Geen prinsjesdag zonder koets 1 GESPREK VAN DE DAG JS'Vi*V;i^ Regeltjes regeren op derde dinsdag in septemberE Gezinsstress "v*ï .'V* -> -/« MAANDAG 15 SEPTEMT DAGELIJKS LEVEN MENSELIJK De DWERGOLIFANT, die voorkomt in het Maleisische deel van Borneo, is naar aanleiding van genetische tests als een APARTE ONDERSOORT ge classificeerd. Dat heeft de Maleisi sche afdeling van het Wereldnatuur- fonds (WWF) bekendgemaakt. De dwergolifant is niet alleen kleiner, maar heeft ook grotere oren, een lan gere staart en rechtere slagtanden dan de gemiddelde Aziatische olifant. Bo vendien is de dwergolifant goedmoe diger dan de Afrikaanse en de Aziati sche olifant, aldus WWF-woordvoerder Teoh Teik Hong. In de Maleisische deelstaat Sabah leven tussen de 100 en 200 dwergolifanten. Amerikaanse onderzoekers hebben vastgesteld dat de wegen van de dwergolifant in Sa bah en die van zijn Aziatische soortge noot zich al 300.000 jaar geleden hebben gescheiden. „Naarmate de tijd verstreek en de evolutie voort schreed veranderden de gemeen schappelijke genetische kenmerken. Dit vermoeden leefde al een aantal jaar, maar tot nu toe wist niemand het zeker", aldus Teoh. De BRITTEN hebben ronduit chronische problemen in hun SEKSLEVEN. Ge brek aan interesse, faalangst, voortijdig klaarkomen door mannen en het uitblij ven van een orgasme bij vrouwen zijn volgens nieuwe studies 'chronische pro blemen'. Dat bericht het British Medical Journal. Uit onderzoek onder 106>5 vrouwen en 447 mannen in Londen die een arts bezochten, is gebleken dat 40 procent van de vrouwen een seksueel probleem hadden. Bij mannen lag dat per centage op 22. Uit een andere analyse kwam naar voren dat 35 procent van de Britse mannen en 54 procent van de Britse vrouwen ooit een seksprobleem had den dat langer dan een maand aanhield. Dat de Britten onder de lakens geen helden zijn, is al langer bekend bij de wetenschap, maar de studies suggereren nu dat de zaak ernstiger is dan gedacht. De uitkomsten van de onderzoeken on derstrepen volgens deskundigen dan ook de noodzaak van een open en publieke discussie over de problematiek. Ook de opleiding van artsen dient te worden verbeterd gezien de specifieke problemen van de patiënten. Een ANONIEME VERZAMELAAR uit het westen van de Verenigde Staten heeft zaterdag op een veiling in Californië 434.750 dollar (385.075 euro) betaald voor een door GEORGE HARRISON bij het laatste publieke optreden van de Beatles bespeelde gitaar. Harrison bespeelde de speciaal voor hem gemaakte Fender Rosewood Telecaster tijdens de opnames voor de film Let It Be op 30 ja nuari 1969 op het dak van het kantoor van Apple Records in Londen, aldus Bill Miller van Odyssey Auctions. Harrison overleed op 29 november 2001 op 58-ja- rige leeftijd aan kanker. Foto: AP Een BRITSE VREK heeft een vermogen na gelaten aan instellingen die het algemeen nut beogen. De gierigaard, die op 93-jarige leeftijd stierf, spaarde 4,9 MILJOEN EURO bij elkaar. Volgens de Britse krant The Ti mes draaide Henry Reddaway uit Shillings- tone (Dorset) elk dubbeltje drie keer om. De vrijgezel die werkte als vertaler, droeg twin tig jaar lang elke dag hetzelfde tweedjasje. Hij vroeg een hulpkracht van de thuiszorg het onkruid uit zijn verwilderde tuin te ver wijderen. De spaarzame Engelsman raapte elke spijker op die hij op straat zag liggen. Toen de vrouw van een buurman een pa piertje gebruikte om de opbrengst van een collecte te noteren, schold Reddaway als penningmeester van het kerkbestuur haar