kan biotech bedreigen' VOC-schip in Leiden op weg naar bitterballen Minikoraal past niet meer in het Van der Werfpark 'HliizCllboUW Omstreden bouwplan Noordman aangepast uitenlandse studenten komen oor vertraging visa land niet in Veertien jaar na moord op vriend REGIO iandel Vrienden iveillje gestolen ÏD registreert ename van iselijke Noblemen HOEZO KORTINGSPAS? Bij ons altijd de laagste prijzen! Kijk en vergelijk! Tevens hebben wij een grote collectie Grohe kranen tegen extra lage prijzen! Installateurs advies 6 Xavier Baudet: 'Ik ben een elitaire snob' Een boom minder in Tuinstadwijk in - Tijdens de ledenverga- ing in mei is in het Holiday hotel het vaandel van de inden van de Reveillje gesto- Het bestuur van de 3 Octo- •Vereeniging heeft aangifte aan bij de politie. Daarmee d aanvankelijk gewacht, dat er werd gedacht dat het schien ging om een grap een zustervereniging uit ningen. Toen bleek dat dat het geval was, werd de po- ingeschakeld. Bestuurslid leruer van de 3 October Ver- iging noemt de diefstal een evige zaak. „Omdat het een onder vaandel is dat een e geschiedenis van de ver- jing is. Daarom moet het eschonden terug komen." Boekje over 3 oktober voor jongeren en allochtonen door Eric-Jan Berendsen leiden - De minikoraal wordt dit jaar op woensdag 1 oktober noodgedwongen op de Garen- markt gehouden in plaats van in het Van der Werfpark. In ver band met het succes van het evenement is het park te klein geworden, aldus E. Filemon, bestuurslid van de 3 October- Vereeniging. Hij zei dat gisteren tijdens de bekendmaking van het programma. Volgens Filemon begon het zangfestijn voor leerlingen van de hoogste groep van basis scholen ooit met 400 deelne mers. „Maar inmiddels zijn dat er 1850 geworden. Samen met belangstellenden stonden er vorig jaar ongeveer 3500 men sen in het Van der Werfpark dat gewoon te klein is voor zo'n grote groep. Daarom gaan we naar de Garenmarkt, waar al tribunes staan voor de taptoe van K en G en andere muziek korpsen op 2 oktober", aldus Filemon. „Maar we vertrekken met pijn in het hart, want het Van der Werfpark is natuurlijk wel een historische plek." Tijdens de bijeenkomst maakte bestuurslid L. Kallenberg be kend dat de 3 October-Vereeni- ging is gegroeid. De vereniging telt 8000 leden, drieduizend meer dan drie jaar geleden. De vereniging streeft naar mini maal 10.000 leden. Daarom worden er binnenkort leden werfacties gevoerd in de Mors en is er al zo'n actie geweest in de Coebel. Daarnaast wordt geprobeerd zieltjes te winnen tijdens de in schrijving voor haring en witte brood op donderdag 18 sep tember in De Waag. De 3 October Vereeniging werkt aan een boekje over 3 oktober dat vooral de jeugd en allochto nen moet laten kennismaken met het volksfeest in Leiden. In het boekje komt algemene in formatie over 3 oktober te staan, afgewisseld met een te rugblik en anekdotes die sinds 1574 de ronde doen. De auteur van het boekje is Ingrid Moer man, conservator van De La kenhal. In mei 2004 is de ver schijningsdatum gepland. Daarnaast is het bestuur bezig met het 'updaten' van de liede renbundel Koraalmuziek. „Je kunt je afvragen of het lied Merck toch hoe Sterck nog wel in die bundel past", aldus voor zitter P. van Sterkenburg. De herziene bundel moet eveneens in mei volgend jaar verschijnen. Mogelijk wordt er volgend jaar tijdens de uitreiking van haring en wittebrood 'Leids' brood uit gedeeld. Onderzocht wordt welke ingrediënten er destijds in brood zaten. Een naam voor het brood is er al: een geusje. Kamer van Koophandel kritisch en - De GGD Zuid-Holland rd kreeg vorig jaar 785 mel- ;en binnen over overlast of tekortschietende zorg