DUIN BOLLENSTREEK Fries bedrijf wil bioscoop in Katwijk Schippertjesdagen: niet te veel verandering Noordwijkse school De Bronckhorst krijgt stoeptegel tegen zinloos geweld 'Ik kom wat brengen, maar wil ook wat halen' "'ssenaren willen het oudste dis van het dorp niet kwijt R7 JOL start nieuw speelproject met sportopbouwwerker Vijf maanden cel geëist voor mishandeling baas "jrdwijk: meer ristenbelasting jwijk - Noordwijk kan (n verhoging van de toe- ■belasting heen. Een meer aad van de plaatselijke poli- Jat akkoord, zij het jvoetend, met het voor- i "in burgemeester en wet- ïrs om de belasting te ver- en verder te differentië- u is er in Noordwijk nog rief voor hotels tot en met ITferren en één tarief voor met vier of vijf sterren, t verdere differentiëring ji er aparte tarieven voor ster. Met de verhoging ^Noordwijk 1,9 miljoen innen te krijgen. De ver- is fors. Sommige hotels ji bijna het dubbele gaan n van wat ze tot nu toe -,'ii zaterdag 6 september 2003 door Bas de Rue noordwijk - Honderden leerlingen van basisschool De Bronckhorst kij ken op het schoolplein gespannen toe hoe een dertig meter hoge hijs kraan een stoeptegel van Stichting Stop Zinloos Geweld heel precies op zijn plaats legt. De stoeptegel is door leerlinge Saskia van Schie aan de school geschonken. Bart Wisbrun, voorzitter van de stichting, is blij met de ludieke actie: „Echt onwijs goed." De Bronckhorst is eigenlijk al veel langer bezig met de thema's pesten en omgang met elkaar. De leerlingen worden er zelfs contractueel aan ge houden Terwijl de ronkende hijskraan lang zaam het tegeltje op zijn plaats takelt, houden de leerlingen van De Bronck horst papiertjes omhoog die samen de boodschap 'Geweld is dom, dus niet doen' vormen. Zusjes Saskia en Inge van Schie hameren de tegel met het bekende lieveheersbeestje nog eens stevig in de grond. Met de tegels wil de stichting de dis cussie over zinloos geweld levend houden. Ze hoopt dat er een preven tieve werking vanuit gaat. De tegels liggen inmiddels al in heel Neder land; op scholen, pleinen, speelplaat sen en straathoeken. Maandag wordt nog er een geplaatst bij de Rijnsburg- se Wilhelminaschool. Wisbrun: „Het gaat erom te werken aan een mentali teitsverandering. Het lieveheerbeestje op de tegel is een krachtig symbool. Onze Stichting zet in op preventie in plaats van repressie. Voorkomen is genezen." Schoolhoofd Marjolein Hensen knikt. Ook zij is blij met de tegel. „Aan het begin van elk schooljaar besteedt on ze school veel aandacht aan het voor komen van pesten en hoe we op school gezellig met elkaar kunnen omgaan." In groep vijf tekenen de leerlingen bijvoorbeeld ieder jaar een 'pestcontract'. Hierin staan bepalin gen als 'Wij schelden elkaar niet uit' en 'Wij bedreigen elkaar niet'. Ook de ouders tekenen. Zij beloven de kinde ren 'te stimuleren zich aan de afspra ken te houden.' In de lagere groepen van De Bronck horst krijgt pesten veel aandacht. „We leren de kinderen bijvoorbeeld eerlijk met het speelgoed samen te doen. Of dat ze respect moeten heb ben voor andermans spullen. Van de jas van een ander blijf je af. Dat soort afspraken kun je heel goed met jonge kinderen maken." Is pesten op De Bronckhorst dan ver leden tijd? Niet helemaal. Michael (9) vindt er niks aan. Maar plagen mag natuurlijk wel. Want dat zijn gewoon grapjes. „Pesten hoort niet echt", vindt Marijke (10). „Maar soms pest ik mijn broertje wel eens." Voor Bart Wisbrun is dit alles niet zo'n probleem. Pesten hoort er nu eenmaal een beetje bij. „Niemand is heilig en we pesten allemaal wel eens. Maar het gaat erom dat we de kinderen bijbrengen dat er bepaalde grenzen zijn. Pesten zal altijd blijven bestaan, maar het kan altijd minder. Ons doel is mensen meer te laten na denken over zinloos geweld. Daar moet je voortdurend energie in blij ven steken." 