'Ik wil dat stapje hoger nog maken' SPORT 'BS Leiden is gevaarlijk' Suzanne de Goede al na een seizoen weg bij Farm Frites Tempo begint sterk Edwin Engelhart (27) ziet kansen op kampioenschap voor MSV Peter van de Reep neemt leiding zesdaagse over Leonard werd té komisch Joost Kuhlmann Voorschoten 97 Het Akse-front: een jongensboek donderdag 11 september jj door Gertjan van Geen den haag/noordwuk - Tweeën half jaar liet Edwin Engelhart basketbal voor wat het was en het was de grootste fout in zijn leven. „Ik zat in een zwart gat en kan begrijpen waarom Michael Jordan toch weer terugkwam, nadat hij gestopt was." Vorig seizoen herontdekte hij de sport bij MSV in Noordwijk en nieuwe ambities borrelden op. „Ik wil de eredivisie nog één keer halen. Tegenover mezelf bewijzen dat ik het kan", zegt de 27-jarige Ha genaar. Hij had al even bij de padvinde rij gezeten en aan judo gedaan, maar toen zijn gymleraar de zesjarige Engelhart in Gronin gen tussen allemaal oudere jon gens op een basketbalpleintje bezig zag, stuurde hij hem di rect door naar het 'kads projéct' van eredivisieclub Donar. Hij mocht blijven en doorliep de gehele jeugdopleiding. „Vanaf de mini's tot en met de junio ren speelde ik met dezelfde jon gens. We zijn een paar keer kampioen geworden. Op mijn achttiende werd ik gevraagd voor het eredivisieteam door coach Glenn Pinas", zegt En gelhart, verkoper op de machi neafdeling van het office center in Den Haag. Na vijf jaar Donar, twee jaar As sen en een halfjaar eredivisie bij Werkendam, ging hij op zoek naar het andere leven. Het be viel Engelhart, zoon van een Surinaamse vader en Friese moeder, maar matig. „Mijn li chaam was moe van het snoei harde trainen. Ik had mijn hele leven gebasketbald, wilde zien of er meer was. Ik had een vriendin in het westen en ver- Edwin Engelhart: „In de spiegel zag ik dat ik borsten aan het ontwikkelen was. Ik was twaalf kilo aangekomen." Foto: Taco van der Eb huisde hierheen. Maar op een gegeven ogenblik keek ik in de spiegel en zag ik dat ik borsten aan het ontwikkelen was. Ik was twaalf kilo aangekomen." Het was allemaal het gevolg van een 'doelloos' leven, zoals hij het omschrijft. „Het was men taal moeilijk. Het basketbal heeft me altijd van de straat ge houden. Ik ken veel jongens die het verkeerde pad hebben ge kozen, die stil zijn blijven staan en hetzelfde doen als tien jaar geleden. Toen ik niet meer bas ketbalde. kwam ik in een ande re wereld. Ik kwam thuis en dacht- wat nou? Ik ging een beetje playstation spelen met vrienden. Het had weinig in houd. Nu weet dat basketbal al tijd in mijn bloed zal zitten. Ik leiden - Als de voortekenen niet bedriegen, gaan de bas ketballers van BS Leiden dit seizoen hoge ogen gooien in de eerste divisie. Martin Hoek stra is positief over het team dat hij in zijn laatste jaar als coach - de Oegstgeestenaar neemt daarna een sabbatical year - binnen de lijnen gaat brengen. Hoe verliep de voorbereiding? „We hebben vier oefenwed strijden achter de rug. maar pas vorige week kon ik spijkers met koppen slaan, omdat we toen pas voor het eerst met tien man op de training waren. Vorig weekeinde hebben we twee oefenwedstrijden ge speeld. Van Rowic wonnen we dik en dat betekent dat er in elk geval een team slechter is dan wij. Van Akrides, een top- ploeg in de promotiedivisie, verloren