over twijfels Irak-dossier BUITENLAND I 'De Hoop Scheffer favoriet voor NAVO' Duitse terroriste beschuldigd van aanslag op joden Minister loog IAAT AL-QAEW ASJ&8IJ6U Wv\ patau&êm eert Hoon verzweeg kritiek Achmed Qurei nieuwe premier van Palestijnen EN Bush: doodstraf voor terroristen VS tegen een snelle overdracht bestuur Irak Israël verwoest huis in Hebron 'Anna Lindh zette Zweden op de kaart' Neptandartsen in Parijs •bellen slaan toe et paardenbom Door de ontploffing een bom die op de rug van paard was verstopt, zijn ren in Colombia zeker acht >n en twintig gewonden ge il. Volgens de autoriteiten de linkse rebellengroep het paard met bom en al et politiebureau laten ont- èn, maar omdat het dier teewerkte ontplofte de op een plein in het cen- ivan Boyacó, een stad in nidden van Colombia. itest tegen Ivisvangst in - De Britse ambassa- in IJsland heeft gisteren »ns 23 landen, waaronder •rland, officieel protest etekend tegen het IJsland- sluit om dit jaar maximaal alvissen te vangen. Volgens id vormen de 43.000 gvinvissen in de buurt een eiging voor de visstand en 'oor de visserij. IJsland zegt eren te willen vangen om kijken wat voor soort vis ze es eten. Onder de landen actie ondersteunen zijn r meer de Verenigde Sta- Frankrijk, Duitsland, Zwe- Spanje en Mexico. ssagraf met er 400 lijken jievo - In een massagraf in [osten van Bosnië zijn tot pe de lijken gevonden van dan vierhonderd mensen, i mogelijk het grootste ïgraf uit de Bosnische (igvan 1992 tot 1995. Het igraf ligt in het bergachti- jied bij de Oost-Bosnische Zvornik. Uit papieren die graf zijn gevonden, blijkt ;n deel van de slachtoffers ïburgers waren uit Zvor- feratunac en Vlasenica. Zij eëxecuteerd toen Bos- -Servische troepen de ste- eroverden aan het begin Se oorlog. Mogelijk zijn in kaf ook slachtoffers van de [den in Srebrenica begra- let gaat om een zogehe- undair graf, een groeve lijken werden herbegra- om zo oorlogsmisdrijven te ïzelen. tse politie pakt I neo-nazi's donderdag 11 SEPTEMBER 2003 :hen - De politie in Mün- Iheeft naar eigen zeggen slag voorkomen van "s. Ze hield zes perso en nam 1,7 kilo spring- beslag. Twee van de ver- |en werden in de loop van bnd weer op vrije voeten ld. De resterende vier zijn nden aan het ultrarechtse ie 'Kameradschaft Süd'. litie weet niet waar en :er de arrestanten van raren toe te slaan. pe Gonzalez aat politiek id - De voormalige Spaan- mier Felipe Gonzalez gisteren gezegd het parle- te willen verlaten. De 61- regeerde Spanje van 1982 96 als hoofd van een soci- che regering. Zijn laatste als premier werden over- |uwd door verhalen van •tie en doodseskaders in nland. zenden doden ir malaria abeba - De malaria-epi- die het noorden van iië de afgelopen vier den heeft getroffen kostte derduizend mensen het Ethiopië kampt met de droogte in twintig jaar. dan 13 miljoen mensen ;n te verhongeren. eken gepakt >r spionage fE - Twee gemeenteraads- ien een locoburgemeester |n dorp op het Griekse deel [yprus zijn gisteren in het (e Noord-Cyprus gearres- jop verdenking van spio- |Ze werden volgens de po- ipgepakt toen ze foto- en Fopnamen maakten van Ie militaire installaties. Cy- bestaat sinds de Turkse in- yan 1974 uit een (nooit in- Jionaal erkend) Turks lelijk deel en het Griekse Cyprus. Hoewel er enige pering is, ziet het er niet bit dat de kwestie snel zal En opgelost. De zaak staat priotische toetreding tot lindeweg. irtien jaar cel lr doden tijgers P - Vijf voormalige werk- p van een dierentuin zijn bgladesh tot veertien jaar foordeeld omdat ze in Me koningstijgers hebben Pgd en de huiden ver- I Veertien medewerkers f dierentuin werden aan- |gd. Negen gingen vrijuit Js gebrek aan bewijs. fAAP PAftEN N 16 MAAPT EN 2SM0\|ÉMB6R H0£\ gfeSCMIKBAAP. Z>M"- stuttgart/ap - Een veronderstelde voor malige RAF-terroriste, de 46-jarige An drea Klump, is beschuldigd van bera ming en uitvoering van een bomaanslag in 1991 op een bus met 31 Russische jo den in Hongarije. Dat heeft het Duitse openbaar ministerie bekendgemaakt. Bij de aanslag raakten twee Hongaarse poli tiemannen en twee buspassagiers ge wond. Klump kan tot een levenslange gevange nisstraf worden veroordeeld voor be trokkenheid bij de aanslag. Ze zat eerder een straf van negen jaar uit