PRINSJESDAG 2 Het slechtste kabinet sinds mensenheugenis Zalm verwacht alsnog ingreep in WW Beatrix raakt stukje vrijheid kwijt Ook koningin moet iets inleveren Positie premier moet worden versterkt HOC 341 dinsdag 16 september 2oo3 en haag/gpd - Het kabinet aat onderzoeken hoe de posi- e van premier Balkenende kan /orden versterkt. Dat staat in e begroting voor volgend jaar an algemene zaken, het minis erie waar de premier zelf de cepter zwaait. „Er komt een rondig en gericht onderzoek laar de versterking van de posi- ie van de minister-president, liens bevoegdheden en diens lemocratische legitimatie", al- lus de begroting. Al eerder kwamen de coalitie partijen CDA, WD en D66 overeen dat moet worden beke ken of de premier in de toe komst direct door het volk kan worden verkozen. D66 had daar bij de onderhandelingen over de vorming van het nieuwe ka binet een hard punt van ge maakt. Balkenende kondigt zelf aan, dat hij het komende jaar meer werk wil maken van de discus sie rond normen en waarden. De premier ziet ook een be langrijke rol voor hemzelf in het 'dichterbij de burgers brengen van de Europese Unie.' Op 10 juni 2004 zijn er verkiezingen voor het Europees parlement. In de tweede helft van dat jaar bekleedt Nederland het Euro pese voorzitterschap. „Daarbij zal de minister-president als voorzitter van de Europese Raad een centrale rol spelen", zo wordt aangekondigd. Hoofdpunten Financiën •Totale bezuinigingen in 200410,9 miljard. Hiervan komt 5,7 mil jard door maatregelen van het huidige kabinet. De rest vloeit nog voort uit ingrepen van zijn voorganger. Extra uitgaven in 2004 3,9 miljard, waarvan 1,4 miljard door maatregelen van dit kabinet. •Lastenverzwaring:!,2 miljard. Dit bedrag wordt onder meer be reikt door een accijnsverhoging op tabak (ruim 400 miljoen euro). •Financieringstekort: 2,3 procent van het bruto binnenlands pro duct in 2004,0,5 procent in 2007. •Staatsschuld in 2004 215,3 miljard euro, ofwel 46 procent van het bbp. den haag/gpd - Koningin Beatrix kan niet langer op eigen houtje onderzoek laten doen naar de achtergronden van een aanstaand lid van de ko ninklijke familie. De directeur van haar Kabinet moet voor de veiligheidsdiensten zo'n opdracht krijgen eerst contact opnemen met de verant woordelijke minister. Die kan dan zijn mening geven over nut en noodzaak van het onderzoek, waarvoor hij uiteindelijk als bewindsman ook verantwoordelijk is. Deze regel wordt vastgelegd in een nieuw ko ninklijk besluit over de taken en werkwijze van het zogenoemde Kabinet der Koningin. Premier Balkenende en koningin Beatrix hebben daar over de afgelopen maanden herhaaldelijk ge sproken. De Tweede Kamer had eerder dit jaar in een tumultueus verlopen debat gevraagd om hel dere spelregels voor het Kabinet der Koningin. De premier geeft nu toe dat dit ook weieens no dig was. De laatste keer dat het gebeurde was in 1841 en 1893. De nieuwe bepalingen voor het Kabinet der Ko ningin kunnen worden uitgelegd als een verlate oorveeg voor de huidige directeur Felix Rhodius, en een verkapte tik op de vingers van koningin Beatrix. Die moeten bij gevoelige onderwerpen voortaan verplicht overleggen met de regering. Het eigenmachtig optreden van het Kabinet heeft de premier en de ministers van justitie en bin nenlandse zaken namelijk eerder dit jaar in de af faire rond prinses Margarita ernstig in verlegen heid gebracht. Dat was ook de reden voor de eis van het parlement om de manier van werken van deze ambtelijke dienst eindelijk eens goed op pa pier te zetten. Koningin Beatrix zette daar haar vraagtekens bij, maar is uiteindelijk akkoord ge gaan. De regering gaat echter voorbij aan de wens van de Kamer om de verantwoordelijkheid voor het Kabinet der