KUNST CULTUUR Regel één: denk na en breek alle regels Overweldigende expositie over globalisering Leven van beroepsmusicus geen sprookje Woordenboek voor niet-Nederlanders Nooit gepubliceerde Carmiggelt gevonden Film over seksschandaal zaterdag 6 september 2oo3 y GPD/Mercis bv ntje krijgt tte boekje t - Dick Bruna heeft het Wte boek over Nijntje gepubli- Ird. Het eerste boek over het ■jjn zag in 1955 het levens- )t. Het nieuwe boek heet line Pluis' en gaat over de «taande gezinsuitbreiding tie familie Pluis. Alle fases ■zwangerschap en geboorte ieren de revue. Het eindigt ee dat Nijntje beschuit met t sjes mag trakteren. Het 1. k kost 5,50 euro. Iiart verkoop louwburg en - De Leidse Schouwburg int vandaag met de losse tverkoop. De kassa is van j 0 tot 17.00 uur geopend en rdoor telefonisch niet be- M baar voor reserveringen. (11 ingang van maandag is de sa weer op de reguliere tij- I geopend. lidse filmliga jijgt subsidie reüiN - Het Prins Bernhard in| uurfonds Zuid-Holland een subsidie van 4100 eu- legekend aan de Leidse Vi- en Smalfilm Uga (LVSL). ,VSL kan daarmee een be- r kopen voor vertoning van 86 oproducties op een groot !rm. De club vertoont gere- films over Leiden in buurt - ejaardenhuizen. Dat ge- rt donderdag 18 september en|in de Waag bij de inschrij- voor haring en wittebrood oktober. |ieke cd f Hoek Shaffy erdam - Uitgeverij Nijgh iDitmar eert Ramses Shaffy [met de uitgave van het 'Ramses Shaffy; Zing, lit, huil, bid, lach, werk en Tonder'. Bij het boekver- fint een cd met een nog it uitgebrachte opname van a acht minuten. Het gaat het lied Vanavond', dat zong en speelde in het bprogramma 'Nu hoor ik bok' in 1983. intal festivals raar overschat Iterdam - Het aantal festi- jen andere culturele evene- flten in Amsterdam wordt [schat. Dit is mede een ge- jvan het vrijblijvende ge- van het woord festival, stelt de Amsterdamse Kun- hd in een advies aan de ge- nte. Volgens de raad wordt Etiket festival vooral benut oor de dagelijkse program- een groter publiek te iken. Rotterdam - Beroepsmusici hebben van hun passie hun werk gemaakt, worden veelal vereerd en hebben daardoor eigen lijk de ideale baan. Wie dat denkt, komt daar van terug na de documentaire 'De Pijn en de Passie' te hebben gezien. De makers volgden het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest en zagen de musici tobben met beroepskwetsuren, want een beetje minder volstaat niet bij het Rotter dams Philharmonisch. Het orkest wordt gezien als een lichaam. Als een onderdeel niet goed functioneert, heeft het gehele li chaam daar last van. De optelsom van individuele pijn is veel zeggend. Bij meer dan de helft van de or kestleden die meededen aan een gehoor- test, is het gehoor beschadigd. Een violiste revalideert langdurig vanwege een 'frozen shoulder' en een collega is meer dan een jaar uit de roulatie geweest na een operatie aan zijn schouder. Voor weer een ander is wao aangevraagd, terwijl een cellist na 25 jaar onherstelbare gehoorschade heeft. „Misschien is dit wel de prijs die je betaalt voor dit werk. Ik vind het een redelijke prijs voor iets dat je met zoveel liefde, plezier en hartstocht hebt ge daan", stelt een inmiddels bij het Rotter dams Philharmonisch vertrokken musicus. Hij moest weg wegens gehoorproblemen. Regisseur Noud Holtmann kreeg drie jaar geleden het idee om een 'muziekfilm' te maken. „Veel fims gaan over de sprookjes kant en houden dat beeld in stand. Pas als je de achterkant van passie kent, als je weet wat musici er voor over hebben, welke of fers ze brengen, dan begrijp je de passie beter", verduidelijkt Holtmann zijn aan pak. „Ik hoop dat de film bijdraagt aan de dis cussie in de ondernemingsraad en bij de arbodienst en dat dit ertoe leidt dat musici ooit betere werkomstandigheden krijgen", stelt cellist Rob Hageman nadat hij de beel den heeft gezien. Hageman kreeg het ad vies om voortaan tijdens zijn werk gehoor- bescherming te dragen, om zijn aangetaste gehoor niet verder te beschadigen. „Maar het gaat in muziek om details. Als ik mijn oren bescherm, sluit ik me af. Dat kan niet", zegt hij in de documentaire. 'De Passie en de Pijn' doorbreekt een ta boe. Volgens producent Ireen van Ditshuy- zen praten beroepsmusici niet gemakkelijk over hun blessures. „Ze hebben heel lang, heel hard gewerkt om zover te komen. Hierover praten, maakt ze kwetsbaar." 