Hema aan Schoolstraat Voorschoten REGIO )'We laten ons niet uit het veld slaan' Indië-veteranen blijven knokken voor monument in Voorschoten Schotse Hooglanders zorgen voor nieuw natuurgebied ;ractievoorzitters Oegstgeest reageren op advies van staatsraad Alphen schrapt sauna en haven Toezicht brandveiligheid in Leiderdorp in orde assenaar staakt trijd fotoverbod assenaar - De gemeente assenaar legt zich neer bij de itspraak van de Haagse recht- ank, die een maand geleden ordeelde dat het fotoverbod nd de woning van prins Wil- em-Alexander en prinses Méxi- na onrechtmatig is. Tot en met vandaag had de gemeente in ïoger beroep kunnen gaan. Het ;emeentebestuur doet dat ech- er niet. De rechtbank vindt dat le gemeente eerst alternatieve naatregelen moet proberen, oals verhoging van de hekken, voordat zo'n fotoverbod ge- echtvaardigd is. Omdat de ge- neente niet bevoegd is tot de Jaatsing van hekken op de [rond, die eigendom is van irinses Juliana, staakt Wasse- ïaar de strijd. >e Kinderkring iweer begonnen iiDERDORP - De Leiderdorps ichting De Kinderkring is r begonnen met inloopoch- iden voor ouders en opvoe- :rs. Dinsdag- en donderdag- :htend kunnen ouders, groot- iders en oppasmoeders met lun kinderen tot vier jaar naar Speelkamer komen. De ont- loetingen hebben plaats in ge- louw De Sjelter tussen 9.15 en ,1.15 uur. In De Sjelter is ook jet tweedehands speelgoed- vinkeltje Het Kringetje geves- jgd. Het winkeltje is geopend ip dinsdag- en donderdagoch- _end van 9.00 tot 11.00 uur en woensdagavond van 19.00 uur ot 21.00 uur. kinderboerderij laterdag open oorschoten - De kinderboer- lerij in het Burgemeester Van (er Hoevenpark in Voorschoten j vanaf zaterdag weer elke dag pen. Nadat eind april de die- En elders waren onderge- racht, is de kinderboerderij Jjgeknapt. Het oude gebouw- e is afgebroken om hoogspan- ingsleidingen ondergronds te rengen. Eriis een nieuwe stal eergezet en deze week komen ng* dieren weer terug. De hoer erij is elke middag geopend issen 16.00 uur en 17.00 uur. «iderdorpse laat met glas eiderdorp - Een 19-jarige Lei- erdorpse is opgepakt en vast- ezet door de politie, omdat ze fvan wordt verdacht een leef- lgenote te hebben mishan- Id. Gisteravond slpeg de Lei- rdorpse met een glas op het ofd van een 19-jarige vrouw Zuid-Beijerland. Kort daar- ir hadden de vrouwen een irdenwisseling in een huis de Resedastraat in Leider- Het slachtoffer liep een lil en een schram aan het ifd op. hema-avonden ver borderline sstceest - De Rijngeest Dep organiseert in samen- ferking met Stichting Labyrint e bijeenkomsten die in het Iken staan van de psychische kndoening borderline. De ronden zijn bedoeld voor fa- lilieleden en vrienden van lensen met deze problema- ek. Op donderdag 18 septem- ?r bespreekt een gezondheids- irgpsyéholoog een tien-stap- jnplan uit Amerika. Op 9 ok- iber wordt in kleine groepjes [praat over borderline. Wie de fonden wil bijwonen, moet ch van te voren inschrijven bij senoor van Buuren van de jngeest Groep (071-5239240). k>r Nancy Ubert icsTCEEST - De drie politieke irtijen in Oegstgeest die tegen 5 bouw van de Poelgeesttun- 8l zijn, laten zich niet uit het 3d slaan door de brief van on- pankelijk adviseur De Vries. Dewel die in een brief heeft la- n weten dat Oegstgeest zijn- «plichtingen moet nakomen 1 het niet zonder goedkeuring In Leiden onder de afspraken (n uitkomen, zien de fractie- [orzitters nieuwe kansen om e tunnel te schrappen. ikele zaken die De Vries in jn brief schrijft, zijn bijna let- Jlijk de opmerkingen die CDA cgstgeest maakte toen in juni it debat over de tunnel naar ILeidse Merenwijk in de raad rd gevoerd. „Inderdaad, het 5 ook onze conclusie dat we t onder de bouw van tunnel t Poelgeest uitkunnen", zegt :tievoorzitter De Kok. „Ik wil t koketteren met ons gelijk. Ik wil alleen maar zeggen dat we in goed overleg met onze buurgemeente tot een oplos sing moeten komen. Daar ge loof ik ook in. Ik denk dat we het met elkaar eens kunnen worden." Het CDA staat tot nu toe alleen. Voor Leefbaar Oegstgeest, WD en Progressief Oegstgeest hoeft de tunnel naar de Leidse Me renwijk er niet te komen, onder meervanwege het sluipverkeer. Daarom namen de partijen in juni een motie