rem^vAL Boete voor patiënten die wegblijven 15 A.6 ZO.7 SEPT. REGIO Mensen zoeken toch weer houvast' 'Leidse economie naar derde versnelling' Lenferink geen vervanger van Waal Nieuw uitbreidingsplan van Haagsche Schouw langs de Rijn linimale inruil 1.500,- JROENOORDHALLEN ww.occasionfestival.nl Ziekenhuizen blij met toezegging 1de stelling! i ver de dingen 'n e voorbijgaan iU- fbestrating .eidse wijken e i - Bewoners van de Leid- e ken Merenwijk, de Kooi in iinstadwijk moeten de ko- 0^|e weken rekening houden pgebroken straten. De ge- q .te begint maandag met de istrating van de Lelie- Die is drie weken afge- I. Vanaf woensdag ligt de lokstraat in de Kooi vijf open. Maandag 15 sep- I Qfr beginnen de stratenma- ti het Ambrosiadal in de bwijk aan een klus van >eken. t 5 emmarathon i Marke afgelast i - De zwemmarathon iet)e Marke die vanavond le laatshebben, is afgelast '59t er te weinig inschrijvin- d- jn. De organisatie ver- t dat dat deels te wijten is li tijdstip. In de vakantie le zwemverenigingen ■■fechreven, maar veel ver- igen bleken in die periode ttief te zijn. Het evene- Is verplaatst naar de i i mei. Viering 150 jaar christelijk onderwijs door Silvan Schoonhoven leiden - De dagen van verzui ling en de Scholen met den Bij bel mogen dan voorbij zijn, christelijk onderwijs is nog lang niet dood. Er zit zelfs groei in, bleek gisteren in de Hooglandse kerk. Daar vierden schoolbe stuurders en docenten het 150- jarig bestaan van christelijke scholen in Leiden. Een boekje voor de bezoekers van de viering vertelt het ver haal vanaf de stichting van de eerste christelijke school aan de Oude Vest. De oprichting daar van was een zaak van bittere ernst, blijkt uit de foto's en handschriften in het boek. Ou ders die centen bij stuivers leg den om de protestantse school van de grond te krijgen; kinde ren op klassefoto's met gezich ten zonder lach maar vol gods vruchtigheid; leerkrachten, doordrongen van de noodzaak kinderen te mogen wijzen 'hoe bloem en blad en heel de na tuur spreekt van de Grote Schepper'. „In een fabrieksstad", vermeldt een verslag uit 1870, „waar een groot deel van de jeugdbevol- king, nauwelijks de schooljaren ontwassen, het fabrieksleven intreedt, is bijna niet meer on der het bereik van het Evangelie te krijgen, vooral niet, waar in (advertentie) 1.500,- bovenop de ANWB/BOVAG inruilwaarde LEIDEN GRATIS ENTREE PARKEREN de jeugd het godsdienstig ge voel niet is opgewekt." Vandaag gaat het om andere dingen. Hoe moet een christe lijke school bijvoorbeeld om gaan met allochtone kinderen, hun geloof en feestdagen? „We moeten kinderen leren te de len", preekt de pastor in de Hooglandse kerk. „Leren warmte uit te stralen, leren te feesten, zodat ze de klappen van het leven aankunnen en hun geloof niet verliezen." Wim Boer van de Protestants- Christelijke Schoolvereniging weet dat de toekomst er goed uitziet voor het bijzonder on derwijs. „De scholen die goed draaien zijn juist de scholen met een identiteit. Mensen zoe ken toch een zeker houvast, duidelijkheid, een rustpunt. Mensen willen weer ergens bij horen. Het draagvlak kalft niet af, we hebben zelfs een lichte groei. Mensen kiezen weer voor spelregels, al is dat een rot woord." Waarin onderscheidt zich van daag de dag een christelijke school nog van een openbare? „Bijvoorbeeld uit de gods dienstles in ons lesrooster. De dag of de week wordt geopend met gebed, er wordt gezongen en er worden verhalen verteld van het Verbond. De Spring plank viert hier elk jaar kerst in de Hooglandse kerk en dan is het stampvol. Iedereen is wel kom op onze scholen, maar er staat wel een C op de gevel en die staat ergens voor. We ver wachten ook van de leerkrach ten dat ze dat respecteren." Net als vroeger, want ook toen wisten ze dat een christelijke school staat of valt met de do cent. „De meester is stil", meldt een vooroorlogse