'Iedereen zei: daar moet je wat mee doei em REGIO j 'Sinds wanneer zijn we hier in Leiden bang voor 'vreemdelingen 'Autochtone bestuurder heeft meer betrokkenheid en daadkract Lissese moeder van hartekind ontpopt zich tot schrijfster NAVRAAG Ruud Paauw, oud-hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad, is een groot fan van de gisteren Riefenstahl was overleden Leni Riefenstahl' J- de favoriete filmmaakster een briljant secreet van Adoif Hitier. volgens Paauw is Riefenstahl onno dig lang lastiggevallen met haar verleden. 'Hypocriet', vindt Paauw, want in de jaren dertig werden haar films in heel Europa bejubeld. Bent u boos over de manier waarop Leni Riefenstahl in het nieuws is geko men? „Nou, niet echt boos. Ik vind dat pre sentator Thomas Leeflang het gisteren bij Nova niet zo goed deed. In mijn ogen is Riefenstahl na de oorlog onno dig lang lastiggevallen met haar verle den. Maar er kleefde geen bloed aan haar handen, ze was geen nazi-lid. Ze is erg hard aangepakt. En vanuit cinema tografisch oogpunt zijn Triumph des Willens en Olympia echte meesterwer ken." Maar Triumph des Willens is toch een nazi-propagandafilm? „Tja, maar het was toen 1934. Tegenwoordig hebben wij de nei ging alles wat daarna is gebeurd te projecteren op die films. In die tijd kon niemand bevroeden wat er later zou gaan gebeuren. Voor Nederland was Hitier toen nog een bevriend staatshoofd. Kijk, de nazi's waren in 1934 natuurlijk geen vriendelijk clubje. Maar de Neurenbetger rassenwetten kwamen bijvoorbeeld pas in 1935. Be denk ook dat Riefenstahl in heel Europa voor Olympia is overladen met lof, ook in Nederland. Ze werd in alle hoofdsteden op handen gedragen. In 1938 kreeg ze nog een prijs in Venetië. En na de oor log werden haar films verboden omdat ze gevaarlijk waren. Dat gaat er bij mij niet in. Hypocriet." Riefenstahl was dus geen nazi? „Nee. Zij was voor alles een opportuniste. Zij greep de kans die de nazi's haar boden. In die zin is ze eigenlijk heel a-politiek geweest. Zij kreeg de opdracht van de NSDAP om films te maken en dat heeft zij op een opzienbarende wijze gedaan. Ze had natuurlijk al les kunnen weigeren, maar als opportuniste greep zij haar kans. Of zé de nazileer ook echt omhelsde, dat is de vraag. Kijk maar eens naar de grote held in Olympia: Jesse Owens, de zwarte Amerikaan se hardloper. Nou niet bepaald een blonde ariër. Riefenstahl heeft wel eens gezegd: 'Ik maakte geen propaganda, ik filmde het'." In Duitsland mag je die films tegenwoordig alleen onder deskundige begeleiding zien. „Dat vind ik echt flauwekul. Je kunt die films nu gewoon zien, hoor. Iedereen kent inmiddels de gevaren van de nazi-propaganda en wat eruit voort kan komen. Triumph des Willens vind ik per soonlijk zelfs vrij saai. En als sportfilm was Olympia zijn tijd ver vooruit, ik ben er nog altijd van gecharmeerd. Ik blijf een bewon deraar van Riefenstahl. Zij was een briljant secreet." tekst: Bas de Rue foto: AP UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, maandag 11 september OEGSTGEEST - ,,De winst die het Streek Energie Bedrijf maakt móet zo hoog zijn als hij nu is om een behoorlijke bedrijfsvoering te kunnen garanderen." Dit zegt Onno van Belle, die sinds het opgaan van de Stedelijke Licht Fabrieken van Leiden in het Streekenergiebedrijf Rijnland, als wethouder van Oegstgeest, zitting heeft in het college van beheer van dit bedrijf en hierin de post financiën voor zijn reke ning neemt. Omdat de gemeenten als eigenaar van dit bedrijf nu al en kele jaren een fikse winstuitkering pntvangen, rijst wel eens de vraag of hier geen sprake is van een vorm van indirecte belastingheffing. „Over het jaar 1977 kunnen we inderdaad