LEIDE 'Fuseren is bittere noodzaak voor stad' 'Politici spelen te veel op de man' r I 'Ouders winkelen, terwijl kinderen schaatsen' wil is er wel bij FC Boshuizen, nu de kans nog Bona kiest voor Mariënpoelstraat REGIO R1 aartje t een euro igleraar architectuur stelling! Hoogleraar: Leiden is een plant in een te krappe pot Leiden stelt miljoenen beschikbaar voor verbouwing STOP DAT MAAP IN JE ZAK! Eeri echte SieMatic voor maar 9.400,-? donderdag 11 SEPTEMBER 2003 foï? i'H.' lopen door Men: gezellig igezond i - Buspassagiers kunnen irdag 18 september voor iro een retourtje kopen Ie trajecten in Leiden, Lei- rp, Voorschoten en eest. De actie past in de jke 'Week van Vooruit die verschillende organi- houden om het onder - nobiliteit (lopen, fietsen, enbaar vervoer en auto onder de aandacht te in. De donderdag staat in ;en van het openbaar ver- Aan de Leidse universi- Ir. E. de Jong benoemd ste hoogleraar Geschie- 'an de tuin- en land- architectuur. De nieuwe iere Clusius Leerstoel orig jaar ingesteld door lege van bestuur. De 19) promoveerde in 1993 Rijksuniversiteit Gronin- het onderwerp Neder- tuin- en landschapsar- ïur tussen 1650 en 1740. docent aan de VU in lam en werkt sinds 2002 Amerikaanse universi- (advertentie) i miljoen euro niks te veel »m AH uit slop te halen. 3eef uw mening j Ge ml .leidschdagblad.nl door Silvan Schoonhoven vervolg van voorpagina leiden Hoogleraar Ton van Raan ziet de toekomst van Lei den somber in. De boosdoener is de provincie Zuid-Holland. Die laat de stad 'op een lelijke ma nier vallen' door een stokje te steken voor een fusie met de randgemeentes. Leiden wordt zo een plant in een te krappe pot, een man in een dwangbuis. Van Raan spreekt van een 'vre selijke situatie'. „Nu heb je ge steggel over van alles en nog wat. Over elke straatsteen die de gemeentegrens over gaat, moet je bakkeleien. Je moet bidden en smeken tot je rand gemeentes om het Bio Science Park uit te kunnen breiden. Je moet bidden en smeken om een tunnelverbinding aan te leggen van de ene naar de an dere stadswijk, omdat die per ongeluk in verschillende ge meenten liggen." Leiden trekt uiteindelijk aan het kortste eind in de concurrentieslag tussen zogenaamde 'kennisintensieve' steden, vreest Van Raan. „Het imago van een stad speelt een grote rol bij het aantrekken van investeerders. De omvang van een stad is een harde indi catie van het niveau van facili teiten die een investeerder in een stad kan verwachten. Lei den heeft de faciliteiten van een stad van 300.000 inwoners. Drie grote ziekenhuizen, een uitste kend arsenaal aan scholen. Maar zo'n imago kan je niet uit stralen met een verwijzing naar de 117.000 inwoners die for meel in Leiden zelf wonen." Gedeputeerde Marnix Norder verdedigde het standpunt van de provincie door te zeggen dat hij de fusie met het 'bestuurlijk zwakke' Leiden niet kan uitleg door Robbert Minkhorst vervolg van voorpagina leiden - 'Al met al' waren het mooie jaren in de Leidse politiek, besluit Jan Laurier zijn afscheidsbrief aan de gemeenteraad, maar de lol van het debat was er inmiddels wel af. Laurier vertrekt omdat het zijn tijd is, maar ook omdat de politieke cultuur verziekt. De oud-wethouder in een toelichting: „Ik merk dat er meer op de man wordt ge speeld dan op de bal. Feiten worden ver mengd met veronderstellingen. Het debat vind ik een heel wezenlijk onderdeel van de democratie. Ik zeg niet dat de politieke cul tuur is verziekt. Die ergert me wel." In zijn brief schrijft hij: „Beelden domine ren over