Natuur heeft aanpassingsproblemen: GESPREK VAN DE DAG 'Hier kan Mick Jagger niet tegenop' Spaanse wetenschappers tonen klimaatveranderingen aan Steeds meer bosbranden Spreidstand DAGELIJKS LEVEN JE OU PERS ■ZULLEN TO CM VA/EL EfA/VERAIOEOEK/ AVE Bf?£A/7 MENSELIJK De Slowaakse autoriteiten hebben bevestigd dat PAUS JOHANNES PAULUS II, die later deze week zijn derde bezoek aan het overwegend rooms-katholieke Slowakije aflegt, met de dood is bedreigd. De Slo waakse krant NovyCas meldde dat gisteren. Over de aard van het DREI GEMENT wilden zij zich niet uitla ten. ,,Elke publicatie van bijzonder heden helpt de eventuele aanvallers hun plannen aan te passen", zei het hoofd van de beveiliging. Het vier daagse pausbezoek begint morgen. Voor de gelegenheid worden 5000 politieagenten en 500 gardisten op de been gebracht. Johannes Paulus II wordt regelmatig bedreigd. In 1981 werd er daadwerkelijk een aanslag op hem gepleegd bij het Va- ticaan en raakte hij ernstig gewond. De Amerikaan EDWARD TELLER, beter bekend als de vader van de WATERSTOFBOM, is gisteren op 95-jarige leeftijd overleden. Dat heeft het Lawrence Livermore Natio nal Laboratory meegedeeld. Hij stierf thuis, in het Californische Stanford, aan de gevolgen van een beroerte. Teller, die op 15 januari 1908 in Boedapest werd geboren, is vooral bekend geworden als fanatiek pleiter voor de waterstofbom en de ontwikkeling van een krachtig Ame rikaans nucleair wapenarsenaal in het algemeen. Nog voor de Amerika nen in augustus 1945 boven Japan hun eerste atoombom afwierpen, streefde Teller al naar de nog krach tigere waterstofbom. Dit verwoes tende wapen werd in 1952 voor het eerst getest. Het is nooit in een oor log gebruikt. De ouders van de overleden r&b- zangeres AALIYAH hebben een SCHIKKING getroffen met de be trokkenen bij haar fatale vliegtuig ongeluk. Dat meldt de Britse om roep BBC. De zangeres kwam in 2001 op 22-jarige leeftijd bij een vliegtuigongeluk op de Bahama's om het leven. De Cessna 402B waarin zij zich met acht andere per sonen bevond, stortte kort na het opstijgen neer. De zangeres had op de Bahama's een videoclip opgeno men. De details van de schikking zijn vertrouwelijk. .1 Blof geeft geheim concert in Bloemendaalse strandtent De Zeeuwse band Blaf kan na tuurlijk niet vergeleken worden met The Rolling Stones, de legen darische rockformatie die geasso cieerd wordt met seks, drugs and rock and roll. Tóch blijken er op vallend genoeg overeenkomsten te bestaan. Beide groepen kennen bijvoorbeeld hun eigen fanatieke fans. Dat bleek gisteravond maar weer eens, toen Blof voor een ui terst select gezelschap van niet meer dan honderd mensen een (zeer geheim gehouden) akoes tisch concert gaf in strandtent De Kust in Bloemendaal. Uit alle windstreken kwamen ze: van Zee land tot de Achterhoek en van Drenthe tot Brabant. En verder. Het exclusieve concert was een cadeautje voor een klein groepje luisteraars van Radio 538, dat had meegedaan aan een prijsvraag. Verleden week was het Blof-week bij het commerciële station en werden in totaal niet meer hon derd kaartjes voor het eenmalige concert beschikbaar gesteld. Blof „Mannen opgelet, in de spreidstand, één!" zei de le raar gymnastiek en dan begon ons lesuur lichamelij ke opvoeding. Zó stonden we nog stram in het gelid op de kurken vloer van het gymnastieklokaal en dan, hup, al die knokige jongensbenen uit elkaar, een for matie van 20 cl 25 gelijkbenige driehoeken. We leer den snel en weldra wisten we dat de spreidstand voor verscheiden uitleg vatbaar was. Tenminste, daar ver namen wij over of dat vermoedden wij en onze pube rale jongensfantasie zorgde voor de rest. De HBS -soort atheneum maar dan