REGIO Heijmans stopt verkoop woningen Voorsche Kreek Week van de Vooruitgang tegen de autoverslaving leiderdorpse 'pioniersverdienen zichzelf terug Kassen Bloemhof weer aan diggelen 1= R5 Schippertjesdagen Apotheker uit Zoeterwoude zit langer vast Jiderdorp - Ze voelen zich pio- SPROOKJES BESTAAN NOG... MET OPEL GRATIS 3 DAGEN NAAR ■©- zaterdag 13 september 2003 door Nienke Ledegang voorschoten - Bouwer Heijmans staakt for meel de verkoop van de nog te bouwen wonin- >en in Voorsche Kreek, het nieuwbouwproject n het Voorschotense Van der Hoevenpark. Pas als Heijmans de gemeente heeft over tuigd van de noodzaak van aanpassingen op het plan pakt het de stilgelegde bouw weer op en zal het de verkoop nieuw leven inblazen. Dat laat directeur A Geelen van Heijmans IBC Vastgoed weten na een gesprek tussen de bouwer en de gemeente, dat de verdeeldheid tussen de twee partijen moest oplossen. Die verdeeldheid was ontstaan nadat Heijmans, tegen de zin van de gemeente, de bouw van Voorsche Kreek stillegde omdat er nauwelijks belangstelling was voor de huizen. Slechts zes van de 102 te bouwen huizen waren verkocht. Heijmans en gemeente kwamen in het ge sprek van donderdag overeen een onafhanke lijk onderzoek te laten uitvoeren naar de knel punten in het project Voorsche Kreek. Eind oktober wil Heijmans dit onderzoek aan de gemeente presenteren, met een eigen voor stel voor aanpassing van de nieuwbouw. Vol gens de bouwer zit het economisch tij tegen en moeten de huizen dus goedkoper worden. Directeur Geelen heeft goede hoop dat de ge meente, die het bouwplan tot op heden koste wat kost wil doorzetten, dan overstag zal gaan. 'Wij zijn ervan overtuigd dat huizen met een prijskaartje van rond de zeven ton in deze tijd onverkoopbaar zijn. Het onderzoek zal dat ook uitwijzen. De gemeente moet uit eindelijk wel akkoord gaan.' Een woordvoer der van de gemeente: „Wij hebben de uitleg van Heijmans voor kennisgeving aangeno men. Bij de presentatie van het onderzoek in oktober wordt besloten of de gemeente be reid is concessies te doen aan het oorspron kelijke plan.' In elk geval tot die tijd ligt de bouw stil. De zes kopers krijgen bericht dat de koop definitief wordt afgeblazen. ior Janneke Dijke leiderdorp - Je boodschappen liet de auto halen terwijl je er net de fiets een paar minuten doet. Kinderen naar chool brengen met de auto en rervolgens Wagen dat het zo'n rerkeerschaos is bij het school- ilein. Altijd maar met de auto laar het werk in de eigen voonplaats of de buurgemeen- e, zelfs als de zon schijnt. De ^iderdorpers Joop van Huut n Riny Vons vinden het de loogste tijd dat er verandering - :omt in ae autoverslaving van eel dorpsgenoten. )e Week van de Vooruitgang is olgens hen een prima middel mensen uit de auto te krij- Deze themaweek duurt an dinsdag 16 tot en met ïaandag 22 september en rordt in heel Europa gehou- en. De autovrije zondag is één an de activiteiten. In deze re- io doen alleen Leiderdorp en legstgeest mee aan de acties, [et programma begint in Lei- irdorp op woensdag met een ctie om kinderen op de fiets of pend naar school te brengen. Ir moet iets gebeuren rond de iolen", zegt Vons die na- lens Groenlinks in de organi se zit. „We hebben het idee at steeds minder kinderen le- n fietsen in het verkeer. Som- ligen moeten zelfs nog leren itsen als ze naar de middel- ire school gaan.'' et lokale comité heeft alle holen in Leiderdorp ge- om ouders te stimule- |n die