'Beveiliging kan nooit ver genoeg gaan' ECONOMIE Mobieltjes Motorola gebruiken software van Windows Het mes gaat in het ziekenfondspakket 'Glasvezel tot aan de voordeur is overbodig' Amerikaanse douane spit haven Rotterdam grondig door Connexxion vantrouwt :ijfers Arriva Raad van economische adviseurs 'Operatie de brug' loopt op rolletjes' VS mikken ook pp vrijhandel Washington - De Verenigde Jtaten zoeken hun toevlucht :oeken tot bilaterale handels- rerdragen als de onderhande- ingen over meer vrijhandel linnen de Wereldhandelsorga- üsatie (WTO) op niets uitlopen. )at zei de Amerikaanse han- lelsvertegenwoordiger Zoellick i Washington. Zoellick, die (resident Bush in alle handels- westies vertegenwoordigt, ;wam met zijn waarschuwing ip een gevoelig moment. Vol- ende week begint in Cancün >en WTO-topconferentie die ien doorbraak moet opleveren n de huidige wereldhandelsbe- prekingen. De 146 WTO-lidsta- en kunnen zich in de Mexi- aanse badplaats geen echec eroorloven omdat ze voor eind 004 permanente afspraken uillen maken. loudbaarheid osmetica bepaald russel - Cosmetica, zonne- n randolie en tandpasta moeten en houdbaarheidsdatum krij gen. Deze producten zijn welis waar niet schadelijk na een be- l! laaide periode, maar ze verlie- f en wel hun werkingskracht. De uropese Commissie presen- »erde gisteren een symbooltje at fabrikanten vanaf 11 maart - 005 moeten gebruiken voor IJroducten met een houdbaar heid van meer dan dertig baanden. Het is een tekening an een geopend potje, waar- chter de producent de datum ïoet zetten. De maatregel loeit voort uit een EU-wet die erder dit jaar is aangenomen, oor kort houdbare spullen was en dergelijke datum al langer erplicht. koningen/anp -Het vervoers- edrijf Connexion is een ichtszaak begonnen tegen incurrent Arriva. Connexxion ,F antrouwt de cijfers van Arriva /er zijn personeelsbestand in roningen en Drenthe. Het be- ijf wil in een openbare aanbe- eding een bod uitbrengen op :t busvervoer in deze provin- es, waar Arriva nü met bussen dt. Mocht Connexxion de ïslijnen 'winnen', dan is de rvoerder verplicht al het per- ineel over te nemen, irriva heeft achthonderd ïauffeurs en tweehonderd an ondersteunend personeel dienst", zegt een woordvoer - ir van Connexxion. Het be- ijf verbaast zich over deze irhouding. „Willen wij een led bod kunnen doen, dan ibben wij een extra uitleg erover nodig", aldus de zegs- an. riva is niet van plan ophelde- tg te geven over het aantal erknemers, meldt een woord - lerster. „Wij hebben een per- ineelsopgave gedaan die vol- )et aan de wettelijke eisen en goedgekeurd door een ac- luntant. Wat ons betreft is ïar verder geen discussie over ogelijk." e zaak dient 24 september lor de rechtbank in Leeuwar- in. door Alexander Bakker) rotterdam/gpd - Na de terreur aanslagen op n september 2001 hebben de Verenigde Staten tal van veiligheidsmaatregelen doorgevoerd. Op het gebied van havenbeveiliging geldt Rotter dam als mondiaal voorbeeld. Met de toename van het aantal maatregelen groeit de scepcis. Brian Evans, 'aanvoerder' van het team Amerikaanse doua niers in Rotterdam, kan zich er iets bij voorstellen. „We zoeken inderdaad naar een speld in een hooiberg, maar het is wel een heel gevaarlijke speld." Het liefst willen de Amerikanen rilles weten over élle goederen en élle personen die de VS bin nenkomen. Dat is geen eenvou dige opgave, zeker als het gaat om de ruim zestien miljoen containers die het land jaarlijks over zee worden binnenge bracht. Met de twintig grootste havens ter wereld hebben de Amerikanen inmiddels afspra ken gemaakt over het vroegtij dig inspecteren van containers. Daarmee is