FNV: Harde aanpak jeugdwerkloosheid ECONOMIE 'Beperking aftrek hypotheekrente kost fiscus geld' voorzichtig herstel KLf 'Albert Heijn is contact met winkelvloer en klant kwijt' Nederlandse economic in 2004 trager op 'Schaarse elektriciteit bij storing efficiënt verdelen' Geen overeenstemming CAO ambulancevervot Helft kappers heeft R! Maïsoogst begonnen Vivendi verkoopt amusementstak parijs - Vivendi Universal wil zijn amusementsactiviteiten in de Verenigde Staten verkopen aan het Amerikaanse televisie netwerk NBC. Het gaat om pretparken, filmstudio's en tv- zenders. De overname levert Vi vendi na afronding van de on derhandelingen 3,8 miljard dol lar aan contanten en aandelen op. Desso sluit vestiging Oss oss - Tapijtfabrikant Desso wil de weverij in de vestiging in Oss overplaatsen naar het Belgische Waasmunster. Desso maakt daar onder andere kunstgras velden. De sluiting betekent dat zeventig arbeidsplaatsen wor den geschrapt. De weverij wordt overgeplaatst uit financi ële redenen. Nedcon schrapt opnieuw banen doetinchem - Nedcon gaat op nieuw reorganiseren. Hoeveel banen er verdwijnen bij de Doetinchemse fabrikant van magazijnsystemen wil directeur L. de Jong niet zeggen. Perso neel en ondernemingsraad zijn vandaag geïnformeerd over het jongste reorganisatieplan. Be gin april verdwenen al 43 ba nen bij de stellingbouwer. CNV: Meer macht voor werknemers utrecht - Werknemers moeten een belangrijkere stem krijgen bij de vaststelling van de belo ning van bestuurders. Dat zei de vakcentrale CNV gisteren in reactie op de voorstellen van de commissie-Tabaksblat, die richtlijnen heeft opgesteld om de ondernemingscultuur in Ne derland te verbeteren. Werkne mers zouden volgens het CNV via de ondernemingsraad mee kunnen praten over de belo ning van bestuurders. Regeling over reprorecht den haag - VNO-NCW is ge rustgesteld over de kopieeraan slag voor het bedrijfsleven. Vol gens de ondernemersorganisa tie heeft de Stichting Repro recht toegezegd zich voorlopig terughoudend op te stellen bij het innen van de heffing. On dertussen kan worden gezocht naar ,,een billijker systeem voor reprorechtvergoeding". Sinds februari bepaalt de wet dat be drijven een vergoeding moeten betalen voor het kopiëren van werk dat auteursrechtelijk is be schermd. Kort geding tegen KPN den haag - Internetaanbieder Tiscali spant een kort geding aan tegen KPN. Het telecom- concem zou volgens Tiscali de eigen internetaanbieders „on rechtmatig bevoordelen". KPN en de internetaanbieders die gebruik maken van het netwerk van KPN, hebben de afspraak om eikaars naam te noemen bij reclameuitingen. Volgens Tis cali schendt KPN die afspraak door de naam van het Italiaan se bedrijf niet meer te melden. KNP zegt echter dat Tiscali deze afspraak vorige week al had ge schonden door met een nieuw ADSL-aanbod (snel internet) te komen en daarbij de naam van KPN weg te laten. Unilever verkoopt mannengeurtje rotterdam - Unilever verkoopt zijn merk Brut in de Verenigde Staten voor 55 miljoen dollar aan het Texaanse Helen of Troy Limited. Voor de rest van de wereld blijft de geur van Brut in de Unilever-stal. De parfums, deodorants en aftershaves van Brut passen op de Amerikaanse markt niet meer binnen de stra tegie van het concern voor de komende jaren. In de VS draai de Brut vorig jaar een omzet van 45 miljoen dollar. Brut moet in de VS wijken voor Axe. Unilever kiest voor dit merk dat zich richt op dezelfde doel groep, de jongemannen- annex puberhuid. Nokia-topman het best betaald new york - Jorma Ollila van de Finse telecomondememing Nokia is de bestbetaalde be stuursvoorzitter van de vijftig grootste ondernemingen buiten de Verenigde Staten. Dit blijkt uit een overzicht dat het Ameri kaanse zakenblad Forbes. Ollila streek vorig jaar 15,6 miljoen dollar op. Ollila verdiende het meest met opties. In de ranglijst komen twee Nederlanders voor. Anthony Burgmans van Unile ver incasseerde 3,1 miljoen dol lar en staat op de achttiende plaats. Voor