LEIDEN REGIO We moeten eikaars problemen onder ogen willen zien' ekort aan vrijwilligers bedreigt Kerst-Inn Cap Gemini-rapport: Oegstgeest moet fuseren Meer water naar Rijnland uit Amsterdam-Rijnkanaal R3 Jos Wienen en Henri Lenferink vertrouwen op regionale samenwerking woensdag 17 SEPTEMBER 2003 uk Smakman wij het verhaal maar zelf m, grappen de KatwIJkse teester Jos Wienen en zijn I collega Henrl Lenferink e t einde van het gesprek. e ien grap met een serieuze •I >on. Want er is de twee b el aan gelegen om dulde- naken hoe nuttig, nodig jzakelijk het is dat de e n Bollenstreek en de Leid de handen Ineenslaan. A';er na Jaren van praten nu jj idament ligt waarop snel II lorden gebouwd. Bou- !t Is een kernpunt, maar pijnpunt. „Wie er gaat lop Valkenburg, is voor open vraag", zegt Lenfe- de Bollenstreek moet op- 1 met de export van lage l$ns naar Katwijk en Lei- ip is voor Lenferink; het im samen aan de slag te egt hij. Naar buiten toe jjiet beeld van een regio ral intern loopt te ruzi- r krijg je nooit wat voor jf( lij de hogere overheden. J0 terwijl het toch zo'n 0( sbiea is met zulke enor- gelijkheden. Rustiger grote steden, ingeklemd j( de zee en het Groene r( er en der nog wat ruim- eWd dat ik er trots op le jn dat Leiden zo dichtbij ligt. Ik vind het hartstik- om in Katwijk op het uit te waaien. We moe- - s zijn op de Keukenhof andschap van de Bol- ïk, op de Kagerplassen eel recreatiemogelijkhe den. Het zijn allemaal die we met elkaar moe laren." leid van een ruziënde re- lat terecht? „Nou, ik voel wel en. We moeten toe 1 situatie waarin we er- I dat we verschillende a hebben, maar toch fen om rekening met el- houden. We moeten in- dfi we soms het eigenbe- st.lt moeten inschikken ten nip het regionale belang, nilzelf uit een regio waarin arkrerking als het ware ie- 1 de genen zit. Het pro- in de ander is ook een a voor jou. Ook als je er faets mee te maken a nog ben je bereid om injdenken en mee te wer- Burgemeester Henrl Lenferink met zijn KatwIJkse collega Jos Wienen op de trappen van het stadhuis: „Eerlijk delen moet voorop staan." Foto: Henk Bouwman ken aan een oplossing." Problemen die de spankracht van afzonderlijke gemeenten ver te boven gaan, zijn er ge noeg, benadnikken Wienen en Lenferink. Het grote tekort aan bedrijventerreinen, goede oost- westverbindingen, landschaps beheer, zorg en welzijn. Maar het kernprobleem van de regio is de woningnood. Lenferink: Als je zelf een aardig huis hebt, denk ie dat het wel los loopt met die woningnood. Maar het is wel degelijk een heel groot probleem. Dat merk je als je met mensen praat. Toen ik hier campagne voerde bij de burge meestersverkiezing, kwam het steeds weer terug: gezinnen die al jaren op een piepklein flatje zitten en willen weten wanneer ze nu eindelijk eens een huis met een tuintje krijgen, studen ten die nergens heen kunnen, wijken die in een hele slechte staat verkeren maar waaraan je niets kunt doen omdat je geen vervangende huisvesting hebt. En het speelt in elk gemeente. We hebben hier in de hele regio vele duizenden woningen te weinig." Wantrouwen Op de weg naar samenwerking ligt echter een hobbel: het ge brek aan onderling vertrouwen. Niet tussen Wienen en Lenfe rink, want als voorzitter en vice- voorzitter van de commissie ruimtelijke ordening van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten kennen de twee el kaar al langer. Lenferink, heeft Wienen zich al eens eerder la ten ontvallen, vertegenwoordigt een nieuw Leiden dat wil sa menwerken met de regio. Maar nog lang niet iedereen is overtuigd. 'Rijnstad' ligt nog vers in het geheugen, de power- play van met name wethouder Ron Hillebrand nog verser. Op initiatief van de Noordwijker- houtse CDA'er Theo Weerden burg gaan raadsleden uit de Duin- en Bollenstreek nog eens bij elkaar zitten om alle voors en tegens tegen elkaar af te we gen. In de kwestie-Valkenburg ko men de twee problemen van vertrouwen en woningbouw bij elkaar. Het marinevliegkamp is de enige grote woningbouwlo catie voor de hele regio. De vra gen hoeveel en wat voor soor ten woningen daar moeten ko men en - vooral - wie er uitein delijk gaat bouwen, zijn al jaren inzet van hooglopende ruzies. Lenferink