Storm van kritiek op kabinet Iedereen gaat er in 2004 op achteruit Leidsch Dagblrd Gemeenten in geweer tegen bezuinigingen Grasmat San Siro werkt op lachspieren Ajacieden Leidsch Dagblad Brandweer vaak voor niks naar Rijnlands Stekelenburg legt werk neer Radardetector mag nog even Breed verzet tegen financiële plannen h dinsdag l6 SEPTEMBER 2003 Dagblad Plljl NR. 43336 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 Wij gaan zorgvuktg om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leldsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DWERELD OM JE HEIN Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V door Janneke Dijke leiderdorp - De Leiderdorp- se brandweer wordt ge plaagd door een fors aantal valse alarmmeldingen vanuit het Rijnland Ziekenhuis. Dit jaar haastten de vrijwillige brandweerlieden zich al meer dan veertig keer voor niets naar het ziekenhuis. Burgemeester Zonnevylle en brandweercommandant Aad Vons willen dat het zieken huis hier zo snel mogelijk een eind aan maakt. Vorig jaar kwam het in totaal 69 keer voor dat de brandweer voor niets werd gealarmeerd. Het flinke aantal valse mel dingen vanuit het plaatselij ke ziekenhuis baart Zonne vylle grote zorgen. „Het zie kenhuis heeft al een vertra ging van drie minuten inge bouwd, waarin men zelf kijkt of het loos alarm is. Dan nog blijven er meer dan veertig over. Er is dan al een team van vrijwilligers heen. Ik zet hen liever ergens in waar ze echt nodig zijn." Brandweercommandant Vons meldde ook geen goed gevoel te hebben over de vei ligheidsprocedures. „Dat het ziekenhuis nu op zijn kop staat vanwege een groot scheepse verbouwing, maakt het alleen maar erger. Het komt regelmatig voor dat bouwvakkers werkzaamhe den niet melden bij de brandweer. Volgens woordvoerder J. Schrijnemaekers erkent het ziekenhuis het probleem. „Elk vals alarm is er een te veel, daar zijn we ons van bewust. We hebben te ma ken met nieuwbouw en re novaties. Het vervangen van de oude installatie is een enorme investering, die we alleen maar in etappes kun nen aanpakken. In oktober wordt de eerste van de drie vleugels gerenoveerd. Daar komt dus een nieuwe instal latie in. Verder zijn er op dit moment 45 verbouwingen bezig, waarbij heel veel men sen zijn betrokken. Er gaat veel mis, dat is voor ons ook heel duidelijk." Tilburg - Burgemeester Johan Stekelenburg van Tilburg legt met ingang van morgen al zijn werkzaamheden voorlopig neer. Hij heeft kanker en wil al zijn energie gebruiken om zijn behandeling te kunnen door staan. Stekelenburg werd op 20 januari geopereerd aan slok- darmkanker. Na een aanvanke lijk voorspoedig herstel kreeg hij te maken met een terugslag. den haag - Het verbod op het gebruik van radardetectoren gaat niet op 1 oktober in. Het ministerie van verkeer en wa terstaat erkent fout te hebben ingeschat hoeveel tijd het kost om de wetgeving rond te ma ken. Een woordvoerster van het ministerie durft geen termijn te noemen waarop het verbod op de verkoop en het gebruik van de detectoren ingaat. OPGERICHT 1 MAART 1860 -r eds vaker ir de kerk e ,v, ic ilnet: 'Dan ar kunstgebit' uiekkorpsen [orgd over toekomst Ageren en liefde voor n mobieltje i imus nt wie het roer van se schip van staat !