bij onen met ernstige psycho- ale problemen. Dat is iets r dan het aantal meldingen 101. eveer de helft van de tele- itjes naar de GGD kwam uit en. Vaak zijn het buren die meldpunt 'vangnet ad- bellen over overlast van [s- en alcoholverslaafden en hiatrische patiënten. Niet n overlast is een reden om lellen, ook 'ernstige be dheid' kan dat zijn. Politie, iverlening en woningbouw- rligingen melden ook regel- ig overlast en zorgwekken- ituaties. GGD is verheugd over de lame van het aantal 'zorg- lingen' ten opzichte van aantal 'overlastmeldingen'. dienst vermoedt dat be lheid met het meldpunt de reden van is en dat door eerder aan de bel It getrokken. Het aantal Heldingen steeg in 2002 den procent. een melding schakelt de andere instellingen in, die Streeks bij het probleem ikken zijn, in een poging de situatie te verbeteren, meldpunt bestaat sinds en heette voorheen 'meid- ernstige overlast be zorg'. Vanwege de 'nega- klank' is die naam onlangs iderd. door Wilfred Simons vervolg van voorpagina leiden - Leiden staat 'goed voor gesorteerd' om de biotechnolo gie te laten groeien. Toch ziet de Kamer van Koophandel Rijnland ook bedreigingen voor de nieu we bedrijfstak. De belangrijkste daarvan is dat de Leidse regio veel grond nodig heeft voor wo ningbouw. Bij de gemeenten is de verleiding groot om woonwij ken te maken van kostbare be- drijfsgrond. Zo heeft de Kamer op zich geen moeite met een studentencampus in de Leeu wenhoek, maar is zij wel bang dat daarmee 'een sluipgang naar gewone woningbouw' ontstaat. - Het probleem voor Leiden en Oegstgeest is dat biotechnolo gie een zaak is van lange adem. Bedrijfsterreinen liggen vaak lang braak totdat een geschikte onderneming zich meldt. De Leidse wethouder Geertsema (WD, economische zaken) zei onlangs al de gemeente vooral in de jaren '80 veel rente heeft gederfd doordat zij De Leeu wenhoek leeghield voor bio- techbedrijven. De Kamer roept de gemeenten op tot een 'lang durig commitment' met de bio technologie. Zij waarschuwt de gemeenteraden voor kortzich tigheid en roept ze op om niet toe te geven aan woningbouw- belangen. De Baanderij in Leiderdorp is voor de Kamer van Koophandel het voorbeeld van hoe het niet moet. Het daar gelegen indu strieterrein moest een 'hoog waardige woonboulevard' wor den, maar door te kiezen voor geld en gronduitgifte en niet voor een 'goede terreinformu le', heeft Leiderdorp er een rommeltje van gemaakt. „Met iets meer tijd had De Baanderij uit kunnen groeien tot een ter rein met veel meer stuwende bedrijvigheid en een veel hoge re toegevoegde waarde dan thans het geval is", meent de Kamer van Koophandel. Een andere bedreiging is dat de Leidse politiek en burgerij 'vrij onverschillig' zouden staan te genover biotechnologie. Dat hangt samen met de gedachte dat de Leidse economie al suc cesvol is getransformeerd van een (laken-)industrie naar dien steneconomie. Het tegendeel is het geval, zegt de Kamer van Koophandel. De stad heeft veel te weinig eigen werkgelegen heid, de plaatselijke economie is onderontwikkeld. In streken als Twente, Limburg en Gro ningen wordt gevochten om el ke nieuwe arbeidsplaats. VOC-statenjacht de 'Utrecht' draait de Oude Rijn op bij de Spanjaardsburg. Foto: Henk Bouwman leiden - Het VOC-schip de 'Utrecht' heeft gisteren een kor te stop in Leiden gemaakt. De boot is een replica van een 18de-eeuws statenjacht. De 'Utrecht' is op doorreis naar Dordrecht Monumentaal. Het schip is een werkgelegen heidsproject voor jongeren ge weest van de Utrechtse rotary, vertellen schipper Steven de Jong en reisgenoot Tom Fran sen, beiden ook van de speciaal opgerichte stichting Het Utrechts