BUITENLAND Hamas neemt Samudra: stille schimmige intellectueel werd terrorist bloedig wraak voor aanslag BEAUTIFUL NOISE Beurs voor (2e) huis NAVO wil uitbreiding van mandaat in Afghanistan Compromis Veiligheidsraad in de maak over Irak Vijftien Israëliërs gedood Kerk schikt ontuchtzaak met 85 miljoen dollar Ravage na aanslag Brein aanslag op Bali ter dood veroordeeld Amerikaan laat zich in krat thuis bezorgen 12,13,14 september IMMO peanen in langer woensdag 10 september 2oo0 ji - De levensverwachting opeanen is opnieuw ge bannen worden in de liddeld 75 jaar oud, in 81Europeanen leven ee gemiddeld een jaar dan Amerikanen. In 1960 evensverwachting in Eu- jaar lager dan nu. Door aar ouder wordende en ende bevolking is de ge- idszorg de snelst groei- ictor in Europa. In het i verschenen rapport luwt de EU voor vergrij- n het werknemersbe- i de gezondheidszorg. .Ifeer 40 procent van de s gkundigen is ouder dan r is onvoldoende in- van jong personeel. ren slapen [bij telefoon iG - Bijna de helft van de i kan pas rustig gaan Is er een telefoon naast -1 staat, zo blijkt uit een van de Duitse uitgave mannenblad Men's Slechts 7 procent van jrvraagden, tussen de 20 iar oud, zei seks nodig te om goed te slapen. En ndgebed was slechts a| er procent van de vrou- i doeltreffende manier reden in slaap te vallen, tert de Duitse vrouw uziek of laat zij de televi- e slaapkamer aanstaan ;er in slaap te vallen i25 procent). Van de on- gden zei 19 procent iets hebben om in bed mee leien. Zij dachten daarbij tenners shoa raft in België ■pen - Twee Vlaamse zijn gisteren door de %pik in Antwerpen ver kild tot een jaar voorwaar- (celstraf en een boete van iro voor het verspreiden >ken en pamfletten de jodenvervolging in ede Wereldoorlog wordt d. De 'negationisten' in onder meer dat de kist een mythe is die in rordt gehouden door de Het ontkennen van de s verboden in België. dV. was bij de uitspraak ig, zijn broer Herbert is n i tijd spoorloos. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Palestijnse organi satie Hamas heeft bloedig wraak genomen voor de (mislukte) Isra ëlische aanval op zijn leider sjeik Yassin: bij twee zelfmoordaan slagen kwamen gisteravond vijf tien Israëliërs om het leven. Er vielen meer dan zestig gewon den, van wie velen er ernstig aan toe zijn. Israëlische gevechts vliegtuigen hebben vanmorgen het huis van Hamas-leider Mah- moud Zahar in Caza-stad ge bombardeerd. Er vielen drie do den, onder wie de zoon van Za har. De Hamas-leider zelf raakte lichtgewond. Tegen zes uur gisteravond blies een Palestijn zich op bij een le gerbasis, in de buurt van Tel Aviv. Vijf uur later was het raak in een druk café in Jeruzalem. 'Izadin al-Kassem', de militie van de radicale islamitische or ganisatie Hamas, prees gister avond de acties als wraakne ming voor een reeks Israëlische aanslagen op Hamas-leiders. Afgelopen zaterdag heeft de Is raëlische luchtmacht een 250 kilo zware bom laten vallen op een huis in Gaza, waarin de vol tallige top van Hamas was ver zameld. Alle leiders, onder wie sjeik Achmed Yassin, ontsnap ten aan de dood, maar ze be loofden bloedig wraak. Na het horen van het nieuws over de aanslagen in Israël los ten leden van milities in Gaza- stad vreugdeschoten in de lucht en in sommige vluchtelingen kampen werd snoepgoed uitge deeld. Achmed Kurei (Abu-Ala), de be oogde nieuwe Palestijnse pre mier, heeft de terreuracties ver oordeeld. „Wij veroordelen alle moorddadige acties die zijn ge richt tegen onschuldigen, of het nu gaat om Israëliërs of Pales- tijnen", zei hij na de aanslag in Jeruzalem. Hij verweet Israël het liquideren van Palestijnse militanten en zei dat de aanslag op sjeik Yassin nieuwe terreur acties heeft opgeroepen. Minister van financiën en oud premier Benjamin Netanyahu heeft de regering opgeroepen zo snel mogelijk het veiligheids