Nederland uitgewoond Interview Pia Beck: „Er is nooit meer een tweede pianiste in Nederland" De tol van achterstallig onderhoud Interview Achtergrond ZATERDAG IB SEPTEMBER 2003 Een ramp maakt zichtbaar wat zich onder de oppervlakte sluipenderwijs voltrekt. Sinds de dijkdoorbraken en -verzakkingen bij Wïlnis en Rotter dam maken de waterschappen plots werk van het controleren van de 14.000 kilometer regionale dijken. Overal zijn inspecteurs en dijkdes- kundigen op pad gestuurd om de toestand van de waterweringen te onderzoeken. Ze hebben te lijden onder achterstallig onderhoud, maar hoe erg het precies is, is nog niet duidelijk. Wel staat volgens de Unie van Waterschappen al vast dat hon derden miljoenen euro's nodig zijn om de achterstand in te lopen. Bij het bedrijf ProRail, verantwoor delijk voor het onderhoud van de railinfrastructuur, zijn vorig jaar drie scenario's gemaakt. Scenario 2 heet te 'Huis op orde; scenario 3 'Niet verder afglijden'. „Voor het magerste scenario hadden we vorig jaar acht- tot negenhonderd miljoen euro no dig", zegt een woordvoerder. „Dat hebben we lang niet allemaal gekre gen. Het niet-afglijden is dus niet ge lukt." Treinreizigers voelen aan den lijve wat dat betekent. Einde Marco Hoogendijk en Harold Smit van rioolreinigingsbedrijf Gebr. Van Vliet in Gouda draaien naast een open rioolput in Haastrecht een shaggie. In het gat aan hun voeten komen de rafelige uiteinden van twee grote rioolbuizen en een huis aansluiting bij elkaar. Na de hoge drukspuit gaat een camera op wiel tjes de buizen in. Met een slurpend geluid wordt de drab door een dikke slang omhoog gezogen om de buis droog te maken voor de camera. De huisaansluiting loopt vanaf het punt waar hij de put inkomt schuin naar beneden terug naar het huis. Toen dat gebouwd werd was dat an dersom, toen dreven de drollen van zelf naar beneden de put in. De da lende veenbodem heeft die situatie omgedraaid. Als het hoogteverschil te groot wordt, komt er een knik in de buis en blijft het afvalwater erin hangen. Riolen van naoorlogse wijken en van veengebieden zijn gemiddeld geno men aan het einde van hun levens duur. Grootschalige vervanging of renovatie is nodig, maar de meeste gemeenten maken daartoe nog geen aanstalten, zo blijkt uit gegevens van de stichting Rioned. In Gouda en omgeving is het niet anders. Het onderhoud van de rio len is 'achterstallig', zegt baas Wil van Vliet. „Het is allemaal een kwes tie van geld, hé", zegt.hij. Hij buigt vertrouwelijk voorover. „En tegen woordig is het dan vaak wél reini gen, maar niet inspecteren." Is die houding erg? „Ja", zegt de stichting Natuur en Milieu. Ongezui verd afvalwater lekt uit riolen en ver vuilt de grond. Verstopte riolen zor gen voor extra overstort van onge zuiverd afvalwater in het oppervlak tewater. De stichting trok jaren gele den al aan de bel met een rapport over de milieuschade. „Ja", zegt ook de directeur van de stichting Rioned. ,,Als je het heel bont maakt stort de boel in. Dan kan het vuile water uit de huizen niet meer weg." De camera kruipt door de rioolbuis. Met de draaiende camerakop wordt vanuit de wagen op de voegen inge zoomd. Waar twee buizen op elkaar aansluiten zijn bruine plekken te zien. Het duidt op binnensijpelend grondwater, maar er zijn geen grote gaten. Een kronkelende onderbre king van het beton leidt naar de plek waar een huisaansluiting het riool in komt. „Scheur, niet openstaand", is de geruststellende tekst in het rap port voor de gemeente. De camera wordt weer uit de put getakeld. Nog een paar kilometer te gaan. Rekensom „We zijn geen ontwikkelingsland", zegt Hugo Gastkemper, directeur van de stichting Rioned. „Maar het gaat er om dat we de welvaart die we nu hebben, willen houden. En dat vergt investeringen die ik nu niet zie. De achterstanden lopen op." Een paar jaar uitstel is geen ramp. „Maar als dat jaar na jaar na jaar zo is, zak ken we er letterlijk doorheen. En plotseling vervangen is een stuk duurder dan onderhouden." Diezelfde rekensom geldt voor de autowegen en de scheepvaart: uitstel van onderhoud leidt tot