tekst uit het boek '150 jaar christelijke scho len in Leiden'. „Want hij weet dat met geen honderd Bijbels, noch met psalmen of gezangen de school Christelijk wordt, maar dat hij het is op wie het aankomt. Of hij is een vrucht bare rank aan de wijnstok, of hij zich bij al zijn werk in school laat leiden door die Geest. Hij stamelt: vergeef, Uw kracht worde in mijn zwakheid vol bracht." LEIDEN Schoolbestuurders en docenten van christelijke scholen in Leiden keken gisteren bij hun jubileum in de Hooglandse kerk terug én vooruit. Foto: Mark Lamers door Erna Straatsma leiden/leiderdorp - Patiënten die niet komen opdagen moeten voortaan de portemonnee trek ken. Met die toezegging van mi nister Hoogervorst zijn de zie kenhuizen in de Leidse regio erg blij. Het Rijnland Ziekenhuis loopt jaarlijks 9.000 patiënten mis, het Diaconessenhuis houdt het op zo'n 2.000. Het Leids Uni versitair Medisch Centrum heeft de omvang van de 'no show'-pa- tiënten niet in kaart gebracht. Hoogervorst overweegt het stu ren van boetes of rekeningen voor patiënten die niet komen opdagen. Ziekenhuizen stellen dat de omvang van dit pro bleem groot is en dat dit het wegwerken van wachtlijsten bemoeilijkt. In antwoord op ka mervragen zegt Hoogervorst dat een 'financiële prikkel voor de hand ligt'. Dat is nu niet mo gelijk omdat artsen alleen tarie ven van 'verrichtingen' in reke ning mogen brengen. Hooger vorst kan zich ook voorstellen dat ziekenhuizen zelf boetes gaan opleggen om het verzuim tegen te gaan. Het Rijnland Ziekenhuis hield een jaar geleden een onderzoek op vier poliklinieken naar de omvang van de no show en schrok van de uitkomsten daar van. Onmiddellijk stuurde de raad van bestuur een brief naar de minister om hieraan wat te doen. Per polikliniek verzuimen zo'n 400 tot 600 patiënten per jaar. Het Leiderdorpse zieken huis telt 18 poliklinieken, dus komt het totale verzuim op zo'n 9.000 patiënten per jaar. In to taal behandelde het Rijnland vorig jaar 238.000 patiënten. Bestuursvoorzitter Eric van Royen: „We zijn blij met dit nieuws. We gaan zeker rekenin gen sturen. We hebben het pro bleem vorig jaar niet voor niets als eerste aangekaart." Het Diaconessenhuis heeft on langs een onderzoek gehouden naar het aantal 'no show'-pa- tiënten en houdt het op zo'n 2.000 per jaar. Het Leidse zie kenhuis behandelt per jaar 140.000 patiënten. „We hebben wel eens gestudeerd op de mo gelijkheid om die niet-opdagers toch een rekening te sturen", zegt directiesecretaresse Suzan ne Rutten. „Maar dan moet je dus een truc uithalen. Het VU- ziekenhuis heeft het geloof ik wel eens geprobeerd onder het kopje 'administratiekosten'. Wij hebben uiteindelijk besloten om de discussie maar even af te wachten." Dirk Ketting, woordvoerder van het LUMC, heeft geen verzuim cijfers paraat. „Het komt bij ons ook voor, maar de indruk be staat dat het hier minder is dan in algemene ziekenhuizen. Maar je merkt inderdaad dat sommige patiënten gaan shop pen in de gezondheidszorg, vanwege wachtlijsten. Dan kij ken ze waar ze het eerst worden geholpen en melden zij zich bij andere ziekenhuizen niet af." (advertentie) Leiden telt te veel bestuurders van buiten de stad. I Geef uw mening www.leidschdagblad.nl ToonWitteman A /IItn <->T-trrvrvntA mt r\rx r-r/-v/i AV 1 r/A ïro| haar, vriendelijke oogopslag, een blauwwit shirt waar de pas gewassen frisheid af spat. Robert Strijk (38) is Leidens eerste centrummanager en de stad zal het i. De in Zuidwest geboren en getogen Leidenaar probeert dinsdagavond duizend se winkeliers en horeaondernemers in de Stadsgehoorzaal bijeen te krijgen. Zij Deten niet ieder voor zichzelf het wiel uitvinden, maar gaan samenwerken in Irken. Hij belooft resultaat. „De Leidse economie schakelt van de tweede naar de derde versnelling." Aalmarktgroep zit nog zonder voorzitter - cti om,bent u centrummanager gewor- is allang