LEIDEN REGIO De bestgeorganiseerde studenten van Nederland zijn nu k ppen door Leiden: gezellig en gezond voor steeds meer mensen 'Niveau van de zorg kan omlaag' lificatie Leiden fbaarl R3 «nshage rt collectanten ;ssie nu naar iden Zuid Oegstgeest overweegt MEOB-terrein te kopen -SESS»-'' Betaald parkeren Oegstgeest in beeld donderdag 11 SEPTEMBER 2003 - Per abuis stond dins- de krant dat Leefbaar meewerkt aan de Leidse statie voor een generaal voor asielzoekers. De eeft zich teruggetrokken ze het eens is met de re- die minister Verdonk oorgesteld. De manifes- ordt zaterdag gehouden. Het Streek-Dierente- •venshage zoekt nog gers die in de week van ember tot 4 oktober, die een paar uur willen col- Het gaat vooral om inten voor de wijken st, de Merenwijk en de stad. Geïnteresseerden zich opgeven bij H. ud:071-5313295 of ud@hotmail.com. el gf Wessie de Wijkinbre- kQfictieve dief die de per- ejtie is van het inbraak- r[ieproject van de politie \[s Midden, verlegt zijn tein naar Leiden Zuid. is het project in West rt gegaan. Sindsdien is jal inbraken in de Mors [tevenshof flink omlaag kandag 22 september politie, medewerkers gemeente en woning- ties de wijk in om huis s informatie te geven PolitieKeurmerk Veilig Dit keurmerk geeft |d normen voor goed sluitwerk en tal van Ipreventieve maatrege- ji om de woning om in leen kans te geven, jet 'Wessie, uw wijkin- een echt Leids pro- lacht en uitgevoerd snten uit Leiden. De ilitieman Ted van der cende Wessie. Met het Miopen de betrokken in- politie, gemeente en trporaties, bereiken mers hun huizen goed Volgens de politie jhet risico op een in- :t 85 procent vermin- Ie politie hoopt in de zes jaar alle 18.000 Ji in West bezocht te 'r won het Leidse in- /entieproject de twee- ip een veiligheidscon- *1 de categorie 'Beste ttcproject'. [j (advertentie) J\tj- KUNSTSTOF rH KOZIJNEN MET ;eljD s 1N VKG-KEURMERK? Vind in kunststof reliëf kozijnen door Wilfred Simons leiden - Voorzitter Marije Rus- scher (23) van de honderdjarige Algemene Nederlandse Pharma- ceutische Studenten Vereniging zucht eens diep. Haar vier mede bestuursleden echoën de zucht in een werkkamer in de Leidse Corlaeus Laboratoria. De vereni ging heeft het predikaat 'Konink lijk' gekregen, een bron van blijdschap, zeker. Maar wat een werk! „We moesten alles vervan gen - ons vaandel, briefpapier, statuten en reglementen. Overal moest 'Koninklijke' op." De nu dus Koninklijke ANPSV heeft een voor Nederland unie ke structuur. Het is geen gezel ligheidsvereniging, maar een koepel van drie studievereni gingen in drie universiteitsste den. In Leiden is dat de LPSV 'Aesculapius', in Utrecht 'Uni- tas Pharmaceuticorum' en in Groningen 'Pharmaciae Sa crum'. Wie lid wordt van één daarvan, is automatisch ook lid van de Koninklijke ANPSV. Vol gens Russcher is er verder ner gens in het land een studie met een koepelvereniging voor ólle studenten van ólle universitei ten. Farmaciestudenten zijn de best georganiseerde van Neder land. De ANPSV werd in 1903 in Lei den opgericht. Destijds telde Nederland nog vier farmacie- opleidingen, die van de Univer siteit van Amsterdam is opge heven. Afgesproken werd dat elke studentenstad jaarlijks een bestuur zou leveren, een ge woonte waaraan een eeuw lang met ijzeren discipline is vastge houden. Dit jaar bestaat het vijfkoppige bestuur uit Gronin gers. Volgend jaar is Leiden weer aan de beurt. Elke honderdjarige vereniging kan voor het predikaat 'Konink lijk' in aanmerking komen. Vanzelf gaat dat niet, zegt