Bush hoopt op steun VN BUITENLAND Proces heropend tegen 700 beulen van Argentijnse junta Vonnis Bashir verrast vriend en vijand Joshka Fischer maakt zijn karwei in Berlijn af Arafat: Routekaart is om zeep President onder vuur over Irak Honderden gevangenen uit dodencellen vrijgelaten 'Israëlische piloot Ron Arad leeft' Duitsland steunt Turkije in kandidatuur Europese Unie ize in cruise jt. ^over te geven pedaaDRK - Dat er wel eens ivergegeven op een crui- zal niemand verbazen, massaal als op de Re- icess is zelden vertoond. itieboot moest zijn is over de Atlantische in New York onderbre- idat 301 van de ruim ^honderd passagiers en •uinningsleden ziek wa- raakten besmet met het ^^rus, dat hoogst besmette- ^rnaar snel weer over. Het I Rvas op 18 augustus ver- n uit Kopenhagen. Hijs begraaft ste hittedoden tlijhe ieg'eiT Parijs worden van- n Necestig voornamelijk be- h°ta( parijzen aars begraven men te zomer bezweken aan jegolf en van wie het li- lacht f is opgehaald. Ze »iet m op de armen- en daklo- ffi&aafplaats begraven. De aantaölf heeft in Frankrijk aan SPH2 mensen het leven ge- woensdag 3 september 2003 ikai iwen gepakt luurmoorden JHt - Twee vrouwen, 20 en «m bif oud, zijn in de Colombi- 5-47 hoofdstad Bogota gear- rd wegens het plegen van loorden. Huurmoorden ^—Colombia een ware ^nmaar niet eerder zijn ^Jen ervoor opgepakt, ^^ans werken huurmoor- cortertS met tweeën en vluch- on.Khna moord op een mo- 5. Ook de vrouwen deden kDa.ir ze werden na een wil- ag itervolging gearresteerd. 23 blijft leider trd-Korea Het parlement van Korea heeft vandaag M|ng-il herkozen als chef- Mtie, de belangrijkste func- BBIet laatste stalinistische »r wereld. Kim Jong-il is aarHien jaar en is van plan n 0zijn dood te blijven. zaa' lijgenaamd de Geliefde volgde zijn vader Kim II- ip, die als de Grote Leider !nd3(-Korea 45 jaar met stalen fegeerde. hoede in VS mt almaar toe dea het ngton - Het aantal ar- a de Verenigde Staten is nber^ar met bijna 1,4 miljoen lomen tot bijna 34,8 mil- iptetf ongeveer 12,4 procent I bevolking. Dat heeft het Dtenjcaanse Volkstellingbu- andaag bekendgemaakt, pterrfeer 17 procent van de ten, ofwel 12,2 miljoen, vorig jaar in armoede, te- bel.5 miljoen in 2001. liggi ie"ian verbiedt ïïkn bij de VN rjjnljoRK - Het laatste rokers- ii is gevallen: VN-secreta- aeraal Kofi Annan heeft in lofdkantoor van de Ver- t Naties in New York een :rbod ingesteld. Enkele laten, zoals de Russische ibassadeur en verwoede •ergej Lavrov, verzetten g fgen de maatregel. Vol- ïvrov heeft Annan niets 'lien over het gebouw, -woordvoerder erkende iffende diplomaten lastig BÉpakken zijn. VN-perso- ~'%n het roken wel verbo- lorden. r nonderzeeër gaan door lek j omorsk - Niet een storm een lek in het achterste- -jgjas de oorzaak van het zin- in de Russische atoomon- Lleieër K-159 zaterdag in de [j: Jtszzee. Volgens een bron J li het Russische ministe- -reh defensie had de com- £^ant van de onderzeeër Je in het achtersteven ont ij tf1 hadden matrozen ver ft rgeprobeerd dat comparti- te sluiten. De marinelei- tou geen toestemming 6n gegeven om het schip, Sar de sloop werd ge- yjit, te laten zinken. Dit be- ieft mogelijk negen matro- et levens gekost. Eén ma- overleefde het drama. i ■j u bezorgd om t Aung San gfeyOK - Mensenrechtenspe- ImÉ Pinheiro van de Verenig- '^ties maakt zich grote zor- de gezondheid van Au- h Suu Kyi. De Birmaanse ■itieleidster zou in hon- zijn om vrijlating af igen. Pinheiro zei giste- it hij geen