LEIDEN REGIO Winkeliers Nieuwe Rijn verenigen zich De boom moet terug in Tuinstadwijk - Bizar conflict over Leids postbedrijf oneelspelers' leren bij ROC Leiden lezen en schrijven R3 H Psychiatrisch onderzoek na ongeval Nieuwe Hema leidt tot verdeeld Voorschoten Vragen CDA over drank bij Katwijkse najaarsfeesten woensdag 10 SEPTEMBER 200J OZB voor irzakte uitbouw en - De onroerendezaakbe- ing moet worden betaald, als je keuken door het Bke verkeer voor de deur is akt. Dat oordeelde de rech- (1 een zaak die De Bazel- at-bewoner Leidelmeijer te- de gemeente aanspande, jelmeijer meent dat zijn vanwege de verzakking on- oopbaar is geworden en uidend minder waard is de taxatiewaarde van de eente van bijna twee ton. eidelmeijer verder gaat in strijd tegen de huizenbelas- laat hij afhangen van de ivatie van de rechter. Die 'ol racht hij over twee weken, dal ;gment nu ook jeveiliging N - Seggment Arbeidsbe- leling aan de Lammer- T breidt zijn activiteiten uit werkzaamheden op het ge- van beveiliging. Volgens J. cel van het bedrijf is er meer behoefte aan be- ;ing op alle gebieden, in ijzonder de particuliere r. Seggment Security wil lersoonlijk beveiligings- aanbieden. Het nieuwe jf heeft een vergunning ministerie van justitie, ecicreend door de politie en eilpt alleen gekwalificeerde naligingsmensen in dienst. rdal =kejerleg over «ie Grote Beer dT ezefi - Ben Luykx, eigenaar m ye Grote Beer, en de ge- n k(ite Leiden gaan gedwon- iukjiet elkaar in overleg over indue van het café-restaurant n jde Rembrandtstraat. Daar- de (jn beide partijen door de gesommeerd. Aanlei- js een conflict over de uit- van het café, die volgens eifneente illegaal is en weg Zt, op straffe van een weke- ïietdwangsom van 10.000 eu- ha» grond zou een groenbe- maming hebben. Luykx be nd t dit en zegt alleen de al ja- mopstaande uitbouw over- hebben. De omwonen- ekejillen ook niet dat de gla- \jtbouw verdwijnt. Tintj Middenstand vindt plannen centrummanager abstract Eigenaar Stephen Smith (tweede van links) denkt dat Postmasters door kwaadwilligen te gronde wordt gericht. Foto: Henk Bouwman Postmasters 'wordt kapotgemaakt', zegt de eigenaar door Silvan Schoonhoven leiden - De Leidse vestiging van het bedrijf Postmasters zit diep in de problemen. Eige naar Stephen Smith van het postbedrijf, dat in de nieuwbouw vlak achter station Lei den Centraal is gevestigd, heeft een merk waardig en hoog opgelopen conflict met het reclamebureau Partners Partners uit Hazerswoude-Rijndijk. Dat wil, volgens Smith, zijn bedrijf 'kapotmaken'. De rech ter oordeelde dat Smith 25.000 euro moet betalen. Vrijdag dreigt de executoriale ver koop van d einde raad. Postmasters aan de Bargelaan is in novem ber vorig jaar geopend. Het biedt koeriers-, postbus-, kopieer-, print- en internetdien sten aan klanten. In juni vorig jaar infor meerde Smith bij reclamebureau Partners Partners naar het laten maken van een huisstijl en folders. Het Hazerswoudse reclamebureau ging aan het werk en presenteerde een maand later een rekening van 38 duizend euro. Volgens Smith had hij echter om niet meer verzocht dan een 'vrijblijvende offerte' voor het maken van een huisstijl; Partners Partners zou niet meer hebben geleverd dan een paar ruwe schetsen. Smith be schuldigt Eric van UIden van het reclame bureau er nu van dat hij Postmasters 'met voorbedachten rade in de val heeft gelokt', met de bedoeling het startende bedrijf te gronde te richten. Smith: „Ik meen ook te weten waarom Van Ulden dat doet. In een telefoongesprek heeft hij me verteld dat hij in een goed blaadje wilde komen bij concurrent TPG Post, in de hoop een grote opdracht van dit koeriersbedrijf binnen te halen. Hij zei te gen me: 'ik kan veel verdienen aan het ka potmaken van Postmasters'." „Dat heb ik