Top-3 van monumenten REGIO 'Niet altijd terugvallen hUafhuentum' op de oude garde' slechte resul NAVRAAG De nederlaag van 'onze jongens' tegen Tsjechië was voor Leidenaar RUUD DE GROOT, oud-trainer van onder meer Quick Boys en UVS, geen reden om zich op te winden. De Groot, die tegenwoordig tech nisch direc teur is bij taat namelijk een beetje aan zien komen. „Ze hebben gegokt op een gelijkspelletje en dat plan viel in duigen." Zijn reddingsplan: Nederland moet met de billen bloot. Wat gaat er toch mis bij Oranje? „In de groep is het gewoon heel onrustig, er zijn veel te veel span ningen. Kijk maar eens naar hoe Van Nistelrooy gisteren het veld af ging. Hij ging me daar te keer. Zo is hij helemaal niet. En Advo caat wordt ook steeds ouder, steeds meer wallen en grijze haren." Moeten er spelers uit? „Tja, er is inderdaad een heel stel al over zijn top heen. Davids heeft zijn beste tijd gehad, maar ook De Boer kan gewoon wegblijven. En Zenden heeft in Engeland de laatste tijd al leen op de tribune gezeten, dan mis je gewoon wat. Kijk naar Reiziger. Die jongen is gewoon geen top meer. Zijn directe tegenstander, die gewisselde linkervleugelverdediger, rvas echt hartstikke slecht. Heel ze nuwachtig. Maar Reiziger kon hem totaal niet onder druk zetten. Mijn advies: meer durven en niet altijd te rugvallen op de oude garde. Met de billen bloot." Heeft u zich zitten opwinden? „Dat viel eigenlijk reuze mee. Mijn innerlijke alarm gaf namelijk al na de wedstrijd tegen Oostenrijk aan dat we het niet zouden redden. Gister kreeg ik de bevestiging van mijn bange vermoedens. Ik hoop alleen niet dat ik mijn vakantieplan nen moet aanpassen. Toch niet naar Portugal. Maar gelukkig is het EK pas van de zomer, 't Is nog vroeg." We zouden in november wel eens tegen Spanje of Engeland moe ten? „Nou, ik praat liever over Wales of Letland. Laten we hopen op een beetje geluk bij de loting. Want tegen Spanje of Engeland gaan we gewoon de boot in." Tekst: Bas de Rue Archieffoto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Vrijdag 11 September KATWIJK-AAN-ZEE - In de reederijen met aanverwante bedrijven heerscht groote bedrijvigheid ten gevolge der meer dan gewone aan brengst van haring. Zoowel aan het strand als te IJmuiden en Vlaardin- gen kwamen zeer vele Katwijksche vaartuigen aan, alle met goede vangst. In de haven van het Prins-Hendrik-kanaal was de bedrijvigheid nog nooit zoo groot. Verschillende partijen haring kwamen in afslag; was de markt Maandag voor volle haring ƒ8,55 per kantje, bij grooten aanvoer liep de markt toch nog op, zoodat gisteren zelfs ƒ9,65 werd gemaakt; maatjesharing ƒ7,40, steurharing ƒ7 tot ƒ8 per kantje. LEIDEN - In den Leidschen Schouwburg zal op Vrijdag 2 October a.s. de traditioneele feestvoorstelling, voorafgaande aan den 3-October- dag, plaatshebben. Deze voorstelling zal zeker veel belangstelling wekken, omdat het niet alleen de eerste in het winterseizoen zal zijn, maar tevens omdat men voor het eerst zal kennis maken met het on langs opgerichte Brondgeest-ensemble, dat dien avond een nieuw en geestig blijspel zal opvoeren. Tevens zullen dan in gebruik genomen worden eenige nieuwe kamer-décors, welke door een bekend decora teur in ons land voor den Leidsche Schouwburg zijn vervaardigd. Een en ander zal zeker niet nalaten een groot publiek naar den Schouwburg te lokken. ANNO 1978, maandag 11 september KATWIJK - In de wedstrijd tegen Noordwijk tracht Ouick Boys-spits Cees van Rooyen (midden) zich door de Noordwijk defensie te slinge ren. Hij ontmoet op zijn weg echter Ab Spaanderman. Frans v.d. Veen (links) en Bart Zandbergen )rechts) kijken belangstellend toe. De uitslag van de wedstrijd: 1-2. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien daeen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO <Ld.