bevestiging had en krijgen van de honger ig, maar zich wel grote maakt. Aung San zit eind mei gevangen op eheime plaats. Het is al dan een maand geleden b Nobelprijswinnares be- stfkreeg van een vertegen- jljdigervan het Rode Kruis. Rechters maken werk van vervolging na schrappen van amnestiewet door Frans Lindenkamp sio paulo - De Federale Rechtbank in de Ar gentijnse hoofdstad Buenos Aires heeft de strafzaken heropend tegen zo'n 700 militairen betrokken bij schendingen van mensenrech ten tijdens het militaire bewind in de jaren 1976-1983. Het betreft folteringen en moor den in de beruchte Technische School van de Marine te Buenos Aires, waar 5000 politieke gevangenen zijn verdwenen, en misdaden te gen de mensheid door het Eerste Legerkorps in een veertigtal concentratiekampen. Het hof acht een nieuw proces mogelijk nu twee amnestiewetten zijn geschrapt door het Argentijnse Congres. Die wetten vrijwaarden naar schatting 2400 betrokkenen van proces sen. President Nestor Kirchner is voorstander van berechting van foute militairen. Hij acht het doorbreken van de wijdverbreide straffe loosheid elementair om van Argentinië een rechtvaardige samenleving te maken. Het heropenen van de processen valt samen met de vrijlating van 39 militaire onderdruk kers van wie de Spaanse rechter Baltazar Gar- zon uidevering verlangde. Madrid zag verle den week af van het indienen van een offici eel uiüeveringsverzoek. Onder de 39 waren kopstukken van het generaalsbewind zoals oud-dictator Jorge Videla. Volgens de Spaan se premier Aznar doet uidevering niet meer ter zake, omdat de Argentijnse jusdtie nu de handen vrij heeft. De verwachting is dat rechters elders in Ar gentinië het voorbeeld van hun collega's in Buenos Aires zullen volgen en ook oude pro cessen tegen beulen heropenen. Advocaten, die de betrokkenen verdedigen, dreigen al naar de Hoge Raad te stappen. Zij stellen dat de amnestiewetten nog steeds van kracht zijn, omdat het Congres in hun ogen het recht ontbeert wetten in te trekken. Dat kan alleen de Hoge Raad. Het allerhoogste rechtsorgaan zal zich bin nenkort - vooral op aandringen van president Kirchner - buigen over de vraag of de amnes tiewetten ongrondwettelijk zijn zoals het Congres met de afschaffing al heeft beaamd. Bekend is dat de acht rechters sterk verdeeld zijn. Voordat de rechters een oordeel vellen willen zij dat het Congres eerst een nieuwe voorzitter voor hun college benoemt. De vori ge op na beschuldigingen over corruptie en machtsmisbruik. Met het besluit van de rechters in Buenos Ai res groeit de druk op de Hoge Raad. Het voor uit schuiven van een beslissing valt steeds moeilijker te verkopen, want een ruime meer derheid van de Argentijnen wil dat het recht eindelijk zijn loop krijgt. jeruzalem/ap/afp/rtr - Vol gens de Palestijnse president Yasser Arafat is 'de routekaart naar vrede', het meest recente vredesinitiatief voor het mid den-oosten, om zeep gebracht door de Israëlische agressie. Arafat zei dit gisteren tegen Amerikaanse verslaggevers. De Verenigde Staten hebben volgens Arafat niet voldoende gedaan om de vredesinitiatie ven in leven te houden. De positie van Arafat wordt steeds penibeler. Niet alleen is hij in een felle machtsstrijd ver wikkeld met de Palestijnse pre mier Abbas, ook internationaal raakt hij steeds meer uit de gra tie. De Israëlische minister van defensie Shaul Mofaz zei giste ren dat het tijd wordt om Arafat het land uit te zetten. Volgens Mofaz is hij het belangrijkste