Roken in hotel anders dan in café GESPREK VAN DE DAG Rustpauze in Mussel werd kidnapper Lusanne fataal Noorse ijsberen veranderen van kleur... DAGELIJKS LEVEN De kidnapper van Lusanne van der Gun is tegen de lamp gelopen dankzij de oplet tendheid van een 34-jarige vrouw uit Mussel. Deze vrouw zag de ontvoerder (Simon S.) samen met het 11-jarige meisje uit Oldeberkoop op de derde dag van de kidnap langs de Ondersteveenweg in haar woonplaats wandelen. Haar gou den tip leidde twee dagen later tot de oplossing van de geruchtmakende ver dwijning. De vrouw zag de ontvoerder en slacht offertje lopen. Ze reed in haar auto en zag de grijze wagen van de ontvoerder in de berm staan. Ze dacht dat het een politieauto was die bezig was met een snelheidscontrole. De vrouw trapte op de rem, keek naar links en zag het ont voerde meisje met het verband om haar hoofd naast een oudere, grijze man lo pen. Ze bedacht zich geen moment, draaide haar wagen op de weg en keerde terug naar de plek. Simon S. was toen al in de auto gestapt en reed net weg. De vrouw die met haar dochtertje kort achter de wagen reed, kon nog net het kenteken lezen. Beiden onthielden een deel van het kenteken en gaven dat door aan de politie. Ook seinde zij haar 49-jarige zwager in die bij haar in de straat woont. Deze man, die net als zijn schoonzuster absoluut anoniem wenst te blijven, zette de achtervolging in. „Nadat ik het ken teken van mijn schoonzuster kreeg, ben ik direct achter die auto aangereden. Halverwege Vledderveen zag ik de auto weer. Ik ben aan de linkerkant van de weg gaan rijden, want ik wilde goed kunnen zien of het meisje in de auto zat. Dat lukte niet goed. Ik denk dat de ach terraam was beplakt met groen plastic of zo." Minutieus vertelt de achtervolger zijn verhaal. Een relaas zonder poespas. Nuchter en zakelijk. Twee keer heeft hij zijn bevindingen aan rechercheurs ver teld. „Ze wilden natuurlijk alles weten. Het duurde uren voordat ik het politie bureau mocht verlaten. Ik heb er 's nachts nog wakker van gelegen. Zo'n zaak houdt je toch bezig. Mn schoon zuster is er nog beduusd van. Ze wil er met niemand over praten. Voor haar is de zaak afgedaan. „De achtervolging was best spannend. Tussen mij en de ontvoerder reed nog een auto. Misschien is dat ook een geluk geweest, want anders had hij mij wel licht gezien. Vlak voor Stadskanaal reed die ontvoerder een ventweg op. Ik reed door en zag dat hij z'n auto langs de weg parkeerde. Ik stopte ook. We keken el kaar bijna in de ogen. Hij zag mij ook staan. De afstand was weliswaar twintig meter, maar ik zag duidelijk dat het een oudere man was met grijs haar. Hij par keerde zijn auto enkele meters achter een andere wagen. Ik weet niet of hij is overgestapt of dat er iemand in die wa gen zat. Ik durfde ook niet terug te rij den. Je weet nooit wat voor een type het is." „Korte tijd later passeerde mij een poli tieauto. Ik ben er achteraan gereden en heb met lichtsignalen geprobeerd de aandacht van die agenten te trekken. Jammer genoeg reden ze door. 