we met slechts negen punten. Dat is hoopgevend." Heb je goed geboerd op de transfermarkt? „Gelukkig is Jermaine Hendriquez, een talentvolle spelverdeler, gebleven. Hij kon naar MSV. De jongens die weg zijn gegaan, hebben vorig jaar niet veel gespeeld. Dat zijn dus geen grote aderlatingen. Cen ter Martijn Houwaard is terug van MSV 2 en met Floris Dek ker heb ik een beweeglijke en snelle center erbij, die ook nog spectaculair speelt. Joost van Rijn is uit de junioren geko men en Edwin Baars speelde vorig jaar in het derde, maar daarvoor in Blitz 1. Kristiaan van Loon komt van Voorburg en is een goede driepunts- schutter." BS Leiden is er das op vooruit gegaan. „Ik denk het wel. We zijn meer een team en er is een grote be reidheid om te komen trainen. De verdedigende rebound is beter verzorgd en zoals ik het nu zie is de competitie zwak ker geworden. De drie sterkste ploegen zijn gepromoveerd en wat teruggekomen is, is zwak ker. Ik zie in Eastwood Tigers en Quo Vadis twee uitgespro ken favorieten voor het kampi oenschap." En jullie? „Wij komen daarachter. Ik ben tevreden als we niet tot de laatste dag in spanning hoeven zitten. Als wp de vrije worpen beter nemen, gaan we veel meer duels winnen. Vorig sei zoen verloren we er maar twee met meer dan tien punten. We hebben nu een sneller team, dat veel gemakkelijke scores gaat krijgen. Dus we zijn ge vaarlijk." Is de topvijf haalbaar voor BS Leiden? „Het zou kunnen, maar dan moeten we wel erg goed gaan spelen. Ik hoop zo lang moge lijk mee te strijden om de der de plek, maar minimaal bij de beste acht te eindigen en zo iets neer te zetten waar mijn opvolger verder op kan bou wen. Een leuke ploeg met een Leids fundament, die mis schien in de toekomst weer in de promotiedivisie kan spe len." door Peter van der Hulst zoeterwoude - Suzanne de Goede voelt zich niet meer thuis bij de succesvolle Neder landse wielerploeg Farm Frites- /Hartol. De renster uit Zoeter woude, die vorig jaar de we reldtitel bij de junioren won en deze zomer nationaal kampioe ne bij de senioren werd, is on tevreden over haar rol. „Het komt erop neer dat ik niet in het systeem pas." De Goede wil haar beweegredenen verder niet toelichten. Ploegleider Michael Zijlaard, die eerder ook al Arenda Grim berg zag afhaken, betreurt het vertrek van De Goede. „Ze is de eerste die als nationaal kampi oen onze ploeg verlaat en dat is een tegenvaller. Het systeem dat wij in de ploeg hebben is echter heilig. Dat wordt voor niemand aangepast, ook voor De Goede niet. Wij rijden om te winnen. We hebben met Leon- tien van Moorsel en Mirjam Melchers twee sterke kopvrou- wen voor wie de anderen be hoorlijk moeten rijden. Daar naast blijven er genoeg kansen over voor de overige rijdsters. De laatste NK's zijn bijvoor beeld niet door de kopvrouwen van onze ploeg gewonnen." Zijlaard is overtuigd van het ta lent van De Goede, die dit jaar haar debuut bij de senioren maakte. „In Nederlandse wed- De Goede na het behalen van de nationale titel in juni. Foto: ANP strijden kan zij, als er niet al te veel wind staat, met de aller- besten mee." De Goede bewees dat afgelopen week nog in de Holland Ladies Tour. In een in ternationaal topveld eindigde ze enkele malen in de toptien. Zijlaard: „In zware internatio nale wedstrijden komt ze echter nog tekort. We hadden