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directiehdcuz@hdcnl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5356300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur. za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van drt dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Har -lem. Mechteld van Zon, coördinator RAP Architectuurplat form in Leiden. 1. De Victoria Regia-kas in de Hortus Botanicus. „Bij het RAP hadden we laatst een tentoonstelling met nieuwe ontwerpen voor die kas. Naar aanleiding daar van realiseerde ik me hoe ontzettend mooi en op zijn plaats de huidige kas is. Een beetje ouderwets mis schien, maar dat hoort ook wel bij een universitaire tuin als de Hortus Botanicus. Het gekke aan zo'n kas is natuurlijk ook dat de buitenkant tegelijkertijd de bin nenkant is." 2. De Kaasmarktschool. „Vanwege de typische schoolsfeer die hier nog steeds hangt. Door de lokalen met uitzicht over de binnen stad, de brede gangen. De kapstokjes, de kleine wc'tjes. Verder is het een leuk pand om er rond te dwalen. Er zijn nu ateliers en repetitieruimtes gevestigd. Het is er lekker rommelig, iedereen gaat zijn eigen gang." 3. Het Kmithuisje 'Oostenrijk' aan de Jan van Houtkade. „Omdat ik het zo'n geheimzinnig huisje vind. Het staat daar zo half in het water. Af en toe brandt er zo'n ge heimzinnig lichtje achter die ruitjes." De boerderij naast de kerk en de pastorie van Oud Ade. Archieffoto: Hielco Kuipers Niko van Brussel, mede-oprichter en fractieleider van de partij M Alkemade. 1. De boerderij Mijn Ouders Wensch. „De boerderij Mijn Ouders Wensch is te vinden langs de Leidsew vlak voordat je vanaf Leiden Oud Ade inrijdt. Past fantastisch in d jg geving, die heel bijzonder is. Normaal in Nederland zijn de kaarsi Jf' kavels. Bij Oud Ade hebben we Karolingische verkavelingen gehai g_ blokverkaveling die is afgeleid van het oude krekenstelsel van ron 'ff. 1200." x 2. Dorpsgezicht van Oud Ade. „Naast de kerk en de pastorie van Oud Ade, als je het dorp weer i B richting Rijpwetering, staat ook een prachtige boerderij, met een merhuis en een aantal bijgebouwen. Een heel goed bewaard gebl dorpsgezicht." 3. Het sluisje bij de Braassem. „De omgeving van het sluisje bij Café de Haven in Roelofarendsv het café, de oude veiling en de huisjes aan het begin van de havei het voorste huisje heeft schele nel gewoond, een bekende verschi in Roelofarendsveen. In het dorp is echt heel veel vernield en ver kerd. Maar dit plekje is nog heel mori, typisch zoals het vroeger Huys Dever in Lisse. Archieffoto: Dick Hogewoning Ignus Maes, restauratie-architect te Lisse. Zijn toppers staan in zijn woonplaats. Verder zijn ze alle drie ook leuk voor kinderen. 1Huys Dever. „Natuurlijk noem ik Dever, de trots van Lisse. Daar is op de Mo numentendag een leuke activiteit voor de jeugd, een belangrijke doelgroep die je zo'n dag moet weten te vermaken. In Dever doen we dat met het broodbakken in de kelder waar een oven staat die uit 1350 stamt. Bovendien ruikt het heerlijk, de geur van vers brood in het hele gebouw." 2. Kasteel Keukenhof. „Ook om de inspanningen om het te behouden te belonen. Daar is in korte tijd enorm veel gerealiseerd, zowel binnen als buiten. Het kasteelterrein loopt bijvoorbeeld perfect over van park naar bos. Binnen wordt op de begane grond een prentenverzameling gehouden." 3. De Boerderij op Keukenhof. „Op zo'n honderd meter van het Kasteel staat een eeuwenoude boerderij üit de zeventiende-eeuw waar de inrichting, de sfeer en de bouwstijl geweldig goed zijn geconserveerd. Een buitenkansje om dat te mogen beldjken. De Pieterskerk. Archieffoto: Henk Bouwman Cees Goekoop, oud-burgemeester van Leiden en oud voorzitter van het Erfgoedhuis Zuid-Holland. 