iet voetbaldier Van ijkeren wil genieten SPORT let echte korfbal niet verloochenen' Dopingcontroles? S2 Irmalige prof versterkt aanval van Alphense Boys N Alphense Boys - UNIO Zondag, 14.00 uur Vlietloop hoopt op topper Baket en mooiweerlopers De Treffers speelt onder protest Fortuna - TOP Zaterdag, 15.30 uur Pi! 3' ytf _L HDC 982 zaterdag 6 september 2oo3 ter van der Hulst aan den rijn - Twaalf aald voetbal en dan op- rug bij de amateurs. etn Eijkeren moest er even iinen. Ik heb het een ((peilijk gehad met het feit let meer overdag trainde. aieen bepaald ritme en jSjpeens overschakelen. Ik et gevoel dat alles een an me wegliep, maar als n"ergste is in het leven, en ik ervoor", aldus de ?ne Zaandammer die na oen bij zondaghoofd- •linkwijk zijn draai weer ivonden. De aanvaller norgen zijn debuut voor e Boys. nri - roeren pakte een jaar ge- 3get beroep weer op dat |e eerste twee jaar van Dfcarrière nog combi- met voetballen. „Ik ben sr|inastiekleraar op twee aan de slag gegaan. Op isoad ik het wel naar mijn de andere niet. Ik werk 1(-j| dagen per week, alleen die eerste school voor n Krommenie." ijft de Zaandammer als ied verloopt ook in de t zijdelings met het bal verbonden. Bij WK es volgt hij een oplei- ir voetbalcommentator, rijf levert onder meer •vers aan SBS6, Canal+ iet-tv. „Ik spreek nu als 5 commentaar in bij van eerder opgenomen —den. Als de tijd er rijp £a ik wellicht echt duels f verslaan. Het is erg leuk om te doen en ik hoop dan ook dat het wat wordt. Ik doe er in ieder geval mijn best voor." Van Eijkeren ondervindt spe lenderwijs dat hij voor een goe de uitoefening van het vak nog wat moet leren. „Ik moet dui delijk praten, op mijn timing letten, goed articuleren en pro beren om mijn licht Haagse ac cent te temperen. Of ik dit werk fulltime wil gaan doen? Daar kan ik nu nog niet over oorde len." De link tussen Alphense Boys en WK Producties is snel ge maakt. Oud-voorzitter van de voetbalclub Kees Jansma is één van de directeuren van het be drijf. „Ik twijfelde of ik nog een jaartje wilde doorgaan, totdat Jansma zei: 'Kom toch lekker bij ons ballen'. Bij Elinkwijk was niet duidelijk wat ze precies met mij wilden en Alphense Boys zag graag dat ik kwam. Hier hoef ik ook niet drie keer per week trainen. Ik wil de vrij dagavond vrij houden, zodat ik beschikbaar kan zijn als com mentator voor de eerste divisie. Ik kende bovendien trainer Pe ter Wubben. Ik heb met hem op het CIOS gezeten." De terugkeer naar de amateurs valt de voormalige profvoetbal lers meestal niet licht. Ook Van Eijkeren merkte dat vorig jaar bij Elinkwijk. „Natuurlijk kun je je druk maken over een, in ver gelijking met de profs, slecht trainingsveld of slechte verlich ting. Je hebt er alleen niets aan. Je moet een knop omzetten, anders kun je beter stoppen. Ik heb daar ook wel over nage- dacht, maar ik vind het nog steeds erg leuk om te ballen en te rennen." Het liefste had Van Eijkeren zijn loopbaan als profvoetballer vo rig jaar nog verlengd. Aan zijn capaciteiten hoefde niet te wor den getwijfeld. Zat hij het eerste half jaar van zijn laatste profsei zoen nog op de bank bij zijn werkgever ADO Den Haag, in het tweede deel van de compe titie bewees hij het ongelijk van de trainers. In twee opeenvol gende duels - eerst als invaller tegen Haarlem en vervolgens als basisspeler tegen Cambuur - scoorde hij drie doelpunten. „Ik maakte er nog zestien in de competitie en vier in de nacom- petitie." Toch werd zijn aflo pende contract niet verlengd. „Ik had nog wel één of twee sei zoenen door willen gaan, maar andere clubs hadden geen of heel weinig geld of dachten op voorhand al dat ze mij niet kon den betalen." In plaats daarvan werd het Elinkwijk en nu Al phense Boys. Van Eijkeren, die als voetballer opgroeide bij de inmiddels ge fuseerde Haagse