Rus scher. „De AIVD heeft de bestu ren van de afgelopen drie jaar gescreend. We moesten ook fi nanciële gegevens overleggen. Erg belangrijk was hoe de ver eniging zich in de Tweede We reldoorlog heeft opgesteld. Een 'foute' vereniging kan niet ko ninklijk worden. Je mag ook in die eeuw tussentijds niet opge heven zijn geweest, want dan telt alleen het jaar vanaf de her oprichting." De ANPSV door stond alle tests en het vijfkoppi ge bestuur kon zich in juli op het Leidse stadhuis melden, waar burgemeester Lenferink en Commissaris van de Konin gin Franssens het predikaat en de bijbehorende oorkonde aan voorzitter Russcher overhan digden. De ANPSV is de eerste Nederlandse studievereniging die zich Koninklijk mag noe men. door Nancy Ubert vervolg van voorpagina zwammerdam - De Bruggen is bang dat de nieuwbouwplan- nen voor de Ursula-vestiging in Nieuwveen niet doorgaan om dat het rijk minder wil investe ren in de gezondheidszorg. Ook op andere plekken van de grote zorgorganisatie voor mensen met een verstandelijke handi cap zijn de financiële proble men voelbaar. De Bruggen moet de komende drie maapden een miljoen euro bezuinigen om in januari op nul te kunnen beginnen. In Lei den, in Alphen aan den Rijn, in Zwammerdam, kortom in alle vestigingen van de Zuid-Hol landse stichting wordt de broekriem aangetrokken. Van uit de hoofdvestiging in Zwam merdam geeft directeur J. Perik een reactie. De Bruggen is een paar jaar ge leden ontstaan uit een fusie van de stichtingen Cunera, Hooge Burch, Schievaart en Ursula. Die samengang had meer voor deel moeten opleveren dan tot nog toe is geboekt, bekent Pe rik. Hij staat aan het hoofd van een van de werkmaatschappij en van de organisatie: Groene Hart Noord, voorheen Stichting Ursula genoemd. Deze week liepen de gemoederen bij zijn personeel al hoog op. De mede werkers van Ursula willen we ten hoe slecht De Bruggen er eigenlijk voorstaat. Volgens hen geeft de centrale directie onvol doende duidelijkheid. Ook op landgoed Hooge Burch in Zwammerdam is het onrus tig. Medewerkers van de onder steunende diensten vrezen voor hun baan. Bij hun afdelingen is een vacaturestop ingesteld. Op de zorgafdelingen vallen geen ontslagen, verzekert Perik. Toch zijn de bezuinigingsmaatrege len voor de zorgverleners voel baar. Uitzendkrachten zijn daar voortaan uit den boze. Die slok ken zoveel extra geld op, dat met deze maatregel winst is te boeken. De gaten in het perso neelsbestand moeten worden opgevuld met nieuw personeel dat bij de organisatie in dienst komt. „We gaan naarstig op zoek naar mensen met wie we een nul-urencontract kunnen afsluiten", aldus Perik. De Bruggen, en zeker Hooge Burch, werkte al met oproep krachten, maar het poolsys- teem functioneerde niet opti maal. Uit 'gemak' werd snel het uitzendbureau gebeld. Dat mag nu niet meer. Perik geeft toe dat het nog een hele kluif wordt om voldoende eigen personeel te vinden. De werkdruk op zorgaf delingen kan de komende tijd behoorlijk toenemen. De nieuwbouw waarmee Hoo ge Burch inmiddels een begin heeft gemaakt, loopt geen ge vaar bij de bezuinigingsronde. Maar de geplande nieuwbouw bij Ursula staat wel onder druk. „In hoog tempo is het ministe rie aan het bezuinigen. We zijn bang dat het geld voor de bouwplannen die op stapel staan, wordt ingetrokken." Als eenmaal de eerste paal in de grond staat, is dat gevaar min der groot. „We willen daarom haast maken met de nieuw bouw bij landgoed Ursula." Vijf Groningse studenten in een Leids bolwerk: de