ongelukken en tot hogere rekeningen. Toch is Rijkswaterstaat begin dit jaar uit geldgebrek abrupt met veel onder houd gestopt. Contracten zijn open gebroken of afgekocht en nieuwe onderhoudsklussen worden niet aanbesteed, melden belangenorga nisaties en aannemers. Er wordt niet gebaggerd en als iets vervangen moet worden is de eerste reactie 'geen geld'. Het is allemaal houtje-touwtje. Straks krijg je gewel dig hoge kosten om de boel weer aan de gang te krijgen. De rekening wordt alleen maar hoger." Die rekening wordt ook indirect ge presenteerd, constateert De Vries. De vaarten worden door de laag bagger die blijft liggen minder diep. Het gaat volgens De Vries om een diepteverschil van tien tot twintig centimeter. Schepen kunnen daar door minder zwaar beladen worden. De ernst van de achterstanden lijkt inmiddels ook tot het Binnenhof doorgedrongen. Verkeersminister Karla Peijs beloofde deze week dat ze op Prinsjesdag met extra geld komt voor onderhoud van wegen en vaarwegen. De Vries is blij met die toezegging, maar „verwacht op korte termijn nog geen verbetering." Ongelukken Plotseling vloog hij door de lucht. Piet van Tol weet nog hoe hij twee jaar geleden nietsvermoedend naar zijn werk in Leidschendam fietste toen hij gelanceerd werd. „Ik verloor de macht over het stuur en landde tegen een boom." In het ziekenhuis werden een ingeklapte long en een gekneusde nier geconstateerd. Hij had niet gezien hoe een boomwortel het asfalt omhoog had geduwd en zo een schansje had gemaakt. Van Tol ziet om zich heen voortdu rend kans op nieuwe ongelukken: „Het is bar en boos met de kwaliteit van het wegdek. Zeker nu. Door de droogte liggen tegels los en scheef. Dan licht je met je voorwiel een tegel op en kom je er met je achterwiel te genaan." „Slechte fietspaden leiden tot meer ongelukken", zegt Piet van der Lin den van de Fietsersbond. „Niet al leen door opstaande tegels, maar ook doordat een fietser minder aan dacht kan hebben voor bijvoorbeeld de verkeerssituatie op een kruispunt als hij tegelijk de slechte delen in het wegdek moet ontwijken." De bond controleert met een 'meetfiets' de 'fietsvriendelijkheid' van gemeenten. Inmiddels zijn er 115 langs de meet lat gelegd. Het wegdek van Leid schendam scoort slecht. De ge meente staat onderaan bij de laagste 25. Deze week was Bussum aan de beurt. Michel Post van de Fietsers bond zwoegde op de meetfiets over het wegdek van de Gooise gemeente. Op zijn stuur en bagagedrager grote gele koffers. In de voorste een came ra waarmee op beeld werd vastge legd waar hij reed. Onder de stang een apparaat om trillingen te meten. Een kronkelige grafiek in het beeld scherm van de laptop in de achterste koffer liet zien hoe het wegdek erbij ligt: hobbelig en bobbelig. De fietsende onderzoeker deed geen moeite om hoogliggende putdeksels en diepe kuilen te ontwijken. Veel trillingen leiden tot een negatief rap portcijfer, legt Post uit. „Het is ver moeiender, zowel voor het lichaam als mentaal. En het fietst zwaarder." In het centrum van de gemeente Bussum ligt om de zoveel meter een ander soort wegdek. Wie zoals Mi chel Post zijn blik op de grond ge richt houdt, ziet een lappendeken van materialen en kleuren met inge zette stukken onder zich voorbij schieten. Langs de randen doet het asfalt denken aan gebarsten kera miek. Tussen de klinkers op de smallere weggetjes piept het onkruid omhoog. Michels collega Piet van der Linden: „Het is duidelijk dat het onderhoud van fietspaden bij veel gemeenten al jaren op de laatste plaats staat. Een onderhoudsplan is er vaak niet. Ge meenten reageren op meldingen als er iets echt mis is." Dat geldt overi gens niet alleen het wegdek. „Ook verkeerslichten zijn vaak slacht on derhouden", verzucht Van der Lin den. „Daar is dan geen tijd voor. Binnen de gemeentelijke diensten zijn het restjes." „We gaan in Nederland van voorko men naar genezen", concludeert prof. Roos van de Erasmus Universi teit. De infrastructuur wordt opge lapt, niet bijgehouden. Langzaam, maar steeds sneller wordt dat zicht baar. De levensduur van wegen en huizen neemt