club ZW, vindt dat het amateumiveau in de loop der jaren achteruit is gegaan. „Ik doel dan vooral op de derde en vierde klasse. Bij ZW hadden we destijds een aardig elftal en we werden on geslagen kampioen. In vergelij king met toen is het niveau af genomen. Wat me ook opvalt is dat er minder publiek is. Bij Elinkwijk viel me dat althans te gen. Ik heb begrepen dat er hier nog wel redelijk wat toeschou wers komen." Die belangstelling zal vooral af hangen van de resultaten. Wat voor seizoen Alphense Boys te gemoet gaat kan de nieuwko mer moeilijk inschatten. „We hebben een aardige voorberei ding achter de rug, het gaat al leen om de competitie. Alphen se Boys heeft een aardig elftal, voorschoten - Mohammed Ba ket doet een aanval op het par- coursrecord van de Vlietloop. De Palestijnse hardloper, die al jaren in Nederland woont, wil morgen met zo min mogelijk inspanningen de 21,1 kilometer in Voorschoten winnend vol tooien. Om een dubbele premie (voor overwinning en record) te innen, volstaat vermoedelijk een tijd rond de 67 minuten. Organisator Ed Zijl is blij met de toezegging van de professio nele hardloper, maar houdt een slag om de arm. „De manager van Baket vroeg meer dan wij kunnen bieden", zegt de Voor schotenaar. „Toch eindigde ons gesprek positief, dus ik ga ervan uit dat Baket komt. Hij hoeft niet eens voluit te lopen om het parcoursrecord (1.08.16 van Neals Strik) te verbeteren. Voor Baket is dat een peulenschille tje, want hij heeft een halve ma rathon wel eens in 1 uur en 2 minuten voltooid." Of de 28ste Vlietloop gediend is met een atleet van het kaliber Baket valt nog te bezien. Veel hangt af van de concurrenten, die Zijl vooral uit Haagse con treien verwacht. Roche Silvius, Albert Beekhuizen en Willem de Graaf, de winnaar van vorig jaar, hebben zich al aangemeld. „Zij willen onder de 1 uur en 10 minuten lopen en kunnen mis schien in de buurt blijven van Baket. Ook Jos Krist uit Land graaf is van dat niveau." Daarnaast komen er honderden minder gerenommeerde hard lopers naar de Voorstraat, waar eerst (om 12.00 uur) de 2 en 5 kilometer en later (13.00 uur) de 10,3 en 21,1 kilometer van start gaan. Zijl mikt op duizend deelnemers, maar dan moet het weer meezitten. „De Vlietloop moet het vaak hebben van mooiweerlopers." Dat het zwaartepunt dit jaar bij de hal ve marathon ligt, verklaart hij uit de populariteit van de mara thon van Berlijn. „Veel deelne mers daaraan leggen in Voor schoten een laatste test af." Om ook de 10,3 kilometer op te krikken wil Zijl het liefst 300 meter afsnoepen van die vreemde afstand. „Ik ben voor stander van precies 10 kilome ter. Maar dan moeten we de start verleggen en daar hebben we de vrijwilligers niet voor. Nu staat er wel een klok op het 10- kilometerpunt, maar als je dat bereikt moet je nog verder. De resterende meters zijn uiteraard niet de gemakkelijkste." Emiel van Eijkeren (links): „Ik kreeg het gevoel dat alles een beetje van me wegliep, maar als dat het erg ste is in het leven, dan teken ik ervoor." Foto: Mark Lamers maar ik weet niet wat dat waard is. Ik weet niets van de andere ploegen in onze klasse." Over zijn positie in het elftal tastte de aanvaller in de voor bereiding nog in het duister. Van Eijkeren speelde oefen wedstrijden in de spits en ook daar achter. „Op 'tien' ben je iets minder afhankelijk en kun je zelf vaker de bal opeisen, maar ook als ik op 'negen' moet spelen vind ik dat prima. Het maakt mij niet veel uit. Ik ben tevreden als Alphense Boys goed meedraait in de competi tie en ikzelf lekker loop te bal len. We moeten een beetje ple zier maken met elkaar. Trainer Nol de Ruiter zei bij FC Utrecht ooit tegen mij: „Je bent veel te veel een liefhebber". Ik snap wel wat hij bedoelde. Hij zag in mij een voetbaldier." roelofarendsveen - De tafel tennissers