Compromis Irak-resolutie nabij BUITENLAND Soldaten VS willen weer snel naar huis Wape"dtJots Italiaanse schoolstrijd laait op door cadeautje minister Wallrajf: Stasi-soap is slechts absurd theater Aznar in nauw na relaas spionagechef over Irak De Hoop Scheffer verwacht overeenstemming tijdens EU-bijeenkomst in Italië aangetroffen 'Wurger van Moskou' slaat opnieuw toe Canadezen op de vlucht voor bosbranden j Britse scholen s dag in brand N - In Groot-Brittannië m dagelijks gemiddeld je;holen in brandgestoken. --.({hadepost van circa 140 in euro per jaar. Van dat ouden volgens The Times steren zeker 3000 nieuwe iten aan de slag kunnen, lie programma's moeten •en ervan weerhouden ;holen in de hens te zet- meeste schoolbranden examentijd en aan het Van de zomervakantie. plaggever van szeera gepakt d - De Spaanse politie listeren in de Zuid fee stad Granada een jour- Kan de Arabische nieuws- I Al-Jazeera gearresteerd hij banden zou hebben pen van het terreumet- ll-Qaida. De in Syrië ge- Tayssir Alouni werd aan- klen in opdracht van on- ■ksrechter Garzon. Alouni lcennis van een timmer- Ée eerder in Granada learresteerd op verden- ti banden met Al-Qaida. ash Airways paketschild M - De Britse luchtvaart- :happij British Airways 2 herweegt haar vliegtuigen rzien van een afweersys- egen raketten. BA schort- lei alle vluchten naar Ke- nadat een Israëlisch pas- (vliegtuig met luchtdoel- sn was beschoten na ver- n de luchthaven van tasa. De antirakettechno- ■fcisleidt afgeschoten ra- J zodat die hun doel mis lik Israëlische vliegtuig- Rhappen overwegen hun Qen van zo'n systeem te ïn. imenmaker las gedood - Israëlische militairen i gisteren in Nablus op k ^toever een bommenma- l de extremistische Pales- )rganisatie Harnas ge- 3upe militairen belegerden ^onblok, waar de gezoch- R!6-jarige Mohammed li, zich ophield samen instens drie andere Ha- den. Er brak een vuurge- lit, waarbij Hanbali en ÏCiaëlische soldaat om het wamen. Vier Israëliërs (Mi gewond, in. i sin island gaat dam vervolgen 23-j iBERG - De Duitse justitie Strafrechtelijk onderzoek iien tegen de voormalige 11 leider Saddam Hussein M.iand met een aanval met ooiop een Koerdisch dorp in )at heeft het openbaar prie gisteren bekendge- Jar] Volgens justitie was het )kHen onlangs van een 39- 1 Koerdische vrouw in p^nd het gevolg van de gif- ival op Sevah in Noord- 6 juni 1987. .oepeler in 7, Noord-Korea an|lGTON - De Verenigde hebben zich iets soepe- '°"jesteld ten aanzien van ^rd-Koreaanse atoom- incprogramma. Een woord- 3 \ji van het Amerikaanse zai£rie van buitenlandse za- /or^akte gisteren bekend dat Qgpiet langer van Pyongy- len dat alle voorwaarden Hitrekking tot het ontman- - an het atoomprogramma US1 hoeven te zijn voordat 21 tigton weer wü praten 28fct hervatten van econo- en humanitaire steun. babwe leidt [dbendes op zaterdag 6 SEPTEMBER 2003 idl tuil <2 iBesburg - De regering j «jnbabwe leidt onder het urg/an een scholingspro- la voor jongeren jeugd- B op die moorden, ver- teen en hun gemeenschap seren. Dat is de conclusie n rapport dat is opge- iEEoor de Solidarity Peace De regering in Harare i tijiet opleidingsprogramma aniar geleden op. Tot nu Kdiden ongeveer 50.000 Pb,en de cursus hebben ge- bedoeld als hulpmiddel Jgabe en de regerings- lsbtANU-PF aan de macht teden. \j se bomexpert ©ed in Irak en N - Gewapende mannen h donderdagavond in het en van Irak een Britse tpert doodgeschoten. Dat B de Mines Advisory jarii een organisatie die jlia4jnen ruimt, gisteren be- ElDe 53-jarige Brit was on- gg van zijn werk naar huis löptad Mosul, toen zijn wa- p^ior onbekenden werd (Hen. Een Iraakse collega ernstig gewond. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - De beroemde Duitse onderzoeksjournalist Günter Wallraff (61) noemt het verhaal dat hij werkte als informant voor de Stasi, de voormalige Oost-Duitse geheime dienst, niet veel meer dan 'absurd the ater'. De linkse journalist werd in de jaren '70 wereldberoemd met een boek over de journalistieke praktijk bij Duitslands grootste krant, Bild, en door zijn boek Ik Ali, waarin hij zijn belevenissen beschreef als Turkse gastarbei der Van Wallraff was bekend dat hij gebruik maakte van informatie die hij uit communistisch Oost- Duitsland kreeg. De DDR voor zag wel meer linkse journalis ten van explosief materiaal, on dermeer over het nazi-verleden van West-Duitse kopstukken. Maar Wallraff ontkent dat hij als inofficieel medewerker ■j (IM'er) voor de Stasi heeft ge- - werkt. Bij de Stasi stond Günter Wallraff bekend onder de code naam 'Wagner' In materiaal dat in de hectische nadagen van de DDR werd ver scheurd en later weer aan el kaar werd geplakt, wordt Wag ner geïdentificeerd als IM'er. Hij zou in 1968 zijn geworven. Volgens een voormalige Stasi medewerker was Wallraff ,,een waardevolle en betrouwbare bondgenoot, iemand die in de samenwerking met ons een werkelijke mogelijkheid zag te komen tot veranderingen in West-Duitsland". Wallraff zou hebben bericht over militair onderwijs in West-Duitsland en over biologische en chemische wapens. Wallraff doet deze in formatie af als 'de gebruikelijke grootspraak van Stasi-officie- ren'. Eventuele strafbare feiten die Wallraff gepleegd zou hebben zijn allang verjaard. Maar de re putatie van de journalist, die volgens de conservatieve Die Welt 'heeft gehandeld in het belang van een vreemde staat', staat wel op het spel. De Italiaanse politie kwam gisteren massaal in actie toen zo'n 500 anti-globalisten demonstreerden tijdens de bijeenkomst van de Europese ministers van buitenlandse zaken in Riva del Garda. Foto: AP/Fabio Galas door onze correspondente Hetty van Rooij riva del garda - Minister van buiten landse zaken De Hoop Scheffer verwacht dat de EU-ministers van buitenlandse za ken het vandaag eens zullen worden over de Amerikaanse VN-resolutie over Irak. Volgens hem zit er aan alle kanten ruim te, zowel bij de Duitsers als bij de Ameri kanen. „Als we er niet in slagen een ge meenschappelijk standpunt in te ne men, mist Europa zijn kans om gehoord te worden", waarschuwde hij gisteren tijdens een bijeenkomst met zijn EU- collega's in Riva del Garda. De discussie in de Italiaanse badplaats vertoonde een grote gelijkenis met de meningsverschillen binnen de EU van een half jaar geleden. Aan de ene kant staan opnieuw Frankrijk en Duitsland, die zich verzetten tegen het Amerikaan se Irak-beleid, aan de andere Groot-Brit- tannië en Nederland, die proberen de kloof te dichten. Binnenskamers venti leerde De Hoop Scheffer zijn ontstem ming over de Frans-Duitse opstelling. De VS vragen geld en troepen van hun bondgenoten, zodat zij er in Irak niet langer alleen voor staan. Maar de ont werpresolutie waarmee zij in de VN-vei ligheidsraad steun willen losweken voor een internationale troepenmacht onder Amerikaanse leiding, strandt op verzet in Parijs en Berlijn. De Franse president Chirac en de Duitse kanselier Schroder eisen een grotere rol in Irak voor de VN en een snellere machtsoverdracht aan de Irakezen. De Duitse minister van buitenlandse za ken Fischer benadrukte dat Duitsland niet van plan is om militairen naar Irak te sturen. „Onvoldoende", zo karakteri seerde hij kortweg de door de Amerika nen opgestelde ontwerpresolutie. „Wij eisen een centrale rol voor de VN en een zelfstandig Irak." Maar De Hoop Scheffer veronderstelt dat wat betreft de Duitsers „de soep niet zo heet wordt gegeten als zij wordt op gediend". Hij erkende dat de Franse mi nister De Villepin zich veel minder soe pel