'De Passie en de Pijn' gaat 25 september in première op het Nederlands Film Festi val. Een dag later is de documentaire te zien op televisie, Nederland 3, 21.00 uur. Amsterdam - Uitgeverij Van Dale heeft een woordenboek gelanceerd voor mensen die Ne derlands niet als moedertaal hebben, maar toch de taal willen leren. Eenvoud staat centraal in het 'Pocketwoordenboek Nederlands als twee de taal'. Zo is voor de omschrijvingen en voor beeldzinnen gebruik gemaakt van slechts 2000 woorden die het meest voorkomen in het Ne derlandse taalgebruik. Van Dale wil op deze manier bijdragen aan de integratie van bijvoorbeeld allochtonen. „Het boek is geschikt voor mensen zoals Méxima, maar vooral voor beginnende en laagopgeleide leerders van het Nederlands", aldus hoofdre dacteur M. Verburg. Volgens haar leer je een taal het beste als je de omschrijvingen in die taal krijgt aangeboden, zodat je er „en passant woorden uit de context bij leert". Het woordenboek bevat naast 14.500 trefwoor den ook teksten over de Nederlandse cultuur en gewoonten, zoals de betekenis van Sinterklaas of hoe Nederlanders en Vlamingen omgaan met maaltijden. „In Nederland bestaat de lunch voor het grootste deel uit brood: boterhammen met hartig beleg (kaas, worst of andere vleeswa ren) of met zoet beleg (bijvoorbeeld j^m of ha gelslag)." Door de beperkte keuze van woorden zijn de omschrijvingen een stuk simpeler dan in de traditionele woordenboeken. 'Tas' is 'een zak die je bij je hebt om dingen in te dragen'. In de officiële Van Dale wordt een tas omschreven als 'een zak of buidel van uiteenlopend model, veelal vrij plat en rechthoekig, gewoonlijk uit stijve stof of leer vervaardigd'. De helft van de woorden kent een buitenlander waarschijnlijk niet. Symposium over theatervernieuwingen in de twintigste eeuw door Dick van Teylingen leiden - Gisteren was een bijzon dere dag voor het Nederlandse theater. We vierden de honder- deenenzestigste geboortedag van Louis Bouwmeester, Roland Helmer werd onbekrompen in de bloemen gezet omdat hij al vijf entwintigjaar lang het LAKthea- ter laat bloeien en in de Leidse Schouwburg werd het vierde Leidse theatersymposium ge houden. We hebben hier in Leiden het oudste theater in functie van heel Nederland, en dat willen we weten. We hebben ook een universiteit waar je theater- en filmwetenschap kunt studeren. De drijvende kracht van die af deling is Coby Bordewijk, en zij organiseert sinds 2000 bijeen komsten die het rijke Leidse theaterleven sinds 1705 in kaart brengen. Over twee jaar, als we het driehonderdjarig bestaan van de schouwburg vieren, re sulteert dat in een mooi boek; studenten en andere vrijwilli gers zijn daar al druk mee be zig. De eerdere symposia gingen over de architectuur van histo rische theaters, de achttiende- eeuwse speelstijl en het melo drama van de negentiende eeuw. Gisteren waren de schijnwerpers gericht op de twintigste eeuw, waarin thea- tervemieuwingen elkaar in snel tempo opvolgden. Weg met de steracteur De huisregels van het twintig- ste-eeuwse theater waren: denk na hoe en waarom je theater speelt en breek alle regels. Aan het eind van de negentiende eeuw eindigde het tijdperk van de steracteur, zoals Louis Bouwmeester er een was ge- Studenten theater- en filmwetenschap speelden gisteren op het symposium in de Leidse Schouwburg de slotscène uit 'Drie Zusters' van Tsje- chov. Foto: Hielco Kuipers weest. Wat de koningin van de nacht was voor Christina Deu- tekom, was Shylock voor hem. Hij reisde heel Europa door met vooral het vierde bedrijf van Shakespeares De koopman van Venetië, in het Nederlands ge speeld en op de planken getolkt in de taal van het publiek. Het populairste stuk van de eerste helft van de twintigste eeuw, Heijermans' Op hoop van zegen, was een overgangs stuk, met Esther de Boer van Rijk als acteerleeuwin van de oude school, maar met een maatschappelijke boodschap die er niet om loog. De burge meester van Leiden (tevens be langenbehartiger van de visse rij) sprak in 1901 schande van de manier waarop geldbeluste reders ten tonele werden ge voerd. Naturalisme Het werd tijd dat er een einde kwam aan het sidderende, klauwende en ogenrollende spel van de klassieke topacteur, en Stanislavski perfectioneerde de