LEIDE over illegale uitgave DZB REGIO Ouders overleden kind klagen telefoniste 112 aan Raad. furicilS Sluipverkeer aan banden in De Kooi D66 wil biotech-ambtenaar bij provincie aanstellen Portaal kan niets doen rond Oranjegracht R1 Grondmist Verzekeraars bezorgd om zorgstelsel ld benoemt Hessing (D66) Verstopte flitspaal iflict i woensdag 17 september 2003 Kerst-lnn eft tekort aan jwilligers Ringmuur ide Toren instorten ebroken bij Rkswinkel - Uit de tabakswinkel Apothekersdijk is van- jen geldlade en een nog inde hoeveelheid tabaks- gestolen. De deur van de werd bij de inbraak ge- mield. Vermoedelijk ge in de daders een auto ;t plegen van de 'snel- door Erna Straatsma leiden - Het Leidse stel dat in juli aangifte deed tegen twee huisartsen, heeft onlangs ook aangifte gedaan tegen een tele foniste van de alarmlijn 112. Ook tegen haar luidt de aan klacht 'dood door schuld'. Bei de aangiften gaan over het overlijden van een 14 maanden oud jongetje. Het openbaar ministerie heeft nog geen besluit genomen over het in gang zetten van strafza ken. „De officier van justitie moet bij beide aanklachten nog beoordelen of die een straf rechtelijk onderzoek rechtvaar digen", zegt een woordvoerder van het OM. „Met andere woorden: of er genoeg aan de hand is om er een strafzaak van te maken is." De ouders van het jongetje, ge naamd Rinc^on, verwijten de hulpverleners ondeskundig te hebben gehandeld toen hun zoontje op 1 mei van dit jaar plotseling ziek werd en kort la ter overleed. Het kind stierf aan een meningokokkenziekte. De ouders stellen dat Rincgon nog had geleefd als zij door zowel de huisartsen als de telefoniste beter waren geholpen. Tegen beide artsen is ook een aan klacht ingediend bij het Regio naal Medisch Tuchtcollege in Den Haag. In juli hadden de ouders al het idee om '112' aan te klagen. „Het bleek alleen dat je geen in stantie kunt aanklagen", zegt P. van Schie, de vader van lÜnc- $on. „Later kwamen we erach ter dat we tegen de telefoniste wel aangifte konden doen." Zij zou geweigerd hebben een am bulance te sturen om het jonge tje naar het ziekenhuis te bren- gen. Rinc^on werd op 1 mei ziek, vlak nadat hij vaccinaties tegen de bof, mazelen en rode hond en tegen meningokokken C had gekregen. Het jongetje kreeg koorts. De huisarts onderzocht het kind en stuurde het met zijn ouders weer naar huis met de mededeling dat de klachten vermoedelijk werden veroor zaakt door een griepje of de vaccinaties. Eenmaal thuis werden de klachten erger. Na diverse ver geefse pogingen om nogmaals een arts te raadplegen ging RincQon naar het Rijnland Zie kenhuis. Daar overleed het kind op 11 mei aan een me ningokokkenziekte die door een andere verwekker was veroor zaakt dan waartegen het kind was ingeënt. over je duurt voort I- De rechter doet over feken uitspraak in het |t tussen de gemeente I en Ben Luykx over de (an de Grote Beer. De ge- b wil dat Luykx, eigenaar 1 café-restaurant aan de pndtstraat, de glazen uit- lloopt, omdat dit stuk een groenbestemming Ben Luykx weigert dit Hij lat de serre alleen een Bring is van de al jaren fcde uitbouw die de vori- jnaar van de Grote Beer jergezet. Ook de buurt is ig met de serre, omdat [overlast zo wordt voor- umenten voor eren in LUMC De Slechte Band over- vanmiddag zeshonderd n muziekinstrumenten onderafdeling van het niversitair Medisch n (LUMC). Het geld is ebracht tijdens de 'Be- een benefietoptreden lit jaar in de Poort van Ook treedt De Slechte voor de kinderen van ling. e prijzen voor Leiden -ROC Leiden is twee de prijzen gevallen. :en heeft de school de regioprijs ter waarde DO euro in de wacht ge- iok heeft het opleidin- n samen met de Noord-Holland en 'oland de landelijke prijs ter waarde van euro gewonnen. De re- heeft de school gekre- Ir een project waarbij in een examen aflegden iële praktijksituatie bij De landelijke prijs rdiend met de ontwik- MTSplus, een tech- liding waarbij leerlin- achten bij bedrijven uitvoeren. ,2<ig politieke Itie Israël (De Leidse afdeling van ■iootschap