Ewald Kist van ING __was een 27e stek weggelegd met jTmïIjöen dollar- - woensdag 3 SEPTEMBER 2cin< 01 arnhem/anp - De economische schade van stroomstoringen kan worden beperkt door grote steden en regio's met een grote dienstensector voorrang te ge ven bij het verdelen van stroom. Het gaat daarbij met name om de Randstad. Dat is een van de conclusies van de Stichting voor Econo misch Onderzoek (SEO) van de Universiteit van Amsterdam, die in opdracht van landelijk netbeheerder Tennet onder zoek deed naar de maatschap pelijke schade van stroomsto ringen. „Aangezien de welvaartseffec ten van stroomonderbrekingen per regio sterk verschillen, is het van groot belang om schaarse stroom efficiënt te ver delen. Als geen rekening wordt gehouden met de economische effecten, bestaat het risico dat de kosten hoger uitvallen dan nodig is", schrijven de onder zoekers. Zij vinden dat de poli tiek nu moet bepalen hoe in de toekomst met de gevolgen van storingen wordt omgespron gen. Investeringen in het elek triciteitsnet verkleinen de kans op stroomstoringen en drukken daardoor ook de kosten van elektriciteitsuitval. Het rende ment van zulke investeringen zijn in Randstad en dan vooral in de vier grote steden het hoogst. De onderzoekers becijferden dat de maatschappelijke kosten van een stroomstoring doorde weeks en overdag in de gehele Randstad ongeveer 72 miljoen euro per uur bedragen. In dit bedrag is het productieverlies bij bedrijven en de 'verloren tijd' bij huishoudens opgeno men. De omvang van de schade per gebied wordt bepaald door ver schillende factoren, zoals de omvang van de dienstensector, de aanwezigheid van industrie en de bevolkingsdichtheid. Zo kost een uur verloren productie in de dienstensector 69 miljoen euro, voor de industrie is dat slechts 10 miljoen euro. Dit maakt dat de schade door stroomuitval rond Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag, het grootst is. iui; =^ne ok( lop amsterdam/anp - De FNV pleit voor een hardere aanpak van jongeren die te weinig doen om werk te vinden. Zo moet volgens de vakcentrale in de strijd tegen de oplopende jeugdwerkloos heid de leerplicht worden ver lengd. De vakbond wil jongeren die geen diploma of werk hebben, verplichten door te leren tot hun 25ste jaar. Nu geldt een leerplicht tot achttien jaar. „De leerplichtambtenaar moet te gen zo n jongere kunnen zeg gen: jij gaat werken of een vak leren", aldus FNV-bestuurder T. Heerts. „Jongeren die niet meewerken, kunnen anders hun uitkering verspelen." De FNV-bestuurder vreest dat er 'een verloren generatie' aan jeugdwerklozen ontstaat. Jon geren en schoolverlaters staan bij reorganisaties vaak als eerste op straat. Daardoor hebben ze volgens hem door hun gebrek aan werkervaring een achter stand bij het solliciteren. Bo vendien hebben veel jongeren die zonder diploma met hun opleiding stoppen, moeite werk te vinden. Heerts wijst erop dat de werk loosheid onder de beroepsbe volking tot 25 jaar inmiddels 12 procent is. Dat is meer dan het dubbele van de gemiddelde werkloosheid (5,5 procent). „Daar moeten we niet in berus ten. Straks hebben we door de vergrijzing deze mensen hard nodig. We moeten deze tijd ge bruiken om de jongeren goed op te leiden. Dat past ook in het streven van het kabinet om Ne derland meer'een kennisecono mie te laten zijn." Het oprekken van de leerplicht is volgens de FNV-bestuurder een uiterste poging om te in vesteren in de arbeidsmarktpo sitie van jongeren. „Liever zien wij in de wet het recht een startkwalificatie te halen. Het gaat erom dat het systeem niet stopt als iemand 18 jaar wordt." Er moet wat gebeuren als een werkloze van 21 jaar zonder di ploma zich bij het Centrum voor Werk en Inkomen meldt voor een WW-uitkering, vindt Heerts. De voormalige arbeids bureaus moeten er beter bo venop zitten om deze jongeren een vak te laten leren. Om het gebrek aan werkerva ring bij jongeren op te vangen, moeten bedrijven werkerva- ringsplekken vrijmaken voor de