ECONOMIE Vakbeweging stelt toch looneis Megasalaris AH-topman verbaast concurrentie Steeds groter deel van inkomen is echt nodig 'Nederlandse identity is cruciaal voor KUV Claim van 150 miljoT overvalt Staatsloterif 'Old-boys netwerk' li fiscus en ABN Amro Om ingrijpende kabinetsplannen te kunnen repareren Wessanen sluit drankenfabriek Bakken vol 'koelkasten' m: Hallmark actief op moslimmarkt Washington - De Amerikaanse wenskaartengigant Hallmark komt dit jaar voor het eerst met kaarten ter gelegenheid van het islamitische suikerfeest, dat de vastenmaand ramadan afsluit. De kaarten moeten volgens Hallmark moslims overal ter wereld aanspreken. Ze bevatten geen regionale culturele sym bolen. Op de kaart staat de overal gebruikte wens 'led Mubarak' (Gelukkig feest). De islam heeft wereldwijd zo'n miljard aanhangers. Shell wil weg uit Baluchistan Islamabad - De Pakistaanse tak van het Brits-Nederlandse olie concern Shell dreigt zich terug te trekken uit de Pakistaanse provincie Baluchistan, omdat daar door smokkel van oliepro ducten uit Iran niets meer valt te verdienen. Brandstof en olie producten uit Iran zijn veel goedkoper dan producten in Pakistan, omdat de Iraanse overheid zijn olie-industrie flink subsidieert. Shell, in groot te het tweede olieconcern in Pakistan, eist dat de Pakistaan se regering actie onderneemt tegen de smokkel en het nama ken van merkproducten. Rotterdam krijgt fruitterminal erbij Rotterdam Groente- en fruit handelaar Van Bon en het stu- wadoorsbedrijf Steinweg Han delsveem starten dit najaar een nieuwe fruitterminal aan de Rotterdamse Waalhaven. De nieuwe terminal zal vooral fruit uit Zuid-Spanje verwerken. Tot nu toe worden koelschepen voor fruit voornamelijk bij de gespecialiseerde fruitterminal van Seabrex aan de Merweha- ven gelost. De havens waarmee wordt samengewerkt zijn Cadiz, Algeciras en Cartagena. In de tweede fase komen daar Huelva en Almeria bij. In Cadiz bouw de Van Bon een koelhuis, dat medio oktober in gebruik wordt genomen. Nutreco schrapt weer 150 banen Amersfoort - Voedingsbedrijf Nutreco sluit zijn pluimveever werkingsbedrijf in het Belgische Stevoort. Hierdoor verdwijnen 150 arbeidsplaatsen. Ook bij Nederlandse bedrijven gaat het mes erin. Het is nog niet duide lijk hoeveel banen daardoor verloren gaan. Nutreco's doch ter Pingo Poultry brengt alle slachtactiviteiten samen in Maasmechelen. De verdere be werking van de kipproducten wordt geconcentreerd in Mier- lo. Nutreco zet jaarlijks 350 mil joen euro om in kip- en kippro ducten in België en Nederland. Haast van Philips bij CAO-overleg eindhoven - De hervatting van het CAO-overleg bij Philips, dat deze week gepland stond, is tot begin oktober uitgesteld. Dat geeft de bonden meer tijd om met name de pensioenvoorstel len te bestuderen. Philips is er alles aan gelegen de regeling voor 1 januari te veranderen om de pensioenlasten beter be heersbaar te maken. In beginsel wil Philips de indexering beper ken tot één procent. „Te wei nig", vindt Joke Hubert van de FNV. Als er geen CAO komt komt er dit jaar geen verdere loonsverhoging. Wel is een voorschot van 1,25 procent toe gezegd per 1 juli. Vivendi-topman krijgt miljoenen new york - Het Franse media- conglomeraat Vivendi Uni versal moet ex-topman Messier 20,5 miljoen euro betalen, zo heeft het hooggerechtshof in New York gisteren bepaald. Het gaat om de door Messier be dongen vertrekpremie. Eerder verklaarde zijn opvolger Four- tou, dat hij op geen cent hoefde te rekenen. Begin juli had de beurstoezichthouder in Parijs de betaling van de vertrekpre mie bevroren. Het concern blijft pogen aan betaling te ont komen. De flamboyante Mes- sier maakte miljardenschulden die het