'd waren. jchiehuis rI weer open ik - Het verbouwde paro- aiiis van de RK-kerk Joan- Doper aan de Kerkstraat vijk wordt morgen her- lv Dat gebeurt om tien uur gens met muzikale on- aning van de Harmonie 1 9i, die vaste huurder is 1 t parochiehuis. Na het .ningsritueel wordt de naam van het parochie- tthuld. Op zaterdag 13 3(tber houdt het parochie- r van tien tot twaalf uur ën huis. ng over 9enschuren Herbestemming en be- 5 bën oude bollenschuren ■hitectonische waarde entraal in een lezing op dag 11 september in m de Zwarte Tulp, kveg 2a. Spreker is P. Nij- fc|delijk coördinator indu- Brfgoed van Monumen- B. De lezing sluit aan bij en prentententoonstel- Biet museum, getiteld Bchuren, boeren en boe- Bian de kleurige kust'. De Begint om 19.30 uur, de ^nt om 19.00 uur. mgst in I Katwijk I - De Katwijkse biblio- pudt maandag 15 sep- samenwerking met J) een thema-avond over it. NKO is een organisa- Ipkomt voor de belan- 1 ouders in het onder- igeveer tien procent van Ingen heeft in meer of b mate last van faal- Jrank Veltman van het ftlf werkzaam in het (ba- fcrwijs, behandelt het naf 20.00 uur. Toe- marten kosten 3,50 euro e koop in alle vestigin- Ide Katwijkse biblio- [enmarkt met inenverhalen - De Stichting Boven- a2hdianen Suriname or- n <fr vandaag een boeken- n rt tuincentrum De Uiver, OOIat 141. Vanaf half negen ;ns biedt de stichting L D00 boeken in allerlei p koop aan. Liefhebbers lanenverhalen kunnen ootnplaar van Het Testa- ief Tamenta reserveren, ma;ameling van negentig ïrhalen van Zuid-Suri- /anindianen. De op- n otvan de verkoop gaat idelPPr°jecten voor de in- n Zuid-Suriname. Michel Faas: „We gaan actief allerlei spelvormen aanbieden. We willen de jongeren wat meer aanbieden dan voetballen alleen. Foto: Henk Bouwman door Rob Onderwater katwijk - Het Hoogeveense be drijf Movie (F)Unlimited wil een bioscoop beginnen in Katwijk. Het gaat om een zogeheten ser vicebioscoop met vier zalen. De gemeente heeft het verzoek in behandeling, maar er is nog geen besluit genomen. Het kustdorp heeft eerder een bioscoop binnen de gemeente grenzen gehad. Dat was op de plek waar nu een snookercen trum is gevestigd aan de Bad- straat. Movie (F)Unlimited wil er een moderne bioscoop van maken, waar de bezoekers tij dens de filmvoorstelling con sumpties kunnen bestellen. Die aanpak is succesvol in plaatsen als Hoogeveen en Zevenaar. De bezoekers zitten in luxe stoelen met maximale beenruimte, wandvullende doeken en een goede kwaliteit geluid. Directeur O. van der Veen ge looft dat de servicebioscoop een succes kan worden in Kat wijk. „In een plaats als Zeve naar met 38.000 inwoners trek ken we 110.000 bezoekers. Dat is ruim boven het gemiddelde in Nederland van 1,4 bioscoop bezoeken per jaar. De bezoe kers komen niet allemaal uit Zevenaar zelf, maar vooral uit Arnhem. Die mensen spreekt de formule van servicebioscoop aan en willen daar graag voor omrijden." Het bedrijf heeft een oppervlak te nodig van 1250 vierkante me ter voor een bioscoop met vier zalen. Er zijn drie middelgrote ruimten en een hoofdzaal met 540 stoelen nodig. In de zalen staan ook zogeheten love-seats, dat zijn stoelen zonder mid denleuning. Movie (F)Unlimited heeft nog geen plek op het oog. „Onze strategie is om ons in verbin ding te stellen met een project ontwikkelaar, die voor ons de ruimte uitzoekt. Of we vragen de gemeente zelf of ze een ge schikte locatie heeft. We moe ten daarover nog beslissen." Movie (F)Unlimited wil in klei nere plaatsen in Nederland meerdere bioscopen bouwen. Het bedrijf had