over de kwestie: „De woningnood is primair. We hebben in deze regio duizen den woningen te weinig. Als Valkenburg beschikbaar komt, dan komt het belang van die woningzoekenden op de eerste plaats. De vraag wie er gaat bouwen, is secundair. Daar moet je wat mij betreft een open gesprek over kunnen voe ren." - Geldt dat ook voor Wienen? Met de verplichte aantekening dat Katwijk vooralsnog inzet op het open houden van het ge bied: „Nou, ik denk dat dat niet echt een open vraag is. Wat mij betreft kan het niet zo zijn dat Leiden zegt: wij claimen die grond op het moment dat die beschikbaar komt. De logica leert dat - op voorwaarde na tuurlijk dat je daar toe in staat bent - gemeenten ook zelf bou wen op hun eigen grondgebied. Met uitzondering van Den Haag ken ik ook geen voorbeel den waar dat anders is gegaan." Wienen en Lenferink benadruk ken in navolging van de provin cie een paar keer dat Valken burg een zaak is voor de hele regio. Er moeten niet alleen wo ningen komen, maar ook tien tallen hectares bedrijventerrein. Verder moet het verkeer wor den geregeld: de Rijn Gouwe Lijn moet er lopen en de huidi ge verbindingswegen in alle richtingen zitten vol. En het is nog altijd wachten op een goe de oost-westverbinding langs of door Leiden. Wienen: „Het schrikbeeld voor de mensen in Katwijk, Rijns burg en Valkenburg is dat er straks op Valkenburg één grote huizenmassa komt. Maar aan dat soort woonwijken is geen behoefte meer. We moeten daar iets creëren dat recht doet aan de kwaliteiten van het ge bied. Er moeten voldoende groen, water en ruimte zijn in de wijk zelf. Natuurlijk grenst die wijk straks direct aan de duinen. Maar je kunt niet zeg gen: daarmee is het groen gere geld. Mensen willen kunnen re creëren in hun directe omge ving, in hun eigen wijk. Boven dien: wat blijft er dan van die duinen als natuurgebied over?" Lenferink is het op dat punt he lemaal met Wienen eens, zegt hij. - Wat let u dan om te zeggen: als we het als regio eens worden over de inrichting van Valken burg, dan laten wij die claim op de grond vallen? Wienen: „Ik vind dat het daar niet om moet gaan. Die wo ningnood, daar gaat het om. Als de inhoud goed geregeld is, moet het voor de burger niet uitmaken wie er uiteindelijk bouwt." - Maar voor de burgers maakt dat wél uit. Als u die claim laat vallen, dan vergemakkelijkt u de discussie over die woning bouw. En u neemt gelijk een stuk wantrouwen tegen Leiden weg. „Laat ik het dan zo zeggen: als we het gezamenlijk eens wor den over de inrichting van Val kenburg, dan hoeft de vraag wie er gaat bouwen volgens mij geen spanning op te leveren." Lage inkomens Het tweede heikele punt in de samenwerking is de woonruim teverdeling. Er moet één geza menlijk woonruimteverdeelsys- teem komen, waarbij alle inwo ners kunnen inschrijven op alle vrijkomende woningen in alle zestien gemeenten. Maar zover is het nog lang niet. De ge meenten in de Duin- en Bollen streek besloten na knallende ruzies een paar maanden gele den dat ze alle nieuwbouw weer gaan toewijzen aan hun eigen inwoners. Het flinterdun ne argument: een nieuwbouw huis is geen vrijkomende wo ning omdat er nog niemand in heeft gewoond. Vooral in de Bollenstreek heerst bovendien de angst voor een invasie van Leidse woningzoe kenden. Noordwijkerhout en Lisse willen voorlopig niet aan een gemeenschappelijk sys teem. Daarnaast moet er in het nieuwe systeem een uitzonde ringsclausule komen: als een lokale woningmarkt 'ontwricht' raakt door het nieuwe systeem, mag die gemeente voorrang ge ven aan de eigen inwoners. Maar wat is 'ontwricht'? Het wordt nog een hele klus, stellen beide burgemeesters. Wienen: „Dat van die nieuw bouw, dat is één punt. Maar voor het overgrote deel van de woningvoorraad hebben we een volstrekt regionaal werken de markt. Maar dit is natuurlijk een uiterst gevoelig terrein, het raakt de mensen heel direct. Overal is een geweldige behoef te aan woningen en de vraag is hoe je regionaal afspraken maakt en lokale knelpunten kunt aanpakken." Lenferink: „Voor mij staat kei hard voorop dat we eerlijk moeten delen. Natuurlijk moe ten we rekening houden met specifieke problemen, maar op termijn moeten we echt toe