Statenjacht. De bouw is in 1998 begonnen. Nu is het schip bijna klaar. „Het schip heeft werkelijk helemaal be staan", zegt Fransen. „Het is een historisch gebouwde repli ca en geen interpretatie van wat wij denken dat heeft bestaan." Dat betekent dat bij herbouw zo trouw mogelijk de oude stijl en de oude bouwwijze zijn ge volgd. Daardoor is volgens De Jong een uniek staaltje verricht. „Het is de eerste replica uit die tijd die kan varen. De concessie die we hebben moeten doen is een motor laten inbouwen." Die motor is gisteren gebruikt om van Amsterdam in Gouda te ko men. Toch is onderweg ook ge zeild, op de Kagerplassen. Tachtig jongeren hebben zo'n vijf jaar gebouwd aan het schip. Dat is een jaar langer dan de bedoeling was, aldus Fransen, maar tegelijk zijn ook dertig jongeren meer dan was beoogd aan een opleiding en aan vier tot vijf jaar werkervaring gehol pen. Een tweede doel van de stichting is om cultuurhisto risch literatuuronderzoek te doen naar het statenjacht. Uit eindelijk kwam het Rijksmuse um in Utrecht met de originele tekeningen van het schip uit 1740 van Peter van Zwijndrecht op de proppen. „Die kwamen ons ontzettend goed van pas." (advertentie) Maarten Molenaar al 1 en/den haag - Een onbe- aantal buitenlandse stu- en kan niet beginnen met studie aan onder andere de rersiteit Leiden, omdat ze geen visum hebben. Dat is ;ns hogescholen en univer- en de schuld van de Immi- ï- en Naturalisatiedienst „Deze organisatie is er het tweede achtereenvol le jaar niet in geslaagd op visa te verstrekken. Vele enten zijn hierdoor gedu id d", stelt R. Kouijzer, het 1 van het Informatiecen- voor Internationale Rela- van de Erasmus Universi- in Rotterdam. Landelijk het om enkele honderden g enten. woordvoerder M. Bruins- egt de bal echter bij de on- - ijsinstellingen. „Het gaat \j al om aanvragen die door cholen erg laat zijn inge- 'd of die onvolledig zijn." collegejaar is inmiddels be- 'en,, maar bij de Erasmus ersiteit zijn nog honderd I 'en onbezet. Ook bij de inische Universiteit Delft r I *e^en 20 n honderd bui- I Handse studenten. Bij de Universiteit van Leiden en de Haagse Hogeschool gaat het om tientallen eerstejaars. Volgens Kouijzer gaat het mis met de visa sinds de aanvragen door één kantoor van de IND worden verwerkt. „Tot vorig jaar hielden meer kantoren zich hiermee bezig. Blijkbaar is de IND in de nieuwe opzet niet berekend op de grote hoeveel heid aanvragen." Medewerkster M. Bergman van Nuffic, een organisatie die zich richt op internationale samen werking in het hoger onderwijs, noemt het 'ernstig', dat véél studenten nog niet naar Neder land kunnen komen. „De IND had beloofd dat dit jaar niet op nieuw problemen zouden ont staan rond het verstrekken van visa. Het tegendeel blijkt waar. Dit doet de naam van Neder land als land om te studeren geen goed." Volgens woordvoerster F. van Moorsel van de Haagse Hoge school verloopt de verwerking van de aanvragen nog trager dan vorig jaar. „Veel studenten lopen hierdoor een studieach terstand op." Ze benadrukt, net als collega's van andere onder wijsinstellingen, dat de aanvra gen tijdig zijn ingediend. „Daar ligt het dus niet aan." Bij Nuffic komen veel klachten binnen over de IND. Het gaat dan onder meer om de slechte bereikbaarheid van de organi satie. Die kritiek wordt gedeeld door de Haagse Hogeschool en de Universiteit van Leiden. „Het is een vrijwel onmogelijke opgave bij de IND iemand te spreken te krijgen over de visa", aldus woordvoerster D. Hoge- nelst van de Leidse universiteit. IND-woordvoerder M. Bruins- ma erkent de bereikbaarheids- problemen. „De piek rond het indienen en het behandelen van