Koningin 'bij voorkeur' onder te brengen bij het ministerie van algemene zakea Alleen dan zou er, aldus het parlement in een ook door de huidige regeringspartijen gesteunde motie, helderheid komen over de positie van het ambtelijk secretariaat van het staatshoofd. Balke nende meent dat die duidelijkheid er altijd al is geweest. „Er zit geen lacune in die verantwoor delijkheid, die ligt in het verlengde van de minis teriële verantwoordelijkheid voor de koning", al dus de premier. gekende ombuigingen kan veel worden gezegd, maar niet dat daarmee de economische groei wordt gestimuleerd. Ook straffe inflatiebestrijding werkt ave rechts, met het gevaar van de flatie (negatieve spiraal van aanhoudende prijsdalingen door overcapaciteit en aine- mende vraag). Dat maakt de last van de schulden alleen maar groter. Daarbij komt dat de baten van investeringen in de samenle ving niet alleen neerslaan bij de huidige generatie van belas tingbetalers. Van bijvoorbeeld verbeteringen in de .kwaliteit van het onderwijs en de zorg profiteren straks ook onze kin deren en kleinkinderen. Tenslotte is het veel verstandi ger om het probleem van de vergrijzing bij de wortel aan te pakken. Sinds jaar en dag plei ten vooraanstaande economen ervoor de pensioenleeftijd stap voor stap te verhogen. Daarmee wordt vanzelf het aantal pensi oenontvangers kleiner en het aantal premiebetalers groter. Met draconische bezuinigingen en half manke pensioenhervor mingen is het waarschijnlijk dat het kabinet Balkenende 2 de el lende slechts vergroot. Anorexia In feite geeft minister Zalm zichzelf een brevet van onver mogen. Zijn jaren als Paarse minister van financiën werden gekenmerkt door ongekende economische voorspoed. Het belastinggeld kwam met kar renvrachten tegelijk binnen. De ene meevaller werd op de an dere gestapeld. Hoe is het mo gelijk dat na jaren van vetzucht bij het eerste zuchtje tegenwind een anorexia-achtig dieet moet worden voorgeschreven? Het dieet dat Balkenende en Zalm voorschrijven is nog schraler dan dat van de kabi- netten-Lubbers, kabinetten die notabene voor herstel moesten zorgen na de diepe economi sche (olie) crises van de jaren zeventig. Het lijkt erop dat de reputatie van Zalm als 'ijzeren' hoeder van 's Rijks schatkist op drijfzand berust. Zijn Paarse beleid heeft de financiële veer kracht van de overheid kenne lijk volledig ondermijnd. Ach teraf klagen over de gebrekkige financiële discipline van vooral het kabinet Kok 2 is een zwak tebod. Zalm zelf zat onder Kok immers aan het financiële roer. Balkenende en Zalm zijn slim genoeg om de validiteit van de ze en andere tegenargumenten in te zien. Het is daarom alles behalve ondenkbaar dat een geheime (en dus weinig demo cratische) agenda het contra productieve gedrag van dit ka binet kan verklaren. Ook be windslieden zijn mensen. Re putatie en berekening spelen daarom in de vaderlandse poli tiek een niet te onderschatten rol. Zalmiaanse veeg Dat kan langs ten minste drie wegen van doorslaggevende betekenis zijn bij de verklaring van de koers van het kabinet Balkenende 2. In de eerste plaats heeft Nederland - en met name Zalm - altijd voorop ge staan om andere landen van anti-Maastrichts, laks beleid te beschuldigen. Landen als Duitsland, Frankrijk en Italië hebben met enige regelmaat een Zalmiaanse veeg uit de pan gekregen. Teneinde de eigen reputatie in Europa niet te beschadigen moet Nederland daarom room ser dan de Paus zijn: een finan cieringstekort dat boven de ma gische grens van 3 procent uit stijgt, moet ten koste van alles worden voorkomen. In de tweede plaats moet al weer vooruit worden gedacht: uiterlijk in 2007 worden de vol gende nationale verkiezingen gehouden. Om de kans op ver kiezingswinst te