REGIO Warmond: forse lastenverzwaring m Bakkers ruziën over jaarmarktkoek 'Wij moeten meer werk maken van regionale samenwerking' tgervaders ie bres voor chtelingen R5 Milieuwijk weggemoffeld Lokale bestuurders tevreden over plan provincie litie pakt fenken Hagenaar h itgeest - Een 39-jarige Ha rt i aar is vannacht met een ;e slok op staande gehou- 'i; op het Lotte Stam-Beese- I~ in Oegstgeest. Agenten kre- argwaan toen ze de man zijn auto aan de verkeerde 101 van de weg zagen rijden. m iet bureau bleek dat de i ruim viermaal de toegesta- oeveelheid alcohol gedron- lad. Tevens bleek de Hage- al driemaal eerder te zijn irdeeld voor rijden onder id. De politie heeft zijn rij- in beslag genomen. jarettenroof supermarkt ■schoten - Inbrekers heb- ivannacht sigaretten gesto- iiit een supermarkt aan de keweg in Voorschoten. De jen sloegen een ruit in en jen ervandoor met de in- p van het sigarettenschap. mputerhulp Leiderdorp Irdorp - Mensen die pro llen hebben met hun com- ir kunnen de komende tiden terecht bij de PC-in- |in gebouw Sjelter aan de jnraadlaan in Leiderdorp, plligers van de ouderen- len en de Leiderdorpse luniversiteit staan klaar om tteempjes met e-mailen en petten te verhelpen. De jen van Sjelter staan open J september, 7 en 21 okto- 8 en 18 november en 2 de- ber van 10 tot 12 uur. Er icht computers om als beeld te dienen. Een be- je kost 2,00 euro. iheimer Café Warmond wond - Het Alzheimer Café Ênhaven begint maandag mw met maandelijkse the- jvonden. Elke derde maan- lan de maand houden Alz- er Nederland en het Psy- briatrisch Centrum Ma- laven een themabijeen- >jt. Die staat al zeven sei- èn in het teken van de- ie. Het eerste onderwerp tordt aangesneden is: 'Wat _ftet mij aan de hand?'. Het |B geopend vanaf 19.00 uur. Jpogramma begint 19.30 tl duurt tot 2115 uur. Ma- aven ligt aan de Aenge- pan in Warmond. prlichting bedplassen orp - Over de proble- [ond bedplassen bij kinde- rganiseert de stichting issen Nederland een informatiebijeenkomsten, lensdag 17 september .leen voorlichtingsavond rtden in het AC restaurant faerdorp, van 19.00 tot pur. Kinderarts Sukhai en nentieverpleegkundige Jgeven informatie over het jwerp en beantwoorden i-cursus /armond nd - De EHBO-vereni- Ifermond begint op 28 ok- ien nieuwe EHBO-cur- ïrin zij ook aandacht d aan reanimatie. De beslaat zestien avonden 1125 euro. De lessen n plaats op dinsdag- I tussen 20.00 en 22.00 geïnteresseerden kunnen ft opnemen met de il-vereniging Warmond: ■pl 1380. Rf Burgemeester Lenferink iden heeft gisteren met fllega's Schoof in Alphen :n Rijn en Comelis in een brandbrief naar de Kamer gestuurd. De iders vragen om een pardon voor de vluch- die al lange tijd in Ne- verblijven, met uitzon van de asielzoekers met inele achtergrond. 'ster Verdonk van ielingenbeleid en inte- overweegt ruim 2.000 ïlingen een verblijfsver- te geven, is niet ge- [oor de drie burgemees- de brief aan alle fracties Tweede Kamer dringen om 'een veel ruimere re- te treffen. De Tweede vergadert vandaag over ff stie. woensdag lo september 2003 (advertentie) KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? ■IM.I.IMI.N.ITTM VEND IN KUNSTSTOF REUEF KOZIJNEN door Peter Groenendijk warmond - De bevolking van Warmond krijgt in 2004 te ma ken met een lastenverzwaring. Als het aan burgemeester en wethouders ligt, wordt de on- roerendezaakbelasting (ozb) met 33 procent verhoogd en stijgen ook de leges fors. Alleen zo denkt het college de begroting voor volgend jaar sluitend te maken. Wethouder De Vroomen maak te de lastenverzwaring gisteren met pijn in het hart openbaar, tijdens de presentatie van het begrotingsvoorstel van b en w. „Er moet helaas fors gesneden worden", aldus de wethouder. Naast de stijging van ozb en le ges gaat ook de toeristenbelas ting omhoog: volgens De Vroo men moeten ook tijdelijke be woners meehelpen om de War- mondse begroting voor 2004 sluitend te krijgen. „Zij maken immers ook gebruik van onze voorzieningen, al