(l iteert, moet slechts t(i> algemeen belang en niet zichzelf dienen Veel zon den haag/anp-gpd - De financi ële plannen van het kabinet voor het volgend jaar hebben een storm van kritiek losgemaakt. Tal van maatschappelijke organi saties reageren uitermate nega tief op het bezuinigingspakket van Balkenende 2 Bijna ner gens, behalve bij de werkgevers, valt een goed woordje te be speuren voor het kabinet tè be speuren. Een puntsgewijze blik op de reacties. Onderwijsbond AOb: De ma nier waarop minister Van der Hoeven (onderwijs) haar begro ting presenteert is volksverlak kerij of op zijn minst mislei dend. ACOM, CNV-bond voor mili tairen: Defensie dumpt de ko mende jaren 12.000 werkne mers op hardvochtige en harte loze wijze. Nibud: Voor gezonde werken de mensen met gezonde kinde ren valt 2004 nog wel mee, maar wie ziek en werkloos is heeft dubbel pech. Woonbond: De huurder wordt 'onevenredig zwaar' getroffen door de verhoging van de ener giebelasting en het verdwijnen van de Energie Premie Regeling (EPR). Stichting Rokersbelangen (SRB): Rokers zijn het zat om als melkkoe van de overheid te worden gebruikt. De verhoging van de accijns op tabak is 'een idiote maatregel'. De woningcorporaties Aedes: De bezuinigingen versterken de verloedering en onveiligheid in achterstandswijken. Pensioenfondsen: Kabinets plannen zijn onbegrijpelijk, vooral die plannen die een punt zetten achter de fiscale voorde len van prepensioen en ver vroegde uittreding (VUT). Natuur en Milieu: Nederland wordt minder leefbaar. Er is te weinig aandacht voor het terug dringen van vervuilende stof fen, openbaar vervoer, verbete ring van de kwaliteit van natuur en water en groen bij de steden. CNV: Miljoenennota is draco nisch pakket. „Onredelijk, hardvochtig en onbarmhartig." ANWB: Het kabinet gaat niet verder dan achterstallig onder houd aan wegen, spoor en vaarwegen. Het 'wegwerken van knelpunten' wordt op de lange baan geschoven. Arcares: De kwaliteit van de zorg holt achteruit door de kor ting van 0,8 procent die de overheid de instellingen oplegt. Grote steden: Het groteste- denbeleid dreigt een lege huls te worden. Artsenorganisatie KNMG: De plannen zijn eenzijdige haps nap bezuinigingen die vooral chronisch zieken en mensen met lage inkomens treffen. Ontwikkelingsorganisatie No- vib: Het kabinet vervuilt het budget voor ontwikkelingshulp door er vredesmissies, verzeke ren van exportkrediet en inves teringen van Nederlandse be drijven bij onder te brengen. \flMO-NCW: In essentie eens met de koers. FNV: Kabinet stuurt aan op een frontale botsing met de vakbeweging. Beleid leidt tot verder achterblijven van de economische groei en meer werkloosheid. Plannen van het kabinet veroorzaken een abso lute kaalslag in de sociale zeker heid. den haag - De Nederlandse ge meenten maken zich op voor een krachtig verzet tegen het kabinet. Ze krijgen honderden miljoenen euro's minder en verliezen een deel van hun zelf standigheid. Daardoor kunnen ze steeds minder doen voor hun inwoners. De VNG, de be langenorganisatie van de ge meenten, vindt de situatie zo alarmerend dat zij alle aange sloten gemeenten bij elkaar roept voor een buitengewone ledenvergadering. Daar kan ie dereen zijn grieven kwijt. De VNG zal die daarna bespreken met het kabinet. „Zo'n vergadering schrijven we niet vaak uit, dus daaruit mag je afleiden dat de situatie ernstig is", aldus een woordvoerder van de VNG. Zo staat de nieuwe bijstandswet niet langer toe dat gemeenten inwoners met een minimuminkomen te hulp schieten met extra geld voor bijvoorbeeld een nieuwe televi sie of wasmachine. Het kabinet vindt dat een dergelijke maatre gel mensen in de bijstand elke prikkel ontneemt om werk te zoeken. Ook wordt flink gekort op gesubsidieerde arbeid en krijgen gemeenten geen extra geld voor banen voor toezicht en veiligheid, zoals stadswach ten. Een andere bron van erger nis is dat gemeenten geen geld meer krijgen om onderwijsach terstanden in te lopen. Het budget gaat direct naar de scholen.. Als het kabinetsplan doorgaat om het gebruikersdeel van de onroerendezaakbelasting (OZB) af