maximaliseren is het verstandig snel door de zure appel heen te bijten, zodat straks in de aanloop naar de volgende Tweede Kamerverkie zingen hopelijk weer financiële lucht kan worden gevonden voor het uitdelen van cadeau tjes. In de derde plaats heeft het re cordbedrag aan bezuinigingen tot gevolg dat de staat kleiner wordt gemaakt. Een kleinere overheid is van oudsher een stille wens van veel neo-conser- vatieven en liberalen. Zij bear gumenteren dat alleen op deze manier economische groei, in novatief ondernemerschap en individuele vrijheid kunnen worden gewaarborgd. Toegegeven, deze prinsjesdag analyse is treurigmakend cy nisch. Ik laat mij graag overtui gen van de onjuistheid ervan. Dat zal echter niet leiden tot een opwaartse bijstelling van mijn eindoordeel over het be leid dat ons op deze derde dins dag in september wordt voor gelegd. Dit is het slechtste fi- nancieel-economische kabi netsbeleid sinds mensenheuge nis! Het tweede kabinet Balkenende op het bordes samen met de koningin. Foto: CPD/Phil Nijhuis )m maar meteen met de deur n huis te vallen: ik heb in mijn maatschappijbewuste' jaren sinds het midden van de jaren :eventig) geen slechtere kabi- ïetten meegemaakt dan Balke- ïende 1 en 2. Gelukkig is num- ner 1 verleden tijd, maar ook /an 2 wordt bijna niemand vro- ijk. \1 in de aanloop naar deze jrinsjesdag deed dit kabinet net een regen aan plannetjes djn uiterste best om ons de Tiooie zomer van 2003 zo snel nogelijk te laten vergeten. Alles 3n iedereen die van (of via) de overheid geld krijgt overge maakt, moet rekenen op de nullijn'. Van het bedrijfsleven .vordt loonmatiging verlangd. Het systeem van sociale zeker heid wordt verder versoberd: WAO en WW worden aange pakt. Jarenlange speerpunten van be leid gaan de ijskast in: op justi tie en zorg moet bijvoorbeeld flink worden beknibbeld. Om te voorspellen wat dit zal beteke nen voor veiligheid en wacht lijsten, hoef je niet te hebben doorgeleerd. Bijna iedereen ziet haar of zijn koopkracht teruglo pen - bijna iedereen, want de Anders Mobergen in deze Maas-Rijndelta hebben van de Haagse wetgever niks te vrezen. De halfbakken pogingen van Paars 1 en 2 om het onstuitbaar groeien van de kloof tussen hoogste en laagste inkomens te keren, worden de nek omge draaid. Nederland moet wel doodziek zijn om een dergelijk draco nisch beleid te rechtvaardigen. Wat is hier aan de hand? De argumenten van Balkenen de en consorten zijn van ouder wets, conservatief-economi- sche snit. Hun redenering: door de conjuncturele neergang is de financiële huishou ding van de Staat der Nederlanden uit het lood geslagen. Mede in het licht van de EU-vereisten en de toekomstige kosten van de vergrijzing is hard ingrijpen daar om onvermijdelijk. Immers, de heilige bovengrens van een financieringstekort van 3 procent - vast gelegd in het verdrag van ons eigen Maas tricht - komt anders snel in zicht. Terwijl een verdere stijging van de staatsschuld toekomstige en te grijze generaties met een lood zware last zou opzadelen. Kort om, om erger te voorkomen moet Nederland een recordbe drag van 17 miljard euro aan ombuigingen realiseren. Hoogtijdagen Zonder volledig te zijn, kunnen hiertegen ten minste drie argu menten worden ingebracht. De 3 procent van het Verdrag van Maastricht is afgesproken in tijden van ongekende voor spoed. Het menselijk geheugen is kort. In de hoogtijdagen van 'de nieuwe economie' vierde naïef optimisme hoogtij. Een enkele goeroe waagde zich zelfs aan de stelling dat het ver schijnsel van economische neergang definitief tot het ver leden behoorde. Dat is tegenge vallen. Het ijzeren harnas van de Maastricht-normen knelt in tij den van langdurige laagcon junctuur. Al ruim voordat de Intemet-zeepbel knapte