Fusie Leiden met buren van de baan Horeca krijgt meer tijd voor anti-rookbeleid Leidsch Dagblad Groei Bio Science Park levert 'woonstad' Leiden zo'n 20.000 banen op Advocaat kiest tegen Tsjechië voor ervaring Vrouw met voet bekneld tussen treindeur: 50 meter meegesleurd Mobiele ijsbaan in Alphen als opwarmertje echte schaatshal 9/11 twee jaar later Leidsch Dagblad :im optreden jroep Blpf oemendaal ervan Ibrieven tadde zichzelf woensdag lo september 2003 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 43331 los agblad nr. 43331 losse nummers €1,10 zaterdag €1,55 door Wilfred Simons leiden - Het Leidse Bio Science Park staat aan de vooravond van een enorme groei. De Kamer van Koophandel verwacht tot 2010 een toename van 2000 naar 6000 werkne mers. Omdat elke biotechbaan drie tot vier andere arbeidsplaatsen oplevert, betekent dit dat de regionale economie er 18.000 tot 24.000 ba nen bij krijgt. Daarmee komt volgens de Ka mer van Koophandel een einde aan Leidens 'extreem eenzijdige oriëntatie als woonstad'. Het Bio Science Park brengt duurzame eco nomische groei naar de Leidse regio. Dat blijkt uit het rapport 'Life Sciences en regio identiteit' van de Kamer van Koophandel Rijnland en het onderzoeksbureau Blaauwbe- rg, dat gistermiddag werd gepresenteerd. Bio technologie bindt jonge mensen en hoge in komsten aan de regio, genereert hoge win sten, veroorzaakt nauwelijks vrachtverkeer en dus geen files op de Leidse wegen. Daarnaast is de bedrijfstak 'stuwend van karakter', wat betekent dat het geld elders wordt verdiend en in Leiden wordt uitgegeven. Biotechnolo gie brengt bovendien veel werkgelegenheid in andere bedrijfstakken, zoals horeca, cultuur, zakelijke dienstverlening en onderwijs, zo staat in het rapport. Juridisch econoom C. Caminada van de Leid se universiteit noemt de explosieve banen groei 'niet onaannemelijk'. „Een toename van het aantal technische banen leidt tot een veelvoud van andere arbeidsplaatsen, omdat er een productieketen tot stand komt. Denk alleen al aan de aan- en afvoer van materia len. Maar hoeveel extra banen dat per techni sche arbeidsplaats zijn, daar durf ik geen uit spraak over te doen." Biotechnologie maakt een einde aan de eco nomische onderontwikkeling van Leiden. Na het verdwijnen van de lakenindustrie in de ja ren '60 raakte de stad in een diep dal, waar zij nooit meer is uitgeklommen. Leiden is een woonstad geworden, die enerzijds zwaar leunt op overheidsgerelateerde bedrijven (Universiteit, LUMC, Hogeschool) en ander zijds op werkgelegenheid in de omgeving (Den Haag, Schiphol, Zuidas Amsterdam). Met de opkomst van de biotechnologie krijgt Leiden een nieuwe kans, aldus de Kamer van Koophandel. Leiden mag die niet missen, maar Leidenaars missen nog een 'gevoel van urgentie' om de nieuwe bedrijfstak letterlijk de ruimte geven. Pagina Ri: Woningbouw en onverschilligheid bedreigen biotech rballen OC-schip iden reliers e Rijn igen zich AAN Ira Cartland aat doodgewoon mancipatie, tr muizen aan de omen. Dan moet i de val zetten i Overwegend f droog RINDELING in zijn verlies incasse- ad moet het in de toe- pn zonder uitbreiding grondgebied. En de f er bij de oplossing iroblemen nog eens de Is van de provincie bij. mag het niet heten, samenwerking die de opdringt, kan voor nmogelijk een ideale krorden genoemd. sing van de provincie and over herschikking Enzen in deze regio alleen laat, maar is baar. Vrijwillige sa ng tussen de (arme) emeente en haar (rij en voor het oplossen nlokale problemen is en zoveel als bedelen t in de hand. ing van de provincie is lijk een pragmatische. svinciehuis is lang een erd tussen voor-en te- jrs van herindeling. rschuiving van het po- contra herindeling in Dlitiek konden CDA en provinciaal hun gelijk t constructie om de "een regie-rol te geven, ,jj£ns eerder een oplos te tanende betekenis Winde dan een reme- le problemen in de re- 'l left de gekozen oplos- j jcere zin ook over zich- loepen. De gemeente ie de afgelopen decen- In een goede verhou- haar buurgemeenten. ti vernietigend rapport '^functioneren van het 19-lijk bestuur in Leiden, 27-eiden voorzichtig zijn stische