te schaffen doorgaat, verlie zen gemeenten een deel van hun belangrijkste bron van ei gen inkomsten. In ruil voor de afschaffing krijgen ze overigens wel extra geld van het Rijk. Voor de gemeenten in de Duin- en Bollenstreek betekent het kabi netsplan, dat voor 2005 op de rol staat, overigens een flinke meevaller. Zij krijgen in het nieuwe systeem waarschijnlijk enkele miljoenen euro's meer van het rijk. De gemeente Lei den daarentegen zou er miljoe nen bij inschieten. Z 'RINSJESDAG r sdag heeft altijd twee ge- Aan de ene kant de 1en praal rond de tocht e' Gouden Koets en het pu- vertoon van aanhanke- 1 aan de monarchie. Aan lere kant de koele cijfers tevige maatregelen die ie- Ijksbegroting en troonre- j' lineren. rste begroting van het j kabinet-Balkenende '°J nog sterker bij aan die enheid. Een bleek kabi- 'r 1 resenteert vandaag een fv isch bezuinigingspakket sociale voorzieningen, subsidies en minder idsbanen zijn de beoogde Daartegenover staan ho- Pr sten, meer eigen bijdra- een beroep op het eigen °P ef van de burger. Wat $e e individuele burger een ling van zijn rechten of fi le positie betekent, is !t kabinet een oproep tot jTzaamheid en eigen ver- Hrdelijkheid. pt forse bezuinigingspak- n' senteert het kabinet een happelijke missie die in n neerkomt op een blij- leinere rol van de over- nn i een bewust grotere par- ie van de burger. Die :hap is op zichzelf prima ,ot r burgers ook aantrekke- larom zouden individuele p1 idige mensen, die in hun 'e 5 iteeds vaker eigen oplos- 'ar zoeken, nog het keurslijf en alom aanwezige en egulerende overheid ver- isie van het kabinet wekt c ook argwaan. Kan een ,na t dat zo ver snijdt in voor ;en werkelijk verlangen burger gelijktijdig en- raakt voor de bood- 'l<?. zelf initiatief te nemen? en is in zekere zin altijd n vorm van luxe. Grote n burgers zijn sterk af- ijk van de zorg van de .id. Voor hen is wat het t neemt groter dan wat 00 binet geeft. Die ongelijk- in de kabinetsplannen tegelijk ook de grootste ie e voor de gewenste maat- Clijke cohesie. Zo besden kabinet zichzelf in be- i mate in de weg. ^an der Malen den haag/gpd - Het kabinet wil volgend jaar elf miljard euro bezuinigen. Iedereen moet vol gend jaar inleveren om de eco nomie op de rails te krijgen en de gaten in de begroting te dichten. De koopkracht gaat met maximaal één procent ach teruit. Voor chronisch zieken en mensen met alleen een bij standsuitkering worden maat regelen getroffen om de ergste pijn te verzachten. Dit blijkt uit de plannen die het kabinet van middag heeft gepresenteerd. Volgens berekeningen van het Centraal Planbureau gaat ieder een er gemiddeld tussen nul en één procent op achteruit. Maar premier Balkenende erkende gisteren in een toelichting op de troonrede dat het inkomens offer in individuele gevallen groter kan uitpakken. „Er kun nen natuurlijk altijd uitschieters naar boven en beneden zijn". In haar troonrede stelde konin gin Beatrix vandaag dat 'de las ten zo veel mogelijk evenwich tig zullen worden verdeeld'. Alleenstaanden met AOW gaan er in 2004 waarschijnlijk niet op achteruit. Ambtenaren leveren het meest in, zo'n 1,5 procent. Tweeverdieners met een meer dan modaal inkomen en die kinderen hebben, kunnen vol gend jaar een procent minder besteden. Uitkeringsgerechtig den gaan er 0,5 procent op ach teruit. In totaal bezuinigt het kabinet volgend jaar 11 miljard euro, vooral via een versobering van de uitkeringen (een bezuiniging van 3,1 miljard) en beperking van de vergoedingen voor volksgezondheid (1,7 miljard). Daarnaast gaan de lasten-voor burgers en bedrijven 1,2 miljard euro omhoog. Zo worden siga retten 46 eurocent per pakje duurder, de