feiten. Democratie bestaat bij gra tie van het politieke debat over argumenten en dat mag fel, scherp en stevig zijn. In de Leidse raad is het inmiddels mogelijk om interrupties af te doen met daar geef ik geen antwoord op of bekijk het maar." Lau rier doelt ongetwijfeld ook op de keer dat raadslid Daan Sloos hem in het debat over cameratoezicht op de Nieuwe Beesten markt aanviel en zei dat hij 'alleen met nor male mensen in discussie ging'. Laurier: „In het debat passen geen smoes jes, kwinkslagen of het domweg onttrekken aan de discussie. Dét vind ik belangrijker dan dat men de vinger opsteekt als men iets wil zeggen of 'zijn jasje niet uit doet' tij dens een raadsvergadering, zoals de nieu we gedragscode voorschrijft." Jan Laurier ergert ïich aan de politieke cultuur. Archieffoto: Henk Bouwman Twee andere redenen voor zijn vertrek zijn werk en slijtage. Laurier is inmiddels voor zitter van de Landelijke Cliëntenraad. Als voorzitter zou hem om commentaar kun nen worden gevraagd op het lokale, Leidse beleid, waar hij als raadslid zelf medever antwoordelijk voor is. „Zo'n dubbele posi tie moet je niet willen. Het tast de geloof- waardigheid en de onafhankelijkheid van mijn posities aan." Verder vindt de GroenLinkser dat hij zijn kiezers niet meer kan geven wat ze verdie nen: met volle inzet Vechten voor idealen. Laurier schrijft: „Het wordt tijd het stokje door te geven.Hij verklaart:,Ik merk dat ik mezelf bij discussies steeds over een gro tere drempel moet zetten. Ik noem als voorbeeld de sluitingstijden van de terras- sen. Dat heb ik voor de vierde, vijfde, zesde keer zien langskomen. Maar praten we hier diep in de nacht nu over een nijpend pro- bleem voor de stad of is dit weer een soort 1 ritueel?" Fractieleider Van Hees heeft begrip voor Lauriers besluit. Hij geeft verder toe dat hij diens kritiek op de politieke cultuur deelt. „Ik kan me daarin herkennen. Ik kan me voorstellen dat Jan het goede debat miste." Het is waarVan Hees zich ook zorgen over maakt. De raad moet veranderen, beaamt hij, en zijn credo is allereerst: kijk naar je zelf. „Het is een opgave voor mij en voor Groenlinks om goede debatten te organi seren." Dat het vertrek van Laurier nu als een ge mis voor Groenlinks wordt gezien, lijkt vreemd omdat de partij vorig jaar nog een crisis rond Laurier doormaakte. Een deel van de fractie, waaronder Van Hees, ver- weet Laurier toen een te dominante positief Van Hees: „Ik zal dat niet ontkennen, mar-* wij zijn er goed uitgekomen." iar\ Ton Van Raan: „De provincie laat Leiden vallen." Archieffoto: Hielco Kuipers gen aan de beter bestuurde omliggende gemeenten. „Waar om zouden zij moeten fuseren om de problemen van Leiden op te lossen?" Een flauwekulargnment, vindt Van Raan. „Een nieuw te vor men gemeente krijgt ook een nieuw stadsbestuur. Misschien ontstaat die bestuurlijke zwakte wel door de benauwde veste waarin Leiden zit. Als bestuur kan je dan ook geen slag meer maken. Als je iemand in een dwangbuis stopt, kan je ook zeggen: kijk, hij kan niets." Een bindend samenwerkings verband is wel het minste dat de gemeenten Leidse regio moet sluiten, zegt de hoogle raar. „Dat is een model dat de Franse stad Nancy toepast, Nancy, ook een universiteits stad, is in omvang vergelijkbaar met Leiden. De stad en de om liggende gemeenten daar blij ven onafhankelijk, maar trek ken toch als een stadsregio op. Als herindeling niet haalbaar is, kan dat een voorlopige oplos sing zijn. Doen we niets, dan gaan we kansen missen." door Mascha Welling vervolg