SBK Haarlem wil Leidse kunstuitleen overneme 'Film is Giphartiger dan Giphart' KUNST CULTUUR 'Dit is om 11 september te herinnerer Janine Jansen en Valeri Gergjev een boeiend duo DONDERDAG 11 SEPTEMBER? Beatrix bewondert pauselijke kunst. Foto: ANP/Robin Utrecht Beatrix opent Pracht en Praal utrecht - Koningin Beatrix heeft gisteren in museum Het Catharijneconvent in Utrecht de tentoonstelling 'Pracht en Praal' geopend. Deze expositie toont allerlei kostbaarheden uit de schatkamer van het Vati- caan. Het is heel bijzonder dat de Paus toestemming heeft ver leend om allerlei kerkelijke voorwerpen in bruikleen af te staan. Filmmaker Scola krijgt oeuvreprijs scheveningen - De Italiaanse filmmaker Ettore Scola ont vangt vanavond in Schevenin gen de Lifetime Achievement Award van het filmfestival Film by the Sea. Scola is regisseur van films als 'Brutti sporchi e cattivi' (1976) en 'Una Giomata Particolare' (1977). Hij krijgt de award, die voor de eerste keer door Film by the Sea wordt uit gereikt, uit handen van festival voorzitter Hedy d'Ancona. Corry terug bij de Rekels tilburg - Corry Konings gaat komend voorjaar een cd opne men met haar oude Rekels. Het is dan 35 jaar geleden dat Corry en de Rekels voor het eerst bij eenkwamen. De 52-jarige zan geres kon gisteren nog niet zeg gen of ze ook weer met de band gaat optreden. Corry en de Re kels scoorden in 1970 een grote hit met 'Huilen is voor jou te laat'. De single stond 41 weken in de hitparade. Twee jaar later gingen de Rekels en Corry Ko nings wegens onenigheid uit el kaar. Corry Konings begon een solocarrière. De Rekels gingen verder met zangeres Hannie. Tijdens een reünie afgelopen zomer is het idee voor een her nieuwde samenwerking ont staan. Gestolen Da Vinei wellicht kopie londen - Het schilderij 'Ma donna dei Fusi' van Leonardo da Vinei, dat in augustus werd gestolen uit een kasteel in Schotland, is mogelijk een ko pie. Het originele werk heeft volgens kenners een waarde tussen 43 en 86 miljoen euro. Volgens de kunstexpert Jacques Franck, verbonden aan de Uni versiteit van Califomië in Los Angeles, is het ontvreemde schilderij echter niet van Da Vinei. Het zou een van de ko pieën zijn die in de zestiende eeuw zijn vervaardigd. Doornroosje komt tot leven in Eftelingtheater kaatsheuvel/gpd - Peter Lusse en Ron Boszhard, in de rollen van verteller en prins Maurice, zijn de publiekstrekkers in de musical 'Doornroosje', die van af 5 november in het nieuwe Ef telingtheater in Kaatsheuvel staat. Met de musical 'Doornroosje' brengt de Efteling voor het eerst de komende winter een avond vullende show, met het hele ge zin als doelgroep. Bij de pro ductie werkt de Efteling nauw samen met Studio 100 in Vlaan deren. Op 7 november is de première. De dochter van Ron Boszhard, Naomie, speelt in een aantal voorstellingen de rol van de jonge Doornroosje. Annemieke van Dam speelt en zingt de vol wassen Doornroosje. Haar te genspeler is Remko Harms in de rol van Jonathan, de zoon van de tuinman op wie ze ver liefd is. Het nieuwe theater van de Efte ling beschikt over 1200 zitplaat sen en is daarmee een van de vijf grootste theaters van Ne derland. Deze maand werden ook de bijbehorende foyer en het theaterrestaurant (400 zit plaatsen) in gebruik genomen. Op de dagen dat de Efteling ge sloten is, in de winter, zijn het Sprookjesbos en twee attracties speciaal voor de gasten van het theater geopend. Tijdens de Winterefteling kunnen de be zoekers van 'Doornroosje' de hele dag het park in. In de herfstvakantieweken, van 13 tot en met 26 oktober, kan iedereen die een spinnewiel meeneemt gratis naar binnen. Tijdens de première, op 7 no vember, worden alle spinne wielen verbrand. Om te voorko men dat de geschiedenis zich herhaalt, en Doornroosje weer honderd jaar