gefascineerd door de vraag: im zijn wij bescheiden en truttig inze stad? Waarom halen we er niet jt erin zit? Het is zo'n móóie stad. im willen wij dat niet aan de buiten- laten zien? In mijn vorige baan was Icteur van het sanitair- en installatie- f Sjartec en toen heb ik veel gelegen- ^lehad om na te denken over de vraag ^■it anders kan, moet. Ik kwam tot de ^■ïsie dat de ondernemers meer moe- j^menwerken om Leiden aan de bui- (reld te presenteren. Op een gegeven ïnt raakte ik daarover aan de praat et hoofd economische zaken Ronald fema van de gemeente Leiden. Na af- fan dat gesprek zei hij tegen mij: fit onze nieuwe centrummanager'." dat, een centrummanager? een middenstander leeft voor zijn 1. Hij wil mooie producten, een inrichting en hij doet er alles aan in klanten zo goed en zo vriendelijk lijk te helpen. Maar dan gaat die liaar buiten. Is het schoon op straat, achfr veilig? Hoe is de sfeer daar, hoe it die consument de stad? Daar ga jij .üernemer niet over. Maar met zijn ^.tunnen ondernemers wél een stem- ;nej je sta(i drukken. Mijn stelling is: 3- phr investeren in de stad levert je uit- jijk meer omzet en winst op dan één yesteren in je winkel. Dat is mijn rol: ligen, aanjagen, de ondernemers 'hin^ 8even: h!er gaan we naartoe." °2^1t We naartoe? ;on pyficeren! In Disneyland Parijs is het ,'jchoon en veilig, er is geen crimina- sr is oog voor details, altijd schijnt er j, zelfs als die niet schijnt. Waar wil er zijn? Ik heb daar bewondering In dat opzicht kunnen we in Leiden iel bereiken. Maar je moet reëel blij- VIlensen moeten hun fiets en hun rijvak ergens kwijt. Gebouwen staan steigers, straten moeten soms open. jd leeft. Je kunt wel doseren. De wij ken rondom de Hooglandse kerk, de Pie terskerk, de Breestraat, rondom het sta tion misschien, daar zou je bij wijze van spreken 's nachts moeten schoonmaken. Zodat ze er uitnodigend en fris bijliggen als de stad 's ochtends om 8.00 uur open gaat. Diezelfde graad van intensiteit heb je niet nodig op de Langegracht." Hoe gaat het economisch gezien met Lei den? „Het gaat heel goed. Sinds een jaar of tien maakt Leiden een grote demografische verandering door. De stad heeft een jong, koopkrachtig publiek gekregen. Kijk op straat, in de winkels, op de terrassen: overal jonge mensen. Kijk naar het win kelaanbod in het hoogste marktsegment: Mexx, Esprit, drie zaken van Via Mio. Die zijn hier het laatste halfjaar gekomen. Dat doen zij niet zomaar, daar zit gedegen marktonderzoek achter. De stad staat op het punt om door te schakelen van de tweede naar de derde versnelling." Hoe kan dat nou? Leiden is toch een arme stad? „Dat beeld is achterhaald. Leiden was be slist arm en verpauperd, zeker tot in de ja ren '80. Het winkelaanbod was karig. Om die reden heeft Leiden zijn regiofunctie goeddeels verloren. Maar het afgelopen decennium is er enorm veel geld in de stad geïnvesteerd. Die staat er nu prachtig, blinkend en welvarend bij. De komende jaren gaan we de regio terugwinnen. Daarvoor gaan we campagne voeren." Waar komt al dat jonge, rijke volk eigen- lijk vandaan? „De universiteit en de hogeschool zijn de brandstof van de stad. Studenten blijven in de Leidse regio nadat zij hun diploma hebben behaald. Dat is niet bewust ge stuurd, dat is vanzelf zo gekomen. En dat proces is structureel - elk jaar komen er honderden, zo niet duizenden hoogopge leide Leidenaars bij." tekst: Wilfred Simons foto: Hielco Kuipers door Robbert Minkhorst leiden - Burgemeester Lenfe- rink neemt niet de plaats in van C. Waal als voorzitter van de projectgroep Nieuw Aalmarkt plan (NAP). Waal legde eerder na onenigheid met de gemeen te zijn taken neer. Lenferink vindt het ongepast om hem op te volgen. De projectgroep wil nog enkele keren vergaderen, omdat ze be sluiten moet nemen over de in spraakreacties op haar Aal marktplannen en om te ont dekken in hoeverre