aan. Wethouder De Ruijter moest maar tegen zijn Leidse collega Hillebrand zeggen dat de tunnel passé is. Het noodlijdende Oegstgeest hoeft in juridisch opzicht hele maal niet te bouwen, was de overtuiging van een meerder heid in het dorp. De Leidse wethouder Hillebrand pikte dat niet. Op zijn voorstel probeerde de onafhankelijke adviseur De Vries, oud-lid van de Raad van State, de bestuurscrisis te be zweren. Fractievoorzitter Klaver van Progressief Oegstgeest: „In het antwoord van De Vries mis ik de gedachte dat de tunnel linkt aan een spoorstation. Die halte komt er waarschijnlijk niet, dus waarom die tunnel wel." De Vries stelt dat Oegstgeest ver plicht is de afspraken na te ko men die acht jaar geleden in een bestuursovereenkomst zijn vastgelegd. „Maar hij houdt een achterdeurtje open", aldus Kla ver. „Want De Vries laat ook doorschemeren dat de partijen in overleg de plannen altijd kunnen bijsturen." Volgens fractievoorzitter Hui zing van oppositiepartij WD zegt De Vries dat het convenant een bedoeling aangeeft en dat een gemeente afspraken niet eenzijdig kan opzeggen. „Mijn stelling is dat de raad de afspra ken niet eenzijdig opzegt. In het convenant staat dat er een tun nel moet komen, gekoppeld aan een aantal voorwaarden, zo^ls het NS-station. Nergens staat dat Oegstgeest die tunnel gaat betalen. Niet alleen burge meester en wethouders van Leiden, maar ook onze college leden doen voorkomen alsof de raadsleden het convenant wil len opzeggen. Onzin." Er is een dispuut over de inhoud. Ik zie het convenant als een basisaf spraak die later bijgesteld moet worden. Daarom vind ik dat het college van Oegstgeest eerder met Leiden had moeten pra ten." De colleges moeten serieus om de tafel gaan zitten, benadruk ken Klaver en Huizing. Huizing: „Wij moeten ons toch aan de afspraken houden? De renova tie van het Trekvaartplein staat er ook duidelijk in. Daar heeft Leiden toch al acht jaar de tijd voor gehad." Ook fractievoorzitter Eegdeman van Leefbaar Oegstgeest kan niet wachten tot de kissebissen de colleges met elkaar gaan praten. Hij noemt de conclusie van De Vries aan één kant te alphen aan den rijn - geen saunacomplex en geen passan tenhaven. De honderden Al- phenaren die bezwaar maakten tegen de 'opleukplannen' voor recreatiegebied Zegfersloot, het groene ontspanningsterrein van Alphen, kunnen opgelucht ademhalen. Hunprotest is niet aan burgemeester en wethou ders voorbij gegaan. 'Een Lloret de Mar' of 'een pret park aan de oevers van de kab belende Zegerplas'. De plannen die b en w voor het gebied rond de Zegerplas koesterden, wek ten felle kritiek van inwoners op. Bij de gemeente kwamen ruim 600 bezwaren binnenAan een sauna, een passantenhaven en een partyloods moesten de bezwaarmakers niet denken. B en w besloten de plannen deels te schrappen. Het restaurant op palen, boathouse genoemd, is overeind gebleven in het ont- werp-bestemmingsplan dat het college de gemeenteraad in ok tober wil aanbieden. Volgens wethouder Tigelaar gaat het om een beperkte horecagelegen heid. De pannenkoekenboerde rij, eventueel gecombineerd met een milieu-educatief cen trum, mag ook in het Zeger- slootgebied worden gebouwd. woensdag 3 september 2oo3 door Saskia Stoelinga voorschoten - Indië-veteranen uit de hele wereld oefenen druk uit op de gemeenteraad van Voorschoten. Zij vinden dat er een monument of gedenkteken moet komen voor de drie jonge Voorschotenaren die tijdens de vervulling van hun dienstplicht in 1942 en 1947 in het toenma lige Nederlands-Indië sneuvel den. Vorig jaar voelden de raad en het college van burgemees ter een wethouders niets voor dit plan. „Op oneigenlijke en oneerlijke gronden", stellen de veteranen duidelijk. De veteranen klommen mas saal in de pen omdat de Voor schotenaar A.J. Lamboo in het veteranenmagazine Checkpoint schreef over de 'belachelijke' weigering van de gemeente Voorschoten om een gedenkte ken voor het drietal te plaatsen op de algemene begraafplaats. In de vele brieven wordt in niet mis te verstane bewoordingen verteld over hun ervaringen en standpunten. Burgemeester en wethouders wezen ruim een jaar geleden het verzoek voor een eigen In- dië-monumentje af met het ar gument dat het geen doen is om