REGIO Voorschoten en bouwer in de clinch over dure wijk Doorbraak in Wilnis heeft de ogen geopend Triestmaar kan niet ollywood brengt het 'wij-gevoel' bij jarige LOI Voorschoten is geen dorp Toor een Hema-rookworst' M Heijmans wil de bouw stilleggen zolang de verkoop ver achter blijft bij de verwachtingen en podium bij café De Meester in Zoeterwoude Heineken snijdt in personeelsbestand the movie' heeft Leiderdorps bedrijf in de ban BOA: tegen ine overlast rond/oegstgeest - De ge iten Warmond en Oegst- hebben deze week beide lijzonder opsporingsamb- |r (BOA) beëdigd. Awah Lai »nald Neuteboom moeten jpectievelijk Warmond en tgeest kleine overlast gaan akken. De BOA controleert 1 regels op het gebied van Ir meer verkeer, parkeren, enpoep en horecasluiting en nageleefd. De bijzon- jnbtenaar kan optreden te- yertreders: hij mag ook is uitdelen. Volgens een fclvoerder van de gemeente ;geest was het hard nodig BOA's kwamen. „Vroeger de politie zich met dit kleine overlast bezig, k "daar zijn inmiddels ande- "•briteiten gesteld. Daar- ^Vielen gaten en die moet Idfemeente nu zelf opvul- kla zaterdag 6 september 2003 door Nienke Ledegang voorschoten - Bouwer Heijmans en de ge meente Voorschoten staan recht tegenover el kaar nu blijkt dat de belangstelling voor het prestigieuze nieuwbouwproject Voorsche Kreek minimaal is. Na vier maanden zijn slechts zes van de 102 te bouwen huizen ver kocht. Heijmans wil de bouw stilleggen zolang de verkoop ondermaats is. Dat is tegen de zin van de gemeente Voorschoten, die het project gewoon wil doorzetten. Het plan Voorsche Kreek, te bouwen in het Van der Hoevenpark, voorziet in de komst van 48 parkvilla's en 54 zogeheten zonnehui zen die tussen de zes en zeven euroton moe ten kosten. De geringe belangstelling hiervoor is volgens directeur Geelen van Heijmans IBC Vastgoed onder meer te wijten aan de econo mische recessie. „De verkoopsnelheid is er uit. Mensen zetten pas hun handtekening on der een koopcontract als ze zeker weten dat hun eigen woning verkocht is. Die aarzeling is er momenteel bij alle projecten in de duurde re prijsklasse. Wij pleiten er dan ook voor het plan op punten aan te passen om deze im passe te doorbreken." Heijmans denkt dan bijvoorbeeld aan het schrappen van de prijzi ge ondergrondse parkeerruimtes bij de wo ningen waardoor deze goedkoper kunnen worden. De gemeente Voorschoten heeft geen trek in aangepaste ontwerpen. Eerder zei wethouder Verschoor (WD, ruimtelijke ordening) dat hij aanpassing van de planning wil voorkomen omdat dat wantrouwen wekt bij potentiële kopers. Veel meer wil Verschoor niet zeggen. Hij wacht een gesprek af met Heijmans, aanko mende donderdag. De twee partijen hopen dan de patstelling te doorbreken. Het koopcontract van de zes kopers is tot na der order opgeschort. Normaliter wil Heij mans 70 procent van de woningen uit een nieuw project verkocht hebben voordat tot bouw wordt overgegaan. Inmiddels heeft de bouwer dat verlaagd tot 60 procent. Boven dien is Heijmans eventueel bereid niet direct het hele project ten uitvoer te brengen. Ondertussen wil de bouwer niets weten van een inschattingsfout. Geelen: „Dit project hebben wij jaren geleden ontwikkeld. Toen was hier in de markt nog vraag naar. Mis schien hadden wij ons moeten realiseren dat de hype ooit zou overwaaien, maar wij kon den niet inschatten dat de teruggang zo fors zou zijn." Ook in de 'tuinenkwestie' was wat Geelen be treft geen sprake van onjuiste vooronderstel lingen. De huizen in Voorsche Kreek krijgen geen eigen tuinen maar staan in een parkach tige omgeving. Uit een onderzoek, dat pas werd uitgevoerd toen bleek dat de verkoop niet