in de polder El BI Exclusiever dan exclusief Hoogheemraadschap AGV: een in zichzelf gekeerde organisatie Global Travel verkoopt vorstelijke, onalledaagse reizen op maat De vraag: hoe ervaren bewoners, deskundigen en overheid de dijkbewakers van het waterschap? Het antwoord: in zichzelf gekeerd, arrogant, onbereikbaar, opvallend afwezig bij calamiteiten. Twee weken na de dijkdoorbraak in Wilnis, in een van de diepste polders van Nederland, komt jarenlange frustratie boven. door Istvan Kövi en Hans Westervoorde De inwoners van Wilnis hadden in hun huizen lagen blub ber te ruimen. Foto: ANP/Vincent Boon Vroeger kwam de dijkgraaf je nog hoogstpersoonlijk uit bed halen als het water dreigde. ,,En nu? Hij is niet eens tele fonisch bereikbaar." Jan Sneep, kalm maar vastberaden zestiger, weet zijn verontwaardiging over de gezagsdrager en diens gevolg van het Hoogheemraadschap Am- stel, Gooi en Vecht (AGV) te kanali seren. Maar dit moet hij wel even kwijt. De inwoner van Wilnis maakte nog de ware dijkgraaf mee, bij de waters nood van 1953 toen hij negen ver dronkenen moest bergen. Nu is de dijkgraaf verworden tot een soort su perburgemeester, zo'n typische hoogwaardigheidsbekleder in een ivoren toren. En is zijn 'departe ment', het waterschap, haast een ondoordringbaar bureaucratisch ap paraat. Voor een melding over dicht geslibde, watergangen word je al ein deloos doorverbonden, weten ze in Wilnis. „Overigens prachtig hoor, dat kantoor", zegt Sneep. „Het logo loopt fraai door over alle wanden en deuren." En kennelijk heerst er de bijpassen de vergadercultuur onder de heren van het hoogheemraadschap: veel praten, weinig doen. Er is volgens menig Wilnisser al jaren geen noe- ZATERDAC IB SEPTEIVB: 2003 Ravage na de dijkdoorbraak bij Wilnis. Foto: GPD/Marc van der Kort menswaardig onderhoud meer ver richt aan de Ringdijk. Je kon er op wachten dat de dijk zou breken of schuiven, zeggen Jan Sneep en Dirk Lely. Daar heeft de theorie van de verdroging die de deskundigen aan hangen, weinig mee van doen, me nen zij.Anders was er van die 14.000 kilometer dijk toch veel meer door uitdroging verschoven. Deze dijk deugde niet." Scheuren Behalve het wantrouwen jegens de dijk vertoont het vertrouwen in dijk graaf De Bondt en zijn waterschap al ruim voor die dramatische dinsdag van de doorbraak fikse scheuren. Die beginnen op te treden op 25 au gustus 2002, exact een jaar en een dag voor de doorbraak. In de nacht stroomt bij hevige regenval de ring vaart over en loopt het in de wijk Veenzijde de kelders in. Het rapport dat het Nederlands in stituut voor Brandweer en Rampen bestrijding (Nibra) in maart dit jaar opstelt over het opereren van het Hoogheemraadschap AGV bij die overstroming is vernietigend. Burge meester Marianne Burgman van De Ronde Venen spreekt in dit verband van 'een ramp in een ramp.' En: „Mijn vertrouwen in het goed func tioneren van mede-overheden is wat betreft het waterschap op zijn minst aangetast. Ik ben er iets minder hef tig over dan de man in de straat, om dat ik iets meer weet. Maar ik begrijp heel goed dat dat wantrouwen be staat." De conclusies van het Nibra zijn hard: 'De taken volgens het calami teitenplan zijn niet uitgevoerd'. Het waterschap had gehoor moeten ge ven 'om in elk geval duidelijk te ma ken dat de problemen serieus wer den genomen'. Uitgewerkte ongeval lenscenario's en wachtdienstregelin gen ontbreken, er zijn geen criteria voor de zogeheten opschaling. Er is geen