van Heemskerk- sport/De Treffers spelen mor gen onder protest tegen Westa. Reden voor het protest is het meespelen van Frank Rengen- hart bij Westa. Rengenhart stond vorig seizoen nog bij De Treffers onder contract, maar ging op zoek naar een club in het buitenland. Toen hij daarin niet slaagde, meldde hij zich (te laat) aan bij Westa. De teamop- gaven voor de eredivisie moe ten op 1 juli definitief zijn be kendgemaakt. Volgens de regels van de BV Eredivisie is Rengenhart niet speelgerechtigd. Het hoofdbe stuur van de NTTB maakte ech ter een uitzondering, met als dragende reden dat Rengenhart geen versterkling van het team betekent. De Treffers is het daar niet mee eens. „Frank is bij ons zonder problemen wegge gaan", zegt teammanager Fred van Oostenrijk. „Hij wilde een poging wagen in het buitenland en wij hebben dat, ook al had den we hem liever bij het team gehouden, gerespecteerd. Maar als ik lees dat een van de argu menten is dat hij geen verster king is voor Westa, vraag ik me af waar ze mee bezig zijn. Frank is voor elk team in de eredivisie een versterking." Jan Backhuijs van de BV Eredi visie deelt die mening, maar volgt het standpunt van het hoofdbestuur. Reden genoeg voor De Treffers om onder pro test aan te treden, mocht Ren genhart morgen opgesteld wor den. k :ha Nieuwenhuisen (TOP) wil feeling houden met de hoofdklasse '5| lg lian Leef mans hm - Het wordt een ejre opgave. Korfbalclub et'j>et zich het komende 1>en handhaven in een [iet gelouterde vereni- Deetos, Fortuna en Eibernest. Volgens de routinier Mascha iuijsen is haar ploeg verjongd, maar ook :edte gegroeid en daar- d genoeg om dat te be- 'igen. Ze roemt de sfeer lub, de enige regionale iwoordiger op het iveau. En ze heeft een ken mening over het korfbal. „Mensen be iets van dat gefriemel korf." ;an soms nog een sterk :lf gekeerd wereldje iwenhuijsen werkt als idministrateur bij de en laat dat nou een 2 hoofdsponsor van i. De eigenaar korfbalt :h kreeg Nieuwenhuij- iport niet van huis uit kom niet uit een korf- e. Ik raakte uitgekeken :k ballet en zwemmen, ilaatselijke schoolkorf- loi, dat nog altijd een karakter heeft, ben ik terechtgekomen. Pas /as al tien. Veel leden ctisch geboren op de us niet." ambitieus, zo typeert vereniging. „Met een ugdopleiding en een •nderlinge betrokken- :mand werkt zijn trai- f en vertrekt. Ook spe- het eerste draaien een of een commissietje selectie krijgt goede ïn dan moeten ze ook die opgedane kennis 3t resultaat daarvan is iteams landelijk regel- ed scoren. In de huidi- iegroep zitten spelers iters die in de BI Ne- kampioen werden." jelopen jaren wisselde ïlmatig van hoofdklas- overgangsklasse en Jg. „De degradatie in /vas enorm balen. We 'ns zó graag handha- zijn niet aantrekkelijk ers van grote, bekende ie buurt. Omgekeerd is het geval. Wij moeten eigen middelen doen is dat gewoon niet vol- Het is niet erg om een Mascha Nieuwenhuijsen: „Mensen begrijpen niets van dat gefriemel onder de korf." Archieffoto: Eric Taal keer een stapje terug te zetten als we maar blijven leren en ons blijven verbeteren. Dat lukt mij ook nog altijd. Zo lang ik plezier heb, ga ik door, maar het kan ook zomaar mijn laatste sei zoen zijn." Een voorwaarde om een stabie le hoofdklasser te worden, heeft volgens Nieuwenhuijsen met leeftijd en routine te maken. „Op het moment dat ik in het eerste team kwam, nam een he le generatie afscheid. Kan ik me ook wel voorstellen, als je vijf tien jaar achtereen twee keer in de week moet trainen. De ge middelde leeftijd kelderde van ongeveer 27 naar 21. Het eerste team moet ervaring én talent hebben. Er moet een mooie overgang in zitten. Dat is een belangrijke voorwaarde." Die is er volgens Nieuwenhuij sen nu. Het tweede team speelt reserve-hoofdklasse en talent Bregtje van Drongelen is terug na een