ongeveer zeventig procent van het containerver keer naar de VS 'gedekt'. Met Rotterdam zijn vorig jaar als eerste afspraken gemaakt. „Onze ambassadeur Sobel heeft snel gehandeld," geeft Brian Evans aan, die namens de US Customs in Rotterdam is ge stationeerd. „Er waren al hele goede contacten met de doua ne in Rotterdam. De VS en Ne derland waren het snel eens. Natuurlijk gold voor Amerika ook dat Rotterdam de grootste haven ter wereld is en de be langrijkste in Europa." Evans duidt daarmee op de sta tionering van Amerikaanse douaniers, die samen met hun Nederlandse collega's op basis van risico-analyse de in poten tie gevaarlijke containers moe ten identificeren. Nadere in spectie gebeurt dan door de Nederlandse douane. De bemoeienis van Amerikaan se douaniers is als maatregel inmiddels gevolgd door onder meer de verplichting exportdo cumenten 24 van te voren aan te bieden. Verder wordt in de Rotterdamse haven inmiddels geoefend met door de Amerika nen geleende nucleaire detec tors om 'vuile bommen' op te sporen. De Amerikaanse over heid heeft het daarnaast bij de internationale maritiéme orga nisatie IMO voor elkaar gekre gen dat vanaf juli volgend jaar alle haventerminals eigen vei ligheidsplannen moeten heb ben. Evans durft niet te zeggen of de hoeveelheid maatregelen bin nenkort opnieuw wordt uitge breid. „Beveiliging is constant in ontwikkeling," is zijn diplo matieke antwoord. De Neder landse douane denkt ook na over verbeteringen. Wij, US Customs, zijn niet gevraagd om naar Rotterdam te komen. Dat was ons initiatief. Wij zien er voordeel in voor iedereen. In Rotterdam sluit onze aanwezig heid aan bij de inspanningen om nadrukkelijk een betrouw bare haven te zijn." „Beveiliging kan ook nooit ver genoeg gaan," vervolgt Evans. „Bovendien, het doel van onze maatregelen is niet alleen de veiligheid van de Verenigde Sta ten. Topman Bonner van US Customs streeft naar interna tionale veiligheid bij alle ver voer van goederen. Iedere za kenman wil dat zijn goederen veilig, heel en op tijd bij de klant aankomen. Dat willen wij ook." Evans is op zijn hoede als het gaat om wat er tegenover al die maatregelen staat. Hij ont kent dat reders met extra kos ten worden opgezadeld. Ook is het, volgens Evans, niet zo dat containers die vanuit Rotter dam naar de VS worden ver scheept na aankomst zonder enig oponthoud verder kunnen worden getransporteerd. „Na tuurlijk is er een voordeel," zegt hij. „Als twee vrienden samen werken, dan levert dat wat op. US Customs blijft goederen bij binnenkomst inspecteren, maar door de samenwerking met Nederland is bekend wat er in de containers zit. Er gaat dus geen tijd verloren omdat een afzender onbekend is." Behalve met de Rotterdamse haven zijn er door US Customs inmiddels afspraken gemaakt met de twintig grootste havens ter wereld. Vanuit die havens wordt zeventig procent van alle voor de VS bestemde contai ners verscheept. Op dit mo ment wordt gewerkt aan soort gelijk afspraken met nog eens zeventien havens, zodat onge veer 98 procent van alle contai nerverkeer naar de VS in een vroeg stadium kan worden ge ïnspecteerd. Critici wachten nog altijd op bewijzen van de Amerikanen die aantonen dat alle maatrege len zin hebben. Brian Evans verwijst naar de Nederlandse douane als hem wordt gevraagd of er al aan terrorisme gerela teerde lading is onderschept. „De Amerikaanse en Neder landse douane zijn samen goed bezig," zegt hij na enig aandrin gen. „De maatregelen zijn suc cesvol." Evans zegt zich voor te kunnen stellen dat sommige mensen sceptisch reageren op alle arnhem/anp - De dure plannen voor supersnel internet via een