VS in oorlog met schimmige vijand 11 SEPTEMBER woensdag IQ SEPTEMBElK Fotograaf Vinnie Amesse fotografeerde 55 mensen die met een tatoeage de herinnering aan de aanslag van 11 september 2001 op de Twin Towers levend houden. De foto's worden tot 5 oktober tentoonge steld in het historisch mu seum van Richmond Town, New York. Rechercheur van politie Francis Coppola (links) liet op zijn scheen been een tattoo zetten van een politieagent en een brandweerman die uittore nen boven de stad. Coppo la verloor bij de aanslag zijn levenspartner en ne gentien vrienden. Onder- wijsinspecteur George Hen rique (rechtsboven) laat een tatoeage zien die werd gemaakt naar een foto van zijn dochter Michelle, die op 11 september om het le ven kwam in het WTC. Brandweerman Danny Bey- ar (rechtsonder) heeft een tatoeage ter nagedachtenis aan al zijn collega's die om kwamen bij de ramp. Foto's: Reuters/ Vinnie Amesse Het landschap raakt bezaaid met veiligheidsbarrières new york/ap - Met meer dan de gebruikelijke toewijding zingen toeschouwers zondags tijdens honkbalwedstrijden het God bless America. Dik plakband en plastic behoren tot standaarduit rusting voor burgers om zich te gen terreuraanslagen te be schermen. Een van de meest prozaïsche geluiden die de mo derne tijd heeft voortgebracht - dat van-een laag overkomend straalvljegtuig - doet mensen huiveren. In de Verenigde Staten is veel veranderd sinds 11 sep tember 2001, toen terroristen ge kaapte verkeersvliegtuigen in de Twin Towers van het World Tra- de Center in New York en het Pentagon in Washington boor den of-in een veld in Pennsylva nia lieten neerstorten en meer dan 3.000 mensen mee de dood in sleurden. Een terreuraanslag is bijna het eerste waar iedereen bij elk groot incident - een schietpartij in het stadhuis van New York, het uiteenvallen van het ruim- teveer"Columbia of een grote stroomstoring - aan denkt. Het Deparjjnent of Homeland Se curity,-een federaal superminis terie met 170.000 medewerkers en een budget van 26,7 miljard dollar, waakt nu over de veilig heid van het vaderland en zijn burgers. Het begrip 'homeland security' had op 10 september 2001 nau welijks betekenis. Nu lijkt het alsof het er altijd is geweest. Alsof het de normaalste zaak van de wereld is dat universitei ten gedwongen kunnen worden alle gegevens van hun buiten landse studenten aan de over heid beschikbaar te stellen. Dat mensen zonder formele aan klacht als belangrijke getuigen vastgehouden kunnen worden. Dat Amerikanen als 'vijandelij ke strijders' zonder toegang tot advocaten worden opgesloten. De meeste Amerikanen hebben deze zaken geaccepteerd als be treurenswaardige bijkomstige schade in een oorlog tegen een schimmige vijand. Tot de felste critici van de USA Patriot Act behoren bibliothecarissen. Zij waarschuwen hun klanten dat de FBI het recht heeft te bekij ken welke boeken zij zoal lezen. Om hen te beschermen zijn sommigen ertoe overgegaan formulieren die klanten moeten invullen als zij internet-compu ters willen reserveren te vernie tigen. Grote wetenschappelijke tijd schriften lopen onderzoeksver slagen door en schrappen alle informatie die door terroristen kan worden gebruikt om mas savernietigingswapens te ma ken. De bij de George Mason- universiteit in Virginia gepro moveerde Sean Gorman kan zijn dissertatie niet publiceren. Hij bracht het Amerikaanse glasvezelnet in kaart en nie mand wil dat zijn bevindingen in verkeerde handen vallen. Het landschap raakt letterlijk bezaaid met veiligheidsbarriè res. Ralph Nasatka uit Clinton in de staat Maryland verkoopt zogenaamde actieve barrières, die uit de grond omhoog ko men om een auto de toegang tot een beveiligd gebied te be letten. De boodschap die ze ge ven is belangrijk. „Laat de men sen weten dat zij niet meer vol ledig hun gang kunnen gaan. De deur is dicht", zegt hij. Op kousenvoeten, met hun schoenen in de hand, gaan Amerikanen door de bewaking op de luchthavens, sinds de Brit Richard Reid in december een in zijn schoenen verborgen bom probeerde te ontsteken op een vlucht van Parijs naar New York. Schoenenfabrikant Roek- port vervangt het staal in de neuzen van zijn schoenen door plastic, zodat ze