beslist niet gezegd", stelt Van Ulden in een reactie. „Als we zo toch eens aan onze opdrachten moesten komen, stel je voor. Dit gaat toch gaat nergens over." Van Ulden wijst erop dat zijn bureau veel meer heeft gemaakt dan alleen een vrijblij vende offerte. „De rechter heeft dat ook vastgesteld. Het ging zeker niet alleen maar om een paar schetsen. Het was een offerte, die is toen een opdracht geworden, Smith heeft facturen gehad, heeft niet betaald, is naar een rechtbank gegaan, de zaak kwam voor en hij heeft verloren. We staan nu op het punt van executie van niet alleen de winkel, maar ook zijn woning aan het Ra penburg. We hebben hele redelijke voor stellen tot schikking gedaan, maar hij gaat maar door. Hij is een beetje de weg kwijt en ziet mij als zijn hele probleem. Nu gaat hij noodsprongen maken, terwijl hij gewoon moet betalen. Dat mag zelfs in termijnen." Smith wil in hoger beroep en hoopt vrijdag zijn eigen spullen terug te kunnen kopen. „Hoe is het mogelijk dat dit prachtige initi atief wordt tegengehouden?" vraagt hij zich af. „Schaarse starters moeten toch worden gekoesterd? Zeker nu steeds meer postkan toren dichtgaan. We willen zo snel mogelijk een tweede vestiging openen." door Wilfred Simons leiden - De plannen van cen trummanager Robert Strijk slaan aan bij de Leidse winkeliers en horecaondernemers. Toch is zijn offensief om de inwoners van de Leidse regio weer naar de stad te trekken en te laten zien hoe goed je hier kunt winkelen en uitgaan, vooral een ver-van-hun- bedshow. Zij voelen zich het meest betrokken bij het wel en wee van hun eigen straat, zo bleek gisteren tijdens de eerste bijeenkomst van Leidse onderne mers in de Stadsgehoorzaal. Strijk wil dat de ondernemers in de binnenstad één vuist maken. Samen moeten zij de stad mooier en veiliger maken, eve nementen organiseren en con sumenten uit de regio ervan overtuigen dat zij in Leiden moeten komen winkelen. In theorie delen de ruim tweehon derd ondernemers die gisteren naar de Stadsgehoorzaal kwa men, Strijks visie. In de praktijk vinden ze het al moeilijk om sa men te werken met de andere winkeliers in hun straat. Aan goede wil ontbreekt het echter niet, zo bleek in de Stadsge hoorzaal. Eén van de onderdelen van Strijks plan is dat alle winkeliers in de binnenstad zich vereni gen. Dertig winkeliers rondom de Nieuwe Rijn gaven gister avond aan zijn wens gehoor. Zij besloten tot de oprichting van Winkeliersvereniging 'De Koornbeurs'. Al meteen bleek hoe moeilijk zoiets in Leiden is. Rondom de Nieuwe Rijn staan 135 winkels, cafés en restau rants. De overgrote meerder heid was dus niet gekomen. De nieuwe voorzitter, Jaap van Naerssen van feestartikelen winkel Paddenburg, riep de aanwezigen op om de buren te benaderen en hen ervan te overtuigen dat lid worden wel degelijk zin heeft. „Zoniet, dan is de lol van de vereniging er snel af." Nadat tot oprichting was beslo ten, discussieerden de dertig winkeliers vporal over plannen om kerstverlichting op de Nieu we Rijn te krijgen. Djt jaar is da,t alleen haalbaar op een stuk vari twintig winkels ter hoogte yan café Einstein. Volgend jaar, moet dan de hele Niéuwe Rijn meedoen. Dat plan werd gped ontvangen, maar meteen rees de vraag hoe het moet met de profiteurs: zij die niet meebeta len, maar wel delen in de extra klandizie. Het centrummanagement, de gemeente Leiden en de Kamér van Koophandel discussiëren al enige tijd over een 'doelbélas- ting'. Alle centrumwinkeliers en horecaondernemers moeten dan verplicht meebetalen aari versieringen en evenementen die tot doel hebben om de stad beter te presenteren. De heffing kan verlopen via de ozb of via de precario. De Leidse midden standers zijn echter erg ver deeld over de vraag of zij elkaar tot meedoen moeten verplich