de visumaanvragen ligt in de zomermaanden. Dan wordt de informatielijn dus ook het meest gebeld. Niet iedereen krijgt direct contact met een medewerker." Bruinsma bestrijdt dat de Im migratie- en Naturalisatiedienst verantwoordelijk is voor het feit dat honderden studenten nog op hun visum wachten. „Door de grote drukte duurde het ver strekken van een visum de afge lopen maanden misschien één of twee weken langer dan an ders. Maar wie tijdig een volle dige aanvraag indiende, had het visum voor de start van het collegejaar binnen." Alles voor de "Doe-het-zelver" op gebied van: Sanitair PVC Ontstopping Koper Butaan Propaan installatiemateriaal CV nartuf ^^freënana e r Speciale dubbele douchekop op div. manieren te gebruiken van 424,95 voor 259,00 FastO F1400 Keukengeiser van 278,10 voor 182,50 Grohe 1000 thermostatische douchemengkraan van 190,75 voor 119,95 Bosch Radson Maxicom-E HR Combi-ketel van 1498,00 voor 899,00 Bosch Radson Nox 2S10 HR Combi-ketel van 1298,00 voor 699,00 Venlo/Grohe kranen vanaf 17,50 Koperen buis van voor 12 2,08 1,36 15 2,49 1,51 22 4,15 2,44 CV buis 15 2,78 1,07 22 3,59 1,36 28 4,58 2,12 Knelkoppelina 15 recht 2,98 1,93 15 haaks 3,48 2,28 Soldeer fittina 15 recht 0,95 0,32 15 haaks 1,12 0,68 PVC buis 32 2,05 1,63 40 2,95 2,06 50 3,68 2,67 110 9,15 6,31 PVC fitting 40 recht 0,97 0,61 110 recht 3,81 2,27 Grohe Eurostyle 32990 1 greeps wastafelkraan van 102,50 voor 55,00 alle prijzen zijn inclusief BTW INSTALLATIE ADVIESBUREAU t/lfjj qeVen U 9^39 van der linden "y.® hii problemen... 'IMCTAII AT FII DC adVieS DIJ H' Morsweg 55 b2 2312 AB Leiden (bij spoorovergang Morsweg) erkend leerbedrijf Geopend Ma t/m Vr 8.00 - 17.00 uur 071-512 53 55 Het houtsnijwerk is zo getrouw mogelijk overgenomen. Verwij zingen naar de Bromgod van de rivier de Vecht, de bisschop van Utrecht, de veeteelt, de bos bouw, visvangst en het turfste ken zijn er allemaal in verwerkt. De 'Utrecht' moet zich vanaf november zelf kunnen bedrui pen. Het schip wordt verhuurd voor feesten, borrels en toch ten. Daarom is er ook stroom aan boord. Fransen: „Onze gas ten verwachten een koud glas bier en een bitterbal." door Robbert Minkhorst leiden - Het omstreden water terras met café-restaurant op de Oude Rijn achter Noordman in Leiden is van de baan. Het hoogheemraadschap van Rijn land staat niet toe dat de Rijn smaller wordt. De horecagele genheid komt nu op het land. Het geschrapte waterterras is een van de wijzigingen in het bouwplan op het terrein van Noordman langs de Haagweg. Wijnimporteur en houthandel Noordman verplaatst een groot deel van zijn bedrijfsactivitei ten. Daardoor komt ruimte vrij voor woningbouw, kantoren en een café/restaurant. De ge meente Leiden staat er positief tegenover. De bouwplannen stuitten ech ter op stevig verzet uit de buurt. Omwonenden vreesden ge luidsoverlast van het waterter ras. De Stichting Industrieel Erfgoed maakt zich zorgen over de monumenten op het terrein, waaronder de bekende molen De Heesterboom. Bovendien moeten drie van de zeven woonschepen verdwijnen. De gemeente heeft meer dan een jaar de tijd genomen om te reageren op de inspraakreacties op de bouwplannen. De oor spronkelijke wens van Noord man was de bouw van twee kleine woontorens, in de buurt van de Churchilllaan, en een kantoortoren op de hoek van de Churchilllaan en de Haagweg. Twee monumentale loodsen zouden worden verplaatst, om de molen meer in het zicht te zetten. Andere bijgebouwen zouden worden gesloopt. Stiel vond dat op die manier het mo numentale gebied werd ver kwanseld. Wat allemaal is veranderd in de plannen, kon wethouder Hille- brand gistermiddag niet uitleg