van voorpagina leiden - De plannen bestonden al een tijdje, maar nu is het dan eindelijk rond. Deze winter wordt de Beestenmarkt opge vrolijkt door een kunstijsbaan. En als het aan initiatiefnemer en P. Labruyère ligt, is dat slechts een begin. „Kerstmark ten, een grote kerstboom, hoc keywedstrijden en een grote klok en vuurwerk op Oude jaarsavond," zegt Labruyère. Hij zit vol met ideeën voor de winter op het grootste evene- mentenplejn in Leiden. „Dit is een waanzinnig evene ment, waardoor het vertrouwen tussen gemeente en onderne mers beter wordt." Volgens wethouder Hillebrand zijn er meerdere redenen voor de komst van de ijsbaan. Op het plein wordt al veel georgani seerd, zoals de toeristenmarkt en een openluchtbioscoop, maar in de winter lag het plein er nog verloren bij. „Met de komst van de ijsbaan, wordt het plein het hele jaar goed ge bruikt. Bovendien stimuleert het de Kerstsfeer in de stad," meent de wethouder. Ook de verkiezingsbeloftes spelen een rol. Tijdens de verkiezingen is gepraat over het aantrekkelijker maken van de stad voor de jeugd van Leiden. De komst van een kunstijsbaan in het cen trum van de stad, draagt daar volgens Hillebrand zeker in bij. Dat het economisch slechter gaat, ziet de wethouder juist als een drijfveer. Waar mensen juist minder uit gaan geven, ziet de gemeente een mogelijkheid. „Het zou dom zijn om niet te investeren in iets wat de stad aantrekkelijker maakt," zo re deneert Hillebrand. Verwacht wordt dat de ijsbaan een echte trekpleister wordt voor mensen van buiten Leiden. Labruyère: ,Als je het station uitstapt, leeft het direct. En vanaf de Beesten markt loop je zo door naar d( Haarlemmerstraat. Voor het slagen van de ijsbaar is het belangrijk dat de onder nemers het stokje overnemen Het is aan hun om de ijsbaar tot een succes te maken. La bruyère ziet geen moeilijkhe- den, alleen mogelijkheden. „Terwijl de ouders kerst inko pen doen, kunnen de kinderen schaatsen. Dit kan gewoon niet misgaan." Het plan is om de baan iedere dag open te stellen, van 12.00 tot 23.00 uur. Hele maal gratis wordt het niet. ,A1%. je de schaatsen gratis geeft,; gaan de mensen ermee van-1 door", aldus Labruyère. rijn Kramp si Ze zijn nog maar koud ïaanden gefuseerd; de :lubs UDWS, LFC, VNA en nu al valt er spijt te en in de kantine van FC en. Spijt en schaamte. 1 it sportcomplex heeft er jrelid Flip Massaar (85), joit zo slecht bijgelegen, piet er niet naar uit dat eente daar op korte ter- tandering in brengt. „Ze is gewoon in onze hemd s hadden wat meer van Idsschat verwacht. De te moest zonodig grote- in Leiden en drong aan Vier van de zes voet- ïigingen van de Boshui waren daartoe te verlei- was immers een pot it 1,8 miljoen euro be ar en de kantines en tners aan de Boshuizer- jn al jaren hoognodig vanging toe, conclu- ook de KNVB in een ipport vorig jaar. u de fusie een feit is, er niets eens genoeg [els voorhanden om het dom het hoofdveld te n, vertellen Flip Mas- ds zijn twaalfde lid van Frans Stouten, (voor- DWS en nu technisch rvan de fusieclub). Het op, krijgen ze van het Irijf te horen als ze om reedehands tegels vra- s ze overigens zelf gaan .Natuurlijk zijn er gro- ingen in het spel", weet „maar als er niet eens stoeptegels geregeld worden, zakt de moed e schoenen". Massaar: jk komt Lugdunum hier. i; 1 duizend mensen langs iaI e moet er toch niet aan ge dat ze allemaal tot aan 2Q els in het zand staan. aam je je toch dood." onI lassaar naar de trieste ig buiten kijkt, komt o de kantine binnen, een dag voor niks