ten. Bovendien is het moeilijk om een verdeelsleutel te vin den. „Betalen ze per vierkante meter winkel of een vast be drag?", vroeg Van Naerssen zich af. den haag/leiden - De 31-jarige Oegstgeestenaar, die met een gestolen auto in Leiderdorp een ernstig ongeval veroorzaakte, krijgt een onderzoek door een psychiater. Deze brengt advies uit welke straf voor de man het beste is. Tijdens de strafzaak tegen de man zeiden zowel politierech ter E. Kuijer als officier van jus titie I. Degeling dat zij te weinig wisten van de Oegstgeestenaar om tot een verantwoorde straf te komen. De man liep begin dit jaar weg uit de pychiatrische inrichting Endegeest waar hij met een rechterlijke machtiging was opgenomen. Op 4 januari stal hij door een openstaande deur uit een wo ning aan de Rijnkade in Leiden de sleutels van een BMW. Ver volgens ging de man met de voor het huis geparkeerde auto aan de haal. De rit duurde niet lang, want op de Voorhoflaan in Leiderdorp kwam hij op de verkeerde weghelft frontaal in botsing met een tegenligger. Een inzittende daarvan hield aan de klap een hersenschud ding, schouder- en rugletsel en een whiplash over. De tweede had gekneusde ribben, ruggen- wervelletsel en een gekneusde duim. De Oegstgeestenaar was op het eerste gezicht niet erg onder de indruk van het ongeval. In plaats van de gewonden te hel pen greep hij de kans om nog snel een joint te gaan roken. „Ik reed met opzet te hard omdat ik in Endegeest mijn frustraties niet kwijtraakte", zei de man la ter tegenover de politie. Tijdens de strafzaak zei de man pas veel later te hebben beseft dat hij de inzittenden van de auto iets had aangedaan. de( 5estL eleiP letf ntg( .tssóHeie goede toneelspe- e: lat zijn ze. Want jarenlang i ze te verbloemen dat ze plijks konden lezen en ven. De acht cursisten van jC Leiden die gisteren de op gingen om de alfabeti- jscursus van deze onder- .stelling onder de aan- Ite brengen zijn deze fnte echter voorbij. Zij n|n de hoge drempel geno- jn zijn, veelal op latere 1, alsnog begonnen met lezen en schrijven, at."Ierland kunnen ruim 1,5 in mensen onvoldoende ing{ tie d ieuvf d( be| :hte at all utte Hing! t majantal bewoners van de /ia vflalena Moonsstraat in l.nl Stadwijk heeft een pittig us 5je naar het college van t da; (meester en wethouders urd. Het is hen opgeval- tienat de chauffeurs van de niksiswagens die twee keer rt H eek door hun buurt rij- ;teeds ruwer rijden, zo ven zij. „Wij hebben dit natig kunnen constate- daldus Tineke van den Bor a en Eva Buis. vonen in de Magdalena isstraat, met een goed «Jooi °P de vuilcontainers in de lezen en schrijven. Een kwart van alle WAO'ers en 7 procent van de beroepsbevolking is an alfabeet. In Nederland gaat men er altijd maar vanuit dat iedereen kan lezen en schrij ven, maar zo vanzelfsprekend is dat dus ook weer niet, conclu deert een cursist aan de hand van de cijfers. Maar misschien komt dat doordat veel analfabe ten zich enorm inspannen om niet als zodanig herkend te worden. De cursisten kennen de uitvluchten wel. Bijvoor beeld dat je last hebt van je hand en dat je niet kunt schrij ven, of dat je je bril vergeten bent, of dat je het formulier eerst rustig thuis wilt bestude ren. De bekendste smoezen zijn op genomen in de smoezenlijst. Die overhandigen de cursisten samen met ander informatie materiaal aan betrokken wet houders en ambtenaren in de Leidse regio. Deze promotie- toer van de ROC-cursisten is onderdeel van een actie die op wereldalfabetiseringsdag, - af gelopen maandag - door prin ses Laurentien werd gestart. Gisterochtend deed de alfabeti- seringsbus Leiden aan en reed een klein deel van de honderd cursisten van het ROC Leiden mee langs markten en gemeen tehuizen. Op de markten werd gefolderd, bij de gemeentehui zen gelobbyd, want