voor mede plichtigheid bij een mislukte bomaan slag op een discotheek in het Spaanse Rota in 1988. De disco werd veelvuldig bezocht door Amerikaanse zeelieden. Klump zou de aanslag op de bus van 23 juni 1991 hebben gepleegd samen met Horst Ludwig Meyer, die in 1999 door politieagenten in Wenen werd doodge schoten bij een arrestatiepoging. Klump werd bij datzelfde incident opgepakt. Volgens de aanklacht besloten Klump en Meyer in januari 1988 tot de oprichting van een 'hit-commando' voor het ple gen van aanslagen op joodse en Ameri kaanse instellingen. De opdracht voor de aanslag op de bus zou zijn gegeven door een onbekende Palestijnse terreur organisatie in Boedapest, „Beweging voor de Vrijheid van Jeruzalem". De aanslag was gericht tegen sovjetjoden die via Hongarije naar Israël reisden en met een bus op weg waren naar het vliegveld. Door een technisch manke ment ontplofte de bom enkele seconden te vroeg en trof de explosie vooral de po litieauto die voor de bus reed. Het OM begon een onderzoek tegen Klump nadat twee jaar geleden in een appartement in Boedapest DNA-sporen van haar waren gevonden die waar schijnlijk dateren uit 1991. Klump ont kent iedere betrokkenheid bij de aanslag op de bus. Ook zegt zij nooit lid te zijn geweest van de RAF. Zij heeft wel. be kend dat zij een rol heeft gespeeld in de aanslag op de Spaanse disco. Die is vol gens haar niet georganiseerd door de RAF, maar door Palestijnse terroristen. londen/ap/rtr/anp -De Britse minister van defensie Geoff Hoon heeft gelogen tegen de parlementscommissie die onder zoek deed naar het dossier van de regering over de verboden wapens van Irak. Dat blijkt uit een nog vertrouwelijk rapport van de commissie, meldde het Britse dagblad The Evening Stan dard gisteravond. Tijdens een ondervraging ach ter gesloten deuren in juli zou Hoon voor de commissie heb ben ontkend dat er binnen De fensie kritiek was op een passa ge in een regeringsrapport over Iraakse massavernietigingswa pens uit september 2002. In de bewuste passage stond dat Sad dam Hussein zijn massavernie tigingswapens binnen 45 minu ten kon inzetten. Maar die kri tiek was er wel degelijk. Twee hoge functionarissen bin nen Defensie zouden later voor een ander commissie, de co- missie-Hutton, hebben ver klaard dat ze hebben aange drongen op het schrappen van de passage over de 45 minuten. Die bewering was in hun ogen sterk overdreven. De commissie Hutton onder zoekt de dood van wapenexpert David Kelly. Die pleegde in juli zelfmoord, nadat hij werd ge noemd als bron van een BBC- reportage waarin werd beweert dat de Britse regering het Irak- rapport had aangedikt. Premier Blair gaf twee weken geleden voor Lord Hutton toe dat hij toestemming heeft gegeven voor het lekken van de Kelly's naam. De parlementscommissie zal vandaag in haar eindrapportage naast een berisping van Hoon ook tot de conclusie komen dat de Britse regering het argument van 45-minuten nooit had mo gen gebruiken voor rechtvaar diging van de oorlog tegen Irak, aldus de Evening Standard. Toch gaan de leden van de co- missie niet uit van opzettelijke misleiding, maar van vergissin gen en blunders door de Britse regering. Volgens The Evening Standard concludeert de commissie ook dat de perschef van premier Tony Blair, Alastair Campbell, geen blaam treft in de kwestie rond het gewraakte dossier. Campbell, die eind augustus zijn ontslag aankondigde, werd ervan beschuldigd het dossier over de Iraakse wapens „sexier" te hebben gemaakt om meer steun voor een oorlog te wer ven bij de Britse bevolking. Premier Blair, die het rapport dinsdag al ontving, weigerde te reageren op het bericht. Het is nog onduidelijk wie verant woordelijk is voor het lekken van de informatie uit het on derzoeksrapport. De parlemen taire commissie voor inlichtin gen- en veiligheidszaken is een uiterst geheim orgaan dat in principe alleen rapporteert aan de premier. luistert naar andere mensen", zei de Belgische minister Louis Michel. De Hoop Scheffer is een goede kanshebber, omdat landen als België, Frankrijk en Duitsland bij voorbaat afvallen wegens hun kritiek op de VS over de oorlog in Irak. Hoewel De Hoop Scheffer be trekkelijk weinig bestuurserva- ring heeft, wist hij zijn collega's