concern aan de rand van de afgrond brachten. Aantal werklozen naar 622.500 amsterdam - Het aantal werk lozen is volgens het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) in augustus met 121.900 (25 pro cent) gestegen ten opzichte van dezelfde maand een jaar eerder tot 622.500. Van januari tot en met augustus hebben zich 575.500 nieuwe werkzoekenden gemeld. Tegelijkertijd lieten zich 496.800 mensen uitschrij ven. De instroom overtreft wel iswaar de uitstroom met 78.700 personen, maar het CWI wijst er op dat zich in de acht maan den ook meer mensen (11.200) zich hebben laten uitschrijven dan in dezelfde periode een jaar eerder. dinsdag 16 SEPTEMBER 2( utrecht/amsterdam/gpd - De vakbeweging houdt voor vol gend jaar vast aan een structure le loonsverhoging. Daarmee veegt zij het voorstel van minis ter De Geus (sociale zaken) om de komende twee jaar vast te houden aan de nullijn resoluut van tafel. Het conflict over het sociaal-economisch beleid wordt daarmee verplaatst van de Tweede Kamer naar de CAO-ta- fel. De vakbeweging stelt looneisen tussen de 1,25 en 1,75 procent. Dat is lager dan de inflatie. De beperkte economische ruimte zal vooral worden aangewend om de inkomenseffecten van de kabinetsplannen zo veel moge lijk te repareren. De voorzitters van vakcentrales CNV en FNV gebruikten giste ren ongekend harde woorden over de kabinetsplannen. Doekle Terpstra en Lodewijk de „Een ongelofelijk domme actie", riep FNV-voorzitter De Waal(links) over het voorstel van minister De Geus om twee jaar op de nullijn te gaan zitten. „Ik ben buitengewoon teleurgesteld", voegde zijn CNV- collega Terpstra eraan toe. Foto: ANP/Jasper Juinen Waal gaan voor de vorm op 26 september nog praten met het kabinet. Als er dan opnieuw geen ruimte voor onderhande lingen blijkt te zijn, staat het Najaarsoverleg van 14 oktober op losse schroeven. Het CNV zal de aangesloten bonden adviseren een looneis te stellen van tussen 1,25 en 1,75 procent, afhankelijk van de situatie per bedrijfstak. De FNV is nog voorzichtiger: die zal niet meer dan 1,25 procent loon er bij vragen. Als er in bedrijfstak ken nog ruimte over is, wordt die gebruikt voor het 'repare ren' van het kabinetsbeleid. De FNV gaat daarbij uit van maxi maal 2,75 procent extra. „Het is zonde van het geld dat we liever zouden besteden aan herstel van de economie. Werk gevers zullen hier ook niet blij mee zijn. Maar het afbraakbe leid van het kabinet dwingt ons hiertoe", aldus de FNV. Minis ter De Geus werd door De Waal 'ongelooflijk dom' genoemd. Terpstra had eerder gezegd 'ge tergd' te zijn door de volgens hem 'onthutsende' en 'smalen de' toonzetting van de kabi netsplannen op gebied van ont koppeling, verhoging van ziek tekosten, terugschroeven van uitkeringen en beperking van prepensioen en VUT. Nyfer: Economie krimpt dit jaar Economisch onderzoeksbureau Nyfer voorspelt dat de econo mie dit jaar krimpt met 0,6 procent. Dat betekent dat de bezui nigingen van het kabinet ontoereikend zijn om te voldoen aan de Europese afspraken over het begrotingstekort. Het kabinet kan nog meer bezuinigen om het tekort in de hand te houden. Maar Balkenende cs. zouden ook kunnen besluiten om het te kort verder te laten oplopen tot boven het maximum van 3 procent van het bruto binnenlands product dat de eurolanden hebben afgesproken. Dat doen Frankrijk en Duitsland ook. „Wil Nederland met de slechts presterende economie van de Europese Unie toch het braafste jongetje van de klas blijven, dan zullen nog drastischer ingrepen in de overheidsuitgaven de economie nog verder afknijpen", aldus Nyfer. Het bureau verwacht dat de economie zich in 2004 herstelt met een groei van 0,9 procent. In 2005 versnelt de