glasvezelverbinding tot de voordeur kunnen in de prullen bak. Ook op de kabel die nu in de grond ligt is tot vijftig keer sneller internet mogelijk. Dat zegt energiebedrijf en regionaal netbeheerder Essent. Het bedrijf begjnt samen met het Finse bedrijf Teleste begin volgend jaar een proef met su persnel breedbandinternet. Door een nieuwe techniek is het mogelijk de snelheid fors te verhogen, zonder dat er nieu we, dure glasvezelkabels in de grond hoeven. Momenteel ligt er in Nederland glasvezel in de grond tot driehonderd meter van woonhuizen, de laatste me ters zijn coaxkabels. Veel kabel bedrijven zijn bezig om overal glasvezels tot aan de voor deur 'De ideeën van economen en politieke denkers zijn - onge acht of zij het bij het juiste eind hebben of niet - invloedrijker dan algemeen wordt aangeno men. Praktisch ingestelde lie den die in de stellige overtui ging verkeren dat zijzelf bij uit stek niet worden beïnvloed door het gedachtengoed van in tellectuelen, zijn doorgaans de slaven van een of andere over leden econoom.' Deze beroemde uitspraak uit 1946 van John Maynard Keynes, een van de grootse eco nomen van de twintigste eeuw, heeft aan actualiteitswaarde niets ingeboet. Pragmatische politici en topambtenaren die menen geen behoefte te heb ben aan advies van academi sche economen, zijn vaak aan hangers van achter haalde economi sche ideeën. In Nederland staat de beoefening van de economische wetenschap op een relatief hoog peil. Hoe is het dan toch mogelijk dat er in de afgelopen jaren in ons land zo'n ongelukkig macro- economisch beleid is gevoerd? Tijdens het kabi net-Kok II heeft de toenmalige minis ter van financiën, Gerrit Zalm, in een periode van hoogconjunctuur, een duidelijk expansief begro tingsbeleid gevoerd. Diezelfde minister Zalm stelde deze zo mer, tijdens recessie, een extra bezuinigingsronde van 5 mil jard euro voor. Het bedrag is door het kabinet inmiddels af gezwakt tot 4 miljard euro. Dit zogeheten pro-cyclisch budgettair beleid - bezuinigen in tijden van recessie en extra investeren in tijden van hoog conjunctuur - wordt door Zalm gerechtvaardigd op grond van een wel zeer rigide uitleg van het Europese stabiliteits- en groeipact. Daarbij speelt de Centraal Economische Com missie (CEC), een commissie van topambtenar en die meestal door of op voordracht van Zalm benoemd zijn, een cruciale rol. In Nederland bestaat geen ad viesorgaan van onafhankelijke, academische economen dat de regering adviseert over het ma cro-economische beleid. Dat blijkt! In de VS bestaat sinds 1946 de gerenommeerde Coun cil of Economie Advisers (CEA), waarvan de drie leden be noemd worden door de presi dent, na goedkeuring van de Amerikaanse senaat. Deze raad zaterdag 6 september 2oo3 maatregelen en dat er zelfs er gernis is over het veel eerder moeten aanleveren van la dingspapieren. „Men vraagt mij wel is of het niet zonde is van de tijd en het geld die de VS in vesteren en of niet wordt ge zocht naar een speld in een hooiberg," vertelt hij. „Ook al zoek je die speld in de hooi berg, zoeken moet. Het gaat hier wel om een hele gevaarlijke speld." Dat de Rotterdamse haven uit eindelijk profiteert van alle door de Amerikanen gedicteer de maatregelen staat voor Evans als een paal boven water. „Rotterdam wil een veilig en betrouwbare haven zijn," zegt hij. „Wij helpen daarbij. Dat komt de status van Rotterdam als grootste en beste haven in de wereld ten goede en daar profiteert ook de stad Rotter damvan." aan te leggen. Dat is echter een zeer dure operatie, omdat de grond open moet om deze ka bels te leggen. Volgens een woordvoerder van Essent is de essentie van de