jeugd. „Als vakbeweging zijn wij bereid om in CAO-onder- handelingen geld hiervoor uit te trekken", aldus Heerts. den haag/gpd - Hoewel de Ne derlandse economie volgend jaar weer op gang komt, zal dat langzamer gaan dan aanvanke lijk gedacht. Het Centraal Plan Bureau ging er eerder dit jaar vanuit dat de economie in 2004 met 1,25 procent zou groeien, die verwachting is nu terugge schroefd tot 1 procent. Verder zal de koopkracht met een half procent dalen en stijgt de werk loosheid tot 7 procent van de beroepsbevolking ofwel 540.000 mensen. Dat blijkt uit berekeningen van het CPB dat op prinsjesdag de Macro Economische Verken ningen (MEV) 2004 presenteert. Op basis van deze berekenin gen komt het kabinet die dag met zijn begrotingsvoorstel voor 2004. In de berekeningen van het CPB zijn ook de jongste bezuinigingsplannen van het kabinet verwerkt. Volgens het CPB houdt de con sument de hand ook volgend jaar stevig op de knip. Over 2003 zal de consument onge- tiljc veer evenveel uitgegeven f>e ben dan een jaar eerder. f1, 1 2004 wordt weliswaar eei^en ging verwacht van 0,75 prolm' maar dat is stukken mindel331 de 3 tot 4 procent stijging i jaren voor 2002. 0l Gunstiger zijn de vooruit^ ten over loonkosten en iJC tingdruk. Het bedrijfslevei volgend jaar minder kwijt1* aan salarissen en dat kar?ee dragen tot nieuwe investvar gen en een betere concufro.( tiepositie. mi De belastingen en premies^ 1 burgers en bedrijfsleven zj??? naar verwachting een fir„ dalen. De zogenaamde cc tieve lastendruk zal daleri3 39,4 naar 39,3 van het brut* tionaal inkomen. B|i De berekeningen van het:' zijn er vanuit gegaan p* economie over heel 2003 o nullijn blijft zitten. Geen rK maar ook geen krimp, pj" moet de tweede helft var3 jaar aanzienlijk beter verlf dan de eerste. ied poe den haag/anp - De vakbonden in de ambulancesector zijn het gisteravond weer niet eens ge worden over een nieuwe CAO. Uiteindelijk hebben de werkge vers een eindbod op tafel ge legd, waarop de achterban van de vakbonden morgen moet reageren. Het gaat over de onderhande lingen over een nieuwe CAO voor het particuliere ambulan cepersoneel. De werknemers op de particu liere ziekenwagens zijn boos omdat ze vier jaar langer moet werken dan de collega's in overheidsdienst. GGD-beman- ningen kunnen al met 5^ uittreden, het personeel va particuliere ambulances fif met 59 jaar. Vorige week voerde de af* lancemedewerkers actie ir Haag. Zij dreigden de act verscherpen. Daarvan zie tot vrijdag af. Dan komt he tiecomité bijeen om ever verdere stappen te besprek s p Volgens een woordvoerde FNV Bondgenoten ligt het schil in geld gemeten tussen 1 en 3 miljoen eur CNV Bedrijvenbond zal he 'neutraal' aan de leden vo< gen. P1 ing I ran Bic elsloo - Dankzij het mooie weer kunnen de boeren dit jaar vroeg oogsten. Werd in de eerste weken van augustus de tarwe al geoogst, nu is het de tijd voor het maïs. Loonbe drijf 'De Samenwerking' maakt op dit moment dan ook lange dagen in het Friese Elsloo. Foto: GPD/Siep van Lingen utrecht/anp - Lang niet alleen mensen die veel met beeld schermen werken hebben vaak last van RSI. In de vleessector heeft 43 procent van de werk nemers er mee te maken. Bij de kappers is dat zelfs 49 procent, zo meldt de Kappersbond FNV. iDe FNV-bond en de kappersor ganisatie ANKO sturen 70.000 informatiepakketten rond om uit te leggen wat mensen er zelf aan kunnen doen. Een goede houding en beweging zijn be langrijk. Het pakket gaat niet al leen naar werkgevers, maar ook naar onder anderen docenten aan de kappersopleidingen en leerlingen. M RSI manifesteert zich mi als pijn in de handen, ders en nek. De klachtei een gevolg van het lang herhalen van dezelfde bew gen. In totaal hebben in N land 3,2 miljoen werkende Pf van RSI-klachten, zo blee rr eerder dit jaar gepubliceeri 1( derzoek van TNO Arbeid "e 1 komt neer op twee van dPte werkenden in Nederland.