uit voor de verkwisting. De gemeente Emmen is een luidruchtig WERELDRECORD rijker. Kort geleden trommel den liefst 1153 mensen in een feesttent aan de Grote Rietpias hun handen rood op de djem- bé, de bekende Afrikaanse TROMMEL. Daarmee verpul verden ze het onlangs geves tigde djembé-record van Ze venhuizen, waar 888 spelers een muziekstuk opvoerden. Het nieuwe record wordt opge nomen in het Guinness Book of Records. Tijdens de nieuwe recordpoging werd een speci aal gecomponeerd stuk ge trommeld. i 16-j Gouden Koets en prinsjesdag zijn onlosmakelijk met elkaar verbon den. Zonder koets geen prinsjes dag. Maar die traditie bestaat pas honderd jaar. Op 15 september 1903 reed de Gouden Koets voor het eerst over het Binnenhof. Nog niet naar de Ridderzaal, maar naar de Tweede Kamer. Hoerakreten en stormachtig ge juich begeleidden de koninklijke stoet kort na één uur op de histo rische derde dinsdag in septem ber van het jaar 1903. Voor het eerst rolde de gouden koets -toen nog met kleine letters geschreven bij de opening van het parlemen taire jaar door de straten van Den Haag. Koningin Wilhelmina was gezwicht voor de verzoeken om dit galarijtuig op prinsjesdag te gebruiken en het publiek was blij kens de krantenverslagen uit die tijd verrukt. De menigte begroette 'HM en den Prins' -zoals het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage meldde- met een 'geweldige, una nieme hoerakreet'. 'Er was ontzet tend veel volk op de been, meer, naar het velen voorkwam, dan ooit in vorige jaren. En men kón nu de Koningin en de Prins zo uit stekend zien in de gouden koets, tot zelfs nog lange tijd na het pas seren van het rijtuig, wegens het glazen achterraam'. Volgens dagblad De Standaard van de toenmalige premier Abra ham Kuyper, was de 'koninklijke stoet thans bijzonder schitterend'. Een mogelijke verklaring was er ook. Het lag 'misschien wel aan de omstandigheid, dat voor het eerst bij deze plechtigheden ge bruik gemaakt werd van de be kende gouden koets. De koningin en haar gemaal konden nu veel beter gezien worden dan in de traditioneel glazen koets'. 'Gedurende de terugtocht naar het paleis kwam een hevige re genbui -zich niet storend aan de gunstige barometerstand- de stemming van het publiek wel wat veronaangenamen', aldus de Haagsche Courant. 'Maar, dat heeft men wel over voor de 'Sta ten Generaal' en voor een blik op de koningin in gala'. Heldere stem Ook toen al was de kledij van de koninklijke gasten -in dat jaar al leen Wilhelmina en echtgenoot Hendrik- onderwerp van gesprek. Iedereen wilde zich er van verge wissen of de koningin - net 23 jaar geworden - er goed uitzag. Vol gens De Standaard 'viel dat mee'. 'Naar het ons voorkwam zag ze er beter uit dan verleden jaar'. De Telegraaf meende dat 'het ge laat van de vorstin opgewekter stond dan vorig jaar, al is de vroe gere blos nog niet weergekeerd'. Kostbaar geschenk De Gouden Koets is het cadeau van de Amsterdamse bevolking aan de jonge koningin bij haar troonsbestijging in 1898. Op het goud voor de vergulding na wa ren alle materialen voor het destijds 120.000 gulden kosten de galarijtuig uit het toenmali ge koninkrijk afkomstig. Bijvoor beeld vlas uit Zeeland voor de kussens, leer uit Brabant en ivoor uit Sumatra. Voor de gebroeders Spijker, die kort daarna een autofabrlek be gonnen, was de bouw van de koets een uitdaging, al was het maar omdat Wilhelmina liet weten dat die hoog genoeg moest zijn om in te kunnen staan. De koets werd een echt meesterwerk. Geen wonder, want in 1902 had Wilhelmina op het randje van de dood gebalanceerd toen ze tijdens haar zwangerschap tyfus kreeg. De vier maanden oude baby, een jongetje, werd dood geboren en het herstel van de koningin nam maanden in beslag. 