streng- waarop zich dat allemaal afspeelde, stond aan de rand van de Haagse Schilderswijk. Dat was nog een geheel wit te volksbuurt want er was niks anders. Het woord 'autochtoon' bestond natuurlijk al maar niemand wist hoe je het precies moest spellen. Zoals veel buur ten van dit type in de grote stad was deze Schilders wijk in de 19de eeuw razendsnel opgetrokken om de nieuwe proletariërs die van buiten kwamen, een dak te bezorgen. De bouw was krakkemikkig en voldeed bij lange na niet aan de toen nog beknopte hygiëni sche eisen. De wijk stond op laagveen, de fundering was gebrekkig zodat het hoge waterpeil zorgde voor vochtige muren. Tot de bekende ziekten en ongemak behoorden rachitis en schurft. Toen er begin vorige eeuw een woningwet kwam om de ergste misstanden en hun willige verspreiders, de huisjesmelkers, aan banden te leggen, heeft het nog lang geduurd, voordat er echt wat aan die woontoe standen gebeurde. De wijk waar ikzelf woonde, grenzend aan de Schil derswijk, bevolkt door gezinnen van de kleine ambte narij, stond iets hoger aangeschreven. Als ik dagelijks door de Schilderswijk naar mijn middelbare scliool fietste, vond ik het wel armoedig maar niet ongezel lig. Over dat fietsen gesproken, onze fietsenmaker woonde ook in de Schilderswijk, in de Van Ravestein- straat om precies te zijn, klemtoon op de eerste a. Geen enkele Hagenees sprak dat zo uit. Die liet dat 'van' weg en de klemtoon viel op de 'ei' van stein, zo als Jacobse en Van Es dat doen. Die fietsenmaker kwam uit Friesland, heette Huizinga, had nooit zijn noordelijke tongval afgelegd maar was goed te ver staan. Toen in de jaren tachtig de oude huizen van de wijk eindelijk tegen de vlakte gingen, is de straat goeddeels opgegaan in een woonerf met wat groen en veel rot zooi. Rijksarchitect Jo Coenen plande op de tekentafel een prachtige wijk maar de Huizinga's en hun naza ten verdwenen allemaal. Afgelopen zondag heb ik op mijn fiets na lange tijd weer eens de roiide door de Schildersbuurt gemaakt. Er is in Rotterdam en langzamer overal discussie over spreiding in de stad van kansarmen die we geen al- De Frans-Poolse regisseur ROMAN POLANSKI gaat het boek OLIVER TWIST van Charles Dickens op nieuw verfilmen. Dat heeft hij giste ren tegen het Amerikaanse tijd schrift Variety gezegd. Polanski zegt dat hij volgende zomer met de opna men wil beginnen en dat hij daar voor Britse acteurs en actrices op het oog heeft. Het script voor de film komt van Ronald Harwood, die dit jaar een Oscar won voor de Po- lanski-rolprent The Pianist. Ook Po lanski mocht een Oscar voor The Pianist in ontvangst nemen. Oliver Twist is al tientallen malen verfilmd. De eerste keer in 1912. Foto: AP AZIATISCHE KINDEREN zeggen dat ze TE DIK zijn door het vele huiswerk van school en omdat het er te warm is om te sporten. Dat blijkt uit een onderzoek onder 1500 kin deren uit Bangkok, Hongkong, Ku ala Lumpur en Manila, waarvan de resultaten gisteren (maandag) be kend zijn gemaakt. Ruim 18 pro cent van de kinderen bleek te zwaar, ruim 7 procent was ronduit dik. Hoewel bijna alle kinderen zeggen van sport te houden, vindt een kwart het daarvoor te warm en heeft 30 procent belangrijkere dingen te doen. Ongeveer 45 procent van de ondervraagde 10-en 11-jarigen noemde het vele huiswerk de hoofd schuldige van de inactiviteit. Chips, koekjes en chocola werden vaak ge- noemd:als favoriete snack. De 17rjarige Stefanie Vatta uit Tilburg mag zich een jaar lang de MOOISTE ITALIAANSE noemen die niet in Italië woont. Ze werd zondag tijdens de verkiezing 'Miss Italia nel Mondo' in het Italiaanse kuur oord Salsomaggiore als mooi ste gekozen. Aan de schoon heidswedstrijd deden