Nederland-Is- ^■zorgt vanavond een le- yrer de actuele politieke KJin Israël. De bijeen- in de bovenzaal van de Levendaal 14 in Lei- li^jzaal gaat open om ur en de lezing begint n ki|0 uur. Spreker is A. ikkiitan het Centrum voor |tie en Documentatie Is- door Robbert Minkhorst leiden - Een boze gemeenteraad is gisteravond alsnog akkoord gegaan met de uitgave van 1,6 miljoen euro extra voor de bouw van een nieuwe productiehal voor chocolaatjes van de sociale werkplaats DZB. „Ik kan met een tegenstem geen hal wegpoet sen", zei fractievoorzitter W. Bleijie van het CDA. „Maar hier is het laatste woord nog niet over gezegd." Drie van zijn frac tiegenoten stemden als enigen wel tegen. In 2001 stelde de gemeenteraad 1,4 miljoen euro beschikbaar voor de nieuwe hal, die ruim anderhalf miljoen euro duurder bleek te zijn. Zonder dat ie mand daarvoor toestemming gaf, werd het extra geld van de gemeentelijke rekening afge boekt. Dat werd voor de zomer bekend. Inmiddels heeft het college besloten een onderzoek in te stellen naar de gang van zaken. Al eerder waren er financiële wantoestanden bij De Zijl Be drijven, wat leidde tot het aftre den van wethouder J. Laurier van GroenLinks. Zijn opvolger en partijgenoot M. Rabbae was gisteravond (opnieuw) het mik punt van kritiek. Burgemeester H. Lenferink, voorzitter van de gemeente raad, stond alleen korte stem verklaringen toe bij het agenda punt, maar dat was lang genoeg voor een duidelijke boodschap. „Dit kan op den duur niet zon der politieke consequenties zijn", zei fractieleider D. Sloos van Leefbaar Leiden (drie ze tels). Eens, maar nooit weer, luidde de waarschuwing van SP'er H. van Dam (ook drie ze tels). „Bestuurlijk onaanvaard baar", zei CDA-leider Bleijie. Een raadslid van een college partij noemde het voorval 'een lijk uit de kast' van Rabbaes voorganger Laurier. Maar Rab bae nam het voor zijn voorgan ger op. „Hij heeft nooit toe stemming gegeven om zoiets te doen. Dat kreeg ik persoonlijk van hem te horen, toen ik er naar vroeg." Rabbae kreeg weet van de on geoorloofde uitgave toen de in terim-directeur hem de uitgave 'terloops meldde'. „Mijn oren klapperden, juist vanwege de fi nanciële problemen bij DZB. Laurier was absoluut tegen de ze constructie." De wethouder heeft niet het ge voel dat de gemeenteraad nU hém gisteravond de wacht heeft aangezegd. „Zo heb ik het niet opgevat. Ik zou de leden van de gemeenteraad willen bedanken, omdat ze de zaak toch hebben willen corrigeren. Ik kan me hun gevoelens ook voorstellen. Het budgetrecht is aangetast. Maar deze constructie was uit 2001. Ik ben aangetreden op 15 mei 2002." Rabbae had graag tijdens de vergadering willen reageren op de kritiek. Het lampje in zijn microfoon ging branden, maar wethouder R. van der Sande (fi nanciën) fluisterde hem wat toe. Daarna concludeerde Len ferink dat het voorstel werd aangenomen. Rabbae ligt al langer onder vuur, vooral bij de WD. Het feit dat het oud-Kamerlid veel van zijn voorganger en partijgenoot Laurier doorzet, is voor de libe ralen al reden genoeg tot erger nis. Zijn publieke optredens zouden schaars zijn. In elk ge val klagen raadsleden van WD, CDA en D66 erover, zij het bin nensmonds. Hard is Rabbae aangevallen op zijn beleid met Leidse zustersteden. oegstgeest - Het verschijnsel ontstaat bij weinig wind, bij warme dagen en koude nachten. De grond koelt af en de waterdamp erboven ge landbouwgrond ontstaan gemakkelijk mistbanken. De koeien langs de Leidsestraatweg in Oegstgeest zijn zich niet bewust van al die slokken in de grijze sluiers. Foto: Taco van der Eb zet zich om in mist. oorzaken. Die laten Vooral boven vochti- zich lijdzaam op- leiden - De Vereniging Regiona le Zorgverzekeraars (VRZ), waartoe Zorg en Zekerheid be hoort, is bezorgd over het schrappen van een aantal ver goedingen in de gezondheids zorg. Die kabinetsplannen lei den tot 'onvermijdelijke en in grijpende' premiestijgingen bij de particuliere aanvullende ver zekeringen, aldus voorzitter R. Hendriks. De VRZ vreest dat het