een plan voor de komende jaren ge maakt om haar sterker te ma ken. Voordat je zelf kopvrouw kunt zijn moet je eerst weten wat het is om bidons op te ha len en voor je ploeg op kop te rijden." Eiste ze dan een rol als kopvrouw op? „Ze zegt van niet, maar het is mij niet duide lijk wat ze dan wil. Het is alle maal heel vaag", zegt Zijlaard. De Goede was het afgelopen weekeinde niet geselecteerd voor de wereldbekerwedstrijd in Rotterdam. Toch was dat voor haar niet de bekende druppel. „Het was een van die dingetjes. Zo'n beslissing neem je na een heel seizoen. Ik heb leuke dingen meegemaakt en minder leuke dingen, maar ik wil me daar verder niet over uitlaten." De Goede zegt nog geen beslissing te hebben geno men over haar toekomst. „Ik ga eens rustig om me heen kijken naar welke ploeg ik wil." Bij Ton van Bemmelen, het team waarvoor ze vorig jaar reed, is ze in ieder geval welkom. blijf spelen tot ik niet meer kan. Sport is goed voor lichaam en geest." Zijn relatie liep spaak en sinds een maand of drie heeft hij een nieuwe vriendin, ook een Gro ningse. Hij koos ervoor om in het westen te blijven wonen, ook al biedt Groningen een warm bad. „Hier ging een we reld open. Er is werk genoeg en je verdient een stuk beter. En Scheveningen vind ik goud. Als ik daar ben, heb ik steeds weer het gevoel dat ik op vakantie ben. Maar ik mis mijn moeder en mijn zusje. Met mijn vader heb ik niet veel contact. Hij heeft er geloof ik geen behoefte aan. Ik kom nog steeds graag in Groningen. Doordat ik bij Do nar heb gespeeld, ben ik wel bekend in de stad. Ik was een beetje en popiejopie." Indirect heeft dat tot gevolg ge had dat hij niet slaagde bij Do nar. „Ik verwijt het mezelf. Ik had niet de juiste attitude. Ik zette me voor honderdduizend procent in op de training, maar ik ging ook met de Amerikanen uit het team op stap. Ik was jong en had niet in de gaten dat dat ten koste van mijn spel ging. Sommige jongens barsten van het talent, maar werken niet hard genoeg. Anderen wer ken keihard en redden het. Ik had een prijs gewonnen voor het grootste talent van Gronin gen. Kennelijk was ik niet gedis ciplineerd genoeg." Na de confrontatie met zijn spiegelbeeld, zag hij het licht weer. In de sportschool trainde hij binnen drie maanden de overtollige kilo's eraf. Hij kwam er via MSVer Martin Gilliot ook weer in contact met basketbal. Engelhart, 1,95 meter lang: „Hij haalde me over om naar Noordwijk te komen. MSV is een gastvrije vereniging, niet vergelijkbaar met andere clubs. Het is sfeervol, we hebben lol, maar gaan daarnaast keihard aan de slag. Ik had gedacht dat ik het zwaar zou krijgen, maar ik speelde boven verwachting goed. Ik kwam weer helemaal in mijn ritme." Wat heet. Engelhart bereikte een gemiddelde van bijna acht tien punten en tien rebounds per wedstrijd. „Het zijn leuke cijfers, maar dat betekent niet dat ik buitengewoon gepres teerd heb. Ik kan beter en wil dit seizoen het maximale uit mezelf halen. Ik weet wat ik in mijn mars heb, maar ga geen voorspellingen doen. Anders krijg ik de volle lading als het niet lukt." Hoewel MSV coach Burhan Ali- begovic verloor en in Cees Aan- hanen, Bart Koek en Marco Pi- kaar drie belangrijke (lange) spelers zag vertrekken, gelooft Engelhart in de titelkansen van de promotiedivisionist. „We hebben eigenlijk nog een beer