naturalistische speelstijl. Brecht daarentegen liet het pu bliek duidelijk merken: dit is niet echt, dit is theater, de we reld hierbuiten is echt en daar is het een zootje. Het symbolis me moest weer niks hebben van die maatschappijkritiek, en wilde de mens verheffen met ri tuele schoonheid. Ook Artaud had de bevrijding van de mens voor ogen, maar dan via het onbewuste en de roes. Het fysieke theater van Grotowski stelde zware eisen aan acteurs en liet het publiek daarin delen, en het surrealisti sche of hilarische toneel ontre gelde door grappen en grollen; Monty Python is een klassiek voorbeeld. Deskundigen vertelden over de theatervemieuwingen. en lieten die illustreren door studenten die scènes uit typerende toneel stukken speelden. Maar om de verschillende speelstijlen tegen elkaar af te zetten had je vooral veel aan de professionele ac teurs Carlo Scheldwacht en Kir- sten Prop, die vijf keer hetzelfde stukje uit Ubu roi van Alfred Jarry speelden, steeds volgens een andere aanpak. Zestig jaar theater Een buitengewoon genoegen was de aanwezigheid van Ton Lutz, die in zijn eentje meer dan zestig jaar theatergeschie denis vertegenwoordigt. Hij werkte veel onder regisseur Pjotr Sjarow, die het gedachte goed van Stanislavski verdedig de, maar niet slaafs navolgde, en persoonlijk in Nederland een sterke Tsjechovtraditie ves tigde; het komend seizoen zijn er weer minstens twee in de Leidse Schouwburg te zien. Lutz heeft veel van de vernieu wingen persoonlijk meege maakt, en had daar veel langer over mogen vertellen dan gis teravond in het programma paste. Het symposium van gisteren is een mooi voorbeeld van hoe de universiteit en het culturele le ven van Leiden van elkaar kun nen profiteren. Volgend jaar staat het cabaret centraal, daar na vieren we de driehonderdste veijaardag van de parel van de Oude Vest. amsterdam/anp - Op een Am sterdamse zolder is een nog nooit gepubliceerde column van wijlen Simon Carmiggelt gevonden. De publicist heeft het in zijn cursiefje over een si tuatie in de oorlog, maar Car miggelt moet het stukje volgens Het Parool na de oorlog hebben geschreven, want hij onderte kende met zijn eigen naam. In de oorlog verscheen Het Parool immers illegaal. Carmiggelt schreef uit het ge zichtspunt van een verzetsman die is aangehouden en anti- Duitse plakkertjes van een muur moet verwijderen. De co lumn heet Vijf voor de Leidse- straat'. De vinder, de inmiddels 84-jarige Arie van Soest, trof de doorslag aan tussen andere pa pieren en het persoonsbewijs van zijn echtgenote Tinie Kern- per, die koerierster was van de oprichter van het illegale Pa rool, Frans Goedhart. amsterdam/anp - Het zestien de documentairefilmfestival IDFA opent op 20 november met 'Capturing the Friedmans' van Andrew Jarecki. De rol prent werd dit jaar in de Ver enigde Staten vervaardigd. In de tien dagen daarna worden meer dan tweehonderd inter nationale documentaires ver toond op diverse plekken in Amsterdam. In 'Capturing the Friedmans' reconstrueert Andrew Jarecki een seksschandaal dat halver wege de jaren tachtig maan denlang het nieuws in Amerika beheerste. Het gezin Friedman raakt ernstig ontwricht als va der Arnold en één van zijn drie zoons, Jesse, worden gearres teerd op verdenking van groot schalig misbruik van jonge jon gens. Tiende editie van fotofestival Noorderlicht in Groningen door Rob de Kam Groningen - Een Japanse toeriste die zich in Zwitserland laat fotograferen als Heidi, Hol landse garnalen die worden gepeld in Ma rokko, Braziliaanse koffieboeren die zich uit de naad werken voor een Italiaans kopje es presso. De onderlinge verwevenheid van de mondiale samenleving staat centraal op 'Global Detail', de hoofdexpositie van het tiende Groninger fotofestival Noorderlicht dat vandaag wordt geopend. Globalisering. Voor de demonstranten in Seattle, Genua, Davos en al die andere oor den waar de machtigste landen ter wereld vergaderen is het een vloek. Een term die staat voor de toenemende greep van de rij ke landen, en dan met name de VS, op de wereldeconomie, waardoor de sociaal-eco nomische kloof tussen arm en rijk alleen maar groter wordt. Globalisering is het thema van 'Global De tail', de hoofdexpositie van Noorderlicht in de Groninger Der Aa-Kerk. En als de expo sitie, met werk van veertig fotografen, één