's Avonds hoorden we dat het meisje in Venlo was vrijgelaten. We hebben thuis nog uitgerekend of het mogelijk is in en kele uren van Mussel naar Limburg te rijden. Dat kan dus best." „Vrijdagmorgen werden we keurig ge beld door de politie dat ze hem hadden aangehouden. We zijn als eersten inge licht." Over de 25.000 euro beloning die was uitgeloofd voor de gouden tip wil d< man niet praten. „Ik weet het gewoon niet. Het houdt mij ook niet bezig. Het ii ons gewoon overkomen. We hebben onze plicht gedaan." ANP oslo/rhenen - De ijsberen op het Noorse ei land Svalbard, beter bekend als Spitsbergen, veranderen binnenkort van kleur... op de waarschuwingsbordjes, wel te verstaan. De oude bordjes op het eiland in de Noordelijke Uszee toonden een zwarte beer tegen een witte achtergrond. De eilandbewoners vin den dat al jaren belachelijk, ijsberen zijn im mers wit. Toen er een groep ambtenaren van het ministerie van verkeer de wegen op het eiland kwam inspecteren, kwam het ho ge woord eruit: Svalbard wil witte beren op de bordjes. De ambtenaren gaven de eiland bewoners gelijk en beloofden de borden te veranderen. Daarvoor moest nog wel wat gebeuren, want de Noorse standaardborden hebben altijd een witte achtergrond met zwarte tekens erop. Maar uiteindelijk kon den er toch borden met zwarte achtergrond en witte beren worden geproduceerd. De nieuwe borden zullen binnenkort worden geplaatst langs de ruwweg veertig kilome ter weg rondom Longyearbyen, de grootste stad op het eiland. Op Svalbard en de rond om liggende ijsplaten leven tussen de 2000 en 3000 ijsberen. De dieren trekken soms de plaatsjes op het eiland binnen op zoek naar voedsel. De ijsberen in ons land hebben het wat dat betreft een stuk gemakkelijker. Zij hoeven niet zelf voor eten te zorgen. In de lende dierentuinen hebben ze alle 1 zich te vermaken met een plastic jerrycan, zoals hier in Ouwehands park te Rhenen. Foto: Moré Ga Hert In een hotel is het veel eenvoudiger om aparte ruimtes voor rokers te maken. Foto: Reuters/Petr Josek taurantbezoekers en daarvan liet 75 procent weten liever in een rookvrij restaurant te zitten. En verder heeft volgens Van den Oe- telaar „geen enkele van de ruim honderd onderzoeken naar het ef fect van een rookvrije horeca een verwachte daling van de omzet als gevolg van een rookverbod aange toond." Van den Oetelaar kondigt daarom vast acties aan voor ko mend najaar, met als blijvend doel een rookvrije horeca. Wiel Maessen, voorman van de belangenvereniging voor rokers Forces Nederland, kijkt heel an ders tegen de zaak aan. Ook hij tovert talloze onderzoeken uit de kast. Maar die hebben uitkomsten die precies tegengesteld zijn aan die van de niet-rokers. Maessen: „Overal ter wereld waar een rook verbod in de horeca is ingevoerd zijn de gevolgen rampzalig. De kleinere zaken gaan binnen de kortste keren over de kop omdat de klanten het massaal laten af weten. In New York en in het Ca nadese Toronto zijn nog zeer on langs publieksonderzoeken ge daan of mensen rookvrije horeca wilden: in New York was 66 pro cent er tegen, in Toronto zelfs 75 procent." Amerika en Canada, dat zijn ook net de landen waar de onderzoe ken vandaan kwamen waar Ko ninklijke Horeca Nederland zijn gegevens op baseerde dat een rookverbod 50.000 banen zou kosten, omgerekend een geschat te omzetderving van 1,3 miljard euro. Wiel Maessen: „Dat argu ment heeft kennelijk toch doorge werkt bij de minister." Historisch wil hij het net niet noemen, maar toch: „Het is voor het eerst dat ro kers zo direct invloed hebben kunnen uitoefenen op overheids beleid. Nog nooit gebeurd! Welis waar hebben wij niet direct met de overheid gepraat, maar wel in direct, want wij hebben onze me ning ingebracht bij Koninklijke Horeca Nederland." Die instelling bevindt zich offici eel overigens ergens halverwege