een onvoorziene winstuit kering aan de deelnemende gemeenten doen," zegt Van Belle. „Inci dentele meevallers hebben hiervoor gezorgd. Door de extreem grote re genval in het voorjaar van 1977 boden de grote waterkrachtcentrales in midden en zuid Europa ons goedkoop elektriciteit aan van hun over schot, voor een prijs waarvoor wij het niet kunnen maken." In 1977 heeft het Energiebedrijf 14 miljoen gulden winst gemaakt. „Maar niet op gas, alleen op elektriciteit," vult Van Belle aan. „Op de levering van gas maken we vrijwel geen winst. En in de nabije toe komst staan we voor hoge kosten want we moeten meebetalen aan een nieuwe hoogspanningsleiding naar Alphen en het gehele Leidse gas- leidingennet moet gerenoveerd." ANNO 1978, maandag 11 september OEGSTGEEST - Na de officiële lustrumviering met medewerkers en genodigden van de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest vrijdagavond, was het zaterdag de beurt aan de jeugd om het vijfja rig bestaan van deze organisatie met een open dag feestelijk te vie ren. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B M. Essenberg. C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, téon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-515° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die,ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. WOENSDAG 10 SEPTEM8ER 2003 Wethouder Mohammed Rabbae uit Maarssen, bur gemeester Henri Lenfe- rink uit Arnhem en straks wethouder Ruud Hessing uit Zierikzee. 'Leiden telt te veel bestuurders van buiten de stad' luidde de stelling van afgelopen week. Tweederde van de bezoekers van de inter netsite van deze krant is het daar niet mee eens. Kwaliteit is belangrijker dan de roots van de be stuurders. Een greep uit de reacties. H. Ouwersloot, Katwijk: „Natuurlijk ben ik het hier niet mee eens. Als je binnen je eigen muren Leiden telt te veel bestuurders van buiten de stad. 5ZQ2.133Ê™ geen bekwame mensen hebt, moet je goede be stuurders van buiten aantrekken." Lia de Ridder, Oegst geest: „Wat een onzin! Wethouders zijn bestuur ders en bestuurders moeten kunnen bestu ren, het ambtenarenap paraat aansturen en zor gen dat ze goed geïnfor meerd worden, zodat ze geen beleid ontwikkelen of uitvoeren dat niemand wil. De raadsleden zijn degenen die het 'Leid- sche gevoel' moeten aan voelen en vertalen naar beleid, daar zijn ze volks vertegenwoordiger voor. Het hoofdredactioneel commentaar van eerder deze week raakte dan ook kant noch wal. Ik er ger me daaraan, omdat de mensen zo vals wor den voorgelicht. Ook de journalistiek moet zijn verantwoordelijkheid ne men, waar het de demo cratie aangaat." D. van der Burg, Leiden: „Sinds wanneer zijn wij in Leiden bang voor 'vreemdelingen'?" J. Truijens, Leiden: „Ik vind dat bestuurders in Leiden moeten wonen omdat ze dan beter we ten wat er in Leiden leeft." H. Segaar, Leiden: „Lei den leer je snel genoeg kennen, maar besturen is een vak. Leiden verdient een bekwaam bestuur, dus als iemand van bui ten Leiden beter is ge kwalificeerd dan de kan didaten uit de stad, heb ik liever de betere kandi daat." Sigrid Verzendaal, Voor schoten: „Helemaal mee oneens. Wat maakt dat nou weer uit? Als zé maar bekwaam zijn!" Paul van Meenen, Lei den: „De omschrijving van Ruud Hessing als Zeeuw raakt kant noch wal. Hij is geboren in Voorburg, heeft gestu deerd in Leiden, is daar getrouwd en heeft ge werkt in Utrecht, Rotter dam, en uiteindelijk in Middelburg. Hij heeft acht jaar in de Provincia le Staten van Zuid-Hol land gezeten, niet in die van Zeeland. Maar dat doet er allemaal niet toe; hij is gewoon een goede bestuurden en een fijn mens. Dét is wat Leiden en het Leidsch Dagblad zou moeten