1. De Pieterskerk en de Hooglandse Kerk. „Voor het gemak neem ik ze samen. Beide gebouwen zijn gezichtsbepalend voor de stad. Ze springen er echt uit" 2. Het Sieboldhuis aan het Rapenburg. .Allereerst omdat het Sieboldhuis aan het Rapenburg ligt, een van de meest monumentale grachten die ik ken. Het Sieboldhuis zelf is een prachtig, oud koop manshuis met een rijke, historie. De Japan-kenner Von Siebold heeft er jaren gewoond en zijn verzameling gekoesterd. Die verzameling is nog steeds belangrijk voor de stad. Als de restauratie van het pand straks voltooid is, is het helemaal een plaatje." 3. De Leidse wevershuisjes. „De wevershuisjes vervullen een belangrijke rol in de Leidse geschiedenis. Ze bepalen nog steeds de struc tuur van de stad. Daardoor hebben we hier van die kleine, gezellige straatjes. Als de wevershuisjes ge sloopt waren, was er grootschalige bebouwing voor in de plaats gekomen." Het kruithuisje 'Oostenrijk' aan de Jan van Houtkade Archieffoto: Henk Bouwman Dijkgraaf Johannes Panman van Waterschap De Oude Rijnstromen: 1. Het stadhuis van Leiden „Dat staat met stip boven aan, een prachtig gebouw net als bijvoorbeeld het ou de stadhuis van Gouda. Ze stammen uit een tijd dat er ontzettend veel tijd en geld en aandacht aan bouwen werd besteed. En dat zie je aan alles af, heel anders dan tegenwoordig. Ik ge loof toch echt niet dat onze nazaten over twee-, drie honderd jaar met net zo veel respect over gebouwen van vandaag de dag spre ken als ik nu doe over het stadhuis van Leiden." 2. Het gemaal van Kativijk „Ja, het is niet zo vreemd 'dat ik als dijkgraaf ook een gemaal noem. Dat van Kat wijk. Van de buitenkant misschien niet zo bijzonder maar wat mij betreft toch echt schitterend, zeker als je binnen kijkt, naar de inrichting. De oorspronkelijke dieselmotoren liggen er nog in. Pin me er niet op vast maar die zijn toch zeker zo'n tachtig jaar oud. Dat is echt prachtig. Het ge maal van Katwijk heeft wat mij betreft echt monumentale waarde." - j Het gemaal in Katwijk. Archieffoto: Frans Roomer 3. Het Groene Hart IC „Ik vind het Groene Hart als landschap werkelijk heel mooi. We wonen en werken in het dichtst bevolkte gf van Nederland maar als ik langs de Meije bij Nieuwl fiets, dan voelt het alsof ik in een enorme ruimtelijke jtii reld ben. Het Groene Hart is een monument en daarpt ten we zuinig op zijn. Natuurlijk horen koeien in de \j 'Boerenbouw' is het thema van de zeventiende Monumentendag die komend weekeinde -13 en 14 september - wordt gehouden. Dit keer staan niet zozeer de monumenten in de stad centraal, maar de agrarische bouwstijlen op het platteland. De Open Monumentendag sluit met dit thema aan bij het Jaar van de Boerderij, dat aandacht vraagt voor het behoud van historische boerderijen. Maar het merendeel van de gebouwen dat zaterdag en zondag gratis te bezichtigen is - in totaal circa 4000 - staat in de kernen van steden en dorpen. Een aantal prominente stad- en streekgenoten geeft op deze pagina zijn monumenten 'Top-3'. Kasper Burgy, directeur van Burgy Bouwbedrijf, dat onder meer de Pie terskerk restaureert. 1. De Pieterskerk. „De Pieterskerk is het centrum van de stad. Al honderden jaren. En dat moet het nog honderden jaren blijven ook. Wij zijn nu vijf jaar bezig met het restaureren, maar dat is natuurlijk niks op de levensduur van een der gelijk monument. De Pieterskerk is gebouwd voor de eeuwen." 