New Yorkers kunnen heel veel hebben Verken met -« intzicht op iround Zero 11 SEPTEMBER Jonge Britse moslims eren 'grandioze 19' itse slachtoffers 11 september krijgen herdenkingstuin Al-Qaeda, het RARA van angstige wereld HDC 154 donderdag 11 september 2003 The Big Apple maakt zich weer druk over het liefsdesleven van Jennifer Lopez *k/ap - Een achtergelaten zwarte "het metroverkeer urenlang ont- n. Politieagenten met zwarte hei- kunnen plotseling opduiken op Ti- iare of andere bekende plekken, n 160.000 banen zijn verdwenen en e'jniljard dollar is verdampt. Histori- tingverhogingen moeten de tstjtekorten van de gemeentelijke dekken. Maar de inwoner van wil vooruit en in veel opzichten :n in The Big Apple, zoals de stad wordt genoemd, weer bijna het- voor 11 september 2001. >n is hier taai", zegt N. G. Berill, isycholoog van het John Jay Colle- lal Justice in Manhattan. „De mensen kunnen veel hebben. Wij heb ben deze enorme tragedie doorgemaakt en het leven gaat door." New-Yorkers houden zich weer bezig met onbenulligheden als het liefdesleven van Jennifer Lopez - voor psychologen een goed teken. Zes maanden geleden had 43 procent van de inwoners gevoelens van radeloosheid en angst en verkeerde een op de drie personen op het randje van posttraumatische stress. Nu is dat nog maar 1 of 2 procent. „Eén of 2 pro cent betekent altijd nog honderdduizenden mensen", zegt Randall Marshall, directeur traumastudies van het Psychiatrisch Insti tuut van de staat New York. De psyche van de stad is in bepaalde op zichten veranderd. Zo zag burgemeester Michael Bloomberg zich toen vorige maand de stroom uitviel genoodzaakt de bevolking snel gerust te stellen dat het geen terreuraanslag was. Maar veel veranderin gen die voorspeld waren zijn uitgebleven. Zo verklaarden veel mensen dat zij uit angst voor terreur minder vaak de metro zouden nemen, maar het aantal passagiers blijkt onveranderd te zijn. Bars en sport clubs in de omgeving van 'ground zero' die maanden na de aanslagen vrijwel leeg ble ven, worden nu weer druk bezocht. Het huizencomplex Battery Park City dat pal naast het World Trade Center staat is voor 98 procent bewoond, meer dan voor de aanslagen. Deze zomer wemelde het op de promenade van Battery Park weer van de zonaanbidders en rolschaatsers. Waarom ook niet? In 2002 ging de crimina liteit in New York voor het tiende opeen volgende jaar omlaag, waarmee de stad de op een na veiligste is onder de 25 grootste steden in de Verenigde Staten. De misdaad daalde dit jaar met nog eens 6 procent, ter wijl 1.000 van de 36.500 politieagenten van het gewone politiewerk werden overge plaatst naar terreurbestrijding. Bekende plaatsen staan onder permanente bewaking. Politieagenten staan op wacht bij de ingang van de New York Stock Ex change. Bij de Metropolitan Opera en de honkbalstadions van de Mets en Yankees mogen bezoekers geen grote tassen of rug tassen mee naar binnen nemen. De economie, die door de dalende aande lenhandel toch al kwakkelde, heeft door de aanslagen de zwaarste klap gekregen. Een bedrag van 83 miljard dollar en 162.900 ba nen gingen sinds de aanslagen verloren. Het werkloosheidscijfer in juli was 8,1 pro cent, vergeleken met 5,8 procent in juli 2001. Zo lang de angst voor een nieuwe aanslag blijft bestaan, zal het herstel moei zaam gaan, zegt Kathryn Wylde van het New York City Partnership, een belangen organisatie van ondernemers. Toch zijn er vele kleine tekenen van herstel. De hotelbezetting is 80 procent, gelijk aan juni 2001. Veel bedrijven in de buurten rondom het World Trade Center gaat het sinds vorig jaar weer beter. „Voorheen raakten veel toeristen na een bezoek aan ground zero zo gedeprimeerd dat ze ver trokken en elders gingen shoppen", zegt Sharon Decker van de TriBeCa Organiza tion, een groep die na de aanslagen werd opgericht om de economische en culturele vitaliteit in de omliggende buurten te on dersteunen. „Nu is de plek opgeruimd en blijven de mensen om hun geld uit te ge ven." Straatmuzikant