Gorlaeus Laboratoria. Het bestuur van de Koninklijke ANPSV bestaat uit (vlnr): Wendy Werkman, Robert van der Schuyt, Marloes ten Brink, Rik Ensing en Marije Russcher. Foto: Dick Hogewoning De Koninklijke ANPSV behar tigt de 'belangen van de farma ciestudenten'. De vereniging regelt voor haar 1700 leden snuffelstages bij apotheken, ziekenhuizen en bij de farma ceutische industrie. Zij verzorgt contactdagen met het 'beroeps veld' - apothekers, bedrijven, overheden en de KNMP, de be roepsorganisatie van apothe kers. Soms bemoeit de vereni ging zich met de lesinhoud. „Wij vinden patiënten en apo thekers met elkaar moeten overleggen over het juiste me dicijn. Daarom zijn wij begon nen met 'patient-counseling events'. Dat is nu een standaard onderdeel van elke studie." Ook houdt de Koninklijke AN PSV lezingen, symposia en con gressen. Omdat de vijf Groningers regel matig in Utrecht en Leiden te vinden zijn, hebben zij een open oog voor cultuurverschil len in de drie steden. Leiden is vooral anders omdat de univer siteit haar studenten niet op leidt tot apotheker, zoals Gro ningen en Utrecht wel doen. Leiden is de stad van de 'biofar- maceutische wetenschappen' en kent alleen een onderzoeks opleiding. De Leidenaars vor men, meer dan de andere twee, een hechte club. „Ze staan het hele jaar samen te studeren in één prakticumzaal, dus ze ken nen elkaar allemaal", zegt Rus scher. Een ander verschil kwam aan het licht toen de vereniging jubileumdassen, -sjaals en -strings ging verkopen. „In Groningen kochten ze sjaals en dassen, maar in Utrecht kocht iedereen strings!" lacht Rus scher. „Het is waar, wij in Gro ningen zijn preutser en provin- cialer dan in de Randstad." oegstgeest - Oegstgeest over weegt om het voormalige MEOB-terrein te kopen van de Dienst Domeinen. De beslis sing neemt de gemeente pas medio 2004. Eerst wil de ge meente kijken wat er precies mogelijk is op het twaalf hecta re grote stuk grond aan de Haarlemmerstraatweg en of de mogelijkheden stroken met de wensen van de gemeente. Voor zo'n 'stedenbouwkundige ver kenning' trekt de gemeente 30.000 euro uit. Ook als Oegst geest de grond niet verwerft, is dat volgens wethouder De Rui ter geen weggegooid geld. „Aan de hand van een stedenbouw kundig plan kunnen we dicte ren wat wij als gemeente willen, mocht Domeinen het aan ie mand anders verkopen." De Dienst Domeinen, een rijks dienst, zoekt al een tijd naar nieuwe gebruikers voor het ter rein van het vroegere Marine Elektronisch Optisch Bedrijf. Eerder dit jaar leek het erop dat er een gevangenis zou komen, maar justitie zag daar in juni erenigingen klagen n been over teruglo- 1 ledenaantallen. Vrijwil- oor de begeleiding of laien van bardiensten uwelijks nog te vinden, .eiden Road Runners ,RRC) hebben ze daar st van. Dertien jaar ge- tévas er een 40-tal fana- ïgen die zich gezamen- n de marathon van New ai id voorbereid maar el- a< lama uit het oog dreig- w erliezen. De lopers be- meen club op te richten: b Binnenkort verwacht de le ;ing het 500ste lid in te en. Vrijheid blijheid is het belang rijkste motto van de LRRC. Ie dereen mag trainen wanneer en hoe vaak hij of zij wil. De LRRC is gespecialiseerd in het lopen op de weg, zonder van iedereen een wereldkampioen te willen maken. De club ge bruikt daarvoor een aantal ver keersveilige looproutes door Leiden en omgeving. Daar naast geeft zij trainingssche ma's uit ten behoeve van haar leden, is er een eigen massage team en worden er naast loop evenementen allerlei sociale