BINNENLAND 'Eigen bijdrage hoger onderwijs hard nodig' occasj m tival m .litter gevecht over asielzoekers gaat vooral om geld 5Bush en ik hebben dezelfde belangstelling Vrijspraak hof in moordzaak neurologe Holland Casino noemt witwasaantijging onzin 'Hekken op treinperrons tegen zelfmoordenaars' Eerste straf in ontuchtzaak Eindhoven Dijkcontrole „nké cmmtï, hm Pf^ifpNT i A JA minimale inruil 1.500,- GROENOORDHALLEN www.occasionfestival.nl woensdag 3 september 2003 bij brand =»ningen ■n - Bij een brand in Hgse Oosterparkbuurt een nog onbekend ■fisdrijf. Wat zich pre- C7 J^rond het huis heeft i is nog niet duidelijk, [oggetuigen trof de be ll het pand een junk in •an. Hij werkte de dief luis uit, waarna brak I de woning. De bewo- J verslaafde daarop in Inde woning hebben p. Vervolgens zou hij ens gezin in de buurt lies hebben bedreigd. iprinj niet is genomen - Land- en tuinbouw- es nemen de sugges- jonprins Willem- om West-Nederland irzilten niet serieus. diens voorstel van tijdens een rede op de •it Wageningen om te ontwikkelen die te- rvater kunnen 'futuris- liet reëel'. „Er zijn in- e oplossingen moge- en LTO-bestuurslid is en WLTO-voorzitter r sloopt seel Sittard :n 24-jarige man uit steren uit een poli- jnapt door een dubbel it te slopen. Hij vervolgens in uit een i te klimmen, op een lager gelegen dak te tn nog eens vier me- p een terras te ko- nan is van beroep per, en zat vast we- lak. Korte tijd later inieuw gepakt. Jenburglegt Verk neer urgemeester Steke- n Tilburg legt met ijke ingang een deel rkzaamheden neer. in woordvoerster is g, die aan kanker invloed van zware ;n 'ernstig verzwakt'. q komt het er op neer ïnburg minder in het verschijnt. Taken die agciebben met het di- jsitiur van de stad, zoals 3a>en van vergaderin- >udi voorrang, ter ^>caïne a r| gevonden de o* - Bij een inval in een hehet Brabantse Ton aal de politie gister- Bij kilo cocaïne aange- .enwaarde van zo'n deo. Vier Antillianen ie houden. Twee zijn af- alat Tilburg, de anderen bven. :hii roblemen Rotterdam -Bij twee zwakke de dijk bij de Bergse tekade in Rotterdam vond en vandaag naatregelen getroffen rzakking als van zon- tkomen. Toen zakte Ijk langs de boezem 1 scheuren zijn gezien, nd gestort ter on- van de kade. I: Te veel op Veluwe Auto's veroorzaken pidsoverlast voor fiet- ndelaars op de Velu- Lljkt volgens de ANWB |die die de toeristen- 2 heeft laten uitvoe- nderzoeksbureau Al le helft van de fiets- f veel verkeerslawaai, ■paden voldoet 30 let aan de norm van den haag/gpd - Hulptelefoons op bruggen, hekken op trein perrons: Nederland moet vol gens de Depressie Stichting tal van maatregelen treffen om het grote aantal zelfmoordpogin gen te verkleinen. „Iedereen die depressief is, kan opeens in de verleiding komen." Elk jaar ple gen bijna 1500 mensen zelf moord. Daarnaast doen 30.000 mensen daartoe een poging. Reden voor de Depressie Stich ting om samen met de Ivonne van de Ven Stichting een 'Na tionaal actieplan suïcidepre ventie' op te stellen en dat in het najaar aan te bieden aan de Tweede Kamer. Zelfmoord is geen vrije keus. van het individu, zegt psycholo ge Aly van Geleuken, directeur van de Depressie Stichting. „Het is een wanhoopsdaad met een impulsief karakter." Wie depressief is en bij een spoor wegovergang of op een brug staat, kan ineens in de verlei ding komen om zich van zijn leven te beroven, aldus de psy chologe. Daarom moeten plaat sen die zelfmoordenaars kun nen aantrekken extra worden beveiligd. Op Nederlandse stations zou den net als in Groot-Brittannië hekken op het perron moeten worden gezet, die pas open gaan als de trein precies met de deur voor het