KUNST CULTUUR i Sympathie voor Gijsbreghts vijanden I 'Ik ben een elitaire snob' Illegale poëziebijeenkomsten in de Leidse regio Hermitage aan Amstel gaat in februari open Alledaags kiekjes vt Amsterda Weer tournee van Simon Garfimkel Nieuwe direcT Boijmans laaf op zich wacht Diva met een omstreden verledeï woensdag lo september door Theo de With leiden - Sinds enige tijd wor den er in Leiden en omgeving illegale poëziebijeenkomsten gehouden. Ze zijn illegaal, om dat er geen vergunning is aan gevraagd voor deze 'voorstellin gen op locatie'. De bezoekers krijgen via e-mail te horen waar ze zich wanneer moeten mel den. De eerstvolgende poëzieavond is morgenavond. Per e-mail hebben belangstellenden te ho ren gekregen dat ze zich om 20.00 uur met de fiets moeten melden bij de Zijlpoort in Lei den. „Mensen die geen fiets bij zich hebben moeten met ande re fietsioze types een taxi rege len. Iemand die Jet heet kan de taxi-chauffeurs instructies ge ven", zo valt in het mysterieuze mailtje te lezen. Achter de poëziebijeenkomsten gaat een groep mensen schuil die zich eerder heeft bezig ge houden met theatervoorstellin gen op locatie. „Daar willen we graag een vervolg aan geven", vertelt de regisseur. „Dat blijkt echter ontzettend moeilijk te zijn. Er is een wirwar aan regels waaraan je tegenwoordig moet voldoen. Overal is een vergun ning voor nodig. We willen niet zo lang wachten. Daarom zijn we begonnen met deze dich- tersavonden. Ze zijn illegaal, omdat er geen enkele vergun ning is aangevraagd." Voor morgenavond worden er vier dichters en een muzikant beloofd. „We werken met zowel debuterende als gevestigde dichters", aldus de regisseur. „Het wordt niet echt een voor stelling. Ze gaan gewoon voor dragen en concentreren zich op de tekst. Maar het is misschien wel een idee om in de toekomst een acteur te vragen iets te de clameren. Tot nu toe is het ta melijk anarchistisch." Toch komen de instructies die via illegalepoezie@hotmail.com zijn verzonden tamelijk georga niseerd over. „De locatie is droog, maar niet geschikt voor naaldhakken. Er is drank tegen een vriendelijke prijs te koop. Sommigen van u hebben al eer der instructies gehad. Dit zijn de laatste en geldende instruc ties. U moet andere poëzielief hebbers die u zelf hebt bena derd inlichten over deze wijzi gingen." Eerder hadden de geïnteres seerden te horen gekregen dat ze zich bij NS-station Leiden Lammenschans moesten mel den. Gezien de wisselvallige weersomstandigheden is op het laatste moment voor een ande- Jan Decleir. Foto: ANP Gouden Kalf voor Jan Decleir utrecht - Jan Decleir ontvangt op de openingsavond van het Nederlands Film Festival in Utrecht op 24 september Het Gouden Kalf voor de Cultuur prijs. De acteur krijgt de onder scheiding voor zijn belangrijke bijdrage aan.de Nederlandse filmcultuur. Jan Decleir is tij dens deze editie van het Neder lands Film Festival ook 'Gast van het Jaar'. Decleir speelde hoofdrollen in de laatste twee Nederlandse films die een Os car kregen: 'Karakter' (1997) en 'Antonia' (1995). De prijswin naar heeft meer dan veertig korte Nederlandse en Vlaamse films op zijn naam staan waar onder 'Kruimeltje', 'Mariken' en 'Het Sacrament'. Hij is bin nenkort te zien in 'De Passie vrucht' en 'Rosenstrasse'. Op de koffie bij De Leeuw Leeuwarden - Op zondagoch- tend 14 september begint in theater De Harmonie in Leeu warden de theatertournee 'Op de koffie bij Paul de Leeuw'. De voorstelling is samengesteld ter gelegenheid van de 250ste ver jaardag van Douwe Egberts en doet om de twee weken een an der theater aan. Cor Bakker ver zorgt de muzikale begeleiding en klassiek pianiste Maria Bea- triz Ramos treedt op als specia le gast. Tijdens de voorstellin gen komen bekende en minder bekende mensen uit de regio bij De Leeuw op de koffie. amsterdam/anp - Het eerste gebouw van de