Jimmy 'Fast Hands' Frank lin herkent het oude New York. „Mensen gaan uit eten, de meisjes proberen er in hun korte rokjes goed uit te zien, iedereen is druk in de weer. Dat is New York." I Rotterdammer in New York p van Wesel (k - Marcel Föhlinger het Hilton Millenium, 1 pal tegenover het lade Centre in New jar juist op 11 septem- [niet: hij zat die och- |e auto, op weg naar de jladat de radio om tien :n meldde dat er een tegen één van de to- jevlogen, belde hij „Niets bijzonders", itwoord. Een kwartier Ie hij opnieuw; het ho- geëvacueerd. ihlinger, geboren in bi en getogen in Maas- èrkt sinds 1997 in het In Hotel. Het hotel jll september geen I schade opgelopen, r. „Het hotel was voor t deel gebouwd met hadden daarom enor- en ontzettend i van de WTC-torens is binnen gekomen, lin de lobby lag het meter hoog. Het hotel worden schoon- ien gerenoveerd." Alles jiwd: muren, behang, j/loerbedekking, meu- e 565 kamers. Hilton teen van de gelegen- ruik gemaakt om het I de laatste technologi- jfjes te voorzien. In mei lar is het heropend. .Gelukkig is vrijwel ige staf teruggekomen: Ie 320 man. Een paar inden het niet aan. Ie portiers was een 'eteraan. Daar heeft :n trauma van laag toestellen aan over- i. Hij is in mei een dag eest, maar hij kon het een meisje aan de re- Id hetzelfde." n hebben nog steeds erapeutische begelei- g. In samenwerking 11 ikbond heeft het HU- die begeleiding ge- 3 rtor de ontslagen werk- ep de ziektekostenver- ook door, hetgeen in peer ongebruikelijk is. Millenium hotel is nu het zaak om de verloren clien tèle terug te winnen. Door de week zijn dat zakenlieden, in het weekend toeristen. Er zijn heel wat hobbels te ne men. De ramen van 500 hotel kamers geven zicht op Ground Zero. Zijn mensen wel bereid zo'n kamer te betrekken? Hilton organiseerde daartoe een speci aal onderzoek. Föhlinger: „Voor tachtig procent van de mensen blijkt dat geen probleem te zijn. Ik zelf heb gedurende de afge lopen maanden maar een keer of vijf meegemaakt dat iemand een andere kamer vroeg vanwe ge het uitzicht." Föhlinger is optimistisch over de toekomst. Nieuwe winkels openen hun deuren. Er wordt op Ground Zero gewerkt aan een nieuw station voor de fo- renzentrein naar het naburige New Jersey. Er zijn plannen voor een busstation. Ground Zero blijkt ook een toeristische attractie. Er zijn gidsen die rondleiden. In stalletjes worden Ground Zero-petten, ingelijste foto's van de WTC-torens en boeken over de ramp verkocht. Soms ligt het kaartspel van Sad dam Hoessein (made in China) met zijn 51 gezochte en gevan gen Iraakse makkers in de aan bieding. In 2004 zal begonnen worden met de bouw van een Vrijheids wolkenkrabber op Ground Ze ro. Maar velen menen dat het een gedenkplaats moet blijven en geen plaats waar projectont wikkelaars weer kunnen incas seren. Feit is dat de stoffelijke resten van de helft van de om gekomenen nooit zijn terugge vonden. Vele nabestaanden be schouwen Ground Zero dan ook als een begraafplaats. En daar bouw je niet. Op het Millenium hotel hangt de vlag deze elfde september half stok. Op een speciale plaats hangt de hotelvlag die die dag in 2001 overleefde. Er wordt een minuut stilte in acht geno men. Kinderen van slachtoffers zullen de namen lezen van al len die zijn omgekomen. Daar na gaat het leven weer verder. Business as usual. Ground Zero. Waar tot 11 september 2001 de twee hoogste kantoorgebouwen van New York stonden, ligt nu een enorme bouwput. Het zwarte gebouVv rechts in het midden is het zwaar beschadigde kantoor van de Deutsche Bank, dat zal vervangen worden door een nieuwe wolkenkrabber. Foto: AP door onze correspondente Esther Gotink londen - Islamieten van de Britse extremistische groep al-Muhajiroun komen van daag in Londen bijeen om de kapers te herdenken die verantwoordelijk waren voor de terroristische aan slagen op 11 september 2001 in Amerika. De ver wachting is dat honderden jonge Britse moslims afko men op deze controversiële 'conferentie', die nauw in de gaten wordt