^ hen verzuimen er 650.000 Van alle vragen die FNV genoten krijgt over arbeic standigheden. gaat 8 pr<rv over problemen die m< met RSI hebben bij teru ??31 naar het werk. per de den haag/gpd - Het kabinet moet de beperking van de hy potheekrenteaftrek uitstellen. Invoering van deze maatregel is op dit moment riskant voor de economie en leidt tot extra kos ten in plaats van de beoogde besparingen. Het Platform Woningmarkt Ne derland stelt dat in een 'alarm brief aan het kabinet. „De voorgenomen maatregel is on doordacht en bijzonder slecht getimed. Daarom willen we met alle betrokken partijen een na tionaal debat starten om zo snel mogelijk te komen tot een integrale en actuele visie op de woningmarkt", zegt voorzitter Hans de Boer van het platform, dat drie weken geleden is opge richt. Tot de deelnemers beho ren projectontwikkelaars, hypo theekadviseurs, banken, verze keraars, bouwmarkten, archi tectenbureaus en de Neder landse Vereniging van Make laars. „De samenwerking tussen zul ke uiteenlopende partijen toont wel aan dat er iets goed mis is op de woningmarkt en dat veel mensen zich daarover zorgen maken", aldus De Boer, tot voor kort voorzitter van MKB Nederland. De geringe doorstroming is één van de grootste problemen op de huidige woningmarkt. Door de economische recessie zijn huizenbezitters minder snel ge neigd een nieuwe woning te ko pen. Verder is het aanbod in bepaalde sectoren beperkt. Zo is er een groot tekort aan een gezinswoningen. Een van de gevolgen is dat het voor starters vrijwel onmogelijk is een ge schikt huis te vinden. Volgens het Platform remmen de jongste kabinetsplannen de doorstroming verder af. Consu menten worden in de toekomst waarschijnlijk verplicht de overwaarde op hun huis volle dig in de volgende woning te stoppen. Als zij dat niet doen, (advertentie) Wij hebben DE reis voor uw bedrijf, club of vereniging... 073-5 999 795/96 KRAS m.leijnse@kras.nl kunnen ze niet meer volledig profiteren van de fiscale voor delen van de hypotheekrenteaf trek. Volgens minister Zalm le vert dat de overheid over vier jaar 400 miljoen euro op. Het Platform heeft berekend dat de maatregel juist geld gaat kos ten. ►Als de overwaarde geheel voor de aankoopprijs van de nieuwe woning moet worden aange wend, valt er drie miljard euro aan consumptieve bestedingen weg. Het begrotingstekort loopt daardoor volgend jaar met 240 miljoen euro op", heeft Fred von Dewall, econoom bij ING, voor het platform becijferd. Volgens hem bevestigen ambte naren bij het ministerie van fi nanciën zijn berekeningen. door Richard Mooyman Amstelveen - Het diepste dal voor dé KLM lijkt voorbij. In de maand augustus vervoerde de luchtvaartmaatschappij nog maar één procent minder pas sagiers dan in dezelfde maand van 2002. De beladingsgraad van de vliegtuigen steeg licht omdat de KLM twee procent minder vluchten uitvoerde. De achterstand over de eerste vijf maanden van het op 1 april be gonnen boekjaar bedraagt nog zes procent. Opmerkelijk is dat het aantal goed betalende zakenreizigers vorige maand toenam met elf procent. Ook de effecten van de angst voor longziekte Sars lijken grotendeels uitgewerkt. aantal reizigers op Aziat bestemmingen nam toe twee procent. Het vracl voer liet eveneens betere taten zien. De hoeveelheii voerde vracht groeide m< gen procent, terwijl er procent meer capaciteit ingezet. y De KLM is het afgelopen} p diep in de verliezen ger; gevolg van de zwakke ec|d0 mie, de harde concurrentie' de prijsvechters, de oorli Irak en de angst voor Si KLM heeft aangekondigd <f ëei 4500 arbeidsplaatsen v geschrapt teneinde weer gevend te worden. Rj£ door Achille Prick zaandam - Toen de inmiddels 76-jarige Albert Heijn in 1990 met pensioen ging, liet hij pal voor de hoofdingang van moederbedrijf Ahold in Zaandam een beeld neerzetten. Een vrouw met volle boodschappentassen. Op de sokkel staat: 'Opdat wij nooit vergeten, voor wie wij werken'. „Bij Albert Heijn hebben ze dus niet naar de oude baas geluisterd", zegt supermarktdes- kundige Gerard Rutte. „Nu zitten ze in de hoek waar de klappen