houding. Van Tders in Leiden zal de tijd niet alleen wijs- d. if vooral veel tact wor- 3(Pgd. Met of zonder re- e provincie is dat nog ,d; lastige opgave voor het 29.fur. Ier Malen Oegstgeest en Leiderdorp opgelucht door Peter Groenendijk leiden - Leiden wordt niet sa mengevoegd met omliggende gemeenten. Oegstgeest en Lei derdorp blijven zelfstandig. Dat blijkt uit het voorlopig stand punt van Gedeputeerde Staten van de provincie. De betrokken gemeenten reageren tevreden. Lange tijd is gespeculeerd over gebiedsuitbreiding van de ge meente Leiden. GS wijzen dat nu resoluut van de hand. „Ik zou een fusie niet kunnen uit leggen aan burgers van Oegst geest en Leiderdorp", zegt ge deputeerde Mamix Norder. „Die gemeenten staan er qua bestuurskracht redelijk tot goed voor. Waarom zouden zij moeten fuseren om de proble men van Leiden op te lossen?" De provincie wil wel iets doen aan de zwakke bestuurskracht van Leiden. Een bestuurlijk overleg tussen Leiden, Leider dorp, Oegstgeest, Zoeterwou- de, Voorschoten en de provin cie moet de stad helpen om lokale en bovenlokale proble men op te lossen. „De situatie in Leiden en de grote opgaven in het gebied vragen om een stevige inzet van de provincie", zegt Nor der. „Samen met deze vijf ge meenten willen wij naar op lossingen zoeken." Hoe de bestuurskracht van Leiden kan verbeteren door een regelmatig overleg, kon Norder gisteren niet exact aan geven. „We gaan het hebben over wat er aan schort in Lei den en de andere gemeenten, en wat je daar aan kunt doen." Volgens Norder wordt Leiden met dit overleg niet onder cu ratele gesteld. „Dat vind ik sterk uitgedrukt en dat is onze bedoeling ook niet. Maar Lei den heeft grote problemen op bestuurlijk gebied en ook wij willen daarin verbetering zien." Leiden reageert positief op het standpunt van GS. „We zijn verheugd dat de provincie de grootstedelijke problematiek van Leiden erkent", zegt wet houder Hillebrand. „Fuseren met andere gemeenten is niet noodzakelijk. Als we gezamen lijk onze problemen kunnen oplossen, wat is dan de nood zaak van Leiden om groter te worden?" Burgemeester Zon- nevylle van Leiderdorp is ook al tevreden. Hij ziet het standpunt van de provincie als een honorering van de 'constante en construc tieve inzet die Leiderdorp de afgelopen tijd heeft getoond bij overleg over allerlei regio nale problemen en vraagstuk ken'. Zo ligt het ook in Oegst geest. Burgemeester Timmers: „We zijn heel blij dat de gede puteerde nu toegeeft dat Oegstgeest voldoende be stuurskracht heeft." Pagina R5: Gemeenten reageren verdeeld op plannen GS (advertentie) Nieuwe vakantiebrochures 2003/2004? Kijk a.s. zaterdag op de KIJK THUIS, KIES THUIS pagina! oss/anp - Het is nog steeds niet duidelijk waardoor een vrouw gisteravond op het station in Oss 50 meter door een trein is meegesleurd. Een woordvoer der van het Korps Landelijke Politiediensten heeft dat van morgen meegedeeld. Het slachtoffer is een 29-jarige inwoonster van het Limburgse Venray. Ze is met zware ver wondingen opgenomen in een ziekenhuis in Tilburg. De vrouw zat met haar voet be kneld tussen de deuren van het treinstel. Hoe dat heeft kunnen gebeuren, is niet bekend. Vol gens de NS functioneerde de beveiliging van de deuren wel. De poütie stelt een onderzoek in en is op zoek naar getuigen, aldus de zegsman. Over de aard van de verwondingen van het slachtoffer is niets bekend, al dus de politiewoordvoerder. De NS doet in afwachting van de uitslag van het politie-on- derzoek geen verdere uitspra ken. Vanwege het ongeval werd het treinverkeer gisteravond enige tijd stilgelegd tussen Oss en Wijchen. alphen aan den rijn - Een mobiele ijsbaan tussen de Eikenlaan en de Leidse Schouw als voorproefje op een echte ijsbaan. Dat is het plan dat directeur J. Gijsman van Alphen on Ice heeft voorgelegd aan de gemeente Alphen aan den Rijn. De openluchtijsbaan moet ze ven maanden per jaar open zijn. De tribunes, toiletten en horeca zijn, net als de ijs baan, verplaatsbaar. De openluchtijsbaan wordt 30 bij 60 meter groot en wordt, als het aan Gijsman ligt, nog deze maand geopend. Het college wijst het voorstel