obstakel voor vrede. „Het tijd stip waarop Israël Arafat weg jaagt moet zorgvuldig worden gekozen om de positie van de Palestijnse premier Mahmoud Abbas niet nog verder te onder mijnen", zei Mofaz. Abbas geldt als gematigd en is vooral onder druk van de VS en Israël benoemd in de hoop zo Arafat buitenspel te zetten. Maar Arafat heeft nog steeds veel macht, met name op het gebied van veiligheidstroepen. De VS en Israël willen dat hij die ook afstaat aan Abbas, die donderdag in het Palestijse par lement verantwoording moet afleggen voor zijn eerste hon derd dagen als premier. Abbas verliest overigens aan polulari- teit en loopt het risico dat hij morgen door het Palestijnse parlement naar huis wordt ge stuurd. Bijna tweehonderd Palestijnse parlementsleden, academici en schrijvers riepen gisteren in krantenadvertenties Arafat en Abbas op htm meningsverschil len bij te leggen. Zij wezen er op dat de ruzie schadelijk is voor de Palestijnse zaak. De beide politici spreken niet meer met elkaar en communiceren via bemiddelaars. Britse ambassade in Teheran dicht na schietpartij londen/teheran/anp/rtr - De Britse ambassade in de Iraanse hoofdstad Teheran is vandaag gesloten nadat vanaf de straat op het gebouw was geschoten. Dit meldde de omroep BBC. Het incident gebeurde nadat bekend werd dat Iran zijn am bassadeur uit Londen had te ruggeroepen. Iran is boos over behandeling in Engeland van Hadi Soleimanpour, de voor malige Iraanse ambassadeur in Argentinië. De Britse justitie weigert Soleimanpour, die op verzoek van Argentinië is aan gehouden, vrij te laten. Hij zou betrokken zijn geweest bij een bomaanslag in 1994 op een joods centrum in Buenos Aires. Soleimanpour ontkent elke be trokkenheid. Ali Imron bij aankomst bij de rechtbank in Bali. Daar werd hij vanmorgen tot twintig jaar cel veroordeeld wegens zijn betrokkenheid bij de aanslag Bali, oktober vorig jaar. Foto: Reuters Afgang voor Indonesische regering door onze correspondent Jaap van Wesel Washington - President George Bush gaat de VN-Veiligheidsraad vragen om een mandaat voor een internationale troepen macht onder Amerikaans com mando. De situatie in Irak loopt zozeer uit de hand dat hij zijn beleid radikaal wijzigt. In eigen land komt hij steeds meer onder vuur te liggen, vooral ook over de enorme kos ten van de operatie in Irak. De ommezwaai is opmerkelijk, ze ker omdat ook minister van de fensie Rumsfeld, altijd een fel tegenstander van een VN-rol in Irak, van gedachten veranderd is. Rumsfelds commandanten in Irak hebben hem duidelijk gemaakt dat de situatie in Irak compleet uit de hand dreigt te lopen. De militairen hebben ge waarschuwd dat de chaos in Irak een strategische bedreiging voor de Verenigde Staten gaat worden. De Amerikaanse rege ring is voorzichtig optimistisch dat de Veiligheidsraad de door Washington ingediende resolu tie zal steunen, al staan er nog lange en moeizame onderhan delingen voor de deur. Minister van buitenlandse zaken Colin Powell overlegt deze week met de belangrijkste leden van de Veiligheidsraad over de nieuwe VN-resolutie. Dat Bush nu naar de Veilig heidsraad stapt voor een nieuw mandaat heeft twee doelein den. In de eerste plaats wil Amerika meer buitenlandse troepen om de veiligheid in Irak te kunnen garanderen. Gedacht wordt in de eerste plaats aan landen als India, Pakistan en Turkije, die tot dusver gewei gerd hebben zonder' VN-steun mee te doen. In de tweede plaats is er voor Irak geld, zeer veel geld nodig, meer