Apothekers duperen chronische patiënten BINNENLAND Verdachte ten tijde van moord op Kumral 12 jaar Premier zorgt voor verwarring in Irak-debat Referendum over Europese grondwet nabij Dure medicijnen niet meer verstrekt Knuffel voor Pipo en Mammaloe Wrevel bij rechters over ontuchtzaak Tegemoetkoming zorgkosten voor de laagste inkomens Felle brand verwoest vijf panden Nepmedicijnen big business Dikke onvoldoende voor hygiëne op basisscholen «lelijke ekpartij erdam - De politie in Am- am heeft een 19-jarige - learresteerd, die wordt cht van betrokkenheid bij jodsteken van een 17-jari- igen. Het slachtoffer be- gisteravond aan zijn ver ingen in een huis in Am- im Zuid-Oost. Volgens de was hij betrokken bij een partij op straat. Daarbij de jongen neergestoken, g nog kans aan te bellen n woning. Kort daarna ied hij daar. ilvis kost idvat geld ht - Een plaatje van een op potjes levertraan cap- gaat Kruidvat mogelijk :uro kosten. Dat is de straf iteren voor de economi- trafkamer tegen de dro- ijketen werd geëist. De le- cier van de potjes hangt lfde boete boven het j,Kruidvat verkoopt de i met de gewraakte afbeel- il sinds 1987. Uitlaborato- ests bij de douane is ge- i, dat in de capsules geen iolie is verwerkt. De recht- doet 24 september uit- I *iffelijke resten 'Short Stirling er - Bij de berging van de Short Stirling bommen- ir in Opmeer zijn gisteren ijke resten gevonden. Het m botten, die op onge- nderhalve meter diepte bij de resten van een pa- te. Een Duitse jager t het toestel neer in de van 11 mei 1941. De Stirling had zeven be- ingsleden aan boord. Een en ligt begraven op het ïerde vliegveld in Bergen, iten van de overige zes in zich nog in de bom- ferper bevinden. )n Marijnissen gste raadslid an Marijnissen wordt 18 jaar en twee maan- jongste gemeente- van Nederland. Van- wordt ze in de Oss be- als lid van de SP-fractie. gj jaar november werd in n i een gemeentelijke her- r ag een nieuwe raad geko- ee larijnissen kreeg 550 ;ursstemmen, maar was [e| aar 17 jaar nog te jong ,a Ie raad. Politiek is haar eemd: haar vader is frac- w er van de SP in de Twee- ?n ner en haar moeder zit al J jemeenteraad. renrestaurant Ie as gelegd o incen - Een zeer felle a heeft gisteravond het ge- v tmeerde restaurant Inter ïn !s in Kruiningen volledig a is gelegd. De brand ont- gi kort voor zes uur en sloeg it tl enkele minuten over h( et rieten dak. Voor de ia weer was er geen redden Iet hotelgedeelte bleef ideels gespaard. Omdat et twee Michelin-sterren onde restaurant pas om ir open gaat waren er nog iters. Ier onderzoek jigheid Fortuyn lg - Een ruime meerder de Tweede Kamer schijnlijk in met een lend onderzoek naar de pging van Pim Fortuyn. en de LPF hebben een ingediend waarin wordt 'ht om alsnog twee veilig- ünctionarissen te horen. fordt gedaan door de \j nissie van Toezicht op de a es toename tal moslims •UM - De helft van de Ne- idse bevolking heeft in of mindere mate angst 'et groeiende aantal mos- n Nederland. Dat blijkt uit 'quête van Nipo, in op- .tvan het tv-programma Vandaag. Van de 1084 on-- aagde Nederlanders meld- procent angstig te zijn, 23 at heeft daar juist hele- ?een last van. donderdag 11 september 2003 door Wilko Voordouw den haag - Chronisch zieken dreigen de dupe te worden van de strijd tussen apothekers en zorgverzekeraars. Sinds i sep tember verstrekt een nog onbe kend aantal apothekers niet lan ger de medicijnen die de zieken gewend waren te gebruiken. In plaats daarvan krijgen ze goed kopere alternatieven, die de apo thekers meer geld opleveren. „Dat leidt tot problemen," aldus bestuurslid Talens van de Astma Patiënten Vereniging. De patiënten worden geman geld in de strijd tussen de apo thekers, het ministerie van volksgezondheid en de zorgver zekeraars, zegt woordvoerster Markus van de Crohn en Colitis Ulcerosa Vereniging Nederland. „We hebben al