ook in Valken burg een zelfde verzoek als in Katwijk ingediend. Maar dat bleek bij nader inzien een ver gissing. De secretaresse had de aanvraag moeten sturen naar Valkenburg in Zuid-Limburg. door Aart van der Kuijl lisse - Jeugdopbouwwerk Lisse (JOL) is sinds kort in het trotse bezit van een sportopbouwwerker: Michel Faas (24). Faas gaat uitvoering geven aan een nieuw straatproject van het JOL dat luis tert naar de naam Samen Buiten Spelen 6-16 (SBS6-16). Binnenkort zal hij met zijn bakfiets vol met sport- en spelspul- len te vinden zijn in de wijken de Blin- kerd en Poelpolder Zuid II. SBS6-16 (spreek uit: Esbee-es-zes tot zestien) wil jongeren in de leeftijd van zes tot zestien jaar in staat stellen vrij te spelen met een groot assortiment aan sport- en spelmaterialen. Het project is bedoeld om jongeren beter te leren sa menspelen en wil, als het even kan, ver veeld hanggedrag ontmoedigen. Het project dat deze maand is opgezet, heeft een looptijd van een jaar. De sportopbouwwerker kon worden gefi nancierd dankzij een financiële bijdrage van 5.250 euro van Fonds 1818 dat is voortgekomen uit Stichting VSB Fonds Den Haag en Omstreken. De sportopbouwwerker zal niet alleen de uitgifte van sport- en spelmateriaal begeleiden, maar ook zelf actief mee doen met de sport- en spelactiviteiten en waar nodig instructie geven. Faas: „We gaan actief allerlei spelvormen aan bieden. We willen de jongeren wat meer geven dan voetballen alleen. Vandaar dat we materiaal als badmintonrackets, volleyballen, batjes voor trefbal, frisbees en wat al niet meer kunnen leveren. Maar daarbij moet je natuurlijk wel wat begeleiding geven." Faas is op sport- en spelgebied niet de eerste de beste. Hij heeft twee jaar de richting buitensport gevolgd aan de MDGO Spel en Bewegen (voorheen CIOS) en is bijna afgestudeerd als cultu- reel-maatschappelijk vormingswerker. Eigen inbreng van de jongeren is echter welkom, zo geeft Faas aan, evenals idee- en over experimenten met spelvormen. Natuurlijk wil JOL daar ook iets tegen over stellen. Faas vindt 'voor wat hoort wat'. „Jonge ren die zich positief opstellen doordat ze helpen met opruimen of zich als vrijwil liger opwerpen zodat de activiteit zelf standig kan draaien, krijgen van ons een stempelkaart. Met een volle kaart kun je bijvoorbeeld skates lenen of meedoen aan speciale thema-activiteiten als een dagje kanoën." Er zullen twaalf keer per jaar van dit soort speciale thema-activiteiten aange boden worden, volgens Faas. „Voor de ze speciale activiteiten zoals sporttoer nooien, zeskampen of kindermiddagen zullen we in de meeste gevallen terrei nen van lokale sportverenigingen ge bruiken." Waarom is er gekozen voor de naam SBS6-16? De sportopbouwwerker vertelt dat ze bij JOL al brainstormend op die naam zijn gekomen: „Omdat die afkor ting natuurlijk meteen doet denken aan de televisiezender SBS6. Makkelijk te onthouden voor de mensen, maar ook voor de hand liggend: Samen Buiten Spelen voor jongeren van zes tot zestien. Het is de bedoeling dat de activiteiten wekelijks worden aangeboden op twee plaatsen. Op woensdagen in de Blinkerd (van 14.00 tot 17.00 uur) en op vrijdagen in Poelpolder Zuid II (van 15.30 tot 17.30 uur). JOL leent sport- en spelmateriaal uit op vertoon van een gratis verkrijgbaar pas je. Kinderen krijgen dit nadat ze zich hebben ingeschreven. Ze kunnen de sport- en spelmaterialen lenen, maar dan moeten ze wel de spelregels in acht nemen. Zo mag er bijvoorbeeld niet worden gepest of gescholden worden. Faas zal op bovengenoemde dagen met een speciale bakfiets vol sport- en spel materiaal te vinden zijn in de twee wij ken. ,A1 gelang de vraag zal ik de bak fiets telkens