poortje stopt. Maar volgens de NS is dat niet haalbaar. Een woordvoerder zegt dat er te veel verschillende treintypes rijden, wat het poort systeem bemoeilijkt. De NS beschermen al wel spoorwegovergangen en psy chiatrische inrichtingen langs het spoor met verhoogde hek ken. Ook flats en andere hoge gebouwen zouden moeten worden beschermd, vindt de Depressie Stichting. In het stadhuis van Den Haag, waar in de afgelopen jaren zes mensen zelfmoord probeerden te plegen in de monumentale hal, zijn daarom netten gespan nen. Van Geleuken wil ook dat op bruggen telefoons worden geplaatst, waar iemand die zelf moord wil plegen met een be kende kan praten. Dat gebeurt al in de VS. eindhoven/gpd -Een 31-jarige Eindhovenaar is gisteren door de rechtbank in Den Bosch voor ontucht met minderjarige jongens veroordeeld tot een ge vangenisstraf van veertien maanden waarvan zes maan den voorwaardelijk. Dat is be duidend minder dan de dertig maanden celstraf die het open baar ministerie twee weken ge leden eiste. Het OM overweegt in hoger beroep te gaan. De Eindhovenaar is de eerste in de omvangrijke Eindhovense ontuchtzaak die schuldig is be vonden aan seks tegen betaling met minderjarige jongens die zich prostitueerden in het An ne-Frankplantsoen. De recht bank acht bewezen dat hij in het park en in zijn woning ge durende twee jaar seksueel contact had met minderjarige jongens tussen de 16 en 18 jaar oud. Ook is de man veroor deeld voor het in het bezit heb ben van bijna 28.000 afbeeldin gen van kinderporno op zijn twee computers. De man heeft na zijn aanhouding in mei van dit jaar beide feiten bekend. De rechter stelt naast de celstraf als bijzondere voorwaarde dat de man zich gedurende zijn proeftijd van drie jaar moet la ten begeleiden door de reclas sering en zonodig een behan deling moet volgen^ Volgens raadsman Van de Laar gaat zijn cliënt niet in beroep. In de ontuchtzaak zijn in totaal twaalf verdachten aangehou den van wie er twee wegens ge brek aan bewijs niet worden vervolgd. Een van de verdach ten is de 39-jarige voormalig PSV-directeur Spooren. den haag/gpd - Universitaire en hogere beroepsopleidingen mo gen best duurder worden en stu denten moeten daar zelf aan meebetalen. Alleen de basisjaren (bacheloropleiding) moeten wel volledig door de overheid wor den betaald. Dat stelt de Onder wijsraad in een gisteren uitge bracht advies aan staatssecreta ris Nijs van onderwijs. Volgens de raad kan het Rijk de financie ring van het hoger onderwijs niet langer alleen ophoesten. In haar advies zegt de raad dat het economisch rendement van een studie gekoppeld kan wor den aan eigen financiering. Hoe meer een student kan verdie nen met een opleiding, hoe meer hij bereid moet zijn aan de kosten bij te dragen. „Bui tenlandse studenten die hier zijn, betalen nu al forse bedra gen. Waarom zou dat voor Ne derlandse studenten niet kun nen", vindt de Twentse rector magnificus Van Vught, een van de schrijvers van het advies. De raad vindt verder dat de re gels waaraan opleidingen moe ten voldoen om geld te krijgen van het ministerie van onder wijs simpeler kunnen. Aanlei ding voor het advies is de wens van het kabinet om tot een an der bekostigingsstelsel te ko men voor het hoger onderwijs. Onduidelijke en ingewikkelde regels leidden de afgelopen ja ren tot de zogenoemde hbo- fraude. Daarbij maakten hbo's en universiteiten misbruik of gebruik van gaten in de wet. De Onderwijsraad maakt zich zorgen over de ambities van het kabinet om van Nederland een kenniseconomie te maken. Ver geleken met de rest van Europa loopt Nederland ver achter bij de opleiding van bèta-studen ten. Nederland