bij de NAVO te imponeren met zijn eenvoudige voorkomen en zijn wil om de alliantie te her vormen. Hij deed dat beter dan zijn enige Europese tegenkan didaat, de Noorse minister van van defensie Kristin Krohn De void. Hoewel zij niet zou mis staan als de eerste vrouwelijke NAVO-baas, ze geslaagde her vormingen doorvoerde in het Noorse leger en vermoedelijk de steun van de VS heeft, zullen de meeste Europese landen haar afwijzen vanwege haar ge brek aan diplomatieke ervaring. Ook een kandidaat uit een van de nieuwe Oost-Europese lid staten (zoals de Poolse presi dent Kwasniewski) zou minder kansrijk zijn, omdat die landen nog maar vier jaar lid zijn van de NAVO. De opvolger van Lord Robert son zal waarschijnlijk begin ok tober benoemd worden. ramallah/ap - Ahmed Qurei is de nieuwe Palestijnse premier. Op een persconferentie zei hij gisteren een crisiskabinet met acht leden te zullen vormen. Koerei, tot nu toe parlements voorzitter, was de tweede man in de Palestijnse hiërarchie na president Arafat. Het was ook Arafat die hem naar voren schoof als premier na het aftreden van Mahmoud Abbas. Qurei eiste dat Israël zijn politiek zou wijzigen, maar kreeg daar geen reactie op. Qurei zei de post toch te heb ben aanvaard omdat Arafat hem „zeer dringend heeft ver zocht" ja te zeggen. Hij noemde zijn belangrijkste taak het samenvoegen van de acht verschillende Palestijnse veiligheidsdiensten. De Amerikaanse presidént George Bush heeft Qurei opge roepen om het terrorisme aan te pakken. Hij zei dat hij de rou tekaart die tot vrede in het Mid den-Oosten en een onafhanke lijk Palestina moet leiden, nog niet heeft opgegeven. Israël maakt zich zorgen over de hechte banden tussen Arafat en diens 'lakei' Qurei. Binnen de regering Sharon gaan steeds meer stemmen op om Arafat te verbannen. brussel/ap/anp - Jaap de Hoop Scheffer en de Canadese vice- premier John Manley zijn de belangrijkste kandidaten voor de post van secretaris-generaal bij de NAVO. Daarbij lijkt De Hoop Scheffer de beste papie ren te hebben. Diplomaten bij de NAVO zeiden gisteren dat de Nederlandse bewindsman de voorkeur geniet van de meeste NAVO-landen, die een Europe aan willen als topman. Bij de NAVO is het gebruikelijk dat de opperbevelhebber een Amerikaan is en de secretaris generaal een Europeaan. De huidige baas van de NAVO, de Brit George Robertson, vertrekt eind dit jaar. Gisteren schoof Canada zijn vice-premier naar voren in een gesprek met de minister van buitenlandse za ken van de VS, Colin Powell. Dat is ongebruikelijk, want doorgaans verlopen de onder handelingen over een nieuwe secretaris-generaal voor de NAVO in het diepste geheim. De Hoop Scheffer (55) houdt zich ook voortdurend op de vlakte als de post ter sprake komt. Toch liet de Belgische re gering gisteren weten dat zij De Hoop Scheffer zal steunen. „Hij is ruimdenkend en het is een diplomaat. Dat is belangrijk. Hij ouantico/an p/rtr - De Ameri kaanse president Bush wil dat het Congres instemt de moge lijkheid de federale doodstraf op te leggen voor terroristen. Hij zei dat gisteren in een toe spraak bij de federale politie FBI. Ook wil hij dat verdachten van terrorisme vaker het recht op vrijlating tegen borgtocht kan worden ontzegd. Volgens het Witte Huis moeten politie en justitie meer bevoegdheden krijgen om terrorisme te bestrij den. Vandaag herdenkt de we reld de aanslagen van 11 sep tember 2001 op het WTC in New York, op het Pentagon in Washington en in Pennsylva nia, waar een gekaapt vliegtuig neerstortte. 5 new york/anp/rtr - De Ver enigde Staten zien niets in het voorstel van Frankrijk en Duits land om het bestuurlijk gezag in Irak snel over te dragen. Po well zei vanmorgen voor de Arabische nieuwszender al-Ja- zeera dat het niet mogelijk is morgen een geschikte Irakees vinden en te zeggen dat hij het land mag regeren. Binnen de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties circuleert een voorstel van Duitsland en Frankrijk waarin staat dat de VN de centrale rol van de we deropbouw overneemt van de VS. Het document is bedoeld als een amendement op een ontwerpresolutie van de VS in zake Irak. Amerika wil dat er in Irak een internationale troe penmacht komt onder Ameri kaanse leiding. De Arabische