is het dan maar een paar weken of maan den per jaar." De harde maatregelen zijn no dig omdat het tekort van de ge meente is opgelopen tot ruim 850.000 euro. Putten uit reser ves om dit tekort op te lossen is bijna niet meer mogelijk: de al gemene reserves zijn in de afge lopen jaren al behoorlijk leeg gehaald. Burgemeester en wet houders willen per se niet be zuinigen op subsidies voor ver enigingen, en reserveren zelfs een groter bedrag dan voor heen voor 'vangnetregelingen'. Het college verwacht namelijk dat in 2004 een groter beroep wordt gedaan op uitkeringen dan voorheen. Het is echter maar de vraag of de gemeenteraad de forse las tenverzwaring accepteert. Ook De Vroomen was daarvan giste ren niet overtuigd. „Het wordt een pittige discussie. Maar ik adviseer de raad met klem om de lastenverzwaring te accepte ren. Er is slechts één andere op tie: schrappen in de taken van de gemeente." Als de raad de ozb-stijging afwijst, ipoet elders in de begroting voor ruim 370.000 euro extra worden be zuinigd. De oorzaak van de malaise ligt volgens De Vroomen en burge meester Vosjan in het beleid van de afgelopen jaren, waarin de lasten voor Warmonders nauwelijks zijn gestegen en flink uit de algemene reserves is geput om tekorten op te lossen. Was het niet beter geweest om minder uit de reserves te beta len en lasten geleidelijk te laten stijgen, zodat een explosieve lastenverzwaring nu niet nodig was geweest? De Vroomen: „De vraag stellen is hem beantwoor den." Vosjan: „Wij willen niet met een beschuldigende vinger wijzen. De raad heeft in de af gelopen jaren keuzes gemaakt, en keuzes hebben altijd gevol gen voor de toekomst." De marketentster: nu al te koop in Alphen. Foto: Mark Lamers Verkoop in Alphen te vroeg begonnen door Marieke de Kok alphen aan den run - Een luchtige zand- koek met een zintuigprikkelende vulling van amandelspijs en frambozen-bessen mousse, afgewerkt met een top van roombotersprits- deeg, voorzichtig bestrooid met poedersui ker. De marketentster, een lekkernij die sinds jaar en dag uitsluitend verkocht wordt op de jaarmarkt - traditioneel de derde woensdag van september - zorgt voor opschudding in de plaatselijke koekenbakkersbranche. Want bakkerij Jac van Vliet houdt zich deze keer niet aan de ongeschreven wet van de marke tentster. De bakker heeft de koek al sinds 4 september in vitrine liggen. Zo zoet als de koek is, zo zuur kijken de Alphense bakkers naar elkaar. Een groot sandwichbord voor de bakker in de Alphense Hooftstraat prijst de koeken aan. Ze gaan grif over de toonbank. De marketentster die een doorsnede heeft van krap zes centimeter kost 1,15 euro bij Van Vliet. „Mensen kunnen nu al zoveel marke tentsters bij ons bestellen als ze willen", klinkt het vanuit bakkerij Van Vliet. De bak kerij is eerder dan gebruikelijk met de ver koop van de marketentster begonnen. Waarom houdt de bakker zich niet aan de afspraak? Het is een vraag waarop Van Vliet geen antwoord geeft. Bakkerij Van Vliet, die onder leiding staat van Bart van Vliet, zegt overigens het origi nele, handgeschreven, recept in huis te hebben. „Jaren geleden, toen de jaarmarkt nog in de kinderschoenen stond, heeft bak ker Koos de Graaf een recept gevonden en dat bij alle bakkers van Alphen aan den Rijn langs gebracht", zegt een medewerk ster van de bakkerij. „Het recept is onge veer 25 jaar oud. Bakker De Graaf heeft het recept zelf geschreven. 