Hermitage Am sterdam, een dependance van het museum in het Russische St. Petersburg, opent zijn deu ren op 28 februari 2004. Over vier jaar moet het hele museum gereed zijn. Het gebouw Amstelhof uit 1683 wordt hiervoor ingrijpend ver bouwd. Na de opening van de eerste fase volgend jaar zal in zes zalen elk half jaar een ande re expositie uit de collectie van de Hermitage in St. Petersburg te zien zijn. Ook na de opleve ring van het hele museum komt er geen permanente collectie. De tentoonstellingsoppervlakte bedraagt dan ruim 4000 vier kante meter. Russische wetgeving maakt het niet mogelijk stukken perma nent in het buitenland te stal len, verklaart M. Piotrovski, di recteur van het Hermitage in St. Petersburg. „We beloven dat we in elk geval geen Nederlandse kunst naar het museum in Am sterdam brengen." In het Rus sische museum hangen veel Nederlandse meesters. Het Amstelhof langs de rivier de Amstel in het centrum van Am sterdam doet nu nog deels dienst als verpleeghuis. De daar wonende bejaarden verhuizen de komende jaren naar een an dere plek. Voor de verbouwing zijn de architecten Wim Crou- wel en Hubert Jan Henket aan getrokken. Door de aard van het gebouw zal het museum straks relatief kleine zalen met lage plafonds hebben. De renovatie gaat ongeveer 40 miljoen euro kosten. Een deel van dit geld wordt bijeenge bracht door de gemeente Am sterdam, de provincie Noord- Holland en sponsors. De stich ting onderhandelt nog met het Rijk over een eenmalige bijdra ge. Het museum hoopt vanaf 2007 een kwart miljoen bezoe kers per jaar te ontvangen. De openingstentoonstelling vanaf februari 2004 is gewijd aan de collectie Griekse juwelen van de Hermitage. In de exposi tie 'Grieks Goud' zijn goud en juwelen te zien dieafkomstig zijn uit Griekse nederzettingen rond de Zwarte Zee. De zestig stukken uit deze verzameling dateren uit de zesde tot tweede eeuw voor Christus. De tweede expositie heeft als ti tel 'Nicolaas Alexandra' en concentreert zich op het laatste tsarenpaar in Rusland. De Her mitage Amsterdam krijgt talloze persoonlijke bezittingen, cor respondentie, schilderijen, fo to's en kledingstukken van het echtpaar in bruikleen. Nicolaas en Alexandra werden in 1918 als symbool van het oude Rus land door de bolsjewieken ver moord. De derde tentoonstelling heeft Venetiaanse schilders als the ma. .Amsterdam en St. Peters burg worden beide als het Ve netië van het Noorden gezien", aldus Piotrovski. .Amsterdam heeft de echte grachten, maar wij hebben weer een grotere collectie Venetiaanse schilderij en." Onderdeel van deze expo sitie, die begint in maart 2005, zijn topstukken van schilders als Tiepolo, Tintoretto, Guardi en Canaletto. De Burcht doet dienst als 'benauwde veste' voor Gijsbreght van Aemstel, een rol van Ab Gietelink. Foto: Mark Lamers re locatie gekozen. B plaats van buiten. moet natuurlijk wel tot beelding spreken", zd woordvoerder. „Ik trek sq| vergelijking met de houseparty's. Die vond^ in de illegaliteit plaats iij malige pakhuizen. Gf omdat een aantal mensj sluit dat dat leuk is. In land krijg ik soms het itf\ het verboden is om te Ie1 spontaniteit is weg. Daar we met dit initiatief 1 doen." amsterdam/anp - Het Fif01 seum in Amsterdam heer maand een fototentoonj^ over Amsterdam. Dit keéj|< eigentijdse beelden doo fessionele fotografen, ledaagse kiekjes die tcL tijdens hun bezoek aLli hoofdstad hebben gemae 2400 foto's en 24 uur Amsterdam te zien d<L ogen van de rest van det in de expositie 'Absolut Jr dam'. De tentoonstelling bevi panelen tegen de buiterl van het Filmmuseum if honderden foto's van tol Vooral de Dam, het K01 Paleis, de grachten, het- museum en de fietsen populair om vast te legg organisatoren hebben rf~" keken naar de professio: Er zitten bewogen, over- derbelichte, onscherpe e ve foto's bij. De tentoonstelling is 1 tot middernacht