vallen. Ze hebben het aan zichzelf te wijten, want ze zijn het contact met de winkelvloer en de gewone klant kwijt geraakt Het hoofdkantoor van Albert Heijn is een ivoren toren. Dat heeft geleid tot arrogan tie en elitaire winkels. Drie soorten zongedroogde tomaten, rivier- kreeft of een oneindig assortiment dure kant- en-klaar-maaltijden is leuk voor yuppen, maar wat moet de doorsneeidant er mee, vraag Rutte zich af. „Die schilt nog gewoon aardappelen." Ahold zorgde voor een schok in de financiële wereld toen het begin dit jaar gewag maakte van een groot boekhoudschandaal. Het had vooral te maken met de Amerikaanse dochter US Foodservice waar voor bijna een miljard euro was gerommeld. Gelukkig was er nog Al- bert Heijn. Bij de dochter, waarmee het eind negentiende eeuw allemaal begon, was niets aan de hand en het troetelkind werd extra ge koesterd. Dat is voorbij. Albert Heijn verliest in razend tempo marktaandeel. Volgens onderzoeksbureau Gfk is het markt aandeel van AH in het tweede kwartaal ge daald van 24,5 procent naar 22,1 procent. On gekend in supermarktland, waar de winst marges gering zijn en waar hoge omzetcijfers de sleutel vormen voor succes. Elk procent dat van het marktaandeel afgaat, betekent meteen een kwart miljard euro minder om zet. Inmiddels staan bij AH honderden banen op de tocht om kosten te drukken. „Het is goed mis", verzekert consultant Rutte. „Ik hoor van leveranciers dat Albert Heijn een stuk minder afneemt. Dan hebben ze het over percentages van 10, 15 en soms zelfs 17 pro cent. Dat is gigantisch. Er komen nog genoeg mensen over de vloer, maar die nemen steeds vaker een mandje in plaats van een kar. 'Fiet- senspringers' noemen we dat: mensen die snel even een AH binnengaan voor een aan bieding. Daar heeft Albert Heijn er momen teel veel te veel van in de winkel en dat is fu nest voor je omzet." Het doet pijn bij de zo trotse grootgrutter. Jan van Vliet is voorzitter van de vereniging van AH-franchisers en runt zelf een vestiging in Bunnik. Hij lijkt een beetje aangeslagen door de negatieve berichten over 'zijn' keten. „Het klopt, onze handel is in beweging", zegt hij aarzelend. „We hebben last van de recessie en misschien ook wel van de problemen bij Ahold. Jarenlang wordt je neergezet als de beste toko van Nederland en nu lijkt iedereen er plezier in te hebben om ons neer te sabe len." De ondernemer is voorzichtig met kritiek richting Zaandam. „Misschien is er wat te traag gereageerd op het gestegen prijsbewust- zijn bij de klant. Met de formule zelf is niks mis, het komt goed. We moeten de verse yog hurt met perzik even vergeten en weer aan dacht hebben vfoor gewone vanillevla. We hebben genoeg munitie om mee te schieten. Het goedkope Euroshopper-assortiment is uitgebreid en er zijn extra reclamecampag nes." „Albert Heijn is een vet en log bedrijf geworden", stelt Rutte. „Ze bleven maar in vesteren in allerlei extra's en luxe. Mobiele te lefoonabonnementen voor werknemers. Ie dereen mocht een auto uitzoeken en kreeg een laptop mee naar huis. Ze hebben zich in de jaren negentig ook suf verdiend, maar dat heeft ze ook verblind. In Zaandam haalden ze hun neus op voor andere ketens; ze gingen er niet eens meer kijken. Fataal." Ondertussen sloegen regionale spelers als Dirk van den Broek, Deen, Jacques Linders of Jumbo hun slag. Alle succesvolle innovaties van Albert Heijn werden gekopieerd en won nen langzaam terrein. „De Aldi is een trend bij laagconjunctuur en geen structurele be dreiging voor AH, maar deze kleine familiebe drijven wel", zegt Rutte. „Ze letten erg op de centen: geen rare experimenten en lage kos ten. Vandaar dat A-merken bij hen goedkoper zijn. Ze kunnen ook veel sneller reageren op veranderingen in de markt. Daarmee kloppen ze Albert Heijn." 'Opdat wij nooit vergeten voor wie wij werr Het supermarktconcern lijkt die lijfspreuk vf de oude Albert Heijn te zijn vergeten. Foto: GPD/Cees Zorn

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6