nodig, die goed kan verdedigen. Met een goede center erbij zou den we completer zijn. Maar met veel wilskracht moeten we ver kunnen komen. Minimaal bij de eerste vier en misschien wel kampioen. Daarna hoopt hij nog op een avontuurtje. „Ik wil dat stapje hoger nog maken, ook al weet ik nu dat werk ook belangrijk is. Maar stel dat er een eredivisie team of een Belgische tweede klasser met een supergaaf aan bod komt, dan is dat het over wegen waard. Tussen je 26ste en 32ste ben je fysiek op je top. Ik wil die stok achter de deur houden, want die staat nog op een kiertje. Ik wil voor mezelf bewijzen dat ik het nog kan. Anders houd ik aan het basket bal toch een onbevredigend ge voel over." oegstgeest - Tempo is de veld- korfbalcompetitie goed begon nen. De tweedeklasser uit Al phen behaalde ten koste van Fiks in Oegstgeest zijn tweede overwinning op rij: 6-14. Tempo toonde beduidend meer overleg in de aanvalsop bouw en meer zuiverheid in de afronding. De formatie van Aat van Rijthoven stond bij rust al 4-7 voor. Erik Holthausen (6) en Suzanne Zeilstra (4) waren de gevaarlijkste schutters. Fiks miste hoofdaanvaller Matthijs de Visser en raakte even na rust ook nog Saskia van der Does en Arjan Wildschut door blessures kwijt. Michiel Vreeken was top scorer bij de Oegstgeestenaren met drie doelpunten. Derdeklassers Fluks en Madjoe deelden de punten: 10-10. De streekrivalen stonden nooit ver der dan één doelpunt uit elkaar. De Noordwijkers hadden na rust (6-5) de pech dat twee tref fers werden afgekeurd, omdat de scheidsrechter voor een overtreding van de tegenstan der had afgefloten. Arno van Haarlem, topscorer bij de thuis ploeg met drie goals, en Nicole Bierens zetten 8-9 om in 10-9. In de slotminuut kregen de Rijnsburgers echter nog een strafworp, die Erwin Kellner verzilverde. Hij maakte zodoen de vier doelpunten, evenals Klaas Star. lisse - Peter van de Reep is de nieuwe leider van de Rabo Bol- lenstreekzesdaagse. De Hille- gommer won gisteren de 57ste Ronde van Noordwijkerhout en nam de leiderstrui over van Marco Vermey. De laatste had de eerste wedstrijd in Warmond op zijn naam geschreven. Slechts 20 amateurs trotseerden het slechte weer in het feesten de Noordwijkerhout. De strijd werd er niet minder door. Oud- Lissenaar Marco Vermey (te genwoordig in Frankrijk geves tigd) sprong in de vierde ronde weg en kreeg zijn naaste con current Peter van de Reep mee. Pas in de laatste ronde kwam het peloton weer in de buurt, maar te laat voor de verdeling van de hoofdprijzen. Van de Reep was duidelijk rapper dan Vermey en behaalde zijn veer tiende overwinning. Broer Ger- ben van de Reep werd derde, Dennis van Weel vierde. De Bollenstreekzesdaagse wordt zaterdag en zondag voortgezet in Voorhout en Hil- legom. Beide wedstrijden be ginnen om 12.00 uur. BALLETJE MET Noordwijker Leonard van Utrecht en Hagenaar Jef frey Huf zorgden vorig seizoen voor een vrolijke noot in het ADO Journaal, het veelbeke ken programma op TV West. De eerste interviews en repor tages van de oud-speler (Van Utrecht) en de vleesgeworden mascotte (Huf) waren nog voorspelbaar en zaten vol met flauwe voetbalhumor. Een ou de ADO-aanhanger werd in een café ondervraagd over vroeger, de voorzitter mocht op zijn kantoor wat zeggen over de toekomst of de twee rollebolden voor de camera met de