interesseren en niet dit soort stem mingmakerij." J. van de Voort, Leiden: „Wat kan mij het nou schelen waar ze vandaan komen. Al komen ze van Mars. Als ze maar be kwaam en integer zijn en. liefde voor de stad ont wikkelen." W.G. Douwes, Leiden: „Het maakt niets uit. Dankzij het vriendjessys teem is het namelijk alle maal één pot nat."J |t De nieuwe stelling over de commotie <L salaris van de nieuvf Ahold-topman Mob opstrijkt. Klanten di met een boycot, bel staan op hun achtet benen. Maar wat ah Zaanse grootgrutte» redden? De stelling! op u tot en met mak; kunt reageren via vfl .leidschdagnlad.nl <k; Stelling', postbus 5^ AB Leiden, luidt da$ Een salaris van tiena miljoen euro is niksji teveel om Albert H« uit het slop te hale$i Sinds kort mag ze zichzelf schrijfster noemen. De eerste ling van de Lissese Patricia Heemskerk is echter geen ro man. Het is het aangrijpende verslag in dagboekvorm van haar tweede zwangerschap. Een zenuwslopende periode door een vroegtijdig geconsta teerde hartafwijking en alles wat daaruit voortvloeide. Begonnen als een persoonlijk dagboek om alles van zich af te schrijven, begon Patricia Heemskerk (29) haar dag boekfragmenten al snel te mailen aan familie, vrienden en kennissen. Uit de vele po sitieve reacties die ze terug kreeg, maakte ze op dat ieder een die stukjes behalve infor matief ook erg toegankelijk geschreven vond. „Iedereen zei: daar moet je wat mee doen, joh." Vanaf 12 septem ber ziet Tycho's dagboek. Het leven van een hartekind in een oplage van 1500 exempla ren het licht bij uitgeverij Al kemade Printing en is het dagboek te vinden in de boek handel. Het gaat nu weer goed met Tycho. Het kleine mannetje van Derk-Jan en Patricia Heemskerk en broertje van zusje Zoë heeft tot tweemaal toe een hartstilstand over leefd. De eerste keer was bloedstollend angstig, omdat het thuis gebeurde. Patricia Heemskerk heeft haar zoon toen zélf moeten reanimeren. „Je moet op dat moment han delen - nadenken daar is geen tijd voor. Doodeng, maar ik moet zeggen: je bent veel ster ker dan je denkt in dat soort situaties." Eind augustus is haar zoontje één jaar oud geworden. In middels heeft hij al twee zwa re hartoperaties achter de rug; de eerste ingreep kreeg hij toen hij pas vier weken was. „We zijn nu weer een redelijk normaal gezin, na die hele hectische periode begint de rust eindelijk weer terug te ke ren." Over twee jaar krijgt Tycho zijn laatste operatie en zal hij zijn leven kunnen oppakken als ieder ander kind van zijn leeftijd, zo is de verwachting. Er is één nadeel. Als hij later ken. Door het van me af t( schrijven, knapte ik zelf o op: het werkte heel theraj tisch." Van het Rode Kruiszieken ging het naar het LUMC. leerden ze gelukkig genot een ander stel kennen da precies dezelfde situatie keerde. „Er ontstond al h snel een heel nauw conta We hadden aan een half woord genoeg. Eindelijk I den we een écht klankbo mensen naar wie je toe k J gaan als je het niet meer zitten, én - bij wie je kun huilen. Zij zitten nu met 1 kind vlak voor hun tweec hartoperatie. We zijn helt1 goeie vrienden geworden Doordat Tycho aanvanke ook na de ziekenhuisopn1 mes veel zorg nodig had, moest Patricia haar baan Kluwer opgeven. Ze heefi haar eigen marketingbui I Deap Marketing en werk vanuit huis en op project11 sis. „Dat werkt perfect en1 heb werk zat. Tycho zit n de crèche in Leiden op ei verpleegkundig kinderda| blijf, maar zodra er plek n Lisse gaat hij hier naar efl kinderdagverblijf. Ik benl dat die opvang er was. Dj kom je weer wat aan jezè toe. Het is ook goed om t) afstand te nemen. Dan ty ook weer een beetje leukii moeder zijn voor je kindr Want aanvankelijk ben jit overbezorgd; hij