had opgesteld. De Britse minister van buitenlandse zaken Straw toonde zich optimistisch over de kans op een compromis. Groot-Brittannië stuurt dit weekeinde 120 man extra militairen naar Irak ter versterking van de 10.500 al aanwezige militairen. Waarnemers menen dat hun vertrek mogelijk het begin is van een veel grotere troepenversterking door Londen. Rumsfeld bezoekt Amerikaanse hoofdkwartier in Tikrit in West-Bosnië madrid/anp - De Spaanse pre mier José Maria Aznar is in het nauw geraakt door een verkla ring over Irak van directeur Dezcallar van de Spaanse in lichtingendienst CNI. Dezcallar gaf in het parlement toe dat de CNI geen informatie had dat het regime van Saddam Hus sein banden onderhield met het terreurnetwerk al-Qaeda. Aznar was de trouwste bondge noot van de Amerikaanse presi dent Bush en de Britse premier Blair, toen die begin dit jaar in ternationale steun probeerden te verwerven voor een invasie in Irak. De premier en leider van de centrumrechtse Volks partij (PP) zei op 5 februari in het Spaanse parlement dat er banden waren tussen het regi me in Bagdad en al-Qaeda. De krant El Pais en andere Spaanse media berichtten gis teren dat Dezcallar donderdag in een vertrouwelijk onderhoud met parlementariërs van de op positie toegaf dat de CNI alleen informatie had over contacten van Saddam Hussein met mili tante Palestijnse bewegingen. De spionagedienst beschikte echter niet over aanwijzingen voor banden tussen Bagdad en al-Qaeda, integendeel zelfs. Dezcallar zei in het gesprek met de vertegenwoordigers van de oppositie dat al-Qaeda Saddam Hussein in verklaringen meer malen op de korrel had geno men, omdat Bagdad zich niet aan de richtlijnen van de islam hield. Ook de beweringen van de Ver enigde Staten en Groot-Brittan- nië dat Saddam een halt moest worden toegeroepen, omdat hij massavernietigingswapens be zat, kon de Spaanse spionage chef niet onderschrijven. Dez callar beperkte zich tot de me dedeling 'dat Irak de wens had om massavernietigingswapens te ontwikkelen'. De woordvoerder van de socia listische oppositie, Caldera, toonde zich verontrust door de uitspraken van de baas van de inlichtingendienst. Hij wil dat in het Spaande parlement een openbaar debat over de situatie in Irak komt. De PP, die de ab solute meerderheid in het par lement heeft, voelt daar niets voor. tikrit/afp-rtr-ap - De Ameri kaanse soldaten in Irak willen zo snel mogelijk naar huis. Dat was de boodschap die de Ame rikaanse minister van defensie Rumsfeld gisteren kreeg tijdens een bezoek aan Tikrit, de thuis basis van de inmiddels verdre ven Iraakse dictator Saddam Hussein. Volgens de bevelhebber van de Amerikaanse troepen in Tikrit, generaal Odiemo, zal Saddam er niet in slagen langdurig on dergedoken te blijven en zullen de Amerikaanse troepen hem gevangen nemen 'zodra hij een fout maakt'. De afgelopen maanden zijn in de stad ver scheidene (voormalige) body guards van Saddam aangehou den, volgens Odiemo een aan wijzing dat de kans groot is dat ook de voormalige Iraakse lei der zich in de buurt ophoudt. Het aantal Amerikaanse militai ren rond Tikrit was voor het be zoek van Rumsfeld verdrievou digd. Rumsfeld trok twee uren uit om zijn manschappen een hart onder de riem te steken. „Weet dat wat jullie doen be langrijk is, weet dat het goed gaat en dat het zal slagen", zei hij in het voormalige paleis- complex van Saddam Hussein, het plaatselijke hoofdkwartier van de vierde infanteriedivisie. Amerikaanse soldaten met een gearresteerde taxichauffeur in Tikrit. Foto: EPA/Jamal Wilson Maar niet iedereen was met de ze woorden tevreden gesteld. „Persoonlijk denk ik dat deze missie voorbij is en dat we naar huis moeten gaan. Ik ben er klaar voor", zei soldaat Baraka Davis. De 40-jarige