regeling die bepaalt dat dijk graaf, plaatsvervanger en andere be leidsteamleden moeten opdraven bij calamiteiten. Calamiteitennummers ontbreken. Cruciale omissies, aldus het Nibra. Aan het einde van de middag zijn de rapen gaar. Delen van polders ko men onder water te staan, een aan tal dijken stroomt over, kelders en souterrains van huizen komen onder water te staan en er ontstaat bij bur gers onder andere schade aan oprit ten, tuinen, schuren en woningen. Een aantal gemalen valt uit wat ri- ooloverstorten tot gevolg heeft. Rio len stromen over, waaronder het ri ool van een chemisch bedrijf. „Best een kritisch rapport", blikt Ni- bra-onderzoeker Michiel Roscam Abbing terug. „Het hoogheemraad schap bleek een in zichzelf gekeerde organisatie, met een eindeloze ver gadercultuur, die slecht communi ceerde. Maar toch was men niet on gelukkig met onze kritische opmer kingen. Ze wisten precies waar ze verbeteringen konden aanbrengen. Of ze dat hebben gedaan, weet ik niet." Burgemeester Burgman zat hoogst persoonlijk achter het onderzoek van het Nibra. „En jullie hebben waarschijnlijk de gekuiste versie." Furieus: „Ik was net burgemeester van De Ronde Venen en was bij de wateroverlast van augustus vorig jaar op de terugweg van vakantie. Ja, ik ontplofte toen ik hoorde wat er was gebeurd. Hoe kan dat nou, niet bereikbaar? Hoe kan dat, te laat ge reageerd? Hoe kan dat, halve infor matie verstrekken? Een calamiteiten plan had Amstel, Gooi en Vecht niet. Het is het ontbrekende hoofdstuk in ons gemeentelijk plan." Maatregelen Het waterschap werkt sindsdien aan de bereikbaarheid, zegt woordvoer der Roland Sluijter. Er is onder an dere een informatiepunt water inge steld, waar meldingen van klanten direct naar worden doorverbonden. En de gedupeerde bewoners die de meeste schade ondervonden, heb ben op een bijeenkomst met het wa terschap en gemeente juist hun te vredenheid geuit, zegt Sluijter. De indruk dat het schap werkelijk le ring uit het verleden trekt, hebben veel Wilnissers zeker niet. Ja, de dijk is nadien opgehoogd. Maar dat is volgens waarnemingen van de aan- wonenden dan ook het enige dijkon- derhoud van de afgelopen dertig jaar. Burgman heeft in juli - na di verse pogingen en een brief op po ten - van het waterschap de garantie gekregen dat de dijken goed waren. „Ik heb het zwart op wit. En hoe dan een dijk kan verschuiven? Dat moet maar eens worden uitgezocht in ons onafhankelijk onderzoek. Dan zal ook de vraag over nalatigheid wor den beantwoord. Voor die tijd ga ik niet zitten zwartepieten." Dirk Lely en andere Wilnissers staat het nog levendig voor de geest: een bijeenkomst van het waterschap op 18 februari. Het decor is partycen trum De Meiert, twee weken geleden opvangcentrum voor de honderden evacués van de dijkbreuk. Op de agenda staan de watergebiedsplan nen van het waterschap. Tal van dorpelingen en boeren komen hun zorg uitspreken na de overstroming van augustus. Achter de water schapstafel wordt wat lacherig ge reageerd. Het zou zo'n vaart niet lo pen. Maar, zo wordt wel toegegeven, de veendijken zijn niet geheel in or de. Dat is echter geen reden tot zorg. Gaat de dijk onverhoopt toch scheu ren, dan krijgen de wijkbewoners volgens het waterschapsrelaas nau welijks natte voeten. Het doorbre kende water wordt dan grotendeels afgevoerd via de watergangen en af gevoerd door de duikers. Het waterschap wil er ook zeker wat aan doen, zo wordt polderbewoners voorgehouden. Maar voorlopig