expansie tot 1,7 procent. Zowel FNV als CNV waarschu wen de werkgevers dat binnen kort al acties zullen volgen bij bedrijven,, gericht tegen het ka binetsbeleid. Het CNV is bereid daarvoor CAO-besprekingen bij sectoren met een grote actiebe reidheid naar voren te halen. Zo zou over de bouw-CAO, die pas in maart afloopt, al eerder onderhandeld moeten worden. „Het kabinet dwingt ons terug te vallen op ouderwetse vak bondsideeën als 'geen man ge dwongen de poort uit'", aldus Terpstra. Terpstra en De Waal hebben nog een kleine hoop dat de Ka mer de kabinetsplannen zal aanpassen. Werkgeversorganisatie MKB Nederland meent dat de loon eis van de vakbeweging 'niet meer van deze tijd is'. ,,Als je bedenkt dat er in het midden- en kleinbedrijf 100.000 banen op de tocht staan, begrijp ik dit standpunt niet", reageerde voorzitter Loek Hermans. „Door de komende twee jaren op de nullijn te gaan zetten, gaan minder banen verloren en kunnen we wellicht onze con currentiekracht vergroten." voorburg/ANP - Nederlanders vinden dat zij een steeds groter deel van hun inkomen mini maal nodig hebben om rond te komen. Een op de acht huis houdens ontving in 2001 zelfs een inkomen dat lager was dan het noodzakelijk achtte. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren publiceerde. Ruim een kwart van de laagste inkomens verdient minder dan het noodzakelijk vindt. Van de grootste verdieners vindt ook nog altijd ruim 5 procent dat het netto-inkomen niet toerei kend is. In 2001 had een huis houden gemiddeld minimaal 16.600 euro nodig. Gecorri geerd voor de inflatie steeg dit bedrag in tien jaar met 2400 eu ro. De toename van het besteed baar inkomen is volgens het CBS minder groot door geste gen vaste lasten als huren en verzekeringen. „Vooral in de eerste helft van de jaren negen tig zijn huishoudens meer gaan uitgeven aan huur- en woonlas ten", aldus onderzoeker Dir- ven. Uit een gisteren versche nen onderzoek van MarketRes- ponse onder 750 huishoudens blijkt dat ruim een op de drie gezinnen de afgelopen drie maanden niet uitkwam met zijn netto-inkomen. Een kwart ver wacht ook het komende jaar niet rond te komen. De helft van de ondervraagden vindt dat de economische situ atie in juni, juli en augustus verder is verslechterd. Twee derde verwacht dat het nog een jaar duurt eer het economisch herstel doorzet. Ruim 30 pro cent denkt dat het dieptepunt van de recessie nog moet ko men. Door de economische terug gang heeft 40 procent van de huishoudens zijn eigen situatie zien verslechteren. Mensen kre gen minder vergoedingen voor overwerk en ook omzet- en winstbonussen liepen terug. Om toch aan geld te kunnen komen, spreken mensen vaker spaargeld aan of gaan zij extra werken, aldus MarketResponse. Van de Nederlanders met een inkomen onder modaal heeft slechts 14 procent vertrouwen in een economisch betere toe komst over twaalf maanden. Dat blijkt uit onderzoek van NFO Trendbox onder ruim 6000 Nederlanders. Ten opzichte van de uitkom sten van vorig jaar, toen 17 pro cent snel een verbetering ver wachtte, is een fractionele stij ging te zien. Maar het aantal Nederlanders dat binnen een jaar florissantere tijden voor ziet, ligt nog ver onder het ni veau van de paar jaar tot en met 2000. Toen rekende 30 pro cent op een verdere economi sche groei. amstelveen/anp - Het VOe- dingsconcem Wessanen sluit zijn drankenfabriek in Casa Grande in de Amerikaanse staat Arizona. Daardoor vervallen vijftig banen, zo is vandaag be kendgemaakt. De sluiting is onderdeel van de plannen van de nieuwe topman Veenhof. Die haalt onder de naam Phoenix de bezem door de organisatie. In totaal zullen bij het concern 500 tot 700 banen verdwijnen. De jaarlijkse besparing