hek, dat de Westelijke Jordaan- oever moet afsluiten van Israël, af te bouwen. De aanslag bij Tel Aviv is vol gens de politie uitgevoerd door een 19-jarige Palestijn uit He- bron, op de Westelijke Jordaan- oever. Hij stapte tegen zes uur uit een auto en blies zich vrij wel onmiddellijk op, vlak voor een bushalte en liftplaats waar honderden soldaten stonden te wachten. Acht soldaten kwa men om. Vijf uur later kwamen zeven burgers om het leven bij een aanslag in Cafe Hillel, in het uitgaanscentrum van Jeruza lem. Onder de doden waren David Appelbaum (50), het hoofd van de eerste hulp afde ling van Shaare Zedek, een be kend Jeruzalems ziekenhuis, en zijn 20-jarige dochter, die van daag zou trouwen. Appelbaum werd op de plaats van de aan slag geïdentificeerd door een collega van zijn afdeling. De daders zouden studiegeno ten zijn aan de Bir Zeit universi teit in Ram all ah. bali/anp - Imam Samudra, de Indonesische terrorist die van morgen werd veroordeeld tot de doodstraf, leidde sinds 1990 een schimmig bestaan. Zich verbergend achter namen als Fatih, Fat, Kudama, Abdul Aziz, Abu Umar en Henri volgde de 33-jarige moslim een opleiding in kampen van Osama bin La den en leerde hij op strenge ko ranscholen dat het Westen, on der aanvoering van de Verenig de Staten, tegen de islam sa menspant. Zijn familie - Samudra groeide op in een gezin van twaalf kin deren - kon na zijn arrestatie maar niet geloven dat hij het brein achter de aanslagen op Bali was. „Hij studeert veel, is erg kalm en bidt elke dag", al dus een van zijn zussen. „Maar toen hij een kind was, kon hij snel boos worden en huilde hij veel." Voormalige docenten kennen Samudra vooral als ijverige stu dent. Als enige van de 33 aan geklaagde verdachten rondde de computerdeskundige een studie af. Volgens de politie ver anderde de kalmte van de 'stille intellectueel' vanaf de jaren ne gentig echter in nietsontziend fanatisme. Volgens waarnemers past het levensverhaal van Samudra in het plaatje van de 'ware gelovi gen', extremisten die in elke sa menleving voorkomen. Voor hen zijn alle middelen geheiligd om hun utopisch doel te berei ken. Ook Samudra had zo'n droom. De jonge Javaan leefde voor een wereldwijde opstand van mos lims. Zijn middel: aanslagen op christenen en westerse doelen. „Hij wilde zoveel mogelijk wes terlingen doden", aldus een bij het onderzoek betrokken Indo nesische politieman. Het bloedige streven mondde naatregelen n ozonstijging - De uitzonderlijk war- pier van 2003 in Europa I ior de sterkste ozonver- in meer dan tien jaar ge- ïisteren werd een reeks re ;elen van kracht om de larden binnen de perken den. De nieuwe regels iten EU-lidstaten om de ng te waarschuwen te- loge ozonwaarden, het keer aan banden te leg- dere mensen te advise- nen te blijven en de be- .aan te raden zware in- ïgen te voorkomen. es tegen isevic hervat jl1iag - Het proces tegen ds m Milosevic voor het aviëtribunaal in Den gisteren hervat. Het had gelopen donderdag stil- omdat de Joegoslavi- I id-president ziek was. - 4c lijdt aan hoge bloed- eeft hartklachten en >ver vermoeidheid. Sinds in van het proces in fe- 1002 zijn zestig zittings- ;omen te vervallen we- 3 slechte gezondheids- dvan Milosevic. ties Libië van de baan >RK - Frankrijk heeft in 'eiligheidsraad ophef- de sancties tegen Libië :eerd. Libië moet eerst ladevergoeding toezeg de slachtoffers van de op een Frans verkeers- in 1989, vindt Frank- (VS en Groot-Brittannië :n einde aan de sanc- lat Libië aan alle voor heeft voldaan nu het vergoeding heeft toege- nabestaanden van de isen die omkwamen bij |lag boven Lockerbie in 'er 1988. Vrijdag wordt fistel opnieuw in stem- ibracht. {alen dood bij (se grens - Aan de Grieks- igrens zijn de lijken ge- i9ji van twaalf vermoedelijk immigranten. Ze zijn y jiijnlijk enkele dagen ge- ferdronken bij een po ft de rivier