'Vreselijk, dat gezicht1. REGIO iemand noemden we vroeger gewoon een did 'Tien miljoen? Zo 'Tien miljoen euro per jaar, dat is wel 400.000 gulden per weeki 'De prijs van de melk is in J^en uDiA 30 jaar nauwelijks gestegenvan leeu- 111 HOC 970 WOENSDAG 17 SEPTEMBER OÖ Ahold De nieuwe Ahold-topman Moberg. Foto: GPD/Phil Nijhuis teur kost veel meer dan 10 miljoen euro. Een ko persstaking van het pu bliek in beperkte mate is namelijk zeker niet on denkbaar. Het hele ima go van het Aholdconcem gaat zo op de schop. 'Een beetje dom' is wel de meest voorzichtige uit spraak die ik kan beden ken." Ger van Emmerik, Oude Wetering: „Onverkoop baar aan personeel en klanten. Zeker in deze tijd. Het bestuur heeft een voorbeeldfunctie." H. Linthorst, Leiden: „Een werknemer die 10 miljoen euro - 2,2 mil jard van de centjes waar juist hij op zou moeten letten - uit het bedrijf weet los te peuteren, noemden ze vroeger ge woon een dief." A. Stam, Alphen aan den Rijn: „Op zich ben ik het niet op tegen dat iemand zoveel krijgt, alleen had het in een andere vorm geregeld moeten worden. En wel deze, betaal Mo berg per jaar een miljoen euro en reken de rest af na 2 jaar, wanneer blijkt dat Moberg succesvol is geweest en de doelstel lingen heeft gehaald. Als Moberg zeker van zijn kunde zou zijn om een bedrijf weer op de rails te zetten, had hij hier best mee kunnen instemmen bij de salarisonderhan delingen, wanneer dit zou zijn aangeboden. Voorts zou het Ahold niet misstaan als het perso neel na een succesvolle afloop ook een extraatje krijgt, misschien in de vorm van aandelen/op ties. Succes komt niet van een persoon, maar van het hele personeels bestand." NAVRAAG KLANKBORD UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, maandag 17 september LEIDEN - Het Sociologisch Instituut van de Leidse universiteit aan het Stationsplein 234 wordt door ongeveer vijftig studenten bezet gehouden. Zij eisen dat de marxist dr. Dieter Lapple zo spoedig mogelijk wordt benoemd tot lector in de macro-sociolo- gie. Volgens de studenten dreigt deze benoeming op de tocht te komen staan omdat het college van bestuur politieke bezwaren tegen dr. Lapple zou hebben. Dr. Lapple, als wetenschapper ver bonden aan de Technische Hogeschool in Eindhoven, stond nummer één op de voordracht. Hij was zowel door de benoe mingscommissie uit de subfaculteit sociologie als door de vak groep macro-sociologie en de subfaculteitsraad kandidaat ge steld. Begin juni werd de voordracht bij het college van bestuur gedepo neerd en pas eind augustus kreeg het dagelijks bestuur van de subfaculteit mondeling te horen dat het college van bestuur de voordracht 'onvoldoende gedocumenteerd' vond. Het college zou de voordracht zo niet kunnen doorsturen naar Den Haag, zo liet prof. Sicking van het college van bestuur weten. Volgens de studenten is het duidelijk dat de suggestie is gedaan niet een lector macro-sociologie aan te stellen maar een hoogle raar empirische sociologie. Via deze 'ruilhandel' zou volgens de studenten het college van bestuur willen voorkomen dat dr. Lap ple wordt benoemd. ANNO 1978, maandag 18 september LEIDEN - Het speelterrein aan de Anjelierstraat was zaterdag het de cor voor het derde majorettenconcours van de speeltuinvereniging 'Zuiderkwartier'. In de A-groep moesten de 'Golden Green Stars', on danks hun vlotte optreden, genoegen nemen met een tegenvallende vijfde plaats. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO (Ld.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. al in d J.F. Wiersma, Eeldpn „Onzin." in Jolande Pabst, Leiflic „Heiligt het doeld :v delen? Ik las laatst: 11 ondernemers deni 11 echt niet dat ze milze nen euro's per jaaive hebben om een le\ in kunnen leiden dat ra bevalt (wat toch ee rr geruststelling is, JP lil deze salarissen zijr in om het kunnen en de putatie te vergelijk collega's.' Al dat g< wordt kennelijk nif gegeven omdat de Moberg dat nodig maar omdat hij da genover zijn mede ondernemers kan dat hij goed in zijn is. Ach, zo zou iedt wel betaald willen den, lijkt me. Geef maar wat extra, da E de buurman hoe g ben. Maar met gez verstand of waar v j geld leveren heeft j weinig te maken." De nieuwe stelling ons op Prinsjesdag Q. fluisterd door het k u' Balkenende II en lu ej ledereen moet afzie loonsverhoging Reageren kan tot e maandag via www j schdagblad.nl of vi jj post: LD/Stelling, p l 54, 2300 AB Lieden. 