naar wens verliep, bleek dat mensen juist dolgraag een eigen tuin willen. „Of wij dat hadden moeten weten?", vraagt Geelen. „In Denemarken zijn heel goede er varingen met woningbouw zonder individue le tuinen. Ook in Nederland zijn succesvolle projecten met appartementen in een park. Maar misschien moeten we toch op dat punt in Voorsche Kreek het een en ander aanpas sen. Er is al gesproken over verkaveling van de parkomgeving." Of de bouw nu wordt stilgelegd of niet, de verkoop van huizen in Voorsche Kreek gaat wél gewoon door. Volgens bouwer Heijmans lopen momenteel gesprekken met elf geïnte resseerden. Naüenke Ledegang j^jr makkelijk. In Leiden haal waaak rookworst voor bij de Mikool.' Het winkelend pu- Voorschoten is overwe- rs»nthousiast over de komst esf tot|n Hema. De middenstand wbwonenden hebben meer op. jeetje miskend voelen ze gQie twee bewoners van de lusstraat - vlak achter de gjaar de Hema straks komt eer elkaar toevallig treffen enjle nieuwe Hema-locatie, /aifle Gevers Deynootschool de Schoolstraat. „Wij n uit de krant vernemen een Hema met parkeer- jj j) komt. Nou, dat wordt ,|n Inze huizen komen uit de ^er^iertig. We zijn benieuwd ge» gebeurt als ze hier straks 0jct)de grond gaan zitten. De itraat vreest schade aan (is. En wat te denken van onJen in de straat? Wij kun- raks onze eigen auto niet twijt. Wij voorspellen: on- liizen worden minder Daar maken wij ons zor- /er," zeggen de twee. Ze niet met hun naam in de Iet tweetal verwijt de ge- dat omwonenden pas mogen komen praten, jl de zaak al beklonken fatuurlijk is een Hema een trekker voor het dorp. Maar we hadden er eerst wel meer over willen horen." Hetzelfde verwijt aan het adres van de gemeente klinkt uit de mond van Frans van Haasteren, de eigenaar van kaas- en delica tessenzaak Neuteboom in de Schoolstraat. „Het is de manier waarop het gaat. Ik wist al lan ger dat er een Hema zou ko men. Maar nu lees ik ineens dat ze er ook etenswaren gaan ver kopen - kazen, wijnen. Tja, dat heeft voor mij natuurlijk wel consequenties. Laat ik voorop stellen dat ik geen enkel pro bleem heb met een Hema. Het heeft meer voor- dan nadelen. En aangezien ik kwaliteit blijf leveren, hoef ik niet bang te zijn voor de concurrentie. Maar de gemeente is zo vaag. Die doet maar. Nu is er dinsdag een in spraakavond. Nou, wat valt er nog in te spreken? Ik vertel je dit: de zaak was twee maanden geleden al rond. Ik ken iemand van het gemeentehuis en die vertelde dat de Hema toen al getrakteerd heeft. Dat doen ze niet zomaar natuurlijk." Ach ja, de gemeente", zegt De- bora de Wilt, filiaalleider van parfumerie Kuhn. „Die beslui ten van alles zeer rigoureus, zonder zich al te veel van ons aan te trekken. Een beetje pas sief allemaal. Maar eigenlijk ben ik erg positief over de komst van een Hema. Gooi dat armoedige zootje maar plat. Het maakt ons centrum weer iets completer." 'Dat zootje platgooien' gaat sommigen wel aan het hart. Ei genaresse Jannie Douwes van cadeauwinkel Pepijn bijvoor beeld. „Het is toch beeldbepa lend voor het dorp. Het is net als met de Zilverfabriek. Dat is een begrip, echt iets van Voor schoten. Daar hebben ze bij de verbouwing toch ook de voor gevel laten staan? Misschien moeten ze dat met het Gevers Deynootgebouw ook overwe gen." Dat vindt ook A. Krouwel, die vandaag met een vriendin boodschappen doet op de Voorschotense markt. „Hart stikke leuk, lekker makkelijk. Als het maar niet zo'n klein pruts- ding wordt. O, ze hebben er al les? Nou, ik haal in Leiden altijd al tompoezen, en rookworst voor bij de boerenkool. En de handdoeken en theedoeken vind ik er ook altijd leuk." Die Hema-rookworst blijft toch een fenomeen. Slager Aat Ar- bouw kan zich er niet druk om maken. 