af, waardoor ze eerder aftakelen. Roos: „Vroeger legde je een asfaltweg voor vijftig jaar, nu voor tien. Door het intensieve ge bruik moet het asfalt veel eerder worden vervangen. Huizen bouwen we niet meer voor driehonderd jaar, nee, na vijftig jaar zijn ze op." Zijn boodschap heeft het tij niet mee. Het milieu krijgt steeds minder aandacht en de overheid is fors aan het bezuinigen. „Die bezuinigings woede slaat snel toe in onderhouds budgetten. Ik zie het om me heen. Nederland wordt een uitgeleefd land. We eten het op." Elders in deze bijlage het dijken- probleem rond Wilnis: Wrok en wantrouwen in de polder Een grote ergérnis voor de scheepvaart: de Beatrix-sluizen in Vreeswijk. „Daar vallen", briest Kees de Vries, directeur van schippersvereniging de Koninklijke Schuttevaer, „de betonstukken van de torens. Gevaarlijk is dat! Wij varen er met onze schepen onderdoor." Foto: GPD/Hans Roggen Lekkende riolen, dichtslibbende vaarwegen, hobbelige fietspaden en doorzakkende dijken. Nederland laat zijn onderhoud versloffen. „Het is allemaal houtje-touwtje." door Marloes de Koning Buikschepen in de file op de Maas. Bij de sluizen van Sambeek en Belfeld ervaren boze scheepslui wat treinreizigers al jaren gelaten ondergaan: vertragin gen door gebrekkig onderhoud. De sluizen werken op halve kracht. Sinds begin juni blijft een deel van de deuren dicht. Op de bodem van de rivier ligt te veel bagger om ze nog open te duwen. Het blijft niet bij vertragingen: „Bij de Beatrixsluizen in Vreeswijk vallen de betonstukken van de torens. Ge vaarlijk is dat! Wij varen er met onze schepen onderdoor", briest Kees de Vries, directeur van schippersvereni ging de Koninklijke Schuttevaer. De vereniging heeft bij Rijkswaterstaat aan de bel getrokken om een vang net over het water te krijgen, maar dat hangt er nog steeds niet. De schippers en treinreizigers, maar zij niet alleen, zijn slachtoffers van een sluipende ontwikkeling: Neder land laat zijn onderhoud versloffen. Van fietspaden tot vaarwegen, van huurwoningen tot stoplichten en riolen, het takelt af. Geschrokken De korte termijn zegeviert in de poli tiek. „Voor onderhoud kunnen geen lintjes worden doorgeknipt", som- bert de Fietsersbond. „Het riool laat zich wegdrukken", ziet de directeur van stichting Rioned, kenniscentrum en overlegclub over rioleringen. „Onderhoud is niet sexy, je scoort er niet mee", verklaart H. Roos, hoog leraar logistiek management aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. „Gemeenten en het Rijk kiezen lie ver voor de aanleg van een nieuwe Vinex-wijk, dan voor een investering in bijvoorbeeld rioolonderhoud." Roos heeft met een groep studenten bekeken hoe goed Nederland onder houden is en is zich een ongeluk ge schrokken van de uitkomsten. „His torische binnensteden worden uit geleefd door horecaondernemingen die de panden niet onderhouden, de autowegen en het spoor takelen af en ook bij water, elektriciteit en de riolen zijn de achterstanden bedui dend aan het worden", somt hij op. „We zouden een nationaal debat moeten hebben over de vraag of Ne derland zichzelf zo mag opeten." Als dieperliggende oorzaak van een groot deel van het achterstallig on derhoud ziet Roos het verdwijnen van de landbouw uit Nederland. „We delen het land op in kleinere percelen. Daar ligt veel meer op en onder dan vroeger. Een boer had be lang bij het onderhoud, want hij moest zijn oogst van zijn land heb ben, maar nu voelt niemand die ver antwoordelijkheid meer." Kon het onderhoud maar eens een vuist maken richting Binnenhof, ver zucht Roos. „Maar dat kan alleen bij incidenten, zoals gasontploffingen, branden in cafés en dijkdoorbra ken." Debuut van Madonna als schrijfster van kinderboeken Schwarzenegger opgejaagd door ambitie Gemeenten en het Rijk kiezen liever voor de aanleg van bijvoorbeeld een nieuwe Vinex-wijk dan voor een investering in rioolonderhoud. „Onderhoud is niet sexy, je scoort er niet mee", zegt H. Roos, hoogleraar logistiek management. Archieffoto: United Photo's de Boer/Michel Schnater

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1