op de eindeloze weg tussen rokers en niet-rokers, vertelt Anthony van der Klis, woordvoerder van Koninklijke Horeca Nederland. Van der Klis: „Wij zien dit als de eerste stap in de goede richting. Maar er moet nog een hoop werk verzet worden. In principe komt er nu geen rookverbod, mits we dat stappenplan maken. En daar moeten wp nu vlug mee aan de slag, want dat willen we nog voor de kerst presenteren. Dat is kort dag, zeker, maar we hebben de laatste tijd natuurlijk al flink over dit onderwerp kunnen naden ken." Daardoor is er al wel een flinke tip van de sluier te lichten: „Het zal in ieder geval een plan moeten worden waarin per soort horeca beschreven wordt wat er op dit gebied kan worden gedaan. In een hotel bijvoorbeeld is het be trekkelijk eenvoudig om gedeelten rookvrij te maken, met alle aparte zalen die je daar hebt, en het is ook simpel om meer hotelkai rookvrij te maken. Dat is een ander verhaal dan voor een ri taurant, café of een discothef Voor andere horecagelegenhi zullen we flink na moeten dei ken. Neem je bijvoorbeeld ee fetaria, dan kun je je afvragen waarom daar gerookt moet w den als je er alleen maar even bakje friet komt eten. Al die d gen moeten in dat stappenpl; komen." Bovendien zal Koninklijke Hl Nederland het eerdergenoen 'maatschappelijk draagvlak' scherp in de gaten blijven ho den. „We moeten de vinger a de pols blijven houden. We v in de horeca goede gastheren dus moeten we luisteren naa onze gasten willen. Als er sigi uit de samenleving komen da draagvlak voor roken in de hi vermindert, dan zullen we da op inspelen." Luuk Kortekaas Roken blijft mogen in de vader landse horeca: een verbod per 1 ja-, nuari 2005 is van de baan, mits de horeca met een plan komt om het roken terug te dringen. De belan genbehartigers van rokers zijn ui teraard zeer tevreden, de niet-ro kers zijn woedend: „Een rookvrije horeca blijft ons doel". Een beter voorbeeld van de tegen stelling tussen instemming en af keur is nauwelijks denkbaar. De rokers staken gisteren een extra sigaret op en inhaleerden met dubbele smaak nu het verbod op roken in de horeca in elk geval voorlopig in de ijskast gaat: „Ein delijk ziet de minister in dat er geen draagvlak is voor dit soort dictaten en eindelijk wordt de ro ker serieus genomen. De niet-ro kers likten woedend en teleurge steld hun wonden: „Voor de werknemers in de horeca en de niet-rokende gasten is dit een on verteerbare maatregel". Die maatregel is te wijten dan wel te danken aan minister Hooger- vorst van volksgezondheid. Hij liet gisteren weten dat de verplichting dat cafés en restaurants per 1 ja nuari 2005 over rookvrije ruimten moeten beschikken voor onbe paalde tijd is uitgesteld. Dat voor stel was destijds gedaan omdat ook het personeel in de horeca, net als alle andere werknemers in Nederland, recht heeft op een rookvrije werkplek. Voorwaarde voor het nu verleende uitstel is wel dat Koninklijke Horeca Ne derland nog dit jaar met een 'stappenplan' komt om het roken in cafés en restaurants terug te dringen. „Wij zijn heel erg teleurgesteld en woedend", zegt Willem van den Oetelaar, voorzitter van de niet- rokersvereniging CAN, een afkor ting die staat voor 'Clean Air Now'. De voorzitter ziet zijn wens voor snelle schone lucht letterlijk in rook opgaan en noemt de be slissing van de minister 'onbegrij pelijk'. „Wij verbazen ons heel erg over de argumenten die Hooger- vorst aanvoert. Hij heeft