AWBZ-premie wordt verhoogd en de belas tingvrije vergoeding voor auto kilometers beperkt. Ook wordt de aftrekbaarheid van de hypo theekrente beperkt. Mensen die een nieuw huis ko pen worden geacht de winst op de verkoop van het oude huis te gebruiken voor de aanschaf van een nieuwe woning. Ze mogen de nieuwe woning niet (meer) volledig met een hypotheek fi nancieren. Premier Balkenende meent dat het kabinet 'moeilijke maatre gelen niet uit de weg is gegaan' om de stagnerende economie en verslechterde staatsfinanci ën aan te pakken. leiden - Minister Zalm van financiën schudt de Nederlandse leeuw uit. Dat beeld dringt zich op uit de vandaag gepresenteerde miljoenenno ta, waarin het kabinet voor een recordbedrag aan bezuinigingen aankondigt. In onze Prinsjesdagbijlage uitgebreid aandacht voor de hoofd punten van het kabinetsbeleid. 'Mensen moeten meedoen,' luidt het motto van Balkenende 2. Maar de Groningse hoogleraar economie Ar jen van Witteloostuijn spreekt van 'het slechtste kabinet sinds mensenheugenis'. In de bijlage treft u naast nieuws, analyses en achtergron den ook de integrale tekst van de vanmiddag door koningin Beatrix uitgesproken troonrede aan. Illustratie: Ronald Blommestijn Ajacied Tomas Galasek maakt zich klaar om te gaan trainen in de zandbak van het Milanese San Siro stadion Fofr^ ANP/Olaf Kraak milaan/gpd-anp - Ajax speelt vanavond zijn eerste wedstrijd in de Champions League op een onvoorstelbaar slechte grasmat, die het midden houdt tussen een afgegraasd weiland en een lappendeken. De provisorisch gelegde graszoden in het Milanese stadion San Siro zijn bovendien nog niet in de grond gewor teld. De Ajacieden konden de lappen gras gisteren aan de punten oplichten als waren het tapijttegels. De grasmat werkte op de lachspieren van de meeste Ajacieden, maar trainer Ronald Koe man vond het schandalig. „Dit is een topclub onwaardig", brieste Koeman na afloop van de laatste training voor het duel met AC Mi lan. „Het is hier vaker slecht, maar zoals nu heb ik het nog nooit gezien." Ook Rafael van der Vaart was verbaasd over de staat van het veld. „Wij zijn heel blij met de Arena", zei hij cynisch. „Ik kan beter mijn zandvormpjes meenemen." Het is vanavond de achtste keer dat Ajax en AC Milan in officieel Europees verband te genover elkaar staan, inclusief de dubbele ontmoeting om de continentale supercup in 1973. Tweemaal troffen ze elkaar in de eind strijd van de belangrijkste Europese voetbal beker. In 1969 wonnen de Italianen (4-1), in 1995 was Ajax de sterkste (1-0). Als we zeventig, tachtig procent halen van het niveau van een halfjaar geleden, hoeven we niet te verliezen", aldus Koeman. „Milan is nog steeds een sterk team. Maar ze hebben het vorig seizoen ook moeilijk met ons gehad en geprofiteerd van twee, drie momenten van onachtzaamheid in verdedigend opzicht. Als we ons daarin verbeteren, hebben we een kans. Ik vind nog steeds dat we niets te ver liezen en dus alleen maar iets te winnen heb ben." Ten opzichte van het duel van afgelopen za terdag met RKC, keert Hatem Trabelsi tegen Milan terug in het basiselftal. Dat gaat ten koste van Nigel de Jong. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat ook Petri Pasanen van avond vanaf de aftrap meedoet. De Fin wordt samen met Abubakari Yakubu belast met de bewaking van Milans sluipschutters Inzaghi en Sjevtsjenko. Tom Soetaers moet het met een plaatsje op de bank doen. Vermoedelijke opstelling Ajax: Lobont; Trabelsi, Pa sanen, Escudé, Maxwell; Pienaar, Yakubu, Galasek, Van der Vaart, Ibrahimovic en Sonck. 2 Postcode Telefoon n. controle nabezorging)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1