met andere spullen laden. Maar ik kom natuurlijk niet alleen wat brengen, ik wil ook wat halen." den hjvag/noordwijk - Tegen een 31-jarige man uit Polen die op een camping in Noordwijk een landgenoot mishandelde, is gisteren voor de Haagse recht bank acht maanden cel, waar van drie voorwaardelijk, geëist. De verdachte was naar Neder land gekomen om geld te ver dienen. „In Polen is op dit mo ment nauwelijks werk te vin den", vertelde de man aan de rechtbank. Daarom zag hij geen andere mogelijkheid dan - ille gaal - te gaan werken in Neder land. Voor acht euro per uur re noveerde de man huizen in Amsterdam. Zolang de werk zaamheden duurden, verbleef hij op een camping in Noord wijk. Aan het eind van de rit bleek het loon echter minder te zijn dan de man was toegezegd. De verdachte kreeg ineens zeven in plaats van acht euro per uur uitbetaald. „Een euro is voor mij erg veel geld, dus ik was erg boos." De Pool ging verhaal ha len bij zijn baas, maar de dis cussie liep al snel uit op een vechtpartij. De man zou zijn baas meerdere malen in het ge zicht hebben geslagen en hem een knietje hebben gegeven. Toen de baas eenmaal weerloos op de grond lag, kreeg hij van de verdachte nog een paar schoppen. De officier van justitie achtte de mishandeling bewezen en eiste een gevangenisstraf. Nadat de man de eventuele straf heeft uitgezeten, wordt hij door de vreemdelingenpolitie het land uitgezet. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. pee et oudste woonhuis van eereweg 191, loopt ge- atia daarover luiden Erik rijk?erg, Annemarie Schut Pex, drie betrokken Lis- iaar, de noodklok. Het it volgens eigen onder- leert uit de vroeg zeven- jeuw, is sinds drie jaar van de gemeente, nu nog op de monu- ijst, maar op het ge- tuis circuleren plannen inde te maken aan die tde status. teer tegen de zin van ierg, Schut en Pex. Zij 'an een 'zwalkend be- van het Lissese ge- lestuur. Want, zeggen tt niet zo dat het dorp :oekers naar het histo- intrum wil lokken en is !zo dat het college drie len nog beweerde dat van beeldbepalende hoog in het Lissese itond? antwoordt Planten- in het dagelijks leven is makelaar. - „De ge- :on Heereweg 191 drie len kopen omdat de eigenaar zijn plan- oo !t kon verwezenlijken, andf^wbig die hij voor J ogen had was te rigoureus, de gemeente stak er een stokje voor en wat denk je? Het pand daalde in waarde. Vervolgens kon de gemeente het voor een voordelige prijs aanschaffen." Lisse verrichtte na de aankoop geen onderhoud maar liet het onbewoonbaar maken om te voorkomen dat krakers er mee aan de haal gingen. „Dat doe je toch niet als je een pand wil be houden als monument?", luidt de retorische vraag van Plan- tenberg. „Onlangs heeft de ge meente bekendgemaakt om Heereweg 191 van de monu mentenlijst te halen om het te benutten voor ontwikkeling van het gebied. Dat lijkt allemaal op voorbedachte rade. Er zou wel eens grootschalige nieuwbouw met tientallen appartementen gebouwd kunnen worden. Het pand is in dat geval essentieel voor de ontsluiting." De makelaar liet maar eens goed onderzoeken wat nu ei genlijk de historische en bouw kundige waarde is van Heere weg 191. Hij schakelde ama teur-historicus Pex in, die de gemeentelijke en rijksarchieven in dook. „Het pand is gebouwd tussen 1620 en 1625 en daar mee het oudste woonhuis van het dorp. Berichten dat slechts de fundamenten overeind staan kloppen niet, want het metsel werk dateert uit de periode vóór 1750." Die ontdekkingen zorgden er voor dat de gemeentelijke mo numentencommissie een onaf hankelijk bouwhistorisch on derzoek gelastte. „Er is nog geen eindrapportage maar nu al is gebleken dat mijn archief werk opvallend veel raakvlak ken