door de hele operatie moet uitkomen op meer dan 100 miljoen euro. De fabriek in Casa Grande pro duceert fris- en fruitdranken die in meer dan 1300 super markten in het westen van de VS worden verkocht. Deze activiteiten worden elders ondergebracht in de Ameri kaanse dochteronderneming American Beverage Corpora tion, waaronder de te sluiten fa briek valt. bergschenhoek - Medewerkers van het bedrijf ReCell in Bergschenhoek sorteren dagelijks duizenden in geleverde mobiele telefoons. De inzamelingsactie van oude mobieltjes ten bate van het VN-voedselpro- gramma verloopt tot nu toe succesvol. Tell Me, uitbater van vijftig vroegere Primafoonwinkels, gaat de afgedankte telecomapparaatjes, vanwege hun omvang vaak als 'koelkasten' betiteld, milieuvriendelijk demonteren en onderdelen aanbieden voor hergebruik. Foto: ANP/Ed Oudenaarden door Ton Damen Amsterdam - Het salaris van Ahold-topman Anders Moberg houdt niet alleen de klanten van Albert Heijrfbezig, maar ook Aholds concurrenten. Dirk van den Broek, van de gelijknamige supermarktketen, verdient geen miljoenen euro's. Harry Bruijniks van Laurus ook niet. Cees Zwa nenburg van Vomar verdient ze evenmin en Frits van Eerd van het familieconcern Jumbo al he lemaal niet. Een salaris van 10 miljoen euro is volgens hen 'een slecht signaal' richting personeel en klanten. „Wij verdienen gewoon een goed salaris," zegt Dirk van den Broek, zoon van de oprichter van het familiebedrijf. „Dat kan ook niet anders. Als wij te veel betaald zouden krijgen, dan ga je je naaste medewerkers ook te veel geven en komt het hele personeelsbudget in gevaar. Als de salarissen te hoog zijn, wor den de producten te duur." Van den Broek heeft geen enke le behoefte zijn salaris in de pu bliciteit te brengen. Wel zegt hij nadrukkelijk dat het geen mil joenen zijn - niet in euro's en niet in guldens - en er zijn geen bonussen en geen opties. Ver- trekregelingen zijn evenmin no dig, want de familie Van den Broek werkt sinds jaar en dag gewoon in haar eigen zaak. Van den Broek begon dit week einde een nieuwe campagne: „Wij waren al de beste, maar komen nu met nog lagere prij zen." Dat is vooral bedoeld als reactie op de aankondiging van marktleider Ahold de prijzen te verlagen. Maar de campagne houdt volgens Van den Broek ook verband met de discussie over het salaris van Ahold-top man Moberg ('De man van 10 miljoen'). De kracht van Van den Broek is dat hij zelf in zijn winkels rond loopt, de prijzen kent en weet wat er in zijn klanten omgaat. Met een slag om de arm schat hij de prijs van een pak koffie op 1,29 euro. Anders Moberg taxeerde onlangs de prijs bij Ahold op 4,90 euro. „Die vraag was wel een beetje gemeen", meent Van den Broek. „Weet die goeie man veel! Die staat zo ver van de werkvloer af." Het salaris van Harry Bruijniks, die vorig jaar bij Laurus (Kon- mar, Super de Boer, Edah) tot de nieuwe topman werd be noemd, staat zwart op wit in het jaarverslag. In 2002 kreeg hij niet meer dan 164.000 euro, zestig keer minder dan collega Moberg. Er werden geen bo nussen en opties uitgekeerd, maar Laurus presteerde de af gelopen jaren dan ook bijzon der slecht. Zijn voorganger Jan Michiel Hessels kreeg enkele ja ren terug nog een vast salaris van 225.000 euro en een bonus van 100.000 euro. De directeuren van de Vomar vinden dat de beloning van topman en familielid Cees Zwa nenburg geheim moet blijven. Directeur en woordvoerder An- dré Michel zegt wel dat er in de top 'heel normale belonings pakketten' worden samenge steld. We moeten volgens hem vooral niet aan miljoenen den ken. De discussie over de belo ning van Moberg vindt hij schaamteloos en bizar. Vomar heeft geen mening over dit on derwerp. Dat zou