moet slapen. door Cees van Hoore leiden/Haarlem - De Haarlemse Stichting Beeldende Kunst (SBK) wil de Leidse kunstuit leen onder haar hoede nemen. Dat zegt Leo Duppen, directeur van het SBK in Haarlem. Het lot van de kunstuitleen in Leiden, die deel uit maakt van het Centrum Beeldende Kunst (CBK), is nog onzeker. De Leidse politiek moet op 17 september de knoop doorhakken over opheffing of voort bestaan. Connie van Driel, directeur van het Leidse CBK. vindt het aanbod van de Haar lemse Stichting Beeldende Kunst voorbarig. „De gemeenteraad moet zich eerst maar eens uitspreken over de kunstuitleen." Een landelijk rapport van het bureau Beren schot heeft onlangs uitgewezen dat kunstuit lenen vooral aan mensen met een bovenmo- daal inkomen uitlenen en daarmee een beet je hun doel voorbijschieten. Die uitkomst kleurt nu de discussie in Leiden. De commis sie cultuur en onderwijs van de gemeente Leiden heeft vorige week vergaderd over de toekomst van de kunstuitleen. Groenlinks wil dat de instelling verdwijnt, de PvdA heeft gewezen op de mogelijkheid de kunstuitleen onder meer in Haarlem onder te brengen. Connie van Driel: „Haarlem is vooralsnog geen optie. Men gaat in de discussie uit van een landelijk rapport en er is nog niet beke ken hoe het precies in Leiden zit. Ik wil dat eerst wel eens onderzocht zien. Wij scoren, landelijk gezien, helemaal niet slecht. Daar naast kan ik me ook voorstellen dat er wel an dere kunstuitlenen zijn waar wij mee kunnen samenwerken. Wat zegt u? Grotere steden zo als bijvoorbeeld Rotterdam? Nee, daar laat ik me niet over uit." Leo Duppen heeft zijn plannen kenbaar ge maakt aan de voorzitter van de commissie cultuur in Leiden. Duppen: ,,We weten nu eenmaal dat het toch vooral de hoger opge leiden zijn die kunst lenen. En het zijn ook niet de allochtonen die de kunstuitleen be zoeken. Dat is een gegeven waarmee we zul len moeten leven. Maar opheffen kan altijd nog." Duppen ziet voor Leiden eenzelfde construc tie als die destijds met Beverwijk is gebruikt. „Die kunstuitleen hebben we toen ook onder onze hoede genomen. Je ziet nu dat h tal abonnees van 600 naar 750 is gesti zijn tal van voordelen aan samenwerk bonden: je kunt de overheadkosten ken, er is een gezamenlijke en dus goi re inkoop mogelijk en daarnaast kun j ken administratief gezien centraal lat< len door één goede boekhouder en niet allerlei part-time krachten in te h zie er wel wat in. Haarlem-Leiden-Be ik vind het een mooie driehoek." Connie van Driel: „Tja, ik kan me wel re driehoeken voorstellen." Amerikaanse kunstenares Molly Ackerman herdenkt aanslag met schilderij muziek recensie Aad van der Ven Gergjev Festival - Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Valeri Gergjev, Janine Jansen (viool) en Kathryn Stott (piano). Werken van Prokofjev. Gehoord: 9/9 en 10/9, Rotterdam (de Doelen). Janine Jansen en Valeri Gergjev: mooier kan de muzikale sa menwerking tussen Nederland en Rusland toch niet zijn. Vio liste en dirigent voerden enkele jaren geleden samen het Viool concert van Tsjaikovski uit op een van de eerste edities van Gergjevs Rotterdamse festival. Het was, van de kant van Janine Jansen een fraaie, maar een beetje kleine, te introverte Tsjaikovski. Alsof de Doelen voor haar iets te groot was. Desondanks onderkende Gerg jev meteen haar bijzondere kwaliteiten. Zij mocht kort daarop mee met het Rotter dams Philharmonisch Orkest naar Japan. Deze week hebben violiste en dirigent elkaar weer in Rotterdam ontmoet. Vluchtig en snel, zoals dat altijd bij Gerg jev gaat, maar ook nu was de samenwerking naadloos. Een samenwerking tussen twee mu sici die dezelfde bezetenheid hebben en aan een half woord genoeg hebben om elkaar te begrijpen. Met Janine Jansen is intussen veel gebeurd: concerten met