en moslimfanaten de Twin Towers en het Pentagon doorboorden, had de mondiale economie de weg naar beneden weer inge slagen. Wat deze re cessie vooral verve lend maakt, is het synchrone karakter ervan. Alle hoofdmo toren van de wereld economie staan in z'n achteruit - Euro- .pa, Japan en Noord- Amenka. Een open economie als de Ne derlandse is daar voor extra gevoelig. Een dergelijke mon diale crisis vraagt om een georkestreerde poging tot anti-cyc- lish beleid (extra in vesteren als het economisch slecht gaat) door via oplopende financieringstekorten de mon diale economie extra lucht te geven. De Amerikaanse, Duitse, Engelse en Franse regeringen hebben dat begrepen. De Britse regering van Blair leent miljar den op de kapitaalmarkt met het oogmerk diepte-investerin gen te plegen in onderwijs en zorg. Maar nee, Balkenende en Zalm weten het beter, het is volgens hen juist hoog tijd voor pro-cyclisch beleid (extra be zuinigen als het economisch slecht gaat). Obsessie Die fixatie op het terugdringen van de staatsschuld is voor dit kabinet een obsessie geworden. Extra treurig is dat dit beleid aan het volk wordt verkocht met behulp van drogredenen en onwaarheden. Om te begin nen is 'de staatsschuld' een re latieve grootheid, en geen abso lute. In de noemer staat het bruto binnenlands product (bbp). Als percentage van het bbp kan de staatsschuld wor den teruggedrongen door het bbp te laten groeien. Van het huidige beleid van on Arjen van W'rtteloostuijn hoogleraar economie Rijksuniversiteit Groningen den haag/anp - Minister Zalm (financi en) houdt er rekening mee dat het kabi net volgend jaar alsnog besluit om de duur van de WW-uitkering te bekorten. Het onderzoek dat het kabinet heeft aangekondigd naar de WW zal wat hem betreft 'zeker geen vrijblijvende discus sie' worden, zegt de WD-bewindsman in een interview met het ANP. Volgens Zalm zijn er goede redenen om in te grijpen in de WW. Internationaal loopt Nederland uit de pas met een werkloosheidsuitkering van maximaal vijf jaar. In andere Europese landen is de maximale duur veel korter. „Bovendien bestaat er nu het risico dat de WW wordt gebruikt als vluchtroute om ouder personeel kwijt te raken", al dus Zalm. „We gaan het gebruik van VUT en prepensioen ontmoedigen en ook in de WAO komen er maatregelen. De WW blijft dan over." De WW vormde een moeilijk punt in de begrotingsbesprekingen van afgelopen zomer in het kabinet. Zalm had toen al voorgesteld om de duur van de WW-uit- kering fors terug te brengen, maar dat stuitte op grote bezwaren van CDA-mi- nister De Geus (sociale zaken). Omdat De Geus wel bereid bleek wat hardere afspraken te maken over de WAO (scherpere keuringseisen, geen bo venwettelijke aanvullingen in het tweede ziektejaar) besloot Zalm hem het vel niet over de oren te trekken. Maar de minis ter van financiën laat doorschemeren dat De Geus en de andere CDA'ers nog niet van hem af zijn. De WW blijft op de agenda. „We moeten daar serieus over praten." Zalm, vice-premier in Balkenende 2, toont zich niet ontevreden over de be grotingsbesprekingen in het kabinet, waarbij voor 3,9 miljard euro aan extra bezuinigingen zijn afgesproken. „We hebben er maar een week over gedaan. Dat is een redelijk tempo." De WD-minister heeft wel geconsta teerd dat de wil bij het CDA om op nieuw flink te bezuinigen niet zo groot meer was. „Het is aardig om te zien dat ze hun pogingen om de WD in financi- ee degelijkheid te overtreffen hebben gestaakt", aldus Zalm, die erop wijst dat CDA-premier Balkenende zich eerder dit jaar nog een hardliner toonde als het ging om het terugdringen van het finan cieringstekort. Maar Zalm is geen moment van plan ge weest om af te wijken van het regeerak koord, waarin staat dat het