Oproep tot boycot na rel rond topman ECONOMIE Bush met kruiwagen katoen ongewenst op WTO-top Chinese munteenheid inzet conflict China en VS W TPG mag voorlopig blauwe enveloppen bezorgen Bloemenhandel bedreigd door kostbare keuringen HSL-fundering Ahold past salaris niet aan De Geus wil met bonden praten over bezuinigingen Duisenberg haalt uit naar tekorten Parijs en Berlijn Keurmerk sms-diensten iwbedrijf BAM (laat 500 man - Het bouwbedrijf BAM it dit jaar vijfhonderd >mers in Nederland. De leming is hiertoe ge gakt, doordat de bouw- n Nederland nog steeds Dat heeft de bouwer g bekendgemaakt. In to rken er 20.000 mensen 1 De bouwpoot kampt erland met een zwakke enmarkt. Bovendien is istructuurmarkt in dit jatig tot slecht, aldus donderdag 11 SEPTEMBER 2003 1 aons N34 IMF rgentinië aires - De Argentijnse it Kirchner heeft van- bevestigd dat Argenti- et Internationaal Mo- mds (IMF) een voorlo- ord over de schulden- het land hebben be- lgens het ministerie ïomie zal het land de e drie jaar over een nlast van 21,6 miljard leen de rente betalen, e bedraagt voor de ko ine jaar 2,3 miljard dol- ntinië heeft toegezegd ich voor 2004 verplicht 'egrotingsoverschot ocent, op voorwaarde "onomie met zeker 3 groeit en de werkloos- eemt. '8C - s It positief (luchtvaart o ieal - Het passagiersver- 0 bor de lucht is zich goed 4 k herstellen. Weliswaar is 7 fatal passagiers nog niet (peil van vorig jaar, maar o petering geeft aan dat o kn worden afgesloten 5 ki passagiersvervoer dat 5 procent kleiner is dan in 2 j>it heeft IATA-directeur o kni gisteren laten weten. 5 [rnationale organisatie fe burgerluchtvaart bracht ii p voorlopige vervoerscij- '7 fer juli naar buiten. >sheffing !o de baan |ag - Er komt geen extra io j op vlees. De consument io (iet mee te betalen aan ten die de boeren moe- o pen voor de gekke koei- [e (bse). Tot opluchting I Centraal Bureau voor jnsmiddelenhandel s het Productschap Vee |s - met spijt - tot de con to jekomen dat een heffing baar is. Het product- is na onderzoek van tien >o i van heffing tot de slot- komen dat elke heffing ?o nadelen. 13 iwkomers op linemarkt ag - De tweede veiling feinestations langs de idse snelwegen heeft drie nieuwkomers op- 1. Deze nieuwe partijen ?5 iter wel afkomstig uit de jiche. De bedoeling van 37 ngen is om de benzine- '8 ipen te breken. In totaal p gisteren tien benzine- onder de hamer. De est daarvan was 23,6 euro. Zo kocht Samba IP-station langs de A2 nam Brand Oil Ser ions een Esso-station (34 bij Emmen over en 55 jst-Oliko een station van 97 aan de A28 bij Assen, oo |j Lee snijdt tl in Stegeman 10 19 er - Bij vleeswarenpro- "eester Stegeman ver- 210 van de in totaal in. De grootste klap productiesector. Stegeman, dochteron- ig van het Amerikaan- in Sara Lee, heeft vesti- Wijhe (570 mensen), ir (200) en het Brabant- ichielsgestel (200). De jwil in elk geval 180 ba- :appen uit het bestand mdkrachten. Op kan- Iwijnen 30 arbeidsplek- :bij gedwongen ontsla- irmijdelijk zijn. De re- itie moet eind volgend afgerond. 5 a c iders door enwerking' ial - De Nederlandse Industrie hoopt via sa- rking met Canadese be- 9 orders binnen te halen o ntwikkeling van het ge- g (iegtuig JSF. De bran- 5 inisatie Netherlands Ae- 3 j Group (NAG) zei giste- jchtbare besprekingen' 5 |n met vertegenwoordi- o de Canadese vliegtuig- 5 volgens NAG-directeur o betaalt Canada een klei- deel (150 miljoen dollar) 5 I ontwikkeling van het o stoestel dan Nederland Ijoen dollar). „Canada 8 ph flink meer orders 6 jh toe te trekken bij de 4 pn de JSF door de grote o t van hun vliegtuigindu- p stelde hij. den haag/gpd - Zijn de blauwe enveloppen van de Be lastingdienst nu drukwerk of moeten ze worden be schouwd als persoonlijke brieven? De president van de Haagse rechtbank koos gisteren voor het laatste. De belastingdienst moet daarom de aangiftebiljetten voor lopig via TPG blijven versturen. De Haagse rechter deed gisteren uitspraak in het kort geding dat TPG tegen de belastingdienst had aange spannen. Het postbedrijf wilde daarmee voorkomen