dan Ame rika in z'n eentje kan en wil op hoesten. Juist vanwege dat geld ligt Bush in eigen huis onder vuur. Met verkiezingen in aantocht en sterk oplopende tekorten op de begroting willen zowel Bush' ei gen Republikeinen als Demo craten weten hoeveel het Ame rikaanse verblijf in Jrak gaat kosten. Alleen aan militaire operaties in Irak geven de Ame rikanen nu 3,9 miljard dollar per maand uit. De schattingen voor de kosten van de weder opbouw lopen in de tientallen miljarden dollars. Er zijn nu ongeveer 140.000 Amerikaanse militairen in Irak. Deze sterkte zal naar verwach ting voor onbepaalde tijd wor den gehandhaafd. Amerikaanse vertegenwoordigers gaan van daag in Brussel met vertegen woordigers van de Europese Unie, de Verenigde Arabische Emiraten, Japan, de Wereld bank en de VN om tafel zitten om een volgende maand in Ma drid te houden donorconferen tie voor te bereiden. door onze correspondent Step Vaessen Jakarta - Het vonnis tegen de 65-jarige 'terrorist' Abu Bakar Bashir verraste vriend en vij and. Tegen alle verwachtingen in kreeg hij vier jaar gevange nisstraf in plaats van de vijftien jaar die de openbare aanklagers hadden geëist. De rechters achtten niet bewe zen dat de moslim-geestelijke, de 'emir', de leider was van Je- maah Islamiayah. Ook was er geen bewijs dat hij achter een reeks bomaanslagen zat en de opdracht had gegeven om de toenmalige vice-president Me gawati te vermoorden. Bashir is wel veroordeeld voor het deel nemen aan staatsondermijnen- de activiteiten omdat hij nauwe contacten had met de oprichter van Jemaah Islamiayah, de in 1999 overleden Abdullah Sung- kar. Die wilde van Indonesië een Islamstaat maken. Een plan dat Bashir, volgens de rechters, steunde. De uitspraak is een enorme af gang voor de Indonesische re gering die vooral aan het bui tenland wilde laten zien dat ze korte metten maakt met terro risme. De vrees bestaat dat hierdoor veel Indonesiërs al leen maar nog sterker gaan ge loven dat Jemaah Islamiyah niet bestaat en dat de bomaan slagen, zoals die op Bali en bij het Marriotthotel, het werk zijn van de CIA, een nog steeds erg geliefde theorie. Bashir reageerde zichtbaar op gelucht. Zelfs zijn eigen advoca ten hadden een veel hogere straf verwacht. Maai- hij zei meteen dat hij zich niet bij het vonnis zou neerleggen. „Ik ver dedig alleen de Sharia-islam (is lamitische wetgeving). Daarom kan ik het vonnis niet accepte ren en ga ik in hoger beroep." Met de microfoon in de hand, staande met zijn gezicht naar het publiek, riep Bashir zijn on geveer 200 aanhangers op rus tig te blijven. ,,Als er iets ge beurt, dan is dat het werk van de Amerikaanse provocateurs niet van ons." De rechters maakten geen bezwaar tegen het ongebruikelijke tafereel in de rechtbank. De hele zaak tegen Bashir was voor een belangrijk deel geba seerd op getuigenissen van een handjevol gevangen leden van Jemaah Islamiyah in Maleisië en Singapore. Zij legden verkla ringen af via een videoverbin ding. Volgens de advocaten kon Australië teleurgesteld De Australische regering heeft teleurgesteld gereageerd op het vonnis tegen Bashir. Vol gens de Australiërs is hij wel degelijk verantwoordelijk voor de aanslag op Bali in het afge lopen najaar. Daarbij vielen 202 doden, onder wie veel Au straliërs. Aanklagers op Bali hebben vanmorgen twintig jaar cel geëist tegen Ali Imron, de vierde verdachte van de aanslag op Bali. Imron heeft spijt betuigd dat hij onschul- digen heeft gedood bij de aan slag, die op 12 