naar een verdeling vanuit het regionale niveau. Het zou de re gio een zorg moeten zijn dat we hier een universiteit hebben die de regio identiteit geeft en die een motor van de economie is. Dan moeten we er ook voor willen zorgen dat studenten huisvesting kunnen vinden. Natuurlijk moeten we ervoor zorgen dat we lokale gemeen schappen niet ontwrichten." Ze wijzen er ook op dat er meer 'spreiding' moet komen van huishoudens met lage inko mens. Leiden en Katwijk tellen relatief veel goedkopere huur woningen, met als gevolg dat ze ook veel meer huishoudens met lage inkomens tellen. Wienen: „Er zijn gemeenten die bijna al leen maar dure woningen bou wen. Maar het kan niet zo zijn dat een of twee gemeenten de lage inkomens moeten opvan gen en dat de andere gemeen ten zeggen: daar hebben we geen boodschap aan. Ook voor deze groep moeten we met zijn allen zorgen." Voorop staat echter voor Wie nen en Lenferink dat de samen werking nu echt van de grond moet komen. Wienen: „In de Duin- en Bollenstreek bestaat het beeld van een claimende partij - Leiden - en een partij die daarvoor van alles moet in leveren. Maar dat beeld klopt niet. Flora heeft bijvoorbeeld heel veel belang bij een goede oost-westverbinding en dat kunnen we niet realiseren zon der Leiden. We moeten - ook al bestaat er vanuit het verleden wantrouwen - kijken waar onze gezamenlijke belangen liggen en eikaars problemen onder ogen willen zien." taat voor gezelligheid en eten met vrienden en fa- Voor veel mensen is dit niet weggelegd. Oude- Leiden die de kerst al- el oeten doorbrengen, ^|n sinds 1986 een alterna- Kerst-Inn. Elke tweede ag kunnen ze met elkaar en van het eten en van ïiten. De Kerst-Inn is >pulair, maar na zeven- "jar staat de toekomst op u ïl. De organisatie is vol- fhankelijk van vrijwilli- zlt die zijn heel moeilijk te ianders is sinds 1993 be- n bij de Kerst-Inn. Al et tiende jaar zorgt hij jponsors, eten, entertain- P n regelt hij de activitei- n buurthuis Morsch- s het traditie dat Wies omt zingen. Er moet ook Lts zijn voor bingo", ders. st-Inn was een initiatief i7 Stichting Welzijnswerk Leiden en begon in het Volk huis aan de Apothekersdijk. Ouderen konden tegen een kleine bijdrage op tweede kerstdag in het Volkshuis eten. Later verhuisde het feest naar buurthuis Morschwijck en om dat het erg goed bezocht werd, werden meer locaties gevon den. Al jaren is er een Kerst-Inn op drie locaties: buurthuis De Vogelvlucht in Zuidwest, Mor schwijck in West en in het dienstencentrum Zijloever in Oost. Ongeveer 200 ouderen vieren de Kerst anders dan in eenzaamheid. Dit jaar zal er als vanouds een Kerst-Inn zijn, maar Sanders maakt zich vooral zorgen over de organisatie van volgend jaar. „We hebben er niet ge noeg vrijwilligers meer voor." Om de Kerst-Inn van de grond te krijgen moet er in september al begonnen worden met de voorbereidingen. Die komen neer op de schouders van het bestuur van de Kerst-Inn. Maar De Blauwe Steen, die al 700 jaar In de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Voorzitter Wout Sanders: „Als we niet snel bestuursleden vinden, Is er geen Kerst-Inn volgend jaar." Foto: Henk Bouwman dat bestaat nog maar uit twee mensen. Daarnaast is er een vrijwilliger die de leiding op tweede kerstdag in Morsch wijck heeft. Dat is eigenlijk niet genoeg, vindt Sanders. „Ideaal is een bestuur dat bestaat uit een secretaris, een voorzitter, een penningmeester en drie le den die de leiding over de loca ties op zich nemen." Daar streeft de voorzitter naar voor volgend jaar. Bovendien wil hijzelf na tien jaar ook graag zijn werk overdragen aan een nieuweling. Het afgelopen jaar heeft San ders veel energie gestopt in het zoeken van nieuwe vrijwilli gers. Hij heeft bij de vrijwilli- gerscentrale advertenties opge hangen, is langs geweest bij de Vrijwilligersinformatiemarkt en heeft mensen benaderd om te komen helpen bij de Kerst-Inn, maar zonder succes. Volgens de voorzitter heeft dit te maken met de verantwoordelijkheden die de organisatie met zich mee brengt. „Je moet sponsors zoeken, acts regelen en ervoor zorgen dat het allemaal vlot verloopt. Dat moet je wel in je hebben", aldus Sanders. De organisatie van de Kerst- Inn