langdurige knieblessure. De selectie is daardoor breed, zeker wat vrouwen betreft. Alles draait komend seizoen om twee doelen: op het gras de hoofd- klassestatus behouden en ver volgens tijdens het indoorsei- zoen die status na een jaar af wezigheid heroveren. Het verschil in importantie tus sen het veld- en zaalkorfbal is ook bij TOP merkbaar. Het eer ste gedeelte van het veldseizoen wordt gebruikt om nieuwe spe lers in te passen zodat een inge speeld team in de sporthal Wasbeek voor de beoogde titel kan strijden. „Toch is het veld seizoen niet onbelangrijk. Je moet bij een van de twee tak ken in de hoofdklasse zitten om feeling met de clubs op het hoogste niveau te houden. Het veldseizoen wordt een pittige leerschool." Nieuwenhuijsen vindt het jam mer dat Sporting Trigon, de Leidse club die kortstondig in de hoofdklasse ronddoolde, in middels weer is afgezakt. „Der by's spelen is iets speciaals en een volle Vijf Meihal had wel wat. Ik ging regelmatig kijken. Veel toeschouwers, dat is altijd leuk. Wij hebben een vaste schare die op de banken staat als de bal erin gaat. Toch ben ik het niet eens met het beleid om korfbal steeds aantrekkelijker te maken voor een groot publiek. Je ziet weinig frank en vrij korf bal meer; we zeggen wel eens dat het op schaken begint te lij ken. Mensen die vroeger korf balden begrijpen niets van dat gefriemel onder de korf. Waar om de sport promoten door re gels te veranderen? Alles is ge richt op de commercie, er is zelfs geprobeerd de schotklok in te voeren. Als je het spelletje probeert om te bouwen zodat ook leken het begrijpen dan verloochen je het echte korfbal. Als ik had willen basketballen, dan was ik wel naar een basket balclub gegaan." Nieuwenhuijsen heeft er ook lak aan wat anderen van haar hobby vinden. „Toen ik nog in de kroeg werkte (De Twee We zen, red.), werd daar aan de bar regelmatig flauw gedaan over korfbal. Ik heb eens een paar van die grappenmakers uitge nodigd om langs te komen. Ze keken op van de benodigde hoeveelheid tactiek en tech niek. Ze gaven toe dat korfbal niet zo suf is als ze wel dach ten." Toch neemt ze niet altijd soort gelijke moeite om zich te verde digen. „Als ik de aankondiging van Mart Smeets hoor, bij een van de spaarzame keren dat korfbal op tv wordt uitgezon den, dan passeren alle clichés weer de revue. Vervolgens brengen ze de verkeerde spel momenten in beeld. Het maakt mij niet uit dat er mensen zijn die korfbal niet leuk vinden; fk vind het leuk." Dopingcontroles in de sport zijn al jaren gemeengoed. Met in gang van dit seizoen lopen ook de amateurvoetballers in de hoogste klassen de kans om zich bij de controleurs van Do- CoNed (Doping Controle Neder land) te moeten melden. Canna bis valt buiten de controle en ook bij bewezen cocaïnegebruik wordt minder zwaar gestraft dan in andere Uefa- en Fifa-lan- den. Betrokkenen over de in voering van de dopingcontroles. Feike Dijk, clubarts van Quick Boys: „We hebben de spelersgroep tijdens de eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen geïnfor meerd en gevraagd na te gaan wat voor medicijnen ze gebrui ken. Via een verWaring is aan gegeven dat sommige midde len noodzakelijk zijn voor een speler. Wij zijn er klaar voor. Aan de ene kant zorgen de controles voor een behoorlijke inbreuk op de privacy, aan de andere kant wordt in de hoofd klasse op een dermate hoog ni veau sport beoefend dat het voor te stellen valt dat er naar verboden middelen wordt ge grepen. Bij Quick Boys hebben we daar overigens geen erva ringen mee. Voetballers zijn mensen als iedereen, dus kan het zijn dat zij ook softdrugs of pillen gebruiken. Wij hebben de selectie in ieder geval op het hart gedrukt, ook al wordt er niet op cannabis gecontro leerd, dat we dat onacceptabel vinden. Spelers hebben een verantwoordelijkheid