'Als mijn klanten een Hema-worst zouden willen, zouden ze die wel kopen. Die komen echt wel eens per week in Leiden of Leidsenhage. Trou wens, Voorschoten is er het dorp niet naar om met zo'n stuk worst over straat te gaan lopen." noude - Zoeterwoudse I en muzikanten treden Ind op tijdens het de elf- lie van het 'Zoeterwouds Open', het jaarlijkse open podi um bij café De Meester aan de Zuidbuurtseweg. Elf acts ma ken hun opwachting. De optre dens beginnen om 20.00 uur. Er zijn twee podia: een binnen en een in de openlucht. De toe gang is gratis. door Saskia Stoelinga vervolg van voorpagina leiderdorp/regio - Het waren gekke, drukke dagen afgelopen weken voor het waterschap De Oude Rijnstromen, gezeteld in Leiderdorp. Tekort aan water en toch extra dijkbewaking. Zo op het oog twee tegenstrijdige grootheden. Dijkgraaf Johannes Panman (58) en districtsbe heerder Paul Grob (39) van de Oude Rijnstromen hadden dat, hoe knap ze ook zijn op het ge bied van waterbeheersing en waterkering, ook nooit kunnen bevroeden. Grob, die weg- en waterbouw studeerde, heeft met zijn twee medewerkers en de clusterma chinisten - de mensen die de gemalen onderhouden en be dienen - kilometers dijk afge struind. Over slingerend boe zemwater langs opgehoogde veendijkjes maakt hij zich geen zorgen. „Daar heb je weinig last mee. Ondiep polderland en er liggen geen woonwijken in." Anders wordt het bij de droog makerijen, de diepe afgegraven en drooggemaakte veengebie den bij Rijpwetering en Nieuwe Wetering, waarbij ook allerlei hoogteverschillen te zien zijn. Daar staan veendijken die in de gaten gehouden moeten wor den." „Een veendijk is vaak groot, een brede kade met een flauw hel lend talud. Een veendijk is ook niet gebouwd, maar natuurlijk ontstaan uit niet afgegraven veen." Grob wijst naar de ver schillende kades in het land schap. „In die droogmakerijen en langs de veendijken moet het peil van het water niet te diep onder het maaiveld staan. De gemalen en stuwen zorgen voor dat constante peil, maar dan moet er wel voldoende wa tertoevoer zijn." brede kade, flauw talud. De veendijk in Nieuwe Wetering: Foto: Hielco Kuipers Nieuwe Wetering en Roelof- arendsveen. Deze droogge maakte veenpolder kent alle schakeringen groen. Als je er doorheen rijdt heb je niet on middellijk het gevoel dat je met een dor en droog gebied te ma ken hebt. „Schijn bedriegt", zegt Grob. „Heb je die dijk van Wilnis gezien? Vond ik ook mooi groen. Een veendijk is een spons, als hij droog komt te staan wordt hij licht en kan dus gaan schuiven, zoals we heb ben gezien. Wil hij weer op zijn gewicht komen, heb je weken achtereen water nodig. Drie re genbuien zijn absoluut niet ge noeg. We hebben nog heel wat neerslag nodig." De dijkgraaf en de districtsbe heerder bekennen het eerlijk. Pas toen Wilnis in het vizier kwam, zijn ze naar hun dijken gaan kijken en werd er dijkbe waking ingesteld. De ogen gin gen open. Evenals Grob, is ook Panman zich er terdege van be wust dat er nog veel kennis op dit gebied moet worden ver gaard. „Met nieuwe woonwij ken, sneltreinen bebouwingen, meer wegen, wel of niet veran derend klimaat en al of niet wa terbekkens staan we steeds weer voor nieuwe situaties." „Natuurlijk stel je steeds je nor men bij. Op sommige binnen- taluds staan bomen. Bomen waarbij, nu met dat zeer droge weer, de wortels veel water uit de dijken halen. Dat is niet han dig voor de stevigheid van de dijk", zeggen we nu. „Dus gaan we in overleg met de gemeen ten om die te mogen kappen." Paul Grob: „Er moet de komende tijd veel onderzoek naar waterke ringen worden gedaan." Foto: Mark Lamers Grob is al tien jaar in dienst van het waterschap en heeft zelf het district Midden (8000 hectare) onder zijn beheer. In het gebied dat Leiderdorp, Jacobswoude, Rijnwoude, Alkemade en Al phen aan den Rijn doorkruist, staat ruim 140 kilometer boe zemkade en bijna 43 kilometer polderkade. Meer dan de helft daarvan bestaat uit veen. De 606 hectare grote Veender- en Lijkerpolder met 12 kilome ter hoofdwatergangen, veel mo lens en drie gemalen ligt in het gebied rond Rijpwetering, door Narfcy Ubert vervolg van voorpagina zoeterwoude - „Wegwezen hier. Je treft echt de verkeerde. Heel snel je biezen pakken, an ders heb je grote problemen." De Heineken-werknemer die in de personeelsshop tegen kor ting zijn frisdrank- en biervoor- raad voor het weekeinde gaat inslaan, pakt onmiddellijk de telefoon om de bewakings dienst te bellen. Neerlands grootste bierbrouwer kan geen pottenkijkers gebruiken bij het hoofdkantoor in Zoeterwoude. Anton Verstraeten, voorzitter van de centrale ondernemings raad, heeft als één van de wei nigen geen spreekverbod. Het personeel wist al maanden dat in het medewerkersbestand gesneden gaat worden, maar heeft voor de buitenwereld de kaken op elkaar gehouden. 'Ta king Heineken to the Next Le vel' luidt de slogan waarmee de reorganisatie in Zoeterwoude enkele maanden geleden al is ingezet. Vrumona vooruit', klinkt het bij de frisdrankdivisie in Bunnik. Alle onderdelen van het concern ondergaan een be zuinigingsoperatie. Dat door de veranderingen 450 banen wor den geschrapt en daardoor on geveer 550 mensen op straat komen te staan, is gisteren be kend gemaakt. „Natuurlijk staan de mensen hier niet te juichen", reageert Verstraeten. „En dan druk ik me nog zachtjes uit. Het is triest, maar het kan niet anders. Het bedrijf moet aan de toe komst denken. Die reorganisatie komt natuur lijk niet uit de lucht vallen. An dere grote jongens zijn ons al voor geweest. KPN, KLM, Ahold. Wat wij de komende tijd als ondernemingsraad moeten doen, is kritisch blijven. Wan neer we om advies worden ge vraagd, zullen we zorgvuldig moeten zijn in onze afwegin gen. En daarbij moeten we niet vergeten om naar de toekomst te kijken." Personeelsleden die boventallig worden verklaard, kunnen pro beren een andere functie bin nen Heineken te bemachtigen. Bijvoorbeeld als een plaats vrij komt doordat een collega met pensioen gaat. Daar moeten ze dan flink hun bes® voor doen, want elke boventallige wil graag blijven. Bij Heineken werken hele gene raties. Er zijn personeelsleden die een vijftigjarig jubileum we ten te halen. „Voor de mensen die hier al jaren werken en de families waarbij een baan van vader op zoon is overgegaan, zou ontslag extra zuur zijn", vindt Verstraeten. „Je hebt mensen bij Heineken rondlo pen die werkelijk verknocht aan het bedrijf zijn." Hij voegt er di rect aan toe dat nog lang niet duidelijk is welke mensen hun baan verliezen. Uit de mond van Verstraeten geen strijdlustige taal of verwij tende woorden. Hij weet zeker dat de reorganisatie onont koombaar is, zegt hij. Je zou bij na gaan denken dat hij als voor zitter van de ondernemingsraad is 'ingepakt' door de directie. „Onzin. Maar ik geef toe dat dat een valkuil kan zijn. De onder nemingsraad bestaat uit meer mensen. Van hoog tot laag is Heineken vertegenwoordigd. En allemaal blijven ze scherp, natuurlijk." gnneke Dijke tp - Er lopen ongekende acteertalenten lij de onderwijsinstelling LOI. Producent 'lem Wirtz is onder de indruk. „Sommigen strak, dan liggen we te rollen achter de Eén van de LOI'ers heeft zelfs al een roupgeboden gekregen in een tv-serie. Het jevvie verschil met de gemiddelde bekende 