is het daar nog niet aan toe. De aanpak van deze waterkering staat voor over vijf jaar op de planning. Overrompeld Bij het Hoogheemraadschap Amstel, Gooi en Vecht zijn ze die vroege ochtend van dinsdag 26 augustus to taal overrompeld. Dijkdoorbraak in Minis. Hoe heeft het kunnen gebeu ren? Dijkgraaf De Bondt wordt uit zijn bed gebeld. Hij kan er ook niet bij en blijft dat ook, met zijn gevolg, tegen de pers herhalen. Deze doorbraak komt als totale verrassing. De dijk staat niet bekend als risicodragend; inspectie wijst uit dat hij veilig is. Kort geleden is er zelfs nog een schouw per helikopter uitgevoerd naar mogelijke verdroging van het dijklichaam. „Dit was volstrekt niet te voorzien." Burgemeester Marianne Burgman krijgt het die zwarte dinsdag tegen over de media bijna niet over haar lippen. Ze citeert uit een rapport waarin staat dat de dijk 'in uitsteken de staat verkeert'. Het is werkelijk om te huilen, moet ze toegeven, ter wijl dijkgraaf De Bondt verderop aan de tafel afgemeten voor zich uit kijkt. Twee keer is burgemeester Burgman nu onaangenaam verrast door het waterschap. Twee keer kregen bewo ners van een van de diepste polders van Nederland natte voeten. „Onze evaluatie van de eerste keer was dra matisch voor het waterschap. Politie, brandweer en geneeskundigen zijn heel ver met calamiteitenplannen. Het waterschap loopt ver achter. En ik heb 32 kilometer van die prutdij- ken. Voor mij is het nog steeds code rood." Vorstelijk, luxe en exclusief. Kernwoorden van de eerste reisbeurs Travel Deluxe die eind deze maand in de Amsterdamse Beurs van Berlage wordt gehouden. Zo'n 40 exposanten richten zich op die toerist die niet op een paar duizend euro kijkt voor 'een geheel andere vakantie'. door Gerard Chel Het schildje 'hofleverancier' tref je niet aan op de ge vel van Global Travel. Toch mocht de Amsterdamse touroperator in het millenniumjaar voor de (bijna) voltallige koninklijke familie een treinreis door India organiseren. Overigens: in een minder luxe trein dan de bedoeling was. Ten paleize kwamen ze iets te laat op dit idee, autoconcern Mercedes was even eerder en had de meest exclusieve wagons net voor de neus van de Oranjes weggekaapt. Wereldwijde treinreizen - sjieker gezegd: treincruises - is dé specialiteit van directeur Mick Wüstenhoff. Zo'n tien jaar verkoopt hij kaartjes voor treinreizen, in prijs variërend van 50 tot 20.000 dollar. Met de trein van Rotterdam naar Vietnam of liever van Mos kou naar Peking? Of slechts de lokale stoomboemel ergens in Latijns-Amerika? Dik zeventig van dergelij ke onalledaagse reizen staan op zijn programma. In dien gewenst geheel verzorgd en geregeld, volgens de all inclusive-formule. Wüstenhoff: „Het enige dat er nog bij komt zijn fooien en eventueel telefoonkos ten." Ze zijn voldoende interessant voor de Nederlandse markt, al loopt het niet storm. Wüstenhoff: „Voor een tweeënhalve week durende treincruise van Kaapstad naar Dar-es-Salaam heb ik ieder jaar een paar passagiers. Praat je wel over 10.000 euro per persoon. Geheel compleet in een luxe suite met ex cursies en andere randprogramma's. En of je nu één fles champagne drinkt of tien" Alles bij elkaar heeft Global Travel een paar honderd klanten, maar aan gezien de marges in deze sector niet gering zijn, kan Directeur Mick Wüstenhoff van Global Travel: „De echt rijken zijn onze klanten niet, die logeren gratis in een kasteel van een van hun vriendjes." Foto: GPD/Roland de Bruijn