sergeant Green gaf te kennen alleen maar van Rumsfeld te willen weten wanneer hij naar huis mag. Het is de tweede trip van Rums feld aan Irak. Donderdag sprak hij met de Amerikaanse be windsvoerder in Irak, Paul Bre mer, en de hoogste militair in het land, luitenant-generaal Ri- cardo Sanchez. mostar/ ap - Bosnische politie agenten en soldaten van de in ternationale vredesmacht SFOR hebben bij zoekacties in West- Bosnië afgelopen week een aan tal omvangrijke wapendepots ontdekt. Dat hebben de Bosni sche politie en de NAVO gisteren gemeld. In de Bosnisch-Kroatische stad Ljubuski, honderd kilometer ten zuidwesten van Sarajevo, ont dekte de politie 87 kratten met onder meer 328 handgranaten en 168 landmijnen. De politie maakte niet bekend hoe en waar precies de wapens werden ge vonden. Bij een andere zoekactie, in de Bosnisch-Servische stad Prijedor in het noordwesten van het land, vonden soldaten van SFOR grote hoeveelheden wapens in kelders van huizen. Onder meer 41 ra ketgranaten, zestig raketten, 248 mortiergranaten, 220 antitank mijnen, 11 machinegeweren en duizenden kogels werden gevon den. Op veel plekken in Bosnië liggen nog wapens verborgen uit de oorlog, die woedde van 1992 tot 1995. Sinds 1998 is er een opera tie met de naam 'Oogst' die bur gers die vrijwillig hun wapens in leveren vrijwaart van rechtsver volging. Zo worden jaarlijks dui zenden wapens verzameld. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Alweer een moord op een jonge vrouw in Moskou. In juli vond de politie twaalf ge wurgde vrouwen in de stad en nu, na een maand stilte, is het wéér raak. „De wurger is terug", menen de kranten, maar de po litie wil niets weten van een Moskouse Boston Strangler. Het laatste slachtoffer is een 30- jarige vrouw, manager van een populair café in het centrum van de stad. Ze was vroeg in de ochtend op weg naar huis toen ze in de handen liep van haar moordenaar. Die wurgde haar en sneed haar keel door. De ver moorde jonge moeder is volgens de hoofdstedelijke media het dertiende slachtoffer van de 'Wurger van Moskou': wéér een moord, wéér in het noorden van de stad en wéér is het slachtoffer een jonge vrouw. De kranten ge ven intussen tips aan eventuele slachtoffers: „Kijk hem in de ogen, want maniakken zijn laf aards. Ze durven niemand aan te vallen die hen aankijkt." De Wurger van Moskou werkt behalve de vrouwen ook de poli- Openbaar onderwijs stelselmatig achtergesteld door regering Berlusconi door onze correspondent Hans Geleijnse Florence - Het nieuwe schooljaar moet nog beginnen, maar de Italiaanse schoolstrijd is alweer hevig opgelaaid. Docenten in het openbaar onderwijs voelen zich door de regering-Berlusconi als slaven behandeld en schoolbesturen klagen steen en been over bezuinigin gen. Een cadeautje van onderwijsminis ter Letizia Moratti aan het voornamelijk katholieke privé-onderwijs bracht vak bonden en oppositie op de achterste be nen. Geen kind te zien of te horen in de Sal- vemini d'Aosta-school in Florence. De ruim honderd volwassenen in de bloedhete lokalen produceren echter meer lawaai dan een leger scholieren. „Het is hier éen inferno", zucht do cente Angela Buontempo. Met haar handen beschermt zij haar oren tegen het doordringende geluid van drilbo ren van bouwvakkers op renovatie- karwei. De school is een van de honderden die voor het nieuwe schooljaar zijn omgetoverd tot een merkwaardig soort 'arbeidsbureau'. Onder supervi sie van een college van schooldirec teuren worden er de aanvragen be handeld vanlde 105.049 docenten in het niet universitair onderwijs die op contractbasis moeten werken. Buontempo, bevoegd in filosofie, so ciologie en onderwijskunde, behoort tot die rechteloze minderheid op to taal 722.182 docenten. In juni