van Gijsman niet af, al heeft wethouder Tigelaar wat be denkingen. Hij wil onder an dere weten op hoeveel be zoekers Gijsman rekent en welke vorm van horeca bij de openluchtijsbaan komt. Daarnaast wil hij weten hoe veel ruimte Gijsman nodig heeft voor zijn 'opklapbare' ijsbaan. Tigelaar kan niet wachten tot hij de ontwerp tekeningen ziet. „Ik veron derstel dat het zoiets is als de ijsbaan op de Hofvijver in Den Haag." Gijsman hoopt zijn open- luchtbaan zo snel mogelijk te exploiteren. Maar daarin moet de gemeente hem te leurstellen. Wethouder Tige laar: „Zo snel gaan de wette lijke procedures niet." Gijs man moet er rekening mee houden dat de gemeente mi nimaal zes maanden nodig heeft om de juiste vergun ningen te verlenen. „Dan zal het wel september 2004 wor den", verzucht een woord voerster van Gijsman. Tige laar typeert het voorstel als 'sympathiek', maar wil perti nent niet dat het project de gemeente geld kost. Gijsman riet de mobiele ijs baan als voorproefje op een groot ijsbanencomplex dat hij in 2007 wil bouwen op Hoorn-West. Deze overdekte ijsbaan is ontworpen door architect Joost Valk en trekt naar verwachting 400.000 bezoekers per jaar. De baan is geschikt voor ijshockey, shorttrackers en kunst schaatsers. new york - Politie man Mathew Spoto laat zijn tatoeage zien met de woorden 'in memory of fallen heroes', een eerbe toon aan de politie mensen en brand weerlieden die om kwamen bij de aan slagen van 11 sep tember 2001. Deze foto maakt onder deel uit van een ten toonstelling in New York waar meerdere betrokkenen hun herinnering aan '911' in de vorm van een tatoeage levend houden. In deze krant vandaag een speciale pagina met meer foto's van de tenstoonsteliing en met een verhaal over hoe de VS sinds 11 september 2001 in een wereldwijde strijd verwikkeld zijn geraakt met een schimmige vijand. Ook morgen, precies twee jaar na de aan slagen, een speciale pagina over de ge volgen van 11 sep tember. Foto-. Reuters praag/anp - Met ervaring als belangrijkste wapen begint het Nederlands voetbalelftal van avond in Praag aan de wedstrijd tegen Tsjechië. Voor PSVer Robben is dus geen plaats. Na zeventien ongeslagen inter lands volstaat een overwinning op Tsjechië voor rechtstreekse deelname van Oranje aan het Europees kampioenschap vol gend jaar in Portugal. Aan de vooravond van het cru ciale duel verklapte bonds coach Advocaat dat hij bij de samenstelling van zijn basisfor matie voor ervaren spelers heeft gekozen. Zeker is dat Mare Overmars het na rijn goe de invalbeurt tegen Oostenrijk als links- of rechtsbuiten mag proberen. De kans is groot dat Advocaat het spitsenduo Van Nistelrooij/Kluivert in ere her stelt. Afgelopen zaterdag kon Van Nistelrooij tegen Oostenrijk niet meedoen omdat hij was geschorst. Onduidelijk is of Van der Vaart met een basisplaats wordt be loond voor zijn goede optreden tegen Oostenrijk. Advocaat kan de Ajacied aan de zijkant van het middenveld posteren. Edgar Davids legde gisteren met goed gevolg de laatste test voor het duel met Tsjechië af. De middenvelder werd sinds rijn optreden tegen Oostenrijk door een liesblessure geplaagd. Tijdens de laatste oefening voor de kraker tegen Tsjechië trainde de middenvelder echter zonder problemen fanatiek mee. Da vids vormt in Praag waarschijn lijk met Mark van Bommel het hart van het Nederlandse mid denveld. Phillip Cocu kan daar door linksachter spelen. Vermoedelijke opstelling Nederland: Van der Sar; Reiziger, Stam, De Boer en Cocu; Van der Vaart, Van Bommel, Davids en Overmars; Van Nistelrooij en Kluivert. Pagina Sport: Brückner en het geheim van Tsjechië Sprookjes in de optocht leiden - 'Sprookjes' is het the ma van de optocht op 3 okto ber. De toeschouwers kunnen kennis maken met Europese, Indonesische en Chinese sprookjes en fabels uit het Mid den Oosten. Harry Potter ver vult een prominente rol in de stoet waarin verder onder an deren de klokkenluider van de Notre Dame, Repelsteeltje, Hans en Grietje en Ali Baba en de 40 rovers zijn te zien. Holle Bolle Gijs loopt ook mee. Hij symboliseert in de optocht de werkzaamheden van de dienst Milieu en Beheer van de ge