volgens hem ook ongepast zijn. Vomar wil ook niet met reclame inspelen op de publieke veront waardiging over Ahold. „Wij hebben een eigen prijsbeleid. Daarmee trekken we klanten die alles bij ons kopen, terwijl Ahold-klanten ook bij concur renten binnenstappen." Frits van Eerd en Colette Cloos- terman-Van Eerd van het Veg- helse familieconcern Jumbo, dat deze week een nieuw filiaal in Den Haag opent, zijn ook te rughoudend over de salarisdis cussie. „Maar wij verdienen geen miljoen. Zelfs geen vele tonnen," zegt voorlichter Cloosterman-Van Eerd. „Onze winkels zijn van een andere schaal dan een bedrijf als Albert Heijn. Hoge salarissen zouden leiden tot dure producten." Jumbo gaat ook mee in de prij zenslag. „Als concurrenten met lagere prijzen komen, moeten we mee." leiden/anp - Het behouden van een Nederlandse identiteit bij een alliantie met Air France is van cruciaal belang voor KLM. De internationale start- en lan dingsrechten lopen namelijk gevaar, als de luchtvaartmaat schappij niet kan aantonen dat ze een Nederlands bedrijf is. Dat zei luchtvaartspecialist P. Mendes de Leon van de Uni versiteit Leiden gisteren. Geruchten over een alliantie KLM-Air France doen volop de ronde. Een aandelenruil lijkt het meest waarschijnlijk. Ne derland heeft volgens Mendes de Leon met zo'n 130 landen verdragen over de start- en lan dingsrechten. Dit betekent dat de KLM hierop mag vliegen en dat maatschap pijen uit deze landen vluchten van en naar Nederland mogen uitvoeren. Landen als Japan, Thailand, Zuid-Afrika of Brazilië zullen bij een alliantie met Air France zeer waarschijnlijk de Neder landse identiteit van KLM ter discussie stellen, meent Men des de Leon. Zo zit Thai Air ways in een concurrerende alli antie. „Het zou kunnen zijn dat Thailand geen bezwaar maakt tegen de samenwerking als Thai Airways vaker op Schiphol mag vliegen", aldus de deskun- dige. KLM moet bij een alliantie vol doende kunnen aantonen dat het een Nederlands be Bijvoorbeeld door het kantoor in Amstelveen 1 den en een meerdert» aandelen in Nederlands den te plaatsen. Ook k zicht dat de Nederlands heid houdt op de veiligl KLM een argument zijn. Mendes de Leon verwas problemen als Air Fra KLM helemaal overnee dat geval wordt KLM n een dochter, waarbij de singen in Parijs wordei u men. 1 Volgens Mendes de Leoir' beperkte aandelenruil d '1 optie, totdat de Europes t missie het exclusieve 'r krijgt met derde landt >c wederzijdse luchtvaart te onderhandelen. Fus overnames in de luchtv tor moeten eenvoudig! den als de Commissie d overneemt van de EU-lit e De piloten hebben vand de KLM-directie de gara eist dat een verbond i France geen banen gaat 3 De Vereniging van Nede Verkeersvliegers, waai meeste KLM-piloten zi; gesloten, is bereid tot atr duidelijkheid op dit ptg' blijft. President De Vries is ti 0 steld over de geringe oj;a die KLM biedt over het>r tieproces. den haag/anp - European Wi reless Lottery Holding heeft een schadeclaim van 150 miljoen euro bij de Staatsloterij neerge legd. Volgens EWLH-directeur Geul omdat de staatssecretaris van financiën de sms-loterij Se vens heeft tegengehouden. EWLH, waarin de Staatsloterij een belang van 10 procent heeft, heeft een contract met de Staatsloterij voor de technische uitvoering van Sevens. Bij dit spel kan de consument via de mobiele telefoon aan een loterij meedoen. Aanvankelijk zou Se vens in april beginnen, maar de introductie is steeds uitgesteld omdat het kabinet gokversla ving, vooral bij jongeren, wil te gengaan. Vorige maand haalde de staatssecretaris er definitief een streep door. Het contract heeft een looptijd van 15 jaar. EWLH zou 5 pro cent van de omzet ontvangen. „De Staatsloterij heeft ons