GESPREK VAN DE DAG Overal zijn zandbakken en scholen Een hamburgerketen in verwarring Amerikaan lokte kinderen naar porno op internet Bleekgezicht spreekt met dubbele tong ac 6 SEPTEMBER 20q DAGELIJKS LEVEN IS" CM7 JtL- DOCHTER^ £nJ JE-JE HBLEMISH- GEEN 2xJrsGEfyi MENSELIJK Reddingswerkers in het Canadese Brampton hebben onlangs het LI CHAAM van een fabrieksarbeider in een opslagruimte teruggevonden on der een berg BEVROREN VOEDSEL dat van de rekken was gevallen. De 57-jarige Virgilio Bernardino werd enige dagen vermist. In de opslag ruimte waren vijf rekken van vijftien meter hoog met duizenden pallets van 800 kilo omgevallen. Met be hulp van speurhonden werd het slachtoffer uiteindelijk getraceerd. Om bij het lijk te komen moesten reddingwerkers eerst vele tonnen voedsel uit de weg ruimen. De Hongaarse violist, dirigent en muziekpedagoog TIBOR VARGA is gisteren op 82-jarige leeftijd OVER LEDEN in Zwitserland. Dat heeft zijn familie meegedeeld. Varga, ge boren in Györ, woonde al bijna een halve eeuw in Zwitserland. Hij werd in dat land en ook in onder meer Frankrijk en Duitsland gelauwerd met prestigieuze onderscheidingen. In Nederland heeft hij veel opgetre den. Varga heeft in zijn loopbaan veel aandacht besteed aan het op leiden van jong (viool)talent. In het Zwitserse Sion richtte hij de Ecole Supérieure de Musique op. Hij was ook de bedenker van het Festival van Sion, een wereldberoemd festi val voor klassieke muziek. Foto: AP De Britse operazangeres SUSAN CHILCOTT is donderdag op 40-jari- ge leeftijd OVERLEDEN aan borst kanker. Vorig jaar juni stond de so praan tegenover Placido Domingo in het Londense Royal Opera House, als Lisa in Tsjaikovski's Schoppen vrouw. Ze kreeg juichende recensies en haalde bovendien de kranten om dat tijdens een voorstelling haar jurk in brand vloog door een kaars en ze, nadat theatermedewerkers de vlam men hadden gedoofd, zonder een spier te vertrekken door zong. Chil- cott maakte in 1994 in Brussel haar debuut in het buitenland. Haar laat ste optreden, drie maanden gele den, had ook plaats in Brussel, op een Shakespeare-avond. In 2000 werd bij haar borstkanker geconsta teerd. Chilcott had een zoontje van vier. De voormalige Israëlische premier EHUD BARAK en zijn vrouw Nava zijn na 34 jaar huwelijk UIT EL KAAR, heeft de krant Haaretz be richt. Over de reden van de breuk is niets bekend. De medio 1997 tot voorzitter van de Arbeidspartij geko zen Barak werd in mei 1999 tot pre mier van Israël gekozen. De Arbeid- premier was tot verregaande conces sies jegens de Palestijnen bereid, maar slaagde er desondanks niet in tot een vredesovereenkomst met de Palestijnse leider Yasser Arafat te komen. Deze mislukking kwam hem duur te staan. Bij de verkiezingen van februari 2001 verloor hij van Ariel Sharon, de kandidaat van Li kud. Na de verkiezingsnederlaag trok Barak zich terug uit de politiek. Eerder deze maand gaf hij te ken nen een comeback te overwegen. Foto: EPA new york/ap - Amerikaanse politie agenten hebben woensdag een Ame rikaan opgepakt die gebruik maakte van tikfouten van internetgebruikers om hen op pornosites te laten belan den. De 53-jarige John Zuccarini werd aangehouden in een motel in Florida, waar hij al enkele maanden verbleef, meldde het openbaar mi nisterie. Zuccarini heeft duizenden web adressen geregistreerd, allemaal lij kend op populaire adressen, maar met een letter te veel of juist te wei nig. Aan deze adressen verbond hij een doorschakeling naar een porno site. Dat leverde hem volgens het OM mogelijk een miljoen dollar per jaar op. De sekssites betaalden hem per doorgestuurde internetgebrui ker. Wie bijvoorbeeld naar britney- spears.com wil, maar per ongeluk bijvoorbeeld britneysears.com of bri- neyspears.com intikt, komt op een pagina terecht met reclame voor een pornosite die niets aan de verbeel ding overlaat. Zuccarini heeft we gens dit soort praktijken al tientallen civiele processen aan zijn broek ge kregen, van onder meer lingerieke ten Victoria's Secret en de krant The Wall Street