heeft met de bouwkundige feiten", aldus Pex. De vraag of Heereweg behou den kan blijven is afhankelijk van het rapport van de bouw- historicus. Dat rapport is al be kend bij de gemeente en wordt in het openbaar besproken op de vergadering van de monu mentencommissie, die dinsdag 23 september plaatsvindt. „Ook weer zoiets", zegt Plantenberg. „Na enig volhouden van mijn kant gaf wethouder Schuijt toe dat wij het ook mochten inzien. Dat wilden we uiteraard om be slagen ten ijs te komen op de komende vergadering. Die toe zegging hebben we in juli ge kregen, maar het rapport heb ben we hier nog niet gezien. Je vraagt je af waarom er zo ge heim moet worden gedaan." door Marieke de Kok warmond - De organisatie van de Schippertjesdagen is ingrij pend verjongd. Maar de vele duizenden bezoekers die ko mend weekeinde naar de War- mondse gemeentehaven ko men, zullen daar niet zo veel van merken. In grote lijnen is het programma voor de der tiende aflevering van het feest hetzelfde als voorgaande jaren. De 29-jarige Armand Stelma, de voorzitter van het bestuur van de Schippertjesdagen, kan er niet wakker van liggen. „Never change a winning formula." Voor de tweede keer organi seert Stelma het Warmondse schippersfeest. De hoeveelheid werk die dat met zich mee brengt, is hem een beetje te gengevallen. „Het is zoveel ge organiseer. Meer dan ik ver wacht had. Ik heb graag allés onder controle en wil niets aan het toeval overlaten." Gelukkig zijn er nog ongeveer dertig vrij willigers die het bestuur hel pen. „Elk evenement heeft zijn eigen commissie. Zo worden de bestuursleden ontlast. Alhoe wel je natuurlijk wel het over zicht moet houden als voorzit ter." Het programma van de Schip pertjesdagen staat al jarenlang als een huis. Stelma beseft dat je daar niet zomaar grote ingre Schippertjesdagen-voorzitter Armand Stelma: „Sommige evenementen zijn gewoon geliefd en kunnen niet geschrapt worden." Foto: Henk Bouwman pen in kan doen. „Je zit natuur lijk vast aan een aantal evene menten die gewoon geliefd zijn en die niet geschrapt kunnen worden. De nautische markt bijvoorbeeld, maar ook de zeil race en de sloepenrace zijn al tijd in trek." Programmaonder delen die succesvol zijn, wor den het jaar erop moeiteloos herhaald. Zo staat 'The little boogy blues band' dit jaar op nieuw op het podium, nadat het optreden van vorig jaar bij zonder goed ontvangen werd. Toch blijft niet alles hetzelfde. „De drakenboten hebben we vervangen voor een Canadese Kanorace. We zijn natuurlijk maar een klein, armlastig stich- tinkje en drakenboten zijn erg duur. Daarnaast zie je bij elk schipperevenement drakenbo ten. Een ander probleem is de bemanning van de boot. Op zo'n grote boot gaan achttien mensen. Vorig jaa#>heb ik echt hard moeten lobbyen om de boten vol te krijgen." Armand Stelma heeft vorig jaar wel meer op het laatste mo ment moeten regelen. „Ik was de stopwatch en het startpis tool vergeten mee te nemen. De bezoekers hebben het niet doorgehad, maar achter de schermen is het dan wel even hectisch. Alhoewel die span ning ook wel zijn romantiek heeft." Dit jaar heeft voorzitter Stelma dat soort dingen opge nomen in een draaiboek. „Zo voorkom je dat soort kleine foutjes en het draaiboek kan volgend jaar weer gebruikt wor den." Met het draaiboek hoopt de Warmonder de organisatie een beetje te moderniseren. „Mijn voorganger Nico Ouwe- hand kon het programmaboek je alvast laten drukken en na af loop de sponsorbedrijven bel len en zeggen: 'je staat er weer in'. En dan was het goed. Maar ik kan dat niet maken. Nico heeft veel contacten in de nau tische sector, daar moet ik nog aanwerken."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19