te zien| met 28 september. er- ienB new york - Paul Simon en Art Garfunkel hebben him ruzie bijgelegd en gaan dit najaar voor het eerst in twintig jaar weer samen op tournee door Noord-Amerika. Het duo verkocht meer dan veertig miljoen platen en scoorde hits als 'The Sound of Silence', 'Bridge Over Troubled Water' en 'Mrs. Robinson'. Plannen voor een cd met nieuwe nummers - de laatste van de twee dateert uit 1975 - zijn er niet. Eerder dit jaar zongen Si mon en Garfunkel, die beiden ook solo succes sen hebben geboekt, op de Grammy-uitreiking voor het eerst in tien jaar weer eens samen. In 19883 waren Simon en Garfunkel voor het laatst samen op tournee. In 1993 volgde nog een reeks van 21 optredens in New York. De nieuwe reeks concerten in de Verenigde Staten en Canada be gint in oktober en eindigt in december. Er zijn geen plannen om ook Europa aan te doen. theater recensie Susanne Lammers Voorstelling: 'Gijsbreght van Aemstel' van Joost van den Vondel door Nomade Producties. Bewerking en regie: Ab Gieteling. Spel: Dick Top, Marcel Schouwstra, Stef Feld, Munda de Ie Marre en Ab Gietelink. Gezien: 9/9, Burcht, Leiden. Nog te zien: t/m 13/9, aldaar. Het is een wonderlijk verhaal, het verhaal van een ondergang. De held - Gijsbreght van Aem stel, gemodelleerd naar Vergili- us' Aeneas - wordt smadelijk overwonnen, zijn stad Amster dam platgebrand en hij moet vluchten naar het eilandje Mar ken. En toch is het Vondels be kendste stuk. Omdat Vondel Amsterdam een grootse toe komst voorspelt, omdat het stuk geschreven werd voor de inwijding van de Amsterdamse schouwburg en omdat het eeu wenlang minstens één keer per jaar werd opgevoerd. Overigens creëerde Vondel ook met dit stuk een rel: de schouwburg was al een doorn in het oog van de gereformeerde dominees, en met een stuk dat opgedragen werd aan de vrijzinnige geleer de Hugo de Groot en waarin het katholieke geloof zeer pro minent aanwezig was, trapte Vondel welbewust op vele zere tenen. Die geschiedenis van contro verses moet Ab Gietelink aan gesproken hebben en hij pro beert met zijn locatietheater die lijn voort te zetten. Hij onderti telt zijn Gijsbreght 'een politiek treurspel', probeert vooral de gruwelijkheid en de waanzin van oorlog en de daaruit voort vloeiende volksverhuizingen onder de aandacht te brengen. Hij kiest daarnaast heel stoer voor het oorspronkelijke zeven- tiende-eeuwse Nederlands, al heeft hij fiks geschrapt Vanaf half juni tot november speelt Nomade Producties zijn Gijs breght in kerken en kastelen, en deze week staan ze op de Leid se Burcht. De Burcht is een gewillig decor dat de sfeer van een 'benauwde veste' perfect oproept Boven dien helpen de elementen een handje: een onweersbui op pre cies het juiste moment maakt de ellendige toestand in de be legerde stad schrijnend voel baar. Gozewijn en de clarissen voeren de mis uit tegen elke re de in en Badelochs wanhopige tranen vermengen zich met een verschrikkelijke gietregen. De situatie is inderdaad hopeloos. Veel minder tevreden stemt de tekstbehandeling van Gietelink in de rol van Gijsbreght. Hij vergist zich voortdurend in het moeilijk te volgen zeventiende- eeuws, en vervalt te vaak in hysterisch schreeuwen. Het ge volg is dat de sympathie volle dig komt te liggen bij de vijan den Stef Feld en Marcel Schouwstra, die in hun drie dubbelrollen wèl het maximum halen uit Vondels taal en een acteerprestatie van formaat le veren. Prachtig is vooral Stef Feld, als gluiperige Vosmeer hoogst geloofwaardig, maar nog mooier als de met zijden omhulde spijkerharde overwin naar. Ook Dick Top in vele reli gieuze vermommingen toont duidelijk hoe levend Vondels taal kan zijn. Hij maakt in zijn eentje het drama van de slacht offers. rotterdam/gpd - De I) ming van de nieuwe din van het Museum Bo Van Beuningen is verLj Het zag er lange tijd n dat