2. Het Gravensteen. „Het oudste stenen gebouw van Leiden. Met prachtige details. Het beeld van vrouwe Justitia bijvoorbeeld. Dat heeft een godsver mogen gekost. Zo veel geld zouden we daarinu niet meer voor uittrek ken. Ook zit er een massieve, vierkante verdedigingstoren in. Het gekke is dat iedereen de Gevan genpoort in Den Haag kent, maar dat het Graven steen relatief onbe kend is." 3. De paruien van het Rapenburg. „Het hele Rapenburg, ik kan niet één specifiek pand kiezen. Die huizen zijn over het algemeen zo mooi bewaard gebleven. Zeker als je bedenkt dat een huis gemiddeld eens in de dertig jaar verbouwd wordt, is dat een wonder. Dat komt, omdat die panden van meet af aan al erg mooi zijn ge weest. Daar spring je gewoon voorzichter mee om dan een lelijk gebouw." De panden van het Rapenburg. Archieffoto: Mark Lamers Britta van Egmond, architect te Noordwijk: 1. Het Noordwijkse vissershuisje aan de Parallelboulevard. „Dit was het huis van mijn oma en opa. Het dateert uit 1675 en komt op de oudste kaarten van Noordwijk al voor. Als een klein historisch juweeltje staat het helemaal ingebouwd tussen hoge flats. Als klein meisje vond ik het geweldig om te blijven logeren in de bedstede." 2. De kerk van de Hervormde gemeente in Lisse aan de Heereweg250. „De Hervormde Kerk is een Romaans hoofdschip met een aanbouw in Neogotische stijl. Onlangs heb ik er bij de restauratie nog een kijkje mogen nemen. Ik trof daar een heel serene ruimte aan met prachtige glas-in- loodramen in Amsterdamse Schoolstijl. Het was bijzonder hoe het licht de ruimte vulde, ik werd er stil van." 3. De Bollenschuur aan de Teylin- gerlaan te Sassenheim. „Een 'mooi stoer' gebouw, dat omstreeks 1925 is gebouwd in de stijl van de Amsterdamse School- /Art Deco. Mijn vader Hans en ik zijn architect voor het gebied Overteylingen, waartoe ook de schuur behoort. De gevels blijven helemaal behouden en worden volledig gerestaureerd, evenals een historische binnenmuur en een prachtig atrium in het mid- den. Daarbinnen hebben we de moderne appartementen ontwor- Dee" pen Archieffoto: Dick Hogewoning De Roskam in Katwijk. Archieffoto: Dick De Katwijker Niek-Jan van Kesteren, algemeen teur van de werkgeversorganisatie VNO/NC zijn monumenten top-3 in de Duin- en 1De Hervormde Kerk in Valkenburg. „Een heel mooi in ere hersteld gebouw, de recent voltooid met het werk aan de toren. Het levert een prachtig plaatje op, zowel van verre dichtbij. Toch is het relatief onbekend en dat terecht. Het is knap dat ze in zo'n klein dorpje herbouw voor elkaar hebben gekregen." 2. Het Lindenplein in Noordwijk. „Midden in de fantastische omgeving van Binnen staat het Lindenplein. Een fraai een instandgehouden negentiende-eeuwse Een zeer goed bewaard gebleven eigenlijk stukje Nederland." 3. De Roskam. „Natuurlijk kan ik als inwoner van Katwijk Rijn niet om De Roskam heen. Een prachtig met een eeuwenoude geschiedenis. En toch dreigd in zijn voortbestaan en zie ik het als mij |J wijkse plicht om De Roskam te behouden.J Alphenaar Wim Dijkman, oud-fotograaf en liefhebber van mooie ou de boerderijen 1. De Weipoort. „De Wei poort bij Zoe- terwoude. Daar is het zo mooi rustig De Weipoort, en daar staan Achieffoto: Hielco Kuipers zulke mooie boerderijen... Ik ga er graag nog wel eens naar toe op de fiet^ai 2. Boerderij de Bonte PaaL „Boerderij de Bonte Paal staat in de Hoom in aan den Rijn. Echt pal naast de Oude Rijn, aaifed overkant van de weg waren de weilanden. Da< ar industrie,, dus De Bonte Paal zal nu wel een w »rli boerderij zijn geworden. Dat is bij heel veel m eei de boerderijen gebeurd. Bijzonder aan deze b Bir is het tegelplateau aan de gevel. Daar staat de van de boerderij op." 3. Het oude Raadhuis van Alphen. ,Als het Oude Raadhuis in het Burgemeester park in Alphen aan den Rijn geen monument zou het er direct één moeten worden. Ik vind mooi gebouw, met die twee vleugels aan de zi die trappen die omhoog gaan. Als ik dat verge wat ze nu hebben neergezet, dat nieuwe stad! Nou ja, de glazenwasser heeft er een mooie b

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14