belangrijke orkesten, een mooi platencontract en nu ook nog de Nederlandse Muziekprijs, dinsdag in de Doelen uitgereikt door staatssecretaris Medy van der Laan (cultuur). En wat het belangrijkste is: haar spel heeft sinds die eerste prille Tsjai- kovski-uitvoering duidelijk ge wonnen aan klank, allure en betekenis. De vioolmuziek van Prokofjev - twee concerten, sonates - ligt Janine Jansen uitstekend. Het is muziek, getekend in lange dun ne lijnen, lyrisch maar nooit week. Prachtige melodieën en hardnekkig kloppende ritmen wisselen elkaar af en komen soms ook samen. Er zijn in de vioolpartij veel mysterieuze, vaak ook snerpende, sinistere klankeffecten. Vooral dat sinistere doet Janine Jansen fantastisch. Zij durft op zulke plaatsen haar viool er echt van langs te geven. Het enige probleem bij haar lijkt op dit moment het doseren van spanning en intensiteit te zijn. Zo gretig viel zij op het eerste deel van Prokofjevs Tweede concert aan, dat de muziek iets van haar enigszins afstandelij ke, klassieke karakter verloor. Ook een dag later in de Tweede sonate voor viool en piano - zij speelde die met de voortreffelij ke pianiste Kathryn Stott - liep Janine Jansen zichzelf soms voorbij. Dat werk is beslist on schuldiger, minder gepassio neerd, dan zij suggereerde met haar drukke spel. Op andere momenten van dit recital overtuigde zij echter vol komen, zoals daar waar we in het eerste deel van de dreigen de Eerste sonate 'de wind op het kerkhof horen, zoals Pro kofjev de geheimzinnig fluiste rende snelle vioolpassages be schrijft. Janine Jansen slaagde er beide avonden in elk geval weer in haar publiek voortdu rend te betrekken bij wat zij in deze muziek ervaart. Om haar heen denderde het festival voort. Het gaat daar hef tig en meeslepend toe, wanneer Gergjev een van zijn beide or kesten, Rotterdam of Sint Pe tersburg, weer eens door elkaar schudt en de wilde pracht van Prokofjev ontketent. Zoiets ma ken we nooit meer mee. door Mascha Welling leiden - Op 11 september 2001 was de Amerikaanse beeldend kunstenaar Molly Ackerman in New York. Vorig jaar ging ze voor de herdenking terug naar New York. Dit jaar blijft ze in Leiden, de stad waar ze woont en ze herdenkt de aanslag op het World Trade Center (WTC) op haar manier. Gisteren begon ze met een kunstwerk van het WTC vlak na de aanslag. In haar atelier aan de Nieuwq Rijn in Leiden staat Ackerman in haar blauwe overall klaar om te werken. Een cameraploeg van het NCRV-televisiepro- gramma 'Heilig Vuur' filmt haar voor de uitzending van van avond. Ackerman legt de inter viewer van het programma uit dat ze van tevoren alleen weet dat het een kunstwerk over de Twin Towers wordt. Op de grond liggen lappen jute en ka toen die ze gebruikt om lagen in haar schilderijen te maken. „Het dagelijks leven bestaat ook uit lagen, net als de emoties van mensen", aldus Ackerman. De ondergrond voor het schil derij hangt aan de muur. Het bestaat uit twaalf losse stukken, die met tape aan elkaar verbon den zijn. Met blote handen scheurt Ackerman een stuk jute af, dat ze met veel lijm op de ondergrond plakt. Met een ge concentreerd gezicht zegt ze dat dit een van de Twin Towers is. De tweede toren bestaat uit een lap katoen en beide torens worden met lijm ingesmeerd. Om meer structuur in haar schilderij te krijgen, gebruikt de kunstenares poeder van mar mer. Gedreven smeert ze de poeder met haar handen over de 'eerste toren'. Een kwast komt er niet aan te pas. „Mijn handen zijn de grootste kwas ten die ik kan vinden. En door dat ik het kunstwerk direct aan raak, voel ik me er meer ver bonden mee", aldus Ackerman. Molly Ackerman: „Als ik met dit schilderij kan laten zien dat ik Amerikaanse ben zonder vooroordeel ben ik een gelukkig mens," Foto: Henk Bouwman Nadat de kleuren