dag de auto thuis te la- n. Bij drie basisscholen aan Vronkenlaan, de Gomarus- K ihool, c e Leeuwerik en de Prins Willem-Alexanderschool, zijn bovendien enquêtes uitge deeld. „Zo willen we er achter komen hoe we de verkeersvei ligheid bij de scholen kunnen verbeteren. Als het nodig is, doen we als Groenlinks een voorstel in de gemeenteraad om dat te verbeteren", belooft Vons. Veiligheid of onveilingheid hangt echter niet alleen af van de gemeente, benadrukt Joop van Huut. Hij is als voorzitter van het Milieuplatform betrok ken bij de autoloze week. „Ou ders veroorzaken het probleem van onveiligheid door massaal met de auto naar school te ko men." Hij verwijst naar een uitspraak van Freek de Jonge, die gezegd heeft: „Komen de ouders de kinderen in hun au to's van school halen, want het is voor de kinderen veel te druk om alleen in het verkeer naar huis te lopen. En waarom is het veel te druk? Omdat de ouders de kinderen in hun auto's van school komen halen!" Op vrijdag wordt iedereen in Nederland gestimuleerd om met de fiets naar het werk te gaan. De Leiderdorpse fietsfa- naten richten hun pijlen op het gemeentelijk personeel. Voor de deur van het gemeentehuis spreken ze die ochtend ambte naren aan die met de auto ko men, en geven de fietsers en OV'ers een pluim. Een dag later zetten ze een deel van het Statendaalderplein voor het gemeentehuis af om er een bewaakte fietsenstalling van te maken waar het winke lend publiek gratis zijn fiets kan stallen „Wethouder Roest belooft ons al een paar zomers achter elkaar dat er een be waakte fietsenstalling bij Win kelhof komt, maar er gebeurt niets. Daarom houden wij deze ludieke actie", zeggen Van Huut en Vons. Bovendien staat er een informatiekraam waar ouders hun enquête kunnen inleveren en waar fietsroutes voor zondag verkrijgbaar zijn. Op de autovrije zondag kun nen fietsers vanaf 13.00 uur be ginnen bij de Oudheidkamer aan de Hoogmadeseweg en bij volkstuinvereniging De Bloem hof in De Bloemerd. Van Huut en Vons hopen dat de Week van de Vooruitgang aanstekelijk werkt, zodat men sen ook naderhand de auto va ker laten staan. Zelf gebruiken ze de auto weinig. „Wij hebben 17 jaar lang geen auto gehad. Mijn man werkte in Leiden en ik deed alles in Leiderdorp met de fiets", zegt Vons. „De laatste jaren werd het ons te zwaar. We hebben oudere ouders die we wel eens met de auto willen halen. Maar daar blijft het vaak bij." Van Huut werkte jaren bij het Marine Elektronisch Optisch Bedrijf (Meob) in Oegstgeest. „Dat was tien kilometer heen, dus fietste ik twintig kilometer per dag." Nu het Meob ver huisd is naar Den Helder, reist Van Huut op maandag heen en op donderdag terug - met de trein of met de speciale Meob- bus. „In Den Helder stormt en regent het altijd, en doe ik alles op de fiets." Hij gebruikt zijn auto voornamelijk voor fami liebezoek. Logisch, zegt Vons. „De maatschappij kan niet zonder auto, maar je kunt hem wel bewuster gebruiken." warmond - Oude tijden herleven in Warmond waar dit weekeinde de Warmondse Schippertjesdagen plaatshebben. Cisteren meerde een armada van oude sleepboten en piekfijn gerestaureerde salon boten aan bij eiland Koudenhoorn. Onder de schepen stoomsleper De Adelaar. Wie wil kan zich vandaag en morgen inschepen op de slepers: voor een kleine bijdrage voor een goed doel verzorgen de schippers korte rondvaarten. Verder zijn er optredens - onder andere van het Warmondse Schippertjeskoor - en