de opvolger van Chr 1 con in de eerste helft val tember kon worden gef teerd, maar de 'numero een man van over de heeft zich op het laatst ment teruggetrokken. In de benoemingspro moet nu weer een aant; pen terug worden gezj adviescommissie moet opnieuw aan het werk.p de verwachting dat de il directeur nu niet eerdj tegen het einde van h|| kan worden benoemd. M J J f In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor professionele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: Xavier Baudet uit Leiden. Als X. Zo wil Xavier Baudet op de foto. De Leidse muzikant met de opvallende naam pre senteert zich geregeld onder die letter. Ook in de titel van zijn in. eigen beheer uitge brachte cd 'Scrambled X' keert de 24ste letter uit het alfabet terug.Als een soort Elvis wil ik op de foto", zegt hij stellig te gen de fotograaf. Zijn muziek doet echter nauwelijks aan The King denken. The Beatles is de eerste associatie die zijn liedjes oproepen. De domineeszoon - zijn vader is een bekende Alphense predi kant - leeft voor de muziek. Hij werkt part-time als telefonist voor de Universiteit Leiden, maar dat is louter voor het geld. „Die baan kost me weinig denkwerk. Daardoor houd ik denktijd over voor de muziek." Op zijn vijfde zat Xavier al op vioolles. Het notenschrift bleef echter een probleem. Hij leer de zichzelf daarom gitaar spe len. „In een paar weken kende ik allëbasisakkoorden. Ik ben nog steeds geen goede gitarist, maar ik kan mezelf redden." Nadat hij zichzelf ook nog pia no had leren spelen, begon hij liedjes te schrijven. Dat doet hij nu al meer dan tien jaar. „Het liefst noem ik me een singer- songwriter. Alleen ben ik niet zo streng in de leer. Ik heb niets tegen drumcomputers en geluidseffecten. Op mijn cd is daar weinig van te horen. Ik heb het heel simpel gehouden. Toen ik de opnamen maakte, was ik nog niet van plan ze op cd te zetten. Ze waren een beetje valsig, een beetje ruisig. Toch klonk het prettig. De pas sie kwam duidelijk naar voren. En dus heb ik de ruis eruit ge filterd en hier en daar galm toegevoegd. Normaal gespro ken heb ik er een handje van om maar te blijven sleutelen. Ik vind het heel goed van mezelf dat ik dat nu niet heb gedaan. Ik heb me kwetsbaar opge steld." Zijn liedjes gaan over verloren liefdes, mislukte relaties en be- Xavier Baudet: „Ik voelde me te kijk gezet en dacht: dan kan ik er maar beter een slaatje uitslaan en me zelf letterlijk te kijk zetten." Foto: Dick Hogewoning schaamd vertrouwen. „Tja, er zit een lichte onvrede achter. Maar dat betekent niet dat ik ongelukkig ben. Vaak zet ik een vrolijke melodie achter de woorden." Xavier Baudet speelt zijn liedjes soms ook op straat, 's Zaterdags bijvoor beeld op de Leidse markt. „Ik neem voor lief dat ik voor zwerver wordt versleten. Het directe contact met het publiek is heel bijzonder. Ik ben ermee begonnen na een op de klip pen gelopen relatie. Ik voelde me te kijk gezet en dacht: dan kan ik er maar beter een slaatje uitslaan en ffiezelf letterlijk te kijk zetten. Dan levert het in elk geval nog geld op." Sinds dat moment voelt hij zich een echte muzikant. Hij doet mee aan jamsessies in Sus Antigoon en bij LVP. Ook speelt hij toetsen in Dusk, de band van Ad Verbrugge. „Maar het liefst zit ik met mezelf te klooien. Ik ben echt een slaap kamergenie." De resultaten daarvan zijn nu te koop bij aantal Leidse cd-zaken die 'Scrambled X' in hun aanbod hebben opgenomen. „Het is helemaal te gek om je eigen cd bij Plato te zien liggen." „Ik ben geen afwachtend type. Op mijn zeventigste wil ik me zelf niet afvragen: ik had dit en dat kunnen doen, waarom heb ik het niet gedaan? Mijn plek in de kosmos is die van trouba dour. Kijk, ik moet realistisch zijn en niet verwachten dat ik ooit door zal breken. Ik ben geen Jim of Jamai. Ik ben niet zo licht verteerbaar. Misschien