meente Leiden. Van der Kooij ernstig ziek leiderdorp - Wielrenner Vin cent van der Kooij is ernstig ziek. De wielrenner uit Leider dorp lijdt aan de riekte van Ho dgkin (lymfeklierkanker). Van der Kooij (24), die uitkomt voor de ploeg Bankgiroloterij, baarde in het voorseizoen opzien met lange ontsnappingen in klassie kers. Daarna liep hij een ernsti ge armblessure op tijdens een trainingsrit bij Zoeterwoude. Hij maakte zijn rentree bij het Nederlands kampioenschap in juni. Daarna bleek dat zijn bloedwaarden niet in orde wa ren. Naar verwachting onder gaat Van der Kooij, die tegen woordig in Bergen op Zoom woont, over drie weken een chemokuur- behandeling. Klusjesman bekent moord arnhem - Een 37-jarige Arn hemmer heeft bij de politie be kend, dat hij op 2 juli een 50-ja- rige vrouw in haar huis in de Sint Peterlaan heeft verkracht en vermoord. De man had de sleutel van haar huis, omdat hij regelmatig klusjes bij haar deed. Hij zou gehandeld heb ben onder invloed van alcohol en cocaïne. De verdachte werd 20 juli op Schiphol aangehou den toen hij terugkeerde van een vakantie naar Thailand. Taliban doden vier hulpverleners kandahar - Vier Afghaanse me dewerkers van een Deense hulporganisatie zijn in het zuidoosten van Afghanistan doodgeschoten door vermoe delijke Taliban-strijders. Dat heeft de gouverneur van de provincie Ghazni vanmorgen bekendgemaakt. De vier wer den bij een wegblokkade ge dood. Een vijfde inzittende van de auto overleefde de aanslag. De daders gingen er met het voertuig vandoor. De Afghanen werkten voor DACAAR, een Deense organisatie die sinds 1988 in Afghanistan werkt aan onder andere gezondheidspro jecten en de watervoorziening. Jeugd onder 16 wacht zelf ook boete bij kopen alcohol in café den haag/gpd - De horeca krijgt meer tijd om rookvrije ruimtes in te richten. Cafés en restaurants moeten dan wel voor kerst met een gedegen stappen plan komen om het anti-rookbeleid in te voeren. Dat hebben de ministers Hoogervorst (volksgezondheid) en Donner (justitie) afgesproken met de Koninklijke Horeca Nederland. Donner laat intussen onderzoeken of minderja rigen beboet kunnen worden als ze al coholhoudende drank kopen in horeca- - gelegenheden. De horeca zegt twee jaar extra nodig te hebben om het rookbeleid door te voe ren. Invoering van rookvrije ruimtes per 1 januari 2005 zoals Volksgezondheid wil, gaat ten koste van werkgelegenheid. Koninklijke Horeca Nederland vreest voor de banen van 40.000 werknemers. „Het rookverbod is niet van tafel", zegt een woordvoerder van het ministerie. „We geven de horeca alleen meer tijd voor zelfregulering. De rookvrije werk plek komt er hoe dan ook" Volksge zondheid geeft daarmee toe dat het stringente rookbeleid van voormalig minister Borst niet haalbaar is. De sec tor krijgt nu tot begin 2007 de tijd met een plan te komen om rookvrije en ro kersruimtes te creëren. Hoogervorst wil wel dat de horeca reke ning houdt met jongeren en sporters. „In hotels bijvoorbeeld komen ook veel kinderen. Daar willen we dat de regels al op 1 januari 2006 worden ingevoerd", aldus de woordvoerder van het ministe rie. Datzelfde geldt voor sportkantines die commercieel uitgebaat worden. Daar werden al eerder afspraken over gemaakt met het NOC/NSF. Bij het overleg tussen de bewindslieden en de Koninklijke Horeca Nederland is ook afgesproken dat de verkoop van drank aan jongeren onder de 16 jaar wordt aangepakt. Donner wil de mogelijkheden bekijken om niet alleen de verkoper maar ook de koper te beboeten. De horecabranche zegt erg gelukkig te zijn met die stap omdat de koper nu buiten schot blijft. Als het ministerie van justitie mogelijk heden ziet voor het beboeten van min derjarigen, zullen ook ouders zich ver- antwoordelijker opstellen, zo is de ver wachting. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Telefoon (i.v.m. controle nabezorging) y Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro 19,6( 54,50 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-gironummer Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl De wereld om je heen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1