tientallen mel dingen ontvangen van mensen die niet meer hun gebruikelijke medicijn krijgen. Het gevolg is dat de ontstekingen toenemen. We hebben het idee dat som mige apothekers over de mg van de patiënten hun eigen oorlog voeren. We overwegen een meldpunt in te stellen waar mensen terecht kunnen met hun klachten. Maar let wel: niet alle apothekers doen dit." De overheid wil er alles aan doen om de kosten van medi cijngebruik terug te dringen. Sinds 1 september moeten apo thekers een deel van de bonus sen en kortingen die ze van de farmaceutische industrie ont vangen afstaan aan de zorgver zekeraars. Nu blijkt dat een aantal apothekers weigeren be paalde dure medicijnen - zoge heten specialités - aan hun chronische patiënten te ver strekken. Om hoeveel apothe kers het gaat is nog onbekend. Daarover kunnen de patiënten verenigingen geen uitsluitsel geven. Ook het ministerie van volksge zondheid heeft klachten gelde gen. „We zijn het aan het uit zoeken. Maar de regel is dat een medicijn dat door een arts is voorgeschreven ook gegeven wordt aan de patiënt. De apo theker kan daar alleen in sa menspraak met de arts en de patiënt van afwijken. Anders niet", zegt een woordvoerder. De KNMP, de vereniging van apothekers, stelt dat 'de patiënt voor alles gaat' en dat de apor thekers niets wordt doen dat het welzijn van de patiënten kan benadelen. ede - Spreekstalmeester Robert Ronday en clown Milko kijken trots toe, hoe Pipo de Clown (Joep Dorren) en Mammaloe (Mariska van Kolck) twee jonge tijgerwelpjes knuffelen. De diertjes werden op 18 augustus in de stallen van circus Renz geboren. Dorren en Van Kolck, die de hoofdrollen spelen in de film 'Pipo en de P-pparelridder', doopten de welpjes Pipo en Mammaloe. Foto: ANP/Vincent Jannink den haag/gpd -De Nederlandse bevolking kan zich volgend jaar uitspreken over de nieuwe grondwet van de Europese Unie, als het aan de Tweede Kamer ligt. De WD is sinds gis teren voor zo'n raadpleging. Daarmee is er een meerderheid voor dit referendum, waarvoor PvdA, Groenlinks en D66 een wetsvoorstel hebben gemaakt. De vraag is of dat voorstel ook door de Eerste Kamer komt. De fractie van de WD was lan ge tijd verdeeld over de kwestie. Na een ruim twee uur durende vergadering ging zij gisteravond achter fractievoorzitter Van Aartsen staan. WD-leider Zalm (minister van financiën) is te gen het referendum. Hij vindt het onderwerp te ingewikkeld voor een volksraadpleging. Van Aartsen is het daar als 'rechtgeaarde liberaal' nooit mee eens geweest. „Gecompli ceerd? Terwijl je wel elke vier jaar van de kiezer een oordeel vraagt over het overheidsbe leid? Ik huldig niet de stelling dat de Nederlandse bevolking voor zo'n referendum niet in telligent genoeg is. Als de Ieren en de Denen het kunnen, kun nen wij het ook." Wat de WD in de Eerste Kamer zal doen, weet Van Aartsen niet. Als dezelfde fracties voor zijn in de Senaat als in de Tweede Ka mer, is er in elk geval een meer derheid: 41 van de 75 zetels. Het kabinet zal waarschijnlijk morgen een standpunt inne- eindhoven/gpd - Bij de recht bank in Den Bosch is wrevel ontstaan over de beschuldigin gen van het Openbaar Ministe rie (OM) dat de rechtbank stel selmatig milde straffen oplegt aan ontuchtplegers. De aantij gingen slaan nergens op, aldus de rechtbank. „Er wordt maar iets geroepen, zonder enige on derbouwing", zegt rechter Brouwer van de Bossche recht bank. „Het is een mager verhaal dat niet door cijfers of onder zoek wordt gesteund." De rechters hebben gisteren hoogst verbaasd op de uitlatin gen van het OM gereageerd. „We weten echt niet wat we er mee moeten. Ons hebben nog nooit signalen bereikt dat we te mild straffen. De beste referen tie wat dat betreft zijn de uit spraken van het gerechtshof, cfie de zaken in hoger beroep behandelt. Het hof heeft ons nog nooit kunnen betrappen op te laag straffen