dat de belastingdienst voor de verzending van de blau we enveloppen zou aankloppen bij concurrenten. Volgens de belastingdienst kunnen de aangiftebiljetten namelijk worden gezien als drukwerk en in het kader van de liberalisering van de postmarkt is de bezorging daarvan vrijgegeven. Dus wil de dienst deze taak Euro pees aanbesteden. De bezorging van aan personen ge richte brieven is nog steeds exclusief voorbehouden aan TPG, de voormalige staatsmonopolist. De belastingdienst wordt in haar standpunt gesteund door de Opta, de toezichthouder op de post- en tele- commarkt. TPG begon daarom een bodemprocedure tegen de Opta en de belastingdienst. Tevens werd een kort geding aangespannen om de aanbesteding door de belastingdienst op te schortén. In dat laatste heeft TPG nu gelijk gekregen. Volgens de president van de Haagse rechtbank is 'het bepaald niet uitgesloten dat de aangiftebiljetten in de bodemprocedure zullen wor den aangemerkt als brieven die onder de exclusieve concessie voor briefvervoer vallen'. Daarbij verwees hij naar de sofinummers op de aangiftebiljetten, die 'een persoonlijk karakter dragen'. De belastingdienst moet daarom tot er een uitspraak in de bodemprocedure is de aanbesteding stopzetten. TPG, dat jaarlijks enkele miljoenen euro's verdient met het rondbrengen van de aangiftebiljetten, reageerde verheugd op de beslissing van de Haagse rechtbank. „Deze uitspraak geeft al aan dat aangiftebiljetten brieven zijn", liet bestuurslid Koorstra weten. TPG wacht nu met vertrouwen de bo demprocedure af. Ook de belastingdienst kijkt daar reikhalzend naar uit. „Wij blijven optimistisch", aldus een woordvoerster. We willen de blauwe enveloppen als drukwerk versturen, omdat dat goedkoper is." cancun/anp - Demonstreren of lobbyen. Actiegroepen willen het liefst allebei, maar op de wereldhandelstop in het Mexi caanse Cancun is het een kwes tie van kiezen. Rond de twintig Nederlandse niet-gouveme- mentele organisaties (ngo's) zijn naar Mexico afgereisd om hun argumenten in te brengen voor de onderhandelingen over verdere liberalisering van de wereldhandel. Het beeld is heel divers. Van werkgeversvereni ging VNO-NCW tot de Land- en Tuinbouworganisatie, de Con sumentenbond en Milieudefen sie. Terwijl in het centrum van Can cun duizenden mensen de monstreren tegen de WTO, kie zen de meeste Nederlanders de koelte van het conferentiecen trum aan de hotelboulevard langs het strand. „We zijn hier om iets te bereiken", aldus Eve line Herfkens, de voormalige minister van ontwikkelingssa menwerking. Herfkens vertegenwoordigt geen ngo, maar heeft wel een missie. Zij is in dienst van de Verenigde Naties als coördina tor armoedebestrijding. Handel kan daartoe bijdragen, als het maar meer in het belang van ontwikkelingslanden gebeurt, betoogt ze in een klein zaaltje in het Centro de Convenciones. In het conferentiecentrum zijn de 146 lidstaten van de Wereld handelsorganisatie (WTO) gis teren begonnen aan vijfdaags overleg. Hulporganisatie Oxfam/Novib is in Cancun om de eigen cam pagne 'Maak handel eerlijk' kracht bij te zetten. Dinsdag reikte zanger Chris Martin van de band Coldplay ruim 3 mil joen handtekeningen uit aan WTO-directeur Panitchpakdi, gisteren deed Novib-man Pap- ma hetzelfde bij minister Brink horst (economische zaken). Toch is er niet alle ruimte voor non-gouvernementele organi saties. Een Oxfam-actievoerder die met een Bush-masker en een kruiwagen vol katoen naar het conferentiecentrum wilde lopen, werd resoluut tegenge houden door Mexicaanse orde bewakers. Actievoeren mag al leen op enkele kilometers af stand achter de opgestelde hek ken. De demonstratie van gisteren werd overschaduwd door de zelfmoord van een 55-jarige Zuid-Koreaanse boerenleider. Hij stak tijdens de betoging een scherp voorwerp in zijn borst en overleed later in een zieken huis. schiphol/anp - Door de dure bloemenkeuringen op Schiphol dreigt de Nederlandse import van bloemen te stagneren. Het is veel goedkoper om bloemen via luchthavens in België, Duitsland of Luxemburg