de me ning van Koninklijke Horeca Ne derland overgenomen dat een rookverbod in de horeca 40.000 tot 50.000 banen zou kosten. Wij hebben dat argument in mei al doorgeprikt. Dat aantal is puur gebaseerd op de gegevens van ro kersbelangenverenigingen. De CAN-voorzitter noemt het ar gument van de minister dat er 'geen maatschappelijk draagvlak' voor een rookverbod is onzinnig 'in een land waar zeventig pro cent van de bevolking niet rookt'. „We hebben zelf een enquête ge houden onder tweeduizend res- kLers-ICoeK 6EMT pik NIET TE Pll<- MENSELIJK De KONINGIN-MOEDER van het Afrikaanse koninkrijkje Lesotho, Mamohato Bereng Seeiso, is op 62-jarige leeftijd OVERLEDEN. De moeder van koning Let- sie III zakte in elkaar tijdens een kerkdienst in Mantsoenyane, net buiten de hoofdstad Maseru, en overleed korte tijd daarna in het ziekenhuis. Dat heeft het Zuid-Afrikaanse persbureau SAPA bekendgemaakt. Over de precieze doodsoor zaak werden geen mededelingen gedaan, maar kort voor haar overlijden zou de koningin-moeder geklaagd hebben over vermoeidheid. Inwoners van SINGAPORE mogen voor het eerst in meer dan twintig jaar weer het tijdschrift Cosmopoli tan kopen. Ook mag de televisieserie Sex and the City worden uitgezon den. Homoseksualiteit in films en toneelstukken wordt vanaf nu 'flexi beler en met aandacht voor de con text' bekeken. Dat maakte de Singa- poraanse minister van informatie Lee Boon Yang deze week bekend. Cosmopolitan moet wel in plastic verpakt zijn om te voorkomen dat er in wordt gebladerd in de winkels. Een heleboel andere tijdschriften, zoals Playboy, blijven verboden. De minister gaf te kennen dat volwasse nen wat MEER VRIJHEID krijgen maar dat om minderjarigen te be schermen de censuur in stand blijft. Singapore wil zijn saaie imago kwijt raken en probeert zich te profileren als een centrum van kunst en me dia. Het bestuur doet mondjesmaat concessies om het een beetje span nender te maken in Singapore. Zo is sinds kort expliciet taalgebruik toe gestaan in toneelstukken. Eind dit jaar mogen bars buiten woonwijken 24 uur lang openblijven en kunnen klanten overal dansen, ook bovenop de tot nu toe verboden toog. Het glamourhuwe- li)k tussen actrice en zangeres JENNI FER LOPEZ en ac teur BEN AFFLECK, dat dit weekeinde zou worden voltrok ken, is voor onbe paalde tijd UITGE STELD. Dat heeft de woordvoerder van het Hollywood paar bekendgemaakt. Als reden voor het uit stellen van de huwe lijksceremonie wordt de excessieve media-aandacht ge noemd. Van een ro mantische breuk zou geen sprake zijn. Lopez en Af fleck vrezen er niet in te slagen de pers op afstand te houden en zijn bang dat wat de mooiste dag van hun leven moet worden uitloopt op een teleurstelling, aldus een woordvoerder. Het huwelijk wordt volgens het tijdschrift US Weekly voltrokken op Sotto II Monte, een privé-landgoed in de buurt van Santa Barbara ip Californië. Tot de genodigden behoren onder anderen collega-acteurs Matt Damon, Bruce Willis, Matthew Perry en Alec Baldwin. De 33-jarige J-Lo en de 31-jarige Affleck leerden elkaar deze zomer kennen tijdens de opnames van de film Gigli. Het is Jennifer Lopez' derde huwelijk, Affleck trouwt voor het eerst. Volgens een aantal Hollywoodverslaggevers is het aangekondigde uitstel van het huwelijk gewoon een stunt om de pers weg te houden en gaat de huwelijks ceremonie dit weekeinde gewoon door. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2