Vierdaagse schoolweek 'slecht plan' DIGIWEKEN If A Bejaarde poppenspeelster mag toch spelen op 3 oktoberviering LKeukenmaxx www.keukenmaxx.nl Leidsch Dagblad Tienduizenden forensen wachten uren op trein en bus WEET U HOEVEEL KEUKEN STIJLEN KEUKENMAXX HEEFT? Koffer met 2000 neuzen van bavianen onderschept Beurs op hoogste stand van 2003 Leidsch Dagblad Tweede Kamer terughoudend Man in de warweg afgesloten Balkenende op Arlington EMEEN jisbabe Anna nikova opent tnairsbeurs STf tfrfmeerwater nodig in ed Rijnland at 2'ra Seulsten ist 5 uw ongeluk, 205 en zal helpen Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidsch dagblad.nl Dagblad nr. 43325los woensdag 3 september 2003 nr. 43325losse nummers €1,10 zaterdag €1,55 Diny Onderwater (76) voor vijftigste keer op het Burchtplein door Rody van der Pols leiden - Weken had ze zich er al op ver heugd. Voor de vijftigste keer zou Diny On derwater (76) tijdens de 3 oktoberviering met haar poppenkast kinderen en ouders op het Burchtplein vermaken. Maar aan de 'vooravond' van haar jubileum werd de poppenspeelster zonder pardon aan de kant geschoven. Het Leids Poppentheater was door de 3 October Vereeniging voor een goedkoper, ander gezelschap ingeruild. „Erg ongelukkig, een groot misverstandreageert bestuurslid Lodewijk Kallenberg. „We gaan dit zeker rechtzetten." Het is een pak van zijn hart. Pieter Onderwa ter reageert opgelucht op het bericht dat hij en zijn moeder alsnog mogen spelen. „Het zat me toch wel erg dwars." En dat is mild uitgedrukt. Tranen kreeg hij in zijn ogen toen hij hoorde dat hij de handgesneden poppen van Jan Klaassen en Katrijn dit jaar niet te voorschijn zou hoeven te halen. Van verdriet, maar ook van ongeloof en woede. De 3 October Ver eeniging zou het toch niet in zijn hoofd halen om zijn moeder haar vijftigste voorstelling door de neus te boren? Want al in 1952 speelden zijn vader en moe der hun poppenvoorstelling tijdens de 3 okto berviering. In eerste instantie tuften ze nog met hun lelij ke eend van plek naar plek. Later werd De Burcht de vaste stek van het duo. Toen Piet Onderwater in 1995 overleed, nam zoon Pie ter de rol van Jan Klaassen over. Zozeer hechtte hij aan de jaarlijkse poppenkast met 3 oktober. Heel even leek die traditie tot een abrupt ein de te komen. Uit kostenbesparende overwe gingen had de 3 October Vereeniging een goedkoper gezelschap in de arm genomen, zich niet realiserend dat Diny Onderwater zich al bijna een halve eeuw voor de 3 okto berviering inspande. Het gerucht is inmiddels als een lopend vuur tje door de stad gegaan. Gealarmeerd door de berichten heeft Johan Vaneman, samen met zijn vrouw eigenaar van Annette's Kinderop vang, inmiddels contact opgenomen met de 3 October Vereeniging. Met liefde neemt hij de kosten van de voorstelling op zich, zegt hij. „De vijftigste keer kun je toch niet zomaar la ten lopen. Mijn eigen kinderen hebben altijd veel plezier bij die poppenkast. Hetzelfde geldt voor veel kinderen van het kinderdag verblijf." Pagina Ri: 'Ik had wel gratis willen spelen' Bat orfMENTAAR Ft ITWASSEN 0 lasino: een mooie gele- >m uit te gaan. En de i^id maakt de dief. Pa- ova 'onthulden' giste- iehulp van een rancu- jrmanager van het ca- nsterdam dat crimine le bedragen zwart geld Gesproken wordt ingrijke witwaspraktij- 1 f tien tot twintig mil- voor de georganiseer- r 3/ad op jaarbasis veel olland Casino ontkent Oier op kleine schaal gewassen, maar noemt ingen 'kul'. Uang bekend is dat er Aette schaal geld bij casi- lt witgewassen en de 6, thulling eigenlijk de aarop is, is het toch fr- P &t het de Nederlandse die 'de gelegenheid •e overheid is eigenaar raalf legale casino's in n verdient aan de gok- relen - en aan de gok- van sommigen - ruim pniljoen euro per jaar. 