rood en blauw zijn toegevoegd, wordt duidelijk dat het schilderij het moment vlak na de aanslag ver beeldt. Met schokkende stem vertelt ze dat de angst van twee jaar geleden weer opkomt ter wijl ze werkt. „Toen ik het tweede vliegtuig in de toren zag verdwijnen, dacht ik dat de Derde Wereldoorlog begon." Die angst probeert Ackerman ook in dit kunstwerk te verwer ken. Tussen de rode verf voor de vlammen, ontstaan er gaten in de torens waardoor de blau we lucht te zien is. „Het was een prachtige dag fnet een blauwe lucht die opeens gevuld werd met stof en as. Vlak voor dat de torens instortten kontje er recht doorheen kijken. En het idee dat op die plek mensen hadden gestaan maakte me zo verdrietig", zegt Ackerman. Uiteindelijk hangt er een schil derij met een boodschap van de kunstenares. „Schilderen is mijn manier om me te uiten. Met dit schilderij wil ik zeggen dat dit nooit vergeten mag wor den", aldus een verdrietige kunstenares. Het schilderij is volgens Ackerman nog niet af „Ik zal het minder rauw maken, maar de essentie blijft." In haar kunstwerken gebruikt de Ame rikaanse normaal alleen cirkels. Twee jaar geleden maakte ze opeens twee schilderijen met twee torens. Pas na de aansla gen zag ze de gelijkenis met de Twin Towers. Die twa werken heeft ze weg omdat ze niet elke da september herinnerd den. Maar het kunstwe aan de muur van ha hangt, wil ze houden het aan mensen laten de aanslag hebben me vooroordelen naar mensen. Als ik met dit kan laten zien dat il kaanse ben zonder vo< ben ik een gelukkig me 'Phileine Zegt Sorry' van regisseur Robert Jan Westdijk opent filmfestival in Utrecht door Pieter van Lierop utrecht - 'Phileine Zegt Sorry* lijkt de ideale keuze voor de ou verture van het nationale film festival in Utrecht. De in Utrecht geboren regisseur Robert Jan Westdijk maakte op dit festival acht jaar geleden furore met zijn debuutfilm 'Zusje' die op de ope ningsavond bekroond werd met de Prijs van de Stad Utrecht en op de slotavond met een Gou den Kalf. Zijn nieuwe film, geba seerd op een populair boek van de Utrechtse auteur Roland Giphart, werd deels ook in Utrecht opgenomen. Cineast Westdijk, die vrijwel zijn hele leven elders heeft ge woond, is onlangs weer ingeze tene geworden van zijn geboor testad. „Je mag dus zeggen dat ik me hevig identificeer met mijn onderwerpkeuze. Grappig evenwel is dat ik me heb ver gist. Het boek speelt helemaal niet in Utrecht. Ik had blind verondersteld van wel, maar Giphart zelf attendeerde me er op dat hij dat nergens geno teerd had. Ik heb me ook laten sturen door ander werk van Giphart, ook zijn korte verha len. Die spelen zich vaak on miskenbaar af in Utrecht. Er zitten veel details in de film die zijn ontleend aan desnoods er gens een enkel bijzinnetje in dit boek of aan iets wat is binnen gekomen via andere publica ties. Ik heb geprobeerd de ultie me Giphart-film te maken." Over het verfilmde verhaal: „Wezenlijk is dat Max, die op de toneelacademie zit, bij Phileine weggaat omdat hij de kans krijgt om een jaar in New York te werken. Phileine vreest dat hij daar een nieuw leven opbouwt en van haar zal ver vreemden. Ik zat op dat script te zwoegen en toen kregen we de gebeurtenissen van 11 sep tember. New York kreeg ineens een wrange bijsmaak. Toen heb ik dus enige tijd Tokio in mijn hoofd gehad. Want het moest ver weg zijn. Gelukkig bleek dat je New York toch snel weer met ook een boel andere dingen kon associëren dan enkel 11 september." Het draaien in New York verliep onverwacht soepel. Alles is daar voortreffelijk geregeld. Ze zetten een paar pionnen neer op straat en dan wordt er niet geparkeerd. Als je in Nederland een stukje markeert met linten, dan zet iedereen er tóch zijn auto neer. Als je in New York filmt, lopen de mensen ook ge