telt 5,8 bèta-af gestudeerden per 1000 studen ten, tegen 9,7 in België en 16 in Finland. Om de achterstand in te lopen moet de overheid de exacte vakken stimuleren. Studies waarvan het econo misch nut niet direct zichtbaar is, mogen niet 'ondergeschof- feld' worden. De raad wil dat studies die geen duidelijke maatschappelijke functie heb ben, zoals veel letterenstudies, betaald worden. Studies als sterrenkunde of Assyriologie worden door de raad gezien als luxe. „Maar wel een luxe die we ons moeten permitteren", vindt de Amsterdamse hoogleraar Van Wieringen. „Ik zie alleen niet waarom we op vier plaat sen sterrenkunde moeten aan bieden." Premier Antillen verrast delegatie met afscheidskus willemstad/anp - Tot grote ver- rassing van de Nederlandse fractievoorzitters die de afgelo pen tien dagen een werkbezoek brachten aan de Nederlandse Antillen en Aruba kwam de An tilliaanse premier Mirna Godett gisteravond persoonlijk af scheid nemen. Op vliegveld Ha- to in Willemstad zoende ze alle leden van de delegatie en wens te ze hen een goede reis. Het bezoekje is opmerkelijk, omdat Godett een week gele den slechts achttien minuten voor de fractievoorzitters uit de Tweede Kamer over had nadat ze aanvankelijk had laten weten geen behoefte te hebben aan een gesprek. De ontmoeting op het vliegveld duurde langer dan het onderhoud dat de parle mentariërs vorige week met Go dett hadden. wateringen - Joop van der Voort (rechts) en John Wijngaard van het Hoogheemraadschap Delftland inspecteerden gisteren een dijk in de Groeneveldsepolders (Westland) op krimpscheurtjes. Sinds de alarm fase maken beiden overuren. Foto: ANP/Marcel Antonisse washington/anp - Het bezoek aan de Amerikaanse nationale begraafplaats Arlington met de duizenden witte kruisen heeft premier Balkenende naar eigen zeggen 'heel emotioneel' ge maakt. Als je al die graven ziet, doet dat pijn. Dan denk je aan Irak en aan de mensen die ook daar sneuvelen." Dat ook Nederlandse militairen in Irak kunnen omkomen, be seft Balkenende. „Maar we zijn daar voor een verbetering van de toekomst van het Iraakse volk en om een einde te maken aan het terrorisme. We moeten een tegenwicht bieden tegen al les wat daar fout is." Alleen wil het de laatste tijd in Irak niet meer zo vlotten met de wederopbouw en stabilisering en worden de Amerikaanse en Britse bezettende macht geteis terd door aanslagen, chaos en anarchie. Van een moeras wil Balkenende niet spreken, maar hij geeft toe dat de 'situatie nu moeilijk is'. Er bestaat volgens de premier een grote 'urgentie' om een op lossing te vinden voor de ver slechterende situatie in Irak. „De tijd raakt op. Ik heb grote zorgen over Irak." Balkenende minister De Hoop Scheffer (buitenlandse zaken) zullen daarom tijdens hun be zoek aan de VS pleiten voor een grotere rol van de Verenigde -\H0RKcw07T- Illustratie: Tom Janssen Naties. Balkenende ziet zijn bezoek ook in het kader van het Nederlands voorzitterschap van de EU, in de tweede helft van volgend jaar. Als de relatie met Bush goed is, kan Balkenende daar volgend jaar als EU-voorzitter profijt van trekken. Met Bush wil Balkenende ook praten over normen en waar den. „Hij denkt niet alleen aan de economie, maar denkt ook na over hoe je met elkaar om gaat in de samenleving. Bush en ik zijn verschillend, maar we hebben dezelfde belangstel- ling." den bosch/gpd -De tot 18 jaar veroordeelde Adriaan Hakkert is gisteren in hoger beroep vrij gesproken van de moord op de neurologe Ingrid Gantvoort, zijn vrouw, en poging tot dood slag op zijn dochter Femke. Jus titie had bevestiging van de 18 jaar geëist Het Bossche gerechtshof liet al