wedstrijden: een viswed strijd, een roeiwedstrijd, een zeilrace en een Canadese kanorace. Foto: Henk Bouwman den haag/zoeterwoude - De apotheker van Zoeterwoude- Dorp blijft langer vastzitten. Dat heeft de rechter-com- missaris gistermiddag beslo ten. De man zit sinds woens dag gevangen. Binnen tien dagen moet de raadkamer van de rechtbank bepalen of de apotheker in afwachting van zijn berechting nog lan ger in de gevangenis blijft. De man wordt ervan ver dacht de afgelopen vier jaar de zorgverzekeraars voor een bedrag van 600.000 euro te hebben opgelicht. Hij zou dat hebben gedaan door re cepten te 'knippen'. In zijn administratie deelde hij een recept in tweeën of drieën waardoor hij meer geld kon declareren. „Iedere apotheker krijgt een vergoeding voor een recept- regel", legt directeur Hen driks van Zorg en Zekerheid de declaratiefraude uit. „Voor twee recepten op een briefje wordt dus twee keer een vergoeding gegeven. Zo dra een recept voor negentig pillen in één keer kan wor den meegegeven, maar op eigen initiatief in drie keer wordt verstrekt, krijgt de apotheker dus drie keer de vergoeding. Dat is een admi nistratieve handeling die niet klopt." De verdenking van fraude komt uit de koker van de zorgverzekeraar. Hendriks: „We zijn deze zaak op het spoor gekomen door profie len van apothekers met el kaar te vergelijken. We zagen toen afwijkingen. Na veel onderzoek en doorlichten van de apotheek zagen we dat er iets grondig mis was. Het is een gigantische klus overigens, waar veel tijd in is gaat zitten. Of veel apothe kers dit doen, weet ik niet. In elke beroepsgroep is een aantal slechteriken te vin den. Zelfs bij ziekenfondsdi recteuren. Het is aan ons de taak de rotte appels uit de mand te halen." De apotheek aan de Zoeter- woudse Dr. Bouwdijkstraat is overigens gewoon open. Een andere apotheker neemt de zaak waar. Jraktijkverpleegkundigen verminderen werkdruk huisarts en verbeteren zorg aan patiënten I oor Saskia Stoelinga jfers. En dat zijn ze ook. Binnen B huisartsenpraktijk moeten ze h de komende tijd een weg nen. Onder voorwaarden zijn praktijkverpleegkundigen Elly inkier (38) en Saskia Terpoor- n (38) bezig een aantal taken n vier Leiderdorpse huisartsen er te nemen. Ze hopen daar- ee de werkdruk van dit viertal verminderen, zodat de zorg n de patiënten alleen maar be- wordt. ithousiast zijn Winkler en rpoorten twee maanden ge len met hun werk begonnen, middels heeft het tweetal 250 diabetespatiënten ïikerziekte) van de artsen in iderdorp in kaart gebracht, iekwart van hen is ouder dan ftig jaar. Ze zijn druk bezig v0 ;t de eerste spreekuren, huis- zoeken en begeleiding van ze patiënten. verschuiving van artsenta- 11 naar speciaal opgeleide rpleegkundigen kan veel nst betekenen. Zo zien de r huisartsen, Van Velzen, Le- Zuure en Landsmeer, de ste groep in Leiderdorp die heeft aangedurfd, dat ook. geven graag wat taken uit nden, maar blijven te allen le verantwoordelijk. Met fi- nciële hulp van zorgverzeke- ar Zorg en Zekerheid konden de twee parttime verpleeg- mdigen in dienst nemen. )ewel de vrouwen er nog aar kort zijn, zien de mannen effecten al. „Er ontstaat een idelijke kwalitatieve verbete- g in de zorg voor patiënten t diabetes. Ook andere chro- ch zieken kunnen straks 'd door hen worden bege- 1", zegt huisarts Van Velzen, zijn praktijk aan de Cor rdijnsingel heeft, andere drie artsen' zitten in gezondheidscentrum aan Florijn in Leiderdorp. Wink- en