liep haar contract af bij een middelbare school in een Toscaans dorp. Een maand eerder had ze een nieuwe aan vraag ingediend, nu voor de provincie Florence. „Het is een loterij, je gokt op plaatsen waar je van weet dat er vacatures zijn. Daarna is het afwach ten." Buontempo heeft haar vakantie niet voor niets onderbroken. Ze krijgt te horen dat er voor haar een baan is op een school voor beroepsonderwijs in Zuid-Florence. Anderen worden afge wezen omdat er onvoldoende vacatu res zijn of het puntentotaal op hun kwalificatielijst te laag is. De banenkermis bestond al in be perktere vorm, maar is dankzij de be zuinigingen van onderwijsminister Letizia Moratti tot een massale exerci tie uitgegroeid. Er .zijn scholen waar het budget met 42 procent vermin derde. Het aantal vaste aanstellingen is verlaagd, de klassen zijn vergroot. Vaste aanstellingen gaan naar wie de beste resultaten heeft behaald bij het examen voor de bevoegdheid. De rest moet afwachten wat overblijft. Wat dit betekent voor kwaliteit en continuïteit van het onderwijs laat zich raden. Buontempo had geluk, omdat geen van de hoger op de lijst geplaatsten trek had in de combinatie van school en aantal lesuren. De do cent weet dus niet waar hij terecht komt, maar de school weet evenmin welke nieuwe leerkracht er dit jaar op de stoep staat. Volgens Buontempo is de banencar- rousel onderdeel van een door de re gering ingezette afbraak van het openbare onderwijs. Vakbonden en oppositie delen die mening en zagen hun gelijk bevestigd toen Moratti deze week 30 miljoen euro uittrok voor een eenmalige uitkering aan ouders die hun kinderen op (katholieke) privé- scholen laten leren. Moratti's hervormingen zouden pas werkelijk tegemoetkomen aan de vrij heid van schoolkeuze als de staat, net als in Nederland, al het niet universi taire onderwijs zou financieren. Maar daarvoor zijn in Italië de geesten nog niet rijp en de financiën ontoereikend. „Elke cent voor privé-onderwijs gaat ten koste van het openbare, alleen al daarom zijn we tegen", stond in de oorlogsverklaring die een van de grote vakbonden naar de regering-Berlusco ni stuurde ter aankondiging van een hete herfst. tie op de zenuwen. Vooral om dat hij volgens de rechercheurs niet bestaat. Dat er deze zomer veel vrouwen gewurgd zijn, is 'een ongelukkig toeval', aldus de politie. Van e^n seriemoor denaar is ge" ike. Er zijn volgens de p nvoudig- weg te weinig overeenkomsten tussen de moorden. De discussie over het bestaan van de seriemoordenaar ver stomde toen in augustus de moorden opeens ophielden. „We begonnen de wurger al te vergeten", bekende Komsomo- lskaja Pravda, de schandaal krant die in juli meer dan twin tig artikelen schreef over de zaak. De politie wist bovendien drie moorden op te lossen. In één geval bleek 'plaatselijk tuig' achter de moord te zitten, in een andere zaak een zwerver, en in een derde was de zwak zinnige zoon de dader. Maar nu is De Wurger terug en de druk op de politie neemt toe. Tien moorden onopgelost, de verkiezingen naderen en de kranten schrijven weer over een seriemoordenMr. Niet ie dere rechercheur zK rustig sla pen. vancouver/anp-dpa - Het WeS- ten van de Canada blijft in de ban van verwoestende bos branden. Meer dan 3200 men sen moesten gistermorgen in veiligheid worden gebracht in de buurt van Kelowna in ver band met een oprukkende vlammenzee, veroorzaakt door blikseminslag. Voor sommigen was het de tweede keer binnen twee weken dat ze huis en huis moesten verlaten. Nog eens 15.000 men sen moeten zich nu gereed houden om ook weg te gaan, al dus Canadese media. Enkele weken geleden dwongen bran den al circa 30.000 mensen om te vluchten, toen ook in de re gio rond Kelowna.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5