voor alle verschillende groepen slachtoffers van wa pengeweld een apart monu ment op te richten. WD'er Leeuwenburgh kwam vervol gens in een commissievergade ring met een meer principiële afwijzing. Hij stelde dat de mili tairen naar Nederlands-Indië waren gegaan om het koloniale bestuur te herstellen, en dat dat geen opdracht is die een monu ment verdient. In de raadsvergadering van juli vorig jaar lanceerde de WD het idee om als gebaar dan maar straten naar de jongens te noe men. Deze mogelijkheid zou zich voordoen bij het derde uit breidingsplan van Voorschoten. De veteranen laten massaal we ten dat deze magere geste veel te lang gaat duren. „De tijd dringt voor nabestaanden en collega-Indiëveteranen schrijft Joop Romkema. „En het is dan nog maar afwachten of het ook gaat gebeuren." Vanuit Canada laat veteraan Koot weten het betreurens waardig te vinden dat persoon lijke gevoelens in deze beslis sing een rol hebben gespeeld. Veteraan Goedhart wijst de po litici erop dat zij gekozen zijn door de gemeenschap om die gemeenschap te dienen en niet tegen het zere been te schop pen met uitlatingen 'die kant noch wal raken'. Hij roept de raad op om tot inkeer te ko men: „Toon door uw beslissing terug te draaien dat de politiek een menselijk gezicht heeft en dicht bij de bevolking staat." Ook de voormalige Indiëganger Visser uit Sassenheim vindt dat de gemeente Voorschoten zon der problemen kan terugkomen op haar besluit door een een voudig monument te plaatsen. Verschillende gemeenten, waaronder Leiderdorp, richtten de afgelopen jaren monumen ten op voor hun gesneuvelde Indië-gangers. Lourens de Graaf (destijds 20) en Lolke van Mulligen (destijds 22) kwamen om bij de eerste politionele actie in 1947. Johan van Warmenhoven sneuvelde op 21-jarige leeftijd bij de Slag in de Javazee op 27 februari 1942. Hij heeft geen graf. De andere twee liggen begraven op het Ereveld in Bandug Pandu en Tjandi. leurstellend. „Maar De Vries geeft wel in bedekte termen een aantal openingen. De omstan digheden van 1995 zijn veran derd. Voor ons biedt het conve nant openingen. De Vries schrijft in zijn slotpassages dat hij een dieper onderzoek aan beveelt. v Kweker Overdevest kijkt toe hoe de Schotse Hooglanders bezitnemen van 'zijn' bollenland. Foto: Henk Bouwman Lentevreugd, De Panne of Hyacintenland door Saskia Stoelinga wassenaar - Met veel gebrul stuiven ze uit de vrachtauto. Geen last van desoriëntatie na een ritje van het Drentse Rhee naar het natuurgebied Lente vreugd aan de Katwijkseweg in Wassenaar. De zeventien Schotse Hooglanders, acht koeien, één stier en acht kalve ren zijn binnen een minuut verdwenen in het volle groen. Alleen door het geloei vallen ze af en toe nog te traceren. De imposante langharige, roestbruine Hooglanders vor men een prachtig contrast in het nieuwe natuurgebied Len tevreugd. De runderen, afkom stig uit een natuurgebied in Drenthe, zijn bewust uitgezet om het landschap open te hou den. Opzichter Tim Fransen van Staatsbosbeheer noemt Lentevreugd een paradijs voor deze beesten. „Er is hier van al les te knagen en te doen. Heu vels, schoon duinwater, heerlijk riet en een prachtige jonge ve getatie, waarvan de toppen naar hartelust mogen worden gegeten. Op deze manier kan er een natuurlijke vegetatie ont staan. Kaal bij de plassen en vol in het land. Kweker Comelis Overdevest (70), hij woont nog aan de rand van het gebied, raakt geëmotio neerd als hij de krachtige run deren met de felle roestbruine manen over 'zijn' land ziet bon ken. Het voormalige bloembol- lengebied, want zo staat het bij de kenners bekend, heeft goede handel opgeleverd. Ook voor de kleinzoon van bollenkweker Mooyman is het een aparte ge waarwording. Evenals de vader van Cornelis Overdevest begon zijn grootvader in 1920 hier met een kwekersbedrijf. Sinds een paar jaar is de grond verkocht. Het wordt natuurgebied. „Dat ligt nu ook meer in de lijn", zegt opzichter Fransen. „Met de ontwikkeling van Len tevreugd worden twee zeldza me ecosystemen hersteld, na melijk de natte schraalgraslan- den en de duinbeken. Duinbe ken zijn interessant, omdat ze nog maar weinig voorkomen." Zowel het Hoogheemraadschap van Rijnland als de Dienst Lan delijk Gebied