over te zwem- iar Griekenland. Volgens itiewoordvoerder ko- vluchtelingen vermoe it Azië. Jaarlijks probe- :e aantallen migranten over te steken naar land en daarmee de Eu- Unie. boston/ap - Het aartsbisdom Boston in de Verenigde Staten heeft gisteren een schikking van 85 miljoen dollar getroffen met ongeveer 500 slachtoffers van seksueel misbruik door pries ters. In ruil voor een vergoeding uiteenlopend van 80.000 tot 300.000 dollar per persoon wor den de rechtszaken die tegen de kerk zijn aangespannen in getrokken. Het akkoord is de hoogste schikking die de kerk tot nog toe heeft getroffen in de tiental len ontuchtprocedures die de afgelopen jaren zijn aangespan nen. De exacte hoogte van de schadevergoeding zal worden vastgesteld door een bemidde laar en hangt van de ernst van de beschuldigingen tegen de kerk en de aanwezige bewijs last. Met de schikking hoopt het bis dom een eind te maken aan de al jarenlang slepende schanda len over priesters die de afgelo pen decennia kinderen seksu eel misbruikt hebben. Volgens het openbaar ministerie van Boston zijn er de afgelopen zes tig jaar zeker duizend kinderen misbruikt in het bisdom en hebben kerkleiders lange tijd geprobeerd de excessen geheim te houden. Ook werd er nauwe lijks opgetreden tegen priesters die zich schuldig maakten aan seksueel misbruik. In juni keerde het aartsbisdom Louisville een schadevergoe ding uit van 25,7 miljoen dollar aan 243 slachtoffers van seksu eel misbruik. Zeker 325 van de 46.000 Amerikaanse priesters zijn als gevolg van de misbruik- affaires van de laatste jaren uit het ambt gezet of zelf opge stapt. Het restaurant in het centrum van Jeruzalem raakte zwaar beschadigd door de zelfmoordaanslag. Twee bewakers haden vergeefs geprobeerd in te grijpen toen een Palestijn het café binnendrong en zich met een lading explosieven opblies. Foto: AP brussel/anp/rtr - De NAVO gaat onderzoeken of de vredes missie in Afghanistan kan wor den uitgebreid naar het gebied buiten de hoofdstad Kabul. De NAVO reageert daarmee op op roepen om de veiligheid in Af ghanistan te verbeteren. Dat heeft secretaris-generaal George Robertson van de NAVO gisteren gezegd. De NAVO nam een maand gele- (advertentie) den het bevel over de vredes troepen in Afghanistan over van Nederland en Duitsland. De secretaris-generaal van de VN, Kofi Annan, en de Afghaan se president Karzai hebben aangedrongen op een uitbrei ding van het werkterrein van de ISAF-troepen, omdat grote de len van het land nog altijd wor den beheerst door krijgsheren. ISAF heeft de controle in Kabul en bij de luchthaven Bagram, sinds de Verenigde Staten en de Afghaanse oppositie het Tali- ban-regime onverwierpen na de aanslagen op 11 september 2001. Ook de VS en Duitsland toonden zich deze week voor standers van een grotere in vloed voor de ISAF. Maar ande re NAVO-landen zijn erg terug houdend als het gaat over het sturen van meer troepen naar Afghanistan. 12 oktober vorig jaar uit in de aanslagen in de Balinese bad plaats Kuta. Twee krachtige bomexplosies eisten het leven van 202 mensen, onder wie 88 Australische toeristen en twee Nederlandse vakantiegangers. Met een motorfiets reed Samu dra de volgende ochtend langs de smeulende resten van de Sa ri Club en de Paddy's Bar. Ter wijl de wereld geschokt toekeek hoe het paradijselijke Indonesi sche eiland in een levende hel was veranderd, inspecteerde de terrorist met instemming het resultaat van de door hem ge organiseerde bomaanslagen. De vrijheid duurde niet lang. De politie arresteerde hem toen hij op 21 november probeerde het land te ontvluchten. De vol doening staat, als we de jonge Javaan mogen geloven, echter nog recht overeind. Hij lis ervan overtuigd Allah een grote dienst bewezen te hebben. Tijdens zijn proces vertelde Samudra de rechters „zich te verheugen over" zijn dood. In de hemel