het alarm niet meer in werking stellen. Breinaalden mogen nog wel mee in het vliegtuig, maar scherpe nagelvijlen niet. Op korte vluchten tussen New York en Washington mogen passa giers niet van hun plaats ko men. Amerikanen hebben zich erbij neergelegd, dat vreemde lingen hun spullen doorzoeken als ze in de rij staan voor een concert of een pretpark. Behalve maatregelen om aan slagen te voorkomen hebben Amerikanen ook maatregelen getroffen om ze te overleven. Het ministerie van binnenland se veiligheid raadt mensen aan tape en plastic in huis te heb ben om bij een chemische aan val een kamer luchtdicht te kunnen afplakken. Beheerders van de 110 verdiepingen tellen de Sears Tower in Chicago, het hoogste gebouw in de VS, heb ben stoelen geplaatst waarmee invaliden of gewonden langs de trappen naar beneden kunnen worden gerold. Bij wolkenkrab bers is de noodverlichting ver beterd, zijn apparaten geplaatst waarmee tassen van bezoekers doorgelicht kunnen worden, zijn brandwerende voorzienin gen verbeterd en worden ont ruimingsprocedures serieuzer geoefend. Gezinnen spreken af waar ze el kaar ontmoeten, mochten ze el kaar bij een snelle ontruiming of calamiteit uit het oog verlie zen. Bob Ezrol, directeur van een vakantiekamp in Berkshire Mountains in Massachusetts, zegt dat ouders sinds 11 sep tember veel vaker telefonisch contact willen onderhouden met hun kinderen. Scholen bespreken en oefenen evacuatieplannen en proberen het geheel een plaats te geven in het onderwijs. „Wat is een terrorist? Wat onderscheidt een terrorist van een vrijheidsstrij der? Wie maakt dat uit", zijn enkele vragen die Brown Uni versity voor een leergang heeft bedacht. Scholieren voeren rol lenspeldiscussies, waarin ze pro en contra de zaak van het Ierse Republikeinse Leger, Tsje tsjeense rebellen en de opstan dige Weather Underground uit de jaren '60 moeten bepleiten. „Ze leren ervan dat de Verenig de Staten soms uitsluitend be slissen op grond van wat het beste is voor de Verenigde Sta ten", aldus Nicolle Robinson, lerares geschiedenis aan Grani te High School in Salt Lake City. Ook jongere kinderen leren over de aanslagen. In het nieu we plaatjesboek The Man Who Walked Between the Towers vertelt Mordechai Gerstein het verhaal van Philippe Petit, de waaghals die in 1974 over een tussen de twee torens gespan nen koord wandelde. Op de laatste pagina staat de tegen woordige skyline van Manhat tan, met de tekst „Nu staan de torens er niet meer". Eens zal er weer iets nieuws en bijzonders verrijzen op de plek waar de torens stonden. Voor lopig zijn de mensen als zij in Manhattan uit de metro komen gedesoriënteerd. De stad New York heeft door de aanslagen van twee jaar gele den een zware klap gekregen. Sinds de aanslagen zijn 162.900 banen verloren gegaan en vorig jaar zijn 152.278 mensen meer uit New York vertrokken dan zich er vestigden. Mode-trend- watcher Elana Boses (27) is een van hen. Zij woonde op vier stratenblokken verwijderd van het World Trade Center. Nu woont ze met haar moeder in St. Petersburg in Florida, waar ze huizen verkoopt. Zij is aan de medicijnen voor posttrau matische stress en wil liefst zo veel mogelijk afstand tussen haar en 11 september. „Ik ben zo blij dat ik in Florida zit en niet aan al die dingen hoef te denken." Maar er zijn ook aanwijzingen dat Amerikanen over 11 sep tember nadenken en de zaken in perspectief plaatsen. Het is te zien in de populaire cultuur, bijvoorbeeld in de manier waarop beelden van het World Trade Center in films figureren. Uit de komedie Zoolander wer den de torens na de aanslagen digitaal weggepoetst; een voor aankondiging van Spider Man werd snel teruggehaald. Maar eind vorig jaar opendel Hour van Spike Lee mdj beeld van de twee woll bers en in de film zat e| in een appartement da plek uitzag. „Wat op 11 ber gèbeurd is heeft del kanen echt getraumatil wij voelen het effect nJ steeds", zei Lee in eenl view met de BBC. .Ami in het algemeen en Nel kers in het bijzonder lef in een wereld die sterkf derd is. De dreiging var risme is een dagelijkse t tenis en wij wilden die' derde wereld tonen." Ij Jerry Schwartz

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8