in zedenza ken." Als voorbeeld van een te milde straf noemt het OM de veertien maanden cel die een 31-jarige Eindhovense verdachte heeft gekregen in de geruchtmaken de Eindhovense ontuchtzaak. Het OM had dertig maanden geëist. Rechtspsycholoog Crombag uit Maastricht, die als getuige-des- kundige bij veel ontuchtzaken Aanhouding na acht jaar dankzij nieuwe DNA-technieken door René van Leusden en Robbert Salome den haag - De politie heeft dinsdag morgen in alle vroegte een 20-jarige Hagenaar aangehouden op verdenking van moord op de 7-jarige Kumral Bag- ci. Het Turkse meisje verdween op 21 juni 1995 in de Haagse wijk Transvaal. Haar in stukken gesneden lichaam werd twee dagen later in Schevenin- gen gevonden. Als de aangehouden man de dader blijkt te zijn, was hij 12 jaar toen hij het misdrijf pleegde. Het openbaar ministerie in Den Haag maakte de aanhouding gisteren be kend. De leeftijd van de verdachte wil het OM niet bevestigen. „Over ge slacht, leeftijd en woonplaats van de verdachte doen we geen mededelin gen", aldus een woordvoerder. Hij kan ook niet zeggen of het OM de overtui ging heeft dat de zaak nu is opgelost: „We denken dat we op het goede spoor zitten. Er wordt natuurlijk niet zomaar iemand aangehouden. Uit andere bronnen valt op te maken dat de verdachte van Turkse komaf is en behalve van moord ook wordt ver dacht van gijzeling van Kumral. De man is vaker met justitie in aanraking geweest. Volgens zijn advocaat zal op hem kinderstrafrecht moeten worden toegepast, omdat hij ten tijde van het misdrijf 12 jaar was: „Een kind dat schuldig wordt bevonden aan moord kan tot maximaal twee jaar jeugdde tentie worden veroordeeld. De kinder rechter kan die straf omzetten naar volwassenendetentie, maar het maxi mum blijft twee jaar." De ouders van het vermoorde meisje waren gisteren te geëmotioneerd om op het nieuws van de aanhouding te kunnen reageren. Een oom van Kum ral liet weten zeer verheugd te zijn over de aanhouding. ,',Maar ik kan niet geloven dat een jongen van 12 een meisje van 7 vermoordt. Hij kan niet alleen zijn geweest." Kumral Bagci werd op de dag van haar verdwijning voor het laatst dicht bij haar huis gezien. Twee dagen later, op vrijdag 23 juni, werd haar in stukken gesneden en in plastic tassen verpakte lichaam gevonden in Scheveningen. Kumral bleek gewurgd. De zaak zorgde voor grote beroering. In maart van dat jaar werd in het Zuiderpark een 43-ja- rige oom van Kumral vermoord aange troffen. Ook hij was in stukken gesne den. Van een relatie tussen die zaken is nooit iets gebleken. De politie hield in de jaren na de moord op Kumral drie verdachten aan. Zij werden allen na korte of lange re tijd weer vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs. In mei van dit jaar her opende de politie het onderzoek. Dit gebeurde op verzoek van het Landelijk Team Kindermoorden naar aanleiding van nieuwe DNA-technieken. Of de verbeterde methoden de politie op het spoor van de 20-jarige verdachte heb ben gezet, kon het OM vanmorgen niet zeggen. Er zijn in 1995 in elk geval goed bruikbare DNA-sporen, zoals ha ren, van de mogelijke dader op het ontzielde lichaam van het meisje ge vonden. den haag/anp - Mensen met een zeer laag inkomen krijgen van minister Hoogervorst van Volksgezondheid vanaf volgend jaar extra geld om de stijgende lasten voor de zorg deels te compenseren. Het gaat onder anderen om getrouwde aow'ers met een klein pensioen. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Volksge zondheid vandaag bevestigd. De plannen hiervoor worden op prinsjesdag bekendgemaakt. Hoogervorst trekt voor de nieu we regeling in 2004 een bedrag uit van 89 miljoen euro. Dat loopt op tot 104 miljoen euro in 2007. De nieuwe subsidie is bedoeld voor mensen die geen gebruik kunnen maken van de al be staande fiscale aftrek voor chro nisch zieken, omdat zij wegens hun lage inkomen geen aangif te hoeven te doen en dus geen aftrekposten hebben. De belas tingdienst gaat de subsidie, die per jaar 100 euro kan opleve ren, netto overmaken naar de betrokkenen. Verder trekt Hoogervorst meer geld uit voor de bestaande fis cale aftrekregeling voor chro nisch zieken, omdat hij ver wacht dat meer mensen daar gebruik van gaan maken. In 2004 reserveert hij daarvoor 80 miljoen euro extra, oplopend tot 130 miljoen in 2007. Volgend jaar moet Hoogervorst 2,3 miljard euro bezuinigen op de kosten van de gezondheids zorg. Dat wil hij bereiken door onder meer minder behande lingen te laten vergoeden en ei gen bijdragen voor medicijnen in te stellen. purmerend - In het centrum van Purmerend zijn vannacht vijf panden door een felle brand ver woest. Het vuur brak rond oi.oo uur uit in een winkel en sloeg snel over naar vier naburige pan den. Voor zover bekend zijn er geen gewonden gevallen. Zo'n honderd brandweerlieden blus ten de vuurzee. Een aantal be woners werd geëvacueerd. Om half zes vanmorgen was de brand onder controle. De brand brak vermoedelijk uit op de bo- venetage va een pand waar drie winkels zijn gevestigd: een We reldwinkel, een hobbyzaak en een legerdump. De brand ver spreidde zich zo snel, omdat de panden oud zijn en dicht op el kaar staan. Foto: ANP Zelfs coalitie vindt optreden Balkenende niet acceptabel den haag/anp - Premier Balke nende is er woensdag in een debat met de Tweede Kamer niet in geslaagd duidelijkheid te verschaffen over het 'for your eyes only"-dossier dat hij vorig jaar september kreeg van pre mier Blair. Een debat van twee uur leverde de meeste Kamerle den meer vragen dan antwoor den op. „Uw uitleg is mistig, verhullend en er is een gebrek aan open heid. De verwarring is alleen maar groter geworden. Dit is niet aanvaardbaar", zei PvdA- kamerlid Koenders. Hij heeft nog zeker vijftien vragen, die hij de regering nu schriftelijk gaat -stellen. Ook andere Kamerle den van de oppositie waren in verwarring. Groenlinks noem de het optreden van Balkenen de 'buitengewoon zorgwekkend en verbijsterend'. De SP zei dat de premier 'stommerdje had zitten spelen'. Ook de regeringspartijen D66 en WD waren zeer kritisch. WD-kamerlid Wilders noemde het optreden van Balkenende 'niet bevredigend, slordig en niet acceptabel'. Wilders zei na het debat dat hij daarmee niet het gevoelige oordeel 'onaan vaardbaar' heeft willen uitspre ken. „Het gaat om een tik op de vingers, niet om het wegsturen van de minister-president", al dus Wilders. Steun kreeg Balkenende alleen van de LPF en zijn eigen CDA, T al zei ook het CDA-kamerlid Eurlings, dat hij een rommelige indruk had overgehouden aan de uitleg van de premier. Het debat ging over de rappor tage van de Britse veiligheids diensten, die Balkenende vorig jaar op 25 september kreeg van de Britse premier Blair, onder voorwaarde van strikte vertrou welijkheid. Twee weken gele den bleek dat de ministers De Hoop Scheffer (Buitenlandse Zaken) en Kamp (Defensie) tot voor kort niet geweten hadden van het bestaan van dit 'gehei me' rapport. De Hoop Scheffer kwam er pas achter, vertelde hij, toen hij eind augustus naar aainleiding van een artikel in de Financial Times contact opnam met Balkenende. Overigens had de regering-Blair het uiteindelijke rapport al op 24 september 2002 op internet gezet, een dag voor Balkenende het geheime dossier kreeg. In het rapport werd gesteld dat Irak in staat was binnen 45 mi nuten een raket met massaver nietigingswapens te lanceren die Turkije of Cyprus zou kun nen bereiken. Balkenende herhaalde in de Ka mer, dat er geen sprake was van een kennisachterstand bij de ministers De Hoop Scheffer en Kamp. Zij kregen via hun eigen kanalen min of meer dezelfde informatie die hij in vertrouwen van Blair had gekregen. De pre mier noemde de procedure 'or- 1 dentelijk'. Maar een Kamer