ding duidelijk maakt, dan is het wel dat een moreel oordeel over het begrip globalise ring weliswaar voor de hand ligt, maar ei genlijk nauwelijks terzake doet. Het proces is onomkeerbaar, zelfs de demonstraties tegen de globalisering zijn al een logisch onderdeel van het proces geworden. Ze zijn verworden tot een ritueel kat en muis spel met de autoriteiten, zoals de serie 'Calling The Shots' van de Canadezen Ca rol Condé en Karl Beveridge op de exposi tie toont. De globalisering is een feit waar we maar mee moeten leren leven, zo maakt 'Global Detail' duidelijk. Al dragen veel fotografen wel degelijk een moreel oordeel in hun werk uit. Een remedie hebben zé echter ook niet. Tot in de verste uithoeken is de globe één aan het worden, zeker als je naar de buitenkant kijkt. De hele wereld drinkt Coca Cola, draagt Nikes en eet hamburgers van McDonald's. Er zijn fotografen die zich gretig op die bui tenkant storten. Die hun verbijstering of boosheid over de eenwording verbeelden door in hun foto's authentiek naast westers te plaatsen, arm naast rijk. 'Global Detail' grossiert bijvoorbeeld in afbeeldingen van colaflesjes. Het kan pakkende beelden op leveren vol schrijnende contrasten. Zoals de foto van een Argentijns straatkind dat hongerig door een raam naar het bord van weldoorvoede restaurantbezoekers staart. Schrijnend inderdaad, maar het is ook ge makkelijk scoren. Net als dat beeld van een zwerfkind dat op straat ligt onder een affi che van creditcardmaatschappij Visa. De Bulgaar Boris Missirkov fotografeert Oost-Europese huiskamers met tv's die al lemaal op 'The Bold and the Beautiful' staan afgestemd. Ook dat is een redelijk voor de hand liggende gedachte, maar zijn serie heeft een mooi neveneffect. Niet zo zeer het feit dat de tv's allemaal hetzelfde programma tonen treft namelijk het oog, maar eerder de manier waarop die toestel len de huiskamers domineren, als een we relds huisaltaar. Dat je met voor de hand liggende symbo len als colaflessen ook heel verrassende dingen kunt doen, demonstreert overigens de Chinees Qingson Wang die de ronkende beeldtaal van het oude communistische bewind op effectieve wijze koppelt aan de beeldmerken van McDonald's en Coca Co la. Chinese arbeiders trekken blijmoedig op om toe te treden tot de wereldorde van consumenten. De kritische foto's prikke len, maar hebben ook humor. Andere fotografen storten zich op ernstige uitwassen van de globalisering. Neem de serie die Raghu Rai maakte in Bhopal, de Indiase stad die in 1984 door een vreselijke giframp getroffen werd na een explosie in de chemische fabriek van Union Carbide. Achttien jaar nadat Rai daar een wereldbe roemd geworden foto van een bij de ramp omgekomen kind maakte, keerde hij er te rug en legde vast hoe duizenden Indiërs nog steeds worstelen met de naweeën van de explosie. Daarnaast zijn er op 'Global Detail' ook fo tografen die op een meer poëtische manier duidelijk maken dat onze wereld een een heidsworst aan het worden is. Harvey Ben- ge uit Nieuw-Zeeland is zo'n fotograaf. Hij doet het met op het eerste gezicht doodge wone beelden: een stoel, een zwembad, een deurbel, een muur. De bel stamt uit het Franse Angers, de deurbel uit Boeda pest, het zwembad uit Bangkok en de muur uit Parijs. De crux zit in het feit dat die voorwerpen en straatbeelden hun her komst niet verraden, je hebt het bijschrift nodig om te weten waar ze vandaan ko men. Benge demonstreert zo onopvallend maar effectief de sluipende manier waarop de uniformiteit in onze samenleving voort schrijdt. Is het alleen kommer en kwel op 'Global Detail'? Nee, juist de sterkste foto's laten ook een keerzijde zien. Neem de blijde ver wondering van twee Chinese tieners die op een foto van de Brit Rhodri Jones op een roltrap in een reusachtig warenhuis vol verwachting naar boven Idjken. Hier sche mert de opwinding door die het 'nieuwe' kan veroorzaken. Noorderlicht, 7 september t/m 12 okto ber, op meer dan 60 locaties in en rond Groningen. Meer informatie: www.noor- derlicht.com Deze deurbel uit Boedapest illustreert de sluipende manier waarop de wereld een eenheidsworst wordt. Foto: Harvey Benge - Chinese tieners kijken op een roltrap in een warenhuis vol ver ding naar boven. Foto: Rhodri Jones

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 27