'tover staat dat diezelf- iid miljoenen verslin- ^npagnes bedenkt om ran het gokkenaf te Tegelijkertijd tracht de q het gokken te mono- Waar de snackbar- SSf?oeger een leuk extra- in de vorm van twee platen, moet hij het e overheid nu zonder litautomaten die in de an, kennen allerlei be- i. De fruitautomaten ind Casino vreten ech- ViO en lokken de gokver- et megaprijzen. ne het gokken geldt gaat Dtere mate op voor het fran alcohol en het ro- sigaretten. Ook hier op zijn minst twee fenomeen dat de over- Uerlei manieren het ro- drinken aan banden I Opeggen, en tegelijkertijd .ander aan beide vor- >Cn vertier verdient Als i half miljard te kort rhoogt hij doodleuk de een pakje sigaretten te eurocent, want ook dat de verslaafde be- v «ifwaardigheid van de komt bij deze kwestie jz Jek kijken. De politiek nog maar eens achter yyjabben of dit tweespo- nog wel aan de burger Unieke Digi-Actie bij Keukenma VARKENSFLAT OF STROBED? DOE MEE EN WIN FANTASTISCHE PRIJZEN honderd en een keuhens, duizend en één ideeën den haag/gpd - De douane heeft vorige week op Schiphol tussen de 1500 en 2000 bavia- nenneuzen onderschept. De neuzen, samen ongeveer dertig kilo zwaar, zaten in een nage zonden koffer uit Nigeria. Waarschijnlijk waren de neuzen bestemd voor het maken van traditionele medicijnen. De douane spreekt van een unieke vondst. „We hebben nooit eerder een bavianenneus in iemands bagage aangetrof fen, laat staan tweeduizend", zegt Kees Nanninga van de douane Schiphol. „We hebben de bewuste koffer gecontro leerd omdat die een beetje stonk." De neuzen zijn overhandigd aan de Algemene Inspectie dienst (AID), die ze door een destructiebedrijf heeft laten verbranden. Louis Steens van de AID: „We zijn bezig de eige naar van de koffer te traceren. We hebben geen idee voor wie de neuzen bestemd waren. De nog onbekende eigenaar van de koffer is waarschijnlijk vanuit de Nigeriaanse hoofd stad Lagos naar Amsterdam ge reisd, met vermoedelijke be stemming de Verenigde Staten. De AID denkt dat hij of zij niet het risico wilde lopen betrapt te worden, en de koffer daarom achterliet. De AID en de douane vermoe den dat de apenneuzen ge bruikt zouden worden voor de vervaardiging van medicijnen. Aan neuzen en andere organen wordt door veel inwoners van Aziatische en Afrikaanse landen een heilzame werking toege schreven. Het Wereld Natuur Fonds (WNF) is blij met de onder schepping, omdat de handela ren nu een slag is toegebracht. De waarde van de onderschep te partij is niet bekend. Amsterdam - De Amsterdamse effectenbeurs heeft de opgaan de lijn van de afgelopen weken vanmorgen doorgezet met een nieuwjaarrecord. De belang rijkste graadmeter van de beurs, de AEX-index, koerste vanmorgen na een uur handel een vol punt boven de hoogste stand van dit jaar. Het koersge- middelde kwam kort na de ope ning op 341,29 punten. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Telefoon n controle nabezorging) Wij gaan zorgvokig om met persoonsgegevens In het colotan van de krant treft u nadere informatie aan Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro 54,50 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-gjionummer Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl Geef uw mening over de toekomst van de intensieve veehouderij 1 «.li landbouw, natuur en www.minlnv.nl/debat milll voedselkwaliteit Algemene informatie: 0800 - 223 33 22 koudekerk aan den rijn - De politie, brandweer en ambulan cedienst hebben gisteren enke le uren hun handen vol gehad aan het tot bedaren brengen van een verwarde 42-jarige man uit Koudekerk aan den Rijn. De man gooide omstreeks 11.15 uur vanuit de dakkapel in een woning aan de Hoogewaard huisraad naar beneden. Zonder kleren klom hij vervolgens op het dak. Een agent raakte licht gewond toen hij een dakpan op zijn schouder kreeg. Speciale politiefunctionarissen onderhielden contact met de man. Ze konden hem ervan weerhouden dat hij een nood sprong maakte. Pas omstreeks 14.15 uur klom de man weer naar binnen, waarna hij is over meesterd. Een ambulance heeft hem naar het ziekenhuis ge bracht. Een deel van de Hooge waard werd tijdelijk afgesloten. den haag/gpd - De Tweede Ka mer reageert terughoudend op het voorstel van onderwijsminis ter Van der Hoeven om een vier daagse schoolweek in te voeren. Van der Hoeven (CDA) wil scho len meer vrijheid geven om les roosters te maken, mits dit in sa menspraak met de ouders ge beurt. Ze hoopt zo het lerarente kort op te kunnen lossen. Oppositiepartij PvdA voorspelt dat dit 'over de rug van de leer ling' zal gebeuren. „Het lera rentekort is het eigenlijke pro bleem", meent Kamerlid Ha mer. „En dat probleem schuift de minister af op school, ou ders en kinderen." In de wet staat nu dat een ba sisschoolleerling maximaal 5,5 uur per dag les mag