Journal. Hij heeft ze stuk voor stuk verloren. Dat Zuccarini de truc heeft uitge haald met sites die vooral bij min derjarigen populair zijn, zoals de si tes van de Teletubbies en Disney land, komt hem nu op een strafzaak te staan. Sinds kort staat in de VS een celstraf van maximaal vier jaar op het registreren van misleidende web adressen om kinderen naar sekssites te lokken. Dat is een onderdeel van wetgeving die kinderen moet be schermen tegen 'de gevaren van het internet'. Kinderlokkers worden steeds in ventiever. De man die Lusanne van der Gun uit Oldeberkoop ontvoer de, haalde haar met een zelfge maakt stopbord over om in te stap pen. Waarschuwingen van ouders voor de klassieke lokmiddelen lij ken achterhaald. Ouders waarschuwen hun kinde ren nooit snoepjes aan te nemen van vreemden. Het is even klas siek als achterhaald, weet Mame Douma (43), hoofd van het bu reau jeugd- en zedenzaken van de Friese politie. Hij is onder meer betrokken bij de zaak-Lusanne van der Gun. Volgens Douma is het niet verba zingwekkend dat kinderen - on danks waarschuwingen van hun ouders - soms voor de bijl gaan. Hij noemt een voorbeeld uit eigen ervaring. Een man had zijn arm in het verband gedaan. Bij een speeltuin lokte hij een kind naar de bosjes met de opmerking dat Kinderlokkers verzinnen steeds nieuwe trucs zijn poes daar verstopt zat en dat hij het dier zelf niet kon pakken. Even later kwam er ineens een pomoblaadje te voorschijn en vroeg de man of het kind dat spel letje op de foto met hem wilde spelen. „Het snoepje werkt niet meer. Maar ook op andere manieren kun je kinderen heel goed mani puleren. Voor een kind is een vol wassene een autoriteit. En ze moeten wel heel sterk in hun kin derschoenen staan om er niet op in te gaan," zegt Douma. Bij Lusanne van der Gun lijkt het niet te gaan om seksueel mis bruik. Maar haar plotselinge ver dwijning begin vorige week en de onzekerheid die volgde, heeft veel ouders de stuipen op het lijf ge jaagd. Oldeberkopers begeleiden hun kinderen weer naar school, uit angst voor vreemde mannen die het op weg naar school voor zien hebben op hun kroost. „Die angst is heel begrijpelijk", vindt Douma, „Ik heb zelf ook twee kin deren. Op dat punt ben je als va der en moeder het kwetsbaarst." Maar de ware dreiging zit volgens de rechercheur niet zozeer in de 'onbekende kinderlokker', die vol gens Douma zelden voorkomt, maar in de vertrouwde omgeving van het kind: de familie, de voet balclub of de padvinderij. „Het gevaar zit veel dichter bij huis. De meeste daders zijn - heel logisch - te vinden op plaatsen waar veel kinderen komen. Sterker nog: bij verreweg de meeste zedenzaken (85 tot 90 procent) kennen dader en slachtoffer elkaar. Hetzelfde geldt voor zedenzaken waarbij kinderen betrokken zijn." In speciale verhoorkamers doen jaarlijks dertig tot vijftig Neder landse kinderen hun veelal aan grijpende verhalen. En dat zijn dan alleen de zaken waarvan aan gifte is gedaan. Douma schat dat in ruim een derde van de gevallen de betrokkenen het bij een mel ding laten, zodat verder onder zoek uitblijft. „Het is het topje van de ijsberg zegt hij. Uit cijfers van professor Ruud Bullens, hoogle raar forensische kinder- en jeugdpsychologiein Leiden, blijkt dat slechts 5 procent van alle ze denzaken bij de politie terecht komt. Het is frappant, vindt Douma, dat uitzonderlijke zaken zoals die van Lusanne veel meer uitwerking op de gemeenschap hebben dan de gemiddelde incestzaak. „Terwijl die vaak nog veel ernstiger zijn. Blijkbaar heeft het niet met de ra tio, maar met het gevoel van mensen te maken." Een preventieve oplossing kent hij niet. „Je kunt kinderen niet voorbereiden op alle trucjes die volwassenen bedenken. Hoog kun je ze waarschuwen: denk even na als er iets onverwacht* gebeurt. De kennis die ik door' mijn werk heb, is ook nog niet1 voldoende om kinderen te be-J schermen. Ik wil zo veel mogel! weten waar mijn kinderen zijn, maar ik moet ze ook durven lo ten." Wat in Nederland niet is gelukt gebeurt in de Verenigde Stater wél: veroordeelde pedoseksui worden met portret en persoi op internet aan het grote publ bekendgemaakt. Dat blijkt ecl geen veiligheidsgarantie. Doui „Het aantal zedenzaken daalt niet door. Sterker nog, als je derlokkers stigmatiseerd duikt ze onder en worden ze nog im tiever. De drang blijft. En zo 1; er potentiële daders zijn, zijn i ook potentiële slachtoffers. Is hier niet, dan is het wel ergen; anders. Overal zijn zandbakke en scholen." André Horjus Het vertrouwde logo van McDo nald's, een gebogen gouden 'M', groeide in de voorbije decennia uit tot icoon van het westerse ka pitalisme. Met 30.000 vestigingen in 119 landen werd de hambur gerketen symbool voor de door menigeen verfoeide 'veramerika nisering' van de samenleving. Maar het gaat niet meer zo goed met McDonald's. Steeds meer klanten blijven weg. Is het fast- foodconcem de weg kwijt? Ten overstaan van ruim 100 inter nationale journalisten onthulde McDonald's deze week in Mün- chen zijn nieuwe wereldwijde marketingstrategie. Onder de slo gan Tm lovin' it' ontwikkelde het Duitse reclamebureau Heye Partner een reclamecampagne die McDonald's moet neerzetten als 'ervaring', als 'life-style' - zoals dat in reclamejargon heet. Directeur Russ Smyth van McDonald's Eu ropa: „Gasten moeten bij ons een geweldige tijd hebben." De klant moet zijn manier van le ven in de hamburgerketen weer spiegeld zien, overal ter wereld. Reclamespots waarin zoontjes van bekende Nederlanders (zoals Jan des Bouvrie) optreden zullen vanaf nu tot het verleden beho ren. In plaats daarvan commer cials met internationale allure. In niets te herkennen van de vorige reclames. Grootste verschil is dat niet zo zeer het restaurant cen traal staat, maar het leven van jongeren, kinderen en gezinnen. De clips doen sterk denken aan McDonald's op zoek naar 'feel good-imago' die van Vodafone - 'How are you' - en Nike, waarin van het leven genietende jongeren een 'feel good'-gevoel moeten oproepen. Daarnaast zet het bedrijf voor het eerst een popidool (Justin Tim- berlake) in als gezicht van het be drijf, waar merken als Pepsi, Coca Cola en Nike dit al jaren doen. De strategiewijziging beperkt zich echter niet alleen tot een wereld wijde slogan, ook het interieur, de producten, de service, verpakkin gen en kleding zullen stap voor stap worden aangepast aan de 'moderne' consument. Volgens Larry Light, verantwoor delijk voor de wereldwijde marke ting, kan McDonald's niet nog eens jaren op dezelfde voet door gaan. „De klant van nu is niet meer dezelfde als vijftig jaar gele den (McDonald's bestaat over twee jaar vijftig jaar)„De huidige tijd vraagt dat we anders commu niceren." De complete restyling lijkt een re actie op de tegenvallende resulta ten van de afgelopen jaren. De hamburgerketen die decennia lang succesvol hamburgers bakte en jaarlijks duizenden nieuwe vestigingen opende, zag afgelo pen jaren de omzetgroei teruglo pen. Voor het eerst sinds jaren Foto's: ANP/Robin Utrecht bleven klanten weg en steeds va ker. Vorig jaar presenteerde het bedrijf voor het eerst in de ge schiedenis een kwartaalverlies en moest het filialen sluiten. Daar bovenop kwam ook nog eens een rechtszaak van Ameri kaanse tieners die beweerden dat ze hun overgewicht hadden te danken aan McDonald's. Hoewel de aanklacht niet gegrond werd verklaard, lijken consumenten steeds vaker te kiezen voor gezon dere alternatieven. Light ontkent echter dat de meta morfose een reactie is op de da lende omzetten. „Het is een ant woord op het veranderende ge drag van consumenten. Vroeger had je het 'we-tijdperk', goed voor massaproductie. Nu kennen we het 'Ik-tijdperk'. Dat vraagt een andere benadering. Daar zijn we al langer mee bezig." Zo speelde het bedrijf het afgelopen jaar in op de gezondheidstrend met de introductie van de McSalad Sha ker, fruitsalades, verse sapjes en yoghurt. Het bedrijf is dus van plan meer naar zijn klanten te gaan luiste ren. Dat zal ook in de service tot uiting moeten komen. Eerder kondigde de nieuwe topman, Ja mes Cantalupo, al aan dat er min der nieuwe