eerder doorschemeren het be wijs te mager te achten. Hak kert (57), die sinds zijn vrijlating hartproblemen heeft, noemde de vrijspraak 'een bijzonder emotioneel moment'. „Dit is het begin van het einde van een twee jaar durende hel." Het gerechtshof kijkt met name tegen de verklaringen van dochter Femke anders aan dan de rechtbank. Femke was slachtoffer en kroongetuige te gelijk. Het meisje kreeg kogels in haar bovenlichaam en hoofd toen ze af ging op het rumoer in huis dat later de moord op haar moeder bleek te zijn. Ze wees op een zeker moment haar vader aan als dader. Maar de verklaringen van het meisje zijn wisselend, tegenstrijdig en op onderdelen aantoonbaar onjuist, stelt het gerechtshof. De rechtbank constateerde dat ook, maar vond de belastende verklaringen in combinatie met een niet sluitend alibi en een fi nancieel motief voldoende grond voor een veroordeling. De als neurologe goed aange schreven staande en als per soon alom gewaardeerde Ingrid Hakkert-Gantvoort werd op 30 juli 2001 vermoord in haar woonboerderij in Dungen ge vonden. Dochter Femke lag zwaargewond in de hal. De ver denking viel onmiddellijk op de echtgenoot. Verhalen van de vrouwen die de tuin en het huis van de familie bijhielden, heb ben daar een belangrijke rol in gespeeld. Roddel en achterklap hebben het onderzoek van de politie volgens Hakkert in zijn richting gestuurd. Met de vrijspraak van gisteren lijkt de Dungense moordzaak definitief ten einde. Er hebben zich tijdens het proces geen omstandigheden voorgedaan die het waarschijnlijk maken dat de advocaat-generaal in cassatie gaat. Ze heeft daar twee weken de tijd voor. (advertentie) Huijser j- Gemeenten en rijk botsen over de par- g voor asielzoekers. Minister Verdonk hgenzaken) wil niet meer dan 2200 al meer dan vijfjaar wachten, in aan een komen voor een verblijfsvergun- imeenten willen dat 6125 asielzoekers kunnen krijgen. De standpunten en 9l van de deskundige. „Eigenlijk maken 1 ruzie om de centen." tiende gevallen, de gezinnen die uit el len gerukt, die wonen in gemeenten. De Ie zich hier druk om maken ook", |ph Pans, directeur van de Nederland- 'ng van Gemeenten. Vandaar dus dat ch druk maakt om de pardonregeling ïrheid. „Want er is een groot verschil 1 besluit in Den Haag en de feitelijke egels krijgen in die 489 gemeenten na melijk een gezicht. Dat gezicht is bijna overal een goed Nederlands sprekend gezin met school gaande kinderen dat al meer dan 5 jaar in een procedure zit. De overheid laat een gouden kans liggen door juist die groep die nog onder de oude wet viel, nu geen pardon te bieden.Als je na dat pardon ver volgens mensen uitzet die echt uitgeprocedeerd zijn, dan hebben burgers daar begrip voor. Maar diezelfde burgers vinden het niet gerechtvaar digd als een fatsoenlijk gezin uit hun buurt in eens moet vertrekken. Daar is geen draagvlak voor." Als het rijk beleid maakt, voeren de ge meenten dat uit, zegt Pans. „Maar dan moet de wetgever wel uitgaan van de realiteit." Tweede-Kamerlid: Gemeenten moeten maar eens ophouden met zeuren en rijksbeleid gaan uitvoeren, vindt Wim van Fessem, Tweede-Kamerlid namens het CDA. „De Vereniging van Nederlandse Gemeenten lijkt wel een belangenvereniging voor asielzoekers, zoals ze zich tegen deze pardonregeling verzet." Volgens het Kamerlid is de pardonregeling nooit bedoeld geweest voor asielzoekers die in een tweede of derde procedure zitten, zoals de VNG graag zou zien. „Die mensen hebben tijdens een lange procedure al allerlei kansen gehad, vaak heeft een rechter daar al van gezegd dat ze in de zin van de wet geen recht hebben op opvang. Het houdt gewoon een keer op." Van