hebben. De minister wil dat maximum los laten, zodat de vierdaagse schoolweek mogelijk wordt. Hamer vreest dat vooral zwak kere leerlingen hiervan de dupe worden. „Die zijn gebaat bij een beperkt aantal lesuren per dag. Ze moeten toch ook een beetje kunnen uitrusten?" Hamer kan er niet bij dat ou ders straks moeten beslissen over de vierdaagse schoolweek. „Stel dat negentig ouders het een goed idee vinden en tien niet. Wat doe je dan? Ik zou zelf vierkant tegen stemmen. Ik werk vijf dagen, mij zou het slecht uitkomen." De SP reageert ook afwijzend op de vierdaagse schoolweek. Kamerlid Vergeer: „Het is niet goed voor de continuïteit van het onderwijs. Bovendien zadel je de ouders met een enorm or ganisatorisch probleem op." De WD vreest dat de kwaliteit van het onderwijs op een hel lend vlak komt. „Scholieren le ren in vijf dagen nu eenmaal meer dan in vier", aldus Ka merlid Balemans. „Ze lopen straks het risico dat ze niet op tijd klaar zijn óm de overstap naar het volgende schoolni veau te maken." Volgens de liberalen doet de minister er verstandiger aan haar beleid toe te spitsen op het aantrekkelijker maken van het leraarsvak. „Bijvoorbeeld door de salarissen te verhogen. Er wordt ook nog te weinig ge bruik gemaakt van zij-instro- mers. Militairen die straks wor den ontslagen, kunnen uitste kend voor de klas gaan staan." De WD wil eerst een 'stevige discussie' met Van der Hoeven voeren. „We staan op zich niet negatief tegenover nieuwe ideeën. Maar wat ons betreft is dit niet meer dan een ope ning." (advertentie) Het Leidse Stationsplein stroomde vol met gestrande reizigers. Foto: Mark Lamers Sein- en wisselstoring rond Leiden CS legt railvervoer in Randstad lam door Timoteus Waarsenburg/gpd leiden - Een mankement aan de com puterbesturing van seinen en wissels bij Leiden legde vanaf gistermiddag kwart over vijf het treinverkeer in de hele Randstad lam. De NS wisten het euvel pas na 22.00 uur te verhelpen, maar tot na middernacht bleef de dienstregeling ontregeld. Door de storing liepen dui zenden reizigers urenlange vertraging op. Wie in Leiden op het station stond, kwam helemaal niet weg. Leiden is een belangrijk verkeersknoop punt. Doordat er helemaal geen trein verkeer naar en van Leiden CS mogelijk was, strandden tienduizenden forensen ook op de stations van Den Haag, Haar lem en Schiphol. Alternatief vervoer was niet beschikbaar. De Spoorwegen be stelden pas na zeven uur extra bussen 'omdat ze dachten dat er in de spits toch niet voldoende vervoer beschik baar was'. De eerste vervangende bus sen verschenen pas om 20.00 uur. De streekbussen konden het aanbod aan extra reizigers niet aan. Ook in Leiden wachtten de reizigers ver geefs op bussen. „Ik heb hier honder den mensen en één bus", aldus een van de talrijke 'begeleiders' waarover NS op het Leidse station wel beschikten. Om half zeven schiet een vrouw op het sta tion zijn collega aan. „Zijn er al extra bussen ingezet? Ik sta hier al een uur te wachten." „Nou, dat zal toch niet?", reageert de NS-medewerkster, tot grote ergernis van de vrouw. „We hebben geen extra bussen. Er is om gevraagd, maar het verzoek is afgewezen. Over een uurtje is het probleem waarschijnlijk verholpen. En tot die tijd kunt u met uw treinkaartje een lijnbus pakken." Volgens de NS is geprobeerd passagiers die een vliegtuig moesten halen op Schiphol, met voorrang te vervoeren. In Den Haag werd aangeraden via Utrecht en Amsterdam te reizen. „De bussen werden pas laat besteld door de NS omdat verwacht werd dat het euvel voor zeven uur zou worden verholpen. Nadat de storing na zevenen niet verholpen was, zijn alsnog bussen besteld," zegt Koen van den Berg, woordvoerder van de verkeersleiding van ProRail. Pagina Ri: 'Misschien dat er vanaf Lammenschans een trein gaat' (advertentie) Washington - Premier Balkenende, samen met minister De Hoop Scheffer (buitenlandse zaken) op be zoek in de Verenigde Staten, legde gisteren een krans bij het graf van de onbekende soldaat op de natio nale begraafplaats Arlington. Ook bij het graf van de vermoorde John F. Kennedy legde hij bloemen. Dat laatste als een persoonlijk gebaar. Pagina Binnenland: 'Bush en ik hebben dezelfde belangstelling' Foto: EPA/Chris Kleponis

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1