gehouden door politie en veiligheids diensten. Al-Muhajiroun, die streeft naar een wereldwijde isla mitische staat, heeft de ka pers aangeduid als 'The Magnificent Nineteen' ('De Grandioze Negentien'). Op de conferentieposters zijn portretten van de negen tien kapers afgebeeld. Ook is een religieus vers afge drukt, waarin naar de man nen wordt verwezen als 'jongeren die geloofden in hun Heer.' Leider Omar Bakri Mohammed ontkent dat de bijeenkomst een vie ring is van de 11 septem ber-wreedheden. „Het is een studie naar de gevol gen van deze gebeurtenis", vertelde hij de Britse krant The Observer. Gematigde moslimgroepen hebben de conferentie sterk veroordeeld. „De sep- tember-aanslagen vormden een weerzinwekkende mis daad", reageerde een woordvoerder van de Mus lim Association of Britain. In het eerste jaar na de ter reurdaden in de Verenigde Staten werd in de omstre den Finsbury Park Moskee in Londen ook al een con ferentie gehouden. Tijdens die bijeenkomst zou een nieuwe organisatie voor is lamitische militanten zijn gevormd: de Islamic Coun cil of Britain (ICB), die tot doel heeft de sharia-wetten in Groot-Brittannië te im plementeren. De ICB zou openstaan voor het lid maatschap van sympati- santen van de islamitische terreurbeweging al-Qaeda. Volgens de Londense poli tiechef John Stevens is al- Qaeda op dit moment be zig met rekruteren in Groot-Brittannië. Hij noemde een zelfmoord aanslag op Britse bodem 'nagenoeg onvermijdelijk'. Om het Britse publiek daar van te doordringen, werd eerder deze week een pa- raatheidsoefening gehou den in Londen. Stuk van verwoeste Twin Towers in fundament van monument in Londen fc correspondent Tink [Voor de Britse slachtoffers ïslagen in Amerika op 11 !r wordt vandaag een spe- lenkingstuin geopend. De rorpen door de families iden en vermisten, is aan- Grosvenor Square Gar is het park van de Ameri- inbassade in Londen, wat llopen twee jaar is uitge- Jhet brandpunt van Britten en Amerikanen zoeken bij elkaar, altuursecretaris Tessa Jo- "het park daarom de ideale lor een bijzonder eerbe- jde 67 Britten, van wie er fstien officieel dood zijn 3- De andere 51 worden ssificeerd als 'vermist'. Al [fen zijn gegraveerd in een Onzen plakkaten die een i tuin hebben gekregen, honderden mensen die j terreuraanslagen omkwa men hadden een sterke binding met Groot-Brittannië, bijvoorbeeld door een dubbele nationaliteit. De tuin is eveneens aan hen opgedra gen. Op verzoek van de families is geen standbeeld of fontein geplaatst. „Zij wilden een eenvoudige en respect volle creatie, waar bezoekers in alle rust hun eer kunnen betuigen en hun rouw kunnen verwerken", zegt Jowell. „Dat is met name hier be langrijk, omdat de meesten geen graf hebben dat ze kunnen bezoe ken. Ze hebben voor een tuin geko zen omdat het nieuw leven symbo liseert en de gelegenheid biedt om opnieuw vooruit te kijken." Tom Clarke, woordvoerder van de UK Families' Support Group, zegt dat de betrokkenen blij zijn met het resultaat.Allemaal zullen we dege nen die we hebben verloren op on ze eigen manier herinneren, maar een permanente, publieke herden kingsplaats in het hart van Londen is een mooi gezamenlijk steun punt." De tuin heeft een tastbare emotio nele binding met Ground Zero in New York: in de fundering is een steunbalk van de Twin Towers be graven. De burgemeester van New York schonk deze balk, een over blijfsel van toren 1 van het World Trade Center, in antwoord op een gift van Londen. Dat was een kerk klok, die de Britten vorig jaar speci aal lieten maken voor de eerste her denking in de Verenigde Staten. De klok luidde in Trinity Church in Wall Street, het financiële hart van New York. Het is een Londense traditie om de New Yorkers een kerkklok te geven als een tragedie heeft plaatsgevon den die hen beide diep heeft getrof fen. Zo werd eerder een klok ver stuurd als dankbetuiging aan de mensen voor hun hulp in de Twee de Wereldoorlog. De steunbalk van Ground Zero is strategisch onder de grond ge plaatst en rust