kabinet zijn doel voorbijschiet door in grijpend te bezuinigen op het ziekenfondspakket. Hendriks: „Naast premiestijgingen zullen veel voorgestelde maatregelen leiden tot een verhoging van de administratieve lastendruk. De zorgsector lijkt steeds meer ge regeerd te worden door boek houders in plaats van door zorgspecialisten. De VRZ verwacht dat sommige zorgverzekeraars een stringen ter acceptatiebeleid voor parti culiere verzekeringen zullen in troduceren. Hendriks: „Wij roe pen het kabinet op om deze dreigende aantasting van het fundament van ons zorgstelsel te voorkomen." De VRZ is in 1998 opgericht door vijf zorgverzekeraars, waaronder Zorg en Zekerheid. vervolg van voorpagina leiden - Een van de mogelijke slachtoffers van de bouwstop in Leiden is woningcorporatie Portaal. De bouwstop geldt ook voor de omgeving van de Oran jegracht en de Waardgracht. Portaal wil het merendeel van de woningen slopen en voert nog overleg met onder anderen bewoners. Maar voor eind 2004 mag de corporatie er sowieso niets beginnen. Bij Portaal was vanochtend niemand bereik baar voor een reactie. Het Aalmarktgebied, waarvoor de gemeente grote plannen heeft, valt niet onder de bouw stop omdat er een nieuw be stemmingsplan voor is ge maakt. Voor een aantal wijken is er misschien volgend voorjaar een nieuw bestemmingsplan. Het gaat om het westelijk deel van de Pieterswijk, tussen het Ra penburg en de singel, Mare- dorp en een deel van Pancras- Oost. Voor andere wijken kan pas na volgend voorjaar een oplossing worden bedacht. Uit eindelijk moeten alle bestem mingsplannen in de gemeente eind 2005 of begin 2006 zijn aangepast. Die afspraak stond al in het collegeprogramma van PvdA, WD, GroenLinks en D66. Omdat de gemeente nu eerst nieuwe bestemmingsplannen gaat maken voor delen van de binnenstad die onder het be schermd stadsgezicht vallen, lopen andere plannen vertra ging op. Nieuwe bestemmings plannen voor Zuidwest, de Me- renwijk, de Stevenshof, de ver breding van de A4 en de ge plande woonwijk op het Haag- wegterrein zijn maximaal negen maanden later klaar. Maar sommige ontwikkelingen dulden geen uitstel, zei wet houder Hillebrand van ruimte lijke ordening gisteren. Hij noemde twee voorbeelden: ROC Leiden heeft bouwplan nen bij Lammenschans en be drijvenpark De Leeuwenhoek wordt aangepast. „In de Leeu wenhoek gaat de ruimte in rap tempo op. We moeten daar met de snelst denkbare snelheid door." leiden - De gemeente pakt het sluipverkeer in De Kooi aan. Het wordt straks onmogelijk om vanaf de Sumatrastraat de Javastraat, Ambonstraat en At- jehstraat in te rijden. Verkeer wordt gedwongen om door te rijden naar de Willem de Zwij gerlaan, die wel is berekend op vrachtwagens. Dat kondigden burgemeester en wethouders gisteren aan. Sinds de herinrichting van de Lage Rijndijk kampen vooral de daaraan parallel lopende Java straat, maar ook de Ambon straat en de Atjehstraat met sluipverkeer. Dat komt omdat het onder andere niet meer mogelijk is om vanaf industrie terrein De Waard linksaf via de Lage Rijndijk de stad in te rij den. De overlast is de buurt al jaren een doorn in het oog. De gemeente had daar begrip voor, maar maatregelen lieten lang op zich wachten. De situa tie verergerde toen Leiderdorp op de Van der Valk Bouwman- weg ook eenrichtingsverkeer in voerde, maar dan richting Lei den. Zo werd een logische uit- valsroute doorbroken. „We hebben in 1998 beloofd dat het sluipverkeer na de her inrichting niet zou toenemen", zei wethouder R. Hillebrand gisteren. „Het is een veelvoud van daarvoor. Ik ben blij dat we nu wat kunnen doen." ram1- Ruud Hessing volgt Ier Pechtold op als wet- van verkeer, onderwijs, Jen sport voor D66. De Jteraad stemde gister met de voordracht van Hessing, nu een hoge jaar in Middelburg, stu- politicologie in Leiden, e graag terugkeren", zei n de politici. Hessing der in de race voor het eestersambt van Lei- heeft al een huis in de jocht. De D66'er zat eer ie Eerste Kamer en in iale staten van Zuid- Holland. Hij volgt in oktober