veertig Italiaanse meisjes uit de hele wereld mee. De TILBURGSE heeft een Italiaanse vader en een Nederlandse moeder. Ze is 1,80 meter lang, heeft kas tanjebruin haar en groene ogen. Ze werkt bij een Itali aans restaurant in het centrum van Tilburg. Vatta is nog een beetje beduusd van de over winning. Of ze nog gasten gaat bedienen bij het restaurant is maar zeer de vraag. ,,lk heb daar waarschijnlijk geen tijd meer voor," aldus de miss. Door de overwinning heeft Vat ta een contract met een Itali aans kledingmerk gekregen. Daarnaast won ze een geldprijs van 5000 euro, een keuken en sieraden. De kersverse miss wil zich richten op een carrière als model. Foto: EPA Landen moeten hun inspanningeP len om bosbranden te bestrijden,F ze vormen in toenemende mate dreiging voor de bossen op aardewa FAO, de voedsel- en landbouworgCa van de Verenigde Naties. Ongeverli cent van alle branden wordt verotlij door menselijke activiteit, van hef1 gooien van een brandende sigaref0 verbranden van afval of het gebrijj^ brand om te jagen. js Het FAO-rapport komt uit na eeng die op veel plaatsen in de wereld woon heet is geweest en een buiL woon groot aantal branden heeft zaakt. In Frankrijk, Portugal, Span£ en tal van andere Europese lande ze zomer miljoenen hectaren bos® gegaan, in de meeste gevallen m<^( afgelopen jaren. Portugal bijvoorlWl raakte 417.000 hectare kwijt, drieT^ gemiddelde van de afgelopen twu In de Verenigde Staten brandde 3^ hectare bos af, ruim een miljoen e meer dan vorig jaar. In Afrika woijeli lijks 170 miljoen hectare bos in dén legd, maar daar moet bij worden Ic kend dat sommige branden nodi£| het ecosysteem. Australië, dat oor^ ditie heeft branden te gebruiken ecosysteem intact te houden, he^ej zoen 60 miljoen hectare verlorenna lochtonen mogen noemen en van sociaal-economi- t sche problemen die we niet sociaal-cultureel mo- x. gen noemen. Dus vroeg ik mezelf, hoe is het gesteld gfiÉ met de eventuele spreidstand van deze categorie in mijn eigen stad van inwoning? Welnu, het is er zeer levendig op zo'n zondag middag in de Schilderswijk. Voor de thee- en koffiehuizen is het een gezelligheid van belang met al die mannen voor de deur, auto's op de stoep vaak met hun knipperlichten aan, jon gens op hun scooter, mooi opgedofte kleine meisjes in kleurrijk tule. Huwbare meisjes ontbreken, vrouwen ook, hoewel ik achter de gordijnen achter de bal- «h— konnetjes van Jo Coenen, soms een volwassen gestalte met hoofddoekje waarneem. De Schilderswijk is een boeiende redelijk geoutilleerde oos terse nederzetting en ik voel me op mijn fiets enigszins rugzaktoerist zonder rugzak in de derde wereld. Ik begrijp dat we hier iets aan gaan doen. Ik ben geen 'stadsgeo- graaf, koester niet die ambitie, maar beste mensen, waar begin nen we aan? hóórt een beetje bij Radio 538: bij de eerste Live38 (het popconcert dat 538 jaarlijks organiseert) in 2000 in de Jaarbeurs was de Zeeuwse band al van de partij, op Live38 2003 op 6 december in de Rotterdamse Ahoy' is Blof weder om prominent van de partij. „Hier kan Mick Jagger niet tegen op," zei een verstokte Zeeuwse fan na afloop van het concert, dat anderhalf uur duurde. Een ca deautje van een half uur gaf de band weg, omdat Blof niet langer dan een uur zou optreden. Een wat oudere fan uit Twente: „Ik heb er ruim twee uur over gedaan door de file-ellende om hier te ko men, maar het was het meer dan waard." Een fan uit IJmuiden zei praktisch 'om de hoek te wonen' maar hij had er graag vele uren voor over gehad om een dergelijk akoestisch spektakel bij te wonen. Lichte irritaties waren er ook wel: terwijl de fans in opperste glorie meezongen of geconcentreerd naar de teksten