is een zware verantwoor delijkheid, maar er hoeft niet veel tijd in gestoken te worden. Bestuursleden zullen er vol gens Sanders vijf dagen per jaar aan kwijt zijn. „En dan neem ik het ruim." Op tweede kerstdag zijn er altijd genoeg vrijwilligers om te helpen met de bediening en het opruimen. Daar zit het probleem niet, vol gens Sanders. „Het gaat erom dat we er een paar enthousias te bestuursleden bij krijgen, die het langere tijd kunnen vol houden. De Kerst-Inn is voor veel mensen een belangrijk te rugkomend evenement. Als er niet snel nieuwe krachten ge vonden worden, houdt het vanaf volgend jaar op te be staan. Dat zou toch zonde zijn", vindt Sanders. Mascha Welling leiden/regio - Het gebied van het hoogheemraadschap van Rijnland komt nog altijd water tekort. Nu er geen water meer binnenkomt uit het IJsselmeer, is de aanvoer vanuit het Am sterdam-Rijnkanaal opgevoerd. In plaats van 4.000 liter komt er 7.000 liter water per seconde Rijnland binnenstromen. De gezamenlijke waterschappen besloten daar gisteren toe, om dat er opnieuw een lange droogteperiode wordt ver wacht. Zo nodig kan de hoe veelheid water tot 10.000 liter per seconde worden opge voerd. Rijnland heeft nog steeds zoet water nodig, al is de behoefte minder dan in de afgelopen pe riode. De waterbehoefte neemt af omdat de nachten langer worden, de temperatuur daalt, veel gewassen inmiddels zijn geoogst en doordat de bomen hun blad gaan verliezen. Hier door is de verdamping aanzien lijk minder. In verband met de inlaat van water bij Bodegraven uit het Amsterdam-Rijnkanaal is de re creatievaart nog steeds ge stremd. De plezierboten kun nen alleen tussen 13.00 en 13.30 uur door de sluis. Voor de beroepsvaart zijn er geen be lemmeringen. De aanvoer van water uit het Amsterdam-Rijnkanaal stopt als er voldoende regen is geval len. oegstgeest - Oegstgeest kan niet zelfstandig blijven. Herin deling met een andere gemeen te lijkt op termijn onvermijde lijk. Dat staat in het rapport 'Sa menwerken, samengaan, sa men verder', dat adviesbureau Cap Gemini in opdracht van de provincie heeft opgesteld. De provincié en de gemeente Oegstgeest zijn het niet met de conclusie eens. Het rapport is door de provin cie als leidraad gebruikt bij het vaststellen van een voorlopig standpunt over de bestuurlijke situatie in de regio. Gedepu teerde Marnix Norder was vori ge week vol lof over het rapport van Cap Gemini, maar een woordvoerder van de provincie zegt dat deze passage niet wordt onderschreven. „Wij denken hier anders over. We zien de noodzaak van fusie in het geval van Oegstgeest niet in. Ook niet op lange termijn; we zullen over vijf jaar niet iets an ders gaan beweren." Maar de conclusies in het rap port liegen er niet om. De be wuste passage luidt als volgt: „Vanuit het perspectief van een geografisch logische indeling van de grote regionale vraag stukken en opgaven is schaal vergroting van de gemeenten dan wel intensievere samen werking op basis van niet-vrij- blijvende afspraken een moge lijke oplossing. Schaalvergro ting is bestuurlijk efficiënter, maar vergt een bestuurlijk com plexe operatie. Uit de quick scan van de huidige stand van zaken van de projecten in een bestuurlijk-territoriaal perspec tief blijkt dat de gemeente Oegstgeest als relatief kleine be stuurlijke partner overblijft. Be stuurlijke opschaling lijkt op termijn onvermijdelijk." „Dat is een pleidooi voor op heffing van Oegstgeest als zelf standige gemeente", bevestigt de provinciewoordvoerder. „Maar we nemen dat advies niet over." De gemeente Oegst geest noemt de conclusie van Cap Gemini 'niet relevant'. „De provincie heeft er niets mee ge daan, dus over die passage ma ken wij ons niet druk", aldus de woordvoerder van de gemeen te. Bang dat een nieuw provincie bestuur de passage in de toe komst zal gebruiken om de dis cussie op te rakelen, is het Oegstgeestse college niet. „Nor der heeft ons toegezegd dat zijn standpunt niet zal veranderen, en dat de huidige situatie geen opstapje is naar een toekomsti ge discussie over herindeling. Wij vertrouwen erop dat we ook in de toekomst zelfstandig kun nen en mogen blijven."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15