beschouwt het gebied als een proef. Rijnland wil met dit project ervaring op doen met de beheersing van oppervlaktewater en grondwa ter. De twee families hebben er vre de mee. „Toch is het een raar gevoel", verklaren ze gebroe derlijk. Mooyman: „Wij spraken over De Panne, nu heet het Lentevreugd. De naam die op het hek stond bij één van de kwekers." Overdevest heeft het liever over Het Hyacintenland. Hier hadden we zulke speciale grond voor die bollen." Ondertussen spieden de man nen van Staatsbosbeheer over het nieuwe natuurgebied naar de zojuist uitgezette runderen. Geen spoor meer te bekennen. „Ze zijn buitengewoon zelf standig. We hebben om de 65 hectare Lentevreugd schrik draad gezet, want anders ont snappen ze. Verder moeten we ze eenmaal per jaar vangen voor een bloedtest. We ver wachten geen problemen, be halve als het straks zes weken sneeuwt." Staatsbosbeheer is nog niet klaar met de inrichting van Lentevreugd. Als in 2005 alle kwekers verdwenen zijn, komt er nog eens 33 hectare bij. Ook in het achterliggende natuurge bied Bergheide komen Schotse Hooglanders. door Nienke Ledegang voorschoten - Een Hema plus parkeerkelder op de plek waar nu nog het Gevers Deynootge- bouw staat: najaren van specu latie en geruchten is de kogel door de kerk. Deze week bereik te de gemeente Voorschoten overeenstemming met de Hema over de komst van een volwaar dig warenhuis aan de School straat. Wie verantwoordelijk wordt voor de bouw is nog niet be kend. De gesprekken met de franchise-ondememer, die de naam Hema van de Bijenkorf- groep huurt en op eigen risico in het pand gaat zitten, zijn pas deze week afgerond. Wel staat vast dat er een volwaardige He ma komt. Dat betekent dat er, anders dan bijvoorbeeld in Wassenaar, een complete food- en non-foodafdeling komt. Daartoe wil het college het voormaligeschoolgebouw slo pen en een geheel nieuw pand neerzetten. Nadat de Gevers Deynoot-leer- lingen ruim een jaar geleden waren verhuisd naar hun nieu we school bij sporthal De Vliethorst, is het oude pand door verschillende gebruikers tijdelijk bewoond. Er zat enige tijd een kledingzaak en mo menteel heeft de Voorschoten- se Kunstkring (VKK) er een ten toonstelling. Volgens de gemeente is sloop van het pand noodzakelijk van wege de komst van een par keerkelder. De verwachting is dat de Voorschotense Hema op zijn vroegst in januari 2005 zijn deuren opent. leiderdorp - De Rekenkamer Leiderdorp vindt dat de ge meente Leiderdorp goed toe zicht houdt op de brandveilig heid van panden in het dorp. Elk gebouw met een openbare functie heeft een gebruiksver gunning nodig. Brandweer en gemeente geven deze vergun ning pas als alles in orde is. Vol gens een door de rekenkamer uitgevoerd onderzoek voert Lei derdorp dit werk goed uit. De rekenkamer prijst vooral de inzet van de betrokken ambte naren. Hoewel de regels uit 1998 verouderd zijn, hebben deze medewerkers zo'n verant woordelijkheidsgevoel dat ze eventuele hiaten in de regels ondervangen. Omdat de ge meenteraad dit najaar een nieuwe bouwverordening aan neemt, maakt de rekenkamer hiervan geen punt. De kamer heeft één advies voor de gemeente: vergeet niet dat je twee petten op hebt. De ge meente moet de brandveilig heid controleren, maar is in veel gevallen eigenaar van het betreffende pand en moet dus de portemonnee trekken voor een verbouwing. De rekenka mer vindt dat de gemeente die panden moet aanpassen in plaats van de vergunning aan houden, wat nu nog wel eens gebeurt. De Rekenkamer Leiderdorp werd drie jaar geleden opge richt. Taak is beslissingen van het gemeentebestuur te contro leren door ze op rechtmatig heid en doelmatigheid te toet sen. Sindsdien onderzocht het rekeninstituut de uitvoering van de wet voorziening gehan dicapten en de manier waarop de gemeente extern personeel inhuurt. Op dit moment is de kamer bezig met een onderzoek naar de samenwerking tussen gemeente Leiderdorp en pro jectontwikkelaar Hopman-In- terheem bij de bouw van de woonwijk Leyhof. De resultaten worden in oktober of november bekend. De meerderheid van de Oegstgeester gemeenteraad wil dat de Clusiuslaan blijft doodlopen op het spoor Leiden - Amsterdam. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13