naar Nederland te vervoeren. Dat vindt de Nederlandse lucht vrachtindustrie, verenigd in ATAN. De brancheorganisatie liet gis teren weten dat de werkgele genheid in de bloemensector op het spel staat. Ook de be langrijke positie die Schiphol in de Nederlandse economie in neemt, is door de dure keurin gen onder druk komen te staan, aldus ATAN. Op Schiphol ko men veel bloemen uit Kenya, Zimbabwe, Colombia en Ecua dor binnen. De Plantenziektenkundige Dienst van het ministerie van landbouw controleert op Schip hol steekproefsgewijs de geïm porteerde bloemen. Volgens Europese regelgeving moet sinds 1 april 80 procent van de ingevoerde bloemsoorten wor den geïnspecteerd. Voorheen was dit slechts 15 procent. De inspectiedienst vraagt voor deze extra controle een hogere prijs dan in ons omringende landen het geval is, aldus ATAN. De luchtvrachtindustrie is hier enkele miljoenen euro's per jaar aan kwijt. De hoge ta rieven werken concurrentiever valsend, stelt de brancheorga nisatie. Volgens het ministerie van landbouw gaan de tarieven per 1 oktober omlaag. „Door de Eu ropese regels zijn er importeurs die eerst nooit met inspecties te maken hadden, maar nu wel. Zij hebben dus hogere kosten. Voor de importeurs die al wel te maken hadden met de contro les gaan de kosten per 1 okto ber juist omlaag." zoetermeer - Bij Zoetermeer ging onlangs een opvallende bekistingsinstallatie van de Hogesnelheidslijn (HSL) op transport. Het raamwerk dient om de fundering van de HSL tussen Benthuizen en Rotterdam aan te brengen. Foto: ANP/Ton Borsboom door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - De relatie van Amerika met China is sinds de beide landen in 1972 diplomatieke betrekkingen aan knoopten nooit zo goed geweest als nu, liet minister van buitenlandse zaken Powell zich deze week ontvallen. Misschien zal hij binnenkort nog aan zijn eigen woorden terugdenken, want aan de horizon dreigt een handels conflict dat zelfs inzet kan worden van de Amerikaanse presidentsverkiezingen van volgend jaar. Het meningsverschil draait om de Chinese munteen heid, de yuan, en het enorme handelsoverschot dat China heeft met Amerika. De yuan is al sinds 1994 ge koppeld aan de Amerikaanse dollar, tegen een koers van ongeveer 8,26, met een marge van twee procent waarbinnen het mag fluctueren. Een aantal Republi keinse en Democratische senatoren, vooral afkomstig uit Amerika's Midwest, dreigt China nu met het opleg gen van invoerrechten op Chinese producten, als Pe king de waarde van zijn munteenheid, de yuan, niet geheel door de markt laat bepalen. De senatoren doen hun oproep omdat ze ervan over tuigd zijn dat China de yuan manipuleert en bewust laag houdt. Volgens sommigen zou de yuan zeker veer tig procent te goedkoop zijn. Chinese producten wor den op die manier 'gesubsidieerd' en zijn zo voordelig, dat Amerikaanse bedrijven er niet mee kunnen con curreren. De senatoren wijzen er op dat in 37 maanden in sectoren als de textiel- en speelgoedindustrie en de goedkope elektronica 2,7 miljoen banen zijn verdwe nen. Juist staten in de 'Midwest' zijn zwaar getroffen en om dat president Bush die staten hard nodig heeft voor een herverkiezing vinden de klagers een gewillig oor in het Witte Huis. „Het aantal klachten over China loopt gelijk op met het aantal werklozen in Amerika en het naderen van de verkiezingen", merkte een commenta tor in de New York Times op. Economen waarschuwen echter dat het allemaal niet zo eenvoudig is als de senatoren willen doen geloven. Een revaluatie van de yuan zou pas echt effect hebben wanneer de munt met bijvoorbeeld veertig procent zou worden opgewaardeerd. „Maar wie zou daar het meest van profiteren", vroeg de beroemde Amerikaan se econoom Krugman zich af. „Niet in de eerste plaats Ohio, maar juist landen als Mexico en Thailand." Lo nen in Amerika zijn gemiddeld veertig maal hoger dan in China. Amerika is kortom gewoon te duur. Een flinke opwaardering van de yuan zou andere ne veneffecten hebben. De consumentenprijzen in Ameri ka stijgen, Chinese