oktober een uitgaansgelegenheid op Bali volledig verwoestte. dit niet worden gebruikt als be wijs. Bovendien kunnen getui gen die gevangen zitten op al lerlei manieren zijn gemanipu leerd. De rechters gingen daar voor een deel in mee. Ze achten hun verklaringen niet voldoende om Bashir te bestempelen als leider van Jemaah Islamiyah omdat ze het vooral 'van horen zeggen' hadden. Een andere belangrijke getuige, Omar Al-Faruk, een vermeend lid van de islamiti sche terreurorganisatie al Qae- da, is nooit gehoord, omdat hij sinds zijn arrestatie in handen is van de Verenigde Staten. Die wilden hem niet uitleveren voor het proces. Bashir richtte begin jaren ze ventig de islamitische kost school Ngruki op in Solo, die volgens de International Crisis Group nieuwe rekruten voor Je maah Islamiyah opleidt. Hij vlurhtte in de jaren tachtig met de oprichter van Jemaah Isla miayah, Sungkar, naar Maleisië nadat ze door het Soeharto-re- gime vervolgd werden voor subversieve activiteiten. Pas na de val van de regering Soeharto, vijf jaar geleden, kwam Bashir terug. san francisco/ap - Een Ameri kaans hof van beroep heeft gis teren ruim honderd doodvon nissen in Arizona, Idaho en Montana vernietigd. Volgens het hof in San Francisco is in de rechtszaken de doodstraf ten oprechte opgelegd door een rechter en niet door een jury. De vonnissen zijn omgezet in levenslange gevangenisstraffen. De zaak vloeit voort uit een ar rest van het Amerikaanse hoog gerechtshof in 2002, waarin het hof oordeelde dat de doodstraf door een jury moet worden op gelegd. Het hof liet in het mid den of de nieuwe regel met te rugwerkende kracht gold. Het hof van beroep in San Francisco besliste dat alle door een rechter uitgesproken dood vonnissen moeten worden om gezet in levenslang. De rechters besloten met acht tegen drie stemmen dat de betrokken doodvonnissen in de drie sta ten in levenslang moeten wor den omgezet. In het rechtsgebied van het hof in San Francisco zijn Arizona, Idaho en Montana de enige sta ten waar rechters de doodstraf opleggen. Dat gebeurt ook in Nebraska en Colorado, maar het hof van beroep waar die twee staten onder vallen moet nog uitspraak doen. j'eruzalem/afp - De Israëlische piloot Ron Arad die in 1986 boven Libanon werd neergeschoten, leeft nog. Dat meent een Israëlische onderzoekscommissie. De commissie komt na het doorploègen van duizenden documenten tot de conclusie dat er geen bewijs is voor de dood van Arad. De navigator van Arads vliegtuig werd des tijds door Israëlische militairen gered. Arad viel in handen van de pro-Syrische sjiitische militie Amal. Volgens Amal is Arad indertijd overgedragen aan Iran, maar Teheran heeft dit altijd ontkend. Arad is een volksheld in Israël. Regelmatig vinden er demonstraties voor zijn vrijlating plaats. m berlijn/ap - De Duitse regering steunt het streven van Turkije naar toetreding tot de Europese Unie. Dat zei bondskanselier Gerhard Schroder in Berlijn te gen de Turkse premier Erdo- gan. De groeiende weerstand van de CDU/CSU tegen Turkse toetreding is volgens Schroder 'goedkope verkiezingsretoriek'. Diverse prominente christen democraten hebben zich de laatste tijd om culturele en eco nomische redenen uitgespro ken tegen Turkse toetreding. Volgens Schroder is er een di- rèct verband met de verkiezin gen in de deelstaat Beieren, die op 21 september worden ge houden. Erdogan is bezig aan eea driedaags bezoek aan Duitsland. Vandaag praat hij met CDU-leider Angela Merkel. Schroder