precies onder de steen waarop het gedicht 'For Katri- na's Sun-dial' van de Amerikaan Henry Van Dyke is gekerfd. Actrice Judi Dench las dit gedicht voor in Westminster Abbey in november 2001, tijdens de eerste herdenkings dienst van de terreuraanslagen. En op 11 september vorig jaar werd het opnieuw voorgedragen in St. Paul's Cathedral, ditmaal door Sophie Brandt van het Rode Kruis. De herdenkingstuin wordt geopend door Prinses Anne. Talloze witte ro zen zijn afgelopen zomer al geplant door cultuursecretaris Jowell en de Amerikaanse ambassadeur. De ro- zensoort, Bianca Rose, was deel van het boeket dat de Britse vorstin droeg tijdens de eredienst in West minster Abbey. Ook legden de be trokken families elk een witte roos buiten de abdij, bij wijze van herin nering aan hun geliefden. Op de eerste verjaardag werden in St. Paul's Cathedral drieduizend witte rozeblaadjes (een voor elk slachtof fer) vanaf de Whispering Gallery op het allaar gestrooid. door Carel Goseling wassenaar - Sinds de aanvallen op het WTC in New York is al-Qaeda vrij wel dagelijks in het nieuws. Volgens Amerika zit al-Qaeda achter alle re cente aanslagen. Islamitisch funda mentalisme wordt door 85 procent van de Europeanen als de grootste dreiging gezien, internationale ter reur 'scoort' 96 procent Al-Qaeda en terreur lijken synoniem. Maar hoe staat het er eigenlijk voor met die ge heimzinnige organisatie? „We weten eigenlijk heel weinig van de organisatie', zegt Edwin Bakker, terrorisme-expert van het Instituut Clingendael in Wassenaar. De vraag wat er na twee jaar internationale actie nog over is van al-Qaeda be antwoordt hij voorzichtig. „Dat is heel erg duister. Eigenlijk hebben we geen idee van hun werkelijke kracht. Er wordt heel veel ten on rechte aan al-Qaeda gekoppeld. Feit is dat de organisatie nog bestaat en gevaarlijk is. Maar de organisatie is kleiner dan eerder is aangenomen door alle acties tegen hen. Boven dien kan al-Qaeda gezien de inter nationale jacht op de organisatie, minder langdurige operaties uitvoe ren. Het moet korter en sneller. Is men daardoor minder gevaarlijk? Ik denk het niet. Al-Qaeda zal nu zoge noemde zachte doelen (geen mili taire of andere zwaar bewaakte ob jecten, red.) gaan zoeken." Al-Qaeda heeft, zeker in Amerika, bijna een magische klank gekregen. Toch waren het de Amerikanen zelf die leider Osama bin Laden opleid den en van wapens voorzagen, (zie kader) Over de huidige sterkte van al-Qae da lopen de meningen uiteen. Drie tot zesduizend man wordt bericht. Edwin Bakker: „Dat zijn allemaal schattingen. Het zegt mij niets. De veiligheidsdiensten weten ook erg weinig over de organisatie. Ondui delijk is hoeveel cellen er zijn en wie er allemaal al is uitgeschakeld. Wie al-Qaeda controleert, hoe ze aan hun geld komen, het is allemaal erg vaag." Dat Osama bin Laden nog leeft lijkt vast te staan maar wie er verder nog aan de touwtjes trekt is onduidelijk. Vanuit de top zijn er los-vaste con tacten met islamitische groepen over de hele wereld, maar hoe om vangrijk en georganiseerd dat net werk is, weet niemand. Edwin Bakker:Alles wat maar zij delings met al-Qaeda te maken heeft, wordt er nu bij opgeteld. We koppelen er van alles aan en daar mee maken we de organisatie ster ker dan ze is. Zo bereik je een schrikeffect. De kracht van al-Qaeda is het politieke doel, niet de kracht van de organisatie zelf. Het is een psychologisch spel. De Verenigde Staten willen een vijand houden. Dus versterk je het beeld van je te genstander om iedereen mee te krij gen in die strijd. Daarmee moet je wel enorm oppassen omdat je die tegenstander tegelijk ook sterker maakt dan hij is. Kijk naar onze er varingen met RARA, de organisatie die in de jaren tachtig aanslagen pleegde in Nederland. Als je nuchter blijft en een dergelijke club min of meer negeert sterft het mogelijk vanzelf af. De Verenigde Staten wer ken voor de schermen maar soms is het beter er achter te opereren."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5