vestigingen zullen worden geopend. In plaats daar van moeten klanten vaker terug komen. Russ Smyth herhaald* deze week nog maar eens dat Donald's in de toekomst 'bet* maar metier se 'bigger' wil z\ Een dag na de presentatie is i de meeste vestigingen nog w< van de McDonald's nieuwe sl merken, afgezien van een gro< spandoek in een Duitse vestij met 'Ich Liebe es'. Ook in Ne* land zal er voorlopig nog niet veel veranderen, zegt algemet directeur Nederland Paul van| Stoel. De campagne start 18 s(n tember, maar dat betekent voP gens hem niet dat er direct eei nieuwe wind waait door de vél gingen. Sterker nog, als een lq franchise-ondernemer meent zijn McDonald's-van-nu aansj bij de consument, verandert ei voorlopig weinig. Volgens VaiL Stoel wordt de restyling niet i/ geven om het tij te keren. Mcr,v nald's Nederland is volgens hl juist 'zeer succesvol'. Van der Stoel heeft de onderrf mers (202 van de 224 vestiginl zijn in handen van ff anchise-r dememers) inmiddels ingelicl,1 De reacties waren positief, mar toch verwacht hij een lastig pr ces. „De organisatie van McDo nald's is doorgaans functional ingesteld en deze kwestie gaar| vooral over gevoel." Daar zal' gens Van der Stoel hier en dai een knop voor moeten wordepj omgezet. Rixt Albertsma Ik kom net terug van een housewarmingparty ergens in de Beemster. Bij kennissen die de laatse jaren in de grachtengordel hebben gewoond vlakbij de Wester- kerk. Maar ze waren blij dat ze er weg waren: „Zó druk, je wilt het niet weten zei de vrouw des huizes, „over je auto parkeren hoefje het niet te hebben. Geen plek te vinden overdag, vergunning of geen ver gunning. En Rudolf heeft nu eenmaal een wagen no dig voor de zaak. Trouwens op de fiets langs de grachten is levensgevaarlijk tegenwoordig. En in de zomer zó heet. We hadden daar wel een platdak, nu ja een plat dakje maar bij een hittegolf kun je echt beter buiten wonen. Precies, in de Beemster bij voor beeld". En zo mopperde ze een tijdje door op het Amsterdam dat ze net verlaten had. Over de Duitsers die alle maal de weg naar het Anne Frankhuis vroegen. Je zou op het laatst bijna het antwoord van Ischa Meier geven: „Zoek zelf een onderduikadres". Over de prij zen die op de Westermarkt de pan uitrezen. Zo'n klein blauw kartonnetje ijs kost daar al gauw één eu ro vijftig. En het Beemster bakkertje bij haar op de hoek vroeg voor datzelfde bakje tachtig cent. Kijk dat bedoelde ze nou. En dan „al die terrasjes en cafeetjes langs de gracht, enig hoor, maar zeg eens eerlijk Joost: hoe vaak kom jij nog in de kroeg"? Ik praatte maar wat mee, daar ben ik goed in. Niks gedaan te genwoordig in de stad, zelf woon ik ook op een dorp waar ik iedereen ken, veel leuker, socialer, bla bla, beter ook voor de hond, heerlijk die toastjes zalm en bedankt nog voor de uimodiging. Ineens herinnerde ik me dat ik bij diezelfde mensen al eens eerder op housewarming ben geweest. Een jaar of vijf geleden. Ze hadden net hun mooie etage met plat dak betrokken om de hoek van de Wester- kerk. „Zó gezellig", zei de gaswrouw, „neem alleen die terrasjes: enig. En dan de toeristen die de buurt zo'n kosmopolitisch karakter geven. En met het fiets je ben je in een wip overal. We hoeven geen par keer- plaatsje meer te zoeken als we naar de schouwburg willen want daar kunnen Rudolf en ik lo pend naar toe. En al die winkeltjes. Laten we eerlijk zijn: in Amsterdam hebben ze gewoon alles. De Franse kaas die je wilt, de paté met morilles. Niet dat we het iedere dag eten maar als je er trek in zou hebben dan is het er gewoon. Waar of niet?" Dat beaamde ik: „Amsterdam: ge weldig. Altijd aanspraak. Ik mis het elke dag. Maar ja, de kinderen ken den iedereen op het dorp, die wil den niet naar de stad. En toen ze het huis uit waren, kwam het er niet meer van. Ook vanwege de hond hè. Goh, mooie etage hebben jullie hier, leuk ingericht, leuk plat dak. Heerlijke toastjes. Bedankt hoor". Toch heb ik ooit een eigen mening ge had. Heb ik verkocht, geloof ik.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2