nieuwe techniek „de apparaten op een andere manier met el kaar communiceren", waar door ook op de coaxkabels sneller internet mogelijk is. Het grote voordeel is volgens hem dat een modem niet meer no dig is. „Daarnaast kost de aan leg in prijs nauwelijks meer dan wat er momenteel geïnvesteerd wordt." Waar de proef precies gaat plaatsvinden, is nog niet bekend. Essent zit in Noord- Nederland en Noord-Brabant en Limburg. Ruim 200.00 men sen hebben internet op de ka bel via de intemetprovider @home van Essent. rapporteert rechtstreeks aan de president. Voorzitters van de CEA waren topeconomen als Glenn Hub bard, Janet Yellen, Joseph Stig- litz, Michael Boskin en Martin Feldstein. De huidige voorzitter is Harvard-professor Greg Man- kiw, één van de beste macro economen ter wereld. Het aca demisch karakter van de CEA zorgt ervoor dat de modernste inzichten uit de economische wetenschap direct aan de be leidsmakers ter beschikking staan. Dit bevordert de discus sie en interactie tussen acade mische economen en beleids makers. De raad heeft vaak nieuwe en originele voorstellen gepresen teerd, die nooit door professio nele beleidsmakers zouden zijn gedaan. Tenslotte fungeert de CEA als een soort kweekvij ver voor toekomsti ge (onder-) minis ters en topambte naren. Menig (on der-) minister van financiën of centra le bankdirecteur begon zijn beleids- carrière bij de CEA. Zodoende wordt ook de persoonlijke mobiliteit van aca demici en beleids makers bevorderd en derhalve het on derlinge begrip voor elkaar. Daarom zou ik willen pleiten voor de oprichting i«n een Raad van Economische Advi seurs (REA) in Nederland die bestaat uit gereputeerde acade mische economen met een gro te belangstelling voor beleids vraagstukken. De REA rappor teert rechtstreeks aan de minis ter-president en maakt zijn ad viezen ook openbaar. Daar naast is het van belang dat alle politieke stromingen in ons land op evenwichtige wijze in deze REA vertegenwoordigd zijn. De kwaliteit van de leden en van de stafeconomen dient buiten kijf te staan. Een dergelijke Raad kan de dis cussie over het macro- en wel licht ook micro-economische beleid tussen academici en be leidsmakers structureren en objectiveren. Bovendien zal het economisch beleid niet alleen maar bepaald worden door de inzichten van de minister van Financiën en zijn topambtena ren. Die kunnen immers - in de woorden van Keynes - geba seerd zijn op 'overleden econo men' uit een ver verleden. Men hoeft geen Keynesiaan te zijn om deze wijsheid te onder schrijven. Rotterdam - 'Operatie De Brug' is begonnen. Om zeven uur precies gistermorgen kwam op de Rotterdamse Nas- saukade het stalen skelet voor het nieuwe hoofdkantoor van Unilever Bestfoods Nederland in beweging. Met een slakkengang van zeven meter per uur werd het gevaarte vanaf de bouwplaats naast de fabrieken, waar onder meer margarines en Calvé-pindakaas worden gemaakt, naar de plek gerold van waar het dit weekeinde boven de oude margarinefabriek wordt geplaatst. Een me gaklus, die in Nederland nog nooit is vertoond. Het 2500 ton wegende stalen skelet, dat op een tijdelijke funde ring is gebouwd, moet zondag dwars over de historische margarinefabriek van Blue Band heen staan. Het gaat om een kantoor van vier verdiepingen van elk 33 bij 130 meter. Het nieuwe kantoor zal in 2005 plaatsbieden aan bijna achthonderd werknemers. De Brug wordt een futu ristisch ogend gebouw van isolerend glas en staal, een ontwerp van JHK Architecten. Voor de mega-operatie, die zich in het weekeinde voltrekt waarin Rotterdam massaal de Wereldhavendagen viert, heeft bouwer Dura Vermeer de hulp ingeroepen van hijs- en