de alfabeti seringscursus wordt voor een deel betaald door de gemeen ten uit de Leidse regio. En de cursisten betoonden zich goede ambassadeurs. Waar ze in Zoeterwoude nog enigszins schuchter uitlegden aan de wethouders Ates en Van der Kooi hoe het hen was vergaan en waardoor ze uiteindelijk bij het ROC Leiden terechtkwa men, werden aan het einde van de rit de Oegstgeestse wethou der Steens en haar ambtenaren nagenoeg bedolven onder de informatie. Veel cursisten konden vroeger op schóól niet goed meeko men. En in mijn tijd, vertelt een van de deelnemers, kreeg je dan geen extra aandacht maar werd je juist uitgesloten. „Je moest dan achter in de klas gaan zitten en niemand tot last zijn. En zo leerde ik het nooit natuurlijk." In de jaren die volgden was het zelfvertrouwen van de meeste mensen te laag en de schaamte te groot om als nog te leren lezen en schrijven. Velen verhulden hun 'gebrek' tijdenlang. Totdat ze door een familielid, vriend of baas wer den aangespoord de cursus bij het ROC Leiden te volgen. Met als resultaat dat de meeste op latere leeftijd alsnog het plezier in leren ontdekken. Want, ver tellen ze trots aan de Oegst geestse delegatie, ze leren niet alleen lezen en schrijven, maar volgen daarnaast vaak ook nog computerlessen en doen mee aan de cursus politiek. 9 Winkeliers willen extra parkeerlaag Duivenbodestraat", aldus het drietal. „Zo zagen we dat de grote boom op de hoek Dui venbodestraat en Magdalena Moonsstraat meerdere malen werd aangereden. Enerzijds het gevolg van bedoeld rijgedrag en anderzijds het gevolg van slecht onderhoud door over hangende takken van de boom. Half augustus is de boom zo ernstig geraakt dat ambtenaren van de gemeente het nodig vonden de boom onmiddellijk om te zagen." Dit omzagen gebeurde on danks protesten van de buurt- Deze stomp was ooit een bloeiende boom In de Duivenbodestraat. De boom is echter gekapt nadat deze was beschadigd doordat er diverse keren een vuilniswagen tegenaan was gereden. Foto; Henk Bouwman De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 bewoners. De omwonenden vroegen om een second opi nion van bijvoorbeeld een ho venier of een boomchirurg, maar dat vond de gemeente weerriiks. „Hoewel niemand in de buurt het eens was met de beslissing om te kappen, geeft dit wel aan hoe ernstig de klap van de vuilniswagen tegen de boom geweest is. Er is inmid dels een deskundige die van mening is dat het omzagen niet nodig was. We vernamen in de buurt dat eerder de gemeente reiniging een tak van een boom op de Kastanjekade heeft afge reden en vorig jaar een flinke meidoom in de Pieter de la Courtstraat zo ernstig heeft be schadigd dat deze moest wor den verwijderd." Volgens de briefschrijvers bete kende de boom veel voor hen, maar ook voor de omwonen den. „De boom was zo promi nent en op zo'n juiste plek aan wezig, dat hij heel belangrijk was voor ons woongenot. Wij willen het college dan ook dringend verzoeken de gevelde boom te vervangen door een gelijkwaardig exemplaar. Daar naast verzoeken wij burge meester en wethouders ervoor te zorgen dat de gemeenterei niging de chauffeurs van de vuilniswagens opdraagt him rijstijl aan te passen waardoor de veiligheid van onze kinde ren wordt gewaarborgd, onze bezittingen niet worden be schadigd en de groenvoorzie ningen intact blijven." Keurig briefje, niks mis mee. Eens kijken wat de afdeling mi lieu en beheer daarop te zeg gen lieeft. „Ik ken de brief niet", meldt voorlichter R. Beurse van Milieu en Beheer. „Maar als ik de brief wel op mijn bureau had gehad, had ik er ook niks over gezegd. De brief is aan het college gericht, de zaak wordt intern bespro ken en wij communiceren niet via de krant. Bovendien weet ik niet of de mensen die de brief hebben geschreven, al ant