wacht hem immers een grootse beloning, zo gelooft de militante moslim. „Ik ben er klaar voor om als martelaar te sterven." denpasar/afp/anp Imam Samudra, het brein achter de bloedige aanslagen op Bali in oktober vorig jaar, is vanmor gen door een rechtbank in Denpasar op Bali ter dood ver oordeeld. Door de bomaansla gen op twee nachtclubs in de badplaats Kuta kwamen 202 mensen om. De militante moslim was aan geklaagd voor het beramen, or ganiseren en uitvoeren van de terreurdaden. Zo zou hij onder meer voor de springstof hebben gezorgd en de daders hebben samengebracht. Imam Samudra riep Allah Ak- bar (Allah is groot) toen zijn doodvonnis werd uitgesproken. Agenten leidden hem de zaal uit terwijl hij met zijn vuist in de lucht in het Engels uitriep: „Loop naar de hel, jullie onge lovigen!". Hij bedankte vorige maand de aanklagers, omdat ze tegen hem de doodstraf hadden geëist. Hij zei dat zijn executie hem dichter bij God zou bren gen. „De 33-jarige Samudra verde digde in een eerdere zitting zijn gebrek aan berouw over de aanslagen. „De oorlog tegen Amerika is een strijd tegen het kwaad, tegen tirannie en tegen terrorisme. Het is een heilige oorlog volgens de weg van Al lah. Berouw over een oorlog te gen Amerika en zijn bondgeno ten, staat gelijk aan berouw over een oorlog tegen recht vaardigheid", aldus Samudra. Imam Samudra. Foto: Reuters Hij is een van de dertig ver dachten van betrokkenheid bij de aanslagen op Bali, waarvoor de terreurbeweging Jemaah Is- lamiyah verantwoordelijk wordt gehouden. Een andere hoofd verdachte, Amrozi bin Nur- hasyim, werd vorige maand ter dood veroordeeld. Hij gaat in beroep tegen het vonnis. Ook Samudra's advocaten zeiden beroep te zullen aantekenen te gen het doodvonnis. dallas/ap - Een Amerikaan met heimwee en een krappe beurs heeft zich als vrachtpakket van zijn woonplaats New York naar zijn ouderlijk huis in Dallas la ten vervoeren. Volgens het ver voersbedrijf is het aan puur toeval te danken dat de man de reis heeft overleefd. De 25-jarige Charles McKinley, werkzaam als vrachtmedewer ker in de New-Yorkse haven, had zelf de vrachtpapieren ver zorgd. Daarop had hij geno teerd dat het pakket een com puter en kleren bevatte. Vervol gens klom hij in de kist. Per vrachtwagen werd de kist ver volgens door een koerier naar Kennedy Airport gebracht, van waar de kist per vrachtwagen naar de staat New Jersey werd getransporteerd. Daar werd de kist (106 bij 91 bij 38 centime ter) op een vrachtvliegtuig gela den. Na twee tussenstops kwam hij in Dallas in Texas aan. Een vrachtwagen vervoer de de kist vervolgens naar het ouderlijk huis van McKinley, waar hij vijftien uur na het be gin van zijn reis aankwam. Volgens de vrachtvervoerder Pi- lot Air Freight was het puur toe val dat het krat in een vliegtuig werd vervoerd met een ver warmde drukcabine. Was hij in een gewoon vrachtvliegtuig ver voerd, dan had McKinley de reis vermoedelijk niet overleefd. McKinley had geen eten of drinken meegenomen voor on derweg. Wel had hij zijn mo bieltje bij zich, maar dat deed het niet. In het vliegtuig is hij twee keer uit zijn kist gekropen om even de benen te strekken, vertelde hij na afloop. De rekening van het transport, die volgens de door McKinley ingevulde vrachtbrief naar zijn werkgever moest worden ge stuurd, bedraagt 500 dollar. Voor dat geld had hij eerste klas naar Dallas kunnen vliegen. McKinley is gearresteerd we gens enkele eerder gepleegde strafbare feiten. Of de wet het verbiedt jezelf als pakketje te la ten versturen, wordt nog on derzocht. Toyota MR2 vanaf 32.790,-/€ 590,- per maand. )e gaat puur voor het rijplezier. Sublieme wegligging dankzij middenmotor. Natuurlijk het lekkerst met de kap open! Maar ook stoer met hardtop. Meer informatie: bel gratis 0800 -0369 of kijk op www.toyota.nl Lea^(Toyo>a lease) ob.v (uil operational tease, 48 mnd LOowrwMii'aKQui en 20.000 km p.