Terpoorten hebben daar ook hun eigen kamer. Ze ken nen alle facetten van het vak. Ze hebben vele jaren als verpleeg kundige in verschillende zie kenhuizen gewerkt. De nieuwe baan kwam als geroepen. „Re gelmatige uren en een nieuw werkveld. Prachtig te combine ren met onze gezinnen." Elly Winkler heeft haar eenjari ge post-hbo-opleiding als prak- tijkverpleegkundige net vol tooid, terwijl Terpoorten net in Amsterdam aan de opleiding is begonnen. Terpoorten heeft daarentegen weer iets meer managementervaring. „We vul len elkaar goed aan en het is leerzaam dat we samen één keer per week in een team van huisartsen ervaringen kunnen uitwisselen", zeggen ze gedre ven. „Ons eerste doel is om de werk zaamheden van de artsen te verlichten. Natuurlijk is de dia gnose het begin van alles. Die moet een arts stellen, want er kunnen te veel dingen fout gaan. Wij zetten bij diabetici vooral in op voorlichting en preventie. Diabetes is een chro nische ziekte die tot allerlei complicaties kan leiden, zoals blindheid, nierproblemen, in fecties, hoge bloeddruk en hart en vaatziekten. Dat moeten we zien te voorkomen. Mensen kunnen dat risico zelf verklei nen. En als er iets mis is bij een patiënt, koppelen we dat on middellijk terugkoppelen naar de huisarts. De lijnen binnen de twee praktijken zijn heel di rect." Hoe raar het ook klinkt in het slechte economische klimaat, zij willen toch naar voren bren gen dat hun aanpak op termijn leidt tot besparingen in de ge zondheidszorg. Ze ondersteu nen hun woorden met cijfers en onderzoeksgegevens die op een onlangs gehouden diabetes congres in Parijs bekend wer den. „Daar werd gewaar schuwd voor een enorme toe name van diabetespatiënten. Wereldwijd hebben 194 miljoen mensen diabetes en de ver wachtingen zijn dat dit oploopt tot 333 miljoen. Belangrijke oorzaken zijn de vergrijzing en het vaker voorkomen van over Praktijkverpleegkundigen Saskia Terpoorten en Elly Winkler: „Ons eerste doel is om het werk van de artsen te verlichten." Foto: Hielco Kuipers door Janneke Dijke leiderdorp - Volkstuinvereni ging De Bloemhof in Leider dorp is voor de zoveelste keer het slachtoffer geworden van vandalen. De afgelopen twee weken zijn er drie kassen geruï neerd op het complex in sport park De Bloemerd. De tuinders zijn bang dat ze uit de verzekering geknikkerd wor den. Plaatsing van één nieuwe ruit kost 80 euro, zegt voorzitter Joop van Huut. De tuinders hebben al jaren last van vandalen die stenen door de ruiten gooien. Soms is het weer een tijdje rustig, maar de overlast houdt nooit defini tief op. „Vorig jaar zijn er in to taal tachtig ruiten aan diggelen gegaan", zegt de voorzitter. „Dit voorjaar ging het ook een paar keer mis, en een paar we ken geleden was er één kas ka pot. Nu hebben we alweer drie incidenten gehad in veertien dagen." De voorzitter is het spuugzat. „De schade loopt de spuigaten uit. Volgende week komt de verzekeringsagent om de scha de te bespreken. De vorige keer dreigde hij al ons uit de verze kering te gooien." Als dat ge beurt, dan zijn de tuinders wel iswaar van de premies af, maar moeten ze voor de herstelkos- ten opdraaien. Van Huut vermoedt dat de schade voornamelijk wordt ver oorzaakt door rondhangende tieners. In het verleden wezen tuinders al met de beschuldi gende vinger naar hen, maar de voorzitter weigerde toen om hen zomaar de schuld te geven. Inmiddels is hij er wel zeker van dat de daders onder jonge ren