vrij- 6 i", moppert hij. „Die ,j^ ijn er potdomme nog et. De zoveelste dag al 'er voor niks kom." Nu v' fel aan de slag kunnen fai t de stoeptegels die wél verd, maar dat zijn er >eg. En dat duurt nu al n, vertelt Stouten. „Die 'ijn ondertussen be- z( ontmoedigd. Ze willen a fmaken. Maar op deze s het met die zelfwerk- Flip Massaar van FC Boshuizen schaamt zich voor de staat van het sportcomplex aan de kade in Zuidwest: „Zondag komt Lugdunum hier. Dat is zo duizend mensen langs de lijn. Je moet er toch niet aan denken dat ze allemaal tot aan hun enkels in het zand staan." Maar bij de ge meente is het geld op voor nieuwe stoeptegels.Foto: Henk Bouwman zaamheid snel afgelopen." De vrijwillige stratenmaker beaamt: „De wil is er wel bij de ze club, maar ze moeten ons wel eens kans geven." De bruidsschat voor FC Bos huizen bedraagt 140.000 euro voor de bouw van nieuwe kleedkamers. Daarbovenop krijgt de club ook nog 60.000 euro van de gemeente voor de oude gebouwen. Maar over de hoogte van dat laatste bedrag is nadien onenigheid ontstaan. De clubbestuurders zijn name lijk na hun onderhandelingen met wethouder Pechtold terug gefloten door hun leden. Die vinden het bedrag te laag en menen dat de gemeente voor een dubbeltje op de eerste rij wil zitten. Door de fusie komt er uiteindelijk een gebied vrij waarop een flinke woonwijk ge bouwd kan worden. Dat, zo menen de leden, mag best wat meer tot uitdrukking komen in de bruidsschat. De nieuwe club, die 450 leden heeft, verdient een goede start merken Massaar en Stouten. En de plannen van FC Boshuizen zijn ambitieus, vertelt Stouten. Niet alleen op sportief gebied. Hij zou het liefst net als Roo- denburg in het clubgebouw fa ciliteiten voor de wijk onder brengen. „Laat die jongeren die anders op straat hangen, maar komen. En de oudjes die willen kaarten en bingo spelen, kun nen ook prima op zo'n sport complex terecht. Maar daar heb je natuurlijk wel een geschikte accommodatie voor nodig. En dat kost geld." leiden - Het Bonaventura Colle ge krijgt 3,85 miljoen euro van de gemeente voor de verbou wing van zijn vestiging in de Mariënpoelstraat. Daarmee is de - aanvankelijk beoogde - verhuizing naar de Eimerpoel- straat van de baan. Dat ge bouw, ooit de plek van het Ag nes College, stoot de Leidse scholengemeenschap af aan de gemeente. Het geld gebruikt het Bonaven tura College voor een grondige renovatie van het schoolge bouw. Die is al jaren dringend nodig. De verbouwing van de huidige vestiging valt goedko per uit dan een verhuizing naar en een verbouwing van het ge bouw in de Eimerpoelstraat, verklaart directeur G. Veerbeek. „We zijn hier enorm blij mee. Het gebouw is oud en dringend toe aan renovatie", stelt Veer beek. „Het wordt iets heel moois. Dat kan ik u garanderen. We hebben een adviesbureau in de arm genomen. In het Ag- nesgebouw zit betonrot, zo is- gebleken. Als we in de Mariën poelstraat blijven, is dat bedui dend goedkoper. We willen twintig jaar vooruit kunnen." Het gebouw, dat deels uit 1933 en deels uit 1957 stamt, past ook bij de sfeer die Bonaven tura wil uitstralen, zegt Veer beek: degelijk, met stijl, zonder elitair te zijn. De directeur noemt dat 'een gymnasiaal ka rakter'. „We willen ook iets met de kapel. Niemand weet dat, maar dat is een van de mooiste plekken van Leiden. Daar zet ten we de architect op." „Nieuwbouw hadden we ook best gewild", zegt Veerbeek, „maar wij begrijpen best dat de gemeente niet een nieuw schoolgebouw kan financieren. Veel meer zat er niet in, en dit is al