5 ander? „Hier kennen ze hun teksten be let hoofdkantoor van de Leidse Onderwijs- ngen in Leiderdorp is omgetoverd tot een L Ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan t bedrijf maken 150 personeelsleden onder 'idige leiding 'LOI, the movie'. fgen hebben ze, om een film van vijfender- luten te maken. Aan die vier dagen waarop I's het ritme bepalen, gingen heel wat len vooraf. In februari bedacht het mana lt van de LOI dat het maken van een film lieke manier zou zijn om de tachtigste ver- te vieren. ,Als bedrijf doen we heel veel 'e maken de lessen zelf, maar we drukken t. Di Eigenlijk besteden we nauwelijks iets uit. wa| zijn wij bijzonder. Het leek ons daarom dscin ook zelf een film te maken", vertelt Jos lud'ken, adjunct-directeur marketing en ver- 1 mi s dafteau Dechesne Boertje, dat het jubile- rviét op 20 september organiseert, vond het jetiPen leuk idee. „Dit is nog nooit gedaan in 1 dejand, dat een bedrijf zo'n film maakt", ■an Eyken. In mei begon de casting. Flit- e btbrervbigspost61,8 hi Hollywood-stijl hingen fit nbele LOI-gebouw en riepen het personeel uitfl °P te geven als acteur of als figurant. Een assfluditie volgde. Wie niet van schijnwerpers fiet kon zich laten bijscholen als lichtassistent op i aanmelden voor het team dat kleding en [kpiten verzorgt. Weer anderen maken een ■ga-iaking of, een film over het maken van de dal te -medewerkers moeten drie vrije dagen sei^bben voor het maken van de film. Behal- te v4aag werd er het hele vorige weekend hard ale ït. Uitzondering was gisteren, toen een ge- n aiVerkdag in het teken stond van acteren en ibad Van Eyken: „Er wordt hier en daar na- wa# wel een uurtje van de werktijd gebruikt [ang® film, maar dat is voor het goede doel, tarnWe maar zeggen." Gewoon gewerkt wordt ie LOI ook nog steeds. Ie film precies over gaat, dat wil niemand Behalve een handvol personeelsleden en isseur en producenten kent ook niemand le verhaal. „Dat is juist het leuke", vindt Hans de Vries als gekke professor in de weer met de geheime laptop, die verstopt wordt in een kluis. Foto: Mark Lamers Van Eyken. „Iedereen kijkt enorm uit naar het feest op 20 september, wanneer we op een gehei me locatie de film voor het eerst zien." Een tipje van de sluier oplichten, dat kan natuur lijk wel. De film begint met een mysterieus shot van een laptop, die wordt ingepakt en in een kluis wordt gestopt door Hans de Vries, die zich in het dagelijks leven bezighoudt met nieuwe ontwikkelingen op internet. In de film speelt hij het type 'gekke professor'. De laptop, met daarin een nieuw, geheim product, wordt later gestolen en vormt het object waar de hele film om draait. Een Russische concurrent, een motorachtervol ging en een bruiloft komen ook voor in de film, maai" welke rol die scènes spelen weet niet ieder een. Belangrijker nog dan wat er precies gebeurt in de film, is wat het samen acteren met het personeel van de onderwijsinstelling doet. „Sommige men sen zouden normaal gesproken niet zo snel met elkaar praten", vertelt van Eyken. „Nu moeten ze samen acteren en ontstaat er ineens veel meer contact. Het wij-gevoel is altijd al sterk bij de LOI, maar dat is nu enorm. Iedereen bemoedigt el kaar." Soms gaat het plotselinge contact wel erg ver. Tijdens het huwelijk in de Orangerie van de Hortus in Leiden trouwen datatypiste Sonja en business-unit manager Michiel met elkaar. „Na het ja-woord geven ze elkaar zelfs een kus, terwijl ze elkaar nauwelijks kennen." Een echte kus? Eerlijk gezegd weet Van Eyken dat niet. Nog een reden om rijkhalzend uit te kijken naar het feest op 20 september.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15