'P.S. gebruik echte roomboter, het is immers maar één keer per jaar jaarmarkt' staat eronder. Je moet natuurlijk wel goede grondstoffen gebrui ken om een lekkere marketentster te bak ken. Als je een appeltaart maakt met rotte appels en de goedkoopste margarine, krijg je ook iets dat niet te eten is." Het geheim van het recept is volgens de bakkers van Van Vliet: echte roomboter, zuivere aman delspijs en goede frambozenmousse. „Dat gebruikt niet iedereen." Van Vliet is overigens niet de enige die het niet zo nauw neemt met de afgesproken verkoopdatum. Mare Oosterom, eigenaar van Van der Breggen Bakkers, begint maandag met de verkoop van de marke tentster. „Dat is handel, ik zie het als een voorproefje. Van Vliet is er wel erg vroeg bij." Marga de Zeeuw van banketbakkerij Ste- vers aan de Julianastraat maakt zich druk om de actie van collega Van Vliet. „Zo schieten we toch ons doel voorbij", mop pert zij. Zij heeft overigens een ander ver haal over de herkomst van de koek. „Dat recept is geheim en mag helemaal niet uit lekken. De marketentster bestaat al jaren. Het recept is ontwikkeld door een aantal bakkers uit Alphen. Zij hebben toen afge sproken dat de amandelring alleen op de dag van de jaarmarkt verkocht mag wor den." Banketbakkerij Stevers verkoopt de koeken uitsluitendop de derde woensdag van sep tember, zegt ze. Nou ja, uitzonderingen daargelaten dan. Bedrijven die tijdens de jaarmarkt zijn gesloten maar het personeel toch op een marketentster willen trakteren, kunnen dinsdag al een lading marketent sters bij bakkerij Stevers ophalen. oegstgeest - Het summum van duurzaamheid moest de Oegstgeestse nieuwbouwwijk Poelgeest worden. Een voorbeeldwijk voor de rest van Ne derland. 'Bewust groener wonen' was eind jaren negentig het motto. Anno 2003 is dat predikaat van de borden verdwenen. De gemeente heeft zo veel verlies geleden op Poelgeest, dat de hoge am bities zijn bijgesteld. Met het predikaat 'milieu- wijk' wordt niet langer geschermd. Op de borden heeft de zin 'Poelgeest is een wijk met extra aan dacht voor energie, water, milieu en materiaal' een onopvallend plekje gekregen. Foto: Henk Bouwman vervolg van voorpagina regio - Gedeputeerde staten zijn er in grote lijnen wat zij in bestuurlijke zin met de Leidse regio en de Duin- en Bollen streek willen. Behalve War mond, dat straks moet samen gaan met Voorhout en Sassen- heim, behoudt in de Leidse re gio iedereen zijn zelfstandig heid Gebiedsuitbreiding voor Leiden wijzen GS resoluut van de hand. Een rondje langs de lokale bestuurders. Burgemeester Vosjan van Warmond is blij dat er duide lijkheid is: „Het zat er dik in dat deze herindeling onont koombaar zou blijken. Ik ben blij met deze optie, omdat deze drie gemeenten bij elkaar pas sen. Ik denk dat dit voor War mond een goede zaak is. Mijn enige zorg betreft ons perso neel: ik hoop vurig dat al onze mensen een plek vinden in de nieuwe organisatie." Burgemeester Zonnevylle van Leiderdorp: „Ik ben tevreden over de lijn die gedeputeerde staten voor de Leidse regio hanteert. GS plaatsen wat harde opmerkingen over de bestuurs kracht van deze en gene ge meente in de Leidse regio maar tonen - als het over Leiderdorp gaat - vooral waardering voor de constructieve manier waar op we ons als gemeente de af gelopen tijd hebben opgesteld. Nee, ik ben niet bang dat Lei derdorp straks in de verdruk king komt. Daar hebben we het in het college nog uitgebreid over gehad maar ik zie onze ge meente helemaal niet als 'klein tje'. Ik ken grote gemeenten die minder bestuurskracht hebben. Het is de uitdaging voor alle ge meenten om niet achter over te leunen, maar constructief ver der te gaan, om nog meer werk te maken van regionale samen werking. GS willen ook verder praten over het Warmonds grondge bied aan de 'overzijde' van de Kagerplassen - een deel van de Boterhuispolder en de Swei- landpolder. Daar zijn we blij mee. We willen een logische oplossing voor dit gebied. De brandweerzorg wordt er door Leiderdorp geleverd en als de politie nodig is, gaat die van Leiderdorp ook als eerste. De bewoners van het gebied ver dienen het, dat het er een logi sche oplossing komt. Daar gaat het me om, ik hoef straks echt niet te zeggen dat de Kaagweek Leiderdorps is." Burgemeester Timmers van Oegstgeest: „Wij zijn tevreden dat we zelfstandig kunnen blij ven. Ik heb gedeputeerde Nor der nog gevraagd of dit alles de opmaat is naar inlijven. Maar dat ontkende hij ten stelligste. Ik maak me niet zo'n zorgen dat Oegstgeest straks ingeklemd zit tussen een