'n Deze week is het de 'Week van het Platteland'. Niet zo goed ge timed, zo ergens weggestopt in al het mediageweld rond Prins- WEN, boerin te Zoeterwoude, voor de navraag tijdens het kaasmaken. Was een andere week niet beter geweest? „Dat had ik ook al bedacht, ja. dat de timing misschien niet zo handig was. Voor heen was het in juni. De week van het plat teland is heel hard nodig, om de rand stedelingen duidelijk te maken hoe belang rijk het platteland is voor het gerief en de levensvreugde." Vergeten stedelingen wel eens de waarde van het platteland? „Niemand weet meer hoe mooi het is. Groepen die hier ko men zijn ontzettend verrast. Wat er allemaal bij komt kijken om een koe melk te laten geven zodat het straks in de schap pen van de supermarkt kan staan. Mensen zijn niet meer be reid om een behoorlijk deel van het inkomen te besteden aan voedsel. De melk is nauwelijks in prijs gestegen, de laatste dertig jaar." Heeft het platteland een imagoprobleem? Boeren klagen al tijd en gaan dan de weg versperren met trekkers. Als het slecht gaat in een branche, moet je je stem laten ho ren. Boeren kunnen niet zeggen: we leggen het werk neer. Dan moeten we dus demonstreren met trekkers op de weg. En dat klagen? Dat valt wel mee. Het gaat ook gewoon slecht met de boer. We willen er wel voor zorgen dat we een leuk le ven houden. We krijgen een raar land hoor, als er geen boeren meer zijn. Het gaat hard die kant op." Hoort u ook niet een stemmetje dat zegt: hou er toch mee op. .Absoluut niet. Ik ben heel tevreden. Dit bedrijf peinst er niet over de boel te verkopen. We zitten heel gelukkig in een klein poldertje, met veel waardering van de omliggende gemeen ten. We willen hier heel oud worden." tekst: Silvan Schoonhoven Archieffoto: Taco van der Eb Hillegomse Anke van Nunen in tv-programma Make me beautiful Tien miljoen euro is niks te veel om AH uit het slop te halen!, luidde de stel ling van afgelopen week. Een beetje volgens de ver wachtingen zijn niet veel mensen het daarmee eens. Toch onderschrijft nog altijd 18 procent van de bezoekers van de LD- internetsite de stelling. Een selectie uit de reacties leert dat de meeste deel nemers ronduit schande spreken van het salaris van Ahold-topman Mo berg. Bas van Essen, Noord- wijk: „Tien miljoen is veel te veel. Ik doe het voor een kwart." Marleen van der Zwet, Voorhout: „Belachelijk, zo'n salaris en ook nog een bonus als hij weg moet. Maakt niet uit of hij het goed heeft ge daan." C. Star, Lelystad: „Dit kan niemand waarma ken." J.M. de Jong, Leider dorp: „Een hoog salaris kan voor zo'n functie. Maar 10 miljoen in een wereld waar nog zoveel ongelijkheid heerst, is dit zeer arrogant." H. Ouwersloot, Katwijk: AH let op de kleintjes, dat wil zeggen: de gewo ne man om het groot ka pitaal te kunnen spek ken. In een woord schan de." Anke van Nunen voor de schoonheidsoperaties, rijnig, vroegen ze vaak aan me." Foto: Kippa dan de vrees voor de ongemak ken van de verschillende ingre pen. Ze somt de ingrediënten van haar plastische verbouwing op: „We hebben niet zulke extre me make-overs gehad, zoals je ziet in de Amerikaanse versie van het programma. Daar liggen sommige kandidaten veertien uur op de operatietafel. Ik heb zes uur op de operatietafel gele gen; het is nooit mijn bedoeling geweest om een geplastificeerde Vanessa te worden. Ze hebben een stukje onderkaak verwijderd en wat botjes bij mijn neusvleu gels. Om die groef langs mijn mond - ik noem dat geen rimpel meer - weg te werken. En ik heb een S-lift gekregen, dat is een soort kleine facelift. Grof gezegd wordt het vel dan over je oren strak getrokken. M'n vel was heel los en zit nu weer strak. Ik had een lang gezicht en heb nu een hartvormig gezicht. En verder zijn mijn tanden mooi en wit ge maakt. Als ik lachte zag je altijd een donkere schaduw: ik ben nogal bang voor de tandarts. Maar goed, hier moet je wel. En nu denk ik: geef mij maar tien fa cings. Dat zijn een soort porselei nen voorzetstukjes, ik heb er zes gekregen. Niet dat ik een