activiteiten georganiseerd. „Je loopt alleen, maar hebt toch leuke sociale contacten", MË W De Blauwe Steen, die al 700 jaar In de Sreestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timöteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 zo omschrijft Frans van den Broek het clubgevoel. „Van vuilnisman tot notaris, ieder een kan hier goed met elkaar opschieten. Je moet niks bij de Road Runners. Je kunt hier één keer in de week trainen en je verder zelf voorbereiden op een marathon met behulp van een trainingsschema en voe dingadviezen van de club. Maar je kunt hier ook bij wijze van spreken elke dag komen trainen. Daarnaast letten we ook goed op beginners. Van den Broek beheert het complex van de vereniging aan de Voorschoterweg, is trainer en manusje van alles, terwijl zijn vrouw in het clubhuis ac tief is. „We hebben vijf loop groepen waar iemand zich zo bij kan aansluiten afhankelijk van de eigen sportieve presta ties. Op vier avonden en drie ochtenden in de week kan ie dere belangstellende gewoon binnenlopen en in principe di rect aan de training deelne men. De eerste keer moet je je melden bij een trainer. In overleg word jein een groep ingedeeld. Vervolgens kan je onder begeleiding van een van de trainers meedoen aan een uitgebreide warming-up, het hoofdprogramma en de cooling down. We laten nieu we leden wel een medische checklist invullen.' Naast trainingen organiseert de club ook met regelmaat trimlopen over diverse afstan den. De eerste loop staat voor zondag 14 september op het programma. „Wie óver drie van die lopen de snelste tijd heeft, krijgt een beker", aldus Van den Broek. „Maar we heb- De leden van de Leiden Road Runners Club zijn klaar voor het nieuwe loopseizoen. Foto: Mark Lamers ben ook prijsjes voor de num mer 40 of 50 want we willen niet dat de snelste loper altijd alle aandacht krijgt. Meedoen is belangrijker dan winnen." Daarnaast draait de LRRC mee in het Zorg en Zekerheid Cir cuit, een serie afstandslopen in Leiden en de regio, gaat de club regelmatig naar loopeve nementen buiten Leiden en wordt er ook in het buitenland gelopen. Eén van de hoogtepunten van het seizoen is de Henk Hakker Memorial Loop over diverse afstanden, die in mei op het programma staat. De loop geldt als een van de laatste conditietests van de deelne mers aan de Leidse marathon. De inmiddels overleden Hak ker was een van de leden van het eerste uur die zich bijzon der verdienstelijk voor de ver eniging heeft gemaakt. „En dat allemaal voor 57 euro contributie per jaar", aldus Van den Broek. „Maar ja we hoeven natuurlijk geen veld- huur aan de gemeente af te dragen en voor het lopen over de straat betalen we geen we genbelasting." Eric-Jan Berendsen Ondertussen wordt bezuinigd op het onderhoud van de be staande gebouwen van de stichting. „Als een dak lekt, moeten we natuurlijk actie on dernemen, maar verder probe ren we de onderhoudskosten te drukken. Door minder vaak het gras te maaien, bijvoorbeeld. Of het schilderwerk maar te laten zitten." Koste wat kost moet De Brug gen een sluitende begroting presenteren, vindt Perik. „Ik laat een dissonant geluid ho ren, maar ik ben van mening dat er best iets bezuinigd kan worden op de gezondheidszorg in Nederland. De afgelopen ja ren leken de bomen tot aan de hemel te groeien. Ik ben heus geen voorstander van de Poolse methodiek. Ik heb tijdens één van mijn reizen naar Polen ge zien hoe een gehandicapte man aan een boom was vastgebon- den. Zulke praktijken zijn voor mij