veel geld." Dat beseft ook onderwijswet houder A. Pechtold. Wat scheelt, is dat de gemeenteraad nog maar 1,8 miljoen beschik baar hoeft te stellen. De rest van het bedrag was al toege kend. Overigens zijn in die bij drage de kosten voor brandvei ligheid, legionellabestrijding, het opruimen van oude olie tanks en het herstel van het schoolplein niet meegerekend. Uniek is, aldus Pechtold, dat het Bonaventura College de 3,8 miljoen ineens krijgt en naar ei gen goeddunken mag uitgeven. „Binnen de vastgestelde regels kan de school de renovatie zelf ter hand nemen. Het is minder rompslomp voor ons." Veerbeek ziet ook voordelen. Anders hadden we duidelijk minder gekregen. Dan was er» beknibbeld op dubbel glas oft op de grootte van de lokalen. (advertenties) )l "Iedereen heeft ergens in huis wel een oud. ofge- dankt mobieltje. Als we al die afgedankte mobieltjes verzamelen, kunnen we met de opbrengst honderd duizend kinderen in ontwikkelingslanden vijf jaar te eten geven. Deze week valt er een speciale blauwe zak bij jou in de bus. Stop je oude mobieltje er in en steun hiermee het World Food Programme van de VN. Doen hè!" Voor Informatie kijk op: www.blauwezak.nl ïi?TPGPOST T- -Mobile- SIEMENS mobile Pechtold: Laat eerst zien wat je waard bent Wethouder Pechtold, die volgende maand burgemeester wordt in Wageningen, vindt dit 'achterhoedegevecht' teleurstellend. Die stoeptegels, verzekert hij, moeten geen pro bleem zijn, de achterliggende verwijten zijn dat wel „Ik heb goede afspraken met hen ge maakt. En het verwijt dat ik geen duidelijke af spraken maak, hoor ik bij geen enkele andere club. Bovendien heb ik niet onderhandeld met kleine jongéns. Het zijn allemaal mannen die ook privé behoorlijke zaken runnen. En dan geldt voor hen hetzelfde als voor mij: een man een man, een woord een woord. Ik zorg er dan ook voor dat ik het er bij mijn achterban door heen krijg. Dat horen zij ook te doen. Dat hen dat niet lukt bij een achterban, die overigens uiterst gemakkelijk te beïnvloeden is, gaat er bij mij niet in. Ik denk dat er wat anders aan de hand is en dat de clubbestuurders en niet zozeer de leden op hun afspraken willen te rugkomen." Dat de gemeente met deze bruidsschat voor een dubbeltje op de eerste rij wil zitten, be strijdt Pechtold ook. „Twee ton, te weinig? Nou, ik heb het wel eens anders gehoord. De sportcommentator van het Leidsch Dagblad schreef dat hij het twee ton teveel vindt. En ik ben ook altijd kritisch geweest over deze fusie. Heb gezegd dat je van vier ongezonde patiën ten geen gezonde kunt maken. En ik sta niet alleen in deze opvatting. Ook in de Leidse voetbalwereld is er met de nódige scepsis op deze fusie gereageerd. Kom dus eerst je witte broodsweken maar eens door. Laat maar zien dat je het waard bent om nog meer geld in te investeren. Laat kortom goed voetbal zien." Vertel ons wat uw budget Is en wij ontwerpen een echte SieMatic keuken voor u. Individueel Design. Mooier, praktischer en duurzamer. Maar niet duurder. Al voor een prijs van rond 10.000 euro inclusief Atag kwaliteits- apparatuur (koelkast, vaatwasser, keramische kookplaat, schouwwasem- kap en combi-magnetron). Als u aan een nieuwe keuken denkt, denk dan eerst aan SieMatic. Welkom! 't Liefst een SieMatic SieMatic in Leiderdorp Meubelplein 11Leiderdorp, telefoon 071 -541 26 15 GOEDHART 00KVERKRIJGBAAR BIJ: KEUKENS t.o.Avifauna,Hoorn 126a,Alphena/d Rijn, I telefoon 0172 - 42 21 00 I SC 10 9.400.- excl. montage

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13