hoefde {j te piepen of ik had metef een hartslag van tig.i: Van ieder verkocht exent van het boek gaat een en naar de Hartstichting. Zq denkt dat haar boek nietic leen voor ouders van hal kinderen geschikt is, man voor iedereen wier kind j ingrijpende operatie mop dergaan. „Mensen hebb# geen idee wat zo'n ziekefl huisperiode van negen \ji met je gezin doet. Hoe gj daar mee om? En je mo£ alert en mondig zijn: de ste vraag wordt niet gestj Artsen zijn goed in heler? maar niet in uitleggen." Tycho's dagboek. Het leut van een hartekind. Uitge Alkemade Printing, LissA Prijs: 19,50. Website: www.hartekind.nl j e Aart van der Kuijl v D K f 6 Reinier Verbeek (38) uit Leiden, ar chitect: „Ik herinner me een onder zoek waarvan de conclusie was dat de Leidse bestuurscultuur niet deug de. Objectief gezien is het dus een goede zaak dat er bestuurders van buiten naar Leiden toekomen. Ze kunnen een frisse wind laten waai en. Bij burgemeester Lenferink zie je dat dat lukt. Dat heb ik persoonlijk al ervaren. Het is dus ook een heel groot voordeel dat iemand van bui ten de stad komt. Dat geldt voor Mo- hamed Rabbae ook. Hij is als be kendheid, en doeltreffend politicus, door Groenlinks naar Leiden ge haald, maar je merkt bij hem dat-ie de stad nog niet kent. Ik heb 'm nog nooit gesproken en ik weet dat hij een hele- jPHRk boel anderen ook 'l nog nooit heeft ge- sPr°ken. Dus mis- schien is er iets an- --r-A ders waardoor het hem niet goed lukt. Die nieuwe D66-wethouder I ken ik helemaal l niet." Dennis Salman (31) uit Nooi medewerker Noordwijkse w< stichting, actief in Lijst Nieu litiek: „Ik kan uit eigen ervari spreken dat autochtone besti met veel meer betrokkenheid daadkracht een dorp of stad 1 ren dan bestuurders die van 1 komen. Autochtone bestuurt kennen de lokale situatie vaa geen ander; ze kennen de gei schap, specifieke problematif achtergronden enzovoort. Zij ben een informatievoorspron bestuurders van buiten. Bove zullen de autochtone bestuui het wethouder- of burgemee schap vooral aangaan omdat voor hun dorp of stad willen betekenen. De bestuurders die van elders komen zullen vooral uit zijn op het maken van carrière (lees: het krijgen van een dikkere porte monnee). Lei den, houd het dus vooral lo kaal." Nancy Knijnenburg (35) uit Noord- wijk, magazijnmedewerkster, voet- baistrainster damesselectie SJC: „Als zich weinig of geen problemen en discussies voordoen omtrent het functioneren van de bestuurders is er niets aan de hand. Dan kan er geen sprake zijn van een bestuur dat per se van Leidse komaf zou moeten zijn. Ik heb er in ieder geval totaal geen problemen mee. En het gezeg de dat de 'eigen' mensen meer be gaan zouden zijn met de Leidse ge meente is nooit echt bewezen dus waarom geen bestuurders van bui tenaf. En trouwens, je zal ze toch eerst eens moeten vinden de Leide- naars die capabel zijn (en willen gaan) voor een bestuurs functie. De huidige j», bestuurssituatie is JM niet verontrustend, dus gewoon lekker Es* zo doorgaan." Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsultant, belegger: ,,Als er veel bestuurders van buiten de stad komen, is dat een voldongen feit. Klaarblijkelijk is het moeilijk om bestuurders binnen de stad te vin den. Het vinden en vasthouden van goede bestuurders voor Leiden lijkt erg moeilijk te zijn, of ze nu van bin nen of buiten de stad komen. Kwali teit staat voorop, de woonlocatie van de bestuurder lijkt me een onderge schikte rol. Is Leiden nu zo'n moei lijk bestuurbare stad? Ligt dat soms aan de bevolkingssamenstelling of is het het gemiddelde opleidingsni veau van de vaste bewoners van de stad (niet de studenten)? De betrok kenheid van de be volking voor de het bestuur