voorgehouden dat de omzet van 80 tot 100 miljoen euro per jaar, snel zou doorgroeien naar 200 miljoen euro per jaar", ver klaarde Geul de omvang van de claim. Nu Sevens niet op de markt komt, zijn de kansen om dit product te exporte - slonken. „Buitenlandse si ven willen immers eerst ei cijfers zien." g De hoogte van het b< al volgens Van Egerscho el meen directeur van de S ir terij, buiten proporties i§ verbolgen, omdat beidiee en nog in gesprek zouc Ie „In het zakenleven is ltd; maal dat je rond ver m schade in fatsoenlijk di nader tot elkaar probeei men", aldus Van Egers! j Staatsloterij heeft no week een al eerder gepl|j spraak met EWLH. „Die afspraak heb ik mijn agenda staan", aid Hij stuurt deze week vaarding voor een kort la de deur uit. De Staatsloin< nog openstaande rek m van 1,2 miljoen euro voldoen. Voorts vrees claims van de vijf telt 1 drijven waarmee EWI it plichtingen is aangega sr eerste eis tot schadevei van T-Mobile is al bin andere zullen ook wel Dat zijn KPN, Orange, en Vodafone. Zaak gaat twaalf dagen duren nl amsterdam/gpd - In een twaalf dagen durende rechtszaak die gisteren begon, wil justitie be wijzen dat het voormalige hoofd Fiscale Zaken van ABN Amro en een oud-partner van Ernst Young de Belasting dienst voor miljoenen euro's getild via gerommel met bv1 s. Het tweetal maakte deel uit van een criminele organisatie die zich tussen 1992 en 2000 bezig hield met valse belastingaangif tes en omkoping. De in Hilver sum woonachtige fiscalist zou betrokken zijn bij een belas tingfraude die is gepleegd met vennootschappen, die midden jaren negentig door de bank waren verkocht aan de malafide investeringsmaatschappij Ox bridge Investments. De bv's zouden nog belasting moeten afdragen, maar deden dat nooit. De verdachte ex-me dewerker had volgens ABN Am ro een actieve rol in het opzet ten van dergelijke transacties en het afhandelen ervan. Vol gens justitie liet hij de controle op belastingafdrachten na, om dat hij in het complot zat en daarvoor geld ontving. ABN Amro werd met de zaak geconfronteerd toen de Belas tingdienst de bank voor de ver kochte bv's een aanslag stuurde van 55 miljoen euro. Omdat het hoofd Fiscale Zaken van de bank werd geacht een goede re laties te onderhouden met de Belastingdienst, werd destijds besloten 'in overleg' uit elkaar te gaan. Toen later bleek dat de man verdachte was in een straf rechtelijk onderzoek, heeft de bank een schikking van 33 mil joen euro getroffen met de fis cus. Nu probeert de bank het hi g< EPlz ht geld op de man te verha ie Volgens zijn advocaat was hij 'in elkaar geklap et ABN Amro afgelopen een persbericht over naar buiten bracht. D#o( verdachte beriep zich zwijgrecht. De man verl 'e: Young, toen nog Moi*ra: Young, medio 1994 j n zichzelf te beginnen' dachte speelde een b| j lende rol bij de verkooj bv's door ABN Amro. zijn raadsman Wladimi nen zijn cliënt en de ef werker van de bank ell n het 'old-boys netwei woordvoerder van Young zegt dat bij het bureau geen onderzoeen daan door justitie. ABN Amro werd in de naar de rechtszaak ook confronteerd met een gepoging van een advo »ff een van de verdach en raadsman wilde dat zijn invloed zou aain om vervolging van zijn voorkomen. Als de ba gerde, zou de advoc schikkingsvoorstel itk-iqj lastingdienst naar buiti gen. Dat voorstel is bank tot afgelopen vri heim gehouden. Pas aanstaande maan gint de inhoudelijke b tec ling van de rechtszaak. staan zes verdachten Gisteren, de eerste dag proces, zat vol met v^ki om de behandeling uil len, pogingen om de ii van de rechtbank in tjaip trekken, vragen om nif tuigen te horen en mee dossiers te bestuderen, (lui yi

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6