filialen van Amerikaanse bedrijven moeten een flinke veer laten en het toch al wankele Chinese banksysteem komt verder onder druk te staan. Krugman wees er verder op dat de regering-Bush in een slechte positie verkeerd om China de les te lezen. Amerika heeft Peking hard nodig als het ooit denkt de ruzie met Noord-Korea vreedzaam te kunnen bijleg gen. Maar China 'financiert' voor een belangrijk deel ook het enorme begrotingstekort van de regering- Bush, doordat het een fervent afnemer is van Ameri kaanse schatkistpapieren. „Je moet er niet aan denken wat er zou gebeuren als Peking besluit om bijvoorbeeld euro's te gaan kopen", aldus Krugman. Niettemin wordt de druk op China opgevoerd, niet al leen uit Washington, maar inmiddels ook vanuit Japan en de Europese Unie. Met zalvende woorden en niet met duimschroeven. Peking geeft echter geen krimp. De koppeling van yuan aan de dollar gaat wel op de helling, heeft de Chinese premier Wen Jiabao tegen over de Amerikaanse minister van financiën Snow ver klaard, maar China bepaalt zelf wanneer en in welk tempo. Die opwaardering wordt niet dit jaar nog verwacht. In het eerste halfjaar hebben speculanten 30 miljard dol lar naar China overgemaakt in de overtuiging dat Pe king wel overstag moet. Het belangrijkste doel van de Chinese regering is die speculanten te verslaan en dus de druk van buitenaf te weerstaan. den bosch/gpd - Supermarkten van Albert Heijn komen steeds meer onder vuur te liggen na de rel over de exorbitante beloning van de nieuwe Ahold-topman Moberg. Topman Neervens van het Algemeen Burgerlijk Pensi oenfonds (ABP) zei gisteren op een bijeenkomst in Den Bosch dat hij zich goed kan voorstellen dat de mensen voorlopig geen boodschappen meer doen bij AH. „Elke zaterdag doe ik inkopen bij Albert Heijn, ook voor mijn ouders, maar dit keer niet. Ik denk dat duizenden mensen gehoor zullen geven aan de op roepen in kranten om geen boodschappen te doen bij Al- bert Heijn", aldus Neervens. De pensioenfondsen ABP en PGGM hebben in een brief aan Ahold-baas De Ruiter geëist dat het concern de beloning van zijn bestuursvoorzitter verlaagt. De fondsen vinden dat Ahold zijn aandeelhouders 'niet seri eus neemt'. Vorige week maak te het bedrijf op een extra aan deelhoudersvergadering be kend dat Mobergs beloning kan uitdijen tot 10 miljoen euro per jaar en zijn vertrekpremie het dubbele. Beide pensioenfond sen voelden zich tijdens de ver gadering overvallen door het agendapunt over de beloning. Personeel van de AH-super- markten heeft de laatste dagen heel wat uit te leggen aan de klanten. Veel consumenten zijn kritisch en hebben vragen. Vol gens opiniepeiler De Hond zou de rel Albert Heijn al 15 procent omzet kosten. „Dat laatste is absoluut niet aan de orde", zegt AH-woordvoerder Koeleman. Hij heeft geen enkel begrip voor oproepen tot een boycot zoals afgelopen zaterdag in de Volks krant en gisteren door de hoog ste man van ABP. „We snappen de emoties van onze klanten wel, maar wij als Albert Heijn kunnen daar niks aan doen. Wij zullen ons best doen het ver trouwen terug te winnen." De raad van commissarissen van Ahold heeft laten weten niet van plan te zijn het salaris van Moberg aan te passen. In een brief noemt De Ruiter de gang van zaken tijdens de aan deelhoudersvergadering 'inder daad minder gelukkig', maar wijkt volgens hem het belo- ningspakket 'niet significant af van vergelijkbare ondernemin gen en is in 'feite lager' dan bij Amerikaanse retailers, aldus de president-commissaris. amsterdam/anp - De impasse tussen het kabinet en de vakbe weging over de bezuinigingen lijkt te zijn doorbroken. Na een laatste oproep van vakcentrale FNV bood minister De Geus (sociale zaken) aan om nog voor prinsjesdag te komen pra ten. Maar de aard van de uitno diging zette kwaad bloed bij de FNV. FNV-voorzitter De Waal had premier Balkenende dins dag in een brief op geroepen 'geen ondoordachte beslissin gen' te nemen over 'een pakket harde maatregelen, waar veel maatschappelijk verzet tegen bestaat'. De Geus nodigde de