de leden van de projectgroep en het ge meentebestuur het eens zijn. De leden en burgemeester en wethouders verschillen het sterkst van mening over de toe komst van de Aalmarktschool, het wel of niet aanleggen van een pleintje achter de Waag en de inbreng van projectontwik kelaar MAB. Mede vanwege die geschillen hield Waal ermee op. De oud-wethouder en oud-bur gemeesterskandidaat heeft zelf aan Lenferink gevraagd of die zijn plek wilde innemen. „Ik zal dat niet doen", laat Lenferink weten. „Dat is niet direct de rol van de burgemeester. Het zou ook wat curieus zijn. De pro jectgroep moet nog iets opstel len, wat daarna nog met B en W en de gemeenteraad moet wor den besproken." Lenferink is al voorzitter van de raad en van het college van burgemeester eb wethouders. B en W hebben hun visie op het Nieuw Aalmarktplan al gege ven. De gemeenteraad neemt er in de vergadering van 28 okto ber een besluit over. Voor die tijd bespreekt de politiek de plannen in de raadscommissie ruimte en groen. Aantal hotelkamers blijft gelijk door Robbert Minkhorst leiden - Hotel-restaurant Van der Valk in Leiden sloopt alle bijgebouwen op het terrein. Daarvoor in de plaats komt een nieuw gebouw van twee verdie pingen met hotelkamers langs de Oude Rijn. Het restaurant in het rijksmonument aan de Haagse Schouw wordt grondig gemoderniseerd. Dat zijn de nieuwe plannen van de onder neming. Directeur F. Schohaus van het Van der Valk-hotel Het Haag sche Schouw legt zich neer bij het verzet van de gemeente te gen zijn eerdere uitbreidings plannen. Het hotel heeft nu tachtig kamers en houdt er tachtig. Voorlopig dan, bena drukt Schohaus. „De uitbrei ding met hotelkamers op het pand laten we even schieten. Hopelijk mag het over een paar jaar." Hotel Het Haagsche Schouw, dat in 2004 375 jaar bestaat, heeft jarenlang met de gemeen te gebakkeleid over de verbou wingsplannen. De gemeente wil weliswaar meer hotelka mers in de stad, maar kon zich nooit vinden in de plannen van Van der Valk. Het hotel wilde boven op de bestaande uit bouw uitbreiden. Daardoor kwam het eeuwenoude rijks monument dat langs de weg staat, 'in de verdrukking'. Schohaus zegt dat hij niet lan ger kan wachten op een ver bouwing. Daarom zijn de plan nen aangepast en zegt hij tege moet te zijn gekomen 'aan alle eisen van de gemeente'. Vooral de verbouwing van restaurant en keuken waren broodnodig, geeft de directeur aan. „Alle platte gebouwen verdwij nen", zegt Schohaus. „De nieuwbouw wordt losgekop peld van het monument. Aan het water komt een nieuw pand met twee verdiepingen. Daar tussen komt een glazen verbin ding." De fundering van het nieuwe gebouw wordt zo sterk, dat er probleemloos in de toe komst een of twee verdiepingen op passen. De kans dat het hotel nu wel aan de slag mag, is reëel. Over de nieuwe plannen is de afgelo pen tijd met ambtenaren over legd. Bovendien heeft de ARK, de adviescommis^n voor ruim telijke kwaliteit, 'op hoofdlijnen ingestemd' met het schetsplan van Het Haagsche Schouw. De ze commissie moet zich uitein delijk uitspreken over het bouwplan. Als de gemeente daama een bouwvergunning afgeeft, kan het hotel gaan ver bouwen. De directeur houdt geen 'wan smaak' over aan de mislukte onderhandelingen met de ge meente over uitbreiding van het aantal hotelkamers. „De ge meente ziet de noodzaak van meer hotelkamers wel in. In de toekomst wil ik met 35 kamers uitbreiden. Iedere keer heb ik problemen gehad. Ik heb weet ik hoe vaak nieuwe plannen in gediend. Maar de contacten zijn stukken beter dan een paar jaar geleden. We zijn verder dan we ooit zijn geweest." Overigens zijn dit jaar na een interne verbouwing wel twaalf extra hotelkamers opgeleverd. Daarvoor offerde Het Haagsche Schouw in het souterrain een aantal congreszalen op. Het ho tel heeft nu nog vier zalen over.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13