ondenkbaar. Maar de kwali teit van zorgverlening in ons land is van zo'n hoog niveau dat er best een stukje vanafkan. Want wat gebeurt er als je niet bezuinigt en als zorginstelling flink in de min gaat staan? Dan groeien de problemen en moet je op den duur inboeten op je kwaliteit." Volgens Perik is het helemaal met slecht dat nu een zorgli- miet wordt gesteld. Er is best nog winst te boeken», vindt hij. „Zeker bij De Bruggen. Er is hier geen fraude gepleegd, geen wanbeleid gevoerd, we hebben slechts een paar foute schattin- gen gemaakt. Zeg nou zelf: Ahold doet het een stuk slech ter dan wij." van af. Nu andere rijksdiensten en ook de provincie het terrein niet willen kopen, komt de ge meente in aanmerking. Ziet de gemeente af van de aanschaf, dan biedt de dienst de grond aan ontwikkelaars aan. Raadsleden toonden zich gis teravond tijdens een commis sievergadering verbaasd over de noten die de Dienst Domei nen op zijn zang heeft. Zo wil de dienst een anti-speculatie- beding vastleggen bij verkoop. Deze houdt in dat de koper van de grond een vergoeding moet betalen, als het terrein binnen 15 jaar een andere bestemming krijgt die de grondwaarde ver hoogt. Volgens het huidige be stemmingsplan mogen zich al leen bedrijven vestigen, geen woningen. De raadsleden maanden burgemeester en wet houders tot voorzichtigheid. Overigens is Oegstgeest niet van plan om het terrein zelf te gaan ontwikkelen, mocht de aankoop doorgaan. Hiervoor wordt een ontwikkelaar ge zocht. door Judy Nihof oegstgeest - Betaald par keren in het winkelgebied van de De Kempenaer- straat en in winkelcen trum Lange Voort is voor burgemeester en wethou ders van Oegstgeest 'niet onbespreekbaar'. Dat zei wethouder Meester gister avond tijdens een com missievergadering. Zij wil over dit onderwerp bin nenkort met de raad van gedachten wisselen. Dat verbaasde WD-raadslid Van den Hoek. „Er is ons beloofd dat er tot 2006 geen betaald parkeren wordt ingevoerd." Het college beschouwt betaald parkeren op de eerste plaats als een mo gelijkheid om de tekorten die zijn ontstaan in nieuwbouwwijk Poelgeest terug te dringen, en niet als een manier om de par keerperikelen op te lossen in met name Oud-Oegst- geest. Volgens de ge meente is in het oude deel van het dorp geen sprake van een parkeerprobleem, maar van een gedragspro bleem. Mensen willen de auto zo dicht mogelijk bij hun huis parkeren. Als dat niet kan, zetten sommi gen de wagen neer op een plekken waar dat niet mag. Ze moeten dan niet raar opkijken als ze een bekeuring krijgen. Een aantal raadsleden was het niet met het college eens. Volgens hen heeft Oud- Oegstgeest wel degelijk een 'groot parkeerpro bleem', waarvoor de ge meente op termijn met een oplossing moet ko men. „Misschien moetje eens ergens een parkeér- garage gaan aanleggen", opperde WD-raadslid Huizing. Wethouder Meester stelde een goedkopere oplossing voor. Zij wil mensen die willen parkeren in de ei gen voortuin een uitrit vergunning geven. Ook wil zij toestaan dat eige naren hun auto voor de eigen uitrit zetten. Op die manier zullen enkele ex tra parkeerplaatsen ont staan, denkt Meester. Van parkeren in tuinen was CDA'er Smallenbroek niet gecharmeerd. Hij is bang dat dit ten koste gaat van veel groen. „Je moet je wel afvragen of zo'n parkeerplaats wel past in het beeld van een straat of wijk? Het lijkt mij niet erg mooi als tuinen worden geasfalteerd." De overige raadsleden vonden die vrees overdreven.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15