Mc- Cleans-smile heb gekregen hoor, maar mijn gebit ziet er wel een stuk beter uit." Aan haar neus mocht de plas tisch chirurg niet komen. „Dat is een erfenis van mijn pappa, daar blijft iedereen vanaf. Hij is al lang overleden, maar hij had net zo'n neus als ik, met een hobbeltje er op. Gewoon, een mooi neusje." Alleen het gezicht van Anke van Nunen is onderhanden geno men, want over de rest van haar lichaam is de Hillegoms best te iet spreken. „Ik heb, al zeg ik bc0| zelf, best een mooi lijf." De operatie en ongemakke e teraf zijn haar 'heel erg me en vallen'. „Ik ben niet missel,oor ziek of trillerig gweest. Ik b el echt heerlijk wakker gewor pa| en mocht al snel naar een gelijk verwenhotel voor de zorg. Het verband mocht e n I de volgende dag af en toen 5 d ik een hele bolle kop. Er kv er een elastieken band om mi hoofd, om het allemaal bij lda te houden. Inmiddels ziet 1 w heel leuk uit. Ik moet echt it I oude foto erbij pakken om p\ zien hoe ik er eerst uitzag. 1 went heel snel aan zo'n nie gezicht. 10 Haar nieuwe uiterlijk heeft dl haar innerlijk veranderd, zi n Van Nunen. „Ik voel me st< ns nu. Mijn gezicht is opener worden, dan word je zelf 0 opener. Ie krijgt meer zelfv trouwen. Ik ga veel uit en v ook met jongeren, maar de ste tijd deed ik meestal een m zonnebril op. Omdat ik er t B8 uitzag. Maar die bril hoef ilie niet meer op." Ir^ Als ze op 12 oktober weer 1 huis gaat, zal ze 'ongetwijfi commentaar krijgen, bijvo beeld van haar dorpsgenot Hillegom, maar daar maalt 8e niet om. „Ik heb een hele rug. Het maakt me niet uit anderen hier negatief op n e.r ren. En mijn dochter kan e!?11 tegen, die gaat straks het 1< n dus wat denk je." 01 'Make me beautiful' is vani september te zien op Net5, s vang 20.30 uur. Erna Straatsma dc di Tien miljoen euro is niets te veel om AH uit het slop te halen. J. Klein, Sassenheim: „Onverkoopbaar. Wouter Neut, Leiden: „Waarom niet 'eerst zien dan geloven'. Laat die knakker eerst maar be wijzen dat-ie het kan en na bewezen resultaat komt de beloning. Veel geld uitgeven voor ie mand die na mislukking z'n biezen pakt en de tent heeft opgelicht, is geen goed ondernemer schap." Maartje van Lakerveld, Saint Louis, USA: „Ik vind niet dat een persoon een salaris van tien mil joen moet kunnen ont vangen, hoe belangrijk zijn baan ook is. Ik vind tien miljoen euro per persoon dus te veel om AH uit het slop te halen." Olaf Tulen, Alphen aan den Rijn: „Deze direc- nig, vroegen ze vaak aan me. Ik weet hoe ik me voelde en daar paste die kop totaal niet bij." Haar 17-jarige dochter vond het 'geweldig' dat ze zich aanmeldde voor een schoonheidsoperatie. „Ik heb het natuurlijk wel eerst met haar besproken, want zij is het belangrijkste in mijn leven", zegt van Nunen, die weduwe is en één kind heeft. Als haai' moe der na de ingrepen nog maar 'een beetje op haar zou blijven lijken', zei dochter Kim. „Ze had gedroomd dat ik langs haar liep en ze me niet meer herkende." Inmiddels wil Anke wel verklap pen dat ze bijzonder tevreden is over de eind augustus, in Me disch Centrum Scheveningen, uitgevoerde ingrepen. Voor een gebitsrenovatie reisde ze af naar een kliniek in Duitsland. „Ik zie er nu vrolijk uit, positief, gezelli. Zoals ik me voel." De selectie van programma-kan didaten was uitvoerig. Een team van specialisten, onder wie een psycholoog, koos twintig perso nen uit een totaal van 2.500 aan meldingen. „Ik moest in totaal drie gesprekken voeren. Ze on derzochten of ik wel zes weken zonder familie kon, of mijn ge zondheid in orde was en of ik het psychisch wel aankon. Je gaat in die weken dat je weg bent, terug vallen op jezelf en daar moet je wel tegen kunnen." Ze mocht zich uiteindelijk tot een van de twintig 'uitverkorenen' rekenen. „Heel bijzonder. Iedereen die de selectie is doorgekomen, wint hier de hoofdprijs." Toen het eenmaal zover was en ze op de operatietafel belandde had ze 'totaal geen angst'. „Ik ging ervoor." Het verlangen naar een nieuw gezicht was sterker „Niets mis mee?", zegt ze zelf, vol verbazing. „Echt niet. Vreselijk was het, dat gezicht. Een heel droef gezicht Verdrie ten je niet lekker, of chag- tig. Ben je niet lekker, of chagrij- hi Ze was haar 'kop' meer dan zat. Anke