tekort aan het einde van de kabinetsperiode naar 0,5 procent teruggebracht moet zijn. Het CDA had daar niet aan kunnen tomen. „Anders hadden we de duur van Balke nende 1 niet eens gehaald. Dan was het afgelopen geweest." Zalm heeft niet echt met zijn portefeuil le hoeven t&wapperen om de CDA-be- windslieden aan de afspraken te herin neren. Al maakte hij wel eens een vilein grapje om te laten blijken dat hij niet aan het pluche gebakken zit. „Dan zei ik: ik heb al een koninklijke onderschei ding." Met het extra bezuinigingspakket van 3,9 miljard komt het totale bezuinigings bedrag voor de komende vier jaren op ongeveer 17 miljard euro. Ondanks de forse ingrepen in vooral zorg en sociale zekerheid vindt Zalm de maatregelen zeker verdedigbaar. Hij wijst erop dat ze niet alleen genomen worden om het be grotingstekort terug te dringen of te vol doen aan Europese afspraken. „De be zuinigingen leveren natuurlijk geld op, maar we grijpen ook in om de economie op lange termijn gezond te maken." Als voorbeeld noemt de liberaal het vergro ten van de arbeidsdeelname door het ontmoedigen van VUT en prepensioen en het beter betaalbaar maken van de gezondheidszorg. De vakbonden zijn des duivels over de bezuinigingsdrift van het kabinet, maar op sympathie van die kant had Zalm so wieso niet gerekend. „Ik hecht wel aan overleg, maar het is natuurlijk niet zo dat we de regeringsmacht moeten over dragen aan de bonden." Zalm denkt dat tijd van centrale akkoorden tussen kabi net en sociale partners voorbij is. Hoog uit kunnen er op deelterreinen nog af spraken worden gemaakt. Ook tijdens het komende najaarsoverleg met de vak bonden is Zalm best bereid 'over alles' te praten, maar hij benadrukt dat de 'speelruimte uiterst klein' is. Koningin Beatrix tijdens de troonrede 2002. Foto: ANP/Ed Oudenaarden den haag/gpd - De oproep van het kabinet om de lonen te matigen is niet aan het koningshuis voorbij gegaan. Voor het eerst sinds mensenheu genis moeten ook koningin Beatrix, prins Wil- lem-Alexander, prinses Maxima, prinses Juliana en prins Bemhard de broekriem aanhalen. De to tale begroting voor het koningshuis bedraagt vol gend jaar 7,31 miljoen euro, inclusief personeels kosten en declaraties. Dit jaar gaat er nog 8,27 miljoen gulden om aan het Hof: 954.000 euro méér. Een groot deel van het verschil wordt verklaard door het overlijden van prins Claus, die in 2002 nog voor 793.000 euro op de begroting stond. Maar ook los van deze post, zijn de uitkeringen voor de overige leden van het koningshuis gema tigd. Zo ontvangt de koningin inclusief declara ties en personeelskosten 3,87 miljoen euro, in plaats van 3,97 miljoen dit jaar. Wïllem-Alexan- der krijgt 929.000 euro in plaats van 949.000 euro. Maxima zakt van 836.000 euro naar 820.000 eui De 'schadeloosstelling' voor Juliana en Bernha^y samen bedraagt volgend jaar 1,69 miljoen eu z (was dit jaar 1,72 miljoen euro)j Aan de roep om de paleizen van de Oranjes opi t- te stellen voor het publiek wordt geen gehoor g l geven. In omringende landen en bij andere m ningshuizen (België, Groot-Brittannië, Zwede Noorwegen) is dat tegenwoordig heel gebruik 1 lijk. Met name in de zomermaanden gaan d deuren open voor een kijkje achter de koninklip schermen. Volgens Balkenende is openstellii s[ van paleis Noordeinde, Huis ten Bosch en Soes dijk niet te verenigen met de behoefte aan prison cy en veiligheid van de koninklijke familie en 1 ei bescherming van deze 'kwetsbare monumentei et Wel wordt gekeken of de deuren van de konin rs lijk huisarchief en de koninklijke stallen in Di er Haag iets vaker en verder voor het publiek op n kunnen. v; Minister Gerrit Zalm. Foto: ANP/Olaf Kraak

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 24