ten op zichte van het team en de club." Rob de Leede, voorlichter van de KNVB: „Het is in de sportwereld ge meengoed dat wordt gestreden tegen doping. IOC en NOC *NSF zijn daar al tijden mee bezig. Het heeft te maken met fair play. In het profvoetbal zijn de controles al enkele ja ren ingevoerd, dat de amateurs zouden volgen was een kwestie van tijd. Het is niet zo dat de waarden en normen zomaar vervallen omdat de amateurs niet internationaal spelen." Mark Jansen, speler van Ter Leede: „Enerzijds is het wel erg serf- TABiiAU DES COUREUS: A CCWROiSS Tfc.X ftisrrcu' je jf xeJit-f* êus, maar anderzijds is het wel goed dat het gebeurt. We zijn toch met topsport bezig. De spelers maken er nu nog on derling geintjes over, maar we weten niet goed wat wel en niet mag. Als je een red buil op hebt en je moet plassen, word je dan gepakt? En we weten ook niet wat voor straf je staat te wachten als je positief wordt bevonden." Andries Wendt, trainer van Noordwijk: „Op zich is het wel goed dat de controles worden gehouden, maar ik verwacht niet dat het veel oplevert. Daarvoor is het onderzoek met 45 controles per seizoen te beperkt. Eigen lijk is het zoeken naar een speld in een hooiberg. We heb ben al eerder controles in het amateurvoetbal gehad. Ik speelde toen nog samen in een elftal met Ruud Bröring en Jan Willem Bogers. Bogers had een probleem want hij kon twee uur lang niet plassen. Rocky Pitti was zaterdag ook zenuw achtig. Hij zei: 'Ik kan dat niet als er iemand staat te kijken'. Mogelijk dat er bij de controles wel aan het licht komt dat ie mand eens een jointje rookt of een pilletje pakt en misschien gebruiken een paar jongens coke. Met dat mooie gedoog beleid in Nederland is dat op elke hoek van de straat kopen. Ze zullen daarom iets meer op moeten passen. De spelers zijn er wel mee bezig. Van DoCo- Ned kregen ze een folder waar alle prestatiebevorderende middelen op staan, maar dat roept ook weer vragen op. Zo willen ze weten hoeveel kop pen koffie ze kunnen drinken, want cafeïne staat ook op de lijst. Michael Scholten had neusdruppels gebruikt en vroeg zich af of daar geen ver boden middelen in zaten. De jongens moeten overdag ge woon hu.- brood verdienen, dus ik verwacht niet dat ze zo heftig met de sport bezig zijn dat ze middelen gebruiken. Wat dat betreft lijkt het een beetje op werkgelegenheid cre- Lonneke Bransz, basketbal ster van het BV Leiderdorp en het Nederlands team: „Ze controleren in het basket bal ook, dus in die zin is het wel logisch. Probleem is alleen de communicatie. Ik heb twee maal moeten plassen, maar de uitslag hoor je vervolgens niet. Er zijn zelfs mensen die den ken datje op de wedstrijddag geen cola mag drinken. De ge volgen zijn ook niet duidelijk. Er wordt wel gedreigd met twee jaar uitsluiting, maar waarvoor weet je dan niet. Ik denk dat het gebruik van ver boden middelen in het Neder landse vrouwenbasketbal niet aan de orde is. Amateurvoetbal begeeft zich denk ik qgi beetje op hetzelfde niveau. Onlangs kwam er helemaal uit Limburg een vrouw om die controle te houden en dan moet je daar in je nakie gaan zitten. Het is een soort van Melkertbaan maar dan anders. Zeg maar een plasbaan." Martin van Kins, oud-speler van Noordwijk en FC Lisse: „Onzin. Als je zo weinig con troleert, wat verwacht je dan te vinden? Het is weer Nederland op zijn smalst. Het gaat ner gens over. Dit is leuk voor de conversatie en de grappen en grollen in de kantine. Dat een jointje mag kan ik wel begrij pen. Daar ga je echt niet beter van voetballen. Je wordt er al leen maar loom van. Misschien dat iemand na een avondje doorzakken wel eens een lijntje snuift, maar dat helpt ook niet. Na dertig sprintjes trekken scheurt-ie geheid wat af." Peter van der Hulst

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 23