gen. Hij gaf alleen aan dat 'aan enkele bezwaren van omwo nenden tegemoet is gekomen', en noemde als enige voorbeel den daarvan de hoogte van de woontorens - vermoedelijk een verdieping minder - en de ver plaatsing van het terras. Rechtbank gelooft ontkennende Hazerswoudenaar niet den haag/leiden - De 26-jarige Hazerswoudenaar schudde gis termiddag vol ongeloof en af keuring zijn hoofd toen de pre sidente van de Haagse recht bank uit het vonnis begon voor te lezen dat hij schuldig werd geacht aan moord. Steeds ver der kroop hij ineen, toen bleek dat de rechtbank niet geloofde dat het twee wildvreemde man nen waren die zijn Leidse vriend en hasjpartner Fred van Staveren (42) met 25 messteken hadden afgeslacht. De recht bank weet zeker dat de Hazers woudenaar de dader is en nie mand anders. Toen het strafvonnis van veer tien jaar cel viel, lag de Hazers woudenaar zowat dubbelge- klapt in het verdachtenbankje, -zijn hoofd in zijn armen verbor gen. Hij had het vallende zwaard van Damocles echter kunnen zien aankomen, want de officier van justitie had pre cies dezelfde straf geëist tijdens de behandeling van de straf zaak twee weken geleden. Een zus van het slachtoffer trof diens lijk op maandagmiddag 16 februari aan in de slaapka mer van zijn woning aan de Van Riebeeckhof in Leiden. Het hele huis zat onder het bloed. Binnen een week werd de Ha zerswoudenaar aangehouden. Hij had de zondagnacht voor de moord gelogeerd bij het slachtoffer - een vriend en col- lega-hasj-handelaar. „Eerst vertelde de Hazerswoude naar dat hij er helemaal niks mee te maken had, maar later kwam hij met het verhaal - in enigszins wisselende versies - dat hij na een avondje video kij ken in de logeerkamer wakker was geworden van gestommel, en dat hij toen zag hoe twee mannen zijn goede vriend af slachtten. Zelf had hij ook een steek in zijn been gekregen van een van die mannen, zo be weerde hij. De andere man had een pistool. De Hazerswoude naar had zich maar ternauwer nood uit de voeten kunnen ma ken, zo luidt zijn versie van het gebeurde. De rechtbank vroeg zich echter af hoe het dan kon dat er alleen voetafdrukken van de verdach te en het slachtoffer zijn gevon den in het huis waarvan alle vloeren onder het bloed zaten. Er waren zelfs geen pootafdruk- ken van de hond van het slacht offer: dat kwam omdat de hond was opgesloten in de logeerka mer, zo bleek na de vondst van het lijk. De rechtbank concludeert daaruit dat de verdachte die hond eerst heeft opgesloten voordat hij zijn slapende vriend verraste met de dodelijke mes stekenreeks. Volgens Ameri kaanse deskundigen had hij zich daarbij per ongeluk in zijn eigen been gestoken. De recht bank wees er ook op dat de ver dachte niet kon verklaren hoe het kwam dat in alle kamers van het huis bloed van kpmzelf was gevonden, ook op plaatsen waar hij volgens eigen zeggen nooit was geweest. Het motief van de moord zou kunnen zijn dat de Leidenaar zijn zakelijke activiteiten met de verdachte wilde stoppen. Ook speelde mogelijk een rol dat Van Staveren tegen de vriendin van de Hazerswoudenaar had verteld dat haar partner vreemdging. De Hazerswoudenaar zal zich binnenkort ook nog moeten verantwoorden voor een drugs deal met geweld in Utrecht (waarvan hij toe zou hebben gegeven dat hij daarbij Was) en voor andere drugszaken. Er liep al een rechercheonder zoek tegen de verdachte (en overigens ook tegen het slacht offer). Onder zijn auto, die tij dens de dramatische nacht voor de deur van het slachtoffer geparkeerd stond, was door de politie een radiobaken gemon teerd. LEIDEN woensdag IO SEPTEMBER 2OO3 R1

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13