nieuwszender al- Jazeera zond gisteren urenlang een 'nieuwe tape' van Osama bin Laden en zijn tweede man Ayman al-Zawahiri. De band toont beelden van de leider van al-Qaeda in een bergachtig ge bied. Volgens het station zou de tape eind april of begin mei zijn opgenomen. Een ogenschijnlijk fitte Bin Laden loopt op de beelden met een wandelstok en met een mantel over zijn schouder. Israëlische troepen reageren fel op elke Palestijnse zelfmoordaanslag. Niet alleen jagen door het leger werd opgeblazen. Israëlische eenheden hebben volgens Palestijnse ze op de leiders van de fundamentalistische Hamas, die verantwoordelijk is voor de bronnen vanmorgen posities ingenomen bij het hoofdkwartier van de president Arafat meeste zelfmoordaanslagen. Ook de familie van de zelfmoordenaars wordt aangepakt, in Ramallah. Foto: AFP zoals hier in Hebron, waar vanochtend het huis van een vermeende Palestijnse terrorist stockholm/anp - Minister An na Lindt van buitenlandse za ken heeft Zweden de afgelopen vijfjaar in Europa politiek op de kaart gezet. Zo verwoordde voorzitter Peter Eriksson van de Zweedse Groene Partij de me ning van veel Zweden over de politica, die vanmorgen over leed na een steekpartij gisteren. De 46-jarige Lindh was een van de populairste politici van haar land. Zij werd genoemd als toe komstig opvolgster van de soci aal-democratische premier Go ran Persson. Haar populariteit had zij onder meer te danken aan het feit dat zij wars was van gewichtigdoenerij, zich niet liet voorstaan op haar positie en aan de duidelijke accenten die zij aan de buitenlandse politiek heeft gegeven. De kleine, jong uitziende jurist en moeder van zoons van twaalf en acht jaar oud maakte zich tijdens het Zweedse voor zitterschap van de Europese Unie,-twee jaar geleden, los uit de schaduw van premier Pers son. Zij voede ook fel campag ne voor de invoering van de eu ro in Zweden. Lindh was niet bang voor een pittige uitspraak. Zij omschreef de Amerikaanse president Bush als een „lone ranger" toen hij ten strijde trok tegen Irak. In haar kritiek op de politiek van Anna Lindh was getrouwd en moeder van twee zoons. Foto: EPA Israël en de VS ten opzichte van de Palestijnen liet zij zich een stuk scherper uit dan de pre mier. Zij noemde Bush' Mid- den-Oostenbeleid „dom, waan zin en uiterst gevaarlijk". Van bewaking wilde Lindh, net als de in 1986 vermoorde Zweedse premier Palme, niets weten. Gistermiddag was zij zo als wel vaker in een vrij uurtje in de gaan winkelen. Lindh, die met de voormalige minister Bo Holmberg is ge trouwd, reisde dagelijks per trein van haar woonplaats Norrköping naar haar werk op het ministerie van buitenlandse zaken. De in 1957 in Enskede geboren Lindh studeerde rech ten in Uppsala. Zij was al tij dens haar studie politiek actief. In 1982, het jaar dat zij haar universitaire opleiding afrond de, kreeg zij een zetel in het parlement. Haar ster rees snel binnen de sociaal-democrati sche partij en in 1991 werd zij lid van het partijbestuur. parijs/gpd - De Parijse politie heeft 23 Syriërs gearresteerd die de afgelopen twee jaar als nep tandartsen het noordelijk deel van Parijs hebben afgestruind op zoek naar armlastige patiën ten. De neptandartsen bezoch ten vooral cafés en goedkope restaurants waar zich illegaal in Frankrijk verblijvende buiten landers ophielden. Voor vier keer minder dan het normale tandartstarief werden - ondes kundig - kiezen getrokken, ga ten gevuld en tandsteen verwij derd. In de attachékoffertjes van de 'tandartsen' zat in veel gevallen een mobiele boorma chine die in het huis van de pa tiënt op het lichtnet werd aan gesloten. De politie was de ben de in het voorjaar van 2002 op het spoor gekomen toen zich een patiënt op het bureau meldde wiens kaak was gaan zweren als gevolg van de be handeling van 'zijn tandarts'. Toen het slachtoffer geen adres van zijn behandelend arts kon produceren, werd alarm gesla gen. De Syriërs werkten uiterst professioneel waardoor het ver zamelen van bewijsmateriaal langer duurde dan was voor zien, zo werd gisteren van poli tiezijde meegedeeld. Onbekend is nog hoeveel mensen het slachtoffer van de neptandart sen zijn geworden. WIM STEVEN HAG

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7