'De rede werd door de koningin duidelijk en met een heldere klank in prachtig beschaafd Hol lands voorgelezen; geen woord ontging aan de hoorders', aldus De Standaard. 'Slechts op het ein de van het dit jaar bijzonder uit voerige staatstuk is enige ver moeienis bij H.M. merkbaar', constateerde De Telegraaf. De koningin, 'gekleed in zeegroen satijn met witte hoed', moet niets hebben gemerkt van de scher mutselingen achter de schermen van de Tweede Kamer, die toen nog bijeenkwam in de zogenoem de bal- of troonzaal aan het Bin nenhof. Daar werd ook de troon rede voorgelezen. Tussen hofper soneel en kamerleden was het tot een opstootje gekomen. Beide groepen betwistten elkaar het recht om direct achter koningin en prins aan te mogen lopen. De hofdienaren wonnen uiteindelijk het pleit want de vorstin had ze het liefst dicht in haar buurt. Geen cadeau 'Liever geen cadeaus' was het ad vies dat koningin-regentes Emma in 1898 gaf in de aanloop naar de inhuldiging als koningin van haar dochter Wilhelmina. De Amster damse burgerij dacht daar echter anders over en liet de gebroeders Spijker een prachtige, protserige gouden koets maken. Met tegen zin ging Wilhelmina het geschenk daags na haar troonsbestijging bekijken. Vervolgens werd het ge vaarte opgeborgen. Pas drie jaar later, bij haar huwelijk, wefl i koets ook gebruikt. er Het rijtuig viel in de smaaljei bevolking, die het fraaie k<pn ke vervoermiddel weer ven te zien op prinsjesdag van.i jaar. Dat viel tegen. 'Een of* van teleurstelling onder h^ bliek', meldde het Leidsch blad op 18 september 1901m zag in de verte reeds de sta>e koets, maar het was de goi^ koets niet, hoewel dit rijtuig te voren uit Amsterdam nan Haag was overgebracht'. n Ook in 1902 repte de krant a 'teleurstelling' toen de toe%e wers 'de koninklijke familie de gouden, maar in de gla^n koets' voorbij zagen rijden^; eerste was denkelijk voor dgs afgecommandeerd', zo beq r de verslaggever. Niet de regfr hield het voertuig echter bim maar de persoonlijke voorlig van Wilhelmina. Die vond |n, dere, in 1826 in Brussel getje' Glazen Koets meer geschikflc gebruikte ze die opnieuw iip, Pas in de jaren twintig gaf '1 wens van het Volk' bij de kiL. 'de doorslag om bij de gelef" heid van de opening van dt ten-Generaal gebruik te md van de gouden koets'. Sind is het Amsterdamse cadeail prinsjesdag niet meer weg I ken. Hans Jacobs U MoF'i .t l/Wll, TEOCW »E BEiAST/MC> -EtSïiEAJ POT |\c ANBEES IM GELGIÉ: SvH VKJIM EM -| >u< Op weg van de supermarkt naar huis, voel ik het al opkomen. En het wordt alleen maar erger als ik net de schoolbel haal, de dagelijkse strijd aanga over tv-kijken en computeren versus lezen of bui ten spelen, het transport naar hoboles en basket baltraining regel, het eten klaarmaak, de rand voorwaarden creëer voor de bijles rekenen, het kroost naar bed dirigeer en tegen negen uur uitge put in de bank plof. „Zet jij maar even koffie", zeg ik tegen mijn echtgenote, die na een middag- en avonddienst van haar werk komt. Ze kijkt me on derzoekend aan. Waarom? Mankeert er wat aan je handen? Ben je ziek?" Een beetje knikken, dat gaat nog net. Gezinsstressbeaam ik. Er zijn van die momenten dat alle uitslagen van enquêtes en onderzoeken naar het welbevinden van de Nederlandse