Wüstenhoff er goed van rondkomen. „Ik tel geen klanten, ik kijk naar de omzet Dit jaar verstuur ik minder nota's, maar ik zit nu al op dezelfde omzet als vorig jaar." Global Travel zegt geen last te hebben van de econo mische recessie. En de longziekte Sars leidde tot slechts twee annuleringen. De Irak-oorlog daarente gen ging ten koste van de luxe Fly Drive reizen in Zuid-Afrika, tweede specialisme van Wüstenhoff - al trekt dat volgens hem nu weer aan. „We zagen de bui ruim vantevoren hangen en zijn direct andere, meer dichtbij-bestemmingen, zoals Moskou en Pe tersburg gaan promoten. Dat loopt als een trein. Mensen die een bepaalde reis willen maken, doen dat op een zeker moment toch. Onze klanten zoeken ook het avontuur, maar dan wel luxe en comforta bel. Willen graag door zuidelijk Afrika trekken, maar wel met een verblijf in een royal suite met eigen keu ken, kok en butler, uiteraard 'n zwembad en ook een eigen Landrover voor de deur voor de excursies. Kost 3.000 dollar per dag." Wie denkt dat Global Travel z'n klantenbestand vooral in de Randstad of de rijke regio's heeft, zit er naast, zegt Wüstenhoff. „Ik adverteer me suf in de regionale dagbladen en daar komt een geweldige respons op." En nog een misverstand: Global Travel moet het niet hebben van de Heinekens en de Heijns. „Die hebben overal hun eigen vrindjes bij wie ze gratis een weekje in een kasteel kunnen loge ren. Die hebben ons niet nodig." Global Travel richt zich dan ook meer op, wat Wüs tenhoff noemt, het 'oude geld'. „Het familiebedrijf wordt verkocht en dan komt er geld vrij voor iets dat al jarenlang op het verlanglijstje stond, maar er nooit van kwam: een luxe reis naar een exclusieve bestem ming." Toch zijn het niet altijd de rijken die bij hem boeken. „Ik weet van diverse mensen die er echt een paar jaar voor hebben moeten sparen." Ook jong ge pensioneerden hebben zijn speciale aandacht. „Zijn 55 jaar en hebben bijna alles al gedaan, van Noord kaap tot Zuidpool, maar nog nooit een treincruise." Jongste loot aan de boom is het privé-eiland van Vir gin-tycoon Richard Branson. Voor 50.000 dollar per dag staat het exclusief tot je beschikking en kun je proberen te verdwalen op dit nietige zandhoopje Maagdeneiland in de Caribbean. Let wel: exclusief vluchten van en naar Miami en vervolgens Puerto Rico. Maar de boot van Puerto Rico naar het Necker- eiland is 'gratis'. En voor die 50.000 dollar mag je nog 25 andere gasten meenemen. Vijf witte stranden biedt het 30 hectare grote eiland waar kolibries en pelikanen nestelen. De staf staat dag en nacht onop vallend voor je klaar en uiteraard is het eten drin ken onbeperkt. Kaviaar tot je er bij wijze van spreken scheurbuik van krijgt. Met midden in het zwembad een tafel én 26 stoelen. Waar de gerechten in een bootje langszij komen. Wüstenhoff: „Wil je 's avonds een steelband, dan wordt dat geregeld. Volgende dag een barbecue op het strand? Staat er voor je er erg in hebt." Hij weet van twee Nederlandse families die er zijn geweest - nét voordat hij het in z'n programma had. Wüsten hoff verwacht er veel van. „Ik hoop de komende drie jaar twee groepen te kunnen boeken." Global Travel: www.Globaltrains.com De beurs Travel de Luxe' wordt gehouden van donderdag 25 t/m zondag 28 september in de Beurs van Berlage, Damrak 243, Amsterdam. Open: do. vrij. van 10 tot 22 uur, za. zo. van 10 tot 18 uur. Website: www.traveldeluxe.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8