vakcentrales daarop uit om maandag te komen praten over hun voorstellen om de bezuini gingen te verzachten. CNV- voorzitter Terpstra sprak van 'een teken van hoop'. FNVer De Waal gaf echter aan dat hij weinig zin heeft om te komen. „Daar ga ik de komen de dagen diep over nadenken. Dit is een dooie mus. Ik vraag de premier om het beleid aan te passen en ik krijg een uitnodi ging om toelichting te geven op mijn brief. Dat is een onder maats antwoord op een heldere vraag." De FNV is tegen de bezuinigin gen in de gezondheidszorg en het snijden in de WW-uitkerin gen. Ook wil de vakcentrale de onroerendzaakbelasting (ozb) niet afschaffen. Met dit belas tinggeld moet de regering jon geren meer uitzicht geven op een baan. brussel/anp - Voorzitter Dui senberg van de Europese Cen trale Bank (ECB) heeft gisteren keihard uitgehaald naar landen die zich niet houden aan het Europese stabiliteitspact voor de euro. „Een gebrek aan fisca le discipline heeft een negatieve invloed op de groeikansen van de eurolanden", hield hij het europarlement in Brussel voor. Landen met een te groot begro tingstekort hangt een miljar denboete boven het hoofd. Sommige landen willen dat voorkomen door de regels aan te passen. Ze krijgen voorzich tig steun van voorzitter Prodi van de Europese Commissie, het dagelijks EU-bestuur. Die zei onlangs nog dat het stabili teitspact 'intelligent' moet wor den toegepast. Duisenberg maakt korte metten met die uitspraak. „Ik kan mij geen intelligentere interpretatie van het pact voorstellen", zei hij. Hij wees erop dat acht van de twaalf eurolanden zich wel aan de regels hebben gehou den. „Het is daarom onaan vaardbaar dat degenen die de periode van voorspoed niet hebben aangegrepen om hun begroting in balans te brengen, nu proberen de spelregels te veranderen." il Hij noemde de landen die de regels overtreden niet bij name, maar het was duidelijk dat hij vooral Frankrijk en Duitsland in het vizier heeft. Beide landen stevenen voor het derde achter eenvolgende jaar af op overtre ding van het stabiliteitspact. Daarin staat dat het tekort op de nationale begroting niet meer mag bedragen dan 3 pro cent van het bruto binnenlands product. Duisenberg, die eind oktober opstapt als ECB-voorzitter, zei niet te willen dreigen met een renteverhoging voor straf als het pact opzij wordt geschoven. Wel waarschuwde hij voor ge volgen voor de prijsstabiliteit (inflatie). „Als de prijsstabiliteit wordt ondermijnd, heeft dat gevolgen voor het monetaire beleid", redeneerde hij. Zweedse europarlementariërs probeerden Duisenberg een oproep te ontlokken aan de kie zers die aanstaande zondag be palen of Zweden de kroon gaat inruilen voor de euro. „Ik voel mij niet geroepen om e«i ad-, vies te formuleren", zei de ECB- voorman. Wel waarschuwde hij dat buitenlandse investeerders wellicht minder snel voor Zwe den zouden kiezen als dat land, buiten de eurozone blijft. almere/anp - Sms-diensten kunnen sinds deze week een kwaliteitskeurmerk krijgen. Het initiatief is bedoeld als aanvul ling op de sms-gedragscode, die in augustus werd ingevoerd. Het keurmerk wordt verleend aan bedrijven en organisaties die de kosten en afmeldproce- dures voor hun sms-dienst dui delijk vermelden op hun websi te. Via een link naar een certifi caat kan de echtheid van het keurmerk worden gecontro leerd. De website SMSafzeggen.nl en de mobiele dienstverlener Emexus namen het initiatief tot het keurmerk. SMSafeeggen.nl biedt een overzicht van afmeld- procedures voor verschillende diensten. „We werden platgebeld door mensen over sms-diensten waarvoor zij zich niet konden afmelden", zegt medeoprichter Van Hulle van Emexus. „Aan melden is meestal eenvoudig, maar de problemen ontstaan vaak bij het afmelden. Het keurmerk kan een einde maken aan de onduidelijkheid over sms-diensten. Klanten kunnen daardoor meteen zien of een website of dienst betrouwbaar t Demonstranten raakten gisteren in Cancun slaags met de oproerpolitie. Foto: AP/Laura Rauch

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9