woon door. Ze zijn gewend dat er altijd wel een of meerdere films worden opgenomen. De mooiste scène draaiden we op Times Square. Dat ziet er zo on waarschijnlijk mooi uit dat je bijna gaat geloven dat het tru cage is." Westdijk beschouwt 'Phileine' als een voor hemzelf cruciale film omdat hij voor het eerst het script helemaal alleen heeft ontwikkeld. „Echt in eenzaam heid in het hok zitten en typen. Daar ben ik trots op. Wel was het prettig dat Giphart me zijn manuscript had gemaild, zodat ik dat als basismateriaal altijd bij de hand had. Maar het be langrijkste richtsnoer is steeds mijn eerste leeservaring van het boek geweest. Niet zo zeer dus tot in details wat Giphart erbij in zijn hoofd had toen hij het schreef, maar het gevoel en de associaties die werden opgeroe pen toen ik het in 1996 las zon der nog aan een film te den ken." De filmer heeft zijn voltooide script helemaal doorgenomen Robert Jan Westdijk geeft zijn ploeg aanwij zingen bij de opnamen van 'Phileine Zegt Sorry'. Foto: Jaap Vrenegoor met Giphart zelf. Die had im mers een slechte ervaring met de al te vrije filmbewerking die Ruud van Hemert maakte van 'Ik ook van jou'. Daar was de auteur droevig van geworden. Westdijk vond het belangrijk dat hij Gipharts zegen zou krij gen. „Of je verzint zelf een ver haal of je pakt een boek. Doe je het laatste dan moet je zorgen dat die film ook hetzelfde na streeft en ook zo goed mogelijk klopt met de sfeer, de humor. Dus niet a la Hitchock een idee tje of conceptje uit een boek plukken en daar een heel eigen film van maken. Ik heb echt ge tracht om Giphartiger dan Giphart te zijn." „Dan vind ik het ook logisch om hem dat ter lezing aan te bieden. Ik wilde bovendien be wijzen dat het een grappige film zou worden. Humor is een belangrijk middel om tot iden tificatie te komen. Ook 'Zusje' was lichtvoetig terwijl het on derwerp groter of emotioneler was dan je aanvankelijk dacht. Lichtvoetigheid wil absoluut niet zeggen dat het oppervlak kig is. Giphart beheerst die stijl als geen ander, als je kijkt wat hij heeft gedaan in 'Ik Omhels Je Met Duizend Armen': In een wat lichtere toon scènes be schrijven over de euthanasie van zijn moeder." „Casting is tachtig procent van je film", weet ook deze regis seur. Zijn hereniging met Kim van Kooten, de hoofdrolspeel ster uit 'Zusje', schept bijzon dere verwachtingen. Maar Mi- chiel Huisman, die straks ook de titelrol heeft in 'Floris', maakte Westdijk eveneens ge lukkig. „Het was voor mij tijdens het schrijven al duidelijk dat Philei ne gespeeld moest worden door Kim. En het werd Kim. Vervolgens krijg je iets eigen aardigs: op de set ga je onwille keurig verwachten dat ze ook al helemaal weet hoe ze het moet spelen. Je wilt dat ze iets doet op een specifieke manier en je denkt: 'Waarom doet Kim het y nou niet? Ik heb het hi zend keer zien doen. mijn laptop had ik in mijn eigen hoofd, en ik kennen elkaar als ik maar duidelijk! niceer, komt het moi het wel degelijk heel pikt. Ze heeft het ecl gedaan." Voor de rol van Max regisseur langer zoe was een moeilijke. He lijk een kerel die in he voortdurend zwart maakt. Eigenlijk lijkt hij voortdurend vreen onbetrouwbaar is. komt omdat het ver! schreven vanuit Phil EN tiek en zij is achterc aa de finale blijkt jui^j meest recht-door-ze Dan moet je als kijk gevoel hebben dat oi hebt gewantrouwd n het hem daarom ook dat er diep gemeend gen hem wordt gezei was een zekere dub heid voor die rol no I kregen we met Mich J pakken. Het is leuk or* twee te kijken. Eel 'Phileine Zegt Sorr] woensdag 24 sept r première in de Stal w, burg van Utrecht. On k ber gaat de film in landse bioscopen dr£| Michiel Huisman en Kim van Kooten als hoofdrolspelers. Publiciteitsfoto

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16