is het allemaal net iets te intel lectueel wat ik doe. Ik ben een elitaire snob, maar dat is altijd nog beter dan je ziel verkopen aan de duivel." Theo de With IN MEMORIAM Wegens haar vriendschap met Adolf Hitler was zij een van de meest omstreden kunstenaars van de twintigste eeuw. Tot aan haar dood werd de cineaste en fotografe Leni Riefenstahl, die in de nacht van maandag op dinsdag op de hoge leeftijd van 101 jaar overleed, geconfron teerd met de herinnering aan haar werk voor de nazi's. Riefenstahls grote successen, 'Triumph des Willens' (1934) en 'Olympia' (1938), films waar mee zij filmgeschiedenis schreef, brachten haar tevens moreel in diskrediet. Niet voor niets omschreef Riefenstahl na de Tweede Wereldoorlog haar kennismaking met Hitier als de 'grootste ramp in mijn leven'. Maar spijt voor haar cinemato grafische verheerlijking van het totalitarisme heeft zij nooit be tuigd. Tot het einde van haar le ven bleef Riefenstahl volhou den met haar werk uitsluitend esthetische bedoelingen te heb ben gehad. Allang hadden criti ci de hoop opgegeven dat de regisseuse haar fascinatie voor Hitier en diens criminele regi me ooit zou verklaren. Riefenstahl werd op 22 augus tus 1902 in Berlijn geboren. Ze begon, tegen de zin van haar vader die een succesvol zaken man was, een loopbaan als danseres. Na een knieblessure werd Riefenstahl actrice en speelde in Alpen- en skifilms. In 1931 debuteerde zij als regis seur met de film 'Das Blaue Licht', waarmee ze de aandacht trok van Hitler. Van hem kreeg Riefenstahl de opdracht om de Rijkspartijdag van de nationaal- socialisten in 1934 in Neuren berg op film vast te leggen. Het resultaat, 'Triumph des Wil lens', wordt nog altijd als een meesterwerk beschouwd. De film, waarmee zij internationale Leni Riefenstahl 1902 -2003 prijzen in de wacht sleepte, ves tigde samen met 'Olympia', haar tweeluik over de Olympi sche Spelen van 1936 in Berlijn, Riefenstahls reputatie als de briljante nazi-propagandiste, die de esthetiek van het totalita risme definieerde. De gestaalde en gebruinde li chamen, de discipline van het collectief, de fysieke en geeste lijke overgave van de figuranten en de vreugde op hun gezich- teti: Riefenstahls films waren een eredienst voor de Führer. Zij erkende dat zij geraakt was door Hitiers charisma. „De on gehoorde hypnotische macht die Hitier op zijn toehoorders uitoefende was voor mij ver bijsterend", zei ze. In 1940 gebruikte de regisseuse zigeuners uit nazi-kampen als figuranten bij haar operij 'Tiefland'. De kinderen \f na de opnamen terugge! en vernietigd in Auschwj fenstahl waste haar hanJ onschuld, maar later bief zij beter op de hoogte v het lot van de zigeupers r joden, dan zij deed voorr Zij zou zelf de kinderen iP kampen hebben uitgezoj het algemeen toonde dej te weinig medeleven mei slachtoffers van het na: Na de oorlog bracht Rieff wegens haar collaboratie jaren in strafkampen en Ij genissen door. In 1952 v officieel gedenazfficeerdl het zou nog decennia dil zij zich enigszins kon rel teren. Gewend om als aa kelijke, intelligente en gJ teerde vrouw altijd en o« haar zin te krijgen, heefts stahl het feitelijke beroef? bod dat zij kreeg opgele^ kunnen verdragen. Tegen het einde van ha; kreeg de beoordeling vai fenstahls werk een zakelj karakter. Critici durfden openlijk hun bewonderii te spreken voor de typisij fensthal-esthetiek en prl haar cinematografische? nieuwingen. De hoogbeL Duitse werd een interna| cult-figuur: seksegenote! Madonna en Jodi Foster! den door de cineaste tel fascineerd; zij zien in hal 'sterke vrouw', die zich wist te houden in een e ve mannenwereld. In del pen jaren verschenen bH fieën en werden expositr haar werk - ook in Nedef georganiseerd. Uiteinde! Riefenstahl erin ge salonfahig te worden. Wierd Duk

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18