijwegen wordt gestort, moet eerst nog inklinken. .Anders krijg je grote kuilen." Bovendien speelt er een ander akkefietje. Met de eigenaar van jachthaven Welgelegen onder handelde Oegstgeest in 2000 over de aankoop van grond voor de aanleg van de brug. De gemeente wist dat de bodem verontreinigd was, maar de voorganger van Dost ging ervan uit dat het allemaal wel mee viel. ,Aan het probleem van een grotere vervuiling is men te snel voorbij gegaan", hebben burgemeester en wethouder de gemeenteraad uiteindelijk be kend. Nu moet de gemeente ex tra maatregefingen treffen. .Al lemaal niet verontrustend", sust Dost. Wel baart het wurgcontract dat voor zijn tijd is afgesloten de projectleider zorgen. Voor de bouw van Poelgeest is indertijd een noodbrug geplaatst. Woon arkbewoners moesten daarvoor wijken. Contractueel is vastge legd dat de brug op 1 septem ber 2001 verdwenen zou zijn. Voor elke maand dat de bouw- brug langer ligt, moet de ge meente een dwangsom betalen. Dost geeft niet prijs hoe hoog dat bedrag is, maar duidelijk is wel dat dit wurgcontract Oegst- teravond ingelicht o besluit van Westra, commissaris van de gen heeft verzocht on verlenen per 1 maar „We waren stomverl - zegt raadslid Kee: Velzen (SGP/Christe (j „We waren helema bijeen om het over 1 derwerp te hebben, dien was ik er van uit dat hij zou aanblijven Van Velzen had geho Westra zijn besfissii uitstellen tot na 23 0 wanneer Rijnwoude provincie overlegt 0 i bestuurlijke toekom had het logisch gevon hij tenminste daarop wacht. Dan wordt d of en zo ja wannee j woude wordt geheri Dan had hij ook g waar hij aan toe wi lang Rijnwoude nog e gemeester nodig heef Nu werpt zich de vra< Rijnwoude opnieuv waarnemend burger moet krijgen, of dat cature voor het burg terschap moet worder1 gesteld. PvdA-raadslill cel van Beek hoopt F laatste. „Wij willen na! niet herindelen, en cBS len we een echte burgf ter, geen interim. Dar we ons sterk voor uk Van Velzen vreest I vergeefs is. „De kans I dat we opnieuw een I krijgen. Dat wordt I want een nieuwe U meester moetzich J werken in een voor meente kritische j Maar de keuze van V\ 1 legitiem, dit is zijl recht." geest tonnen kost. „Heel verve lend. Ik kan alleen maar veront waardigd zijn dat dit toentertijd zo is afgesproken. We zijn volop in onderhandeling." Als hij het met de woonbootbe woners niet op een akkoordje kan gooien, blijft Oegstgeest voorlopig vastzitten aan de dwangsom. Ook als de nieuwe brug is geopend voor het auto verkeer, moet de bouwbrug nog maanden blijven liggen. „In Poelgeest worden volop activi teiten ontplooid. We gaan weer zoveel bouwen. Dat levert ver keersproblemen op." De bewo ners van de Cornefis van Steenishof kunnen zonder die dure noodbrug hun wijk niet meer uit als in hun omgeving intensief wordt gebouwd. Of ze zouden de kleine, bouwvallige Kwaakbrug moeten nemen; een route die de gemeente echter afraadt. Dost hoopt dat hij de dwang som kan afkopen voor een lager bedrag. Elke euro die hij op Poelgeest kan bezuinigen is welkom. Zoals bekend heeft Oegstgeest met de aanleg van Poelgeest een miljoenenschuld opgebouwd. In november wordt duidelijk hoe het dorp gaat bezuinigen. Als de brug naar Poelgeest straks af is, kunnen de mensen er eerst slechts lopend overheen. De aansluiting met een normaal wegdek ont breekt voorlopig. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16