burger in het algemeen en die van gezinnen met kinderen in het bijzonder, keu rig op hun plek vallen. Er gaat geen dag voorbij of je krijgt in overzichtelijke staatjes en indrukwek kende percentages voorgeschoteld hoe je er voor staat. Soms zelfs twee keer op een dag. Eén keer in de ochtendkrant ('Man haalt z'n eigen bier; nieu we macho is zorgzaam en sportief) en één keer in het avondblad ('Spitsuurgezin krijgt het nog drukker'). Achter de onderzoeken schuilen eer biedwaardige instanties als het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Nederlands Inter disciplinair Demografisch Instituut (NIDI). Er is een hpop veranderd sinds Jozef en Maria zich voor hun eerste bevolkingsonderzoek per ezel naar Bethlehem begaven. Net als bij andere kwalen, is de diagnose makke lijk vast te stellen aan de hand van een aantal overzichtelijke criteria. Ik neem ze even met u door. Gezinsstress slaat vooral toe in de zoge naamde spitsuurgezinnen waarin beide partners werken (klopt helemaal!). Als de vrouw ook nog eens laat kinderen heeft gekregen (klopt, de mijne was 32 jaar bij de eerste en 36 bij de tweede!) en het opvoeden van de kinderen samenvalt met de zorgtaken voor de ouders (klopt, mijn schoon moeder zit in een verpleeghuis!) is gezinsstress on vermijdelijk. Zoals alle lijders aan recent ontdekte ziekten, kampt ook de gezinsstresslijder met veel onbegrip. Gezinsstress mag dan inmiddels voer zijn voor de mografen, binnen het gezin zelf is gezinsstress een beladen term. Wie heeft er gezinsstress en waar om? Klagen over gezinsstress moet met grote om zichtigheid gebeuren. Voor je het weet ontstaan de afschuwelijkste misverstanden. Dat ZIJ de indruk krijgt dat JIJ aan gezinsstress lijdt omdat ZIJ zono dig te laat kinderen kreeg en daarnaast nog wil werken, zodat JIJ behalve met een drukke baan ook nog eens geregeld met de zorg voor de koters zit. Maar daar kom je pas achter als het te laat is. Als je aan het eind van een drukke dag geen koffie kunt zetten, bijvoorbeeld, omdat je onder de ge- hond rondlopen met een stel meqeer de politie.,, Echt overbodige regel>jma niet bij, vindt Berndsen. „Het gaa^ m, praktische zaken, die glad moeteq(je\ pen. Wij vinden juist dat we weinyer gelen hebben: op prinsjesdag ma^m- dichtbij komen." Of er een regeltje kan vervallen, dije Thijs van Leeuwen geen antwoorq-yh „Ie zou dan raken aan het ceremoj tc de parlementaire democratie zoalj ge, maart 1815 werd vastgelegd." Wel leert Van Leeuwen dat het draaibo dunner wordt. „En praktischer, ze)Q( het vergelijkt met de vooroorlogse zoensorders. Die waren heel gedeflC Toch is het nog steeds heel belang alles volgens plan verloopt. Het er)* er kan gebeuren volgens Van Leeir 1S „Dat de autobussen met militaireiPm men te zitten in de file. De marech PJ' zorgt ervoor dat dit niet gebeurt." I°", rijd zinsstress zit. Dan wordt de aanleiding tot je dia gnose genadeloos gefileerd. „Wat nou, de dagelijkse strijd over tv-kijken of computeren? Die bestaat bij jou uiteen zwakjes: Je mag na school geen tv kijken van je moeder'. En dan zegt hij: 'Nou en?' Of hij gaat gewoon naar boven, om daar te kijken. Het laatste heb jij het liefst, dan kun je beneden lekker rustig achter je laptop zitten met een mu ziekje op. En dat ik net met m'n schoenen aan de keukenvloer bleef kleven, bewijst dat je hem zelf weer limonade hebt laten in schenken. En het transport van basketbal trainingen hobo-les organiseren? Ik hoor net dat jij hebt aangemoedigd dat ze met de fiets