selectie in de modder van het trainingsveld. Zonde van de omroepbijdrage. Onverwachts viel er een ken tering te bespeuren in hun optreden. Het scenario werd hoorbaar beter, over de on derwerpkeuze was zichtbaar nagedacht en ook de onder linge rolverdeling tussen de twee werd duidelijker met een uitgesproken aangever (Van Utrecht) en afinaker (Huf). Zo reed het duo toen de promo tie van hun club aanstaande was naar zpwel De Kuip als de Arena om ér borden op te hangen met de tekst: 'ADO. Binnenkort in dit theater'. Desondanks werd bij ingang van het huidige seizoen Van Utrecht bedankt voor bewe zen diensten. „Het ging inder daad steeds beter. Dat merk ten we aan de reacties. Het ADO Journaal behoorde tot de twee beste bekeken program- Voor Van Utrecht (boven) en Huf (onder) is het rollebollen voorbij. ma's op West", aldus de te leurgestelde Van Utrecht. „Ik vind het écht jammer dat het is afgelopen. Ik kreeg te horen dat het een financiële kwestie was. Aan die 700 euro die ik per maand kreeg, kan het toch niet liggen. Ik heb het druk zat met andere dingen, maar tv maken vond ik echt leuk. Jam mer, ook al omdat de kijkers nooit duidelijk is gemaakt waarom ik plotseling ver dween." Huf geeft toe dat het niets met de centjes te maken had. „Welnee, de balans in het pro gramma was zoek. Ik was er voor de grappen en grollen en hij zou met zijn voetbalachter grond de meer serieuze van het duo zijn. Maar Leonard ging ook grappig doen. We hebben veel gekke dingen meegemaakt en hij is echt een dikke vriend van me gewor den, maar het paste niet in de format. Daar was de hoofdre dactie het mee eens. We wer den té komisch." Daar kan Van Utrecht in ieder geval niet om lachen. BELLETJE MET Joost Kuhlmann maakte ze zomer de overstap van Heemsteedse zondagderd klasser HBC naar zaterdaj hoofdklasser Rijnsburgse Boys. Een wereld van ver schil, maar de lange cen trumspits had met twee t fers tegen FC Lisse een b langrijk aandeel in de 2-3 ge van zijn ploeg. Hoe bevalt de overgang naar Rijnsburgse Boys? „Het was wel wennen. H gaat allemaal veel sneller dan in de derde klasse. Wat verwacht je van dit zoen? „Ik denk dat we bij de bo venste drie kunnen eindi; maar dan moeten we noj wel wat dingen verbetere In de tweede helft tegen I Lisse hebben we bij een 2 voorsprong alles alleen n weggeroeid. Als dat verbi tert, zijn we zeker kampi oenskandidaat." Is het voetbal in de zate daghoofdklasse zo aant kefijk als wordt beween „Ja, de sfeer rond de vel< is heel leuk. Zaterdag he ben we helemaal een kr; als Quick Boys op bezoer komt. Dan worden er vi< duizend mensen verwac Ik verheug me er nu al a RONDJE LANGS DE VELDEN Het clubgebouw van Voorschoten '97 scoort in alle opzichten een 7. Foto: Henk Bouwman De sportredactie van de krant beoordeelt nu eens niet de prestaties op het veld, maar bekijkt de omstandigheden langs het speelterrein. Sport parken worden op tien onder delen getest. Vandaag de resul taten van een bezoek aan Voorschoten '97. 1. Bewegwijzering en bereik baarheid 5. Penaltystip 5 Je moet Arendsoog zijn om de ze stip te ontwaren. Hij ligt wel op 11 meter. 6. Vuilnisbakken 5 Te weinig vuilnisbakken, geen wonder dat er veel afval op de grond ligt rond het clubhuis. 