woord hebben gehad," „We hebben alleen een ont vangstbevestiging van die brief gehad", laat Len Buis weten. „Meer niet. Via via hebben we gehoord dat er misschien een nieuwe boom zal komen maar er is hier in de buurt niemand die dat zeker weet. Overigens hebben we wel de indruk dat er door de chauffeurs van de vuil niswagens inmiddels ietsje rus tiger wordt gereden." Erlc-Jan Berendsen door Jeroen Bordewijk voorschoten - De bouw van een nieuwe Hema op de plek van de oude Gevers Deijnoot- school aan de Schoolstraat in Voorschoten roept verdeelde reacties op. Omwonenden, vooral in de Erasmusstraat, zijn bang dat een 'tien meter hoge muur voor hun snufferd' hun uitzicht bederft, zo bleek giste ren tijdens een inspraakavond. Winkeliers willen juist een gro tere uitbreiding van de parkeer gelegenheid in het centrum dan de 45 extra parkeerplaatsen die de gemeente in een garage on der de nieuwe Hema wil. De Gevers Deijnootschool aan de Schoolstraat 114 staat een jaar leeg. De komst van een He ma is een belangrijke stap in de verbetering van het Voorscho- tense centrum, zei wethouder Verschoor gisteravond. Twaalf honderd vierkante meter win keloppervlak moet er in de Schoolstraat komen. Daaronder komt een nieuwe parkeergarage met een ingang aan de Konin gin Julianalaan, waar ook de bevoorrading van de Hema kan plaatshebben. Boven de winkel komen boven dien vier nieuwe woningen aan de kant van de Koningin Juli analaan, en drie aan de kant van de Schoolstraat. Behalve van het bestaande schoolge bouw wordt ook gebruik ge maakt van het achterliggende parkeerterreintje, dat groten deels bebouwd wordt. Het ga$t om drie woonlagen. Dat vinden verschillende bewo ners van de Julianalaan en de Erasmusstraat onaanvaardbaar. „Ik zit hier met een hele rits be zwaren", zei Sito Wolters, die net een huis heeft gekocht in de Erasmusstraat. „We worden dichtgebouwd. Een muur van negen tot tien meter neemt bij na al ons zonlicht weg. En we krijgen ook nog een lift die de hele dag op en neer gaat voor onze snufferd." Verschoor be grijpt dat, maar bood weinig hoop. „We hebben het geno teerd, maar ik weet niet hoe we dit oplossen. Er zitten altijd plussen en minnen aan zo'n plan. We bagatelliseren de pro blemen in elk geval niet. Eeh ander geluid kwam van de Voorschotense middenstand. Winkeliers klagen al jaren over een gebrek aan parkeerruimte in het centrum. De waag was wat het kostte als er een extra parkeerlaag bij zou komen. Maar Verschoor moest ook de middenstanders teleurstellen. „De investeringskosten worden te groot en er zijn politieke be zwaren." Toch beloofde Ver schoor alle reacties zoveel mo gelijk mee te nemen bij de aan passing van het bouwplan. katwijk - De fractie van het CDA wil weten of de politie vol doende maatregelen heeft ge nomen om de ongeregeldhe den rond de kermis van Katwijk aan den Rijn te voorkomen. Op de Rijnstraat en de Van Eg- mondstraat kregen tijdens de najaarsfeesten jongeren het aan de stok met agenten, wat tot aanhouding van twee Katwij- kers leidde. Een dag later was het wederom onrustig rond de kermis. CDA-fractievoorzitter Van Duijn vraagt zich af of een her haling van die gebeurtenissen op zaterdag niet te voorkomen was geweest. -or,. Morgen wordt de brief van het CDA besproken in dé vergadë- ring van de commissie Burgèf en Overheid. Van Duijn: „Als burgemeester Wienen zegt dat er drank in het spel is, dan vraag ik me af of er voldoende is gecontroleerd." Van Duijn vermoedt dat er op beide dagen alcohol is verkocht aari jonge ren onder de zestien jaar. Van Duijn had graag gezien dat daarop gecontroleerd werd door de politie. „Ik hoop dat.de burgemeester zegt dat er vol doende is gecontrQlèerd. Ik wacht zijn antwoord af,"

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15