van Nunen wilde een nieuw, fris uiter lijk. De 42-jarige Hillegomse kreeg het van de makers van het nieuwe tv-programma Make me beautiful. Twee we ken na de operatie, tussen de opnames door, vertelt ze haar ver haal. „Vreselijk was het, dat ge zicht van mij. Ik weet hoe ik me van binnen voelde en daar paste die kop helemaal niet bij." Het interview moet telefo nisch want Anke van Nunen is nog niet 'af. Tot 12 okto ber is ze onder de hoede van de programmamakers van Net5. Daarna volgt een fees telijke presentatie van de nieuwe Anke. Een foto mag de krant niet ma ken. „Dan is de verras sing er vanaf." Dus doen we het met een foto van de oude Anke: een portret van een leuke, vlotte vrouw. Zo te zien niets mis COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Dennis Salman (31) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse Woning stichting: „Maffiapraktijken! Het is te zot voor worden dat iemand die Ahold uit de rode cijfers moet halen zo'n absurd hoog salaris opstrijkt. Helemaal in vergelijking met de 2,50 euro die de dames achter de kassa netto per uur verdienen. Er zijn ge noeg topmanagers te vinden die de ze klus voor minder zouden willen klaren, hoor. Als ik aandeelhouder was, zou dit voor mij een reden zijn mijn aandelen van de hand te doen. Hoe langer ik er over nadenk, hoe sterker ik overweeg om AH links te laten liggen. De bood schappen daar zijn - 1 zelfs met het gebruik I van mijn bonuskaart! - toch altijd factor 2 te duur. En ik zou wel gek zijn als ik als ik dit soort bedrijven nog langer sponsor." Pieter Stam (51) uit Katwijk, domi nee: „Daar ben ik het niet mee eens. Zoals het ronduit belachelijk en be schamend is dat topsporters zulke salarissen 'verdienen', zo vind ik dat ook voor managers. Het moet een stuk uitdaging en een eer zijn om bedrijven uit het slop te halen. En het is een gewone baan. Het westen is wat dat betreft ook economisch- ethisch op hol geslagen. En het erg ste is, we schamen ons niet eens in dat decadente kapitalistische denk patroon tegenover de echt arme mensen. Op naar een totale omme keer van denken en mentaliteit. Be kering heet zulks.' Marije van den Berg (29) uit Lei den, bedrijfsjournaliste PvdA- raadslid: „Wat deze man verdient, is belachelijk. Vooral die enorme ont slagpremie stuit me tegen de borst. In Amerika is het normaal dat je zo'n premie bedingt, omdat je daar geen ontslagbescherming hebt. Maar hier ben je aan alle kanten beschermd, dus is zo'n premie onzin. En zo'n beloning is niet te verkopen als je te gelijkertijd iedereen in Albert Heijn ontslaat die boven de achttien is. Je had 'm beter prachtige opties kun nen geven, die hij in goeie tijden had kunnen verzilveren. Of de overheid zou de mogelijkheid moeten hebben om zo'n topsalaris voor 80 procent te -jf/j kunnen belasten, dan kan een deel van die belasting weer terugstromen naar de ontsla gen werkne- Karin Castelein (42) uit Rijpwete- ring, boerin: „Uiteraard is een sala ris van tien miljoen euro te veel. Na tuurlijk zal deze man wel over de kwaliteiten beschikken om het Ahold-concern uit het slob te halen, maai' de beloning die daar tegenover staat is voor het concern in totaal misschien niet veel, maar voor de consument, waar Ahold toch van af hankelijk is, een enorm bedrag. We blijven omrekenen natuurlijk en die tien miljoen euro betekent wel 400.000 gulden per week! In de hui dige economie, en met het oog op de ontslagen die er momenteel vallen, ook bij Ahold, is het toch passend om de vergoedingen voor topmanagers ook aan te passen." Kamal Khodor el Cheikh (37] Leiden, projectleider gemeei phen aan den Rijn, voorzitte sche Culturele Stichting: „Ik het zeker niet eens met de ste Het is natuurlijk de vrijheid v: bedrijf om de hoogte van een vast te stellen, maar het moet gek worden. Zeker niet als hel nog eens slecht gaat met een I en er op andere niveaus perse wordt ontslagen. Ik vraag me wat de achtergrond van die M is. Ik ken zijn cv niet. Heeft-ie l verleden iets bewezen wat de van zo'n salaris re vaardigt? Tier i joen euro is onwijs hoog moet niet ge worden. Ik ki heel goed voo dat die beleggei zijn; zij haddei op informatif dat salaris."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14