meerderheid was bij lange na niet overtuigd en bleef vragen houden over de coördinerende rol van de premier. De Kamer ving bot bij Kamp met een verzoek om de com missie Inlichtingen en Veilig heidsdiensten vertrouwelijk te informeren over de bevindin gen van de inlichtingendien sten over het Iraakse wapen programma. „De diensten in formeren mij en daar blijft het bij", zei Kamp. ,,Als ik informa tie ga delen droogt de stroom van informatie uit het buiten land op. Ik ben de grens, dat is de garantie voor veiligheid voor de Nederlandse militairen in Irak." optreedt, noemt de actie van het OM 'heel twijfelachtig'. „Het lijkt sterk op beïnvloeding van de rechtbank. Alsof het OM nu tegen de rechtbank zegt: wij willen dat Anne Frankplantsoen even flink schoonvegen, speel het spelletje wel even mee." Crombag zet grote inhoudelijke vraagtekens bij de aantijgingen van het OM. „Natuurlijk is het belangrijk dat alle rechtbanken ongeveer even hoge straffen opleggen; daar zijn landelijk af spraken over gemaakt. Als je dan plotseling roept dat de, rechtbank in Den Bosch z'n werk niet goed doet, moet je. dat met cijfers kunnen aanto- den haag/gpd - De Inspectie voor de Volksgezondheid en het openbaar ministerie onder zoeken het verband tussen xtc- laboratoria en de aanmaak van nepmedicijnen. In zeker één geval, bij vervalste Viagrapillen, is dat al aangetoond, zei een woordvoerder van de inspectie gisteren. Volgens de inspectie wordt in Nederland voor mini maal 10 miljoen, maar mogelijk zelfs 100 miljoen euro aan nep medicijnen verhandeld. „Het is big business, waar volgens onzé gegevens zeker vijf internatio nale bendes zich op hebben ge stort." Aanvankelijk werden nepmedicijnen vooral in de derde wereld gemaakt en ver kocht. Maar er zijn nu ook ge vallen van verkoop in de VS en Duitsland bekend. Het landelijk parket wilde giste ren niet bevestigen dat Neder landse xtc-bendes nu ook me dicijnen namaken. De Inspectie doet dat wél. „Voor die crimi nelen zijn medicijnen, net als nagemaakte sportschoenen, ge woon handel." Volgens beide instanties zijn er in Nederland diverse zaken van nagemaakte medicamenten in onderzoek. Vooral Viagra is in trek. „Het is geen geheim dat er via het in ternet tientallen sites zijn waari iedereen Viagrapillen kan be stellen. De aanbiedingen vlie gen je om de oren." Veelal gaat het om pillen waar maar een beetje van de werkza me stof in zit. Soms gaat het om een combinatie van Viagra en xtc of amfetaminen. Het ge knoei kan volgens inspectie le vensgevaarlijk zijn. „Een hart patiënt die een nagemaakte Viagra krijgt waar te veel van de werkzame stof in zit, kan het met de dood bekopen." rotterdam/gpd -Veel basis scholen in Rotterdam scoren een dikke onvoldoende op het gebied van properheid en vei ligheid. Het sanitair is vies en de veiligheid van het gebouw en de schoolomgeving laten te wensen over. Het grootst zijn de problemen bij het open baar onderwijs. Het sanitair is het meest vies bij de katholie ke en protestants-christelijke scholen. Dat blijkt uit onder zoek van de GGD. Geen enkele school voldoet aan alle wettelijke eisen voor hygiëne en veiligheid. Qua hy giëne scoort 52 procent van de gebouwen op een of meer punten een onvoldoende. In 43 procent van de gevallen zijn er te weinig toiletten en in 29 procent van de scholen was geen toiletpapier aanwezig. Bij veel toiletten ontbreken zeep- automaten en papieren hand doekjes. Soms zijn vloeren en wanden niet waterdicht en daardoor moeilijk schoon te maken. In maar 14 procent van de scholen is de hygiëne van het sanitair helemaal in orde. Ongeveer de helft van de scholen heeft problemen met ventilatie, luchtkwaliteit en temperatuur. In de gymnas- tiekgeb ouwen is meer dan de helft van de toiletten smerig. Ook de kleedruimtes zijn vaak niet schoon.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3