|. excl. BTW en brandstol Gecalculeerd met TOYOTA Grotere rol VN bij politieke en maatschappelijke wederopbouw new york/anp/ap - De vijf per manente leden van VN-Veilig heidsraad werken achter de schermen hard aan een com promis over het toekomstige internationale Irak-beleid. De ministers van buitenlandse za ken van de Verenigde Staten, Frankrijk, Rusland, China en Groot-Brittannië komen zater dag in Genève bijeen om onder aanvoering van VN-baas Kofi Annan eerste spijkers met kop pen te slaan, zo berichtte de volkerenorganisatie gister avond. Op de vergadertafel ligt een ontwerpresolutie van de VS. Daarin wordt de internationale gemeenschap opgeroepen mili tairen naar Irak te sturen, die er dan onder Amerikaans com mando moeten gaan opereren. Voor de Verenigde Naties zou er' bovendien een grotere, maar nog niet nader ingevulde rol zijn weggelegd bij de politieke en maatschappelijke wederop bouw van het Arabische land. Het zijn momenteel vooral Frankrijk, Rusland en Duitsland die terughoudend zijn. Duits land is tijdelijk lid van de Veilig heidsraad. De drie landen wa ren tegen de Brits-Amerikaanse invasie, die uiteindelijk ook plaatshad zonder nadrukkelijk mandaat van de Veiligheids raad. Zij voelen er nu weinig voor nu in te stemmen met re soluties die de Amerikaans- Britse operatie achteraf goed keuren. De 'tegenstanders' wil len in elk geval dat de VN een zeer belangrijke rol krijgen in Irak. Volgens diplomaten bij het VN-hoofdkwartier in New York krijgen de Amerikanen waar schijnlijk wel het commando over een multinationale troe penmacht, maar alleen als er zeer geregeld en uitgebreid wordt gerapporteerd aan de Veiligheidsraad. Evenzeer willen vooral Rusland en Frankrijk dat de bezettings macht in Irak een concreet en acceptabel tijdschema presen teert voor de overdracht van de macht aan de Irakezen zelf. Dat zou wat de Russen betreft de vorm kunnen hebben van een 'routekaart', zoals die ook voor het Midden-Oosten is opge steld; een concreet stappenplan met data en doelen. Het tijdelijke, door de Amerika nen ingestelde, Iraakse bestuur verwierf gisteren enige officiële status. De Iraakse overgangsre gering is voorlopig voor een jaar toegelaten tot de Arabische Liga. De zetel van Irak bij deze club van Arabische landen was sinds de val van het regime van Saddam Hussein niet meer be zet. De toelating vormt nu een overwinning van de gematigde Arabische staten op de landen die tegen de toetreding waren. (advertentie) Euretco Expo Center Houten met 40.000 woningen uit 15 landen Lezingen gratis toegankelijk voor beursbezoekers met aandacht voor de volgende landen: Frankrijk. Spanje, Portugal, Zwitserland, Hongarije, Turkije, Tsjechië en Italië www.immo-interTiattona1.nl Euretco Expo Center Meidoomkade 24 Houten A27; afrit 29; volg borden. Gratis parkeren Open vr 13.00-18.00 u za|zo 10.00-17.00 u Toegangsprijs 7,50 Kinderen tot 12 gratis INJLRNAJIONAL Deze landen erkennertkie voor lopige Iraakse regering niet. Se cretaris-generaal Amr Moussa van de Arabische Liga noemde de vergadering „een gelegen heid om de Iraakse delegatie te ontvangen op weg naar herstel van de Iraakse soevereinitéit en de beëindiging van de bezet ting". Het hoofd van de Iraakse inte rim-regering Ahmed Chalabi heeft Turkije gisteren gevraagd om maximaal 10.000 sdldaten te leveren voor een vredes macht van de Verenigde Naties in Irak. De Turken moeten wel in het uiterste westen vari het land worden gestationeerd, ver van het Koerdische territorium. Maar het gekrakeel is in de voorlopige (door de Amerika nen ingestelde) regering al be gonnen: de nieuwe Iraakse mi~ nister van buitenlandse zaken; de Koerd Hoshyar Zebari, Jieeft al laten weten niets voor te voe len voor Turkse troepen in Irak.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5