Fessem heeft begrip voor de kritiek van de gemeenten dat het uitzetbeleid van het rijk tot nu toe niet echt werkt. „Dat wil de minister nu een stuk pittiger gaan doen, maar ook daar ligt een taak voor de gemeenten. Zij moeten het de asiel zoekers ook niet te comfortabel maken; die moe ten niet gaan wennen." De asielzoekers moeten hun eigen verantwoor delijkheid ook maar eens nemen, vindt Van Fes sem. „Uitgeprocedeerd is uitgeprocedeerd. Daar moeten ze conclusies uit trekken." Hoogleraar: „Eigenlijk maken ze gewoon ruzie om de cen ten." Zo relativeert lünus van Schendelen, hoog leraar politicologie aan de Rotterdamse Erasmus Universiteit, het conflict. „Gemeenten willen ruimhartig legaliseren, omdat ze voor de opvang van die mensen een royale geldbuidel verwach ten. Het rijk wil dat om dezelfde reden niet. Daarbij speelt ook een ander, dieperliggend pro bleem. „Den Haag bedenkt het ideale beleid op papier en verwacht dat een probleem dan ver dwijnt. Dat doet het nooit, want het belandt op de stoep van gemeenten. In het geval van de asielzoekers zelfs heel letterlijk. Het rijksbeleid is wat dat betreft dus buitengewoon kortzichtig." Van Schendelen ziet twee mogelijke oplossingen voor het asielprobleem. Als eerste noemt hij grootschalig uitzetten, met veel machtsvertoon van politie en marechaussee. „Maar dat wil de burger niet. Een misdadiger in de boeien is niet erg. Maar een asielzoeker, iemand die je zelf had kunnen zijn, willen mensen zo niet afgevoerd zien." Als tweede noemt hij meer geld voor op vang. „Humaan beleid heeft echter een aanzui gende werking. Dan blijf je betalen." Zelf verwacht Van Schendelen het meest van op vang aan de grenzen van de Europese Unie. „Dat kost echter ook geld, en Den Haag lijkt niet hap pig om mee te betalen. Daarmee ben je terug bij een ruzie om centen." V of 1.500,- bovenop de ANWB/BOVAG inruilwaarde LEIDEN GRATIS ENTREE PARKEREN den'. Zo wordt bij het overboe ken van spelwinst uitdrukkelijk geen winstverklaring afgegeven. Op de boeking staat wel de ver melding 'spelwinst', maar die wordt door de fiscus niet geac cepteerd als officiële verklaring, aldus Maks. ,Als het zwart geld betreft, dan blijft dat na de overboeking dus nog net zo zwart." Bovendien worden alle transacties van boven de 10.000 euro door Holland Casino ge meld bij het Meldpunt Onge bruikelijke Transacties, zegt de woordvoerster. Volgens Maks klopt er ook hele maal niets van de bedragen die in het onderzoek worden ge noemd. „Over het gehele jaar 2002 is in het hele land 16 mil joen aan speelwinst overge maakt. Zes miljoen daarvan kwam uit de Jackpot. De overi ge 10 miljoen betreft 371 ver schillende transacties, dus ruim 25.000 euro per transactie. Dat zijn totaal oninteressante be dragen voor criminelen." door Lieke de Kwant/gpd hoofddorp - Bij Holland Casi no wordt geen geld witgewas sen. Als er al speelwinst wordt overgemaakt naar bankrekenin gen van bezoekers, gaat het om kleine bedragen die voor crimi nelen absoluut niet interessant zijn. Dat zegt Holland Casino in een reactie op een onderzoek van Het Parool en televisiepro gramma NOVA. Volgens dat onderzoek wordt Holland Casino, in handen van de Nederlandse staat, door cri minelen gebruikt om op grote schaal zwart geld wit te wassen. Alleen al bij het casino aan het Max Euweplein in Amsterdam zou het jaarlijks gaan om tien tot twintig miljoen euro. Dat geld wordt als spelwinst over geboekt op de rekening van een speler. En spelwinst is een witte inkomstenbron. Volgens woordvoerder Maks van Holland Casino betreft het hier allemaal 'halve waarhe-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3