beloofde Erdogan zijn best te zullen doen dat de mos limextremist Muhammed Me- tin Kaplan, de 'kalief van Keu len', aan Turkije wordt uitgele verd. Een rechtbank in Keulen blokkeerde de uitlevering van Kaplan vorige week omdat hij in Turkije geen eerlijk proces zou krijgen. Ook zijn in Turkije medestanders van Kaplan ge marteld. Turkije wil Kaplan be rechten wegens zijn betrokken heid bij een mislukt complot om in 1998 een vliegtuig met explosieven te laten neerstorten op het mausoleum van de grondlegger van Turkije, Mus tafa Kemal Atatürk. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - In één klap werden de Duitse Groenen vorige week van enkele lastige vragen ver lost. Joschka Fischer blijft in Berlijn, en de minister van bui tenlandse zaken is kandidaat bij de volgende Bondsdagverkie zingen in 2006. Samen met de sociaal-democratische bonds kanselier Gerhard Schroder (SPD) wil Fischer het 'rood groene' project afmaken. Maandenlang was gespeculeerd over Fischers plannen en daar mee over de toekomst van de meeregerende milieupartij. Al gemeen werd er vanuit gegaan dat Fischer binnen afzienbare tijd naar Brussel zou vertrek ken. De internationaal geres- Joshka Fischer Foto: EPA pecteerde Duitser zou hier de eerste Europese minister van buitenlandse zaken worden. Mooi voor Fischer, maar slecht voor de Groenen, die in dat ge val met een serieus probleem werden opgezadeld. De Groe nen zonder de populaire Fi scher in Berlijn, dat scheelt bij verkiezingen vele procenten. De Duitse media werden door de aankondiging dat Fischer en Schroder gezamenlijk verder willen - drie jaar voor de vol gende Bondsdagverkiezingen - op het verkeerde been gezet. Want was het niet Gerhard Schroder die zijn coalitiegenoot een 'uitstekende kandidaat' had genoemd voor het EU-minis- terschap? En was Fischer als Duitslands vertegenwoordiger in de Conventie over een Euro pese grondwet niet zelf betrok ken bij de invulling van die baan? Fischer maakte zich in Brussel al druk over de vraag of hij over een eigen dienstvlieg- tuig moest beschikken. Maar tijdens die besprekingen werd ook duidelijk dat het niet eenvoudig is om de taken van de nieuwe EU-minister te om schrijven. Fischer, die net zijn vierde huwelijk heeft zien mis lukken, is gewend aan macht. Die te delen in EU-verband is voor de autodidact een gruwel. In Duitsland kan Fischer nooit kanselier worden, omdat zijn partij te klein is. Maar de voor malige taxichauffeur en stenen gooiende oproerkraaier uit Frankfurt is wél al heel lang Duitslands populairste politi cus. Fischer zweeft in opinie peilingen altijd rond de 80 pro cent, Schroder komt niet verder dan 56. Kanselier Schroder weet dat hij de leider van de Groenen hard nodig heeft. De SPD beseft dat de 'rood-groene' coalitie de vo rige verkiezingen - nipt - heeft gewonnen dankzij Fischers charisma en populariteit. Die moeten ook in 2006 worden in gezet om het mogelijk te maken Schröders hervormingsproject 'Agenda 2010' tot een goed ein de te brengen. Al voor de zomer zou Schroder Fischer ervan hebben weten te overtuigen in Berlijn te blijven. Bij de Groenen is niet iedereen even enthousiast. Fischer krijgt het verwijt, net als Helmut Kohl ooit, te menen dat hij 'onver vangbaar' is. En enkele hoogge plaatste Groenen, die hun zin nen hadden gezet op Fischers baan en invloed, voelen zich geschoffeerd. Maar Fischer is onvervangbaar. Dat weet hijzelf waarschijnlijk het beste.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5