gingen. Het eten bestond waarschijnlijk weer uit de gebruikelijke poffertjes uit de magnetron, gevolgd door jouw opwarmpakket bami-speciaal van Toko Lien. En na het eten heb je ze waarschijnlijk net zo lang voor de tv laten hangen totdat ze zelf aangaven dat ze naar bed wilden. Ik snap niet waar jij gezinsstress van hebt. De kern van jouw opvoeding is: ik laat jullie je gang gaan, dan kan ik ook mijn gang gaan. Ja ja, ik snap het al. Gezinsstress kun je je als man niet zomaar toe-eigenen. Ge zinsstress is een vrouwenkwaal. Reageren? column@dlckvanderplas.nl Het mobieltje moet absoluut uit in de Rid derzaal, de soldaten worden geacht hun mond te houden tegen het publiek en wee je gebeente als je als Kamerlid een fotootje wilt schieten tijdens het voorlezen van de troonrede. Het zijn zomaar enkele van de honderden regeltjes die prinsjesdag beheersen. De der de dinsdag is nu eenmaal traditioneel een regeltjesfestijn. Ook in een tijd waarin het kabinet rigoureus wil snijden in de wirwar van voorschriften. Het circus begint al met een brief die in het voorjaar wordt verstuurd. Dan is het de ge woonte dat de chef van het Militaire Huis van Hare Majesteit de Koningin een vrien delijk verzoek richt tot de Gouverneur der Residentie om de coördinatie en de uitvoe ring van het militair ceremonieel op zich te nemen. Die brief vormt het startsein van een lange reeks van afsprakenmakerij, veel oefenuren draaien en draaiboeken produ ceren. Waarom eigenlijk zo n officiële brief? Het is toch altijd hetzelfde liedje? „Het hoort er bij", legt Thijs van Leeuwen, kenner van de rituelen rondom prinsjesdag, uit. „Het is niet elke keer hetzelfde. Twee jaar geleden, na 11 september, hebben we bijvoorbeeld geen muziek gehad in de stoet, behalve drie tamboers, en werd er geen rode kle ding gedragen. Dat was te feestelijk. Hij geeft nog een reden om alles vast te leggen en te checken: „Het zijn elke keer andere mannen en vrouwen". Dus krijgt iedereen die morgen ook maar het kleinste rolletje speelt, te maken met het draaiboek. Zo heeft iedereen een vast plekje in de Ridderzaal. Het staatshoofd komt uiüeggen welke weg Nederland in slaat komend jaar. Degenen aan wie zij dat vertelt, ziin de Kamerleden. „Dus die zitten om haar neen geschaard", legt Bep Bernd sen, woordvoerster van de Eerste Kamer, uit. „De leden van het corps diplomatique zijn ook vertegenwoordigers, maar die zit ten niet vooraan. Net als de autoriteiten, zoals de burgemeester van Den Haag en de commissaris van de Koningin, en vertegen woordigers van werkgevers- en werkne mersorganisaties.' Ook tussen de volgorde is geen speld te krijgen. Voorafgaand aan de vergadering van de Eerste en Tweede Kamer samen spreekt de voorzitter van de Eerste Kamer een woordje bij wijze van uitleg. „Die leest een stukje voor. Zo van: 'Er wordt muziek ten gehore gebracht en dat is dat en dat en dat. Als Hare Majesteit binnenkomt, moet u gaan staan'. Daarna krijg je de berichten van verhindering, net als bij een gewone vergadering." Dergelijke gewoonten zijn niet vastgelegd, maar het is een kwestie van fatsoen om de koningin tijdens het voorlezen van de troonrede bijvoorbeeld niet in de rede te vallen. „De veiligheidsregels zijn wel aan gescherpt", meldt Berndsen. ,,'s Morgens is er altijd een bomcheck: dan komt er een De Gouden Koets maakte bij de eerste ritten in 1901 in Den Haag en Amsterdam (foto) grote indruk. Foto: GPD/Spaarnestad Fotoarchief

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2