7. Scorebord en klok 8 8 8. Dug-outs 2. Parkeerplaats en entree 7 We worden welkom geheten met een grote vuilcontainer. Ook aardig is de mededeling 'Op dit veld zijn de KNVB-re- glementen van toepassing weten we tenminste dat de re gels van de dambond hier niet gelden. 3. Reclameborden 4. Velden 8 9. Clubgebouw binnen 7 Jammer dat het in één hoek (moet dit een jeugdhonk voor stellen?) een zooitje is. 10. Clubgebouw buiten 7 Eigenlijk een '8', maar we trek ken een punt af omdat de tri bune op een bezopen plek is opgetrokken (niet in het mid den, maar aan de zijkant.) 7 Gemiddelde: 7,0 De topdrie van FC Boshuizen-trainer Crispijn Beste 1. Roodenburg. („Kanik niet helpen. Daar liggin mijn roots. Enorm op;e knapt en altijd gezellij." 2. FC Lisse. („Hoe hojer eerste speelt, des te b<t< het complex. Bij Lisseis les perfect.") 3.UDWS. („Daar lag id beste veld van Leider onze kantine, met al lat hout, was een kroeg.Be \-c gezellig.") Slechtste 3. UVS. („Hoe kan zc'n e te club zo'n slecht h>oi veld hebben. Ik vine de ie den verreweg het béan c rijkste van een accanm d; datie. Wat heb je aai ee t leuke kantine en frfaie kleedkamers als he veil niet deugt.") 2. Docos. („Daar v\as hl t veld slecht en de kaïtin >c dat oude viaduct, i een ie drama. Gelukkig isde e dc tourage door die neuw i bune verbeterd.") v l.GHC. („Van die lanti a; van VCL hebben zr wat maakt. Maar dat ris uw :n veld, verschrikkelik. Ge va over de lengte. Da is to en niet leuk voor eennieir ea fusieclub om op te beg ie nen? Ziet niemanc bij di gemeente dat? Eer paai en ken geleden werd n he lij] le land gevoetbald,beh in Leiden. Wat eenlach tje.") Klassement: 1. Lugdunum 2. Voorschoten '97 We kondigden in de laatste aflevering van Bal letje Met van het vorige seizoen al aan: meer nieuws van het Akse-front volgt! Voor wie het gemist heeft: Arwin Akse is de kee per van FC Rijnland die na zijn korfbalcarrière bij KZ Leiden een stormachtige ontwikkeling doormaakt in het doel van de Leidse vierdeklas ser. Hoofdklassers zaten te slapen en hebben dit supertalent compleet over het hoofd gezien. Het toonbeeld van onverzettelijkheid, vorig seizoen keepte hij na een driedubbele pols breuk en een gebroken rib verder in de nacom- petitiefinale tegen UDWS, schrijft het ene na het andere hoofdstuk van zijn jongensboek. (En dan hebben we niet eens meer over de scheur in zijn kin die Akse opliep. Hij liet de kin plakken, keepte verder en ging pas na de wed strijd tegen FC Zoetermeer naar het ziekenhuis om er vier hechtingen in te laten zetten. Kin derspel was dat.) Dit seizoen gaat Akse zich nadrukkelijk be moeien met zijn medespelers. Op het gebi van mentaliteit kweken dan. Zo maakten denvelder Eric de Jager een beroerde voï reiding door. Ballen sprongen van zijn vei medespelers werden niet bereikt. 'Kom', c 3'j Akse, 'die heeft een lesje nodig. Wie niet 1 wil, moet voelen'. In de bekerwedstrijd tegen Leidsche Boys een hoge voorzet. De Jager dacht zich mei kopduel voor de neus van Akse te mogen moeien. En wat deed Leidens grootste kee talent? Hij miste 'per ongeluk' de bal, mal de kaak en kiezen van De Jager. Medespe 1 gevoerd naar de tandarts. Die redde de lo tende kies met moeite. De Jager speelde z - Akses onverzettelijkheid in gedachten - tegen FC Zoetermeer en scoorde twee kee 0fld Zo mogen we het graag zien. Binnenkort 1 «*e( nieuws van het Akse-front.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18