van de stad is een belang rijk punt. Het is immers ook hün stad." KLANKBORD Berend Stolk (48) uit Leiderdorp, intensive-carespecialist, actief WD'er: „Is het buiten Leiden niet leuk genoeg? Is Leiden zo aantrekke lijk dat men er een glanzende carri ère in de hoofdstad voor zou willen inruilen? Of is Leiden zo'n vanzelf sprekende springplank voor toe komstige kabinetsleden? Zijn het er te veêl omdat de kwaliteit van bestu ren ineenzakt? Of hebben wij in Lei den onvoldoende eigen geschikte kandidaten? Eigenlijk missen wij een wethouder met drie botten door de neus die de afgelopen weken een re- gendans had kunnen doen. Maar zijn wij daarvoor wel tolerant ge noeg?" Een recente foto van Patricia Heemskerk en haar zoon Tycho. „Aanvankelijk ben je overbezorgd; hij hoefde maarte piepen of ik had meteen een hartslag van tig." Publiciteitsfoto groot en sterk is zal hij geen topsport kunnen bedrijven, omdat zijn lichaam wat min der snel herstelt na een grote inspanning. Het heeft te ma ken met de zuurstofopname in het bloed. Een beetje te vergelijken met astmapatiën ten. Patricia geniet even van het moment: „Door zijn kwaal is het nu een lekkere knuffelbeer en is hij heel wat minder druk dan zijn zusje." Voordat ze van Tycho in ver wachting raakte, ging Patricia Heemskerk als een speer. Ze werkte in het dagelijks leven met plezier voor uitgeverij Kluwer in Alphen aan de Rijn. Na de eerste zwangerschap ('daar ging ik fluitend door heen') wilde haar man Derk- Jan en zij zo snel mogelijk aan een tweede beginnen, omdat de kinderen dan tenminste echt iets aan elkaar hebben, zo vonden ze. „Negen maan den na de geboorte van Zoë was het al snel weer raak. Net als bij haar eerste zwanger schap gingen we naar Baby- watch, een privé-praktijk voor echografie, hier in Lisse. Ge woon, voor de leuk een echootje.maken." Het zag er zo op het oog goed uit. Maar toen kwam het: er was toch iets niet helemaal in orde. Het hartje dat er nor maal hoort uit te zien als een blokje zag er nu uit als de contour van een Mickey Mouse-kopje. Een enorme dreun voor het jonge stel. „Weg pret: je hebt het gevoel alsof de grond wegzakt onder je voeten." Meteen begon de medische molen te draaien. De echo- graaf die naast haar privé- praktijk in het Rode Kruiszie- kenhuis te Beverwijk werkte, wilde Patricia's vrucht in het ziekenhuis zo snel mogelijk nader onderzoeken. Die uit komst bevestigde wat het eer ste onderzoek al signaleerde: het hart van haar kind ver toonde een afwijking in de ontwikkeling. „Geen erfelijke afwijking, zo bleek later en godzijdank lag het ook niet aan het feit dat ik mijn fo liumzuur wat onregelmatig had ingenomen. Want daar voelde ik me heel erg schuldig over. Deze hartafwijking komt bij een half procent van de zwangerschappen voor. Vanaf dat moment hadden we wat de ouders van een dergelijk kind een hartekind noemen." Jaarlijks worden zo'n 1400 kinderen geboren met een hartafwijking. De medisch- technische term van Tycho's afwijking luidt in vakjargon: 'een complete AVSD met een hypoplastisch rechterventri- kel en een ernstig lekkende hartklep'. Al snel merkten Patricia en haar man dat mensen het moeilijk vonden zich in te le ven in hun situatie. „Mensen zijn allerliefst, maar verder dan opmerkingen in de trant van 'Wat vervelend voor jullie, joh' gaat het niet. Iedereen biedt hulp aan, maar dat wil je nou juist niet. Alleen van je ouders. Al snel raak je ver vreemd van je omgeving; je wereld wordt heel klein. Be halve met Derk-Jan en mijn ouders kon ik mijn zorgen met niemand echt delen. Maar e-mail was, zo bleek, een uitkomst om al die lieve mensen er toch bij te betrek-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14