Pechtold op, die de nieuwe burgemeester is van Wagenin- gen. Van de 35 aanwezige raadsleden stemden 28 voor de benoeming van Hessing. De CDA-fractie onthield zich van stemming. Hessing onder schrijft het collegeprogramma en het CDA zit in de oppositie, motiveerde fractieleider Wim Bleijie het stemgedrag. Raadslid Jacques de Coo (LWG/De Groe nen) betreurde het dat D66 geen vrouw naar voren had ge schoven. De Coo kreeg zelf een van de 35 stemmen. Leids statenlid pleit voor voorrang buitenlandse bedrijven leiden - De nieuwe flitspaal op de hoek van de Churchilllaan en de Brandt Buyskade lijkt precies achter een boom te staan, waardoor het onmogelijk is om automobilisten te fotograferen. 'Lijkt' is in dit geval precies het goede woord, blijkt uit een reactie van de gemeente. De flitspaal flitst nog niet, dat gebeurt pas na volgende week, als de leverancier de camera goed heeft afgesteld. „De plek is door de leverancier aangewezen. Door de camera op een bepaalde manier op de weg te richten, wordt de boom ontweken", aldus een woordvoerster van de gemeente. Foto: Hielco Kuipers door Wilfred Simons leiden - De provincie Zuid-Hol land moet een ambtenaar krij gen die zich uitsluitend richt op het helpen van buitenlandse biotech- of hoogtechnologische bedrijven die zich in Leiden of Delft willen vestigen. Dat vindt het Leidse statenlid Y. Lignac (D66). Ook moet de provincie toetreden tot de West-Holland Foreign Investment Agency (WFIA), de organisatie die bui tenlandse bedrijven naar de Leids/Delftse regio lokt. Statenlid Lignac maakt zich al enige tijd sterk voor de biotech nologie in de Leidse regio. In juni vroeg zij gedeputeerde sta ten om buitenlandse biotech- bedrijven te helpen om zich 'met voorrang' te vestigen op het Bio Science Park. Deze week beloofden GS dat zij stre ven naar een 'snelle afhande ling van specifieke procedures' om die bedrijven te helpen. Zij willen bijvoorbeeld wijzigingen van bestemmingsplannen ver sneld goedkeuren. Lignac werd echter vooral ge troffen door wat GS niet toezeg de.!. Zij vindt dat de provincie moet toetreden tot de WFIA, de organisatie die namens de ge meenten Leiden, Delft, Den Haag, Zoetermeer en Stadsge west Haaglanden buitenlandse (biotech-)bedrijven naar dit ge bied haalt. Als alle overheden in de regio daarin samenwerken, betekent dit dat de effectiviteit van de WFIA toeneemt. Ook de ambtenaar die alleen geïnteres seerde buitenlandse bedrijven begeleidt en die toegang heeft tot subsidies en die Lignac graag wil, staat niet in het ant woord. Eerder werd al bekend dat GS de provincie buiten de WFIA wil houden, omdat zij daarmee de Leids/Delftse regio zou 'voortrekken'. In twee vergelijk bare Rotterdamse lobbyclubs zit het provinciebestuur im mers ook niet. Lignac vindt echter dat GS niet zo bekrom pen naar hun provincie moeten kijken. Economische groei in het noordelijke deel van Zuid- Holland is naar haar overtui ging goed voor de héle provin cie en dus ook voor de Rijn mond. Vorige week maakte de Kamer van Koophandel Rijn land bekend dat de biotechno logie tot 2010 zo'n 20.000 nieu we banen kan scheppen. Lignac zegt dat zij komend na jaar Gedeputeerde Staten pro beert te overtuigen om toch tot de WFIA toe te treden. „Ik krijg daar herhaaldelijk de gelegen heid voor, bijvoorbeeld bij de bespreking van het Strategisch Masterplan Knoop Leiden- West." In dit plan voor de her inrichting van het grensgebied tussen Leiden en Oegstgeest is vijftien hectare bedrijfsgrond voor biotechnologie gereser veerd. Lignac krijgt de volle steun van de Leidse WD-wethouder Geertsema (economische za ken). Hij dringt er zelf al langer op aan dat gedeputeerde A. van Dijk lid wordt van de WFIA Ook hem is het opgevallen dat Gedeputeerde Staten zorgvul dig om de hete brei heen draai en. „Ik ben blij met de steun die GS aan Lignac geeft, maar meer steun bij de werving van bui tenlandse bedrijven is welkom. Wij zullen GS nog eens benade ren met ons standpunt."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13