zwaartrans- portspecialist Mammoet, die voor deze klus honderden wielen tellende hydraulische hefwagens heeft ingezet. Bij de laatste tientallen meters wordt het lastig. De ma noeuvreerruimte is dan zó krap, dat het stalen monster een zestien meter hoge glijbaan af moet om op de juiste plek te belanden. De operatie mag de margarineproduc tie niet verstoren. Ook voor de afbouw van De Brug heb ben de bouwers extra oplossingen om de af-en aanvoer van de producten niet te verstoren. Zo komen er geen steigers en wordt er tegelijkertijd aan fundering en de stalen constructies gewerkt. Foto: ANP/Robin Utrecht Handen/ANP -Softwaregigant Micro- d 'ft gaat mobiele telefoons van Moto- 'a voorzien van zijn besturingssys- sn Windows. ange, onderdeel van France Tele- im, zal de mobieltjes afnemen om 5Ö jn zakelijke klanten de nieuwste ge- 'anceerde mobiele telecomappara- -iur te leveren. De concerns hebben nl erover afspraken gemaakt, aldus de nancial Times gisteren. 0( otorola is 's werelds op een na Tootste fabrikant van mobiele tele- ons. Met de overeenkomst maakt Microsoft volgens de Britse zaken krant een enorme sprong in zijn stre ven naast de pc-wereld ook deze sec tor te gaan domineren. De eerste Windows-mobieltjes zou den deze maand al op de markt ko men. Motorola noch Microsoft heeft het nieuws bevestigd. Een woord voerster van France Telecom in de Verenigde Staten bevestigde tegen over persbureau Reuters dat Orange bezig is mobiele telefoons met e-mail en andere internettoepassingen, zo genoemde smartphones, te maken met het besturingssysteem Windows. De meeste mobiele telefoons zijn mo menteel uitgerust met technologie van het Britse Symbian, onderdeel van technologiebedrijf Psion. Symbi an beheerst 50 procent van de markt voor smartphones. Veel fabrikanten, zoals wereldmarkt leider Nokia, zijn terughoudend in het doen van zaken met Microsoft. Ze vrezen de machtspositie van de soft waregigant. De concurrentiestrijd tussen Symbian en Microsoft zal intens worden, me nen marktdeskundigen. Groeiper spectieven liggen volgens hen vooral in het geavanceerder en gebruikers vriendelijker maken van de appara ten. Met lagere prijzen is weinig te verdienen. De markt lijdt al onder de kleine marges. Verscheidene mobieltjesproducenten hebben in het jongste verleden twij fels geuit over de software van Micro soft. Zo stelde T-Mobile, de mobiele- telecomtak van Deutsche Telekom, onlangs de presentatie van een toe stel met software van Microsoft uit. Er waren tal van technische mankemen ten aan het apparaat. „Motorola is een grote jongen en ge niet veel respect. Als dit bedrijf met iets nieuws komt, moeten de techno logische problemen met de software over zijn", citeert Financial Times een analist. De aandacht gaat zich nu richten op Samsung, nummer drie op het terrein van mobiele telefonie. De Zuid-Kore- aanse onderneming maakt telefoons met besturingssystemen van zowel Microsoft als Symbian. •rJohn Bruinsma inister Hoogervorst (Volksgezondheid) zet het es in het ziekenfondspakket.De prelude op het euwe zorgstelsel belooft weinig goeds voor me- sche grootverbruikers. Aanvullend verzekeren m, maar tegen welke prijs? in kantore van de zorgverzekeraars maken de Zenmeesters dezer dagen overuren. Met dank n minister Hoogervorst (Volksgezondheid). |n voornemen 2,1 miljard euro op de zorg te sparen door het ziekenfondspakket flink te Wpperi, leidt tot bespiegelingen over aanvul- nde pakketten, waar de ziekenfondspatiënt ch apart voor moet bijverzekeren. En tot beraad 'er de vraag wat er dan in dat pakket moet, wat et en welke premie daar tegenover moet staan. 