tussen de 11 en 15 jaar ge zocht moeten worden. „We hebben twee keer jeugd zien wegrennen in die leeftijd", ver klaart hij. De afgelopen tijd is er één keer een dader opgespoord. „Ie mand die zijn hond aan het uit laten was, waarschuwde ons dat hij had gezien dat de jon gen een kas vernielde. De man kende de jongen en heeft zijn adres voor ons opgezocht. Wij zijn naar het huis toegegaan en troffen een resolute vader. Hij gaf ons een vergoeding en de jongen heeft tien weken geen zakgeld gekregen." Van Huut hoopt dat er meer mensen zijn die de volkstuin ders willen helpen. „We heb ben sociale controle nodig. De jeugd loopt hier rond in het donker, als wij er niet zijn. Ze komen hier via de brug naar de Leyhof. Mensen die daar wo nen, kunnen misschien een oogje in het zeil houden." Het bestuur van De Bloemhof over weegt folders rond te brengen in de Leyhof, om mensen te verzoeken op te letten. Het vandalisme lfrert de tuin ders geldzorgen op, en boven dien zitten ze zonder groente. „Ik begrijp het plezier van deze actie niet", zegt Van Huut. „Er is nu een kas, daar liggen acht ruiten uit. Ze beseffen niet wat ze aanrichten. Die hele kas moet leeg. Je moet zelfs de grond schoonmaken, want overal liggen glassplinters. De hele oogst is naar de knoppen.'' gewicht. De Europese voorzitter van de International Diabetes Federation Wim Wientjes, toe vallig een Nederlander, maakte bekend dat diabetes één van de grootste gevaren van de volks gezondheid aan het worden is." Wientjes waarschuwde dat als de overheden niet alert reage ren en geld investeren in pre ventie en onderzoek, de gevol gen niet te overzien zijn. In Ne derland zijn er 400.000 suiker patiënten. Jaarlijks komen er daar volgende de Diabetes Fe deration Nederland maar liefst 65.000 patiënten bij. Winkler en Terpoorten: Als we de complicaties zoveel mogelijk binnen de perken kunnen hou den, verdienen we onszelf te rug. Onze werkwijze biedt de kans om zaken die niet onmid dellijk tot klachten leiden op te sporen. Mensen kunnen lang met een te hoog bloedsuikerge halte rondlopen zonder dat ze het weten en zonder dat ze klachten hebben. Maar onder tussen wordt wel het hart en bloedvaten beschadigd. Of is er al een infectie aan de tenen aan het ontstaan of gaan de ogen snel achteruit." „Bovendien nemen wij de tijd. Als wij ons werk goed doen kan dat betekenen dat ook andere risicofactoren voor ziektes min der groot zijn en de ouderen in optimale conditie zeventig of tachtig kunnen worden. Ook aan eenzaamheid of slechte leefomstandigheden besteden wij aandacht." Het spreekt vanzelf dat de werkzaamheden van de twee praktijkverpleegkundigen niet alleen bij de aanpak van diabe tes blijft. ,Als we deze groep onder controle hebben, gaan we verder. Eigenlijk staan we voor alle chronische ziektes, zo als astma en longwegproble- men zo'n aanpak voor. In de toekomst hopen we ook op het terrein van incontinentie, hy- pertensie, stoppen met roken of begeleiding van patiënten en hun partners in hun laatste le vensfase iets te betekenen. Dat gaan we de komende tijd in sa menspraak met onze huisart sen, die natuurlijk net zo pio nieren als wij, allemaal ontwik kelen en invullen. We moeten natuurlijk niet ons doel voorbij streven. Stapje voor stapje brengen we onszelf in beeld. (advertentie) RESORT OM Het Motorhuis Ij#> i MultiLease Ga naar www.motorhuis.nl of naar www.multilease.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17