luisterden, waren sneeuw de laatste jaren steeds la ter valt werkt de schutkleur juist averechts. Tegen de donkere ach tergrond van de rotsen wordt de witte patrijs een gemakkelijke prooi voor zijn natuurlijke vijan den. Dit is volgens bioloog Jordi Canut ook de belangrijkste oor zaak voor het uitsterven van deze vogel. De gevolgen voor de visstand in de Middellandse Zee zijn volgens andere onderzoekers ook al dui delijk zichtbaar. Bepaalde soor ten, zoals ansjovis, is aan het ver dwijnen en meer tropische soor ten komen ervoor in de plaats. De gemiddelde temperatuur van het zeewater is de afgelopen 30 jaar Een brandweerman in gevecht met de vlammen nabij Bunol in Spanje. Foto: AP De hete zomer is een duidelijke aanwijzing voor een klimaatveran dering. Dit stellen Spaanse weten schappers die onderzoek deden naar de invloed van het klimaat op planten en dieren. Bioloog Josep Comas heeft vijftig jaar lang de gegevens van 103 ver schillende boomsoorten opgete kend. Hij komt tot de conclusie dat de bomen nu twintig dagen eerder bladeren krijgen dan een halve eeuw geleden. Ook blijven ze dertien dagen langer groen. Spanje heeft dus een langere zo merperiode met hogere tempera turen. Er is tevens een duidelijke verandering te zien in het soort bomen dat in het Middellandse Zeegebied groeit. Beuken, die be ter gedijen in een milder klimaat, verdwijnen. Ervoor in de plaats komen steeneiken die beter tegen de hitte kunnen. Iets dergelijks is aan de gang in het Mediterrane dierenrijk. On derzoek door biologen onder ze ventien soorten vlinders heeft aan het licht gebracht dat bepaalde vlindersoorten die vroeger alleen in Spanje voorkwamen nu ook in Frankrijk rondvliegen en dat som mige 'Spaanse' vlinders zes we ken eerder uitkomen dan vijftien jaar geleden. Volgens de onderzoekers is er een duidelijke klimaatverschuiving waar te nemen richting het noor den. In een eeuw zal dat ongeveer 500 kilometer bedragen. Dat zou betekenen dat het over 100 jaar in Parijs net zo warm is als nu in Lyon. Nederland krijgt dan het klimaat dat nu in het noorden van Frankrijk heerst. Voor sommige dier- en planten soorten heeft de klimaatverande ring catastrofale gevolgen. Een goed voorbeeld is de witte patrijs die vroeger veel in de Pyreneeën voorkwam. In november krijgt de vogel witte veren waarmee hij zich camoufleert in het sneeuw landschap. Maar omdat de met een graad gestegen. fff Op zichzelf is volgens de b de klimaatverandering ni^ - verontrustend, maar wél Ifln po waarin het proces zichPrs trekt. De natuur heeft daaftu onvoldoende tijd om zichigf passen. De wetenschappen zen met de vinger naar hulst* regering die zich niet erg tfn. maakt over de belangrijkste zaak van de klimaatverandhe Zo blaast Spanje 38 procefs gassen de lucht in dan vottlg1 wereldomvattende milieufeU eenkomst van Kyoto is to^nc staan. Henk van den Boom De Zeeuwse popgroep Blof trad gisteren in het geheim op. Foto: Frans van Zijst het voornamelijk de genodigden die de grootste moeite hadden hun kaken op elkaar te houden. „Horen die mensen zichzelf dan zo graag?" was een van de reacties in de zaal. Niettemin was het een buitenge woon geslaagd concert. Blof (tal loze keren bekroond, ondermeer met de Gouden Notenkraker en de Edison Music Award) was duidelijk in de mood: Paskal Ja- kobsen, Bas Kennis, Peter Sla ger en Norman Bonink lieten zich door niets en niemand van de wijs brengen. Ze maak ten er een uiterst geïnspireerd optreden van. Jan van Stipriaan Luïscius w en oil speeld, J De nummers (nieuw gisteravond zijn gespeelt vanaf vandaag Radio 538 (www.radio53Q download worden. Dat ka^ nummer €1,35.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2