aantal 'grote' ge meenten: Leiden, de combina tie van Katwijk, Rijnsburg en Vlakenburg en de combinatie van Warmond, Voorhout en Sassenheim. Zulke constructies zien we meer in het land. Kijk maar naar bijvoorbeeld Die- men. Wat ik wel betreur is dat er met dit voorlopig standpunt van ge deputeerde staten een einde lijkt te komen aan de gesprek ken die Oegstgeest over ver gaande samenwerking hebben gevoerd met Warmond, Sassen heim en Voorhout. We zouden bijvoorbeeld dit najaar beslis sen of de brandweerkorpsen van de vier gemeenten zouden samengaan. Dat wordt nu I KRV gemeente Q 'Groot Leiden' Noordelijke Bollenstreek ["""1 Braassemermeer Nieuwe gemeenten en samenwerkingsverbanden in de visie van de provincie. Kaart: Hans Doeleman "doorgesneden. Wethouder Ates van Zoeter- woude: „Uit de brief van de ven. Verbaasd ben ik niet, want provincie maak ik op dat Zoe- we hadden niet anders ver- terwoude zelfstandig mag blij- wacht. We hebben een grote bestuurskracht. En over regio nale vraagstukken, of ze nu be trekking hebben op de Leidse regio of op de Rijnstreek, kun nen we goed meepraten. Uit de brief haal ik niet dat Zoeter- woude gedwongen wprdt om een keuze te maken: of over de bestuurlijke toekomst praten met gertieenten in het Groene Hart of met gemeenten in de Leidse regio. Ik denk dat er sprake is van een misverstand, dat Norder het anders bedoelt. We willen de samenwerking met allebei die gezelschappen op een goede manier handha ven. Zoeterwoude heeft een scharnierfunctie. We hebben zowel een functie binnen het Groene Hart als voor de stede lijke regio. Ik kan me niet voor stellen dat we keuze zouden moeten maken. Dat zou een onmogelijke opgave zijn." Burgemeester Meerburg van Alkemade: „Dat de provincie af wil van het vrijblijvende gepraat tussen gemeentebesturen, kan ik wel begrijpen. Dat is ook de opvatting hier in de gemeente. Al moet je natuurlijk niet over haast te werk gaan. Zo'n sa menvoeging doe je niet van vandaag op morgen. De provincie stelt dat Ja- cobswoude en Alkemade al praten over een fusie. Dat is maar gedeeltelijk waar. Er ligt een voorstel van de colleges om te gaan werken aan een fusie in 2008, maar de raden moeten zich daar op 23 september nog over uitspreken. De provincie zet nu meer druk op het proces. Dat zou natuur lijk contraproductief kunnen werken. Als de druk groot is, neemt ook het verzet tegen ge meentelijke herindeling toe. Te veel druk zetten, is dus niet ver standig. En als je het al doet, is het sowieso niet handig wan neer je dat via de krant moet horen. Het is natuurlijk handi ger om zoiets achter dë scher men te regelen. Een verdere samenvoeging met Rijnwoude en Zoeterwoude ligt volgens mij niet voor de hand. Er is in het verleden wel eens gepraat over een grote Groene- Hartgemeente met ook Leider dorp erbij. Maar de Oude Rijn wordt dan wel een grote barriè re. Er moet in een gemeente wel een zekere samenhang zijn. Die zie ik niet zo gauw in zo'n grote herindelingsgemeente." Wethouder Verhagen van Ja- cobswoude: „Wij blijven onze koers volgen: Alkemade en geen ander. We laten ons niet van bovenaf commanderen. Ja- cobswoude koestert de wens om met Alkemade nadrukkelijk samen te werken. In 2006 kun nen we eventueel een fusie aangaan. We voelen een duide lijke verbondenheid. Met ande re gemeenten hebben we wel contacten maar geen organi sche eenheid." Waarnemend burgemeester Westra van Rijnwoude: „Voor wat de Rijnstreek betreft valt er van deze brief niet veel koek te bakken. Dat is ook logisch, want deze brief gaat niet over ons, maar over andere gemeen ten. Wel is helder dat dit college van GS nadrukkelijk met ge meenten in gesprek wil over in tensivering van de samenwer king en mogelijke fusies. Onze eigen lijn is dat wij afkoersen op samenwerking, geen samen voeging. Maar als blijkt dat de nood hoog is, dan zijn we be reid om over samenvoeging te praten. Die lijn blijft overeind."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17