1 zijn er nog niet uit, vooral omdat nog niet dui- ilijk is welke van de bezuinigingsvoorstellen n Hoogervorst de eindstreep zullen passeren. Ias na prinsjesdag weet je welke kant het pre ss op gaat", zegt directievoorzitter Jeroen van '"■Oever van Zilveren Kruis/Achmea. Één ding is zeker: de medische consument is duurder uit. En als je grootverbruiker bent, kun nen de financiële gevolgen dramatisch zijn. Tel maar eens mee met Erik Lelieveld, woordvoerder van zorgverzekeraar VGZ in Nijmegen. „Fysiotherapie gaat uit het basispakket. Een be handeling kost 22 euro. Gemiddeld ondergaat een patiënt er acht. Dat is 168 euro. De periodie ke controle bij de tandarts verdwijnt uit het ziekenfonds. Dat is 18 euro maal twee per jaar is 36 euro. Het zit tend ziekenvervoer wordt uit de awbz geschrapt. De bedragen die wij zie kenfondspatiënten nu vergoeden, lo pen uiteen van 676 euro tot 4128 euro per jaar. Ook de huishoudelijke hulp verdwijnt uit de awbz. We vergoeden nu 26,70 euro per uur. De pil moet je vanaf 21 jaar zelf gaan betalen. Dat kost je zo'n 50 euro per jaar. Boven de dertig behandelingen krijg je psychotherapie niet meer vergoed. Dat is 70 euro per zitting. En de eerste van de maximaal drie ivf- behandeüngen wordt niet meer vergoed. Dat is 1304 euro plus ongeveer hetzelfde bedrag voor bijbehorende medicatie." Oei. Je kunt maar beter gezond blijven. Maar Van den Oever waarschuwt voor paniekreacties. „Je moet niet te snel redeneren dat de mensen nu overal zelf voor moeten opdraaien. Het meeste is in een aanvullend pakket te stoppen. En als er een goede overgangsregeling komt waarbij de mensen met hoge gezondheidsrisico's niet tus sen wal en schip vallen, kan het heel erg meeval len." Het is alleen de vraag wat zo'n aan- E I C E M vullend pakket dan gaat kosten. Daar- over wenst Van den Oever's collega BEURS Ruben Wenselaar, directievoorzitter van Amicon, nog geen bespiegelingen te maken. „Het hangt er vanaf wat je er in stopt." Wel vindt hij dat ook aan het aanvullend pakket het solidari teitsbeginsel ten gronslag moet liggen. „Dat bete kent dat je het risico spreidt over alle verzeker den en dat je niet alleen de chronisch zieken en ouderen voor de lasten laat opdraaien in de vorm van hogere premies." Beleidsmedewerker Christien van der Hoeven van de CG-Raad (belangenorganisatie van de 2,4 miljoen chronisch zieken en gehandicapten in Nederland) vreest dat die kwetsbare groepen hoe dan ook een zure appel bijgen opgediend. „Een aanvullende verzekering is voor een deel van de ze mensen, van wie een kwart een inkomen be neden modaal heeft, gewoon niet haalbaar. Ik geloof ook niet dat zo'n verzekering alles zal af dekken. De kans dat het zittend ziekenvervoer er in komt, acht ik nihil. Brandende huizen verzeke ren ze niet." Meer ziet Van der Hoeven in een verbreding van de grondslag waarop de awbz-premies worden geheven. „Dan betalen de hogere inkomens meer en houd je de solidariteit overeind die er nu wordt uitgehaald." Maar ze vreest dat het snoei- werk van Hoogervorst een voorbode is van een uitgekleed basispakket voor alle Nederlanders vanaf 2006, wanneer een nieuw zorgstelsel wordt ingevoerd. „Met een hoog eigen risico en aanvul lende pakketten die alleen zijn op te brengen door de hogere inkomens." Zo somber is Wenselaar niet. Maar ook hij gaat er van uit dat Hoogervorst een voorschot op het nieuwe stelsel neemt. „En dat lijkt me in elk geval beter dan dat we tegen 2006 weer alles opnieuw tegen het licht houden." ECONOMIEWIJZER Sylvester Eijffinger hoogleraar Europese financiële economie aan de Universiteit van Tilburg

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7